TOUSHINSAI 2017 results

By on October 21, 2017 at 8:00 pm
toushinsai-750

This Saturday and Sunday in Japan is TOUSHINSAI 2017, Japan’s premier arcade tournament. Carrying on the spirit of Tougeki, this is a chance to see the very best of the best duke it out in large number of games. The event consists of its headline Champions Cup titles, along with the smaller-scale 1 Day Match Carnival events. Arc System Works’ official tournament ARC REVO 2017 is folded in as a part of the event.

A playable version of the upcoming arcade conversion of Street Fighter V will be available at the venue, and will be also run as a small-scale tournament.

Day 1 Events
Champions Cup
  • BLAZBLUE CENTRALFICTION (2on2)
  • GUILTY GEAR Xrd REV 2 (3on3)
1 Day Match Carnival
  • ARCANA HEART 3 LOVEMAX SIXSTARS!!!!!!
  • CHAOS CODE -NEW SIGN OF CATASTROPHE-
  • NITROPLUS BLASTERZ -HEROINES INFINITE DUEL-
  • persona4 The ULTIMAX ULTRA SUPLEX HOLD
  • ULTRA STREET FIGHTER IV
  • UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe:Late[st]
  • WANGAN MIDNIGHT MAXIMUM TUNE 5DX PLUS (2on2)
Day 2 Events
Champions Cup
  • THE KING FIGHTERS XIV Arcade Ver.
  • POKKÉN TOURNAMENT (2on2)
  • TEKKEN 7 FINAL RETRIBUTION (3on3)
  • Magicians DEAD NEXT BLAZING (3on3)
1 Day Match Carnival
  • BLADE ARCUS from Shining EX
  • DEAD OR ALIVE 5 Ultimate: Arcade (Last Round)
  • DENGEKI BUNKO FIGHTING CLIMAX IGNITION (2on2)
  • KOIHIME ENBU
  • STREET FIGHTER V
  • INITIAL D ARCADE STAGE Zero
  • MUSHIKING The King of Beetles

If you’re looking to catch the action, TOUSHINSAI will be providing a few streams of the event, including one dedicated to Street Fighter V. If you’re looking for English, check out Jiyuna’s ANIMEILLUMINATI channel.

ANIMEILLUMINATI (English)

Watch live video from ANIMEILLUMINATI on www.twitch.tv

ToushinsaiOfficialTV (Japanese Champions Cup)

Watch live video from toushinsaiofficialtv on www.twitch.tv

ToushinsaiOfficialTV2 (1 Day Match Carnival)

Watch live video from toushinsaiofficialtv2 on www.twitch.tv

ToushinsaiOfficialTV3 (SFV)

Watch live video from toushinsaiofficialtv3 on www.twitch.tv

ToushinsaiOfficialTV4

Watch live video from toushinsaiofficialtv4 on www.twitch.tv

Results

kof-xiv-kofxiv-tournament

THE KING OF FIGHTERS XIV Arcade Ver.

1. Turkey (Benimaru/Kyo/Iori)
2. Tagosaku (Geese/Yuri/Benimaru, Yuri/Benimaru/Vice)
3. Azu Nyanko (Chang/Billy/Zarina)
3. Hasumi (Mian/Mature/Meitenkun)

Match Log
Grand Final

Tagosaku (Yuri/Benimaru/Vice) vs. Turkey (Benimaru/Kyo/Iori)

Semi-finals

Tagosaku (Geese/Yuri/Benimaru) vs. Azu Nyanko (Chang/Billy/Zarina)
Turkey (Benimaru/Kyo/Iori) vs. Hasumi (Mian/Mature/Meitenkun)

tk7fr-tournament

TEKKEN 7 FINAL RETRIBUTION

1. Teka H Suki- – Gugumatz (Feng), Ken (Miguel), Taris Cutter (Kazumi)
2. Mushin Tekken – Nobi (Dragunov), Yuu (Feng), TAKE (Kazumi)
3. GLORY – Thai Curry (Feng), NOROMA (Jack-7), Chikurin (Jin)
3. Miracle☆Romance – SFD|LAC (Yoshimitsu), AO (Aliza) CAG|Tanukana (Xiaoyu)

Match Log
Grand Final

Mushin Tekken vs. Teka H Suki- – 2-3

Nobi (Dragunov) vs. Gugumatz (Feng)
Nobi (Dragunov) vs. Ken (Miguel)
TAKE (Kazumi) vs. Ken (Miguel)
TAKE (Kazumi) vs. Taris Cutter (Kazumi)
Yuu (Feng) vs. Taris Cutter (Kazumi)

