Rage Esports Street Fighter V All-Star League Day 8 results; Team Daigo retakes the lead

By on July 10, 2018 at 4:00 pm
rage

The Rage Esports Street Fighter V All-Star League is officially underway, featuring 24 of Japan’s best players in 3v3 team matches. Six team captains were chosen based from the highest-ranking Japanese players on the 2017 Capcom Pro Tour, including Hx.Twitch.CYG BST|Daigo, Echo Fox|Tokido, Fujimura, AW|Nemo, Moke, and Itazan. Captains drafted their teams for the league last week; match play began June 5 and will run until July 28, the weekend before Evo 2018.

The league follows a double round-robin format; each team will play the others twice in a first-to-three set match. During each set the teams select their order and play three matches. The team with two victories will win the set, but each win and loss also counts towards the team’s total round robin score. The three teams with the best records at the end of the both round robins will play each other in the finals on July 28.

The event streams live at 6:00 AM ET/3:00 AM PT/7:00 PM JST at OpenREC.tv. Be sure to check below for the match schedule, and keep up with us for results as the league continues through June and July. You can also check out the official website for the event from Japan-based Rage Esports for more information.

Team Rosters for Rage Street Fighter V All-Star League

Sunrise (Team Moke)
-PONOS|Moke (Cammy)
-Cyclops|Dogura (Urien)
-FD|Haitani (Akuma)

Flame (Team Tokido)
-Echo FoxTokido (Akuma)
-CYG BST|Fuudo (R. Mika)
-Mago (Cammy)

Emerald (Team Fujimura)
-Fudoh|Fujimura (Ibuki)
-Echo Fox|Momochi (Kolin)
-GRAPHT|MOV (Chun-Li)

Gold (Team Daigo)
-CYG BST|Daigo (Guile)
-Scarz|Sako (Menat)
-RedBull|Bonchan (Nash)

Aurora (Team Nemo)
-Liquid|Nemo (Urien)
-GodsGarden|Kazunoko (Cammy)
-AtlasBear|StormKubo (Abigail)

Ocean (Team Itazan)
-Detonation|Itabashi Zangief (Abigail)
-Machabo (Necalli)
-Gachikun (Rashid)

Day 8 Results - July 10

Team Sunrise (Moke) vs Team Aurora (Nemo)
Set 1
Haitani (Akuma) vs Kazunoko (Cammy)
Moke (Cammy) vs Nemo (Urien)
Dogura (Urien) vs StormKubo (Abigail)

Set 2
Moke (Cammy) vs Kazunoko (Cammy)
Haitani (Akuma) vs Nemo (Urien)
Dogura (Urien) vs StormKubo (Abigail)

Set 3
Haitani (Akuma) vs StormKubo (Abigail)
Dogura (Urien) vs Nemo (Urien)
Moke (Cammy) vs Kazunoko (Cammy)

Team Aurora wins 3 to 0

Team Emerald (Fujimura) vs Team Ocean (Itazan)
Set 1
Momochi (Kolin) vs Gachikun (Rashid)
MOV (Chun-Li) vs Itazan (Abigail)
Fujimura (Ibuki) vs Machabo (Necalli)

Set 2
Fujimura (Ibuki) vs Itazan (Abigail)
Momochi (Kolin) vs Gachikun (Rashid)
MOV (Chun-Li) vs Machabo (Necalli)

Set 3
Fujimura (Ibuki) vs Gachikun (Rashid)
Momochi (Cody) vs Itazan (Abigail)
MOV (Chun-Li) vs Machabo (Necalli)

Set 4
Momochi (Kolin) vs Machabo (Necalli)
MOV (Chun-Li) vs Gachikun (Rashid)
Fujimura (Ibuki) vs Itazan (Abigail)

Set 5
Momochi (Kolin) vs Itazan (Abigail)
Fujimura (Ibuki) vs Gachikun (Rashid)
MOV (Chun-Li) vs Machabo (Necalli)

Team Itazan wins 3 to 2

Team Gold (Daigo) vs Team Flame (Tokido)
Set 1
Mago (Cammy) vs Bonchan (Karin)
Tokido (Akuma) vs Sako (Menat)
Fuudo (R.Mika) vs Daigo (Guile)

