Evo Japan 2018 results

By on January 28, 2018 at 3:45 am
evo japan 2018 banner

This weekend is the inaugural Evo Japan! An event that has been years in the making, the Evolution Champion Series has joined forces with the major tournament organizers of Japan to put together three days of competition in seven of the most popular fighting games of today. With over 5000 registered players, this tournament will be a chance for many to compete in their very first Evo event.

Evo Japan 2018 Official Games
  • ARMS
  • BlazBlue Centralfiction
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • The King of Fighters XIV
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7

The first two days of Evo Japan will take place at the Sunshine City Bunka Hall in Ikebukuro, Tokyo. Day 3 will be at Akiba Square in Akihabara. Finals will be spread over the three days, with ARMS on Friday, The King of Fighters XIV and BlazBlue Centralfiction on Saturday, and Super Smash Bros. for Wii U, Tekken 7, Guilty Gear Xrd REV 2 and Street Fighter V Arcade Edition on Sunday.

In addition to the official games are a wealth of side tournaments on both arcade and console. A number of upcoming titles will be in playable form at the event, including BlazBlue Cross Tag Battle, Fighting EX Layer, and SoulCalibur VI.

Thousands of players, from beginner to world-class, will be competing over the weekend. For brackets and player lists, check out Smash.gg.

Evo Japan will have two streams for English viewers. Evo will be providing the main stream for the event, while Capcom Fighters will be providing dedicated coverage for Street Fighter V. Japanese coverage will be on OPENREC.tv, with five streams total.

Evo (Main Stage)

Watch live video from evo on www.twitch.tv

CapcomFighters (SFV AE)

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

evo japan stream timetable

Results

SFV-AE-Tournament

Street Fighter V Arcade Edition

1. GRPT|INFILTRATION (Juri)
2. JohnTakeuchi (Rashid)
3. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
4. FOX|Tokido (Akuma)
5. Humanbomb (Chun-Li)
5. GRPT|MOV (Chun-Li)
7. stormKUBO (Abigail)
7. DNG|Itabashi Zangief (Abigail, Zangief)

9. Tse4 (M.Bison)
9. Yukadon (Ibuki)
9. xyzzy (Birdie)
9. RISE|MenaRD (Birdie)
13. Machabo (Necalli)
13. Fuudo (R.Mika)
13. kindevu (Sakura)
13. UYU|NL (Cammy)

Match Log
Grand Final

JohnTakeuchi (Rashid) vs. GRPT|INFILTRATION (Juri) – 1-3 Reset
JohnTakeuchi (Rashid) vs. GRPT|INFILTRATION (Juri) – 1-3

Losers Final

GRPT|INFILTRATION (Menat) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 3-0

Winners Final

JohnTakeuchi (Rashid) vs. GRPT|INFILTRATION (Menat, Juri) – 3-1

Losers Semi-final

FOX|Tokido (Akuma) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 0-3

Top 8 Winners

GRPT|MOV (Chun-Li) vs. JohnTakeuchi (Rashid) – 0-3
GRPT|INFILTRATION (Menat) vs. Humanbomb (Chun-Li) – 3-0

Top 8 Losers

FOX|Tokido (Akuma) vs. stormKUBO (Abigail) – 3-2
DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 0-3

Humanbomb (Chun-Li) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 0-3
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 0-3

Top 16 Winners

Tse4 (M.Bison) vs. GRPT|MOV (Chun-Li) – 1-2
GRPT|INFILTRATION (Menat) vs. DNG|Itabashi Zangief (Abigail) – 2-1
xyzzy (Birdie) vs. Humanbomb (Chun-Li) – 0-2
JohnTakeuchi (Rashid) vs. stormKUBO (Abigail) – 2-0

Top 16 Losers

FOX|Tokido (Akuma) vs. Machabo (Necalli) – 2-0
Yukadon (Ibuki) vs. Fuudo (R.Mika) – 2-1
Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. kindevu (Sakura) – 2-0
RISE|MenaRD (Birdie) vs. UYU|NL (Cammy) – 2-1

Tse4 (M.Bison) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 0-2
DNG|Itabashi Zangief (Abigail) vs. Yukadon (Ibuki) – 2-0
xyzzy (Birdie) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) – 0-2
AtlasBear|stormKUBO (Abigail) vs. RISE|MenaRD (Birdie) – 2-0

