Stunfest 2018 results

By on May 20, 2018 at 1:00 pm
stunfest-2018-750

This weekend is the return of the gaming festival Stunfest in Rennes, France. After a brief hiatus for 2017, Stunfest is back as the first 2018 Capcom Pro Tour Global Premier Event in Europe.

While over the years from Stunfest has expanded from a simple tournament to a festival of music, indie and retro games, and conferences, the event still carries on its legacy for fighting games.

Tournament Games
  • Breakers Revenge
  • Capcom vs. SNK 2
  • Dragon Ball FighterZ
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • The King of Fighters XIV
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7

A number of streams will be covering the fighting game action over the weekend. Stunfest will be providing a stream for the Main Stage (Stunfest2), covering all finals (excluding SFV); and the Versus Stage (Stunfest4), with pool action of a variety of games until finals. Capcom Fighters will be providing the exclusive stream for the Street Fighter V singles tournament. TAJgarou and CanapeFight will cover pools for KOF XIV on Saturday and SSBWiiU on Sunday, respectively.

CapcomFighters (SFV)

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

Stunfest2 (Main Stage)

Watch live video from Stunfest2 on www.twitch.tv

Stunfest4 (Versus Stage)

Watch live video from Stunfest4 on www.twitch.tv

TAJgarou (KOF XIV)

Watch live video from TAJgarou on www.twitch.tv

CanapeFight (SSBWiiU)

Watch live video from CanapeFight on www.twitch.tv

Friday, May 18

stunfest-2018-schedule-fri

Saturday, May 19

stunfest-2018-schedule-sat

Sunday, May 20

stunfest-2018-schedule-sun

Results

SFV-AE-Tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. Fudoh|Fujimura (Ibuki)
2. PG|INFILTRATION (Menat)
3. UYU|Oil King (Rashid)
4. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
5. UYU|NL (Cammy)
5. Fnatic|Akainu (Guile)
7. Fudoh|Haitani (Akuma)
7. gachikun (Rashid)

9. CAG|Dogura (Urien)
9. NVD|SaltyKid (R. Mika)
9. Liquid|JohnTakeuchi (Rashid)
9. CYG.BST|Fuudo (R. Mika)
13. Ares.RB|Luffy (R. Mika)
13. EnvyUS|Mister Crimson (Dhalsim)
13. NVD|Phenom (Necalli)
13. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)

Match Log
Grand Final

PG|INFILTRATION (Menat) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 0-3 Reset
PG|INFILTRATION (Menat) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 0-3

Losers Final

UYU|Oil King (Rashid) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 2-3

Winners Final

UYU|Oil King (Rashid) vs. PG|INFILTRATION (Juri) – 2-3

Losers Semi-final

CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 0-3

Top 8 Winners

Fnatic|Akainu (Guile) vs. UYU|Oil King (Rashid) – 0-3
CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. PG|INFILTRATION (Menat) – 2-3

Top 8 Losers

Fudoh|Haitani (Akuma) vs. UYU|NL (Cammy) – 2-3
gachikun (Rashid) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 0-3

CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. UYU|NL (Cammy) – 3-2
Fnatic|Akainu (Guile) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 0-3

Top 16 Winners

UYU|NL (Cammy) vs. Fnatic|Akainu (Guile) – 1-2
UYU|Oil King (Rashid) vs. Fudoh|Haitani (Akuma) – 2-1
Fudoh|Fujimura (Ibuki) vs. CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 1-2
PG|INFILTRATION (Juri) vs. gachikun (Rashid) – 2-0

Top 16 Losers

Ares.RB|Luffy vs. CAG|Dogura – 1-2
NVD|SaltyKid vs. EnvyUS|Mister Crimson -2-0
NVD|Phenom vs. Liquid|JohnTakeuchi – 0-2
DNG|Itabashi Zangief vs. CYG.BST|Fuudo – 1-2

Fudoh|Haitani (Akuma) vs. CAG|Dogura (Urien) – 2-0
UYU|NL vs. NVD|SaltyKid – 2-1
Liquid|JohnTakeuchi (Rashid) vs. gachikun (Rashid) – 0-2
CYG.BST|Fuudo (R. Mika) vs. Fudoh|Fujimura (Ibuki) – 0-2

dbfz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. CAG|GO1 (Bardock/Cell/Vegeta)
2. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta)
3. DNG|Tachikawa (Kid Buu/Gotenks/Vegeta)
4. GGP|Kazunoko (Kid Buu/Adult Gohan/Yamcha)
5. FOX|Punk (Cell/Trunks/Vegeta, Cell/Trunks/Goku Black)
5. PONOS|moke (Kid Buu/Cell/Trunks)
7. EG|NYChrisG (Bardock/Trunks/Vegeta)
7. FOX|Momochi (Adult Gohan/Bardock/Goku)

Match Log
Grand Final

CAG|GO1 (Bardock/Cell/Vegeta) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 0-2 Reset
CAG|GO1 (Bardock/Cell/Vegeta) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 2-1

Losers Final

DNG|Tachikawa (Kid Buu/Gotenks/Vegeta) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 0-2