Set 2
Mago (Cammy) vs Sako (Menat)
Fuudo (R.Mika) vs Daigo (Guile)
Tokido (Akuma) vs Bonchan (Karin)

Set 3
Fuudo (R.Mika) vs Bonchan (Karin)
Tokido (Akuma) vs Sako (Menat)
Mago (Cammy) vs Daigo (Guile)

Set 4
Fuudo (R.Mika) vs Sako (Menat)
Mago (Cammy) vs Daigo (Guile)
Tokido (Akuma) vs Bonchan (Karin)

Set 5
Mago (Cammy) vs Daigo (Guile)
Fuudo (R.Mika) vs Sako (Menat)
Tokido (Akuma) vs Bonchan (Karin)

Team Daigo wins 3 to 2

Day 7 Results - July 5

Team Sunrise (Moke) vs Team Emerald (Fujimura)
Set 1
Dogura (Urien) vs Fujimura (Ibuki)
Moke (Cammy) vs MOV (Chun-Li)
Haitani (Akuma) vs Momochi (Kolin)

Set 2
Haitani (Akuma) vs Fujimura (Ibuki)
Dogura (Urien) vs MOV (Chun-Li)
Moke (Cammy) vs Momochi (Kolin)

Set 3
Haitani (Akuma) vs Fujimura (Ibuki)
Moke (Cammy) vs MOV (Chun-Li)
Dogura (Urien) vs Momochi (Kolin)

Team Fujimura wins 3 to 0

Team Flame (Tokido) vs Team Aurora (Nemo)
Set 1
Fuudo (R.Mika) vs Nemo (Urien)
Mago (Cammy) vs Kazunoko (Cammy)
Tokido (Akuma) vs StormKubo (Abigail)

Set 2
Fuudo (R.Mika) vs Nemo (Urien)
Mago (Cammy) vs StormKubo (Abigail)
Tokido (Akuma) vs Kazunoko (Cammy)

Set 3
Mago (Cammy) vs Kazunoko (Cammy)
Tokido (Akuma) vs Nemo (Urien)
Fuudo (R.Mika) vs StormKubo (Abigail)

Set 4
Mago (Cammy) vs Nemo (Urien)
Fuudo (R.Mika) vs StormKubo (Abigail)
Tokido (Akuma) vs Kazunoko (Cammy)

Team Nemo wins 3 to 1

Team Gold (Daigo) vs Team Itazan (Ocean)
Set 1
Sako (Menat) vs Gachikun (Rashid)
Bonchan (Nash) vs Machabo (Necalli)
Daigo (Guile) vs Itazan (Abigail)

Set 2
Daigo (Guile) vs Itazan (Abigail)
Bonchan (Nash) vs Gachikun (Rashid)
Sako (Menat) vs Machabo (Necalli)

Set 3
Bonchan (Nash) vs Machabo (Necalli)
Sako (Menat) vs Itazan (Abigail)
Daigo (Guile) vs Gachikun (Rashid)

Team Itazan wins 3 to 0

Day 6 Results - July 4
Team Sunrise (Moke) vs Team Ocean (Itazan)
Set 1
Moke (Cammy) vs Machabo (Necalli)
Haitani (Akuma) vs Gachikun (Rashid)
Dogura (Urien) vs Itazan (Abigail)

Set 2
Dogura (Urien) vs Itazan (Abigail)
Moke (Cammy) vs Machabo (Necalli)
Haitani (Akuma) vs Gachikun (Rashid)

Set 3
Haitani (Akuma) vs Itazan (Abigail)
Moke (Cammy) vs Gachikun (Rashid)
Dogura (Urien) vs Machabo (Necalli)

Set 4
Haitani (Akuma) vs Machabo (Necalli)
Dogura (Urien) vs Itazan (Abigail)
Moke (Cammy) vs Gachikun (Rashid)

Team Itazan wins 3 to 1

Team Flame (Tokido) vs Team Emerald (Fujimura)
Set 1
Tokido (Akuma) vs Fujimura (Ibuki)
Mago (Cammy) vs Momochi (Kolin)
Fuudo (R.Mika) vs MOV (Chun-Li)

