Combo Breaker 2017 results

By on May 28, 2017 at 8:00 pm
Combo Breaker Logo 750x400

Combo Breaker, the Midwest’s largest fighting game event, is back for round 3! Carrying on the spirit of the UFGT series, Combo Breaker 2017 brings you three days of competition and zaniness, with popular events like auctions tournaments and the multi-game Mystery Tournament.

This year’s Combo Breaker is a Global Premier Event for the Capcom Pro Tour season, with the Premier standard $15,000 prize bonus and large pool of ranking points up for grabs. It’s also the first event in the Injustice 2 Pro Series, with a massive $20,000 prize bonus. The event is also just in time for the newly released Guilty Gear Xrd REV 2. Whether you’re attending or watching from home, you certainly don’t want to miss this one.

As is the tradition for Combo Breaker, the event will feature a huge number of titles and special events:

Tournament Line-up
  • BlazBlue Central Fiction
  • Brawlhalla
  • Capcom vs. SNK 2
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Killer Instinct (Singles, Auction)
  • The King of Fighters XIV
  • Injustice 2 (I2PS Premier Event, Auction)
  • Mortal Kombat XL
  • Mystery Tournament
  • Skullgirls 2nd Encore (Singles, Auction)
  • SoulCalibur II
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter V (CPT Premier Event)
  • Super Smash Bros. Melee (Singles, Doubles)
  • Super Smash Bros. for Wii U (Singles, Doubles, Auction)
  • Tekken 7
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 (Singles, Auction)
  • Vampire Savior

Some top-class players for multiple games will be in attendance. Players like GRPT|Fuudo, GFuel|Verloren, ZOWIE|GamerBee, mouz|Problem X, Liquid|NuckleDu, PG|Punk, FOX|JWong, FOX|SonicFox, FOX|Scar, A F0xy Grampa, CYCLOPS|Dogura, PG|MarlinPie, FOX|JDCR, FOX|SAINT, EG|NYChrisG and PG|RayRay are just a small sample of names competing. You can find brackets for the event on Smash.gg.

Streams

A total of seven streams will be bringing you the action from Combo Breaker, courtesy of Team Spooky, Callisto Media, VGBootCamp, XSplit, IPLAYWINNER, Capcom Fighters and NetherRealm Studios.

Watch all seven streams via MultiTwitch

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

NetherRealm

Watch live video from NetherRealm on www.twitch.tv

BGCallisto

Watch live video from bgcallisto on www.twitch.tv

XSplit

Watch live video from XSplit on www.twitch.tv

IPLAYWINNER

Watch live video from IPLAYWINNER on www.twitch.tv

VGBootCamp

Watch live video from VGBootCamp on www.twitch.tv

Schedule

All times in CDT (UTC -5).

cb2017-final-schedule

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

1. Liquid|NuckleDu (R. Mika, Guile)
2. CYG.BST|Snake Eyez (Zangief, Akuma)
3. PIE|SMUG (Balrog)
4. Brain_F (Balrog)
5. SZ.HORI|sako (Akuma, Chun-Li)
5. FOX|JWong (Karin)
7. EG|NYChrisG (Guile)
7. Splyce|Fchamp (Dhalsim)

9. NS|Joel (Ryu)
9. CYCLOPS|GO1 (Chun-Li)
9. Mago (Karin, Rashid)
9. CYCLOPS|Dogura (Urien)
13. NL (Cammy)
13. RISE|MenaRD (Birdie)
13. YBK|Daikoku_GO (Birdie)
13. NS|Ludovic (Chun-Li, Kolin)

Match Log
Grand Final

Liquid|NuckleDu (Guile) vs. CYG.BST|Snake Eyez (Zangief, Akuma) – 3-0 Reset
Liquid|NuckleDu (Guile) vs. CYG.BST|Snake Eyez (Zangief) – 3-2

Losers Final

Liquid|NuckleDu (R. Mika) vs. PIE|SMUG (Balrog) – 3-0

Winners Final

Liquid|NuckleDu (R. Mika, Guile) vs. CYG.BST|Snake Eyez (Zangief) – 2-3

Losers Semi-final

Brain_F (Balrog) vs. PIE|SMUG (Balrog) – 1-3

Top 8 Winners

Brain_F (Balrog) vs. Liquid|NuckleDu (R. Mika) – 1-3
CYG.BST|Snake Eyez (Zangief) vs. FOX|JWong (Karin) – 3-2

