TWFighter Major 2018 results

By on August 18, 2018 at 8:00 pm
twfighter major 2018 logo large 750x400

This weekend from Taipei City, Taiwan comes the 2018 TWFighter Major. Organized by the legendary GamerBee, the tournament is a Capcom Pro Tour Premier Event and the first Dragon Ball FighterZ World Tour Dragon Radar Event. Also included in the line-up of games are BlazBlue Cross Tag Battle and The King of Fighters XIV.

The event is packed with some strong Street Fighters, particularly from Japan. Attendees include Fujimura, Tokido, gachikun, Fuudo, Itabashi Zangief, Bonchan, Haitani, Daigo Umehara, Nemo, Xiaohai, Verloren, NL, Humanbomb, Xian, IamChuan, Big Bird, Punk, Ricki Ortiz, RB, Oil King and many more.

Several streams will be bringing you the event live. Street Fighter V and Dragon Ball FighterZ will both have their own dedicated English streams. TWFM will also be providing Chinese streams covering all games. Brackets can be found on Challonge.

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

DragonBallFighterZ

Watch live video from dragonballfighterz on www.twitch.tv

TWFighter (Chinese Main)

Watch live video from TWFighter on www.twitch.tv

GamerBee (Chinese Sub)

Watch live video from GamerBee on www.twitch.tv

Results

SFV-AE-Tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. FAV|sako (Menat)
2. FOX|Tokido (Akuma)
3. RISE|Caba (Guile)
4. DNG|Itabashi Zangief (Abigail)
5. RZR|XIAN (Ibuki)
5. UYU|NL (Cammy)
7. Liquid|Nemo (Urien, G)
7. MAGO (Cammy)

9. CYG.BST|Fuudo (R. Mika)
9. CAG|Dogura (Urien)
9. RB|Bonchan (Nash, Karin, Sagat)
9. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail)
13. Fursan|Verloren (Cammy)
13. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
13. GGP|Kazunoko (Cammy)
13. Fudoh|Fujimura (Ibuki)

17. Sarz (Abigail)
17. gachikun (Rashid)
17. XG.WNM|Yoro (Karin)
17. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)
17. Fudoh|Haku (Guile)
17. X Gear|YoYoTai (R. Mika)
17. GRPT|MOV (Chun-Li)
17. FOX|Momochi (Kolin)
25. Tse4444
25. Forger|Humanbomb
25. Chris Wong
25. LP|Qiuqiu
25. Hsien
25. UYU|Oil King
25. Fudoh|Otani
25. GutsBoom

Match Log
Grand Final

FAV|sako (Menat) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 3-0

Losers Final

RISE|Caba (Guile) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 1-3

Winners Final

RISE|Caba (Guile) vs. FAV|sako (Menat) – 0-3

Losers Semi-final

DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 2-3

Top 8 Winners

RISE|Caba (Guile) vs. UYU|NL (Cammy) – 3-1
DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. FAV|sako (Menat) – 0-3

Top 8 Losers

Liquid|Nemo (Urien) vs. RZR|XIAN (Ibuki) – 0-3
FOX|Tokido (Akuma) vs. MAGO (Cammy) – 3-1

DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. RZR|XIAN (Ibuki) – 3-2
UYU|NL (Cammy) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 0-3

Top 16 Winners

CAG|Dogura (Urien) vs. RISE|Caba (Guile) – 0-2
CYG.BST|Fuudo (R. Mika) vs. UYU|NL (Cammy) – 1-2
MAGO (Cammy) vs. DNG|Itabashi Zangief (Zangief) – 2-1
FAV|sako (Menat) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 2-0

Top 16 Losers

Liquid|Nemo (G) vs. Fursan|Verloren (Cammy) – 2-0
RZR|XIAN (Ibuki) vs. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 2-0
RB|Bonchan (Karin) vs. GGP|Kazunoko (Cammy) – 2-1
Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 2-0

