Northeast Championship 19 results

By on December 16, 2018 at 6:00 pm
nec19-750

While Capcom Cup is going doing down in Vegas, the 19th edition of the Northeast Championship (NEC) is going down in King of Prussia near Philadelphia, Pennsylvania, hosted by Big E Gaming. As to be expected from a Big E event, NEC 2018 will feature a massive list of games:

Tournament Games
  • ARMS
  • BlazBlue Cross Tag Battle
  • Capcom vs. SNK 2
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Dragon Ball FighterZ
  • Fighting EX Layer
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIV
  • Marvel vs. Capcom 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Mortal Kombat XL
  • Pokkén Tournament DX
  • SoulCalibur VI
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. Ultimate
  • Tekken 7
  • Under Night In-Birth Exe:Late[st]
  • Windjammers

If you’re looking to catch the event live from home, five streams will be bringing you the action from the Valley Forge Casino Resort. You can find each of them below, as well as brackets on Smash.gg.

bifuteki

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

FunkyP

Watch live video from FunkyP on www.twitch.tv

KPBLive

Watch live video from KPBLive on www.twitch.tv

Bros_Calamity

Watch live video from Bros_Calamity on www.twitch.tv

TSB_Blaze

Watch live video from tsb_blaze on www.twitch.tv

nec19-stream-schedule-friday

nec19-stream-schedule-saturday

nec19-stream-schedule-sunday

Results

soulcalibur-vi-scvi-tournament

SOULCALIBUR VI

1. linkorz (Groh, Siegfried)
2. BxA|Party Wolf (Kilik)
3. Shen Yuan (Siegfried)
4. Saiyne (Ivy)
5. Dragon (Ivy)
5. Kinetic Clash (Ivy)
7. Woahzz (Raphael)
7. Bluegod (Azwel)

Match Log
Grand Final

linkorz (Siegfried) vs. BxA|Party Wolf (Kilik) – 1-3 Reset
linkorz (Grøh) vs. BxA|Party Wolf (Kilik) – 3-0

Losers Final

Shen Yuan (Siegfried) vs. BxA|Party Wolf (Kilik) – 1-3

Winners Final

BxA|Party Wolf (Kilik) vs. linkorz (Siegfried) – 0-3

Losers Semi-final

Shen Yuan (Siegfried) vs. Saiyne (Ivy) – 2-0

Top 8 Winners

BxA|Party Wolf (Kilik) vs. Shen Yuan (Siegfried) – 2-1
Saiyne (Ivy) vs. linkorz (Grøh) – 0-2

Top 8 Losers

Woahzz (Raphael) vs. Dragon (Ivy) – 1-2
Bluegod (Azwel) vs. Kinetic Clash (Ivy) – 0-2

Dragon (Ivy) vs. Saiyne (Ivy) – 0-2
Shen Yuan (Siegfried) vs. Kinetic Clash (Ivy) – 2-0

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. Blood Hawk (Marduk, Leo)
2. NG-Obscure (Alisa)
3. DPS|Mr. Taxi (Anna)
4. Komanda (Asuka)
5. HZRDS|LtrainLocomotive (Lars)
5. TCOL|Mr. Whooppee (Leo)
7. ???|Spero Gin (Eddy
7. AI|PepperBeef2Spicy (Lei)

Match Log
Grand Final

Blood Hawk (Marduk) vs. NG-Obscure (Alisa) – 0-3 Reset
Blood Hawk (Leo) vs. NG-Obscure (Alisa) – 3-2

Losers Final

DPS|Mr. Taxi (Anna) vs. NG-Obscure (Alisa) – 1-3

Winners Final

Blood Hawk (Marduk, Leo) vs. NG-Obscure (Alisa) – 3-2

Losers Semi-final

DPS|Mr. Taxi (Anna) vs. Komanda (Asuka) – 2-0

Top 8 Winners

Komanda (Asuka) vs. NG-Obscure (Alisa) – 0-2
TCOL|Mr. Whooppee (Leo) vs. Blood Hawk (Marduk) – 0-2

Top 8 Losers

HZRDS|LtrainLocomotive (Lars) vs ???|Spero Gin (Eddy) – 2-0
AI|PepperBeef2Spicy (Lei) vs. DPS|Mr. Taxi (Anna) – 0-2

HZRDS|LtrainLocomotive (Lars) vs. Komanda (Asuka) – 0-2
TCOL|Mr. Whooppee (Leo) vs. DPS|Mr. Taxi (Anna) – 0-2

dbfz-dragon-ball-fighterz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. FOX|SonicFox (Android 18/Bardock/Frieza, Hit/Bardock/Android 16)
2. W2W|KnowKami (Zamasu (Fused)/Kid Buu/Android 21)
3 SM|Randomfiend (Cell/Goku/Vegeta (Super Saiyan))
4. PAG|Grover (Gotenks/Goku (Super Saiyan)/Gohan (Adult))
5. ESE|Coach Steve (Vegito (SSGSS)/Gotenks/Tien)
5. FSLink (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha)
7. SM|SuperHotGarbage (Vegeta (Super Saiyan)/Captain Ginyu/Bardock)
7. Hitbox|Jayto (Goku (Super Saiyan))/Android 18/Tien)

