Winter Brawl 12 results

By on February 25, 2018 at 10:53 am
winter-brawl-12

This weekend is Big E Gaming’s February classic, Winter Brawl 12. Taking place at the Clarion Hotel and Conference Center in Essington near Philadelphia, this year’s Winter Brawl will be one of the first major events for the newly released Dragon Ball FighterZ, with over 300 entrants.

Tournament Games
  • ARMS
  • BlazBlue Centralfiction
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Dragon Ball FighterZ
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • The King of Fighters XIV
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Pokkén Tournament DX
  • SoulCalibur II HD
  • SoulCalibur V
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Tekken 7
  • Under Night In-Birth Exe:Late[st]
  • Windjammers

For a full list of entrants and brackets, check out Smash.gg.

If you’re looking to catch the action from home, bifuteki, Team Spooky, FunkyP, Kick-Punch-Block!, Kombat Network and Atari FGC will be providing live broadcasts for the event. Check out the streams and stream schedule below.

bifuteki

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

FunkyP

Watch live video from FunkyP on www.twitch.tv

KPBLive

Watch live video from KPBLive on www.twitch.tv

KombatNetwork

Watch live video from KombatNetwork on www.twitch.tv

AtariFGC

Watch live video from AtariFGC on www.twitch.tv

Results

dbfz-tournament

Dragon Ball FighterZ

1. FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16)
2. EG|NYChrisG (Trunks/Android 18/Vegeta Super Saiyan)
3. XCaliburBladez (Cell/Kid Buu/Vegeta Super Saiyan)
4. cR|dekillsage (Trunks/Goku Black/Android 16)
5. Fame96 (Cell/Vegeta SSGSS/Goku SSGSS)
5. FOX|Theo (Gohan Adult/Android 16/Tien)
7. NecroUndine (Android 21/Android 18/Cell)
7. Nakkiel (Kid Buu/Goku Super Saiyan/Gohan Adult)

Match Log
Grand Final

FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16) vs. EG|NYChrisG (Trunks/Android 18/Vegeta Super Saiyan) – 3-0 Reset
FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16) vs. EG|NYChrisG (Trunks/Android 18/Vegeta Super Saiyan) – 3-0

Losers Final

FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16) vs. XCaliburBladez (Cell/Kid Buu/Vegeta Super Saiyan) – 3-1

Winners Final

EG|NYChrisG (Trunks/Android 18/Vegeta Super Saiyan) vs. XCaliburBladez (Cell/Kid Buu/Vegeta Super Saiyan) – 3-1

Losers Semi-final

FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16) vs. cR|dekillsage (Trunks/Goku Black/Android 16) – 2-0

Top 8 Winners

FOX|Theo (Gohan Adult/Android 16/Tien) vs. EG|NYChrisG (Trunks/Android 18/Vegeta Super Saiyan) – 0-2
Fame96 (Cell/Vegeta SSGSS/Goku SSGSS) vs. XCaliburBladez (Cell/Kid Buu/Vegeta Super Saiyan) – 1-2

Top 8 Losers

FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16) vs. NecroUndine (Android 21/Android 18/Cell) – 2-0
cR|dekillsage (Trunks/Goku Black/Android 16) vs. Nakkiel (Kid Buu/Goku Super Saiyan/Gohan Adult) – 2-1

Fame96 (Cell/Vegeta SSGSS/Goku SSGSS) vs. FOX|SonicFox (Goku Black/Hit/Android 16) – 1-2
FOX|Theo (Gohan Adult/Android 16/Tien) vs. cR|dekillsage (Trunks/Goku Black/Android 16) – 1-2

SFV-AE-Tournament

Street Fighter V Arcade Edition

1. Nephew (Kolin)
2. NuckleDu (Guile, R. Mika)
3. KPB|Teiga (Akuma)
4. PG|Punk (Karin)
5. danslip (Cammy)
5. Terrence (Chun-Li)
7. GGEA|Docta Afrikan (Necalli)
7. RISE|Smug (Balrog)

Match Log
Grand Final

NuckleDu (Guile) vs. Nephew (Kolin) – 2-3

Losers Final

NuckleDu (R. Mika, Guile) vs. KPB|Teiga (Akuma) – 3-1

Winners Final

KPB|Teiga (Akuma) vs. Nephew (Kolin) – 1-3

Losers Semi-final

NuckleDu (Guile) vs. PG|Punk (Karin) – 2-1

Top 8 Winners

KPB|Teiga (Akuma) vs. PG|Punk (Chun-Li) – 2-0
Nephew (Kolin) vs. NuckleDu (Guile) – 2-0