Set 2
Mago (Cammy) vs Fujimura (Ibuki)
Tokido (Akuma) vs MOV (Chun-Li)
Fuudo (R.Mika) vs Momochi (Kolin)

Set 3
Mago (Cammy) vs Fujimura (Ibuki)
Fuudo (R.Mika) vs MOV (Chun-Li)
Tokido (Akuma) vs Momochi (Kolin)

Set 4
Fuudo (R.Mika) vs Fujimura (Ibuki)
Tokido (Akuma) vs Momochi (Kolin)
Mago (Cammy) vs MOV (Chun-Li)

Team Fujimura wins 3-1

Team Gold (Daigo) vs Team Aurora (Nemo)
Set 1
Sako (Menat) vs Kazunoko (Cammy)
Daigo (Guile) vs Nemo (Urien)
Bonchan (Nash) vs StormKubo (Abigail)

Set 2
Daigo (Guile) vs Kazunoko (Cammy)
Sako (Menat) vs Nemo (Urien)
Bonchan (Nash) vs StormKubo (Abigail)

Set 3
Daigo (Guile) vs StormKubo (Abigail)
Bonchan (Karin) vs Kazunoko (Cammy)
Sako (Menat) vs Nemo (Urien)

Set 4
Bonchan (Nash) vs Nemo (Urien)
Daigo (Guile) vs StormKubo (Abigail)
Sako (Menat) vs Kazunoko (Cammy)

Team Daigo wins 3 to 1

Day 5 Results - June 19
Team Ocean (Itazan) vs Team Sunrise (Moke)
Set 1
Itazan (Abigail) vs Haitani (Akuma)
Machabo (Necalli) vs Dogura (Urien)
Gachikun (Rashid) vs Moke (Cammy)

Set 2
Gachikun (Rashid) vs Moke (Cammy)
Machabo (Necalli) vs Dogura (Urien)
Itazan (Abigail) vs Haitani (Akuma)

Set 3
Machabo (Necalli) vs Haitani (Akuma)
Gachikun (Rashid) vs Dogura (Urien)
Itazan (Abigail) vs Moke (Cammy)

Team Moke wins 3-0

Team Aurora (Nemo) vs Team Emerald (Fujimura)
Set 1
StormKubo (Abigail) vs MOV (Chun-Li)
Kazunoko (Cammy) vs Fujimura (Ibuki)
Nemo (Urien) vs Momochi (Kolin)

Set 2
Nemo (Urien) vs Fujimura (Ibuki)
StormKubo (Abigail) vs MOV (Chun-Li)
Kazunoko (Cammy) vs Momochi (Kolin)

Set 3
Kazunoko (Cammy) vs Momochi (Kolin)
Nemo (Urien) vs Fujimura (Ibuki)
StormKubo (Abigail) vs MOV (Chun-Li)

Set 4
StormKubo (Abigail) vs Fujimura (Ibuki)
Nemo (Urien) vs Momochi (Kolin)
Kazunoko (Cammy) vs MOV (Chun-Li)

Team Fujimura wins 3-1

Team Gold (Daigo) vs Team Flame (Fuudo)
Set 1
Sako (Menat) vs Fuudo (R.Mika)
Bonchan (Karin) vs Mago (Cammy)
Daigo (Guile) vs Tokido (Akuma)

Set 2
Sako (Menat) vs Tokido (Akuma)
Bonchan (Karin) vs Mago (Cammy)
Daigo (Guile) vs Fuudo (R.Mika)

Set 3
Bonchan (Karin) vs Tokido (Akuma)
Sako (Menat) vs Fuudo (R.Mika)
Daigo (Guile) vs Mago (Cammy)

Set 4
Daigo (Guile) vs Fuudo (R.Mika)
Sako (Menat) vs Tokido (Akuma)
Bonchan (Karin) vs Mago (Cammy)

Team Daigo wins 3-1

Day 4 Results - June 18

Team Ocean (Itazan) vs Team Flame (Tokido)
Set 1

  • Gachikun (Rashid) vs Tokido (Akuma)
  • Itazan (Abigail) vs Fuudo (R.Mika)
  • Machabo (Necalli) vs Mago (Cammy)

