Battle Arena Melbourne 9 results

By on May 13, 2017 at 10:59 pm
bam9-750

This weekend is one of Australia’s largest yearly events, Battle Arena Melbourne (BAM) 9. Hosted by Couch Warriors, the tournament will take place in the Melbourne Convention and Exhbition Centre. BAM9 is a part of the Capcom Pro Tour as a Global Premier Event, meaning a big opportunity for players to earn big points for the global leaderboards. In addition, Bandai Namco will be showcasing the final build of the home version of Tekken 7 at the event.

As you would expect from a Premier Event, a large number of top competitors will be in attendance, with heavy presence from Asia. Some of the names you’ll see participating include BurnoutFighter, Somniac, GRPT|Fuudo, FOX|Tokido, FOX|Momochi, HORI|sako, RB|Bonchan, GGP|Kazunoko, Hx.CYG.BST|Daigo Umehara, RZR|INFILTRATION, PoongKo, Verloren, QANBA.Douyu|Xiaohai, RZR|Xian, Zowie|GamerBee, Zowie|Oil King, RISE|MaRN, EG|K-Brad, Flash and many more. Brackets for the event can be found on Smash.gg.

Main Tournament Games
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Guilty Gear Xrd -REVELATOR-
  • The King of Fighters XIV
  • Mortal Kombat XL
  • Street Fighter V
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Streams & Schedule

Five streams will bring you the live action from Melbourne. Below is a breakdown of where you can watch your favorite games.

BAM9-stream-guide-v2

Below is a general schedule for the event. All times are in AEST (UTC +10).

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

NewGamePlusTV

Watch live video from NewGamePlusTV on www.twitch.tv

BandaiNamcoEurope

Watch live video from BandaiNamcoEurope on www.twitch.tv

MelbourneMelee

Watch live video from MelbourneMelee on www.twitch.tv

CouchWarriorsSmash

Watch live video from CouchWarriorsSmash on www.twitch.tv

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

1. RB|Bonchan (Nash)
2. Verloren (Cammy)
3. GRPT|Fuudo (R. Mika)
4. FOX|Tokido (Akuma)
5. Zowie|Oil King (Rashid)
5. RZR|Xian (Ibuki)
7. Mago (Karin)
7. YOUDEAL|Yukadon (Ibuki)

9. RZR|INFILTRATION (Karin)
9. GGP|Kazunoko (Cammy)
9. Zowie|GamerBee (Necalli)
9. CO|Dogura (Urien)
13. Panda|Jiewa (Ken)
13. RISE|MaRN (Ibuki)
13. YBK|Daikoku (Birdie)
13. CO|GO1 (Ibuki)

17. GONDO|96Cafe
17. Falco
17. Hx.CYG.BST|Daigo Umehara
17. e-go|WildTaiwanese
17. EG|K-Brad
17. bksama
17. Brandon
17. Humanbomb
25. Zed
25. Travis Styles
25. Dailou
25. Saunic
25. HORI|sako
25. Somniac
25. AwildLLAMA
25. Zanshin|BigChoppa

Match Log
Grand Final

RB|Bonchan (Nash) vs. Verloren (Cammy) – 3-2

Losers Final

GRPT|Fuudo (R. Mika) vs. Verloren (Cammy) – 0-3

Winners Final

GRPT|Fuudo (R. Mika) vs. RB|Bonchan (Nash) – 1-3

Losers Semi-final

Verloren (Cammy) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 3-2

Top 8 Winners

RZR|Xian (Ibuki) vs. GRPT|Fuudo (R. Mika) – 2-3
Verloren (Cammy) vs. RB|Bonchan (Nash) – 2-3

Top 8 Losers

Zowie|Oil King (Rashid) vs. Mago (Karin) – 3-0
YOUDEAL|Yukadon (Ibuki) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 1-3

Verloren (Cammy) vs. Zowie|Oil King (Rashid) – 3-0
RZR|Xian (Ibuki) vs. FOX|Tokido (Akuma) 1-3

Top 16 Winners

RZR|Xian (Ibuki) vs. GGP|Kazunoko (Cammy) – 2-1
GRPT|Fuudo (R. Mika) vs. Mago (Karin) – 2-0
CO|Dogura (Urien) vs. Verloren (Cammy) – 0-2
RB|Bonchan (Nash) vs. YOUDEAL|Yukadon (Ibuki) – 2-1

Top 16 Losers

Panda|Jiewa vs. RZR|INFILTRATION
RISE|MaRN vs. Zowie|Oil King
YBK|Daikoku vs. Zowie|GamerBee
FOX|Tokido vs. CO|GO1

RZR|INFILTRATION (Karin) vs. Mago (Karin) – 0-2
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. Zowie|Oil King (Rashid) – 1-2
Zowie|GamerBee (Necalli) vs. YOUDEAL|Yukadon (Ibuki) – 0-2
CO|Dogura (Urien) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 0-2

