Capcom Cup 2018 results

By on December 16, 2018 at 6:00 pm
capcup capcom cup 2018 logo 750x400

The 2018 Capcom Pro Tour has reached its final stop, travelling from Final Round in Atlanta, hitting locations around the globe and ending in Las Vegas for the finale, Capcom Cup. 32 world warriors and more will enter the arena, fighting for glory as well as a share of nearly $400,000 prize pool.

Capcom Cup 2018 Finalists

FOX|Tokido – Japan
mouz|Problem X – United Kingdom
FAV|sako – Japan
UYU|NL – South Korea
Ghost|NuckleDu – United States
BJK|Luffy – France
QANBA.Douyu|Xiaohai – China
RISE|Caba – Dominican Republic
RB|gachikun – Japan
CJ Truth – United States
Mago – Japan
DNG|Itabashi Zangief – Japan
Atlas Bear|stormKUBO – Japan
Liquid|Nemo – Japan
RISE|MenaRD – Dominican Republic
Raptor|Pikoro* – Peru

Fudoh|Fujimura – Japan
CYG.BST|Fuudo – Japan
FOX|JWong – United States
UYU|Oil King – Taiwan
CYG.BST|Daigo Umehara – Japan
Fudoh|Haitani – Japan
NVD|Phenom – Norway
NASR|Big Bird – United Arab Emirates
RZR|Xian – Singapore
RB.Hx|Bonchan – Japan
RCP|Punk – United States
Momochi – Japan
Fursan|Verloren – South Korea
ChrisT – United States
NASR|AngryBird – United Arab Emirates
Punk|ZJZ – Taiwan

*Crossover was unable to attend due to visa issues, and is replaced by LATAM Regional Final runner-up Pikoro.

As with last year’s event 31 of the players for the final bracket have been determined via the global leaderboard and Regional Finals. The final player will have their way through the merciless Last Chance Qualifier on Friday. Some top-notch competitors will be joining the LCQ, including Dogura, moke, JohnTakeuchi, MOV, GamerBee, ZJZ, Didimokof, Snake Eyez, SMUG, Alex Myers, NYChrisG, Ricki Ortiz, PR Balrog and more.

Capcom Cup will be broadcast live to the world on the Capcom Fighters Twitch channel, as well as on YouTube and Facebook. A secondary stream will cover the Top 32 action on Saturday. The event kicks off with the Last Chance Qualifier on Friday at 10 AM PST, 1 PM EST. Capcom Cup proper begins on Saturday at 10 AM PST, 1 PM EST, and concludes with the top 8 on Sunday, 1 PM PST, 4 PM EST.

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

CapcomFighters2

Watch live video from capcomfighters2 on www.twitch.tv

Results

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

Capcom Cup 2018

1. RB|gachikun (Rashid)
2. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
3. Fudoh|Fujimura (Ibuki)
4. RZR|Xian (Ibuki)
5. FOX|JWong (Menat)
5. RB.Hx|Bonchan (Karin, Nash)
7. NASR|AngryBird (Zeku)
7. Momochi (Kolin, Zeku, Ken)

9. ChrisT (Ken)
9. RISE|Caba (Guile)
9. mouz|Problem X (M. Bison)
9. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail)
13. Ghost|NuckleDu (Guile, Cammy)
13. RCP|Punk (Karin)
13. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)
13. FOX|Tokido (Akuma)

17. Mago (Cammy)
17. NVD|Phenom (Necalli)
17. CYG.BST|Fuudo (R. Mika, Birdie)
17. Fudoh|HAITANI (Akuma)
17. FAV|sako (Menat)
17. UYU|NL (Cammy)
17. RISE|MenaRD (Birdie)
17. BJK|Luffy (R. Mika)
25. NASR|Big Bird (Rashid)
25. UYU|Oil King (Rashid)
25. CJ Truth (Cammy)
25. Liquid|Nemo (Urien)
25. Raptor|Pikoro (M. Bison)
25. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
25. Punk|ZJZ (Menat)
25. Fursan|Verloren (Cammy)

