Canada Cup 2017 results

By on October 29, 2017 at 7:00 am
Canada Cup

This weekend is eighth annual Canada Cup tournament, hosted at the Hilton Toronto Airport Hotel & Suites in the Greater Toronto Area. Canada Cup 2017 is the final Global Premier of the 2017 Capcom Pro Tour, leaving only the upcoming Latin America and North America Regional Finals remaining (as well as Capcom Cup itself). The tourney is also a Battle for the Stones qualifier, with the winner claiming the Mind Stone. Of course, there also is the clash of nations in the annual Street Fighter International 5v5.

Tournament Games
  • BlazBlue Centralfiction
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • The King of Fighters XIV
  • Injustice 2
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • Super Street Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter V
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7
  • Ultra Street Fighter IV

As the last Capcom Pro Tour event open to all players, and those one of the last chances many players to make moves on the global leaderboards, a ton of top players will be competing over the weekend, with strong representation from not only the North America but Asia and Europe as well. NuckleDu, Punk, Justin Wong, NYChrisG, Daigo Umehara, Fuudo, Yukadon, Gachikun, GamerBee, Xiaohai, Phenom, Problem X, Mister Crimson and Takamura are just a few of the many, many names. For a full list of attendees and brackets, check out Smash.gg.

Canada Cup will be providing four streams, with streams 3 and 4 dedicated to Super Smash Bros. Melee and Wii U, respectively. Capcom will also be providing exclusive channels for Street Fighter V singles on the on the Capcom Fighters channel and for Marvel vs. Capcom: Infinite singles on the Battle for the Stones channel.

CanadaCup

Watch live video from CanadaCup on www.twitch.tv

CanadaCup2

Watch live video from CanadaCup2 on www.twitch.tv

CanadaCup3

Watch live video from CanadaCup3 on www.twitch.tv

CanadaCup4

Watch live video from CanadaCup4 on www.twitch.tv

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

BattlefortheStones

Watch live video from BattlefortheStones on www.twitch.tv

Stream Schedule

All times in EDT (UTC -4).

 

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

Capcom Pro Tour Singles

1. CYCLOPS|Dogura (Urien)
2. CYCLOPS|GO1 (Menat, Ibuki)
3. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
4. Liquid|NuckleDu (Guile)
5. FOX|JWong (Karin)
5. mouz|Problem X (M. Bison)
7. YOUDEAL|YUKADON (Ibuki)
7. 801 Strider (Laura)

9. GRPT|Fuudo (R. Mika)
9. BX3|Phenom (Necalli)
9. Nephew (Kolin)
9. PONOS|moke (Rashid)
13. PG|Punk (Karin)
13. GRPT|MOV (Chun-Li)
13. NL (Cammy)
13. SZ.HORI|sako (Akuma)

Match Log
Grand Final

CYCLOPS|GO1 (Ibuki) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 2-3 Reset
CYCLOPS|GO1 (Ibuki) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 1-3

Losers Final

DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 1-3

Winners Final

CYCLOPS|GO1 (Ibuki) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 3-2

Losers Semi-final

DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. Liquid|NuckleDu (Guile) – 3-2

Top 8 Winners

mouz|Problem X (M. Bison) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 2-3
FOX|JWong (Karin) vs. CYCLOPS|GO1 (Menat) – 1-3

Top 8 Losers

Liquid|NuckleDu (Guile) vs. YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) – 3-2
DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. 801 Strider (Laura) – 3-0

Liquid|NuckleDu (Guile) vs. FOX|JWong (Karin) – 3-1
mouz|Problem X (M. Bison) vs. DNG|Itabashi Zangief (Zangief) – 1-3

Top 16 Winners

BX3|Phenom (Necalli) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 1-2
mouz|Problem X (M. Bison) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika) – 2-1
FOX|JWong (Karin) vs. PONOS|moke (Rashid) – 2-0
CYCLOPS|GO1 (Ibuki) vs. Nephew (Kolin) – 2-1

Top 16 Losers

PG|Punk vs. Liquid|NuckleDu
GRPT|MOV vs. YOUDEAL|YUKADON
DNG|Itabashi Zangief vs. NL
801 Strider vs. SZ.HORI|sako

GRPT|Fuudo (R. Mika) vs. Liquid|NuckleDu (Guile) – 0-2
BX3|Phenom (Necalli) vs. YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) – 0-2
DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. Nephew (Kolin) – 2-1
801 Strider (Laura) vs. PONOS|moke (Rashid) – 2-1

