Canada Cup 2018 results

By on October 28, 2018 at 4:00 pm
canada-cup-2018-750

Canada Cup Gaming and Cygames are hosting the ninth annual Canada Cup this weekend. This year’s event will be held as part of the Enthusiast Gaming Live Expo (EGLX) at the Metro Toronto Convention Centre, with a packed line-up of twenty games.

Tournament Games
  • BlazBlue Centralfiction
  • BlazBlue Cross Tag Battle
  • Dragon Ball FighterZ – DBFZ World Tour Dragon Radar Event
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • The King of Fighters ’98
  • The King of Fighters XIV
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Pokkén Tournament DX
  • Sailor Moon S
  • SoulCalibur VI
  • Super Street Fighter II Turbo – Tournament of Legends III Finals
  • Street Fighter III 3rd Strike – SF 30th Tournament Series
  • Ultra Street Fighter IV
  • Street Fighter V Arcade Edition – Capcom Pro Tour Premier Event
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7 – Tekken World Tour Challenger Tournament
  • Under Night In-Birth Exe:Late[st]

As one of Canada’s premier fighting game tournaments, Canada Cup 2018 is an important event for multiple pro circuits and tournament series. Canada Cup 2018 is the site of the Tournament of Legends III Finals, included Last Chance Qualifiers; the final standard Premier Event for the 2018 Capcom Pro Tour (excluding Regional Finals); the final event in the Street Fighter 30th Anniversary Tournament Series, for Street Fighter III 3rd Strike; a Tekken World Tour Challenger Tournament; a Dragon Ball FighterZ World Tour Dragon Radar Event.

As such a major events, some of the best players in the world will be in attendance, including Tournament of Legends III invitees Mattsun, Komoda, Murasaki, Kusumondo, Shogatsu and Daigo Umehara. For a full list of players as well as live brackets, check out Smash.gg.

Canada Cup will be providing four streams for the event, while Capcom Fighters will be covering the CPT singles event. You can find each stream below.

CapcomFighters_JP

Watch live video from capcomfighters_jp on www.twitch.tv

CanadaCupGaming

Watch live video from canadacupgaming on www.twitch.tv

CanadaCupGaming2

Watch live video from canadacupgaming2 on www.twitch.tv

CanadaCupGaming3

Watch live video from canadacupgaming3 on www.twitch.tv

CanadaCupGaming4

Watch live video from canadacupgaming4 on www.twitch.tv

All times in EDT (UTC -4).

ccg2018-stream-fixed

 

Results

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. FOX|Tokido (Akuma)
2. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)
3. FOX|JWong (Menat)
4. CYG.BST|Fuudo (R. Mika)
5. Mago (Cammy)
5. Fudoh|Fujimura (Ibuki)
7. Fudoh|Haitani (Akuma)
7. Rec|Punk (Karin)

9. GRPT|MOV (Chun-Li)
9. NVD|Phenom (Necalli)
9. Tempo|Alex Myers (Cammy)
9. mouz|Problem-X (Abigail)
13. RobTV
13. PONOS|moke (Rashid)
13. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
13. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)

Match Log
Grand Final

FOX|Tokido (Akuma) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) – 2-3 Reset
FOX|Tokido (Akuma) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) – 3-2

Losers Final

QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. FOX|JWong (Menat) – 3-1

Winners Final

FOX|Tokido (Akuma) vs. FOX|JWong (Menat) – 3-0

Losers Semi-final

QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 3-1

Top 8 Winners

FOX|Tokido (Akuma) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 3-2
FOX|JWong (Menat) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) – 3-2

Top 8 Losers

Mago vs. Fudoh|Haitani
Rec|Punk vs. Fudoh|Fujimura

QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. Mago (Cammy) – 3-1
CYG.BST|Fuudo vs. Fudoh|Fujimura

Top 16 Winners

FOX|Tokido (Akuma) vs. Fudoh|Haitani (Akuma) – 2-0
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. CYG.BST|Fuudo (R. Mika) – 1-2
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) – 1-2
Tempo|Alex Myers (Cammy) vs. FOX|JWong (Menat) – 0-2