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2

1. NAGE (Faust)
2. OMITO (Johnny)
3. GGP|Kazunoko (Raven)
4. Ruki (Dizzy)
5. TLA|Machabo (Ky Kiske)
5. ERG|DC (Sin Kiske)
7. kedako (May)
7. Lox (Jam Kuradoberi)

9. T5M7 (Leo Whitefang)
9. Ogawa Zato (Zato-1)
9. Zadi (Raven)
9. Hamburg (Elphelt)
13. Sharon (Jam Kuradoberi, Millia Rage)
13. Endou (Chipp Zanuff)
13. Hase (Slayer)
13. Seiryuu (Slayer)

Match Log
Grand Final

NAGE (Faust) vs. OMITO (Johnny) – 2-3 Reset
NAGE (Faust) vs. OMITO (Johnny) – 3-2

Losers Final

GGP|Kazunoko (Raven) vs. OMITO (Johnny) – 0-3

Winners Final

GGP|Kazunoko (Raven) vs. NAGE (Faust) – 0-3

Losers Semi-final

OMITO (Johnny) vs. Ruki (Dizzy) – 2-0

Top 8 Winners

ERG|DC (Sin Kiske) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 0-2
TLA|Machabo (Ky Kiske) vs. NAGE (Faust) – 1-2

Top 8 Losers

OMITO (Johnny) vs. kedako (May) – 2-0
Ruki (Dizzy) vs. Lox (Jam Kuradoberi) – 2-1

TLA|Machabo (Ky Kiske) vs. OMITO (Johnny) – 1-2
ERG|DC (Sin Kiske) vs. Ruki (Dizzy) – 1-2

Top 16 Winners

T5M7 (Leo Whitefang) vs. DC (Sin Kiske) – 1-2
Ogawa Zato (Zato-1) vs. NAGE (Faust) -0-2
Zadi (Raven) vs. Machabo (Ky Kiske) – 0-2
kedako (May) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 0-2

Top 16 Losers

Sharon (Jam Kuradoberi) vs. OMITO (Johnny) – 1-2
Endou (Chipp Zanuff) vs. Lox (Jam Kuradoberi) – 0-2
Ruki (Dizzy) vs. Hase (Slayer) – 2-0
Seiryuu (Slayer) vs. Hamburg (Elphelt) – 1-2

T5M7 (Leo Whitefang) vs. OMITO (Johnny) – 1-2
Ogawa Zato (Zato-1) vs. Lox (Jam Kuradoberi) – 0-2
Zadi (Raven) vs. Ruki (Dizzy) – 1-2
kedako (May) vs. Hamburg (Elphelt) – 2-1

tk7fr-tournament

Tekken 7

1. ROX|Knee (Paul, Bryan, Steve)
2. ROX|CHANEL (Alisa, Eliza, Akuma, Lucky Chloe)
3. N.M|GURA (Geese, Lili)
4. FOX|SAINT (Jack-7)
5. COOAS|NOROMA (Jack-7, Dragunov)
5. N.M|UlsanGoding (Kazumi)
7. Fursan|LowHigh (Shaheen, Law)
7. TAKE (Kazumi)

9. ROX|qudans (Devil Jin)
9. PBE|AK (Shaheen)
9. FOX|JDCR (Heihachi)
9. Hakai-Oh (King)
13. Walker|furumizu
13.. SFFIDA|KARI
13. kkokkoma
13. NOBI

Match Log
Grand Final

ROX|Knee (Bryan) vs. ROX|CHANEL (Akuma, Eliza, Alisa) – 2-3 Reset
ROX|Knee (Bryan, Steve) vs. ROX|CHANEL (Alisa, Lucky Chloe, Eliza) – 3-1

Losers Final

N.M|GURA (Geese, Lili) vs. ROX|CHANEL (Eliza, Alisa) – 2-3

Winners Final

N.M|GURA (Geese, Lili) vs. ROX|Knee (Paul) – 2-3

Losers Semi-final

ROX|CHANEL (Alisa) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 2-1

Top 8 Winners

N.M|GURA (Geese) vs. N.M|UlsanGoding (Kazumi) – 2-0
ROX|CHANEL (Eliza, Alisa) vs. ROX|Knee (Paul) – 0-2