Top 32 Winners

RZR|Xian (Ibuki) vs. Humanbomb (Chun-Li) – 2-1
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. FOX|Tokido (Akuma) – 2-0
GRPT|Fuudo (R. Mika) vs. Zowie|GamerBee (Necalli) – 2-1
EG|K-Brad (Cammy) vs. Mago (Karin) – 1-2
Verloren (Cammy) vs. Zowie|Oil King (Rashid) – 2-0
Hx.CYG.BST|Daigo Umehara (Guile) vs. CO|Dogura (Urien) – 1-2
RZR|INFILTRATION (Karin) vs. RB|Bonchan (Nash) – 0-2
GONDO|96Cafe (Birdie) vs. YOUDEAL|Yukadon (Ibuki) – 0-2

Top 32 Losers

Zed vs. Panda|Jiewa
Travis Styles vs. Falco
RISE|MaRN vs. Dailou
Saunic vs. e-go|WildTaiwanese
YBK|Daikoku vs. HORI|sako
Somniac vs. bksama
Brandon vs. AwildLLAMA
CO|GO1 vs. Zanshin|BigChoppa

GONDO|96Cafe vs. Panda|Jiewa
RZR|INFILTRATION vs. Falco
Hx.CYG.BST|Daigo Umehara vs. RISE|MaRN
Zowie|Oil King vs. e-go|WildTaiwanese
EG|K-Brad vs. YBK|Daikoku
Zowie|GamerBee vs. bksama
FOX|Tokido vs. Brandon
Humanbomb vs. CO|GO1

tk7fr-tournament

Tekken 7

1. FOX|Saint (Jack-7, Bob, Eddy)
2. FOX|JDCR (Dragunov, Heihachi)
3. Goback|chandNY (Dragunov)
4. Dee-on Grey (Jack-7)
5. Lazy Dave (Kazumi)
5. Crocop (Bryan)
7. yiggs (Xiaoyu)
7. Aken (Kazuya)

Spoiler title
Grand Final

FOX|Saint (Eddy, Jack-7) vs. FOX|JDCR (Dragunov) – 1-3 Reset
FOX|Saint (Jack-7) vs. FOX|JDCR (Dragunov) – 3-1

Losers Final

Goback|chandNY (Dragunov) vs. FOX|JDCR (Heihachi) – 1-3

Winners Final

Goback|chandNY (Dragunov) vs. FOX|Saint (Jack-7, Bob) – 2-3

Losers Semi-final

FOX|JDCR (Heihachi) vs. Dee-on Grey (Jack-7) – 2-0

Top 8 Winners

FOX|Saint (Jack-7) vs. FOX|JDCR (Dragunov) – 2-0
Goback|chandNY (Dragunov) vs. Dee-on Grey (Jack-7) – 2-1

Top 8 Losers

Lazy Dave (Kazumi) vs. yiggs (Xiaoyu) – 2-1
Crocop (Bryan) vs. Aken (Kazuya) – 2-1

Lazy Dave (Kazumi) vs. FOX|JDCR (Dragunov) – 0-2
Crocop (Bryan) vs. Dee-on Grey (Jack-7) – 0-2

bbcf-tournament

BlazBlue Central Fiction

1. ESG|Giggles (Jin)
2. Big Bazongas (Nine)
3. AwakenedBeing (ν-No.13-, Susanoo)
4. SaltyGimmicks (Mai)

Match Log
Grand Final

Big Bazongas (Nine) vs. ESG|Giggles (Jin) – 0-3 Reset
Big Bazongas (Nine) vs. ESG|Giggles (Jin) – 0-3

Losers Final

AwakenedBeing (ν-No.13-) vs. ESG|Giggles (Jin) – 0-3

Winners Final

AwakenedBeing (ν-No.13-, Susanoo) vs. Big Bazongas (Nine) – 0-3

Losers Semi-final

SaltyGimmicks (Mai) vs. ESG|Giggles (Jin) – 0-2

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat XL

1. DS|Wazminator (Swarm Queen D’Vorah)
2. GooGie (Shirai Ryu Takeda)
3. Saggat83 (Cybernetic Kano, Buzz Saw Kung Lao)
4. Gillbagz (Cryomancer Sub-Zero)
5. DrAWESOME (Bartitsu Bo’ Rai Cho, Pyromancer Tanya, Spec Ops Cassie Cage, Brawler Cassie Cage
5. Stormy (Grandmaster Sub-Zero)
7. kdeee-10 (Grandmaster Sub-Zero, Flame Fist Liu Kang)
7. Sinjo (Dragon’s Fire Liu Kang, Hish-Qu-Ten Predator)

Match Log
Grand Final

DS|Wazminator (Swarm Queen D’Vorah) vs. GooGie (Shirai Ryu Takeda) – 3-0

Losers Final

Saggat83 (Buzz Saw Kung Lao, Cybernetic Kano) vs. GooGie (Shirai Ryu Takeda) – 2-3