Match Log
Grand Final

W2W|KnowKami (Zamasu (Fused)/Kid Buu/Android 21) vs. FOX|SonicFox (Android 18/Bardock/Frieza) – 3-2 Reset
W2W|KnowKami (Zamasu (Fused)/Kid Buu/Android 21) vs. FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) – 0-3

Losers Final

W2W|KnowKami (Zamasu (Fused)/Kid Buu/Android 21) vs. sM|Randomfiend (Cell/Goku/Vegeta (Super Saiyan)) – 3-0

Winners Final

FOX|SonicFox (Android 18/Bardock/Frieza, Hit/Bardock/Android 16) vs. W2W|KnowKami (Zamasu (Fused)/Kid Buu/Android 21) – 3-2

Losers Semi-final

sM|Randomfiend (Cell/Goku/Vegeta (Super Saiyan)) vs. PAG|Grover (Gotenks/Goku (Super Saiyan)/Gohan (Adult)) – 2-1

Top 8 Winners

FOX|SonicFox (Android 18/Bardock/Frieza) vs. sM|Randomfiend (Cell/Goku/Vegeta (Super Saiyan)) – 2-0
W2W|KnowKami (Zamasu (Fused)/Kid Buu/Android 21) vs. PAG|Grover (Gotenks/Goku (Super Saiyan)/Gohan (Adult)) – 2-0

Top 8 Losers

sM|SuperHotGarbage (Vegeta (Super Saiyan)/Captain Ginyu/Bardock) vs. ESE|Coach Steve (Vegito (SSGSS)/Gotenks/Tien) – 0-2
FSLink (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. Hitbox|Jayto (Goku (Super Saiyan))/Android 18/Tien) – 2-0

sM|Randomfiend (Cell/Goku/Vegeta (Super Saiyan)) vs. ESE|Coach Steve (Vegito (SSGSS)/Gotenks/Tien) – 2-0
FSLink (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. PAG|Grover (Gotenks/Goku (Super Saiyan)/Gohan (Adult)) – 0-2

super-smash-bros-ultimate-ssbu-tournament

SUPER SMASH BROS. ULTIMATE

1. TheGreatGonzales (Richter, Simon)
2. Pelca (Snake)
3. 6WX (Sonic, Incineroar)
4. SYE|Earthboundy (Ness)
5. Crowdingmovie (Wolf)
5. Grandtale (Mega Man, King Dedede)
7. BBM|Beast (Pokémon Trainer)
7. Grandtale (Mega Man)

Match Log
Grand Final

TheGreatGonzales (Simon) vs. Pelca (Snake) – 3-1 Reset
TheGreatGonzales (Simon) vs. Pelca (Snake) – 3-1

Losers Final

TheGreatGonzales (Richter) vs. 6WX (Sonic) – 3-2

Winners Final

Pelca (Snake) vs. TheGreatGonzales (Richter) – 3-0

Losers Semi-final

SYE|Earthboundy (Ness) vs. 6WX (Incineroar) – 0-2

Top 8 Winners

Pelca (Snake) vs. 6WX (Sonic) – 2-1
TheGreatGonzales (Richter) vs. SYE|Earthboundy (Ness) – 2-0

Top 8 Losers

BBM|Beast (Pokémon Trainer) vs. Crowdingmovie (Wolf) – 1-2
Mr. Lucky (Mii Swordfighter, Mii Gunner) vs. Grandtale (Mega Man) – 2-0

Crowdingmovie (Wolf) vs. SYE|Earthboundy (Ness) – 0-2
Grandtale (Mega Man, King Dedede) vs. 6WX (Sonic) – 0-2

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. THG|Ludovic (Chun-Li, Menat)
2. Cheezy T (Laura)
3. KPG|Teiga (Akuma, Ryu)
4. AI|BlackGazeebo (Balrog)
5. Marvisto (Ryu)
5. K-Money (Dhalsim)
7. Ultimate_WPN (Balrog)
7. Spyke (Cody)

Match Log
Grand Final

Cheezy T (Laura) vs. THG|Ludovic (Chun-Li) – 0-3 Reset
Cheezy T (Laura) vs. THG|Ludovic (Chun-Li) – 0-3

Losers Final

KPG|Teiga (Akuma) vs. THG|Ludovic (Chun-Li, Menat) – 2-3

Winners Final

KPG|Teiga (Ryu, Akuma) vs. Cheezy T (Laura) – 1-3

Losers Semi-final

AI|BlackGazeebo (Balrog) vs. THG|Ludovic (Chun-Li) – 0-2

Top 8 Winners

KPG|Teiga (Akuma) vs. THG|Ludovic (Chun-Li) – 2-0
Cheezy T (Laura) vs. AI|BlackGazeebo (Balrog) – 2-1