Top 8 Losers

SZ.HORI|sako (Akuma, Chun-Li) vs. EG|NYChrisG (Guile) – 3-2
PIE|SMUG (Balrog) vs. Splyce|Fchamp (Dhalsim) – 3-0

Brian_F (Balrog) vs. SZ.HORI|sako (Akuma) – 3-2
FOX|JWong (Karin) vs. PIE|SMUG (Balrog) – 0-3

Top 16 Winners

Splyce|Fchamp (Dhalsim) vs. Brain_F (Balrog) – 1-2
Liquid|NuckleDu (R. Mika) vs. PIE|SMUG (Balrog) – 2-0
CYG.BST|Snake Eyez (Akuma) vs. EG|NYChrisG (Guile) – 2-0
FOX|JWong (Karin) vs. NS|Joel (Ryu) – 2-0

Top 16 Losers

NL (Cammy) vs. SZ.HORI|sako (Akuma) – 1-2
RISE|MenaRD (Birdie) vs. CYCLOPS|GO1 (Chun-Li) – 0-2
Mago (Rashid) vs. YBK|Daikoku_GO (Birdie) – 2-1
CYCLOPS|Dogura (Urien) vs. NS|Ludovic (Chun-Li, Kolin) – 2-0

NS|Joel (Ryu) vs. SZ.HORI|sako (Akuma) – 0-2
EG|NYChrisG (Guile) vs. CYCLOPS|GO1 (Chun-Li) – 2-1
PIE|SMUG (Balrog) vs. Mago (Karin) – 2-0
Splyce|Fchamp (Dhalsim) vs. CYCLOPS|Dogura (Urien) – 2-0

injustice-2-tournament

Injustice 2

1. FOX|SonicFox (Deadshot, Black Adam)
2. Nasr|Tekken_master (Atrocitus)
3. YOMI|Slayer (Aquaman, Black Adam)
4. Circa|Forever King (Batman, Black Adam)
5. cR|Biohazard (Harley Quinn, Bane)
5. Noble|Dragon (Poison Ivy, Aquaman)
7. PG|Hayatei (Robin, Batman)
7. KN|KDZ (Aquaman, Superman)

9. NS|DJT (Blue Beetle, Green Lantern, Superman)
9. JWE|Compbros (Black Canary, Superman)
9. FOX|Scar (Superman, Supergirl)
9. Noobe (Cheetah)
13. Noble|iLuusions (Green Arrow)
13. T7G|D.R. Gross (Green Lantern)
13. cR|whiteBoi (Aquaman)
13. BxA|Star Charger (Catwoman)

Match Log
Grand Final

FOX|SonicFox (Black Adam) vs. Nasr|Tekken_master (Atrocitus) – 3-1

Losers Final

YOMI|Slayer (Black Adam) vs. Nasr|Tekken_master (Atrocitus) – 1-3

Winners Final

FOX|SonicFox (Deadshot, Black Adam) vs. YOMI|Slayer (Aquaman) – 3-1

Losers Semi-final

Circa|Forever King (Batman, Black Adam) vs. Nasr|Tekken_master (Atrocitus) – 0-3

Top 8 Winners

FOX|SonicFox (Black Adam) vs. Nasr|Tekken_master (Atrocitus) – 3-0
Noble|Dragon (Poison Ivy) vs. YOMI|Slayer (Black Adam) – 2-3

Top 8 Losers

PG|Hayatei (Robin, Batman) vs. cR|Biohazard (Harley Quinn) – 0-3
Circa|Forever King (Black Adam) vs. KN|KDZ (Aquaman, Superman) – 3-0

Nasr|Tekken_master (Atrocitus) vs. cR|Biohazard (Harley Quinn, Bane) – 3-1
Noble|Dragon (Aquaman) vs. Circa|Forever King (Black Adam) – 0-3

Top 16 Winners

FOX|SonicFox (Deadshot) vs. Circa|Forever King (Batman) – 3-2
Nasr|Tekken_master (Atrocitus) vs. Noobe (Cheetah) – 3-2
Noble|Dragon (Poison Ivy) vs. NS|DJT (Green Lantern, Blue Beetle) – 3-1
JWE|Compbros (Superman) vs. YOMI|Slayer (Aquaman) – 0-3