Top 8 Losers

Fursan|LowHigh (Shaheen, Law) vs. COOAS|NOROMA (Jack-7) – 0-2
TAKE (Kazumi) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 0-2

ROX|CHANEL (Alisa) vs. COOAS|NOROMA (Jack-7) – 2-1
N.M|UlsanGoding (Kazumi) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 1-2

Top 16 Winners

ROX|qudans (Devil Jin) vs. N.M|GURA (Geese) – 0-2
FOX|SAINT (Jack-7) vs. Knee (Paul) – 1-2
ROX|CHANEL (Alisa) vs. YAMASA|TAKE (Kazumi)- 2-1
COOAS|NOROMA (Jack-7) vs. N.M|UlsanGoding (Kazumi) – 1-2

Top 16 Losers

Walker|furumizu vs. Fursan|LowHigh – 1-2
PBE|AK vs. SFFIDA|KARI – 2-0
kkokkoma vs. FOX|JDCR – 0-2
Hakai-Oh vs. NOBI – 2-0

ROX|qudans (Devil Jin) vs. Fursan|LowHigh (Shaheen) – 0-2
FOX|SAINT (Jack-7) vs. PBE|AK (Shaheen) – 2-1
FOX|JDCR (Heihachi) vs. YAMASA|TAKE (Kazumi) – 1-2
COOAS|NOROMA (Dragunov) vs. Hakai-Oh (King) – 2-1

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. FOX.MVG|MKLeo (Cloud, Marth)
2. Abadango (Bayonetta, Mewtwo)
3. DNG|Kamame (Mega Man, Cloud, Sheik)
4. DNG|Nietono (Sheik, Diddy Kong)
5. Choco (Zero Suit Samus)
5. KEN (Sonic)
7. 2GG|komokirikiri (Roy, Cloud)
7. shky (Zero Suit Samus)

9. Sigma (Toon Link)
9. T (Link)
9. Ac (Meta Knight)
9. Ri-ma (Toon Link)
13. PG|ESAM
13. Masha
13. Tsu
13. Mattun

Match Log
Grand Final

Abadango (Bayonetta) vs. FOX.MVG|MKLeo (Cloud, Marth) – 1-3

Losers Final

Abadango (Bayonetta) vs. DNG|Kameme (Sheik, Mega Man, Cloud) – 3-0

Winners Final

Abadango (Bayonetta) vs. FOX.MVG|MKLeo (Cloud) – 2-3

Losers Semi-final

DNG|Kameme (Mega Man) vs. DNG|Nietono (Sheik) – 2-0

Top 8 Winners

KEN (Sonic) vs. Abadango (Bayonetta) – 1-2
FOX.MVG|MKLeo (Marth) vs. Choco (Zero Suit Samus) – 2-0

Top 8 Losers

DNG|Kameme (Mega Man) vs. 2GG|komorikiri (Roy, Cloud) – 2-0
DNG|Nietono (Diddy Kong) vs. shky (Zero Suit Samus) – 2-1

Choco (Zero Suit Samus) vs. DNG|Kameme (Cloud) – 1-2
KEN (Sonic) vs. DNG|Nietono (Sheik) – 1-2

Top 16 Winners

KEN (Sonic) vs. DNG|Kameme (Mega Man) – 2-0
FOX|MKLeo (Marth) vs. DNG|Nietono (Diddy Kong) – 2-0
shky (Zero Suit Samus) vs. Choco (Zero Suit Samus) – 0-2
Ri-ma (Toon Link) vs. Abadango (Mewtwo) – 0-2

Top 16 Losers

Sigma vs. PG|ESAM – 2-0
T vs. Masha – 2-0
Ac vs. Tsu – 2-0
Mattun vs. 2GG|komorikiri – 1-2