Top 8 Losers

danslip (Cammy) vs. GGEA|Docta Afrikan (Necalli) – 2-0
RISE|Smug (Balrog) vs. Terrence (Chun-Li) – 1-2

danslip (Cammy) vs. NuckleDu (Guile) – 0-2
PG|Punk (Karin) vs. Terrence (Chun-Li) – 2-0

mvci-tournament

Marvel vs. Capcom: Infinite

1. EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter)
2. Clockw0rk (Soul-Strider Hiryu/Monster Hunter, Space-Strider Hiryu/Black Widow)
3. Noelbhungry (Space-Gamora/Rocket Raccoon)
4. HB|Punisher (Space-Hawkeye/Rocket Raccoon, Space-Gamora/Rocket Raccoon)
5. Abbock (Soul-Haggar/Dante)
5. PG|Coach Steve (Space-Spencer/Nova)
7. Daigon (Space-Captain Marvel/Dante)
7. cR|dekillsage (Space-Jedah/Dante)

Match Log
Grand Final

EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. Clockw0rk (Soul-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 3-2

Losers Final

Noelbhungry (Space-Gamora/Rocket Raccoon) vs. Clockw0rk (Soul-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 0-3

Winners Final

EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. Noelbhungry (Space-Gamora/Rocket Raccoon) – 3-1

Losers Semi-final

HB|Punisher (Space-Gamora/Rocket Raccoon, Space-Hawkeye/Rocket Raccoon) vs. Clockw0rk (Soul-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 1-3

Top 8 Winners

EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. Clockw0rk (Space-Strider Hiryu/Black Widow, Soul-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 3-1
Noelbhungry (Space-Gamora/Rocket Raccoon) vs. PG|Coach Steve (Space-Spencer/Nova) – 3-1

Top 8 Losers

Daigon (Space-Captain Marvel/Dante) vs. Abbock (Soul-Haggar/Dante) – 0-3
cR|dekillsage (Space-Jedah/Dante) vs. HB|Punisher (Space-Hawkeye/Rocket Raccoon) – 2-3

Abbock (Soul-Haggar/Dante) vs. Clockw0rk (Space-Strider Hiryu/Black Widow, Soul-Strider Hiryu/Monster Hunter) – 1-3
HB|Punisher (Space-Hawkeye/Rocket Raccoon) vs. PG|Coach Steve (Space-Spencer/Nova) – 3-1

tk7fr-tournament

Tekken 7

1. Victim of Ritual (Nina)
2. NG|Obscure (Alisa)
3. PG|Speedkicks (Kazumi, Hwoarang, Steve)
4. AI|Pepper Beef2Spicy (Leo)
5. ITS|MAK (Bob, Jack-7)
5. Fred Distance20z (Lucky Chloe)
7. Sperogin (Paul)
7. Mr.Whooppee (Hwoarang)

Match Log
Grand Final

Victim of Ritual (Nina) vs. NG|Obscure (Alisa) – 3-0

Losers Final

PG|Speedkicks (Kazumi, Steve) vs. NG|Obscure (Alisa) – 1-3

Winners Final

PG|Speedkicks (Kazumi, Hwoarang) vs. Victim of Ritual (Nina) – 2-3

Losers Semi-final

AI|Pepper Beef2Spicy (Leo) vs. NG|Obscure (Alisa) – 1-2

Top 8 Winners

PG|Speedkicks (Kazumi) vs. NG|Obscure (Alisa) – 2-0
AI|Pepper Beef2Spicy (Leo) vs. Victim of Ritual (Nina) – 0-2

Top 8 Losers

ITS|MAK (Bob) vs. Sperogin (Paul) – 2-1
Fred Distance20z (Lucky Chloe) vs. Mr.Whooppee (Hwoarang) – 2-0

ITS|MAK (Jack-7) vs. NG|Obscure (Alisa) – 1-2
AI|Pepper Beef2Spicy (Leo, Law) vs. Fred Distance20z (Lucky Chloe) – 2-1

injustice-2-tournament

Injustice 2

1. FOX|SonicFox (Michelangelo)
2. FOX|Theo (Superman, Doctor Fate)
3. FOX|Scar (Brainiac, Black Manta, Supergirl)
4. DF|Grr (Atom, Black Manta, Bane)
5. ALG|Dragon (Black Adam, Aquaman)
5. PG|Coach Steve (Atrocitus, Black Manta)
7. PG|Kitana Prime (Harley Quinn, Wonder Woman)
7. PsrK|BeyondToxin (Scarecrow)