Set 2

  • Gachikun (Rashid) vs Tokido (Akuma)
  • Machabo (Necalli) vs Mago (Cammy)
  • Itazan (Abigail) vs Fuudo (R.Mika)

Set 3

  • Machabo (Necalli) vs Fuudo (R.Mika)
  • Gachikun (Rashid) vs Mago (Cammy)
  • Itazan (Abigail) vs Tokido (Akuma)

Set 4

  • Gachikun (Rashid) vs Fuudo (R.Mika)
  • Machabo (Necalli) vs Tokido (Akuma)
  • Itazan (Abigail) vs Mago (Cammy)

Set 5

  • Gachikun (Rashid) vs Fuudo (R.Mika)
  • Machabo (Necalli) vs Mago (Cammy)
  • Itazan (Abigail) vs Tokido (Akuma)

Team Tokido wins 3-2

Team Aurora (Nemo) vs Team Gold (Daigo)
Set 1

  • Kazunoko (Cammy) vs Daigo (Guile)
  • StormKubo (Abigail) vs Sako (Menat)
  • Nemo (Urien) vs Bonchan (Nash)

Set 2

  • Kazunoko (Cammy) vs Sako (Menat)
  • StormKubo (Abigail) vs Daigo (Guile)
  • Nemo (Urien) vs Bonchan (Nash)

Set 3

  • StormKubo (Abigail) vs Sako (Menat)
  • Nemo (Urien) vs Daigo (Guile)
  • Kazunoko (Cammy) vs Bonchan (Nash)

Set 4

  • StormKubo (Abigail) vs Bonchan (Karin)
  • Nemo (Urien) vs Daigo (Guile)
  • Kazunoko (Cammy) vs Sako (Menat)

Team Nemo wins 3-1

Team Emerald (Fujimura) vs Team Sunrise (Moke)
Set 1

  • MOV (Chun-Li) vs Dogura (Urien)
  • Momochi (Akuma) vs Haitani (Akuma)
  • Fujimura (Ibuki) vs Moke (Cammy)

Set 2

  • Fujimura (Ibuki) vs Haitani (Akuma)
  • MOV (Chun-Li) vs Dogura (Urien)
  • Momochi (Kolin) vs Moke (Cammy)

Set 3

  • Momochi (Kolin) vs Haitani (Akuma)
  • Fujimura (Ibuki) vs Moke (Cammy)
  • MOV (Chun-Li) vs Dogura (Urien)

Set 4

  • Fujimura (Ibuki) vs Dogura (Urien)
  • MOV (Chun-Li) vs Moke (Cammy)
  • Momochi (Kolin) vs Haitani (Akuma)

Team Fujimura wins 3-1

Day 3 Results - June 14

Team Emerald (Fujimura) vs Team Flame (Tokido)
Set 1

  • Momochi (Kolin) vs Mago (Cammy)
  • MOV (Chun-Li) vs Fuudo (R.Mika)
  • Fujimura (Ibuki) vs Tokido (Akuma)

Set 2

  • Momochi (Kolin) vs Tokido (Akuma)
  • Fujimura (Ibuki) vs Fuudo (R.Mika)
  • MOV (Chun-Li) vs Mago (Cammy)

Set 3

  • Momochi (Kolin) vs Mago (Cammy)
  • Fujimura (Ibuki) vs Fuudo (R.Mika)
  • MOV (Chun-Li) vs Tokido (Akuma)

Set 4

  • MOV (Chun-Li) vs Fuudo (R.Mika)
  • Momochi (Kolin) vs Mago (Cammy)
  • Fujimura (Ibuki) vs Tokido (Akuma)

Set 5

  • Momochi (Kolin) vs Tokido (Akuma)
  • Fujimura (Ibuki) vs Mago (Cammy)
  • MOV (Chun-Li) vs Fuudo (R.Mika)

Team Fujimura wins 3-2

Team Aurora (Nemo) vs Team Sunrise (Moke)
Set 1

  • Nemo (Urien) vs Moke (Cammy)
  • StormKubo (Abigail) vs Haitani (Akuma)
  • Kazunoko (Cammy) vs Dogura (Urien)

