TOPANGA LEAGUE 6 Final Results

By on March 5, 2017 at 12:00 am
billboard_pc

Japan’s high-level round-robin competition TOPANGA LEAGUE makes its Street Fighter V debut, with some big changes in tow! With SFV closing in on the one year mark and players having a chance to establish themselves in the game, the league is starting from scratch in its return. And with TOPANGA now partnered with video site OPENREC.tv, for the very first time TOPANGA LEAGUE will be available for free. You certainly don’t want to miss out on the action. Who will be the first Street Fighter V TOPANGA LEAGUE champion?

Players

TOPANGA LEAGUE 6 will be the largest competition thus for the series, with 21 total players.

A Block

CYCLOPS|GO1 (Chun-Li)
FOX|Tokido (Akuma)
SNB|Haku (M. Bison)
AW|Nemo (Urien)
MJS|Haitani (Necalli)
BST|Daigo Umehara (Ryu)
GGP|Kazunoko (Cammy)

B Block

CBZ|Onuki (Chun-Li)
FOX|Momochi (Ken)
galtu (M. Bison)
Inaba (Urien)
Gachikun (Rashid)
DNG|Itabashi Zangief (Zangief)
RB|Bonchan (Nash)

C Block

GRPT|MOV (Chun-Li)
GW|Eita (Ken)
HORI|sako (Akuma)
YHC-Mochi (Dhalsim)
stormKUBO (Alex)
Mago (Karin)
GRPT|Fuudo (R. Mika)

Format and Rules

TOPANGA LEAGUE 6 is broken into three major parts: the Online League, the Offline League, and the Finals League.

Online League

The 21 players are broken into 3 blocks of 7 (A, B, C), with each player limited to 1 character*. Each player facse against the other players in the block in first-to-3 matches. At the completion, 1st place from each block (3 players total) advances to the finals league; 2nd through 5th (12 players) advance to the offline league; and 6th through 7th (6 players) are eliminated.

Offline League

The 2nd through 5th place finishers of the online league are separated into 3 blocks of 4 (X, Y, Z). Each player may select 2 characters, with the option to switch from the character used in the online portion. Matches are first-to-7 and must be won by at least a 2-game advantage (deuce), or until 10 wins. 1st place from each block (3 players total) advances to the finals league, while 2nd through 4th are eliminated.

Finals League

The first place finishers from the online and offline leagues advance to the finals league of 6. Matches use the same first-to-7 format and deuce rules of the offline portion.

*In the case of balance update during the course of the league, players will be allowed to switch characters.

Schedule

Offline League
Feb 10 (Fri) Feb 11 (Sat) Feb 12 (Sun)
Feb 17 (Fri) Feb 19 (Sun)
Online League
Feb 24 (Fri) Feb 25 (Sat) Feb 26 (Sun)
Finals League
Mar 3 (Fri) Mar 4 (Sat) Mar 5 (Sun)
Match Schedule

Online League

February 10 (Fri) at 8 PM JST (6 AM EST, 3 AM PST, 11 AM GMT)
A Block

Umehara vs. Haitani
Umehara vs. Haku
GO1 vs. Tokido
GO1 vs. Haku

B Block

Itabashi Zangief vs. Onuki
Momochi vs. Gachikun
Gachikun vs. Inaba
Bonchan vs. Inaba

C Block

MOV vs. Eita
MOV vs. sako
Mago vs. Fuudo
YHC-Mochi vs. stormKUBO

February 11 (Sat) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)
A Block

Umehara vs. Nemo
Umehara vs. Tokido
Tokido vs. Haitani
Nemo vs. Haku

B Block

Momochi vs. Itabashi Zangief
galtu vs. Onuki
galtu vs. Gachikun
Momochi vs. Onuki
Bonchan vs. Gachikun

C Block

Mago vs. Eita
YHC-Mochi vs. Fuudo
sako vs. stormKUBO
Fuudo vs. stormKUBO

February 12 (Sun) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)
A Block

Umehara vs. GO1
Umehara vs. Kazunoko
Tokido vs. Haku
Nemo vs. Kazunoko
Haitani vs. Nemo