Sigma (Toon Link) vs. DNG|Kameme (Mega Man, Sheik) – 0-2
T (Link) vs. DNG|Nietono (Sheik) – 0-2
shky (Zero Suit Samus) vs. Ac (Meta Knight) – 2-1
2GG|komorikiri (Cloud) vs. Ri-ma (Toon Link) – 2-0

bbcf-tournament

BlazBlue Centralfiction

1. CAG|fenritti (Jin)
2. yuta (Es)
3. Sayaka-chan bot (Ronitta) (Es)
4. MOKEMOKE (Relius)
5. fumi (Litchi, Nine)
5. BE|Dora (Bang, μ-No.12-)
7. Naoto (Nine, Rachel)
7. Daiwa (Platinum)

9. Isa (Izanami)
9. Fukkuu (Bang)
9. Sadi (Tager, Izanami)
9. Miiya (Izanami)
13. MAXIMHERO|Bokuzen
13. TOKYO VERDE|Souji
13. Eruo
13. MINAMI

Match Log
Grand Final

CAG|fenritti (Jin) vs. yuta (Es) – 3-1

Losers Final

Sayaka-chan bot (Es) vs. yuta (Es) – 2-3

Winners Final

CAG|fenritti (Jin) vs. Sayaka-chan bot (Es) – 3-0

Losers Semi-final

MOKEMOKE (Relius) vs. yuta (Es) – 0-2

Top 8 Winners

CAG|fenritti (Jin) vs. yuta (Es) – 2-0
MOKEMOKE (Relius) vs. Sayaka-chan bot (Es) – 1-2

Top 8 Losers

Naoto (Rachel) vs. fumi (Litchi) – 0-2
Daiwa (Platinum) vs. BE|Dora Bang) – 1-2

MOKEMOKE (Relius) vs. fumi (Litchi) – 2-0
yuta (Es) vs. BE|Dora (μ-No.12-, Bang) – 2-1

Top 16 Winners

CAG|fenritti (Jin) vs. Isa (Izanami) – 2-0
MOKEMOKE (Relius) vs. Daiwa (Platinum) – 2-1
Sadi vs. Sayaka-chan bot – 1-2
yuta (Es) vs. fumi (Nine) – 2-1

Top 16 Losers

Naoto vs. MAXIMHERO|Bokuzen – 2-0
TOKYO VERDE|Souji vs. Fukkuu – 0-2
Eruo vs. BE|Dora – 0-2
Miiya vs. MINAMI – 2-1

Isa (Izanami) vs. Naoto (Nine) – 0-2
Daiwa (Platinum) vs. Fukkuu (Bang) – 2-0
Sadi (Tager, Izanami) vs. BE|Dora (Bang) – 1-2
fumi (Nine) vs. Miiya (Izanami) – 2-1

kof-xiv-kofxiv-tournament

The King of Fighters XIV

1. Huomao|ZJZ (Kula/Leona/Yuri, Mature/Leona/Yuri)
2. Lau (Benimaru/Billy/Mature)
3. SANWA|M’ (Robert/Benimaru/Iori, Robert/Kula/Iori)
4. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Benimaru/Iori)
5. Ball KTB (Yuri/Leona/Mai)
5. ET (Billy/Benimaru/Leona, Billy/Leona/Daimon, Leona/Billy/Zarina)
7. koukou (Benimaru/Kyo/Iori)
7. Fudou Myouou (Kyo/Iori/Kim)

9. kindevu (Kula/Leona/Luong)
9. ViolentKain (Kyo/Yuri/Iori,m Robert/Iori/Kyo)
9. Tikok (Nakoruru/Kyo/Athena)
9. kojiKOG (Dinosaur/Mature/Verse)
13. Madkof
13. 777
13. KCO|Luis Cha
13. score

Match Log
Grand Final

Huomao|ZJZ (Mature/Leona/Yuri) vs. Lau (Benimaru/Billy/Mature) – 3-1

Losers Final

SANWA|M’ (Kula/Robert/Iori, Benimaru/Robert/Iori) vs. Lau (Benimaru/Billy/Mature) – 1-3

Winners Final

Huomao|ZJZ (Kula/Leona/Yuri, Mature/Leona/Yuri) vs. Lau (Benimaru/Billy/Mature) – 3-2

Losers Semi-final

SANWA|M’ (Robert/Benimaru/Iori) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Benimaru/Iori) – 2-1