Top 16 Losers

RobTV vs. Mago
NVD|Phenom vs. PONOS|moke
Rec|Punk vs. CYG.BST|Daigo Umehara
mouz|Problem-X (M. Bison) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 2-0

GRPT|MOV (Chun-Li) vs. Mago (Cammy) – 0-2
Fudoh|Haitani (Akuma) vs. NVD|Phenom (Necalli) – 2-0
Tempo|Alex Myers (Cammy) vs. Rec|Punk (Karin) – 1-2
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. mouz|Problem-X (Abigail) – 2-0

ssfiit-ssfiix-super-turbo-st-tournament

SUPER STREET FIGHTER II TURBO

1. SUSANOO|Onuki (Chun-Li)
2. Afro Legends (Dee Jay, M.Bison)
3. Shogatsu (O-E.Honda)
4. ultracombo (O-Sagat)
5. LordJimmyBones (M.Bison)
5. Komoda (Blanka)
7. orf (Ryu)
7. OSAKA|Murasaki Vega (M. Bison)

Match Log
Grand Final

SUSANOO|Onuki (Chun-Li) vs. Afro Legends (Dee Jay) – 3-2

Losers Final

Shogatsu (O-E.Honda) vs. Afro Legends (Dee Jay) – 1-3

Winners Final

Shogatsu (O-E.Honda) vs. SUSANOO|OnukI (Chun-Li) – 2-3

Losers Semi-final

ultracombo (O-Sagat) vs. Afro Legends (M.Bison) – 0-3

Top 8 Winners

ultracombo (O-Sagat) vs. Shogatsu (O-E.Honda) – 0-3
LordJimmyBones (M.Bison) vs. SUSANOO|Onuki (Chun-Li) – 0-3

Top 8 Losers

orf (Ryu) vs. Afro Legends (M.Bison) – 1-3
OSAKA|Murasaki Vega (M. Bison) vs. Komoda (Blanka) – 0-3

LordJimmyBones (M.Bison) vs. Afro Legends (Dee Jay) – 1-3
ultracombo (O-Sagat) vs. Komoda (Blanka) – 3-2

dbfz-dragon-ball-fighterz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16)
2. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha)
3. TSM|Leffen (Vegeta/Gotenks/Android 16)
4. CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler)
5. NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan))
5. Teemo (Bardock/Zamasu (Fused)/Android 16)
7. Xylophone (Hit/Yamcha/Gohan (Teen))
7. Artwaltz (Vegito (SSGSS)/Vegeta (SSGSS)/Vegeta (Super Saiyan))

Match Log
Grand Final

GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) – 1-3

Losers Final

GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. TSM|Leffen (Vegeta/Gotenks/Android 16) – 3-0

Winners Final

TSM|Leffen (Vegeta/Gotenks/Android 16) vs. FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) – 0-3

Losers Semi-final

GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) – 2-0

Top 8 Winners

TSM|Leffen (Vegeta/Gotenks/Android 16) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) – 2-0
FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) vs. NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan)) – 2-0

Top 8 Losers

Xylophone (Hit/Yamcha/Gohan (Teen)) vs. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) – 0-2
Teemo (Bardock/Zamasu (Fused)/Android 16) vs. Artwaltz (Vegito (SSGSS)/Vegeta (SSGSS)/Vegeta (Super Saiyan)) – 2-0

NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan)) vs. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) – 1-2
Teemo (Bardock/Zamasu (Fused)/Android 16) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Android 16/Cooler) – 0-2

sf-30th-tournament

STREET FIGHTER III 3rd Strike

1. SUSANOO|Onuki (Chun-Li)
2. GRPT|MOV (Chun-Li)
3. SUSANOO|Kuni (Ryu)
4. FrankieBFG (Ken)
5. WP|Vanao (Ryu)
5. Kindevu (Ken)
7. ACK (Urien)
7. FPA|Yuuki (Yun, Ken)