Match Log
Grand Final

DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. RB|gachikun (Rashid) – 3-0 Reset
DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. RB|gachikun (Rashid) – 1-3

Losers Final

DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 3-2

Winners Final

RB|gachikun (Rashid) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 3-2

Losers Semi-final

DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 3-1

Top 8 Winners

RB|gachikun (Rashid) vs. RB.Hx|Bonchan (Nash) – 3-2
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. FOX|JWong (Menat) – 3-1

Top 8 Losers

NASR|AngryBird (Zeku) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 1-3
RZR|Xian (Ibuki) vs. Momochi (Kolin) – 3-1

FOX|JWong (Menat) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 2-3
RB.Hx|Bonchan (Karin) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 2-3

Top 16 Winners

RB|gachikun (Rashid) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 3-0
ChrisT (Ken) vs. RB.Hx|Bonchan (Karin) – 2-3
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) – 3-1
mouz|Problem X (M. Bison) vs. FOX|JWong (Menat) – 1-3

Top 16 Losers

NASR|AngryBird (Zeku) vs. Ghost|NuckleDu (Guile) – 3-1
RCP|Punk (Karin) vs. RISE|Caba (Guile) – 1-3
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 1-3
Momochi (Zeku, Kolin) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 3-1

ChrisT (Ken) vs. NASR|AngryBird (Zeku)  – 0-3
DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. RISE|Caba (Guile) – 3-0
mouz|Problem X (M. Bison) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 2-3
Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) vs. Momochi (Kolin) – 2-3

Top 32 Winners

FOX|Tokido (Akuma) vs. RB|gachikun (Rashid) – 0-3
DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. Momochi (Ken) – 3-2
ChrisT (Ken) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) – 3-1
FAV|sako (Menat) vs. RB.Hx|Bonchan (Karin) – 2-3
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. RISE|Caba (Guile) – 3-0
Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) vs. RCP|Punk (Karin, Chun-Li) – 3-2
mouz|Problem X (M. Bison) vs. NVD|Phenom (Necalli) – 3-0
FOX|JWong (Menat) vs. Mago (Cammy) – 3-1

Top 32 Losers

NASR|AngryBird (Zeku) vs. NASR|Big Bird (Rashid) – 3-1
Ghost|NuckleDu (Guile) vs. UYU|Oil King (Rashid) – 3-1
CYG.BST|Fuudo (R. Mika) vs. CJ Truth (Cammy) – 3-0
Liquid|Nemo (Urien) vs. Fudoh|HAITANI (Akuma) – 2-3
Raptor|Pikoro (M. Bison) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 1-3
UYU|NL (Cammy) vs. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 3-0
RISE|MenaRD (Birdie) vs. Punk|ZJZ (Menat) – 3-2
Fursan|Verloren (Cammy) vs. BJK|Luffy (R. Mika) – 2-3

Mago (Cammy) vs. NASR|AngryBird (Zeku) – 1-3
NVD|Phenom (Necalli) vs. Ghost|NuckleDu (Cammy) – 0-3
RCP|Punk (Karin) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 3-2
RISE|Caba (Guile) vs. Fudoh|HAITANI (Akuma) – 3-1
FAV|sako (Menat) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 1-3
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. UYU|NL (Cammy) – 3-1
Momochi (Kolin) vs. RISE|MenaRD (Birdie) – 3-2
FOX|Tokido (Akuma) vs. BJK|Luffy (R. Mika) – 3-0

