The Fall Classic 2018 results

By on September 30, 2018 at 6:00 pm
tfc-logo-750

This Saturday and Sunday is the The Fall Classic 2018, a collaborative event between East Coast tournament organizers Larry “Shin Blanka” Dixon and Eric “Big E” Small. This year’s line-up includes 15 titles, and includes a Super Street Fighter II Turbo qualifier for Tournament of Legends III.

Tournament Games
  • BlazBlue Cross Tag Battle
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Dragon Ball FighterZ
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • The King of Fighters XIV
  • Pokk√©n Tournament DX
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Soulcalibur V
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Tekken 7
  • Windjammers

If you’ve looking to watch the event, watch the streams from Bifuteki and FunkyP below, and follow the brackets available on Smash.gg.

bifuteki

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

FunkyP

Watch live video from FunkyP on www.twitch.tv

dbfz-dragon-ball-fighterz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. W2W|KnowKami (Cell/Vegeta/Goku Black, Cell/Bardock/Goku Black, Android 21/Cell/Goku Black)
2. SweetJP (Bardock/Yamcha/Vegeta (Super Saiyan), Vegeta/Broly/Bardock)
3. ESE|Coach Steve (Bardock/Majin Buu/Vegeta (Super Saiyan))
4. STBN|NitemareZen (Vegeta/Cell/Bardock)
5. MajinBuub (Vegeta/Android 16/Goku Black)
5. LastLaugh (Bardock/Captain Ginyu/Android 16, Bardock/Broly/Android 16)
7. WD|RiceMaster (Android 21/Vegito (SSGSS)/Kid Buu)
7. BL|Goukizeme (Cell/Bardock/Gotenks)

Match Log
Grand Final

W2W|KnowKami (Cell/Vegeta/Goku Black) vs. SweetJP (Vegeta/Broly/Bardock) – 3-1

Losers Final

ESE|Coach Steve (Bardock/Majin Buu/Vegeta (Super Saiyan)) vs. SweetJP (Bardock/Yamcha/Vegeta (Super Saiyan)) – 0-3

Winners Final

ESE|Coach Steve (Vegito (SSGSS)/Gotenks/Tien) vs. W2W|KnowKami (Android 21/Cell/Goku Black, Cell/Vegeta/Goku Black) – 1-3

Losers Semi-final

STBN|NitemareZen (Vegeta/Cell/Bardock) vs. SweetJP (Bardock/Yamcha/Vegeta (Super Saiyan)) – 0-2

Top 8 Winners

W2W|KnowKami (Cell/Bardock/Goku Black) vs. STBN|NitemareZen (Vegeta/Cell/Bardock) – 2-0
ESE|Coach Steve (Vegito (SSGSS)/Gotenks/Tien) vs. LastLaugh (Bardock/Captain Ginyu/Android 16) – 2-0

Top 8 Losers

WD|RiceMaster (Android 21/Vegito (SSGSS)/Kid Buu) vs. MajinBuub (Vegeta/Android 16/Goku Black) – 0-2
BL|Goukizeme (Cell/Bardock/Gotenks) vs. SweetJP (Bardock/Yamcha/Vegeta (Super Saiyan)) – 0-2

STBN|NitemareZen (Vegeta/Cell/Bardock) vs. MajinBuub (Vegeta/Android 16/Goku Black) – 2-1
LastLaugh (Bardock/Captain Ginyu/Android 16, Bardock/Broly/Android 16) vs. SweetJP (Bardock/Yamcha/Vegeta (Super Saiyan)) – 0-2

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. ???|Pokchop (Josie)
2. ReSe.XS|AceUnlimited (Jin)
3. DPS|Sayco (Dragunov)
4. Mic_ATL (King)
5. PAR|Blackula (Josie)
5. BATTLE JITNI (Law)
7. AI|IV Wind (Geese)
7. ieatbamboo (Kuma)

Match Log
Grand Final

ReSe.XS|AceUnlimited (Jin) vs. ???|Pokchop (Josie) – 3-2 Reset
ReSe.XS|AceUnlimited (Jin) vs. ???|Pokchop (Josie) – 2-3

Losers Final

ReSe.XS|AceUnlimited (Jin) vs. DPS|Sayco (Dragunov) – 3-2

Winners Final

DPS|Sayco (Dragunov) vs. ???|Pokchop (Josie) – 1-3

Losers Semi-final

ReSe.XS|AceUnlimited (Jin) vs. Mic_ATL (King) – 2-1

Top 8 Winners

PAR|Blackula (Josie) vs. ???|Pokchop (Josie) – 0-2
BATTLE JITNI (Law) vs. DPS|Sayco (Dragunov) – 0-2

Top 8 Losers

AI|IV Wind (Geese) vs. ReSe.XS|AceUnlimited (Jin) – 1-2
ieatbamboo (Kuma) vs. Mic_ATL (King) – 1-2

PAR|Blackula (Josie) vs. ReSe.XS|AceUnlimited (Jin) – 0-2
BATTLE JITNI (Law) vs. Mic_ATL (King) – 0-2

sfv-ae-street-fighter-v-arcade-edition-tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. KPB|Teiga (Akuma)
2. ???|Pokchop (Urien, Alex)
3. PAR|TeK_S_NeO (Chun-Li)
4. Conrizzle (Rashid)
5. Kamikazi Warrior (Ken)
5. ReSe|xXxDMNxXx (M. Bison)
7. InC|Dante Thomas (Ken)
7. PAR|og_killakam (Akuma)