Semi-finals

Teka H Suki- vs. GLORY – 3-1

Gugumatz (Feng) vs. NOROMA (Jack-7)
Gugumatz (Feng) vs. Chikurin (Jin)
Taris Cutter (Kazumi) vs. Chikurin (Jin)
Taris Cutter (Kazumi) vs. Thai Curry (Feng)

Miracle☆Romance vs. Mushin Tekken – 0-3

AO (Alisa) vs. Nobi (Dragunov)
SFD|LAC (Yoshimitsu) vs. Nobi (Dragunov)
CAG|Tanukawa (Xiaoyu) vs. Nobi (Dragunov)

pokken-tournament-tourney

POKKÉN TOURNAMENT

1. FureMa Nanmin 2017 – Azazel (Machamp), Momo (Sceptile)
2. Futari wa Bug Chara – TANNBARINN (Lucario), RARASSAMU (Scizor)
3. Taito Amusement City Koriyama – Elm (Suicune), Pangi (Garchomp)
3. Ake no Bannnin – Ganikosu (Mewtwo), Sarutarou (Dark Mewtwo)

Match Log
Grand Final

FureMa Nanmin 2017 vs. Futari wa Bug Chara – 2-0

Momo (Sceptile) vs. TANNBARINN (Lucario)
Azazel (Machamp) vs. RARASSAMU (Scizor)

Semi-finals

Taito Amusement City Koriyama vs. Futari wa Bug Chara – 1-2

Elm (Suicune) vs. RARASSAMU (Scizor)
Pangi (Garchomp) vs. TANNBARINN (Lucario)
Pangi (Garchomp) vs. RARASSAMU (Scizor)

FureMa Nanmin 2017 vs. Ake no Bannnin – 2-0

Momo (Sceptile) vs. Sarutarou (Dark Mewtwo)
Azazel (Machamp) vs. Ganikosu (Mewtwo)

bbcf-tournament

BLAZBLUE CENTRALFICTION

1. Golbeza – Iwashi (Ragna), Fenritti (Fenrich) (Jin)
2. Fuzzy de Renraku Shimasu. – Ronitta (Es), Mokemoke (Relius)
3. Suteru Kami Areba Hirou Kami Ari – Tamai-san (Hibiki), Yamashita (Izanami)
3. Meikyou Shisui – Koike (Litchi), Eisuke (Carl)

Match Log
Grand Final

Fuzzy de Renraku Shimasu. vs. Golbeza – 1-2

Mokemoke (Relius) vs. Iwashi (Ragna)
Mokemoke (Relius) vs. Fenritti (Jin)
Ronitta (Es) vs. Fenritti (Jin)

Semi-finals

Suteru Kami Areba Hirou Kami Ari vs. Golbeza – 1-2

Tamai-san (Hibiki) vs. Iwashi (Ragna)
Tamai-san (Hibiki) vs. Fenritti (Jin)
Yamashita (Izanami) vs. Fenritti (Jin)

Fuzzy de Renraku Shimasu. vs. Meikyou Shisui – 2-1

Ronitta (Es) vs. Koike (Litchi)
Ronitta (Es) vs. Eisuke (Carl)
Mokemoke (Relius) vs. Eisuke (Carl)

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. Tenka Sanbun no Kei – Ogawa (Zato-1), Ruki (Dizzy), Daru (I-No)
2. Random Button Abare – T5M7 (Leo Whitefang), Isamu (Venom), TAKA (Slayer)
3. Tendou Karin (Takehara) (Ramlethal), Rion (Ky Kiske), Nidaime Gen’eijin (Jack-O’)
3. Mugen Houyuu – Bashou (Jam Kuradoberi), Chachacha (Kum Haehyun), Sabamiso (Bedman)

Match Log
Grand Final

Random Button Abare vs. Tenka Sanbun no Kei – 2-3

Isamu (Venom) vs. Daru (I-No)
Isamu (Venom) vs. Ruki (Dizzy)
Isamu (Venom) vs. Ogawa (Zato-1)
T5M7 (Leo Whitefang) vs. Ogawa (Zato-1)
TAKA (Slayer) vs. Ogawa (Zato-1)