International 5v5

1. Japan 2 – GRPT|MOV (Chun-Li), stormKUBO (Abigail), gachikun (Rashid), Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile), GRPT|Fuudo (R. Mika)
2. Japan 3 – YBK|DaikokuGO (Birdie), YOUDEAL|YUKADON (Ibuki), CYCLOPS|GO1 (Menat), CYCLOPS|Dogura (Urien) SZ.HORI|sako (Akuma)
3. Japan 1 – DNG|Itabashi Zangief (Zangief), PONOS|moke (Rashid), FOX|Momochi (Ken), GameWith|Eita (Ken), Mago (Karin)
4. Europe – Method.RB|Luffy (R. Mika), MD|Mister Crimson (Dhalsim), Takamura (Ken), mouz|Problem X (M. Bison), BX3|Phenom (Necalli)

Match Log
Grand Final

Japan 3 vs. Japan 2 – 5-2 Reset

YBK|DaikokuGO (Birdie) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. GRPT|MOV (Chun-Li)
CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. stormKUBO (Abigail)
CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. gachikun (Rashid)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. gachikun (Rashid)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika)

Japan 3 vs. Japan 2 – 3-5

YBK|DaikokuGO (Birdie) vs. gachikun (Rashid)
YBK|DaikokuGO (Birdie) vs. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile)
YBK|DaikokuGO (Birdie) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika)
CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika)
CYCLOPS|Dogura (Urien) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika)
SZ.HORI|sako (Akuma) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika)
SZ.HORI|sako (Akuma) vs. stormKUBO (Abigail)

Losers Final

Japan 3 vs. Japan 1 – 5-1

CYCLOPS|Dogura (Urien) vs. Mago (Karin)
CYCLOPS|Dogura (Urien) vs. FOX|Momochi (Ken)
CYCLOPS|Dogura (Urien) vs. GameWith|Eita (Ken)
CYCLOPS|Dogura (Urien) vs. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. PONOS|moke (Rashid)

Winners Final

Japan 2 vs. Japan 1 – 5-0

GRPT|MOV (Chun-Li) vs. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. PONOS|moke (Rashid)
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. FOX|Momochi (Ken)
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. GameWith|Eita (Ken)
GRPT|MOV (Chun-Li) vs. Mago (Karin)

Losers Semi-finals

Japan 3 vs. Europe – 5-3

CYCLOPS|GO1 (Menat) vs. Method.RB|Luffy (R. Mika)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. Method.RB|Luffy (R. Mika)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. MD|Mister Crimson (Dhalsim)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. Takamura (Ken)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. mouz|Problem X (M. Bison)
YOUDEAL|YUKADON (Ibuki) vs. BX3|Phenom (Necalli)
YBK|DaikokuGO (Birdie) vs. BX3|Phenom (Necalli)
SZ.HORI|sako (Akuma) vs. BX3|Phenom (Necalli)

mvci-tournament

Marvel vs. Capcom: Infinite – Battle for the Mind Stone

Teemo claims the Mind Stone and a spot in the Battle for the Stones event.

1. Teemo (Space-Dormammu/Nova)
2. RISE|Richard Nguyen (Soul-Dante/Strider Hiryu)
3. FOX|JWong (Reality-Nova/Ultron)
4. Splyce|Fchamp (Reality-Ghost Rider/Dormammu, Space-Dormammu/Ultron, Reality-Dormammu/Captain Marvel)
5. EG|NYChrisG (Reality-Spider-Man/Hawkeye)
5. Nick Jones (Power-Captain America/Captain Marvel)
7. GOL|ranmasama (Space-Haggar/Dormammu)
7. Clockw0rk (Soul-Gamora/Strider Hiryu)

Match Log
Grand Finals

RISE|Richard Nguyen (Soul-Dante/Strider Hiryu) vs. Teemo (Space-Dormammu/Nova) – 2-3 Reset
RISE|Richard Nguyen (Soul-Dante/Strider Hiryu) vs. Teemo (Space-Dormammu/Nova) – 1-3

Losers Final

FOX|JWong (Reality-Nova/Ultron) vs. Teemo (Space-Dormammu/Nova) – 2-3

Winners Final

RISE|Richard Nguyen (Soul-Dante/Strider Hiryu) vs. Teemo (Space-Dormammu/Nova) – 3-2

Losers Semi-finals

FOX|JWong (Reality-Nova/Ultron) vs. Splyce|Fchamp (Reality-Ghost Rider/Dormammu) – 3-1