Set 2

  • StormKubo (Abigail) vs Moke (Cammy)
  • Nemo (Urien) vs Haitani (Akuma)
  • Kazunoko (Cammy) vs Dogura (Urien)

Set 3

  • StormKubo (Abigail) vs Moke (Cammy)
  • Nemo (Urien) vs Haitani (Akuma)
  • Kazunoko (Cammy) vs Dogura (Urien)

Set 4

  • Kazunoko (Cammy) vs Dogura (Urien)
  • Nemo (Urien) vs Moke (Cammy)
  • StormKubo (Abigail) vs Haitani (Akuma)

Set 5

  • StormKubo (Abigail) vs Dogura (Urien)
  • Kazunoko (Cammy) vs Haitani (Akuma)
  • Nemo (Urien) vs Moke (Cammy)

Team Moke wins 3-2

Team Ocean (Itazan) vs Team Gold (Daigo)
Set 1

  • Gachikun (Rashid) vs Sako (Menat)
  • Machabo (Necalli) vs Daigo (Guile)
  • Itazan (Abigail) vs Bonchan (Nash)

Set 2

  • Itazan (Abigail) vs Daigo (Guile)
  • Gachikun (Rashid) vs Sako (Menat)
  • Machabo (Necalli) vs Bonchan (Nash)

Set 3

  • Machabo (Necalli) vs Daigo (Guile)
  • Gachikun (Rashid) vs Bonchan (Nash)
  • Itazan (Abigail) vs Sako (Menat)

Set 4

  • Machabo (Necalli) vs Sako (Menat)
  • Itazan (Abigail) vs Bonchan (Nash)
  • Gachikun (Rashid) vs Daigo (Guile)

Team Daigo wins 3-1

Day 2 Results - June 13

Team Ocean (Itazan) vs Team Emerald (Fujimura)

Set 1

  • Itazan (Abigail) vs Fujimura (Ibuki)
  • Gachikun (Rashid) vs Momochi (Kolin)
  • Machabo (Necalli) vs MOV (Chun-Li)

Set 2

  • Gachikun (Rashid) vs Momochi (Kolin)
  • Itazan (Abigail) vs Fujimura (Ibuki)
  • Machabo (Necalli) vs MOV (Chun-Li)

Set 3

  • Itazan (Abigail) vs Fujimura (Ibuki)
  • Machabo (Necalli) vs MOV (Chun-Li)
  • Gachikun (Rashid) vs Momochi (Kolin)

Set 4

  • Gachikun (Rashid) vs MOV (Chun-Li)
  • Machabo (Necalli) vs Momochi (Kolin)
  • Itazan (Abigail) vs Fujimura (Ibuki)

Team Itazan wins 3 to 1

Team Aurora (Nemo) vs Team Flame (Tokido)
Set 1

  • Kazunoko (Cammy) vs Tokido (Akuma)
  • StormKubo (Abigail) vs Mago (Cammy)
  • Nemo (Urien) vs Fuudo (R.Mika)

Set 2

  • Kazunoko (Cammy) vs Tokido (Akuma)
  • StormKubo (Abigail) vs Fuudo (R.Mika)
  • Nemo (Urien) vs Mago (Cammy)

Set 3

  • Kazunoko (Cammy) vs Tokido (Akuma)
  • StormKubo (Abigail) vs Mago (Cammy)
  • Nemo (Urien) vs Fuudo (R.Mika)

Set 4

  • Kazunoko (Cammy) vs Tokido (Akuma)
  • StormKubo (Abigail) vs Mago (Cammy)
  • Nemo (Urien) vs Fuudo (R.Mika)

Set 5

  • Nemo (Urien) vs Fuudo (R.Mika)
  • Kazunoko (Cammy) vs Tokido (Akuma)
  • StormKubo (Abigail) vs Mago (Cammy)

Team Nemo wins 3-2

Team Gold (Daigo) vs Team Sunrise (Moke)
Set 1

  • Bonchan (Nash) vs Moke (Cammy)
  • Daigo (Guile) vs Dogura (Urien)
  • Sako (Menat) vs Haitani (Akuma)

Set 2

  • Daigo (Guile) vs Haitani (Akuma)
  • Bonchan (Nash) vs Dogura (Urien)
  • Sako (Menat) vs Moke (Cammy)