Semi-finals

Random Button Abare vs. Tsungo Kyou – 3-2

TAKA (Slayer) vs. Rion (Ky Kiske)
Isamu (Venom) vs. Rion (Ky Kiske)
Isamu (Venom) vs. Tendou Karin (Ramlethal)
T5M7 (Leo Whitefang) vs. Tendou Karin (Ramlethal)
T5M7 (Leo Whitefang) vs. Nidaime Gen’eijin (Jack-O’)

Mugen Houyuu vs. Tenka Sanbun no Kei – 1-3

Bashou (Jam Kuradoberi) vs. Daru (I-No)
Sabamiso (Bedman) vs. Daru (I-No)
Chachacha (Kum Haehyun) vs. Daru (I-No)
Chachacha (Kum Haehyun) vs. Ruki (Dizzy)

sfv-tournament

STREET FIGHTER V

1. PONOS|moke (Rashid)
2. NISHIKIN (Necalli)
3. Rebanira (M.Bison)
4. Kindevu (Akuma)
5. stormKUBO (Abigail)
5. Uiri (M.Bison)
5. Reiketsu (Menat)
5. Vanao (Balrog)

Match Log
Grand Final

NISHIKIN (Necalli) vs. PONOS|moke (Rashid) – 0-3

3rd Place Match

Kindevu (Akuma) vs. Rebanira (M.Bison) – 1-3

Semi-finals

NISHIKIN (Necalli) vs. Rebanira (M.Bison) – 3-1
Kindevu (Akuma) vs. PONOS|moke (Rashid) – 2-3

Quarter-finals

stormKUBO (Abigail) vs. NISHIKIN (Necalli) – 1-3
Uiri (M.Bison) vs. Rebanira (M.Bison) – 1-3
Kindevu (Akuma) vs. Reiketsu (Menat) – 3-1
PONOS|moke (Rashid) vs. Vanao (Balrog) – 3-0

dfci-dengeki-bunko-fighting-climax-ignition-tournament

DENGEKI BUNKO FIGHTING CLIMAX IGNITION

1. Hyouen Madancho Flazzard – Niga (Shana/Tatsuya), OZ (Tatsuya/Lucian)
2. Oomiya Youdonjou – Shishido (Shana/Tatsuya), Desumo (Rentaro/Mashiro)
3. Ouja Kainan – SAT (Selvaria/Dokuro), Jin (Asuna/Kana)
3. Haruki-chan – Dune (Shana/Tatsuya), Bii (Kuroyukihime/Kana)

Match Log
Grand Final

Oomiya Youdonjou vs. Hyouen Madancho Flazzard – 0-2

Shishido (Shana/Tatsuya) vs. Niga (Shana/Tatsuya)
Desumo (Rentaro/Mashiro) vs. OZ (Tatsuya/Lucian)

Semi-finals

Ouja Kainan vs. Hyouen Madancho Flazzard – 0-2

SAT (Selvaria/Dokuro) vs. Niga (Shana/Tatsuya)
Jin (Asuna/Kana) vs. OZ (Tatsuya/Lucian)

Oomiya Youdonjou vs. Haruki-chan – 2-1

Shishido (Shana/Tatsuya) vs. Dune (Shana/Tatsuya)
Desumo (Rentaro/Mashiro) vs. Bii (Kuroyukihime/Kana)
Shishido (Shana/Tatsuya) vs. Bii (Kuroyukihime/Kana)

doa5lr-tournament

DEAD OR ALIVE 5 Ultimate: Arcade (Last Round)

1. GGP|Kamizono (Mila)
2. TeruRock (Leifang)
3. Siologica (Gen Fu)
3. Sawayaka Justice (Hayate)

Match Log
Grand Final

GGP|Kamizono (Mila) vs. TeruRock (Leifang)

Semi-finals

GGP|Kamizono (Mila) vs. Siologica (Gen Fu)
Sawayaka Justice (Hayate) vs. TeruRock (Leifang)

koihime-enbu-tournament

KOIHIME ENBU

1. Takamori Aiko (Kakōton)
2. Magatoro-san (Ryofu)
3. Ishimitsu (Kakōton)
3. Kurosawa (Chōhi)

Match Log
Grand Final

Magatoro-san (Ryofu) vs. Takamori Aiko (Kakōton)