Top 16 Losers

cR|Biohazard vs. Noble|iLuusions
T7G|D.R. Gross vs. PG|Hayatei
cR|whiteBoi vs. FOX|Scar
BxA|Star Charger vs. KN|KDZ

NS|DJT (Blue Beetle, Superman) vs. cR|Biohazard (Harley Quinn) – 0-3
PG|Hayatei (Robin) vs. JWE|Compbros (Black Canary) – 3-2
Circa|Forever King (Batman) vs. FOX|Scar (Superman, Supergirl) – 3-0
KN|KDZ (Aquaman) vs. Noobe (Cheetah) – 3-0

ggxrdr2-tournament

Guilty Gear Xrd REV 2

1. CO|Dogura (Raven)
2. Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff)
3. CATPION|daymendou (Slayer)
4. BxA|dot_Nova (Jack-O’)
5. PG|MarlinPie (Zato-1)
5. FF|ElvenShadow (Faust)
7. Foo (Kum Haehyun)
7. Fable|Kizzie Kay (Sin Kiske)

9. PepperySplash (Johnny)
9. Hamad (Ky Kiske)
9. KBnova (Bedman)
9. Dave O (Sol Badguy)
13. faultydefense (Answer)
13. KUSANAGI (Ramlethal)
13. Zinac (Faust)
13. Dekline (Sin Kiske)

Match Log
Grand Final

CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) – 3-1 Reset
CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) – 3-1

Losers Final

CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. CATPION|daymendou (Slayer) – 3-0

Winners Final

Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) vs. CATPION|daymendou (Slayer) – 3-0

Losers Semi-final

CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. BxA|dot_Nova (Jack-O’) – 2-0

Top 8 Winners

CATPION|daymendou (Slayer) vs. BxA|dot_Nova (Jack-O’) – 2-0
Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-0

Top 8 Losers

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Foo (Kum Haehyun) – 2-1
CYCLOPS|Dogura (Raven) vs. Fable|Kizzie Kay (Sin Kiske) – 2-1

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. BxA|dot_Nova (Jack-O’) – 0-2
FF|ElvenShadow (Faust) vs. CYCLOPS|Dogura (Raven) – 0-2

Top 16 Winners

Fable|Kizzie Kay (Sin Kiske) vs. CATPION|daymendou (Slayer) – 1-2
Dave O (Sol Badguy) vs. dot_Nova (Jack-O’) – 0-2
FF|ElvenShadow (Faust) vs. Foo (Kum Haehyun) – 2-1
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Xcel|BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) – 1-2

Top 16 Losers

PepperySplash (Johnny) vs. faultydefense (Answer) – 2-1
Hamad (Ky Kiske) vs. KUSANAGI (Ramlethal) – 2-0
Zinac (Faust) vs. KBnova (Bedman) – 1-2
Dekline (Sin Kiske) vs. CO|Dogura (Raven) – 0-2

PepperySplash (Johnny) vs. Foo (Kum Haehyun) – 1-2
PG|MarlinePie (Zato-1) vs. Hamad (Ky Kiske) – 2-0
Fable|Kizzie Kay (Sin Kiske) vs. KBnova (Bedman) – 2-0
Dave O (Sol Badguy) vs. CO|Dogura (Raven) – 0-2

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. HW|Valoraxe (Cinder)
2. UA|Wheels (Gargos, Sabrewulf, Tusk)
3. Xcel|Amenty (Shin Hisako, Gargos, Maya, Jago, Mira)
4. Xcel|Thompxson (Jago)
5. Circa|Nicky (Mira)
5. UA|Bass (Spinal)
7. YungTate (Maya)
7. Wholio (Riptor)

Match Log
Grand Final

UA|Wheels (Gargos) vs. HW|Valoraxe (Cinder) – 3-0 Reset
UA|Wheels (Gargos, Sabrewulf) vs. HW|Valoraxe (Cinder) – 1-3

Losers Final

UA|Wheels (Orchid) vs. Xcel|Amenty (Mira) – 3-0

Winners Final

HW|Valoraxe (Cinder) vs. Xcel|Amenty (Maya, Jago) – 3-1

Losers Semi-final

UA|Thompxson (Gargos) vs. Xcel|Thompxson (Jago) – 3-0

Top 8 Winners

UA|Bass (Spinal) vs. Valoraxe (Cinder) – 1-3
Xcel|Amenty (Shin Hisako, Gargos) vs. Wheels (Tusk, Gargos, Sabrewulf) – 3-1

