CEOtaku 2017 results

By on September 24, 2017 at 10:22 am
ceotaku-2017-750

CEO Gaming’s “anime” spin-off CEOtaku is back for a third time! Over two days Alex Jebailey and friends are bringing you sixteen times, from classic to current to quirky, with all the air dashes, bursts and combos you could ever ask for.

Tournament Games
  • Arcana Heart 3 LOVE MAX!!!!!BlazBlue Central Fiction
  • Catherine
  • Chaos Code -New Sign of Catastrophe-
  • Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX IGNITION
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus R
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Gundam Versus (2on2)
  • The King of Fighters XIV
  • Koihime Enbu
  • Marvel vs. Capcom Infinite
  • Melty Blood Actress Again Current Code
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Puyo Puyo Tetris
  • Skullgirls 2nd Encore
  • Under Night In-Birth Exe:Late[st]

CEOtaku will not only have some of the best of US anime: LostSoul, Lord Knight, BjornSonOfBear, Kizzie Kay, Grover, TectalEastside, SKD, Kid Viper, LIch, Ryan Hunter, SonicFox, MarlinPie and doren2k, to name a few; but also some international names as well: Galileo, Dora, Kedako, TAKA, ABEGEN, NOB, KUSANAGI and more.

If you’re looking for a full dose of anime for the weekend, tune into CEO Gaming, Jyosua and Orlando Fight Nights on Twitch.

CEOGaming

Watch live video from CEOGaming on www.twitch.tv

Jyosua

Watch live video from Jyosua on www.twitch.tv

orlandofightnights

Watch live video from OrlandoFightNights on www.twitch.tv

Results

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2

1. TAKA (Slayer)
2. WongNation|LostSoul (Elphelt)
3. r/Kappa|kedako (May)
4. PG|MarlinPie (Zato-1)
5. TGQ|zenzen (Ky Kiske)
5. Foo (Kum Haehyun)
7. KnowKami (Zato-1)
7. Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff)

Match Log
Grand Final

WongNation|LostSoul (Elphelt) vs. TAKA (Slayer) – 0-3

Losers Final

WongNation|LostSoul (Elphelt) vs. r/Kappa|kedako (May) – 3-1

Winners Final

WongNation|LostSoul (Elphelt) vs. TAKA (Slayer) – 0-3

Losers Semi-final

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. r/Kappa|kedako (May) – 0-3

Top 8 Winners

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. TAKA (Slayer) – 0-3
WongNation|LostSoul (Elphelt) vs. Foo (Kum Haehyun) – 3-2

Top 8 Losers

TGQ|zenzen (Ky Kiske) vs. KnowKami (Zato-1) – 3-1
r/Kappa|kedako (May) vs. Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) – 3-0

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. TGQ|zenzen (Ky Kiske) – 3-1
Foo (Kum Haehyun) vs. r/Kappa|kedako (May) – 1-3

bbcf-tournament

BlazBlue Central Fiction

1. PNS|garireo (Litchi)
2. r/Kappa|Dora (Bang, μ-No.12-)
3. PG|SKD (Izayoi)
4. PAG|Grover (Carl)
5. Betadood (Ragna)
5. Eshi (Amane)
7. GreekAscendedDust (Bang)
7. TectalEastide (μ-No.12-)

Match Log
Grand Final

r/Kappa|Dora (Bang) vs. PNS|garireo (Litchi) – 2-3 Reset
r/Kappa|Dora (Bang) vs. PNS|garireo (Litchi) – 1-3

Losers Final

PG|SKD (Izayoi) vs. PNS|garireo (Litchi) – 2-3

Winners Final

PNS|garireo (Litchi) vs. r/Kappa|Dora (Bang) – 0-3

Losers Semi-final

PG|SKD (Izayoi) vs. PAG|Grover (Carl) – 2-0

Top 8 Winners

Eshi (Amane) vs. PNS|garireo (Litchi) – 1-2
PG|SKD (Izayoi) vs. r/Kappa|Dora (μ-No.12-, Bang) – 1-2

Top 8 Losers

GreekAscendedDust (Bang) vs. Betadood (Ragna) – 0-2
PAG|Grover (Carl) vs. TectalEastide (μ-No.12-) – 2-0

PG|SKD (Izayoi) vs. Betadood (Ragna) – 2-1
PAG|Grover (Carl) vs. Eshi (Amane) – 2-0

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late[st]

1. Infinity (Hyde)
2. delari jailcell|Squish (Akatsuki)
3. Doonpa (Hilda)
4. Trill (Chaos)
5. thesubrosian (Vatista)
5. Tensei (Eltnum)
7. Lolimaiko (Vatista)
7. Clim (Phonon)

