Capcom Pro Tour 2018 LATAM Regional Finals results

By on November 3, 2018 at 7:00 pm
latam-reginal-finals-2018-750

Third of four Regional Finals for the 2018 Capcom Pro Tour is happening this weekend. Latin America is getting its shot, starting with the Regional Open Tournament Premier Event and ending with the Regional Finals proper with the top 8 players from the LATAM regional rankings, where one player will earn a guaranteed trip to Capcom Cup.

Expected attendees include Itabashi Zangief, Haitani, Mago, stormKUBO, Jiewa, Doomsnake507, Brolynho, Dark, Keoma, HKDASH, Shignolex, ChuChu, PauloWeb and more. Brackets can be found on Challonge.

As usual, you can watch live on the Capcom Fighters Twitch channel.

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

LATAM-Regional-Finals-Schedule

Results

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

LATAM Regional Finals

1. OWL.SB|Crossover (Akuma)
2. Raptor|Pikoro (M. Bison)
3. SonicBoxx|Doomsnake (Vega)
4. Brolynho (Necalli)
5. FURIA|HKDASH (M. Bison)
5. PauloWeb (Laura, Zeku)
7. Keoma (Karin)
7. AZE|Maximof (Rashid)

Match Log
Grand Final

OWL.SB|Crossover (Akuma) vs. Raptor|Pikoro (M. Bison) – 3-1

Losers Final

SonicBoxx|Doomsnake (Vega) vs. Raptor|Pikoro (M. Bison) – 2-3

Winners Final

SonicBoxx|Doomsnake (Vega) vs. OWL.SB|Crossover (Akuma) – 1-3

Losers Semi-final

Brolynho (Necalli) vs. Raptor|Pikoro (M. Bison) – 2-3

Match Log
Top 8 Winners

PauloWeb (Laura, Zeku) vs. SonicBoxx|Doomsnake (Vega) - 1-3
FURIA|HKDFASH (M. Bison) vs. OWL.SB|Crossover (Akuma) - 2-3

Top 8 Losers

Brolynho (Necalli) vs. Keoma (Karin) - 3-1
AZE|Maximof (Rashid) vs. Raptor|Pikoro (M. Bison) - 0-3

FURIA|HKDASH (M. Bison) vs. Brolynho (Necalli) - 0-3
PauloWeb (Laura) vs. Raptor|Pikoro (M. Bison) - 2-3

First Round

Brolynho (Necalli) vs. PauloWeb (Laura) - 0-3
SonicBoxx|Doomsnake (Vega) vs. Keoma (Karin) - 3-1
FURIA|HKDASH (M. Bison) vs. A7E|Maximof (Rashid) - 3-1
Raptor|Pikoro vs. OWL.SB|Crossover (Akuma) - 0-3

LATAM Regional Finals Open Tournament

1. Fudoh|Haitani (Akuma)
2. Mago (Cammy)
3. SHODOWN|ZENITH (Menat)
4. SonicBoxx|Doomsnake (Vega)
5. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
5. FURIA|HKDASH (M. Bison)
7. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail)
7. Robinho_FGC (Karin)

9. Arthuro-Ray (Akuma)
9. FSN.AAG|Shingolex (Balrog)
9. Brolynho (Ibuki, Necalli)
9. AAG|BabyBrasil (F.A.N.G)
13. PG|RodrigoSHG (Cammy) - 2-0
13. TP Team|Destroyer
13. SHODOWN|ChuChu (Chun-Li)
13. AAG|PR3DA (Urien)

Match Log
Grand Final

Fudoh|Haitani (Akuma) vs. Mago (Cammy) – 0-3 Reset
Fudoh|Haitani (Akuma) vs. Mago (Cammy) – 3-1

Losers Final

SHODOWN|ZENITH (Menat) vs. Mago (Cammy) – 0-3

Winners Final

Fudoh|Haitani (Akuma) vs. Mago (Cammy) – 3-1

Losers Semi-final

SonicBoxx|Doomsnake (Vega) vs. SHODOWN|ZENITH (Menat) – 0-3

Top 8 Winners

Fudoh|Haitani (Akuma) vs. FURIA|HKDASH (M. Bison) – 3-1
Mago (Cammy) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 3-1

Top 8 Losers

Atlas Bear|stormKUBO vs. SonicBoxx|Doomsnake – 1-3
SHODOWN|ZENITH vs. Robinho_FGC – 3-0

DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. SonicBoxx|Doomsnake (Vega) – 2-3
FURIA|HKDASH (M. Bison) vs. SHODOWN|ZENITH (Menat) – 2-3

Top 16 Winners

Fudoh|Haitani (Akuma) vs. Arthuro-Ray (Akuma) – 2-0
Mago (Cammy) vs. Robinho_FGC (Karin) – 2-0
Brolynho (Necalli) vs. DNG|Itabashi Zangief (Zangief) – 0-2
FURIA|HKDASH (M. Bison) vs. AAG|BabyBrasil (F.A.N.G) – 2-0

Top 16 Losers

SonicBoxx|Doomsnake (Vega) vs. PG|RodrigoSHG (Cammy) – 2-0
FSN.AAG|Shingolex vs. TP Team|Destroyer
SHODOWN|ChuChu (Chun-Li) vs. SHODOWN|ZENITH (Menat) – 1-2
AAG|PR3DA (Urien) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) – 0-2

Arthuro-Ray (Akuma) vs. SonicBoxx|Doomsnake (Vega) – 1-2
Robinho_FGC vs. FSN.AAG|Shingolex
Brolynho (Ibuki) vs. SHODOWN|ZENITH (Menat) – 0-2
AAG|BabyBrasil (F.A.N.G) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) – 1-2

Source: Capcom Pro Tour