Top 8 Winners

FOX|JWong (Reality-Nova/Ultron) vs. Teemo (Space-Dormammu/Nova) – 1-3
Splyce|Fchamp (Space-Dormammu/Ultron, Reality-Ghost Rider/Dormammu) vs. RISE|Richard Nguyen (Soul-Dante/Strider Hiryu) – 3-2

Top 8 Losers

EG|NYChrisG (Reality-Spider-Man/Hawkeye) vs. GOL|ranmasama (Space-Haggar/Dormammu) – 3-0
Clockw0rk (Soul-Gamora/Strider Hiryu) vs. Nick Jones (Power-Captain America/Captain Marvel) – 2-3

Splyce|Fchamp (Reality-Dormammu/Captain Marvel) vs. EG|NYChrisG (Reality-Spider-Man/Hawkeye) – 3-1
FOX|JWong (Reality-Nova/Ultron) vs. Nick Jones (Power-Captain America/Captain Marvel) – 3-0

tk7fr-tournament

Tekken 7

1. FOX|JDCR (Dragunov)
2. MTL|VeryBadMan (Paul, Miguel)
3. Mishimized (Kazuya, Heihachi, King)
4. NeoRussell (Kazumi)
5. MTL|Renato (King)
5. IronBrain (Hwoarang)
7. FoxFist (Steve)
7. MTL|FarEastMagic (Josie)

Grand Final

MTL|VeryBadMan (Paul) vs. FOX|JDCR (Dragunov) – 0-3

Losers Final

MTL|VeryBadMan (Paul) vs. Mishimized (Kazuya, King) – 3-0

Winners Final

FOX|JDCR (Dragunov) vs. Mishimized (Kazuya, Heihachi) – 3-0

Losers Semi-final

MTL|VeryBadMan (Paul, Miguel) vs. NeoRussell (Kazumi) – 3-2

Top 8 Winners

NeoRussell (Kazumi) vs. FOX|JDCR (Dragunov) – 0-3
IronBrain (Hwoarang) vs. Mishimized (Kazuya) – 1-3

Top 8 Losers

MTL|Renato (King) vs. FoxFist (Steve) – 3-2
MTL|FarEastMagic (Josie) vs. MTL|VeryBadMan (Paul) – 0-3

MTL|Renato (King) vs. NeoRussell (Kazumi) – 0-3
MTL|VeryBadMan (Paul) vs. IronBrain (Hwoarang) – 3-0

[/su_spoiler]

ssfiit-ssfiix-superturbo-st-tournament

Super Street Fighter II Turbo

1. Mattsun (Ken)
2. Kusumondo (E.Honda)
3. Tomo (Ryu)
4. Shogatsu (O-E.Honda, E.Honda)
5. KOEMON (Fei Long, Ryu)
5. damdai (O-Ryu, O-T.Hawk)
7. ultracombo (O-Sagat)
7. Riz0ne (M.Bison)

Match Log
Grand Final

Kusumondo (E.Honda) vs. Mattsun (Ken) – 0-3

Losers Final

Kusumondo (E.Honda) vs. Tomo (Ryu) – 3-2

Winners Final

Mattsun (Ken) vs. Kusumondo (E.Honda) – 3-0

Losers Semi-final

Shogatsu (O-E.Honda) vs. Tomo (Ryu) – 0-3

Top 8 Winners

Tomo (Ryu) vs. Mattsun (Ken) – 0-3
Shogatsu (O-E.Honda) vs. Kusumondo (E.Honda) – 1-3

Top 8 Losers

KOEMON (Fei Long) vs. ultracombo (O-Sagat) – 3-0
damdai (O-Ryu) vs. Riz0ne (M.Bison) – 3-0

KOEMON (Ryu) vs. Shogatsu (O-E.Honda, E.Honda) – 2-3
damdai (O-Ryu, O-T.Hawk) vs. Tomo (Ryu) – 0-3

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. FOX.MVG|Mew2King (Marth, Sheik)
2. TSM.RB|Leffen (Fox)
3. [A]|Armada (Peach, Fox)
4. ALG|n0ne (Captain Falcon)
5. KJH (Fox)
5. Kage (Ganondorf)
7. [A]|Android (Sheik/Zelda)
7. Trulliam (Falco)

Match Log
Grand Final

FOX.MVG|Mew2King (Marth) vs. TSM.RB|Leffen (Fox) – 3-0 Reset
FOX.MVG|Mew2King (Marth) vs. TSM.RB|Leffen (Fox) – 3-2

