Defend the North 2017 results

By on July 30, 2017 at 8:33 pm
defend-the-north-2017-750

One of New York’s major tournaments is back this weekend. Defend the North 2017 will be hosted in White Plains north of NYC. The tourney is a Ranking Event for both the 2017 Capcom Pro Tour and the 2017 Injustice 2 Pro Series.

DTN 2017 is headlined by group of “Tier I” games, but also includes a second tier for smaller events:

Tier I Tournament Games
  • For Honor
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIV
  • Pokkén Tournament
  • Street Fighter V
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Mystery Fighting Game Tournament
Tier II Tournament Games
  • BlazBlue Central Fiction
  • Capcom vs. SNK 2
  • Hearthstone
  • Marvel vs. Capcom 2
  • Mortal Kombat XL
  • Skullgirls 2nd Encore
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Mystery Game High Score Tournament

Streams

A number of streamers will be bringing DTN 2017 live on Twitch: Team Spooky, bifuteki, HouseOf3000, TSB’s Blaze, Evo Gaming and NYC VF. You can find links to each of the streams below.

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

bifuteki

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

HouseOf3000

Watch live video from HouseOf3000 on www.twitch.tv

tsb_blaze

Watch live video from tsb_blaze on www.twitch.tv

evogamingnyc

Watch live video from evogamingnyc on www.twitch.tv

NYC_VF

Watch live video from NYC_VF on www.twitch.tv

Schedule

All times in EDT (UTC -4).

dtn-2017-schedule

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

1. iDom (Laura)
2. PG|Punk (Karin)
3. danslip (Cammy)
4. RISE|SMUG (Balrog)
5. SB|Dieminion (F.A.N.G, Guile, Ed)
5. WBG|CJ Truth (Cammy)
7. PIE|KAMI (Necalli)
7. Method|Mikeand1ke (Laura)

9. Nephew (Kolin)
9. L.E.S (M. Bison)
9. SB|JB (Rashid)
9. PAG|Sabo (R. Mika)
13. LuckyD (Dhalsim)
13. EG|NYChrisG (Ibuki)
13. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
13. Sherryjenix (Necalli)

Match Log
Grand Final

PG|Punk (Karin) vs. iDom (Laura) – 0-3

Losers Final

PG|Punk (Karin) vs. danslip (Cammy) – 3-0

Winners Final

PG|Punk (Karin) vs. iDom (Laura) – 0-3

Losers Semi-final

RISE|SMUG (Balrog) vs. danslip (Cammy) – 1-3

Top 8 Winners

PG|Punk (Karin) vs. RISE|SMUG (Balrog) – 3-0
danslip (Cammy) vs. iDom (Laura) – 0-3

Top 8 Losers

SB|Dieminion (F.A.N.G) vs. PIE|KAMI (Necalli) – 3-0
Method|Mikeand1ke (Laura) vs. WBG|CJ Truth (Cammy) – 0-3

SB|Dieminion (Ed) vs. danslip (Cammy) – 2-3
WBG|CJ Truth (Cammy) vs. RISE|SMUG (Balrog) – 1-3

Top 16 Winners

PAG|Sabo (R. Mika) vs. PG|Punk (Karin) – 0-2
SB|Dieminion (F.A.N.G) vs. RISE|SMUG (Balrog) – 1-2
L.E.S (M. Bison) vs. iDom (Laura) – 0-2
danslip (Cammy) vs. WBG|CJ Truth (Cammy) – 2-1

Top 16 Losers

Nephew (Kolin) vs. LuckyD (Dhalsim) – 2-0
Method|Mikeand1ke (Laura) vs. EG|NYChrisG (Ibuki) – 2-0
SB|JB (Rashid) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 2-1
Sherryjenix (Necalli) vs. PIE|KAMI (Necalli) – 1-2