Match Log
Grand Final

delari jailcell|Squish (Akatsuki) vs. Infinity (Hyde) – 0-3 Reset
delari jailcell|Squish (Akatsuki) vs. Infinity (Hyde) – 1-3

Losers Final

Doonpa (Hilda) vs. Infinity (Hyde) – 1-3

Winners Final

Infinity (Hyde) vs. delari jailcell|Squish (Akatsuki) – 1-3

Losers Semi-final

Doonpa (Hilda) vs. Trill (Chaos) – 2-0

Top 8 Winners

Tensei (Eltnum) vs. delari jailcell|Squish (Akatsuki) – 0-2
Doonpa (Hilda) vs. Infinity (Hyde) – 0-2

Top 8 Losers

Lolimaiko (Vatista) vs. thesubrosian (Vatista) – 1-2
Clim (Phonon) vs. Trill (Chaos) – 0-2

Doonpa (Hilda) vs. thesubrosian (Vatista) – 2-1
Tensei (Eltnum) vs. Trill (Chaos) – 1-2

mvci-tournament

Marvel vs. Capcom Infinite

1. FOX|SonicFox(Time-Jedah/Rocket Raccoon)
2. REACTIV.GG|LawKOF (Space-, Reality-Dante/Thanos)
3. Shah (Space-Dormammu/Ultron)
4. Keits (Power-Thor/Dante)
5. Marvelo (Reality-Strider Hiryu/Ultron)
5. Soap (Space-Gamora/Jedah)
7. Green Ace (Reality-Ultron/Dante)
7. Mike J (Space-Firebrand/Dormammu)

Match Log
Grand Final

FOX|SonicFox(Time-Jedah/Rocket Raccoon) vs. REACTIV.GG|LawKOF (Space-, Reality-Dante/Thanos) – 3-0

Losers Final

Shah (Space-Dormammu/Ultron) vs. REACTIV.GG|LawKOF (Space-Dante/Thanos) – 0-3

Winners Final

FOX|SonicFox(Time-Jedah/Rocket Raccoon) vs. REACTIV.GG|LawKOF (Space-Dante/Thanos) – 3-0

Losers Semi-final

Keits (Power-Thor/Dante) vs. Shah (Space-Dormammu/Ultron) – 2-3

Top 8 Winners

FOX|SonicFox(Time-Jedah/Rocket Raccoon) vs. Shah (Space-Dormammu/Ultron) – 3-1
Marvelo (Reality-Strider Hiryu/Ultron) vs. REACTIV.GG|LawKOF (Space-Dante/Thanos) – 1-3

Top 8 Losers

Keits (Power-Thor/Dante) vs. Green Ace (Reality-Ultron/Dante) – 3-0
Mike J (Space-Firebrand/Dormammu) vs. Soap (Space-Gamora/Jedah) – 1-3

Marvelo (Reality-Strider Hiryu/Ultron) vs. Keits (Power-Thor/Dante) – 2-3
Soap (Space-Gamora/Jedah) vs. Shah (Space-Dormammu/Ultron) – 0-3

mbaacc-tournament

Melty Blood Actress Again Current Code

1. ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia, C-Sion TATARI)
2. MoltyBleed (C-Aoko Aozaki)
3. Greats (F-Archetype:Earth)
4. pluot (F-, C-Akiha Tohno, C-Satsuki Yumiduka)
5. Jbelanger (F-Miyako Arima)
5. Emoji Person (C-Hisui, C-Hisui&Kohaku)
7. Alps (C-Shiki Nanaya)
7. KUSANAGI (C-Aoko Aozaki)

Match Log
Grand Final

ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia) vs. MoltyBleed (C-Aoko Aozaki) – 3-2 Reset
ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia) vs. MoltyBleed (C-Aoko Aozaki) – 3-1

Losers Final

Greats (F-Archetype:Earth) vs. ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia) – 1-3

Winners Final

Greats (F-Archetype:Earth) vs. MoltyBleed (C-Aoko Aozaki) – 0-3

Losers Semi-final

ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia) vs. pluot (C-, F-Akiha Tohno) – 2-0

Top 8 Winners

Greats (F-Archetype:Earth) vs. ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia, C-Sion TATARI) – 2-1
Jbelanger (F-Miyako Arima) vs. MoltyBleed (C-Aoko Aozaki) – 3-1

Top 8 Losers

Alps (C-Shiki Nanaya) vs. pluot (C-Satsuki Yumiduka) – 0-2
KUSANAGI (C-Aoko Aozaki) vs. Emoji Person (C-Hisui) – 1-2

Jbelanger (F-Miyako Arima) vs. pluot (F-Akiha Tohno) – 0-2
ScrawtVermillion (C-Sion Eltnam Atlasia) vs. Emoji Person (C-Hisui&Kohaku) – 2-0

puyo-tetris-tournament

Puyo Puyo Tetris

1. DdR_Dan
2. Wumbo
3. Steelix100
4. Sensei

Match Log
Grand Final

Wumbo vs. DdR_Dan – 2-3

Losers Final

Wumbo vs. Steelix100 – 3-1

Winners Final

DdR_Dan vs. Wumbo – 3-2

Losers Semi-final

Sensei vs. Steelix100 – 0-2

ah3lm-love-max-tournament

Arcana Heart 3 LOVE MAX!!!!!