Top 8 Losers

YungTate (Maya) vs. Circa|Nicky (Mira) – 1-3
Xcel|Thompxson (Jago) vs. Wholio (Riptor) – 3-0

UA|Wheels (Gargos) vs. Circa|Nicky (Mira) – 3-2
UA|Bass (Spinal) vs. Xcel|Thompxson (Jago) – 1-3

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. AHN-GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil)
3. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante)
4. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
5. Joey D (Zero/Doctor Doom/Vergil)
5. InC|Flux (Zero/Vergil/Dante)
7. NB.ADC|Staticalpha (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu)
7. Unkn0wn (C.Viper/Sentinel/Wesker, C.Viper/Doctor Doom/Phoenix)

Match Log
Grand Final

AHN-GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Losers Final

AHN-GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante) – 3-0

Winners Final

Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante) vs. EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Losers Semi-final

AHN-GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-2

Top 8 Winners

InC|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante) – 0-3
EG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Joey D (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-1

Top 8 Losers

AHN-GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. NB.ADC|Staticalpha (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-2
PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. Unkn0wn (C.Viper/Sentinel/Wesker, C.Viper/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0

AHN-GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. Joey D (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-2
InC|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 2-3

bbcf-tournament

BlazBlue Central Fiction

1. PG|SKD (Izayoi)
2. CYCLOPS|Dogura (Azrael)
3. EXE|Nakkiel (Tsubaki)
4. EXE|TheArm (Rachel)
5. Havoc_Noah (Nine)
5. 482|MastaStef (Nine)
7. Koopa_Klawz (Izanami)
7. Beautifuldude (Relius)

Match Log
Grand Final

PG|SKD (Izayoi) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 3-0

Losers Final

EXE|Nakkiel (Tsubaki) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 0-3

Winners Final

CYCLOPS|Dogura (Azrael) vs. PG|SKD (Izayoi) – 1-3

Losers Semi-final

EXE|Nakkiel (Tsubaki) vs. EXE|TheArm (Rachel) – 2-1

Top 8 Winners

PG|SKD (Izayoi) vs. EXE|TheArm (Rachel) – 2-0
Havoc_Noah (Nine) vs. CYCLOPS|Dogura (Azrael) – 0-2

Top 8 Losers

EXE|Nakkiel (Tsubaki) vs. Koopa_Klawz (Izanami) – 2-1
482|MastaStef (Nine) vs. Beautifuldude (Relius) – 2-1

EXE|Nakkiel (Izayoi) vs. Havoc_Noah (Nine) – 2-0
482|MastaStef (Nine) vs. EXE|TheArm (Rachel) – 0-2

kof-xiv-kofxiv-tournament

The King of Fighters XIV

1. AS|Reynald (Gang-il/Robert/Benimaru, Mian/Benimaru/Iori, Mian/Robert/Iori, Mian/Robert/Benimaru)
2. VegasKOF|El Rosa (Nakoruru/Kula/Verse, Nakoruru/Kula/Leona, Kula/Kensou/Nakoruru)
3. VegasKOF|Layec (Kula/Shun’ei/Vice)
4. TXC|Straywolf (Benimaru/Hein/Kyo)
5. KUSANAGI (Benimaru/Kyo/Kula, K’/Kula/Benimaru)
5. Dechimo (Kukri/Angel/Geese)
7. Danke (Benimaru/Zarina/Meitenkun)
7. Mario E (Iori/Clark Terry)

Match Log
Grand Final

VegasKOF|El Rosa (Nakoruru/Kula/Verse) vs. AS|Reynald (Robert/Benimaru/Gang-il) – 0-3 Reset
VegasKOF|El Rosa (Nakoruru/Kula/Leona, Kula/Kensou/Nakoruru) vs. AS|Reynald (Gang-il/Robert/Benimaru) – 1-3

Losers Final

VegasKOF|Layec (Kula/Shun’ei/Vice) vs. AS|Reynald (Gang-il/Robert/Benimaru) – 0-3

Winners Final

VegasKOF|El Rosa (Nakoruru/Kula/Verse) vs. AS|Reynald (Mian/Robert/Iori, Mian/Robert/Benimaru) – 3-1