CYG.BST|Fuudo (R. Mika) vs. Liquid|Nemo (Urien) – 0-2
CAG|Dogura (Urien) vs. RZR|XIAN (Ibuki) – 0-2
FOX|Tokido (Akuma) vs. RB|Bonchan (Sagat) – 2-1
MAGO (Cammy) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) – 2-1

Top 32 Winners

Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. CAG|Dogura (Urien) – 1-2
RISE|Caba (Guile) vs. GRPT|MOV (Chun-Li) – 2-0
CYG.BST|Fuudo (Birdie, R. Mika) vs. GGP|Kazunoko (Cammy) – 2-1
Fudoh|Haku vs. UYU|NL
CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. MAGO (Cammy) – 1-2
DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. RZR|XIAN (Ibuki) – 2-0
gachikun (Rashid) vs. FAV|sako (Menat) – 0-2
Liquid|Nemo (Urien) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 1-2

Top 32 Losers

Sarz vs. Tse4444
Forger|Humanbomb vs. Fursan|Verloren
XG.WNM|Yoro vs. Chris Wong
QANBA.Douyu|Xiaohai vs. LP|Qiuqiu
Hsien vs. RB|Bonchan
UYU|Oil King vs. X Gear|YoYoTai
Fudoh|Otani vs. Atlas Bear|stormKUBO
FOX|Momochi vs. GutsBoom

Liquid|Nemo (Urien) vs. Sarz (Abigail) – 2-0
gachikun (Rashid) vs. Fursan|Verloren (Cammy) – 1-2
RZR|XIAN (Ibuki) vs. XG.WNM|Yoro (Karin) – 2-1
CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) – 2-1
Fudoh|Haku (Guile) vs. RB|Bonchan (Nash) – 1-2
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. X Gear|YoYoTai (R. Mika) – 2-0
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Abigail) – 0-2
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. FOX|Momochi (Kolin) – 2-1

dbfz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan Adult/Yamcha)
2. CAG|GO1 (Gohan Adult/Bardock/Vegeta Super Saiyan)
3. ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien)
4. CAG|Dogura (Broly/Android 16/Goku Super Saiyan)
5. CAG|fenritti (Vegeta/Android 16/Vegeta Super Saiyan)
5. Korean Wrestling Man (Android 18/Android 16/Vegeta Super Saiyan, Cell/Android 18/Vegeta Super Saiyan)
7. WP|inuchiyo (Gohan Teen/Gohan Adult/Goku Super Saiyan)
7. kindevu (Cell/Kid Buu/Bardock)

Match Log
Grand Final

GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan Adult/Yamcha) vs. CAG|GO1 (Gohan Adult/Bardock/Vegeta Super Saiyan) – 3-1

Losers Final

CAG|GO1 (Gohan Adult/Bardock/Vegeta Super Saiyan) vs. ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien) – 3-1

Winners Final

CAG|GO1 (Gohan Adult/Bardock/Vegeta Super Saiyan) vs. GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan Adult/Yamcha) – 1-3

Losers Semi-final

ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien) vs. CAG|Dogura (Broly/Android 16/Goku Super Saiyan) – 3-1

Top 8 Winners

CAG|GO1 (Gohan Adult/Bardock/Vegeta Super Saiyan) vs. Korean Wrestling Man (Android 18/Android 16/Vegeta Super Saiyan) – 2-1
GGP|Kazunoko (Gotenks/Gohan Adult/Yamcha) vs. ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien) – 2-0

Top 8 Losers

WP|inuchiyo (Gohan Teen/Gohan Adult/Goku Super Saiyan) vs. CAG|fenritti (Vegeta/Android 16/Vegeta Super Saiyan) – 1-2
kindevu (Cell/Kid Buu/Bardock) vs. CAG|Dogura (Broly/Android 16/Goku Super Saiyan) – 1-2