1. NoFriends|Frostybolt (Tyr-Nazuna)
2. DdR_Dan (Nature-Scharlachrot)
3. Mr.Two (Holy-, Wind-Weiß)
4. purifyws (Sin-Fiona)

Match Log
Grand Final

NoFriends|Frostybolt (Tyr-Nazuna) vs. DdR_Dan (Nature-Scharlachrot) – 3-0

Losers Final

Mr.Two (Wind-Weiß) vs. DdR_Dan (Nature-Scharlachrot) – 0-3

Winners Final

NoFriends|Frostybolt (Tyr-Nazuna) vs. DdR_Dan (Nature-Scharlachrot) – 3-0

Losers Semi-final

Mr.Two (Holy-Weiß) vs. purifyws (Sin-Fiona) – 2-0

ggxxacpr-tournament-622

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. r/Kappa|kedako (May)
2. TAKA (Anji)
3. DrunkenChicken (Faust)
4. Mike Z (Potemkin)
5. MSong (Robo-Ky)
5. Mr.Two (Justice)
7. Essay (I-No)
7. SRK|Woocash (Anji)

Match Log
Grand Final

TAKA (Anji) vs. r/Kappa|kedako (May) – 0-3

Losers Final

TAKA (Anji) vs. DrunkenChicken (Faust) – 3-1

Winners Final

TAKA (Anji) vs. r/Kappa|kedako (May) – 1-3

Losers Semi-final

DrunkenChicken (Faust) vs. Mike Z (Potemkin) – 2-1

Top 8 Winners

Mike Z (Potemkin) vs. r/Kappa|kedako (May) – 0-2
DrunkenChicken (Faust) vs. TAKA (Anji) – 0-2

Top 8 Losers

Essay (I-No) vs. MSong (Robo-Ky) – 0-2
SRK|Woocash (Anji) vs. Mr.Two (Justice) – 0-2

MSong (Robo-Ky) vs. DrunkenChicken (Faust) – 1-2
Mr.Two (Justice) vs. Mike Z (Potemkin) – 1-2

skullgirls-tournament-622

Skullgirls 2nd Encore

1. FOX|SonicFox (Filia/Double/Fukua, Parasoul/Cerebella/Double, Fukua)
2. cR|dekillsage (Beowulf/Cerebella/Big Band)
3. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella)
4. RabbleFlaggers (Beowulf/Big Band)
5. WingZero (Filia)
5. Socks (Cerebella/Double/Eliza)
7. Mr Peck (Peacock/R.Fortune)
7. KPB|PME (Ms.Fortune/Fukua/R.Fortune)

Match Log
Grand Final

FOX|SonicFox (Parasoul/Cerebella/Double) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Cerebella/Big Band) – 3-1 Reset
FOX|SonicFox (Parasoul/Cerebella/Double) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Cerebella/Big Band) – 3-0

Losers Final

FOX|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 3-1

Winners Final

Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Cerebella/Big Band) – 0-3

Losers Semi-final

FOX|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. RabbleFlaggers (Beowulf/Big Band) – 3-1

Top 8 Winners

RabbleFlaggers (Beowulf/Big Band) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 0-3
WingZero (Filia) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Cerebella/Big Band) – 1-3

Top 8 Losers

FOX|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Mr Peck (Peacock/R.Fortune) – 3-1
Socks (Cerebella/Double/Eliza) vs. KPB|PME (Ms.Fortune/Fukua/R.Fortune) – 3-2

FOX|SonicFox (Fukua) vs. WingZero (Filia) – 3-0
Socks (Cerebella/Double/Eliza) vs. RabbleFlaggers (Beowulf/Big Band) – 1-3