Winners Final

DS|Wazminator (Swarm Queen D’Vorah) vs. GooGie (Shirai Ryu Takeda) – 3-0

Losers Semi-final

Gillbagz (Cryomancer Sub-Zero) vs. Saggat83 (Buzz Saw Kung Lao) – 2-3

Top 8 Winners

Gillbagz (Cryomancer Sub-Zero) vs. DS|Wazminator (Swarm Queen D’Vorah) – 0-3
Stormy (Grandmaster Sub-Zero) vs. GooGie (Shirai Ryu Takeda) – 0-3

Top 8 Losers

DrAWESOME (Bartitsu Bo’ Rai Cho, Pyromancer Tanya) vs. kdeee-10 (Grandmaster Sub-Zero, Flame Fist Liu Kang) – 3-1
Sinjo (Dragon’s Fire Liu Kang, Hish-Qu-Ten Predator) vs. Saggat83 (Buzz Saw Kung Lao) – 0-3

Gillbagz (Cryomancer Sub-Zero) vs. DrAWESOME (Spec Ops Cassie Cage, Brawler Cassie Cage) – 3-0
Saggat83 (Cybernetic Kano) vs. Stormy (Grandmaster Sub-Zero) – 3-1

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. Ebabil (Kasumi)
2. touko (Hitomi)
3. Berzerk (Leifang)
4. AlexMD (Hayate)

Match Log
Grand Final

touko (Hitomi) vs. Ebabil (Kasumi) – 0-3

Losers Final

touko (Hitomi) vs. Berzerk (Leifang) – 3-2

Winners Final

Ebabil (Kasumi) vs. touko (Hitomi) – 3-0

Losers Semi-final

AlexMD (Hayate) vs. Berzerk (Leifang) – 1-2

kof-xiv-kofxiv-tournament

The King of Fighters XIV

1. CO|GO1 (Yuri/Mai/Nakoruru, Yuri/Leona/Mai)
2. ChenChen (Clark/Iori/Benimaru, Kyo/Iori/Benimaru)
3. Megadarve (Athena/Sylvie/Bandeiras, Athena/Whip/Andy, Athena/Whip/Bandeiras)
4. Falco (Rock/Clark/Mai, Andy/Clark/Mai)
5. Sketch (Athena/Kula/Mai)
5. A1Major (Iori/Muimui/Robert, Kula/Kyo/Robert)
7. AlexK (Mature/Yuri/Iori)
7. Pichy (Kula/Mian/Daimon)

Match Log
Grand Final

ChenChen (Kyo/Iori/Benimaru) vs. CO|GO1 (Yuri/Mai/Nakoruru, Yuri/Leona/Mai) – 1-3

Losers Final

ChenChen (Clark/Iori/Benimaru) vs. Megadarve (Athena/Whip/Bandeiras) – 3-1

Winners Final

Megadarve (Athena/Sylvie/Bandeiras, Athena/Whip/Andy) vs. CO|GO1 (Yuri/Mai/Nakoruru) – 0-3

Losers Semi-final

ChenChen (Clark/Iori/Benimaru) vs. Falco (Rock/Clark/Mai) – 2-1

Top 8 Winners

CO|GO1 (Yuri/Mai/Nakoruru) vs. ChenChen (Clark/Iori/Benimaru) – 2-0
Sketch vs. Megadarve

Top 8 Losers

AlexK (Mature/Yuri/Iori) vs. Falco (Rock/Clark/Mai) – 1-2
A1Major (Iori/Muimui/Robert) vs. Pichy (Kula/Mian/Daimon) – 2-0

Sketch (Athena/Kula/Mai) vs. Falco (Rock/Clark/Mai, Andy/Clark/Mai) – 1-2
A1Major (Kula/Kyo/Robert) vs. ChenChen (Clark/Iori/Benimaru) – 1-2

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

1. CO|Dogura (Raven)
2. CO|GO1 (Millia Rage)
3. Ando (Faust)
4. Giggles (Sin Kiske)
5. Javi (Jack-O’)
5. popokilloray (May)
7. Chuunitorous (Ky Kiske)
7. Nerk (Jam Kuradoberi)

Match Log
Grand Final

CO|GO1 (Millia Rage) vs. CO|Dogura (Raven) – 1-3

Losers Final

CO|GO1 (Millia Rage) vs. Ando (Faust) – 3-1

Winners Final

CO|GO1 (Millia Rage) vs. CO|Dogura (Raven) – 1-3

Losers Semi-final

Giggles (Sin Kiske) vs. Ando (Faust) – 1-2

Top 8 Winners

CO|Dogura (Raven) vs. Ando (Faust) – 2-0
CO|GO1 (Millia Rage) vs. Javi (Jack-O’) – 2-0

Top 8 Losers

Chuunitorous (Ky Kiske) vs. Giggles (Sin Kiske) – 1-2
Nerk (Jam Kuradoberi) vs. popokilloray (May) – 1-2

Giggles (Sin Kiske) vs. Javi (Jack-O’) – 2-1
Ando (Faust) vs. popokilloray (May) – 2-0

Source: Couch Warriors, Capcom Pro Tour, Smash.gg