East Coast Throwdown 2018 results

By on October 21, 2018 at 5:00 pm
east-coast-throwdown-2018-750

Another throwdown is happening this Saturday and Sunday! East Coast Throwdown 2018 in Fairfield, New Jersey is the final offline Ranking Event for North America in the 2018 Capcom Pro Tour season, the Last Chance Qualifier for the Injustice 2 Pro Series, and a Tournament of Legends III qualifier. Carrying a tradition for bringing the hype, this year’s line-up features current mainstream titles including the newly released SoulCalibur VI, as well as a host of arcade titles as part of 2 Old 2 Furious.

Tournament Games
  • BlazBlue Cross Tag Battle
  • Dragon Ball FighterZ
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • SoulCalibur VI
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Tekken 7

2 Old 2 Furious x East Coast Throwdown

  • Capcom vs. SNK 2
  • Fighting EX Layer
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Street Fighter Alpha 2
  • Street Fighter EX 2 Plus

Players competing over the weekend include GamerBee, Gama, NuckleDu, Punk, Chris Tatarian, Alex Myers, Nephew, XsK_Samurai, CJ Truth, SonicFox, NYChrisG, HookGangGod, Nakkiel, Lord Knight, KnowKami and more.

Five streams will be covering the event live, with Team Spooky heading the main stream, TSB_Blaze and Kick-Punch-Block Live providing secondaries, Arturo Sanchez covering the arcade titles and NetherRealm providing dedicated coverage of Injustice 2. Check out all the streams below and follow the brackets on Smash.gg.

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

TSB_Blaze

Watch live video from tsb_blaze on www.twitch.tv

KPBLive

Watch live video from KPBLive on www.twitch.tv

NetherRealm

Watch live video from NetherRealm on www.twitch.tv

NYCFurby

Watch live video from nycfurby on www.twitch.tv

All times in EDT (UTC -4).

ect-2018-stream-schedule

Results

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. Ghost|NuckleDu (Guile)
2. iDom (Laura)
3. Rec|Punk (Karin)
4. CYG.BST|GamerBee (Cammy)
5. Terrence (Chun-Li)
5. Dieminion (Ed)
7. Toi (M. Bison)
7. Samurai (Akuma)

Match Log
Grand Final

Ghost|NuckleDu (Guile) vs. iDom (Laura) – 3-0 Reset
Ghost|NuckleDu (Guile) vs. iDom (Laura) – 3-1

Losers Final

Ghost|NuckleDu (Guile) vs. Rec|Punk (Karin) – 3-0

Winners Final

Ghost|NuckleDu (Guile) vs. iDom (Laura) – 0-3

Losers Semi-final

CYG.BST|GamerBee (Cammy) vs. Rec|Punk (Karin) – 1-3

Top 8 Winners

Ghost|NuckleDu (Guile) vs. CYG.BST|GamerBee (Cammy) – 3-0
Terrence (Chun-Li) vs. iDom (Laura) – 2-3

Top 8 Losers

Rec|Punk (Karin) vs. Toi (M. Bison) – 3-1
Samurai (Akuma) vs. Dieminion (Ed) – 2-3

Terrence (Chun-Li) vs. Rec|Punk (Karin) – 0-3
Dieminion (Ed) vs. CYG.BST|GamerBee (Cammy) – 1-3

dbfz-dragon-ball-fighterz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16)
2. NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan))
3. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16, Gotenks/Gohan (Adult)/Android 16)
4. PG|Nakkiel (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha)
5. EBM|Jerry (Bardock/Android 16/Vegeta (Super Saiyan))
5. sM|SuperHotGarbage (Kid Buu/Captain Ginyu/Vegeta (Super Saiyan))
7. Yohosie (Gotenks/Bardock/Android 16)
7. bc|Lord Knight (Captain Ginyu/Android 16/Goku (Super Saiyan))

Match Log
Grand Final

NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan)) vs. FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) – 0-3

Losers Final

NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan)) vs. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16, Gotenks/Gohan (Adult)/Android 16) – 3-0

Winners Final

FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) vs. NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan)) – 3-1