Losers Semi-final

TXC|Straywolf (Benimaru/Hein/Kyo) vs. VegasKOF|Layec (Ryo/Shun’ei/Vice) – 0-2

Top 8 Winners

Dechimo (Kukri/Angel/Geese) vs. AS|Reynald (Mian/Benimaru/Iori, Mian/Robert/Benimaru) – 1-2
VegasKOF|El Rosa (Nakoruru/Kula/Verse) vs. VegasKOF|Layec (Ryo/Shun’ei/Vice) – 2-0

Top 8 Losers

KUSANAGI (Kula/Kyo/Benimaru) vs. Danke (Benimaru/Zarina/Meitenkun) – 2-1
Mario E (Iori/Clark Terry) vs. TXC|Straywolf (Hein/Benimaru/Kyo) – 1-2

KUSANAGI (Benimaru/Kyo/Kula, K’/Kula/Benimaru) vs. VegasKOF|Layec (Ryo/Shun’ei/Vice) – 0-2
TXC|Straywolf (Benimaru/Hein/Kyo) vs. Dechimo (Kukri/Angel/Geese) – 2-1

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. PG|ESAM (Samus)
2. KPB.Ho3K|John Numbers (Wii Fit Trainer)
3. Ned (Cloud)
4. E2C|tyroy (Bayonetta, Marth)
5. PG|MVD (Diddy Kong)
5. Fable|8BitMan (R.O.B., Diddy Kong)
7. cR|dekillsage (Fox)
7. Ho3K|Dill (Diddy Kong)

Match Log
Grand Final

KPB.Ho3K|John Numbers (Wii Fit Trainer) vs. PG|ESAM (Samus) – 0-3

Losers Final

KPB.Ho3K|John Numbers (Wii Fit Trainer) vs. Ned (Cloud) – 3-2

Winners Final

PG|ESAM (Samus) vs. KPB.Ho3K|John Numbers (Wii Fit Trainer) – 3-2

Losers Semi-final

E2C|tyroy (Bayonetta, Marth) vs. Ned (Cloud) – 3-0

Top 8 Winners

PG|ESAM (Samus) vs. Fable|8BitMan (R.O.B.) – 3-2
KPB.Ho3K|John Numbers (Wii Fit Trainer) vs. PG|MVD (Diddy Kong) – 3-2

Top 8 Losers

cR|dekillsage (Fox) vs. Ned (Cloud) – 1-3
Ho3K|Dill (Diddy Kong) vs. E2C|tyroy (Bayonetta) – 0-3

Ned (Cloud) vs. PG|MVD (Diddy Kong) – 3-2
E2C|tyroy (Bayonetta) vs. Fable|8BitMan (Diddy Kong, R.O.B.) – 3-2

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. Duck (Samus)
2. KJH (Fox)
3. Prince F. Abu (Jigglypuff)
4. Ginger (Falco)
5. GHQ|Kels (Fox, Sheik, Falco)
5. Drephen (Sheik)
7. WIT|ORLY (Captain Falcon)
7. ME|Vro (Marth)

Match Log
Grand Final

Duck (Samus) vs. KJH (Fox) – 2-3 Reset
Duck (Samus) vs. KJH (Fox) – 3-1

Losers Final

Prince F. Abu (Jigglypuff) vs. KJH (Fox) – 1-3

Winners Final

Prince F. Abu (Jigglypuff) vs. Duck (Samus) – 1-3

Losers Semi-final

KJH (Fox) vs. Ginger (Falco) – 3-1

Top 8 Winners

Prince F. Abu (Jigglypuff) vs. Ginger (Falco) – 3-1
Duck (Samus) vs. KJH (Fox) – 3-2

Top 8 Losers

WIT|ORLY (Captain Falcon) vs. GHQ|Kels (Sheik, Fox) – 0-3
Drephen (Sheik) vs. ME|Vro (Marth) – 3-1

KJH (Fox) vs. GHQ|Kels (Falco, Fox) – 3-2
Drephen (Sheik) vs. Ginger (Falco) – 2-3

ssfiit-ssfiix-superturbo-st-tournament

Super Street Fighter II Turbo

1. damdai (O-Ryu)
2. RoyBisel (O-Sagat, Dhalsim, Balrog)
3. LordJimmyBones (Balrog)
4. ultracombo (O-Sagat)
5. Logan Arcade|ThatArchVillan (M.Bison)
5. Klimax (Balrog)
7. EBT|MuffinMan (Dee Jay)
7. Logan Arcade|JigglyNorris (Fei Long)