Losers Final
[A]|Armada (Peach) vs. FOX.MVG|Mew2King (Marth) – 2-3

Winners Final
[A]|Armada (Fox) vs. TSM.RB|Leffen (Fox) – 0-3

Losers Semi-final

ALG|n0ne (Captain Falcon) vs. FOX.MVG|Mew2King (Sheik, Marth) – 1-3

Top 8 Winners

ALG|n0ne (Captain Falcon) vs. [A]|Armada (Peach) – 0-3
TSM.RB|Leffen (Fox) vs. MVG.FOX|Mew2King (Marth) – 3-1

Top 8 Losers

Kage (Ganondorf) vs. [A]|Android (Sheik/Zelda) – 3-1
KJH (Fox) vs. Trulliam (Falco) – 3-2

KJH (Fox) vs. ALG|n0ne (Captain Falcon) – 2-3
Kage (Ganondorf) vs. MVG.FOX|Mew2King (Sheik) – 0-3

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. FOX.MVG|MKLeo (Cloud, Marth, Meta Knight)
2. Lima (Bayonetta)
3. MSF|Larry Lurr (Fox, Mario, Bowser)
4. EG|Zinoto (Diddy Kong)
5. C9|Ally (Mario)
5. SSBMTL|Venom (Ryu)
7. MCF|Deathorse (Mewtwo)
7. SuperGirlKels (Sonic)

Match Log
Grand Final

Lima (Bayonetta) vs. FOX.MVG|MKLeo (Marth) – 1-3

Losers Final

Lima (Bayonetta) vs. MSF|Larry Lurr (Mario, Fox, Bowser) – 3-2

Winners Final

FOX.MVG|MKLeo (Cloud) vs. MSF|Larry Lurr (Fox) – 3-2

Losers Semi-finals

Lima (Bayonetta) vs. EG|Zinoto (Diddy Kong) – 3-2

Top 8 Winners

FOX.MVG|MKLeo (Meta Knight, Cloud) vs. EG|Zinoto (Diddy Kong) – 3-1
C9|Ally (Mario) vs. MSF|Larry Lurr (Fox) – 0-3

Top 8 Losers

MCF|Deathorse (Mewtwo) vs. Lima (Bayonetta) – 0-3
SSBMTL|Venom (Ryu) vs. SuperGirlKels (Sonic) – 3-2

Lima (Bayonetta) vs. C9|Ally (Mario) – 3-0
EG|Zinoto (Diddy Kong) vs. SSBMTL|Venom (Ryu) – 3-0

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. PoongKo (Seth, El Fuerte)
2. RISE|SMUG (Dudley)
3. stormKUBO (Rufus, Hugo)
4. GameWith|Eita (Akuma, Ryu)
5. YOUDEAL|YUKADON (C.Viper, Yun)
5. r/Salty|Pepeday (El Fuerte)
7. GR|Commander Jesse (Sakura)
7. Jaren (Decapre)

Match Log
Grand Final

PoongKo (Seth) vs. RISE|SMUG (Dudley) – 3-2 Reset
PoongKo (Seth) vs. RISE|SMUG (Dudley) – 3-2

Losers Final

PoongKo (Seth) vs. stormKUBO (Rufus) – 3-2

Winners Final

RISE|SMUG (Dudley) vs. stormKUBO (Hugo) – 3-0

Losers Semi-final

PoongKo (Seth, El Fuerte) vs. GameWith|Eita (Akuma) – 3-1

Top 8 Winners

r/Salty|Pepeday (El Fuerte) vs. stormKUBO (Rufus) – 1-3
GameWith|Eita (Akuma) vs. RISE|SMUG (Dudley) – 2-3

Top 8 Losers

GR|Commander Jesse (Sakura) vs. YOUDEAL|YUKADON (C.Viper) – 1-3
PoongKo (Seth) vs. Jaren (Decapre) – 3-2

GameWith|Eita (Ryu, Akuma) vs. YOUDEAL|YUKADON (Yun, C.Viper) – 3-1
PoongKo (Seth) vs. r/Salty|Pepeday (El Fuerte) – 3-0

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2

1. CYCLOPS|Dogura (Raven)
2. 1UP|PepperySplash
3. Lord Knight (Millia Rage)
4. FNM|Roldy (Bedman, Venom)
5. GlacialReign (Leo Whitefang)
5. FNM|EatMyOcean (May)
7. FNM|The Last Baiken (Baiken)
7. FNM|Mange Mon Pipi (Potemkin)