Match Log
Grand Final

FOX|Theo (Superman) vs. FOX|SonicFox (Michelangelo) – 1-3

Losers Final

FOX|Theo (Superman) vs. FOX|Scar (Power Girl, Brainiac, Black Manta) – 3-0

Winners Final

FOX|Theo (Superman) vs. FOX|SonicFox (Michelangelo) – 0-3

Losers Semi-final

DF|Grr (Black Manta, Bane) vs. FOX|Scar (Brainiac) – 0-3

Top 8 Winners

FOX|SonicFox (Michelangelo) vs. FOX|Scar (Brainiac, Black Manta) – 3-0
FOX|Theo (Doctor Fate) vs. PG|Coach Steve (Atrocitus) – 3-0

Top 8 Losers

ALG|Dragon (Black Adam, Aquaman) vs. PG|Kitana Prime (Harley Quinn, Wonder Woman) – 3-1
PsrK|BeyondToxin (Scarecrow) vs. DF|Grr (Atom) – 1-3

ALG|Dragon (Black Adam) vs. FOX|Scar (Brainiac) – 2-3
DF|Grr (Atom) vs. PG|Coach Steve (Black Manta) – 3-1

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. UGS|Jager (Phase 4, Rig, Ayane)
2. SYN|Rojikku Reigns (Hayate, Mila)
3. UGS|BBoy Dragon (Mai, Phase 4)
4. Ichiron47 (Mila)
5. UGS|Sly Bass (Brad Wong)
5. UGS|LordXav1er (Hitomi)
7. FuryofFrog (Christie)
7. Ninjaguy446

Match Log
Grand Final

SYN|Rojikku Reigns (Mila, Hayate) vs. UGS|Jager (Rig, Phase 4) – 2-3

Losers Final

SYN|Rojikku Reigns (Mila) vs. UGS|BBoy Dragon (Phase 4, Mai) – 3-0

Winners Final

UGS|Jager (Ayane) vs. UGS|BBoy Dragon (Mai) – 3-0

Losers Semi-final

SYN|Rojikku Reigns (Hayate) vs. Ichiron47 (Mila) – 3-2

Top 8 Winners

UGS|BBoy Dragon (Mai, Phase 4) vs. UGS|LordXav1er (Hitomi) – 3-1
UGS|Jager (Phase 4, Rig) vs. SYN|Rojikku Reigns (Hayate) – 3-2

Top 8 Losers

FuryofFrog (Christie) vs. UGS|Sly Bass (Brad Wong) – 0-3
Ichiron47 vs. Ninjaguy446

SYN|Rojikku Reigns (Hayate) vs. UGS|Sly Bass (Brad Wong) – 3-0
Ichiron47 (Mila) vs. UGS|LordXav1er (Hitomi) – 3-2

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2

1. TSB|Blaze (Raven)
2. Hookganggod (Faust)
3. Jin (Dizzy)
4. LVLGG|Bace (Raven)
5. PAG|Grover (Venom)
5. Drunkenchicken (Ramlethal)
7. DreadedRuffian
7. Alex Smith (May)

Match Log
Grand Final

Hookganggod (Faust) vs. TSB|Blaze (Raven) – 2-3

Losers Final

Hookganggod (Faust) vs. Jin (Dizzy) – 3-2

Winners Final

TSB|Blaze (Raven) vs. Jin (Dizzy) – 3-0

Losers Final

Hookganggod (Faust) vs. LVLGG|Bace (Raven) – 2-1

Top 8 Winners

TSB|Blaze (Raven) vs. Hookganggod (Faust) – 2-1
LVLG|bace (Raven) vs. Jin (Dizzy) – 0-2

Top 8 Losers

PAG|Grover vs. DreadedRuffian
Drunkenchicken (Ramlethal) vs. Alex Smith (May) – 2-1

PAG|Grover (Venom) vs. Hookganggod (Faust) – 0-2
Drunkenchicken (Ramlethal) vs. LVLG|bace (Raven) – 0-2

bbcf-tournament

BlazBlue Centralfiction

1. PG|SKD (Izayoi)
2. TSB|Fame96 (Susanoo)
3. PAG|Grover (Carl)
4. Method|Flux (ν-No.13-)
5. LVLG|Lich (Relius)
5. SYN|Fyre (Kagura)
7. xLittleLucifier (ν-No.13-)
7. AM|Graph (Terumi)