B Block

Bonchan vs. galtu
Onuki vs. Inaba
Momochi vs. galtu
Itabashi Zangief vs. Gachikun

C Block

MOV vs. Mago
MOV vs. stormKUBO
YHC-Mochi vs. Eita
sako vs. Fuudo

February 17 (Fri) at 8 PM JST (6 AM EST, 3 AM PST, 11 AM GMT)
A Block

Kazunoko vs. Haku
Haitani vs. Haku
GO1 vs. Nemo
Tokido vs. Kazunoko

B Block

Bonchan vs. Onuki
Onuki vs. Gachikun
Momochi vs. Inaba
Bonchan vs. Itabashi Zangief

C Block

MOV vs. Fuudo
Mago vs. stormKUBO
Eita vs. stormKUBO
YHC-Mochi vs. sako

February 19 (Sun) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)
A Block

GO1 vs. Kazunoko
GO1 vs. Haitani
Tokido vs. Nemo
Haitani vs. Kazunoko

B Block

galtu vs. Inaba
Momochi vs. Bonchan
Itabashi Zangief vs. Inaba
galtu vs. Itabashi Zangief

C Block

MOV vs. YHC-Mochi
Mago vs. YHC-Mochi
Mago vs. sako
Fuudo vs. Eita
sako vs. Eita

Offline League

*YHC-Mochi was unable to compete during the offline stage due to illness.

February 24 (Fri) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)
Y Block

Gachikun vs. Bonchan
Kazunoko vs. Bonchan
Gachikun vs. Mago

Z Block

sako vs. Eita
galtu vs. Eita
sako vs. Nemo

February 25 (Sat) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)
X Block

Tokido vs. GO1
GO1 vs. Itabashi Zangief
YHC-Mochi vs. Itabashi Zangief

Z Block

sako vs. galtu
Nemo vs. galtu
Nemo vs. Eita

February 26 (Sun) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)
X Block

Tokido vs. Itabashi Zangief
Tokido vs. YHC-Mochi
YHC-Mochi vs. GO1

Y Block

Mago vs. Kazunoko
Mago vs. Bonchan
Kazunoko vs. Gachikun

Finals League

March 3 (Fri) at 7 PM JST (5 AM EST, 2 AM PST, 10 AM GMT)

Itabashi Zangief vs. Mago
Haitani vs. Fuudo
Momochi vs. Itabashi Zangief
Mago vs. Fuudo
Haitani vs. Nemo

March 4 (Sat) at 5 PM JST (3 AM EST, 12 AM PST, 8 AM GMT)

Haitani vs. Momochi
Itabashi Zangief vs. Nemo
Haitani vs. Mago
Fuudo vs. Itabashi Zangief
Momochi vs. Nemo

March 5 (Sun) at 5 PM JST (3 AM EST, 12 AM PST, 8 AM GMT)

Haitani vs. Itabashi Zangief
Momochi vs. Fuudo
Momochi vs. Mago
Fuudo vs. Nemo
Mago vs. Nemo

Stream

TOPANGA LEAGUE 6 will be streamed on OPENREC.tv in English and in Japanese, free of charge. You’ll find links to the streams below.

Results

sfv-tournament

Street Fighter V – TOPANGA LEAGUE 6

Finals League

1. AW|Nemo (Urien)
2. Mago (Karin)
3. GRPT|Fuudo (R. Mika)
4. YOUDEAL.MJS|Haitani (Necalli)
5. FOX|Momochi (Ken)
6. DNG|Itabashi Zangief (Zangief)

Rank Player Team Char 1 Char 2 Wins Losses Game ±
1 Nemo AW Urien Vega 4 1 +10
2 Mago Karin 3 2 +5
3 Fuudo GRPT R. Mika 2 3 -3
4 Haitani YOUDEAL
MJS
Necalli 2 3 -3
5 Momochi FOX Ken M. Bison 2 3 -5
6 Itabashi Zangief DNG Zangief 2 3 -4
Match Log
Day 1 – March 3 (Fri)