Top 8 Winners

QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Benimaru/Iori) vs. Huomao|ZJZ (Kula/Leona/Yuri) – 0-2
Lau (Benimaru/Billy/Mature) vs. Ball KTB (Yuri/Leona/Mai) – 2-0

Top 8 Losers

SANWA|M’ (Robert/Benimaru/Iori) vs. koukou (Benimaru/Kyo/Iori) – 2-0
ET (Billy/Benimaru/Leona) vs. Fudou Myouou (Kyo/Iori/Kim) – 2-0

Ball KTB (Yuri/Leona/Mai) vs. SANWA|M’ (Kula/Robert/Iori) – 1-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Iori/Benimaru) vs. ET (Leona/Billy/Zarina) – 2-1

Top 16 Winners

QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Benimaru/Iori) vs. kindevu (Kula/Leona/Luong) – 2-0
ViolentKain (Kyo/Yuri/Iori) vs. Ball KTB (Yuri/Mai/Leona) – 0-2
Fudou Myouou (Kim/Kyo/Iori) vs. Lau (Benimaru/Billy/Mature) – 0-2
Huomao|ZJZ (Kula/Leona/Yuri) vs. kojiKOG (Dinosaur/Mature/Verse) – 2-1

Top 16 Losers

Tikok vs. Madkof
777 vs. SANWA|M’ – 1-2
ET (Billy/Leona/Daimon) vs. KCO|Luis Cha (Andy/Muimui/Mai) – 2-1
koukou vs. score – 2-0

kindevu (Kula/Leona/Luong) vs. SANWA|M’ (Robert/Kula/Iori) – 1-2
ViolentKain (Robert/Iori/Kyo) vs. ET  (Billy/Benimaru/Leona) – 0-2
Tikok (Nakoruru/Kyo/Athena) vs. Fudou Myouou (Kyo/Iori/Kim)
kojiKOG vs. koukou – 1-2

arms-tournament

ARMS

1. Pega (Max Brass)
2. GoreMagala (Helix, Max Brass)
3. Sukuran (Master Mummy)
4. AotN|Mileve (Mechanica)
5. cuvelia (Twintelle)
5. KHU (Ninjara)
7. Cojora (Kid Cobra)
7. Shatou (Min Min, Misango, Dr. Coyle)

9. CASTERMILD
9. Gasmask
9. Mochi
9. Ratsuko
13. meteo
13. ABU
13. kurayashikitakajin
13. Yuuda

Match Log
Grand Final

Pega (Max Brass) vs. GoreMagala (Helix) – 1-2 Reset
Pega (Max Brass) vs. GoreMagala (Helix) – 2-0

Losers Final

Sukuran (Master Mummy) vs. GoreMagala (Max Brass) – 0-2

Winners Final

Pega (Max Brass) vs. Sukuran (Master Mummy) – 2-0

Losers Semi-final

AotN|Mileve (Mechanica) vs. GoreMagala (Helix) – 0-2

Top 8 Winners

Pega (Max Brass) vs. KHU (Ninjara) – 2-0
Sukuran (Master Mummy) vs. AotN|Mileve (Mechanica) – 2-1

Top 8 Losers

Cojora (Kid Cobra) vs. cuvelia (Twintelle) – 0-2
GoreMagala (Helix) vs. Shatou (Misango, Dr. Coyle) – 2-1

AotN|Mileve (Mechanica) vs. cuvelia (Twintelle) – 2-1
KHU (Ninjara) vs. GoreMagala (Helix) – 1-2

Top 16 Winners

Pega (Max Brass) vs. Cojora (Kid Cobra) – 2-1
Mochi (Max Brass) vs. KHU (Ninjara) – 1-2
Sukuran (Master Mummy) vs. GoreMagala (Helix) – 2-0
AotN|Mileve (Mechanica) vs. CASTERMILD (Twintelle) – 2-1

Top 16 Losers

meteo vs. Shatou – 0-2
Gasmask vs. ABU – 2-0
kurayashikitakajin vs. cuvelia – 0-2
Ratsuko vs. Yuuda – 2-0

CASTERMILD (Twintelle) vs. Shatou (Min Min) – 0-2
GoreMagala vs. Gasmask – 2-0
Mochi vs. cuvelia – 1-2
Cojora vs. Ratsuko – 2-1

Source: Evo Japan