Match Log
Grand Final

TSB|Fame96 (Susanoo) vs. PG|SKD (Izayoi) – 0-3

Losers Final

TSB|Fame96 (Susanoo) vs. PAG|Grover (Carl) – 3-1

Winners Final

PAG|Grover (Carl) vs. PG|SKD (Izayoi) – 0-3

Losers Semi-final

TSB|Fame96 (Susanoo) vs. Method|Flux (ν-No.13-) – 2-1

Top 8 Winners

TSB|Fame96 (Susanoo) vs. PG|SKD (Izayoi) – 2-1
PAG|Grover (Carl) vs. SYN|Fyre (Kagura) – 2-0

Top 8 Losers

LVLG|Lich (Hazama) vs. xLittleLucifier (ν-No.13-) – 2-0
Method|Flux (ν-No.13-) vs. AM|Graph (Terumi) – 2-1

TSB|Fame96 (Susanoo) vs. LVLG|Lich (Relius) – 2-0
Method|Flux (ν-No.13-) vs. SYN|Fyre (Kagura) – 2-1

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late[st]

1. KPB|JDR (Hyde)
2. burgertime (Mika)
3. WS|Initial J (Byakuya)
4. TempleNUT! (Hilda, Gordeau)
5. KPB|Deezee Kujaku (Hilda)
5. supersc|sherlock perms
7. Tamestorm (Nanase)
7. God Hunta (Merkava)

Match Log
Grand Final

burgertime (Mika) vs. KPB|JDR (Hyde) – 1-3

Losers Final

burgertime (Mika) vs. WS|Initial J (Byakuya) – 3-0

Winners Final

KPB|JDR (Hyde) vs. burgertime (Mika) – 3-0

Losers Semi-final

TempleNUT! (Hilda, Gordeau) vs. WS|Initial J (Byakuya) – 1-2

Top 8 Winners

burgertime vs. supersc|sherlock perms
KPB|JDR (Hyde) vs. KPB|Deezee Kuhnaku (Hilda) – 2-0

Top 8 Losers

Tamestorm (Nanase) vs. WS|Initial J (Byakuya) – 0-2
God Hunta (Merkava) vs. TempleNUT! (Hilda) – 0-2

KPB|Deezee Kujaku (Hilda) vs. WS|Initial J (Byakuya) – 0-2
supersc|sherlock perms vs. TempleNUT!

windjammers-tournament

Windjammers

1. Keikun
2. DonYann
3. Eleazar
4. Crypt Kiddie
5. Geordi
5. Santa_with_Muscles
7. ELC|Tuxo
7. ECJ|Googam

Match Log
Grand Final

DonYann vs. Keikun – 3-2 Reset
DonYann vs. Keikun – 2-3

Losers Final

DonYann vs. Eleazar – 3-2

Winners Final

DonYann vs. Keikun – 0-3

Losers Semi-final

Crypt Kiddie vs. Eleazar – 0-2

Top 8 Winners

Crypt Kiddie vs. DonYann – 1-2
Keikun vs. Eleazar – 2-0

Top 8 Losers

ELC|Tuxo vs. Geordi – 0-2
Santa_with_Muscles vs. ECJ|Googam – 2-1

Crypt Kiddie vs. Geordi – 2-1
Santa_with_Muscles vs. Eleazar – 0-2

pokken-tournament-tourney

Pokkén Tournament DX

1. BXA|Twixxie (Aegislash, Chandelure)
2. ThankSwalot (Sceptile, Empoleon, Chandelure)
3. KOA|SoulGuitarist (Chandelure)
4. Maverick (Decidueye)
5. Bolimar (Decidueye)
5. Kino (Pikachu)
7. 88|EveryDamnDay (Darkrai, Weavile)
7. Bim? (Sceptile)

Match Log
Grand Final

ThankSwalot (Chandelure, Empoleon, Sceptile) vs. BXA|Twixxie (Aegislash) – 2-3

Losers Final

ThankSwalot (Sceptile) vs. KOA|SoulGuitarist (Chandelure) – 3-0

Winners Final

ThankSwalot (Empoleon, Sceptile) vs. BXA|Twixxie (Aegislash) – 2-3

Losers Semi-final

Maverick (Decidueye) vs. KOA|SoulGuitarist (Chandelure) – 1-2

Top 8 Winners

Bolimar (Decidueye) vs. BXA|Twixxie (Chandelure) – 1-2
ThankSwalot (Sceptile) vs. KOA|SoulGuitarist (Chandelure) – 2-1

Top 8 Losers

Maverick (Decidueye) vs. 88|EveryDamnDay (Darkrai, Weavile) – 2-0
Bim? (Sceptile) vs. Kino (Pikachu) – 0-2