First Round

FOX|Tokido (Akuma) vs. NASR|AngryBird (Zeku) – 3-1
NASR|Big Bird (Rashid) vs. RB|gachikun (Rashid) – 0-3
UYU|Oil King (Rashid) vs. Momochi (Zeku) – 2-3
Ghost|NuckleDu (Guile) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 1-3
CYG.BST|Fuudo (Birdie, R. Mika) vs. ChrisT (Ken) – 0-3
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. CJ Truth (Cammy) – 3-0
FAV|sako (Menat) vs. Liquid|Nemo (Urien) – 3-0
Fudoh|HAITANI (Akuma) vs. RB.Hx|Bonchan (Karin) – 0-3
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. Raptor|Pikoro (M. Bison) – 3-2
RZR|Xian (Ibuki) vs. RISE|Caba (Guile) – 1-3
UYU|NL (Cammy) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) – 1-3
CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. RCP|Punk (Karin) – 2-3
mouz|Problem X (M. Bison) vs. RISE|MenaRD (Birdie) – 3-1
NVD|Phenom (Necalli) vs. Punk|ZJZ (Menat) – 3-1
FOX|JWong (Menat) vs. Fursan|Verloren (Cammy) – 3-1
BJK|Luffy (R. Mika) vs. Mago (Cammy) – 1-3

Capcom Cup 2018 Last Chance Qualifier

ZJZ qualifies for Capcom Cup 2018.

1. Punk|ZJZ (Menat)
2. Almakashi|Dankadillas (Dhalsim, Blanka)
3. Liquid|JohnTakeuchi (Rashid)
4. TF|Didimokof (Dhalsim)
5. Flaquito (Sakura)
5. Fudoh|Otani (Akuma)
7. Samurai (Akuma)
7. SZY|Mizuha (Kolin)

9. CAG|Dogura (Urien)
9. RISE|SMUG (Balrog)
9. NARIKUN (Ibuki)
9. GRPT|MOV (Chun-Li)
13. Almakashi|ChrisCCH (Guile)
13. EG|Ricki Ortiz
13. SZY|Anman (Urien)
13. Mo-Joe (R. Mika)

Match Log
Grand Final

Punk|ZJZ (Menat) vs. Almakashi|Dankadillas (Blanka, Dhalsim) – 3-1 Reset
Punk|ZJZ (Menat) vs. Almakashi|Dankadillas (Blanka) – 3-1

Losers Final

Punk|ZJZ (Menat) vs. Liquid|JohnTakeuchi (Rashid) – 3-2

Winners Final

Liquid|JohnTakeuchi (Rashid) vs. Almakashi|Dankadillas (Dhalsim) – 0-3

Losers Semi-final

Punk|ZJZ (Menat) vs. TF|Didimokof (Dhalsim) – 3-0

Top 8 Winners

Flaquito (Sakura) vs. Almakashi|Dankadillas (Dhalsim) – 1-3
Fudoh|Otani (Akuma) vs. Liquid|JohnTakeuchi (Rashid) – 1-3

Top 8 Losers

Punk|ZJZ (Menat) vs. Samurai (Akuma) – 3-0
SZY|Mizuha (Kolin) vs. TF|Didimokof (Dhalsim) – 2-3

Flaquito (Sakura) vs. Punk|ZJZ (Menat) – 0-3
Fudoh|Otani (Akuma) vs. TF|Didimokof (Dhalsim) – 2-3

Top 16 Winners

NARIKUN (Ibuki) vs. Almakashi|Dankadillas (Dhalsim) – 0-2
Flaquito (Sakura) vs. TF|Didimokof (Dhalsim) – 2-0
CAG|Dogura (Urien) vs. Fudoh|Otani (Akuma) – 1-2
Liquid|JohnTakeuchi (Rashid) vs. Samurai (Akuma) – 2-0

Top 16 Losers

Punk|ZJZ vs. Almakashi|ChrisCCH – 2-0
RISE|SMUG vs. EG|Ricki Ortiz
SZY|Anman vs. SZY|Mizuha – 1-2
GRPT|MOV vs. Mo-Joe – 2-0

CAG|Dogura (Urien) vs. Punk|ZJZ (Menat) – 1-2
Samurai vs. RISE|SMUG – 2-1
NARIKUN vs. SZY|Mizuha – 0-2
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. TF|Didimokof (Dhalsim) – 0-2

Sources: Capcom Pro Tour