Battle Arena Melbourne 10 results

By on May 20, 2018 at 12:00 am
bam10-750

Australia’s largest fighting game tournament series Battle Arena Melbourne celebrates its ten year (BAM10) this weekend. Hosted by CouchWarriors at the Melbourne Convention and Exhibition Centre, the event is a part of the Tekken World Tour as a Master Tournament and the Capcom Pro Tour as a Ranking Event. With over 2000 competitors and spectators expected at the venue, this is a major you won’t want to miss.

Tournament Game
Platinum Tournaments
  • Dragon Ball FighterZ
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7
Gold Tournaments
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • Project M
  • Rivals of Aether
Silver Tournaments
  • BlazBlue Central Fiction
  • Gundam Versus
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Mortal Kombat XL
  • Skullgirls 2nd Encore
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Ultra Street Fighter IV
  • Street Fighter Alpha 2
  • Super Smash Bros.
  • Virtual Fighter 5 Final Showdown

As stop on the Tekken World Tour and Capcom Pro Tour circuits, BAM10 has attracted some of the best players in the world. Competitors include Tokido, Verloren, RB, JDCR, SAINT, kkokkoma, JeonDDing, qudans, LowHigh, CHANEL, Dimeback, Knee, Yuu, TAKE, Rip, Armada and ChuDat. For a full list of players as well as brackets, check out Smash.gg.

With a huge variety of titles, BAM10 and company are bringing you multiple streams to cover a ton of the action of the weekend. You can find each stream below.

TEKKEN (TK7)

Watch live video from TEKKEN on www.twitch.tv

NewGamePlusTV (SFV AE, DBFZ Finals)

Watch live video from NewGamePlusTV on www.twitch.tv

BurnoutFighter (DBFZ)

Watch live video from BurnoutFighter on www.twitch.tv

Firery (Anime)

Watch live video from firery on www.twitch.tv

MelbourneMelee (SSBM)

Watch live video from MelbourneMelee on www.twitch.tv

CouchWarriorsSmash (SSBWiiU)

Watch live video from CouchWarriorsSmash on www.twitch.tv

JetSmash (SSBWiiU)

Watch live video from JetSmash on www.twitch.tv

VirtuaFighterAustralia (VF5FS, DOA5LR)

Watch live video from VirtuaFighterAustralia on www.twitch.tv

All times in AEST (UTC +10).

bam10-stream-schedule

Results

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. ROX.Dragon|Knee (Paul)
2. FOX|SAINT (Jack-7, Eddy)
3. UYU|JeonDDing (Eddy, Lucky Chloe)
4. YAMASA|NOBI (Dragunov, Steve)
5. Dimeback (Asuka)
5. FOX|JDCR (Dragunov)
7. kkokkoma (Paul, Geese)
7. N.M|GURA (Lili, Leo)

Grand Final

FOX|SAINT (Eddy, Jack-7) vs. ROX.Dragon|Knee (Paul) – 1-3

Losers Final

FOX|SAINT (Jack-7) vs. UYU|JeonDDing (Eddy) – 3-2

Winners Final

FOX|SAINT (Jack-7) vs. ROX.Dragon|Knee (Paul) – 0-3

Losers Semi-final

YAMASA|NOBI (Dragunov) vs. UYU|JeonDDing (Eddy) – 1-2

Match Log
Top 8 Winners

FOX|JDCR (Dragunov) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 0-2
Dimeback (Asuka) vs. ROX.Dragon|Knee (Feng) – 1-2

Top 8 Losers

UYU|JeonDDing (Eddy) vs. kkokkoma (Paul, Geese) – 2-0
YAMASA|NOBI (Steve) vs. N.M|GURA (Lili, Leo) – 2-0

UYU|JeoDDing (Lucky Chloe) vs. Dimeback (Asuka) – 2-1
FOX|JDCR (Dragunov) vs. YAMASA|NOBI (Steve, Dragunov) – 1-2

SFV-AE-Tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. FOX|Tokido (Akuma)
2. RZR|Xian (Ibuki)
3. Fursan|Verloren (Cammy)
4. Brandon (Akuma)
5. RB (Abigail)
5. iG|Jiewa (Akuma)
7. VS.DS|Somniac (M. Bison)
7. Chiefs ESC|bksama (Urien)

Match Log
Grand Final

FOX|Tokido (Akuma) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 3-1

Losers Final

Fursan|Verloren (Cammy) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 2-3

Winners Final

FOX|Tokido (Akuma) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 3-0

Losers Semi-final

Fursan|Verloren (Cammy) vs. Brandon (Akuma) – 3-1

Top 8 Winners

FOX|Tokido (Akuma) vs. iG|Jiewa (Akuma) – 3-1
RB (Abigail) vs. RZR|Xian (Ibuki) – 1-3

Top 8 Losers

Brandon (Akuma) vs. VS.DS|Somniac (M. Bison) – 3-2
Fursan|Verloren (Cammy) vs. Chiefs ESC|bksama (Urien) – 3-1

RB vs. Brandon – 1-3
iG|Jiewa vs. Fursan|Verloren – 2-3

dbfz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. 2Bald|Baxter (Frieza/Android 21/Vegeta Super Saiyan, Yamcha/Android 21/Vegeta Super Saiyan, Majin Buu/Yamcha/Vegeta Super Saiyan, Android 21/Goku/Yamcha)
2. Dailou (Gohan Teen/Goku Super Saiyan/Vegeta Super Saiyan)
3. Ando (Kid Buu/Trunks/Tien)
4. Falco (Gohan Adult/Goku Black/Android 21)
5. Issei (Cell/Vegeta Super Saiyan/Broly)
5. NZFW|toash (Kid Buu/Gohan Adult/Goku Super Saiyan)
7. SaltyPete (Kid Buu/Bardock/Goku Black)
7. ELECTRIBE (Android 16/Trunks/Gohan Teen)