Match Log
Grand Final

SUSANOO|Onuki (Chun-Li) vs. GRPT|MOV (Chun-Li) – 0-3 Reset
SUSANOO|Onuki (Chun-Li) vs. GRPT|MOV (Chun-Li) – 3-1

Losers Final

GRPT|MOV (Chun-Li) vs. SUSANOO|Kuni (Ryu) – 3-0

Winners Final

SUSANOO|Onuki (Chun-Li) vs. GRPT|MOV (Chun-Li) – 3-1

Losers Semi-final

SUSANOO|Kuni (Ryu) vs. FrankieBFG (Ken) – 3-2

Top 8 Winners

SUSANOO|Onuki (Chun-Li) vs. Kindevu (Ken) – 3-0
SUSANOO|Kuni (Ryu) vs. GRPT|MOV (Chun-Li) – 3-1

Top 8 Losers

WP|Vanao (Ryu) vs. ACK (Urien) -3 -1
FrankieBFG (Ken) vs. FPA|Yuuki (Yun, Ken) – 3-1

SUSANOO|Kuni (Ryu) vs. WP|Vanao (Ryu) – 3-0
Kindevu (Ken) vs. FrankieBFG (Ken) – 0-3

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. YAMASA|NOBI (Steve, Dragunov)
2. YAMASA|TAKE (Steve, Jin, Geese)
3. Abel del Maestro (Eliza, Eddy)
4. Cuddle_core (Alisa, Xiaoyu)
5. Joonya_20z (Eliza)
5. ESE|Runiblack (Jin)
7. MnT|Trungy (Geese)
7. EQNX|Joey Fury (Gigas, Jack-7)

Match Log
Grand Final

YAMASA|NOBI (Steve) vs. YAMASA|TAKE (Geese) – 3-1 Reset
YAMASA|NOBI (Steve) vs. YAMASA|TAKE (Steve) – 3-1

Losers Final

YAMASA|NOBI (Steve, Dragunov) vs. Abel del Maestro (Eddy) – 3-2

Winners Final

Abel del Maestro (Eliza, Eddy) vs. YAMASA|TAKE (Jin, Steve) – 2-3

Losers Semi-final

YAMASA|NOBI (Steve) vs. EQNX|Cuddle_core (Alisa) – 2-0

Top 8 Winners

Cuddle_core (Alisa, Xiaoyu) vs. YAMASA|TAKE (Steve) – 0-2
Abel del Maestro (Eliza) vs. YAMASA|NOBI (Dragunov) – 2-0

Top 8 Losers

Joonya_20z (Eliza) vs. MnT|Trungy (Geese) – 2-0
EQNX|Joey Fury (Gigas, Jack-7) vs. ESE|Runitblack (Jin) – 1-2

YAMASA|NOBI (Steve) vs. Joonya_20z (Eliza) – 2-0
EQNX|Cuddle_core (Alisa) vs. ESE|Runiblack (Jin) – 2-1

ssb-wii-u-super-smash-bros-for-wii-u-tournament

SUPER SMASH BROS. for Wii U

1. SDX (Mewtwo)
2. TMLSS.ESE|ANTi (Mario, Meta Knight, Cloud, Zero Suit Samus)
3. BC|Mr.R (Sheik)
4. W2W|Mr E (Lucina)
5. EMG|SuperGirlKels (Sonic)
5. EMG|Mistake (Bayonetta, Zero Suit Samus)
7. Thunder (Ryu)
7. Ally (Mario)

Match Log
Grand Final

TMLSS.ESE|ANTi (Mario, Zero Suit Samus, Meta Knight) vs. SDX (Mewtwo) – 1-3

Losers Final

BC|Mr.R (Sheik) vs. TMLSS.ESE|ANTi (Mario) – 1-3

Winners Final

TMLSS.ESE|ANTi (Meta Knight, Cloud, Mario) vs. SDX (Mewtwo) – 1-3

Losers Semi-final

BC|Mr.R (Sheik) vs. W2W|Mr E (Lucina) – 3-1

Top 8 Winners

TMLSS.ESE|ANTi (Mario) vs. EMG|Mistake (Zero Suit Samus, Bayonetta) – 3-0
EMG|SuperGirlKels (Sonic) vs. SDX (Mewtwo) – 1-3