Maverick (Decidueye) vs. Bolimar (Decidueye) – 2-0
Kino (Pikachu) vs. KOA|SoulGuitarist (Chandelure) – 0-2

arms-tournament

ARMS

1. StDx|GoreMAagala (Helix, Max Brass, Byte & Barq)
2. StDx|Resolve (Spring Man, Springtron, Byte & Barq, Max Brass, Master Mummy)
3. Redingard (Max Brass)
4. Esthri (Twintelle)
5. AotN.BTe|Mileve (Mechanica)
5. Asqew (Min Min)
7. MWE|SloshW (Max Brass)
7. Cat Fight (Twintelle)

Match Log
Grand Final

StDx|Resolve (Byte & Barq, Max Brass, Master Mummy) vs. StDx|GoreMAagala (Byte & Barq, Helix) – 2-3

Losers Final

StDx|Resolve (Spring Man) vs. Redingard (Max Brass) – 3-0

Winners Final

StDx|Resolve (Spring Man, Springtron) vs. StDx|GoreMAagala (Helix) – 1-3

Losers Semi-final

Esthri (Twintelle) vs. Redingard (Max Brass) – 1-3

Top 8 Winners

Redingard (Max Brass) vs. StDx|GoreMagala (Helix, Max Brass) – 2-3
Esthri (Twintelle) vs. StDx|Resolve (Spring Man) – 1-3

Top 8 Losers

AotN.BTe|Mileve (Mechanica) vs. MWE|SloshW (Max Brass) – 3-0
Asqew (Min Min) vs. Cat Fight (Twintelle) – 3-0

Esthri (Twintelle) vs. AotN.BTe|Mileve (Mechanica) – 3-1
Asqew (Min Min) vs. Redingard (Max Brass) – 0-3

sfiii-3s-tournament

Street Fighter III 3rd Strike

1. Exodus (Dudley)
2. Ti3S|FrankieBFG (Ken)
3. Therapist (Akuma)
4. EG|NYChrisG (Yang)
5. Dankah (Yun, Makoto)
5. Colt45 (Yang)
7. The Rage (Ken)
7. Vato (Urien)

Match Log
Grand Final

Exodus (Dudley) vs. Ti3S|FrankieBFG (Ken) – 3-1

Losers Final

Therapist (Akuma) vs. Ti3S|FrankieBFG (Ken) – 2-3

Winners Final

Ti3S|FrankieBFG (Ken) vs. Exodus (Dudley) – 1-3

Losers Semi-final

Therapist (Akuma) vs. EG|NYChrisG (Yang) – 1-2

Top 8 Winners

Ti3S|FrankieBFG (Ken) vs. Therapist (Akuma) – 2-0
EG|NYChrisG (Yang) vs. Exodus (Dudley) – 0-2

Top 8 Losers

Dankah (Yun) vs. The Rage (Ken) – 2-1
Colt45 (Yang, Ken) vs. Vato (Urien) – 2-1

Dankah (Makoto) vs. EG|NYChrisG (Yang) – 0-2
Colt45 (Yang) vs. Therapist (Akuma) – 0-2

ssfiit-ssfiix-superturbo-st-tournament

Super Street Fighter II Turbo

Krost qualifies for Tournament of Legends III.

1. Krost (O-Ryu, Ryu, Ken, Chun-Li)
2. Psychochronic (Chun-Li)
3. Nothingness (Chun-Li, E.Honda)
4. DonYann (Ken)
5. Caliagent (O-Ryu, Zangief, Ken)
5. STRevival|Atari (Guile, Dee Jay)
7. SixButtons (Dhalsim)
7. COMEBACK 386 (Balrog)

Match Log
Grand Final

Krost (O-Ryu) vs. Psychochronic (Chun-Li) – 3-1 Reset
Krost (O-Ryu) vs. Psychochronic (Chun-Li) – 3-1

Losers Final

Krost (O-Ryu) vs. Nothingness (Chun-Li) – 3-2

Winners Final

Psychochronic (Chun-Li) vs. Nothingness (Chun-Li, E.Honda) – 3-1

Losers Semi-final

Krost (Ken) vs. DonYann (Ken) – 3-0

Top 8 Winners

Krost (Ryu) vs. Psychochronic (Chun-Li) – 2-3
DonYann (Ken) vs. Nothingness (E.Honda) – 0-3

Top 8 Losers

Caliagent (O-Ryu) vs. SixButtons (Dhalsim) – 3-2
COMEBACK 386 (Balrog) vs. STRevival|Atari (Dee Jay, Guile) – 2-3

Caliagent (Zangief, O-Ryu, Ken) vs. DonYann (Ken) – 0-3
Krost (Chun-Li) vs. STRevival|Atari (Guile) – 3-0

Source: Big E Gaming