Match Log
Grand Final

RoyBisel (O-Sagat, Balrog) vs. damdai (O-Ryu) – 0-3

Losers Final

RoyBisel (O-Sagat) vs. LordJimmyBones (Balrog) – 3-2

Winners Final

RoyBisel (O-Sagat, Dhalsim) vs. damdai (O-Ryu) – 0-3

Losers Semi-final

ultracombo (O-Sagat) vs. LordJimmyBones (Balrog) – 1-3

Top 8 Winners

ultracombo (O-Sagat) vs. damdai (O-Ryu) – 0-3
RoyBisel (Balrog) vs. Logan Arcade|ThatArchVillan (M.Bison) – 3-2

Top 8 Losers

LordJimmyBones (Balrog) vs. EBT|MuffinMan (Dee Jay) – 3-2
Klimax (Balrog) vs. Logan Arcade|JigglyNorris (Fei Long) – 3-1

LordJimmyBones (Balrog) vs. Logan Arcade|ThatArchVillan (M.Bison) – 3-1
RoyBisel (O-Sagat) vs. Klimax (Balrog) – 3-0

vampire-savior-tournament

Vampire Savior

1. MightyMar (Anakaris)
2. VMP|Diar (Lilith)
3. fLoE (Sasquatch)
4. Dyne (Jedah)
5. VMP|YetiGhettoSlang (Sasquatch)
5. JayOneTheSk8 (Sasquatch)
7. Xanoz (Aulbath)
7. VMPNW|KyleW (Morrigan)

Match Log
Grand Final

MightyMar (Anakaris) vs. VMP|Diar (Lilith) – 3-1

Losers Final

fLoE (Sasquatch) vs. VMP|Diar (Lilith) – 0-3

Winners Final

fLoE (Sasquatch) vs. MightyMar (Anakaris) – 2-3

Losers Semi-final

VMP|Diar (Lilith) vs. Dyne (Jedah) – 2-1

Top 8 Winners

fLoE (Sasquatch) vs. JayOneTheSk8 (Sasquatch) – 2-1
VMP|YetiGhettoSlag (Sasquatch) vs. MightyMar (Anakaris) – 0-2

Top 8 Losers

Dyne (Jedah) vs. Xanoz (Aulbath) – 2-1
VMPNW|KyleW (Morrigan) vs. VMP|Diar (Lilith) – 0-2

VMP|YetiGhettoSlang (Sasquatch) vs. Dyne (Jedah) – 0-2
VMP|Diar (Lilith) vs. JayOneTheSk8 (Sasquatch) – 2-0

combobreaker-2016-tournament

Mystery Game Tournament

1. Kazmer
2. fLoE
3. YASE|MasterWho
4. Fireworks
5. Klimax
5.veget188
7. StL|Backlogathon
7. Chilldog

Match Log
Grand Final – Twinklestar Sprites

Kazmer (Kim, Nanja Monja) vs. fLoE (Load Ran) – 2-1

Losers Final – Primal Rage II

YASE|MasterWho (Malyssa, Arik) vs. fLoE (Arik, Kaze, Sauron) – 3-2

Winners Final – Shadow: War of Succession

Kazmer (Carlos) vs. fLoE (Carlos) – 3-1

Losers Semi-final – Kizuna Encounter

Fireworks (Chung/Gozu, King Lion/Chung) vs. YASE|MasterWho (Joker/Gordon, Rosa/Hayate, King Lion/Rosa) – 2-3

Top 8 Winners – Street Fighter II’ Rainbow Edition

fLoE (Guile) vs. Fireworks (M.Bison, Ken, Guile) – 3-0
veget188 vs. KazmerDQ

Top 8 Losers – Windjammers

StL|Backlogathon (J.Costa) vs. Klimax (H.Mita) – 0-3
Chilldog vs. YASE|MasterWhoDQ

Losers Quarter-finals – Move or Die

Fireworks vs. Klimax – 2-0
YASE|MasterWho vs. veget188 – 2-0

tk7fr-tournament

Tekken 7

1. FOX|JDCR (Heihachi, Dragunov)
2. FOX|SAINT (Jack-7)
3. CYCLOPS|Tanukana (Xiaoyu)
4. ITS|P. Ling (Xiaoyu)
5. EcHo|Brawlpro (King)
5. BxA|Kodee (Heihachi, Kazuya)
7. ITS|Weapon X (Claudio)
7. ITS|Cuddle_Core (Alisa)