Top 8 Losers

Thunder (Ryu) vs. BC|Mr.R (Sheik) – 1-3
Ally (Mario) vs. W2W|Mr E (Lucina) – 1-3

W2W|Mr E (Lucina) vs. EMG|SuperGirlKels (Sonic) – 3-1
BC|Mr.R (Sheik) vs. EMG|Mistake (Bayonetta) – 3-2

ssbm-super-smash-bros-melee-tournament

SUPER SMASH BROS. Melee

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
2. ESE|Duck (Samus)
3. ALG|n0ne (Captain Falcon)
4. EMG|moky (Fox)
5. Hax (Fox)
5. W2W|Bladewise (Peach)
7. Fiction (Fox)
7. Jamrun (Peach)

Match Log
Grand Final

Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) vs. ESE|Duck (Samus) – 0-3 Reset
Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) vs. ESE|Duck (Samus) – 3-0

Losers Final

ALG|n0ne (Captain Falcon) vs. ESE|Duck (Samus) – 2-3

Winners Final

ALG|n0ne (Captain Falcon) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-3

Losers Semi-final

EMG|moky (Fox) vs. ESE|Duck (Samus) – 0-3

Top 8 Winners

ESE|Duck (Samus) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-3
EMG|moky (Fox) vs. ALG|N0ne (Captain Falcon) – 1-3

Top 8 Losers

Fiction (Fox) vs. Hax (Fox) – 1-3
Jamrun (Peach) vs. W2W|Bladewise (Peach) – 1-3

EMG|moky (Fox) vs. Hax (Fox) – 3-2
ESE|Duck (Samus) vs. W2W|Bladewise (Peach) – 3-0

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. GGP|Kazunoko (Raven)
2. LostSoul (Elphelt)
3. Mr. K (Leo Whitefang)
4. 1UP|PepperySplash (Venom)
5. Initial T (Kum Haehyun)
5. GlacialReign (Leo Whitefang)
7. CAG|Dogura (Raven, Sol Badguy)
7. Essay (I-No)

Match Log
Grand Final

LostSoul (Elphelt) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 1-3

Losers Final

LostSoul (Elphelt) vs. Mr. K (Leo Whitefang) – 3-1

Winners Final

GGP|Kazunoko (Raven) vs. Mr. K (Leo Whitefang) – 3-2

Losers Semi-final

LostSoul (Elphelt) vs. 1UP|PepperySplash (Venom) – 2-0

Top 8 Winners

GGP|Kazunoko (Raven) vs. 1UP|PepperySplash (Venom) – 2-0
LostSoul (Elphelt) vs. Mr. K (Leo Whitefang) – 0-2

Top 8 Losers

Initial T (Kum Haehyun) vs. CAG|Dogura (Raven, Sol Badguy) – 2-0
GlacialReign (Leo Whitefang) vs. Essay (I-No) – 2-0

LostSoul (Elphelt) vs. Initial T (Kum Haehyun) – 2-1
1UP|PepperySplash (Venom) vs. GlacialReign (Leo Whitefang) – 2-0

under-night-in-birth-exe-late-st-unist-tournament

UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe:Late[st]