Winners Final

DNG|Tachikawa (Kid Buu/Gotenks/Vegeta) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 0-2

Losers Semi-final

GGP|Kazunoko (Kid Buu/Adult Gohan/Yamcha) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 1-2

Top 8 Winners

DNG|Tachikawa (Kid Buu/Gotenks/Vegeta) vs. FOX|Punk (Cell/Trunks/Vegeta, Cell/Trunks/Goku Black) – 2-0
CAG|GO1 (Bardock/Cell/Vegeta) vs. PONOS|moke (Kid Buu/Cell/Trunks) – 2-1

Top 8 Losers

GGP|Kazunoko (Kid Buu/Adult Gohan/Yamcha) vs. EG|NYChrisG (Bardock/Trunks/Vegeta) – 2-0
FOX|Momochi (Adult Gohan/Bardock/Goku) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 0-2

FOX|Punk (Cell/Trunks/Goku Black) vs. GGP|Kazunoko (Kid Buu/Adult Gohan/Yamcha) – 0-2
PONOS|moke (Kid Buu/Cell/Trunks) vs. CAG|Dogura (Kid Buu/Cell/Vegeta) – 0-2

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. Gunni (Geese, Bob, Noctis)
2. GEN1US (Paul)
3. Altas Bear|PoongKo (Akuma, Geese)

Match Log
Grand Final

GEN1US (Paul) vs. Gunni (Geese, Bob) – 3-2 Reset
GEN1US (Paul) vs. Gunni (Noctis, Geese) – 1-2

Losers Final

GEN1US (Paul) vs. Altas Bear|PoongKo (Akuma, Geese) – 3-0

windjammers-tournament

WINDJAMMERS

1. Pyrotek (Italy, U.K)
2. Keikun (Japan, U.K)
3. Eleazar (Germany)

Match Log
Grand Final

Keikun (Japan, U.K) vs. Pyrotek (U.K) – 0-2

Losers Final

Keikun (U.K, Japan) vs. Eleazar (Germany) – 2-1

Winners Final

Pyrotek (Italy) vs. Eleazar (Germany) – 2-1

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

SUPER SMASH BROS. for Wii U

1. ELs|Ogey (Captain Falcon)
2. ELs|TheFlow (Roy)
3. unK|Pur Gars (Lucario)

Match Log
Grand Final

ELs|Ogey (Captain Falcon) vs. ELs|TheFlow (Roy) – 2-3 Reset
ELs|Ogey (Captain Falcon) vs. ELs|TheFlow (Roy) – 3-1

Losers Final

unK|Pur Gars (Lucario) vs. ELs|TheFLow (Roy) – 0-3

Winners Final

ELs|TheFlow (Roy) vs. ELs|Ogey (Captain Falcon) – 3-2

ssfiit-ssfiix-superturbo-st-tournament

SUPER STREET FIGHTER II TURBO

Team Tournament

1. Last Attack – SpiritMad (Vega), Solinvictus (Dee Jay), Zagi (Chun-Li)
2. Ta gueule Robocop ! – Eldruz (M.Bison), Zarghatt (Chun-Li), Bansheebot (Blanka)
3. Le piège du hado – Floodman (Ryu), DonYann (Ken), EVD (Cammy)

Match Log
Grand Final

Last Attack vs. Ta gueule Robocop ! – 3-2

SpiritMad (Vega) vs. Bansheebot (Blanka)
Solinvictus (Dee Jay) vs. Bansheebot (Blanka)
Zagi (Chun-Li) vs. Basheebot (Blanka)
Zagi (Chun-Li) vs. Eldruz (M.Bison)
Zagi (Chun-Li) vs. Zarghatt (Chun-Li)

Losers Final

Le piège du hado vs. Ta gueule Robocop ! – 2-3

Floodman (Ryu) vs. Eldruz (M.Bison)
DonYann (Ken) vs. Eldruz (M.Bison)
DonYann (Ken) vs. Zarghatt (Chun-Li)
EVD (Cammy) vs. Zarghatt (Chun-Li)
EVD (Cammy) vs. Bansheebot (Blanka)

Winners Final

Last Attack vs. Ta Gueule Robocop – 3-2

SpiritMad (Vega) vs. Eldruz (M.Bison)
SpiritMad (Vega) vs. Zarghatt (Chun-Li)
SpiritMad (Vega) vs. Basheebot (Blanka)
Solinvictus (Dee Jay) vs. Bansheebot (Blanka)
Zagi (Chun-Li) vs. Bansheebot (Blanka)

Singles Tournament

1. Zagi (Chun-Li)
2. First Attack|Pijo (Fei Long)
3. Bansheebot (Blanka)

Match Log
Grand Final

Zagi (Chun-Li) vs. First Attack|Pijo (Fei Long) – 2-0

Losers Final

First Attack|Pijo (Fei Long) vs. Bansheebot (Blanka) – 2-0

Winners Final

Zagi (Chun-Li) vs. Bansheebot (Blanka) – 2-0

 

sfiii-3s-tournament

STREET FIGHTER III 3rd STRIKE

1. CoCoTaYoX – Coccis (Makoto), Otana (Urien), Ultrayox (Yun)
2. Where Is NYChrisG? – Gabou (Yun), Atlas Bear|stormKUBO (Sean), GRPT|MOV (Chun-Li)
3. Buffy contre les vampires – Kupo Kupo (Makoto), BillyKane (Yun), Mymoza (Ken)