Itabashi Zangief (Zangief) vs. Mago (Karin) – 7-5 ●○●○○○●●○●○○
Haitani (Necalli) vs. Fuudo (R. Mika) – 3-7 ●●○●○○●●●●
Momochi (Ken) vs. Itabashi Zangief (Zangief) – 7-4 ●○●○○○○○●●○
Fuudo (R. Mika) vs. Mago (Karin) – 2-7 ●●●○●●○●●
Haitani (Necalli) vs. Nemo (Urien) – 3-7 ●●○●○●○●●●

Day 2 – March 4 (Sat)

Haitani (Necalli) vs. Momochi (Ken) – 7-2 ○●●○○○○○
Itabashi Zangief (Zangief) vs. Nemo (Urien)  – 7-1 ○○○○○●○○
Haitani (Necalli) vs. Mago (Karin) – 4-7 ○○○●●○●●●●●
Fuudo (R. Mika) vs. Itabashi Zangief (Zangief) – 7-1 ○○●○○○○○
Momochi (Ken) vs. Nemo (Urien) – 4-7 ●●○●○○●●●○●

Day 3 – March 5 (Sun)

Momochi (Ken) vs. Mago (Karin) – 4-7 ○○●●○●●●○●●
Fuudo (R. Mika) vs. Nemo (Urien) – 2-7 ●○○●●●●●●
Haitani (Necalli) vs. Itabashi Zangief (Zangief) – 7-4 ○●●○○●●○○○○
Momochi (Ken) vs. Fuudo (R. Mika) – 7-4 ●●○●○●○○○○○
Mago (Karin) vs. Nemo (Urien) – 3-7 ●●●●○●●○○●

Offline League
X Block

Itabashi Zangief advances to the Finals League.

1. Itabashi Zangief (Zangief)
2. FOX|Tokido (Akuma)
3. CYCLOPS|GO1 (Chun-Li, Guile)

Rank Player Team Char 1 Char 2 Wins Losses Game ±
1 Itabashi Zangief DNG Zangief   2 0 +6
2 Tokido FOX Akuma 1 1 +3
3 GO1 CYCLOPS Chun-Li Guile 0 2 -9
YHC-Mochi*   Dhalsim  

*YHC-Mochi was unable to compete during the offline stage due to illness.

Y Block

Mago advances to the Finals League.

1. Mago (Karin)
2. RB|Bonchan (Nash)
3. GGP|Kazunoko (Cammy)
4. Gachikun (Rashid)

Rank Player Team Char 1 Char 2 Wins Losses Game ±
1 Mago   Karin Balrog 3 0 +13
2 Bonchan RB Nash 1 2 -1
3 Kazunoko GGP Cammy 1 2 -4
4 Gachikun Rashid 1 2 -8
Z Block

Nemo advances to the Finals League.

1. Nemo (Urien)
2. sako (Akuma)
3. Eita (Ken)
4. galtu (M. Bison)

Rank Player Team Char 1 Char 2 Wins Losses Game ±
1 Nemo AW Nemo Vega 3 0 +10
2 sako HORI Akuma Chun-Li 1 2 -1
3 Eita GW Ken Akuma 1 2 -3
4 galtu M. Bison 1 2 -6
Match Log
Day 1 – February 24 (Fri)

Y Block
Gachikun (Rashid) vs. Bonchan (Nash) – 2-7 ●●○○●●●●●
Kazunoko (Cammy) vs. Bonchan (Nash) – 7-4 ○●○○●○○●●○○
Gachikun (Rashid) vs. Mago (Karin) – 2-7 ●○●●○●●●●

Z Block
Eita (Ken) vs. sako (Akuma) – 7-3 ○●○○○○○●●○
Eita (Ken) vs. galtu (M. Bison) – 2-7 ○●●○●●●●●
Nemo (Urien) vs. sako (Akuma) – 8-6 ○○●●●○○●●○○●|○○

Day 2 – February 25 (Sat)