1. PinUpBar|Rikir (Enkidu)
2. superscience890 (Gordeau)
3. HanazakariWkend|Psykotik (Orie, Seth)
4. Icekin (Nanase)

Match Log
Grand Final

superscience890 (Gordeau) vs. PinUpBar|Rikir (Enkidu) – 1-3

Losers Final

superscience890 (Gordeau) vs. HanazakariWkend|Psykotik (Seth) – 3-1

Winners Final

superscience890 (Gordeau) vs. PinUpBar|Rikir (Enkidu) – 1-3

Losers Semi-final

Icekin (Nanase) vs. HanazakariWkend|Psykotik (Orie) – 0-2

Top 8 Winners

superscience890 (Gordeau) vs. HanazakariWkend|Psykotik (Orie) – 2-0
PinUpBar|Rikir (Enkidu) vs. Icekin (Nanase) – 2-0

soulcalibur-vi-scvi-tournament

SOULCALIBUR VI

1. FOX|SonicFox (Cervantes, Azwel)
2. Reptile (Nightmare)
3. PyroRaptor (Siegfried, Seong Mi-na)
4. MONEYMUFFINS (Sophitia)
5. Dinoz416 (Voldo, Taki)
5. CHU FYE (Astaroth)
7. XiT|Karina Iceninja (Xianghua)
7. FLAT EARTH|OOFMATIC (Azwel)

Match Log
Grand Final

Reptile (Nightmare) vs. FOX|SonicFox (Cervantes) – 3-1 Reset
Reptile (Nightmare) vs. FOX|SonicFox (Azwel) – 2-3

Losers Final

Reptile (Nightmare) vs. PyroRaptor (Siegfried) – 3-0

Winners Final

Reptile (Nightmare) vs. FOX|SonicFox (Cervantes) – 1-3

Losers Semi-final

MONEYMUFFINS (Sophitia) vs. PyroRaptor (Siegfried) – 1-2

Top 8 Winners

Reptile (Nightmare) vs. PyroRaptor (Siegfried) – 2-1
FOX|SonicFox (Cervantes) vs. Dinoz416 (Voldo, Taki) – 2-0

Top 8 Losers

MONEYMUFFINS (Sophitia) vs. FLAT EARTH|OOFMATIC (Azwel) – 2-1
CHU FYE (Astaroth) vs. XiT|Karina Iceninja (Xianghua) – 2-1

Dinoz416 (Voldo, Taki) vs. MONEYMUFFINS (Sophitia) – 0-2
PyroRaptor (Seong Mi-na) vs. CHU FYE (Astaroth) – 2-0

blazblue-cross-tag-battle-bbtag-tournament

BLAZBLUE CROSS TAG BATTLE

1. GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau)
2. FNM|Mange Mon Pipi (Waldstein/Tager)
3. XiT|Karina Iceninja (Orie/Es)
4. ZomBmu (Orie/Es)
5. Harukaze (ν-No.13-/Yang)
5. FNM|WashedUp_Player (Jubei/Kanji)
7. frijole|BramCombo (Ragna/Jin)
7. r.in|www.keeponrock.in (Ruby/Gordeau, Mitsuru/Blake)

Match Log
Grand Final

GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) vs. FNM|Mange Mon Pipi (Waldstein/Tager) – 3-0

Losers Final

XiT|Karina Iceninja (Orie/Es) vs. FNM|Mange Mon Pipi (Waldstein/Tager) – 0-3

Winners Final

GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) vs. XiT|Karina Iceninja (Orie/Es) – 3-1

Losers Semi-final

ZomBmu (Orie/Es) vs. FNM|Mange Mon Pipi (Waldstein/Tager) – 0-3

Top 8 Winners

GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) vs. FNM|WashedUp_Player (Jubei/Kanji) – 3-0
XiT|Karina Iceninja (Orie/Es) vs. Harukaze (ν-No.13-/Yang) – 3-0

Top 8 Losers

frijole|BramCombo (Ragna/Jin) vs. ZomBmu (Orie/Es) – 2-3
FNM|Mange Mon Pipi (Waldstein/Tager) vs. r.in|www.keeponrock.in (Ruby/Gordeau, Mitsuru/Blake) – 3-1

Harukaze (ν-No.13-/Yang) vs. ZomBmu (Orie/Es) – 1-3
FNM|WashedUp_Player (Jubei/Kanji) vs. FNM|Mange Mon Pipi (Waldstein/Tager) – 0-3

Sources: Canada Cup Gaming, Capcom Pro Tour, ST Revival