Semi-final

Magatoro-san (Ryofu) vs. Ishimitsu (Kakōton)
Takamori Aiko (Kakōton) vs. Kurosawa (Chōhi)

blade-arcus-from-shining-tournament

BLADE ARCUS from Shining EX

1. gamera (Urayukihime/Pairon)
2. Jankenman (Rage/Sakuya)
3. 568 (Rage/Sonia)
3. Kagerou (Roselinde/Pairon)

Match Log
Grand Final

gamera (Urayukihime/Pairon) vs. Jankenman (Rage/Sakuya)

Semi-finals

568 (Rage/Sonia) vs. Jankenman (Rage/Sakuya)
gamera (Urayukihime/Pairon) vs. Kagerou (Roselinde/Pairon)

p4u2-p4au-tournament

persona4 The ULTIMAX ULTRA SUPLEX HOLD

1. Reni (S-Ken Amada)
2. Hiro (S-Yukiko Amagi)
3. Rolly (Aigis)
3. Shiita (MINAZUKI)
5. Futaba (Rise Kujikawa)
5. Setsuo (Aigis)
5. Moja (Kuma)
5. Pepe (S-Mitsuru Kirijo)

Match Log
Grand Final

Reni (S-Ken Amada) vs. Hiro (S-Yukiko Amagi)

Semi-finals

Rolly (Aigis) vs. Hiro (S-Yukiko Amagi)
Shiita (MINAZUKI) vs. Reni (S-Ken Amada)

Quarter-finals

Rolly (Aigis) vs. Futaba (Rise Kujikawa)
Setsuo (Aigis) vs. Hiro (S-Yukiko Amagi)
Moja (Kuma) vs. Reni (S-Ken Amada)
Shiita (MINAZUKI) vs. Pepe (S-Mitsuru Kirijo)

uniel-tournament

UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe:Late[st]

1. Hishigata (Wagner)
2. Senaru (Eltnum)
3. Row (Seth)
3. Time Upper (Jikangire) (Linne)
5. CROW (Merkava)
5. Eve (Hyde)
5. Ryuusei (Merkava)
5. Ichigochienkidu (Enkidu)

Match Log
Grand Final

Senaru (Eltnum) vs. Hishigata (Wagner)

Semi-finals

Row (Seth) vs. Senaru (Eltnum)
Time Upper (Linne) vs. Hishigata (Wagner)

Quarter-finals

Row (Seth) vs. CROW (Merkava)
Senaru (Eltnum) vs. Eve (Hyde)
Ryuusei (Merkava) vs. Time Upper (Linne)
Hishigata (Wagner) vs. Ichigochienkidu (Enkidu)

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

ULTRA STREET FIGHTER IV

1. Orena (Elena)
2. aiai (Juri)
3. dath (Viper)
3. Y. (Cammy

Match Log
Grand Final

aiai (Juri) vs. Orena (Elena)

Semi-finals

dath (Viper) vs. Orena (Elena)
aiai (Juri) vs. Y. (Cammy)

chaoscode-tournament

CHAOS CODE -NEW SIGN OF CATASTROPHE-

1. Jimumeka (Celia)
2. Yanagi (Cthylla)
3. Cross (Bravo)
3. Fate (Celia II Kai)

Match Log
Grand Final

Yanagi (Cthylla) vs. Jimumeka (Celia)

Semi-finals

Yanagi (Cthylla) vs. Cross (Bravo)
Jimumeka (Celia) vs. Fate (Celia II Kai)

ah3lmss-tournament

ARCANA HEART 3 LOVEMAX SIXSTARS!!!!!!

1. Shinku (Clarice)
2. MMJ (Weiß)
3. Emujima (Catherine)
3. Kasupachi (Dorothy)

Match Log
Grand Final

MMJ (Flower-Weiß) vs. Shinku (Earth-Clarice)

Semi-finals

Emujima (Wind-Catherine) vs. Shinku (Earth-Clarice)
Kasupachi (Love-Dorothy) vs. MMJ (Flower-Weiß)

nitroplus-npbz-tournament

NITROPLUS BLASTERZ -HEROINES INFINITE DUEL-

1. Tencho (Sonico)
2. Panpiina (Ignis)
3. TVC Samidare (Mora)
3. Kei (Ouka)

Match Log
Grand Final

Panpiina (Ignis) vs. Tencho (Sonico)

Semi-finals

Tencho (Sonico) vs. TVC Samidare (Mora)
Kei (Ouka) vs. Panpiina (Ignis)

Source: TOUSHINSAI via Kakuge Checker