Toushinsai 2019 results

By on March 26, 2019 at 3:00 pm
Toushinsai-2019-Logo

This past weekend saw the latest installment of one of Japan’s biggest arcade-based tournaments as Toushinsai 2019 took place in Tokyo, Japan. The event hosted a massive amount of the top arcade titles, most notably being an ARCREVO World Tour Qualifying event for the BlazBlue: Central Fiction 2v2 and Guilty Gear Xrd REV 2 3v3 team tournaments. There was also the competitive debut of the newly-released Street Fighter V: Type Arcade, Ultra Street Fighter IV, Fighting EX Layer, SNK Heroines Tag Team Frenzy Arcade, a 3v3 Tekken 7: Fated Retribution Round 2 tournament, a 2v2 event for The King of Fighters XIV, a 5v5 battle in Virtua Fighter 5: Final Showdown, and much more, with the majority of events played in the traditional high-stakes single-elimination format.

Results

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

Street Fighter V: Type Arcade

1. Narikun (Ibuki)
2. NISHIKIN (Blanka)
3. Doramon (Karin Kanzuki)
3. Daizou (Zangief)
5. Okoko (Blanka)
5. Yukimayu (Laura)
5. Esu (Sagat)
5. Maruki (Sagat)
9. Tecchin (Akuma)
9. Uiri (M. Bison)
9. GRPT|MOV (Chun-Li)
9. Ushinosuke (Blanka)
9. Senkou no Psycho Master (Ed)
9. Miyamoto Freddie (R. Mika)
9. WP|Vanao (Balrog)
9. GUE (Akuma)

tk7fr-tournament

Tekken 7: Fated Retribution – Round 2 [3V3]

1. Kimchi Castella – THY|Chikurin (Jin Kazama), COOASGAMES|Noroma (JACK-7), Rangchu (Katarina Alves)
2. Team Yamasa – Yamasa|Nobi (Steve Fox), Yamasa|Take (Kazumi Mishima), Yamasa|Yuu (Feng Wei)
3. That Team – Okayama Amagnov (Sergei Dragunov), Uchiha Choregi (Nina Williams), Kuutan (Lili)
3. Ikeike Runrun Class – Loki (Lars Alexandersson), Shocchin (Lili), Buppo (Paul Phoenix)

usfiv-tournament-622

Ultra Street Fighter IV

1. Ninomae (Rose)
2. Tomuson (Rolento)
3. Momii (Vega)
3. Yocchan Fan (Rose)

kof-xiv-the-king-of-fighters-xiv-tournament

The King of Fighters XIV [2V2]

1. Double Sunglasses – SR (Gang-Il/Oswald/Leona), Sanwa|M’ (Hein/Shun’ei/Iori)
2. Endertainer – Bangya (Robert/Heidern/Shun’ei), Sanwa|Laggia (Alice/Blue Mary/Leona)
3. Apollo Kyoudai – Emui (Nakoruru/Athena/Yuri), Turkey (Alice/Shun’ei/Iori)
3. Omega High Ball – KRone (Hein/Leona/Shun’ei), Score (Najd/Choi/Mature)

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2 [3V3]

1. Defure Fan Club – Omito (Johnny), Chachacha (Kum Haeyhun), Takehara (Ramlethal Valentine) – All three players receive 500 Points, and Chachaca and Takehara Qualify for the ARCREVO World Tour Finals
2. Oshida Extermination Committee Revenge – Nakamura (Milia Rage), Kazuki (Dizzy), Roy (Sol Badguy) – 250 Points each
3. Doskoi Kissa Je t’aimi – Ain (Ky Kiske), Teresa (Jam Kuradoberi), Toulio (I-No) – 190 Points each
3. Nekkai no Yami – Ruzari (Jam Kuradoberi), FC (Venom), Raaku (May) – 190 Points each
5. ArcCup 2017 Rulers – Ruki (Dizzy), Ogawa (Zato-1), Daru (I-No) – 130 Points each
5. Haamaruen – Maruken (Baiken), Haaken (Sol Badguy), En (Slayer) – 130 Points each
5. Baki Saga – Consomme (Potemkin), Gazou (Faust), Maroshi (Kum Haehyun) – 130 Points each
5. Fortune is Unpredictable and Changeable – Defure (Faust), Sabamiso (Bedman), Sawaguchi (Slayer) – 130 Points each

bbcf-blazblue-centralfiction-tournament

BlazBlue: Central Fiction [2V2]

1. Sincerity – Fukkuu (Bang Shisigami), Aguro (Es) – Both players receive 500 Points and Qualify for the ARCREVO World Tour Finals
2. Net Literacy – Damai-San (Hibiki Kohaku), Yamashita (YMST) (Izanami) – 250 Points each
3. Masa & Makkii – Masa (Mai Natsume), Makkii (Rachel Alucard) – 190 Points each
4. On the Verge of a Nightmare – Kogatan (Hibiki Kohaku), Suuya (Valkenhayn R. Helloing) – 160 Points each

fighting-ex-layer-tournament

Fighting EX Layer

1. Nochan (Blair Dame)
2. Truth (Vulcano Rosso)
3. Mars (Jack)
4. Seltii (Hokuto)

snk-heroines-tournament

SNK Heroines Tag Team Frenzy Arcade

1. Hamakai (Yuri/Shermie)
2. Kaku no Ji (Nakoruru/Mian)
3. Fair (Yuri/Thief Arthur)
3. B.J. (Leona/Mian)

vf5fs-tournament-622

Virtua Fighter 5: Final Showdown [5V5]

1. Orange Line – Wasakon (Lau Chan), Kaibutsu (Vanessa), Ekimae (Aoi), Zen (Brad), Zonrenon (Lei-Fei)
2. Hagure Metal – Takezou (Kage-Maru), Tane (Akira), Hattori-kun (Kage-Maru), Jannu (Jacky), YOU (Sarah)
3. Crazy Yanchanz – Kyou-chan (Sarah), Shizuo (Jacky), Kiisu (El Blaze), Yanchan (Pai Chan), Lion (Jacky)
3. Penki MAX – Nagomi (Jacky), Kumichou (Wolf), Penkiya-san (Lau Chan), Debirock (Lau Chan), Yogo (Kage-Maru)

Sources: ANIMEILLUMINATI (English); Toushinsai Official TV (Japanese)

Oklahoma-based freelance journalist who enjoys fighting games of all sorts. When he's not grinding out setups, he enjoys watching anime and wrestling.