Losers Semi-final

PG|Nakkiel (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16) – 0-2

Top 8 Winners

FOX|SonicFox (Hit/Bardock/Android 16) vs. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16) – 2-0
NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta (Super Saiyan)) vs. PG|Nakkiel (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) – 2-1

Top 8 Losers

Yohosie (Gotenks/Bardock/Android 16) vs. EBM|Jerry (Bardock/Android 16/Vegeta (Super Saiyan)) – 1-3
bc|Lord Knight (Captain Ginyu/Android 16/Goku (Super Saiyan)) vs. sM|SuperHotGarbage (Kid Buu/Captain Ginyu/Vegeta (Super Saiyan)) – 0-2

PG|Nakkiel (Gotenks/Gohan (Adult)/Yamcha) vs. EBM|Jerry (Bardock/Android 16/Vegeta (Super Saiyan)) – 2-1
sM|SuperHotGarbage (Kid Buu/Captain Ginyu/Vegeta (Super Saiyan)) vs. FOX|dekillsage (Gohan (Adult)/Tien/Android 16) – 0-2

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. fightinggm (Geese)
2. DPS|Sayco (Dragunov)
3. Komanda (Asuka)
4. DPS|Mr. Taxi (Anna)
5. The Game (Heihachi, Law)
5. TCOL|SourPiggy (Katarina)
7. JayGeorgeM_20z (Asuka)
7. TCOL|Mr. Whoppee (Leo)

Match Log
Grand Final

DPS|Sayco (Dragunov) vs. fightinggm (Geese) – 1-3

Losers Final

DPS|Sayco (Dragunov) vs. Komanda (Asuka) – 3-0

Winners Final

fightinggm (Geese) vs. DPS|Sayco (Dragunov) – 3-0

Losers Semi-final

DPS|Mr. Taxi (Anna) vs. Komanda (Asuka) – 1-2

Top 8 Winners

fightinggm (Geese) vs. TCOL|SourPiggy (Katarina) – 2-0
The Game (Law, Heihachi) vs. DPS|Sayco (Dragunov) – 0-2

Top 8 Losers

DPS|Mr. Taxi (Anna) vs. JayGeorgeM_20z (Asuka) – 2-1
TCOL|Mr. Whoppee (Leo) vs. Komanda (Asuka) – 1-2

DPS|Mr. Taxi (Anna) vs. The Game (Heihachi) – 2-0
Komanda (Asuka) vs. TCOL|SourPiggy (Katarina) – 2-0

soulcalibur-vi-scvi-tournament

SOULCALIBUR VI

1. linkorz (Siegfried)
2. FOX|SonicFox (Azwel)
3. KN|KDZ (Nightmare, Seong Mi-na, Maxi, Astaroth)
4. OlcandansWrathX9 (Grøh)
5. KOA|Sandman (Siegfried)
5. Thermidor (Nightmare)
7. Boom (Yoshimitsu)
7. Saiyne (Ivy)

Match Log
Grand Final

FOX|SonicFox (Azwel) vs. linkorz (Siegfried) – 1-3

Losers Final

FOX|SonicFox (Azwel) vs. KN|KDZ (Seong Mi-na, Nightmare, Astaroth) – 3-1

Winners Final

FOX|SonicFox (Azwel) vs. linkorz (Siegfried) – 0-3

Losers Semi-final

OlcandansWrathX9 (Grøh) vs. KN|KDZ (Nightmare) – 0-2

Top 8 Winners

FOX|SonicFox (Azwel) vs. Saiyne (Ivy) – 2-0
Boom (Yoshimitsu) vs. linkorz (Siegfried) – 0-2

Top 8 Losers

KOA|Sandman (Siegfried) vs. KN|KDZ (Seong Mi-na, Maxi) – 1-2
OlcandansWrathX9 (Grøh) vs. Thermidor (Nightmare) – 2-1

Boom (Yoshimitsu) vs. KN|KDZ (Maxi, Nightmare) – 1-2
OlcandansWrathX9 (Grøh) vs. Saiyne (Ivy) – 2-0

injustice-2-inj2-tournament

INJUSTICE 2

DsV_BasicS qualifies for the Injustice 2 Pro Series Grand Finals.