Match Log
Grand Final

FOX|JDCR (Heihachi, Dragunov) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 3-1 Reset
FOX|JDCR (Dragunov) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 3-2

Losers Final

FOX|JDCR (Heihachi) vs. CYCLOPS|Tanukana (Xiaoyu) – 3-0

Winners Final

FOX|SAINT (Jack-7) vs. FOX|JDCR (Heihachi) – 3-0

Losers Semi-final

ITS|P. Ling (Xiaoyu) vs. CYCLOPS|Tanukana (Xiaoyu) – 0-2

Top 8 Winners

ITS|P. Ling (Xiaoyu) vs. FOX|SAINT (Jack-7) – 0-2
FOX|JDCR (Heihachi) vs. CYCLOPS|Tanukana (Xiaoyu) – 2-0

Top 8 Losers

EcHo|Brawlpro (King) vs. ITS|Weapon X (Claudio) – 2-0
ITS|Cuddle_Core (Alisa) vs. BxA|Kodee (Heihachi) – 0-2

EcHo|Brawlpro (King) vs. CYCLOPS|Tanukana (Xiaoyu) – 1-2
ITS|P. Ling (Xiaoyu) vs. BxA|Kodee (Heihachi, Kazuya) – 2-1

skullgirls-tournament-622

Skullgirls 2nd Encore

1. FOX|SonicFox (Fukua, Fukua/Double/Filia)
2. WingZero (Filia)
3. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double)
4. Outlaw_Spike (Valentine)
5. Izapyi (Ms.Fortune/Eliza, Eliza)
5. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella)
7. Cloud (Filia/Valentine/Double)
7. SOMF|Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza)

Match Log
Grand Final

WingZero (Filia) vs. FOX|SonicFox (Fukua) – 1-3

Losers Final

WingZero (Filia) vs. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) – 3-1

Winners Final

FOX|SonicFox (Fukua) vs. WingZero (Filia) – 3-1

Losers Semi-final

Outlaw_Spike (Valentine) vs. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) – 0-3

Top 8 Winners

Outlaw_Spike (Valentine) vs. WingZero (Filia) – 0-3
FOX|SonicFox (Fukua/Double/Fillia) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 3-0

Top 8 Losers

Cloud (Filia/Valentine/Double) vs. Izapyi (Ms.Fortune/Eliza) – 1-3
SOMF|Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) vs. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) – 0-3

Outlaw_Spike (Valentine) vs. Izapyi (Ms.Fortune/Eliza, Eliza) – 3-2
Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) vs. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) – 0-3

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat XL

1. Nasr|Tekken_master (Impostor Shinnok)
2. Method|SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang, Flame Fist Liu Kang)
3. FOX|SonicFox (Hollywood Cassie Cage, Sektor Triborg)
4. BxA|Forever King Jr. (Ruthless Ferra/Torr, Lackey Ferra/Torr)
5. FOX|Scar (Smoke Triborg)
5. NS|DJT (Aftershock Tremor)
7. Slayer (Shaolin Kung Jin)
7. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena, Tempest Kung Lao)

Match Log
Grand Final

Nasr|Tekken_master (Impostor Shinnok) vs. Method|SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang) – 3-2

Losers Final

FOX|SonicFox (Hollywood Cassie Cage) vs. Method|SylverRye (Flame Fist Liu Kang) – 2-3

Winners Final

Nasr|Tekken_master (Impostor Shinnok) vs. Method|SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang) – 3-0

Losers Semi-final

FOX|SonicFox (Hollywood Cassie Cage) vs. BxA|Forever King Jr. (Ruthless Ferra/Torr) – 3-2

Top 8 Winners

Nasr|Tekken_master (Impostor Shinnok) vs. FOX|SonicFox (Sektor Triborg) – 3-1
NS|DJT (Aftershock Tremor) vs. Method|SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang) – 2-3

Top 8 Losers

Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. FOX|Scar (Smoke Triborg) – 1-3
BxA|Forever King Jr. (Ruthless Ferra/Torr) vs. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena, Tempest Kung Lao) – 3-1