Nephew (Kolin) vs. WBG|CJ Truth (Cammy) – 1-2
L.E.S (M. Bison) vs. Method|Mikeand1ke (Laura) – 1-2
SB|Dieminion (Guile) vs. SB|JB (Rashid) – 2-1
PAG|Sabo (R. Mika) vs. PIE|KAMI (Necalli) – 0-2

tk7fr-tournament

Tekken 7

1. fighting gm (Lee)
2. Blood Hawk (Kazumi)
3. PepperBeef2Spicy (Leo, Law)
4. 4H|BrianH (Paul)
5. The Game (Law, Devil Jin, Heihachi)
5. Blood Red (Steve)
7. Tetyuzon (Miguel)
7. Fbi

Match Log
Grand Final

fighting gm (Lee) vs. Blood Hawk (Kazumi) – 3-0

Losers Final

PepperBeef2Spicy (Leo, Law) vs. Blood Hawk (Kazumi) – 0-3

Winners Final

PepperBeef2Spicy (Leo) vs. fighting gm (Lee) – 1-3

Losers Semi-final

4H|BrianH (Paul) vs. Blood Hawk (Kazumi) – 2-0

Top 8 Winners

fighting gm (Lee) vs. Blood Hawk (Kazumi) – 2-0
PepperBeef2Spicy (Leo) vs. The Game (Law, Devil Jin) – 2-1

Top 8 Losers

Tetyuzon (Miguel) vs. 4H|BrianH (Paul) – 0-2
Blood Red vs. Fbi

4H|BrianH (Paul) vs.The Game (Heihachi, Law) – 2-0
Blood Red (Steve) vs. Blood Hawk (Kazumi) – 0-2

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. UA|Bass (Mira)
2. Circa|Nicky (Mira)
3. Buddins|Raven is Raw (Sabrewulf)
4. PAG|Pink Diamond (Maya, Kim Wu)
5. GIAC|ItzTymeToDul (Omen)
5. Sabrewulf97 (Rash)
7. Circa|Aphex (Rash)
7. Cupcake NS

Match Log
Grand Final

UA|Bass (Mira) vs. Circa|Nicky (Mira) – 3-0

Losers Final

Buddins|Raven is Raw (Sabrewulf) vs. Circa|Nicky (Mira, Maya) – 2-3

Winners Final

Circa|Nicky (Mira) vs. UA|Bass (Mira) – 3-2

Losers Semi-final

Buddins|Raven is Raw (Sabrewulf) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 2-0

Top 8 Winners

Circa|Nicky (Mira) vs. PAG|Pink Diamond (Kim Wu, Maya) – 2-0
Buddins|Raven is Raw (Spinal) vs. UA|Bass (Spinal) – 1-2

Top 8 Losers

Circa|Aphex (Rash) vs. GIAC|ItzTymeToDul (Omen) – 1-2
Sabrewulf97 vs. Cupcake NS

GIAC|ItzTymeToDul (Omen) vs. Buddins|Raven is Raw (Cinder) – 1-2
Sabrewulf97 (Rash) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 0-2

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2

1. PAG|Lost Soul (Elphelt)
2. PG|MarlinPie (Zato-1)
3. Mynus (I-No)
4. Grover (Venom)
5. TSB|Blaze (Raven)
5. DreadedRuffian (Sin Kiske)
7. True|Shine (Potemkin)
7. Alex Smith (May)

Match Log
Grand Final

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. PAG|Lost Soul (Elphelt) – 3-0 Reset
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. PAG|Lost Soul (Elphelt) – 2-3

Losers Final

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Mynus (I-No) – 3-0

Winners Final

Mynus (I-No) vs. PAG|Lost Soul (Elphelt) – 0-3

Losers Semi-final

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Grover (Venom) – 2-0

Top 8 Winners

PAG|Lost Soul (Elphelt) vs. Grover (Venom) – 2-0
TSB|Blaze (Raven) vs. Mynus (I-No) – 1-2

Top 8 Losers

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. True|Shine (Potemkin) – 2-1
Alex Smith (May) vs. DreadedRuffian (Sin Kiske) – 1-2

TSB|Blaze (Raven) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 1-2
Grover (Venom) vs. DreadedRuffian (Sin Kiske) – 2-0

injustice-2-tournament

Injustice 2

1. FOX|SonicFox (Red Hood, Black Canary)
2. Circa|ForeverKing (Batman, Black Adam)
3. T7G|D.R. Gross (Aquaman, Black Adam, Green Lantern)
4. RNG|whiteBoi (Scarecrow)
5. PG|Hayatei (Robin, Batman)
5. FOX|Theo (Superman)
7. DF|Grr (Deadshot, Bane)
7. Fable|Destroyer (Atrocitus)