1. TSS|DsV_BasicS (Atom, Brainiac)
2. CLN|Nubcakes (Batman)
3. CLN|whiteBoi (Scarecrow, Atom)
4. TSS|Deoxys (Blue Beetle, Catwoman)
5. KingGambler (Green Lantern, Doctor Fate, Green Arrow)
5. Burrito Voorhees (Swamp Thing, Gorilla Grodd)
7. MF SLAYER (Black Adam)
7. EMPEROR_KOMBAT (Firestorm)

Match Log
Grand Final

TSS|DsV_BasicS (Atom) vs. CLN|Nubcakes (Batman) – 3-1

Losers Final

CLN|Nubcakes (Batman) vs. CLN|whiteBoi (Atom, Scarecrow) – 3-0

Winners Final

CLN|whiteBoi (Scarecrow) vs. TSS|DsV_BasicS (Brainiac) – 2-3

Losers Semi-final

CLN|Nubcakes (Batman) vs. TSS|Deoxys (Blue Beetle) – 3-1

Top 8 Winners

TSS|Deoxys (Blue Beetle, Catwoman) vs. CLN|whiteBoi (Scarecrow) – 0-3
CLN|Nubcakes (Batman) vs. TSS|DsV_BasicS (Atom) – 3-2

Top 8 Losers

KingGambler (Green Lantern, Doctor Fate) vs. MF SLAYER (Black Adam) – 3-1
EMPEROR_KOMBAT (Firestorm) vs. Burrito Voorhees (Swamp Thing) – 2-3

CLN|Nubcakes (Batman) vs. KingGambler (Green Arrow, Green Lantern) – 3-0
TSS|Deoxys (Blue Beetle) vs. Burrito Voorhees (Swamp Thing, Gorilla Grodd) – 3-0

blazblue-cross-tag-battle-bbtag-tournament

BLAZBLUE CROSS TAG BATTLE

1. Doonpa (Orie/Es, Mai/Gordeau)
2. Flux (Mitsuru/ν-No.13-)
3. boom (Ruby/Gordeau)
4. Punished Shotty (Hyde/Jin)
5. 973|Diaphone (Mai/Blake)
5. UGS|BBoy Dragon (Ruby/Blake)
7. Antiquarian (Mitsuru/Gordeau)
7. InC|Dante Thomas (Hyde/Carmine, Jin/Hyde)

Match Log
Grand Final

Doonpa (Orie/Es) vs. Flux (Mitsuru/ν-No.13-) – 3-1
Doonpa (Orie/Es, Mai/Gordeau) vs. Flux (Mitsuru/ν-No.13-) – 3-2

Losers Final

Doonpa (Mai/Gordeau) vs. boom (Ruby/Gordeau) – 3-0

Winners Final

Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. Doonpa (Orie/Es, Mai/Gordeau) – 3-2

Losers Semi-final

Punished Shotty (Hyde/Jin) vs. boom (Ruby/Gordeau) – 2-3

Top 8 Winners

UGS|BBoy Dragon (Ruby/Blake) vs. Doonpa (Orie/Es) – 1-3
Flux (Mitsuru/ν-No.13-) vs. boom (Ruby/Gordeau) – 3-0

Top 8 Losers

Antiquarian (Mitsuru/Gordeau) vs. 973|Diaphone (Mai/Blake) – 2-3
Punished Shotty (Hyde/Jin) vs. InC|Dante Thomas (Hyde/Carmine, Jin/Hyde) – 3-1

boom (Ruby/Gordeau) vs. 973|Diaphone (Mai/Blake) – 3-0
Punished Shotty (Hyde/Jin) vs. UGS|BBoy Dragon (Ruby/Blake) – 3-1

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. PG|MarlinPie (I-No)
2. W2W|KnowKami (Zato-1)
3. bc|Lord Knight (Millia Rage)
4. TSB|Dreaded Ruffian (Sin Kiske)
5. Alex Y (Slayer)
5. Elle (Venom)
7. Space Boy (Baiken)
7. GC|MALPHITE T HI C C (Faust)