FOX|Scar (Smoke Triborg) vs. FOX|SonicFox (Sektor Triborg) – 0-3
NS|DJT (Aftershock Tremor) vs. BxA|Forever King Jr. (Lackey Ferra/Torr, Ruthless Ferra/Torr) – 1-3

soulcaliburii-scii-tournament

SoulCalibur II

1. MoneyMuffins (Assassin, Sophitia)
2. JPC (Xianghua)
3. Mr.T (Talim)
4. POB|Esom (Voldo)
5. Dapope (Astaroth)
5. Bibulous (Xianghua)
7. KennyVang (Talim)
7. ThugishPond (Xianghua)

Match Log
Grand Final

MoneyMuffins (Assassin, Sophitia) vs. JPC (Xianghua) – 3-2

Losers Final

Mr.T (Talim) vs. JPC (Xianghua) – 0-3

Winners Final

MoneyMuffins (Assassin) vs. Mr.T (Talim) – 3-1

Losers Semi-final

POB|Esom (Voldo) vs. JPC (Xianghua) – 0-3

Top 8 Winners

MoneyMuffins (Sophitia, Assassin) vs. JPC (Xianghua) – 3-2
POB|Esom (Voldo) vs. Mr.T (Talim) – 1-3

Top 8 Losers

Dapope (Astaroth) vs. KennyVang (Talim) – 3-0
ThugishPond (Xianghua) vs. Bibulous (Xianghua) – 2-3

JPC (Xianghua) vs. Dapope (Astaroth) – 3-0
POB|Esom (Voldo) vs. Bibulous (Xianghua) – 3-0

cvs2-tournament

Capcom vs. SNK 2

1. D44 BAS (A-Vega/Bison/Blanka)
2. FOX|JWong (C-Vega/Chun-Li/Sagat)
3. EBT|MuffinMan (K-Bison/Sagat/Cammy, K-Bison/Sagat/Blanka, A-Ken/Sagat/Bison)
4. EG|NYChrisG (N-Iori/Kim/Ryu, N-Iori/Terry/Ryu)
5. Renegade (N-Iori/Chun-Li/Blanka, N-Vice/Chun-Li/Blanka, C-Blanka/E.Honda/Bison)
5. CEO|Jebailey (K-Cammy/Hibiki/Blanka, K-Sagat/Cammy/Blanka)
7. Nagata Lock II (C-Guile/Kim/Vega)
7. All of Guardin’ (S-Blanka/E.Honda/Athena)

Match Log
Grand Final

FOX|JWong (C-Vega/Chun-Li/Sagat) vs. D44 BAS (A-Vega/Bison/Blanka) – 1-3 Reset
FOX|JWong (C-Vega/Chun-Li/Sagat) vs. D44 BAS (A-Vega/Bison/Blanka) – 0-3

Losers Final

EBT|MuffinMan (K-Bison/Cammy/Sagat, A-Ken/Sagat/Bison) vs. D44 BAS (A-Vega/Bison/Blanka) – 0-3

Winners Final

FOX|JWong (C-Vega/Chun-Li/Sagat) vs. D44 BAS (A-Vega/Bison/Blanka) – 3-1

Losers Semi-final

EBT|MuffinMan (K-Bison/Sagat/Blanka) vs. EG|NYChrisG (N-Iori/Kim/Ryu) – 2-0

Top 8 Winners

FOX|JWong (C-Vega/Chun-Li/Sagat) vs. CEO|Jebailey (K-Cammy/Hibiki/Blanka) – 2-0
EG|NYChrisG (N-Iori/Kim/Ryu, N-Iori/Terry/Ryu) vs. D44 BAS (A-Bison/Vega/Blanka) – 0-2

Top 8 Losers

Renegade (N-Iori/Chun-Li/Blanka) vs. Nagata Lock II (C-Guile/Kim/Vega) – 2-0
EBT|MuffinMan (K-Bison/Sagat/Cammy) vs. All of Guardin’ (S-Blanka/E.Honda/Athena) – 2-0

Renegade (N-Vice/Chun-Li/Blanka, C-Blanka/E.Honda/Bison) vs. EG|NYChrisG (N-Iori/Kim/Ryu) – 0-2
EBT|MuffinMan (K-Cammy/Bison/Sagat) vs. CEO|Jebailey (K-Hibiki/Cammy/Blanka, K-Sagat/Cammy/Blanka) – 2-0

Sources: Combo Breaker, Smash.gg