Match Log
Grand Final

CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. 1UP|PepperySplash (Johnny) – 3-0

Losers Final

Lord Knight (Millia Rage) vs. 1UP|PepperySplash (Johnny) – 2-3

Winners Final

CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. 1UP|PepperySplash (Johnny) – 3-1

Losers Semi-final

Lord Knight (Millia Rage) vs. FNM|Roldy (Venom) – 2-1

Top 8 Winners

Lord Knight (Millia Rage) vs. 1UP|PepperySplash (Johnny) – 0-2
GlacialReign (Leo Whitefang) vs. CYCLOPS|Dogura (Raven) – 0-2

Top 8 Losers

FNM|The Last Baiken (Baiken) vs. FNM|Roldy (Bedman) – 0-2
FNM|Mange Mon Pipi (Potemkin) vs. FNM|EatMyOcean (May) – 0-2

GlacialReign (Leo Whitefang) vs. FNM|Roldy (Venom) – 0-2
Lord Knight (Millia Rage) vs. FNM|EatMyOcean (May) – 2-1

bbcf-tournament

BlazBlue Centralfiction

1. PONOS|garireo (Litchi)
2. CYCLOPS|Dogura (Azrael)
3. Psykotik (Carl)
4. Method|Flux (ν-No.13-)
5. Level5-Chan (Es, Tsubaki)
5. Brice (Tager)
7. MTL|Kirbster (Rachel)
7. OTS|Gatchaman (Izanami)

Match Log
Grand Final

PONOS|garireo (Litchi) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 2-3 Reset
PONOS|garireo (Litchi) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 3-0

Losers Final

Psykotik (Carl) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 0-3

Winners Final

PONOS|garireo (Litchi) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 3-1

Losers Semi-final

Method|Flux (ν-No.13-) vs. Psykotik (Carl) – 0-2

Top 8 Winners

CYCLOPS|Dogura (Azrael) vs. Psykotik (Carl) – 2-0
Method|Flux (ν-No.13-) vs. PONOS|garireo (Litchi) – 0-2

Top 8 Losers

MTL|Kirbster (Rachel) vs. Level5-Chan (Es) – 0-2
Brice (Tager) vs. OTS|Gatchaman (Izanami) – 2-0

Method|Flux (ν-No.13-) vs. Level5-Chan (Tsubaki) – 2-0
Brice (Tager) vs. Psykotik (Carl) – 0-2

injustice-2-tournament

Injustice 2

1. EG|NYChrisG (Green Arrow)
2. PG|Punk (Black Adam)
3. STDx|Rebelo (Green Lantern)
4. I Am The Greatest (Wonder Woman)

Match Log
Grand Final

EG|NYChrisG (Green Arrow) vs. PG|Punk (Black Adam) – 3-2 Reset
EG|NYChrisG (Green Arrow) vs. PG|Punk (Black Adam) – 3-1

Losers Final

EG|NYChrisG (Green Arrow) vs. STDx|Rebelo (Green Lantern) – 3-2

Winners Final

STDx|Rebelo (Green Lantern) vs. PG|Punk (Black Adam) – 2-3

Losers Semi-final

EG|NYChrisG (Green Arrow) vs. I Am The Greatest (Wonder Woman) – 3-1

kof-xiv-kofxiv-tournament

The King of Fighters XIV

1. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Luong/Iori, Robert/Kyo/Iori)
2. MNT|Diaphone (Nakoruru/Kula/Athena, Choi/Nakoruru/Athena, Benimaru/Nakoruru/Athena)
3. AlvinKOF (Andy/Benimaru/Iori, Andy/Kyo/Iori, Kyo/Kim/Iori, Kyo/Benimaru/Iori)
4. HYPE|Tenma (Yuri/Clark/Leona)

Match Log
Grand Final

MNT|Diaphone (Choi/Nakoruru/Athena) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Robert/Kyo/Iori) – 0-3

Losers Final

MNT|Diaphone (Kula/Nakoruru/Athena, Choi/Nakoruru/Athena) vs. AlvinKOF (Andy/Kyo/Iori, Kyo/Kim/Iori, Kyo/Benimaru/Iori) – 3-1

Winners Final

MNT|Diaphone (Benimaru/Nakoruru/Athena, Nakoruru/Kula/Athena) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kula/Luong/Iori) – 0-3

Losers Semi-final

HYPE|Tenma (Yuri/Clark/Leona) vs. AlvinKOF (Andy/Benimaru/Iori) – 0-2

Source: Canada Cup, Capcom Pro Tour