X Block
Itabashi Zangief (Zangief) vs. GO1 (Chun-Li) – 8-6 ●○○○●●●●○○○●|○○
Tokido (Akuma) vs. GO1 (Guile, Chun-Li) – 7-0 ○○○○○○○

Z Block
galtu (M. Bison) vs. sako (Akuma) – 2-7 ●●●○○●●●●
Eita (Ken) vs. Nemo (Urien) – 5-7 ●○●○○●○●●●○●
Nemo (Urien) vs. galtu (M. Bison) – 7-1 ○○○○○●○○

Day 3 – Feburary 26 (Sun)

X Block
Tokido (Akuma) vs. Itabashi Zangief (Zangief)  – 3-7 ●○○●●●○●●●

Y Block
Gachikun (Rashid) vs. Kazunoko (Cammy) – 9-7 ○●●●●○●○○○●○|○●○○
Mago (Karin) vs. Bonchan (Nash) – 7-4 ○○●●●○○●○○○
Mago (Karin) vs. Kazunoko (Cammy) – 7-2 ○○○●○○●○○

Online League
A Block

Haitani advances to the Finals League. Tokido, Nemo, Kazunoko and GO1 advance to the Offline League. Haku and Umehara drop from competition.

1. YOUDEAL.MJS|Haitani (Necalli)
2. FOX|Tokido (Akuma)
3. AW|Nemo (Urien)
4. GGP|Kazunoko (Cammy)
5. CYCLOPS OSAKA|GO1 (Chun-Li)
6. SNB|Haku (M. Bison)
7. BST|Daigo Umehara (Ryu)

Rank Player Team Character Wins Losses Game ±
1 Haitani YOUDEAL
MJS
Necalli 6 0 +10
2 Tokido FOX Akuma 4 2 +6
3 Nemo AW Urien 3 3 +3
4 Kazunoko GGP Cammy 3 3 +1
5 GO1 CYCLOPS Chun-Li 3 3 -4
6 Haku SNB M. Bison 2 4 -2
7 Umehara BST Ryu 0 6 -14
B Block

Momochi advances to the Finals League. Gachikun, Itabashi Zangief, galtu and Bonchan advance to the Offline League. Inaba and Onuki drop from competition.

1. FOX|Momochi (Ken)
2. Gachikun (Rashid)
3. DNG|Itabashi Zangief)
4. galtu (M. Bison)
5. RB|Bonchan (Nash)
6. Inaba (Urien)
7. CBZ|Onuki (Chun-Li)

Rank Player Team Character Wins Losses Game ±
1 Momochi FOX Ken 5 1 +7
2 Gachikun Rashid 4 2 +8
3 Itabashi Zangief DNG Zangief 4 2 +4
4 galtu M. Bison 3 3 +2
5 Bonchan RB Nash 3 3 -1
6 Inaba   Urien 1 5 -9
7 Onuki CBZ Chun-Li 1 5 -11
C Block

Fuudo advances to the Finals League. Eita, Mago, YHC-Mochi and sako advance to the Offline League. MOV and stormKUBO drop from competition.

1. GRPT|Fuudo (R. Mika)
2. GameWith|Eita (Ken)
3. Mago (Karin)
4. YHC-Mochi (Dhalsim)
5. HORI|sako (Akuma)
6. GRPT|MOV (Chun-Li)
7. stormKUBO (Alex)

Rank Player Team Character Wins Losses Game ±
1 Fuudo GRPT R. Mika 5 1 +11
2 Eita GW Ken 4 2 +6
3 Mago Karin 4 2 +5
4 YHC-Mochi Dhalsim 4 2 ±0
5 sako HORI Akuma 2 4 -4
6 MOV GRPT Chun-Li 2 4 -6
7 stormKUBO   Alex 0 6 -12
Previous Match Log
Day 1 – February 10 (Fri)

A Block
Haku (M. Bison) vs. Umehara (Ryu) – 3-2 ●●○○○
Tokido (Akuma)
vs. GO1 (Chun-Li) – 3-0 ○○○
GO1 (Chun-Li) vs. Haku (M. Bison) – 3-2 ●●○○○
Umehara (Ryu) vs. Haitani (Necalli) – 0-3 ●●●