Match Log
Grand Final

FOX|SonicFox (Red Hood) vs. Circa|ForeverKing (Batman, Black Adam) – 3-0

Losers Final

Circa|ForeverKing (Batman) vs. T7G|D.R. Gross (Aquaman, Green Lantern) – 3-2

Winners Final

T7G|D.R. Gross (Green Lantern, Black Adam) vs. FOX|SonicFox (Red Hood) – 2-3

Losers Semi-final

Circa|ForeverKing (Batman) vs. RNG|whiteBoi (Scarecrow) – 3-1

Top 8 Winners

FOX|SonicFox (Black Canary) vs. FOX|Theo (Superman) – 3-0
PG|Hayatei (Robin) vs. T7G|D.R. Gross (Aquaman) – 1-3

Top 8 Losers

Circa|ForeverKing (Batman) vs. DF|Grr (Deadshot, Bane) – 3-0
Fable|Destroyer (Atrocitus) vs. RNG|whiteBoi (Scarecrow) – 0-3

Circa|ForeverKing (Batman) vs. PG|Hayatei (Robin, Batman) – 3-1
FOX|Theo (Superman) vs. RNG|whiteBoi (Scarecrow) – 2-3

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. iDom (Dante/Dormammu/Doctor Strange)
3. NoLife (Zero/Dante/Vergil)
4. Rambam (Zero/Doctor Doom/Dante)
5. MASH|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
5. Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
7. PG|Coach Steve
7. Bri! (Super-Skrull/Frank West/Amaterasu)

Match Log
Grand Final

EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. iDom (Dante/Dormammu/Doctor Strange) – 3-0

Losers Final

NoLife (Zero/Dante/Vergil) vs. iDom (Dante/Dormammu/Doctor Strange) – 2-3

Winners Final

EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. iDom (Dante/Dormammu/Doctor Strange) – 3-1

Losers Semi-final

NoLife (Zero/Dante/Vergil) vs. Rambam (Zero/Doctor Doom/Dante) – 3-1

Top 8 Winners

EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. NoLife (Zero/Dante/Vergil) – 3-2
iDom (Dante/Dormammu/Doctor Strange) vs. Rambam (Zero/Doctor Doom/Dante) – 3-1

Top 8 Losers

MASH|Crazy Joe vs. PG|Coach Steve
Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. Bri! (Super-Skrull/Frank West/Amaterasu) – 3-0

Rambam (Zero/Doctor Doom/Dante) vs. MASH|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) – 3-0
Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. NoLife (Zero/Dante/Vergil) – 0-3

bbcf-tournament

BlazBlue Central Fiction

1. PG|SKD (Izayoi)
2. Grover (Carl)
3. Flux (ν-No.13-)
4. Dolfy (Valkenhayn)
5. Grandtale (Tager)
5. Ryukasim99 (Hakumen)
7. JacopeX (Arakune)
7. Dragongod (Susanoo)

Match Log
Grand Final

Grover (Carl) vs. PG|SKD (Izayoi) – 2-3

Losers Final

Grover (Carl) vs. Flux (ν-No.13-) – 3-0

Winners Final

PG|SKD (Izayoi) vs. Flux (ν-No.13-) – 3-2

Losers Semi-final

Grover (Carl) vs. Dolfy (Valkenhayn) – 2-1

Top 8 Winners

Ryukasim99 (Hakumen) vs. PG|SKD (Izayoi) – 0-2
Grover (Carl) vs. Flux (ν-No.13-) – 1-2

Top 8 Losers

JacopeX (Arakune) vs. Grandtale (Tager) – 0-2
Dragongod (Susanoo) vs. Dolfy (Valkenhayn) – 1-2

Grover (Carl) vs. Grandtale (Tager) 2-0
Ryukasim99 (Hakumen) vs. Dolfy (Valkenhayn) – 0-2

Source: Defend the North, Capcom Pro Tour