gundam-versus-tournament

Gundam Versus

1. LukewarmHoliday/AceCube
2. TheBiter/Betadood
3. airco/Zerp
4. Samba De Amigo/HDKirin

Match Log
Grand Final

TheBiter/Betadood vs. LukewarmHoliday/AceCube – 0-3

Losers Final

TheBiter/Betadood vs. airco/Zerp – 2-0

Winners Final

LukewarmHoliday/AceCube vs. airco/Zerp – 2-0

Losers Semi-final

Samba De Amigo/HDKirin vs. TheBiter/Betadood – 0-2

catherine-tournament

Catherine

1. Shas
2. Dacidbro
3. Geordi
4. Maester_Sketches

Match Log
Grand Final

Shas vs. Dacidbro – 3-1

Losers Final

Geordi vs. Dacidbro – 0-3

Winners Final

Shas vs. Dacidbro – 3-0

Losers Semi-final

Maester_Sketches vs. Geordi – 1-3

chaoscode-tournament

Chaos Code -New Sign of Catastrophe-

1. ABEGEN (Bravo)
2. AyoItsDave (Bravo)
3. Tenryo (Cerberus)
4. Greats (Kagari)

Match Log
Grand Final

ABEGEN (Bravo) vs. AyoItsDave (Bravo) – 3-2 Reset
ABEGEN (Bravo) vs. AyoItsDave (Bravo) – 3-1

Losers Final

ABEGEN (Bravo) vs. Tenryo (Cerberus) – 2-1

Winners Final

Tenryo (Cerberus) vs. AyoItsDave (Bravo) – 1-2

Losers Semi-final

ABEGEN (Bravo) vs. Greats (Kagari) – 2-1

dfci-dengeki-bunko-fighting-climax-ignition-tournament

Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX IGNITION

1. KUSANAGI (Yuuki/Mashiro, Yuuki/Kazari)
2. Tsuntenshi (Asuna/Celty)
3. Level5-Chan (Miyuki/Boogiepop)
4. Moomaster (Shizuo/Kana)

Match Log
Grand Final

Tsuntenshi (Asuna/Celty) vs. KUSANAGI (Yuuki/Mashiro) – 0-3

Losers Final

Tsuntenshi (Asuna/Celty) vs. Level5-Chan (Miyuki/Boogiepop) – 2-0

Winners Final

Tsuntenshi (Asuna/Celty) vs. KUSANAGI (Yuuki/Kazari, Yuuki/Mashiro) – 1-2

Losers Semi-final

Level5-Chan (Miyuki/Boogiepop) vs. Moomaster (Shizuo/Kana) – 2-0

kof-xiv-kofxiv-tournament

The King of Fighters XIV

1. KUSANAGI (Benimaru/Kula/K’, Kula/Kyo/Benimaru, Robert/Benimaru/Kula)
2. CarlosC (Clark/Kim/Benimaru, Clark/Ryo/Benimaru, King/Clark/Benimaru, Kim/Ryo/Iori)
3. Doonpa (Iori/Leona/Benimaru)
4. Burgertime (Maxima/Antonov/Sylvie)

Match Log
Grand Final

KUSANAGI (Robert/Benimaru/Kula, Benimaru/Kula/K’) vs. CarlosC (King/Clark/Benimaru, Kim/Ryo/Iori) – 3-2

Losers Final

Doonpa (Benimaru/Iori/Leona) vs. CarlosC (Clark/Ryo/Benimaru) – 0-2

Winners Final

KUSANAGI (Kula/Kyo/Benimaru, Benimaru/Kula/K’) vs. Doonpa (Iori/Leona/Benimaru) – 2-1

Losers Semi-final

Burgertime (Maxima/Antonov/Sylvie) vs. CarlosC (Clark/Kim/Benimaru) – 0-2

 

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. Doonpa (Mitsuru Kirijo, Naoto Shirogane)
2. PAG|Grover (Yu Narukami)
3. GGR|Fortunegundan (Margaret)
4. TectalEastside (Rise Kujikawa)

Match Log
Grand Final

PAG|Grover (Yu Narukami) vs. Doonpa (Mitsuru Kirijo) – 3-1 Reset
PAG|Grover (Yu Narukami) vs. Doonpa (Naoto Shirogane) – 1-3

Losers Final

PAG|Grover (Yu Narukami) vs. GGR|Fortunegundan (Margaret) – 3-1

Winners Final

PAG|Grover (Yu Narukami) vs. Doonpa (Mitsuru Kirijo) – 1-3

Losers Semi-final

GGR|Fortunegundan (Margaret) vs. TectalEastside (Rise Kujikawa) – 2-0

koihime-enbu-tournament

Koihime Enbu

1. PNS|garireo (Sonken/Ryomo)
2. purifyws (Sonken/Ryomo)
3. Greats (Ryofu/Chinkyu)
4. Level5-Chan (Kannei/Shuyu)

Match Log
Grand Final

purifyws (Sonken/Ryomo) vs. PNS|garireo (Sonken/Ryomo) – 0-3

Losers Final

purifyws (Sonken/Ryomo) vs. Greats (Ryofu/Chinkyu) – 3-2

Winners Final

PNS|garireo (Sonken/Ryomo) vs. Greats (Ryofu/Chinkyu) – 3-0

Losers Semi-final

purifyws (Sonken/Ryomo) vs. Level5-Chan (Kannei/Shuyu) – 2-0

Source: CEOtaku