Match Log
Grand Final

KPB|Teiga (Akuma) vs. ???|Pokchop (Urien, Alex) – 3-1

Losers Final

PAR|TeK_S_NeO (Chun-Li) vs. ???|Pokchop (Urien) – 0-3

Winners Final

KPB|Teiga (Akuma) vs. ???|Pokchop (Urien) – 3-1

Losers Semi-final

PAR|TeK_S_NeO (Chun-Li) vs. Conrizzle (Rashid) – 2-0

Top 8 Winners

KPB|Teiga (Akuma) vs. ReSe|xXxDMNxXx (M. Bison) – 2-0
???|Pokchop (Urien) vs. Kamikazi Warrior (Ken) – 2-0

Top 8 Losers

Conrizzle (Rashid) vs. InC|Dante Thomas (Ken) – 2-1
PAR|og_killakam (Akuma) vs. PAR|TeK_S_NeO (Chun-Li) – 1-2

Kamikazi Warrior (Ken) vs. Conrizzle (Rashid) – 1-2
PAR|TeK_S_NeO (Chun-Li) vs. ReSe|xXxDMNxXx (M. Bison) – 2-0

sfiii-3s-tournament

STREET FIGHTER III 3rd STRIKE

1. exodus (Dudley)
2. Dankah (Makoto, Yun)
3. Ricky (Hugo)
4. Lamar (Akuma, Elena)
5. SoulAvenger02 (Alex)
5. FACENC (Chun-Li)
7. FPA|Eddy (Ken)
7. kreichjr (Ken)

Match Log
Grand Final

exodus (Dudley) vs. Dankah (Makoto) – 3-1

Losers Final

Ricky (Hugo) vs. Dankah (Makoto) – 0-3

Winners Final

exodus (Dudley) vs. Ricky (Hugo) – 3-2

Losers Semi-final

Lamar (Akuma, Elena) vs. Dankah (Makoto) – 1-2

Top 8 Winners

exodus (Dudley) vs. FACENC (Chun-Li) – 2-0
SoulAvenger02 (Alex) vs. Ricky (Hugo) – 1-2

Top 8 Losers

FPA|Eddy (Ken) vs. Lamar (Akuma) – 1-2
Dankah (Yun) vs. kreichjr (Ken) – 2-1

SoulAvenger02 (Alex) vs. Lamar (Akuma, Elena) – 1-2
FACENC (Chun-Li) vs. Dankah (Yun) – 0-2

blazblue-cross-tag-battle-bbtag-tournament

BLAZBLUE CROSS TAG BATTLE

1. SWG|T-Ryuga (Gordeau/Ragna)
2. B.Z.B (Ruby/Es)
3. Sharkz (Mitsuru/Aegis)
4. InC|Dante Thomas (Hyde/Carmine)
5. LastLaugh (Carmine/Mai)
5. UGS BBoy Dragon (Ruby/Blake)
7. SPG|Haru (Ruby/Es)
7. SPG|Moonhjayde (Nine/Yuzuriha)

Match Log
Grand Final

B.Z.B (Ruby/Es) vs. SWG|T-Ryuga (Gordeau/Ragna) – 3-1 Reset
B.Z.B (Ruby/Es) vs. SWG|T-Ryuga (Gordeau/Ragna) – 2-3

Losers Final

B.Z.B (Ruby/Es) vs. Sharkz (Mitsuru/Aegis) – 3-0

Winners Final

SWG|T-Ryuga (Gordeau/Ragna) vs. Sharkz (Mitsuru/Aegis) – 3-1

Losers Semi-final

InC|Dante Thomas (Carmine/Hyde) vs. B.Z.B (Ruby/Es) – 2-3

Top 8 Winners

SWG|T-Ryuga (Gordeau/Ragna) vs. B.Z.B (Ruby/Es) – 3-0
LastLaugh (Mai/Carmine, Gordeau/Mai) vs. Sharkz (Mitsuru/Aegis) – 1-3

Top 8 Lo sers

InC|Dante Thomas (Hyde/Carmine) vs. SPG|Moonhjayde (Nine/Yuzuriha) – 3-0
SPG|Haru (Ruby/Es) vs. UGS BBoy Dragon (Ruby/Blake) – 1-3

InC|Dante Thomas (Hyde/Carmine) vs. LastLaugh (Carmine/Mai) – 3-0
B.Z.B (Ruby/Es) vs. UGS BBoy Dragon (Ruby/Blake) – 3-1

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. W2W|KnowKami (Zato-1)
2. B.Z.B (Chipp Zanuff)
3. PacStrife (I-No)
4. Iceymitsu (Zato-1)
5. DG|Hell Yeah (I-No)
5. STBN|Laminal (Ramlethal)
7. Xeagas (Baiken)
7. Jagar (Faust)

Match Log
Grand Final

B.Z.B (Chipp Zanuff) vs. W2W|KnowKami (Zato-1) – 0-3

Losers Final

B.Z.B (Chipp Zanuff) vs. PacStrife (I-No) – 3-0

Winners Final

W2W|KnowKami (Zato-1) vs. PacStrife (I-No) – 3-1

Losers Semi-final

Iceymitsu (Zato-1) vs. B.Z.B (Chipp Zanuff) – 0-2

Top 8 Winners

PacStrife (I-No) vs. B.Z.B (Chipp Zanuff) – 2-1
STBN|Laminal (Ramlethal) vs. W2W|KnowKami (Zato-1) – 0-2

Top 8 Losers

DG|Hell Yeah (I-No) vs. Xeagas (Baiken) – 2-0
Jagar (Faust) vs. Iceymitsu (Zato-1) – 0-2

DG|Hell Yeah (I-No) vs. B.Z.B (Chipp Zanuff) – 0-2
STBN|Laminal (Ramlethal) vs. Iceymitsu (Zato-1) – 1-2

Source: The Fall Classic