ACQUA (Captain Ginyu/Android 16/Tien) vs. CAG|fenritti (Vegeta/Android 16/Vegeta Super Saiyan) – 2-1
Korean Wrestling Man (Cell/Android 18/Vegeta Super Saiyan) vs. CAG|Dogura (Broly/Android 16/Goku Super Saiyan) – 0-2

kof-xiv-kofxiv-tournament

THE KING OF FIGHTERS XIV

1. laggia (Shun’ei/Vice/Kim)
2. 不動明王 (Budong Mingwang(Najd/Kyo/Kim)
3. KRone|Abao (Shun’ei/Vice/Heidern, Shun’ei/Leona/Heidern)
4. Blackwell|ET (Shun’ei/Heidern/Leona, Billy/Heidern/Leona)
5. WP|K2 (Shun’ei/Najd/Heidern)
5. Rowy|ZJZ (Najd/Leona/Yuri)
7. koukou (Shun’ei/Najd/Iori)
7. QANBA.Douyu|Xiaohai (Shun’ei/Benimaru/Iori, Shun’ei/Najd/Iori)

Match Log
Grand Final

laggia (Shun’ei/Vice/Kim) vs. 不動明王 (Najd/Kyo/Kim) – 3-1

Losers Final

不動明王 (Najd/Kyo/Kim) vs. KRone|Abao (Shun’ei/Heidern/Vice) – 3-2

Winners Final

不動明王 (Najd/Kyo/Kim) vs. laggia (Shun’ei/Vice/Kim) – 0-3

Losers Semi-final

KRone|Abao (Shun’ei/Leona/Heidern, Shun’ei/Vice/Heidern) vs. Blackwell|ET (Billy/Heidern/Leona) – 2-1

Top 8 Winners

Blackwell|ET (Shun’ei/Heidern/Leona) vs. 不動明王 (Najd/Kyo/Kim) – 1-2
laggia (Shun’ei/Vice/Kim) vs. WP|K2 (Shun’ei/Najd/Heidern) – 2-0

Top 8 Losers

KRone|Abao (Shun’ei/Vice/Heidern) vs. koukou (Shun’ei/Najd/Iori) – 2-0
QANBA.Douyu|Xiaohai (Shun’ei/Benimaru/Iori, Shun’ei/Najd/Iori) vs. Rowy|ZJZ (Najd/Leona/Yuri) – 0-2

WP|K2 (Najd/Shun’ei/Heidern) vs. KRone|Abao (Shun’ei/Vice/Heidern) – 1-2
Blackwell|ET (Shun’ei/Heidern/Leona) vs. Rowy|ZJZ (Najd/Leona/Yuri) – 2-1

blazblue-cross-tag-battle-bbtag-tournament

BLAZBLUE CROSS TAG BATTLE

1. GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau)
2. WG|ABEGEN (Yang/Tager)
3. CAG|fenritti (Jin/Hyde)
4. CGP|Alden (Hakumen/Yu)
5. Daikon_Oishii (Labrys/Tager)
5. TRY (Ruby/Gordeau)
7. inuchiyo
7. Yuyuri

Match Log
Grand Final

WG|ABEGEN (Yang/Tager) vs. GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) – 0-3

Losers Final

WG|ABEGEN (Yang/Tager) vs. CAG|fenritti (Jin/Hyde) – 3-1

Winners Final

GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) vs. CAG|fenritti (Jin/Hyde) – 3-0

Losers Semi-final

WG|ABEGEN (Yang/Tager) vs. CGP|Alden (Hakumen/Yu) – 3-1

Top 8 Winners

GGP|Kazunoko (Ruby/Gordeau) vs. TRY (Ruby/Gordeau) – 3-0
CAG|fenritti (Jin/Hyde) vs. WG|ABEGEN (Yang/Tager) – 3-0

Top 8 Losers

Daikon_Oishii vs. vs. inuchiyo
CGP|Alden vs. Yuyuri

WG|ABEGEN (Yang/Tager) vs. Daikon_Oishii (Labrys/Tager) – 3-1
TRY (Ruby/Gordeau) vs. CGP|Alden (Hakumen/Yu) – 2-3

Sources: TWFighter Major, Capcom Fighters