Match Log
Grand Final

CoCoTaYoX vs. Where Is NYChrisG? – 3-2

Ultrayox (Yun) vs. Gabou (Yun)
Ultrayox (Yun) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Sean)
Ultrayox (Yun) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
Coccis (Makoto) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
Otana (Urien) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)

Losers Final

Buffy contre les vampires vs. Where Is NYChrisG? -2-3

Kupo Kuopo (Makoto) vs. Gabou (Yun)
BillyKane (Yun) vs. Gabou (Yun)
BillyKane (Yun) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Sean)
BillyKane (Yun) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
Mymoza (Ken) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)

Winners Final

CoCoTaYoX vs. Where Is NYChrisG? – 3-2

Ultrayox (Yun) vs. Gabou (Yun)
Ultrayox (Yun) vs. Atlas Bear|stormKUBO (Sean)
Ultrayox (Yun) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
Coccis (Makoto) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
Otana (Urien) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)

kof-xiv-kofxiv-tournament

THE KING OF FIGHTERS XIV

1. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Heidern/Iori, Benimaru/Heidern/Iori)
2. XIII|InfernoKong (Verse/Antonov/Dinosaur)
3. ON|VICS (Heidern/Bandeiras/Leona, Bandeiras/Leona/Vice)

Match Log
Grand Final

XIII|InfernoKong (Verse/Antonov/Dinosaur) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Benimaru/Heidern/Iori) – 1-2

Losers Final

XIII|InfernoKong (Verse/Antonov/Dinosaur) vs. ON|VICS (Heidern/Bandeiras/Leona, Bandeiras/Leona/Vice) – 2-0

Winners Final

XIII|InfernoKong (Verse/Antonov/Dinosaur) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Heidern/Iori) – 0-2

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. GGP|Kazunoko (Raven)
2. GG player (Elphelt)
3. Nyphi7 (Sol Badguy)

Match Log
Grand Final

GG player (Elphelt) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 0-3

Losers Final

GG player (Elphelt) vs. Nyphi7 (Sol Badguy) – 3-2

breakersrevenger-tournament

BREAKERS REVENGE

1. Team Morlaix – Solinvictus (Dao-Long, Keikun (Sho)
2. Gwak.FR MrQarate (Tia), Sammy (Rila)
3. Harry Gateau Groseille Max – JQQ (Rila), Linkexelo (Sho)

Match Log
Grand Final

Gwak.FR vs. Team Morlaix – 1-2 Reset

MrQarate (Tia) vs. Solinvictus (Dao-Long)
Sammy (Rila) vs. Keikun (Sho)
Sammy (Rila) vs. Solinvictus (Dao-Long)

Gwak.FR vs. Team Morlaix – 0-2

Sammy (Rila) vs. Keikun (Sho)
MrQarate (Tia) vs. Solinvictus (Dao-Long)

Losers Final

Team Morlaix vs. Harry Gateau Groseille Max – 2-1

Solinvictus (Dao-Long) vs. JQQ (Rila)
Keikun (Sho) vs. Linkexelo (Sho)
Solinvictus (Dao-Long) vs. Linkexelo (Sho)

Winners Final

Gwak.FR vs. Team Morlaix – 2-1

MrQarate (Tia) vs. Keikun (Sho)
Sammy (Rila) vs. Solinvictus (Dao-Long)
Sammy (Rila) vs. Keikun (Sho)

cvs2-tournament

CAPCOM VS. SNK 2

1. Atlas Bear|PoongKo (A-Kyo/Terry/Iori)
2. EG|NYChrisG (N-Kim/Iori/Ryu)
3. Waldo (K-Yamazaki/Cammy/Blanka)

Match Log
Grand Final

Atlas Bear|PoongKo (A-Kyo/Terry/Iori) vs. EG|NYChrisG (N-Kim/Iori/Ryu) – 2-0 Reset
Atlas Bear|PoongKo (A-Terry/Kyo/Iori) vs. EG|NYChrisG (N-Kim/Iori/Ryu) – 2-0

Losers Final

Atlas Bear|PoongKo (A-Terry/Kyo/Iori) vs. Waldo (K-Yamazaki/Cammy/Blanka) – 2-1

Winners Final

EG|NYChrisG (N-Kim/Iori/Ryu) vs. Waldo (K-Yamazaki/Cammy/Blanka) – 2-0

mvci-tournament

MARVEL VS. CAPCOM: INFINITE

1. EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter)
2. FOX|Punk (Space-Ultron/Dante)

Match Log
Grand Final

EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. FOX|Punk (Space-Ultron/Dante) – 2-3 Reset
EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. FOX|Punk (Space-Ultron/Dante) – 3-1

Source: Stunfest, Capcom Pro Tour