Top 8 Losers

Ultimate_WPN (Balrog) vs. Marvisto (Ryu) – 0-2
Spyke (Cody) vs. K-Money (Dhalsim) – 0-2

THG|Ludovic (Chun-Li) vs. Marvisto (Ryu) – 2-0
AI|BlackGazeebo (Balrog) vs. K-Money (Dhalsim) – 2-1

blazblue-cross-tag-battle-bbtag-tournament

BLAZBLUE CROSS TAG BATTLE

1. PAG|Grover (Yu/Ruby, Mitsuru/Yu)
2. Flux (Mitsuru/ν-No.13-)
3. PAG|Rino (Carmine/Jin)
4. Boom (Ruby/Gordeau)
5. 973|Diaphone (Nine/Blake, Mai/Gordeau)
5. Anitquarian (Mitsuru/Gordeau)
7. Punished Shotty (Hyde/Jin)
7. MTS|Flattop Lightning (Hazama/Gordeau)

Match Log
Grand Final

Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. PAG|Grover (Mitsuru/Yu, Yu/Ruby) – 3-1 Reset
Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. PAG|Grover (Yu/Ruby) – 1-3

Losers Final

Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. PAG|Rino (Carmine/Jin) – 3-2

Winners Final

PAG|Rino (Carmine/Jin) vs. PAG|Grover (Yu/Ruby) – 2-3

Losers Semi-final

Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. Boom (Ruby/Gordeau) – 3-2

Top 8 Winners

Anitquarian (Mitsuru/Gordeau) vs. PAG|Rino (Carmine/Jin) – 2-3
PAG|Grover (Yu/Ruby) vs. Boom (Ruby/Gordeau) – 3-2

Top 8 Losers

Punished Shotty (Hyde/Jin) vs. 973|Diaphone (Nine/Blake, Mai/Gordeau) – 2-3
Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. MTS|Flattop Lightning (Hazama/Gordeau) – 3-0

Boom (Ruby/Gordeau) vs. 973|Diaphone (Nine/Blake) – 3-2
Anitquarian (Mitsuru/Gordeau) vs. Flux (Mitsuru/ν-No.13-) – 0-3

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. BxA|Blaze (Raven)
2. PG|MarlinPie (I-No)
3. Elle (Venom)
4. Munchyjr (Slayer)
5. Alex Smith (May)
5. crazymasterhand (Ky Kiske)
7. Chachaman (Millia Rage)
7. Dragon Ninja (Baiken)

Match Log
Grand Final

PG|MarlinPie (I-No) vs. BxA|Blaze (Raven) – 3-1 Reset
PG|MarlinPie (I-No) vs. BxA|Blaze (Raven) – 2-3

Losers Final

PG|MarlinPie (I-No) vs. Elle (Venom) – 3-0

Winners Final

BxA|Blaze (Raven) vs. PG|MarlinPie (I-No) – 3-2

Losers Semi-final

Munchyjr (Slayer) vs. Elle (Venom) – 0-2

Top 8 Winners

PG|MarlinPie (I-No) vs. Munchyjr (Slayer) – 0-2
BxA|Blaze (Raven) vs. Alex Smith (May) – 2-0

Top 8 Losers

Chachaman (Millia Rage) vs. Elle (Venom) – 0-2
Dragon Ninja (Baiken) vs. crazymasterhand (Ky Kiske) – 0-2

Alex Smith (May) vs. Elle (Venom) – 0-2
Munchyjr (Slayer) vs. crazymasterhand (Ky Kiske) – 2-0

under-night-in-birth-exe-late-st-unist-tournament

UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe:Late[st]

1. Rikir (Seth, Enkidu)
2. TTK|Touma (Seth)
3. SUCC|AyoItsDave (Merkava, Waldstein)
4. Isaac (Hyde)
5. KPB|JDR (Hyde)
5. ES|Dekline (Seth)
7. PAG|VicViper (Akatsuki
7. Wormdog (Linne)

Match Log
Grand Final

TTK|Touma (Seth) vs. Rikir (Seth, Enkidu) – 2-3

Losers Final

TTK|Touma (Seth) vs. SUCC|AyoItsDave (Merkava) – 3-1

Winners Final

Rikir (Seth) vs. SUCC|AyoItsDave (Merkava, Waldstein) – 3-0

Losers Semi-final

TTK|Touma (Seth) vs. Isaac (Hyde) – 2-0

Top 8 Winners

ES|Dekline (Seth) vs. SUCC|AyoItsDave (Merkava) – 0-2
Rikir (Seth) vs. KPB|JDR (Hyde) – 2-0

Top 8 Losers

TTK|Touma (Seth) vs. PAG|VicViper (Akatsuki) – 2-0
Isaac (Hyde) vs. Wormdog (Linne) – 2-1

TTK|Touma (Seth) vs. KPB|JDR (Hyde) – 2-1
ES|Dekline (Seth) vs. Isacc (Hyde) – 0-2

Sources: Big E Gaming, Smash.gg