Match Log
Grand Final

W2W|KnowKami (Zato-1) vs. PG|MarlinPie (I-No) – 1-3

Losers Final

W2W|KnowKami (Zato-1) vs. bc|Lord Knight (Millia Rage) – 3-1

Winners Final

PG|MarlinPie (I-No) vs. bc|Lord Knight (Millia Rage) – 3-1

Losers Semi-final

TSB|Dreaded Ruffian (Sin Kiske) vs. W2W|KnowKami (Zato-1) – 0-2

Top 8 Winners

bc|Lord Knight (Millia Rage) vs. TSB|Dreaded Ruffian (Sin Kiske) – 2-1
W2W|KnowKami (Zato-1) vs. PG|MarlinPie (I-No) – 0-2

Top 8 Losers

Alex Y (Slayer) vs. Space Boy (Baiken) – 2-1
GC|MALPHITE T HI C C (Faust) vs. Elle (Venom) – 0-2

W2W|KnowKami (Zato-1) vs. Alex Y (Slayer) – 2-0
TSB|Dreaded Ruffian (Sin Kiske) vs. Elle (Venom) – 2-1

mvci-tournament

MARVEL VS. CAPCOM: INFINITE

1. EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter)
2. Hentai (Space-Nova/Firebrand)
3. AT|Geobraun (Power-Spider-Man/Hawkeye)
4. Concrete (Mind-Strider Hiryu/Monster Hunter)
5. Tamn Son! (Space-, Time-Morrigan/Dormammu)
5. PAG|VicViper (Space-Jedah/Sigma)
7. WG|Bean Uno (Power-Captain Marvel/Monster Hunter)
7. Timber (Space-Doctor Strange/Dante)

Match Log
Grand Final

Hentai (Space-Nova/Firebrand) vs. EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) – 1-3

Losers Final

Hentai (Space-Nova/Firebrand) vs. AT|Geobraun (Power-Spider-Man/Hawkeye) – 3-1

Winners Final

EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. AT|Geobraun (Power-Spider-Man/Hawkeye) – 3-0

Losers Semi-final

Concrete (Mind-Strider Hiryu/Monster Hunter) vs. Hentai (Space-Nova/Firebrand) – 0-3

Top 8 Winners

Hentai (Space-Nova/Firebrand) vs. EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) – 0-3
Tamn Son! (Space-, Time-Morrigan/Dormammu) vs. AT|Geobraun (Power-Spider-Man/Hawkeye) – 0-3

Top 8 Losers

WG|Bean Uno (Power-Captain Marvel/Monster Hunter) vs. Concrete (Mind-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 0-3
PAG|VicViper vs. Timber

Tamn Son! (Space-Morrigan/Dormammu) vs. Concrete (Mind-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 0-3
PAG|VicViper (Space-Jedah/Sigma) vs. Hentai (Space-Nova/Firebrand) – 0-3

fighting-ex-layer-tournament

FIGHTING EX LAYER

1. SAI-REC|18go (Jack, Darun)
2. SAI-REC|cero_t (Shirase)
3. Bas (Shirase)
4. HZRDS|ForeverKing (Shadow.G)
5. Hidden Gem (Sanane)
5. SUCC|AyoItsDave (Garuda)
7. FLY|D’Nyc3 (V.Rosso)
7. Oh, hey, Danny (Skullo)

Match Log
Grand Final

SAI-REC|18go (Jack) vs. Bas (Shirase) – 3-1

Losers Final

Bas (Shirase) vs. SAI-REC|cero_t (Shirase) – 3-2

Winners Final

SAI-REC|18go (Jack) vs. SAI-REC|cero_t (Shirase) – 3-0

Losers Semi-final

Bas (Shirase) vs. HZRDS|ForeverKing (Shadow.G) – 2-0

Top 8 Winners

SAI-REC|18go (Darun) vs. HZRDS|ForeverKing (Shadow.G) – 2-0
SAI-REC|cero_t (Shirase) vs. Hidden Gem (Sanane) – 2-0

Top 8 Losers

FLY|D’Nyc3 (V.Rosso) vs. Bas (Shirase) – 1-2
SUCC|AyoItsDave (Garuda) vs. Oh, hey, Danny (Skullo) – 2-0

Hidden Gem (Sanane) vs. Bas (Shirase) – 0-2
HZRDS|ForeverKing (Shadow.G) vs. SUCC|AyoItsDave (Garuda) – 2-0

Sources: East Coast Throwdown, Capcom Pro Tour