Set 3

  • Sako (Menat) vs Dogura (Urien)
  • Daigo (Guile) vs Moke (Rashid)
  • Bonchan (Nash) vs Haitani (Akuma)

Set 4

  • Daigo (Guile) vs Dogura (Urien)
  • Sako (Menat) vs Moke (Cammy)
  • Bonchan (Nash) vs Haitani (Akuma)

Team Daigo wins 3-1

Day 1 Results - June 5

Team Sunrise (Moke) vs. Team Flame (Tokido)

Set 1

  • Dogura (Urien) vs Mago (Cammy)
  • Moke (Cammy) vs Fuudo (R.Mika)
  • Haitani (Akuma) vs Tokido (Akuma)

Set 2

  • Dogura (Urien) vs Fuudo (R.Mika)
  • Moke (Cammy) vs Mago(Cammy)
  • Haitani (Akuma)vs Tokido (Akuma)

Set 3

  • Haitani (Akuma)vs Mago (Cammy)
  • Moke (Cammy) vs Fuudo (R.Mika)
  • Dogura (Urien) vs Tokido (Akuma)

Team Moke wins 3 to 0

Team Emerald (Fujimura) vs. Team Gold (Daigo)

Set 1 (2-1)

  • Momochi (Kolin) vs Bonchan (Nash)
  • Fujimura (Ibuki) vs Sako (Menat)
  • MOV (Chun-Li) vs Daigo (Guile)

Set 2 (0-3)

  • Fujimura (Ibuki) vs Sako (Menat)
  • MOV (Chun-Li) vs Bonchan (Nash)
  • Momochi (Kolin) vs Daigo (Guile)

Set 3 (1-2)

  • Bonchan (Nash) vs Fujimura (Ibuki)
  • Momochi (Kolin) vs Daigo (Guile)
  • MOV (Chun-Li) vs Sako (Menat)

Set 4 (0-3)

  • MOV (Chun Li) vs Bonchan (Nash)
  • Momochi (Kolin) vs Sako (Menat)
  • Fujimura (Ibuki) vs Daigo (Guile)

Team Daigo wins 3 to 1

Team Aurora (Nemo) vs. Team Ocean (Itazan)

Set 1

  • Kazunoko (Cammy) vs Gachikun (Rashid)
  • Nemo (Urien) vs Itazan (Abigail)
  • StormKubo (Abigail) vs Machabo (Necalli)

Set 2

  • Nemo (Urien) vs Machabo (Necalli)
  • StormKubo (Abigail) vs Gachikun (Rashid)
  • Kazunoko (Cammy) vs Itazan (Abigail)

Set 3

  • Nemo (Urien) vs Itazan (Abigail)
  • StormKubo (Abigail) vs Gachikun (Rashid)
  • Kazunoko (Cammy) vs Machabo (Necalli)

Set 4

  • StormKubo (Abigail) vs Machabo (Necalli)
  • Kazunoko (Cammy) vs Gachikun (Rashid)
  • Nemo (Urien) vs Itazan (Abigail)

Set 5

  • StormKubo (Abigail) vs Machabo (Necalli)
  • Nemo (Urien) vs Gachikun (Rashid)
  • Kazunoko (Cammy) vs Itazan (Abigail)

Team Itazan wins 3 sets to 2

Match schedule

The event streams live at 6:00 AM ET/3:00 AM PT/7:00 PM JST at OpenREC.tv.

Order of matches is to be determined
7/17 (Tuesday)
7/25 (Wednesday)
7/28 (Saturday) – Climax series, tournament with top 3 teams

Team (Captain) Record Points
Gold (Daigo) 6-2 +12
Emerald (Fujimura) 5-3 +13
Ocean (Itazan) 5-3 +7
Aurora (Nemo) 4-4 -2
Sunrise (Moke) 3-5 -9
Flame (Tokido) 1-7 -21

Source: Rage Esports, Hameko, HiFight

Kevin Webb is a player, writer and tournament organizer based in New York. When’s he’s not working on his set play or out at an event, you can catch him streaming on Twitch, tweeting about comics or throwing games of Dota 2.