Match Log
Grand Final

Dailou (Gohan Teen/Goku Super Saiyan/Vegeta Super Saiyan) vs. 2Bald|Baxter (Android 21/Goku Super Saiyan/Yamcha) – 2-3 Reset
Dailou (Gohan Teen/Goku Super Saiyan/Vegeta Super Saiyan) vs. 2Bald|Baxter (Android 21/Goku Super Saiyan/Yamcha) – 0-3

Losers Final

Ando (Kid Buu/Trunks/Tien) vs. 2Bald|Baxter (Majin Buu/Yamcha/Vegeta Super Saiyan) – 1-3

Winners Final

2Bald|Baxter (Frieza/Android 21/Vegeta Super Saiyan, Yamcha/Android 21/Vegeta Super Saiyan) vs. Dailou (Gohan Teen/Goku Super Saiyan/Vegeta Super Saiyan) – 2-3

Losers Semi-final

Ando (Kid Buu/Trunks/Tien) vs. Falco (Gohan Adult/Goku Black/Android 21) – 2-0

Top 8 Winners

NZFW|toash (Kid Buu/Gohan Adult/Goku Super Saiyan) vs. 2Bald|Baxter (Frieza/Android 21/Vegeta Super Saiyan) – 1-2
Dailou (Gohan Teen/Goku Super Saiyan/Vegeta Super Saiyan) vs. Falco (Gohan Adult/Goku Black/Android 21) – 2-1

Top 8 Losers

Issei (Cell/Vegeta Super Saiyan/Broly) vs. SaltyPete (Kid Buu/Bardock/Goku Black) – 2-1
Ando (Kid Buu/Trunks/Tien) vs. ELECTRIBE (Android 16/Trunks/Gohan Teen) – 2-1

Issei (Cell/Vegeta Super Saiyan/Broly) vs. Falco (Gohan Adult/Goku Black/Android 21) – 1-2
NZFW|toash (Kid Buu/Gohan Adult/Goku Super Saiyan) vs. Ando (Kid Buu/Trunks/Tien) – 0-2

ssbm-melee-tournament

SUPER SMASH BROS. Melee

1. [A]|Armada (Peach, Fox)
2. Liquid|ChuDat (Ice Climbers)
3. VS.DS|Spud (Marth)
4. Rainbow (Peach)
5. MGC|Sora (Fox)
5. MC (Falco)
7. Quetz (Peach)
7. S.D (Fox)

Match Log
Grand Final

Liquid|ChuDat (Ice Climbers) vs. [A]|Armada (Peach, Fox) – 1-3

Losers Final

Liquid|ChuDat (Ice Climbers) vs. VS.DS|Spud (Marth) – 3-0

Winners Final

Liquid|ChuDat (Ice Climbers) vs. [A]|Armada (Peach) – 0-3

Losers Semi-final

VS.DS|Spud (Marth) vs. Rainbow (Peach) – 3-0

Top 8 Winners

[A]|Armada (Peach) vs. MGC|Sora (Fox) – 3-0
Liquid|ChuDat (Ice Climbers) vs. VS.DS|Spud (Marth) – 3-1

Top 8 Losers

Rainbow (Peach) vs. Quetz (Peach) – 3-1
MC (Falco) vs. S.D (Fox) – 3-1

MGC|Sora (Fox) vs. Rainbow (Peach) – 2-3
VS.DS|Spud (Marth) vs. MC (Falco) – 3-0

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

SUPER SMASH BROS. for Wii U

1. VS.DS|Extra (Mr. Game & Watch)
2. Kanga|Ghost (Bayonetta, Zero Suit Samus)
3. Tru4 (Shulk, Zero Suit Samus, Bayonetta)
4. Sriks (Luigi)
5. Linoone (Bayonetta)
5. Nature Boy (Fox, Donkey Kong, Mega Man)
7. Big Snug (Ryu)
7. Duon (Fox, Mario)

Match Log
Grand Final

Kanga|Ghost (Bayonetta, Zero Suit Samus) vs. VS.DS|Extra (Mr. Game & Watch) – 0-3

Losers Final

Kanga|Ghost (Bayonetta) vs. Tru4 (Shulk, Bayonetta) – 3-0

Winners Final

VS.DS|Extra (Mr. Game & Watch) vs. Tru4 (Shulk, Zero Suit Samus) – 3-0

Losers Semi-final

Kanga|Ghost (Bayonetta) vs. Sriks (Luigi) – 3-2

Top 8 Winners

VS.DS|Extra (Mr. Game & Watch) vs. Sriks (Luigi) – 3-0
Linoone (Bayonetta) vs. Tru4 (Shulk) – 1-3

Top 8 Losers

Big Snug (Ryu) vs. Kanga|Ghost (Bayonetta) – 0-3
Duon (Fox, Mario) vs. Nature Boy (Donkey Kong, Fox) – 1-3

Linoone (Bayonetta) vs. Kanga|Ghost (Bayonetta) – 0-3
Sriks (Luigi) vs. Nature Boy (Fox, Mega Man) – 3-0

Sources: CouchWarriors