B Block
Onuki (Chun-Li) vs. Itabashi Zangief (Zangief) – 0-3 ●●●
Inaba (Urien) vs. Gachikun (Rashid) – 0-3 ●●●
Momochi (Ken) vs. Gachikun (Rashid) – 0-3 ●●●
Bonchan (Nash) vs. Inaba (Urien) – 3-2 ●○●○○

C Block
MOV (Chun-Li) vs. Eita (Ken) – 0-3 ●●●
stormKUBO (Alex) vs. YHC-Mochi (Dhalsim) – 2-3 ●○●○●
sako (Akuma) vs. MOV (Chun-Li) – 2-3 ●●○○●
Mago (Karin) vs. Fuudo (R. Mika) – 0-3 ●●●

Day 2 – February 11 (Sat)

A Block
Nemo (Urien) vs. Haku (M. Bison) – 3-2 ○●○●○
Umehara (Ryu) vs. Tokido (Akuma) – 0-3 ●●●
Umehara (Ryu) vs. Nemo (Urien) – 0-3 ●●●
Tokido (Akuma) vs. Haitani (Necalli) – 1-3 ●○●●

B Block
Onuki (Chun-Li) vs. galtu (M. Bison) – 2-3 ○●○●●
Itabashi Zangief (Zangief) vs. Momochi (Ken) – 1-3 ●○●●
galtu (M. Bison) vs. Gachikun (Rashid) – 3-0 ○○○
Onuki (Chun-Li) vs. Momochi (Ken) – 0-3 ●●●
Bonchan (Nash) vs. Gachikun (Rashid) – 0-3 ●●●

C Block
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. Fuudo (R. Mika) – 3-2 ○●○●○
stormKUBO (Alex) vs. Fuudo (R. Mika) – 2-3 ●●○○●
sako (Akuma) vs. stormKUBO (Alex) – 3-1 ○●○○
Mago (Karin) vs. Eita (Ken) – 3-2 ○○●●○

Day 3 – February 12 (Sun)

A Block
Umehara (Ryu) vs. GO1 (Chun-Li) – 2-3 ●○○●●
Tokido (Akuma) vs. Haku (M. Bison) – 2-3 ○●○●●
Kazunoko (Cammy) vs. Nemo (Urien) – 0-3 ●●●
Umehara (Ryu) vs. Kazunoko (Cammy) – 0-3 ●●●
Haitani (Necalli) vs. Nemo (Urien) – 3-2 ●○●○○

B Block
Onuki (Chun-Li) vs. Inaba (Urien) – 3-1 ●○○○
galtu (M. Bison) vs. Bonchan (Nash) – 3-1 ●○○○
Itabashi Zangief (Zangief) vs. Gachikun (Rashid) – 3-2 ○●○●○
galtu (M. Bison) vs. Momochi (Ken) – 2-3 ○●●○●

C Block
MOV (Chun-Li) vs. Mago (Karin) – 0-3 ●●●
Eita (Ken) vs. YHC-Mochi (Dhalsim) – 3-2 ●●○○○
stormKUBO (Alex) vs. MOV (Chun-Li) – 0-3 ●●●
Fuudo (R. Mika) vs. sako (Akuma) – 3-0 ○○○

Day 4 – February 17 (Fri)

A Block
Kazunoko (Cammy) vs. Haku (M. Bison) – 3-2 ●●○○○
GO1 (Chun-Li) vs. Nemo (Urien) – 3-2 ●○○●○
Haku (M. Bison) vs. Haitani (Necalli) – 2-3 ○●●○●
Tokido (Akuma) vs. Kazunoko (Cammy) – 3-1 ○●○●○

B Block
Onuki (Chun-Li) vs. Gachikun (Rashid) – 0-3 ●●●
Itabashi Zangief (Zangief) vs. Bonchan (Nash) – 2-3 ○●○●●
Momochi (Ken) vs. Inaba (Urien) – 3-0 ○○○
Onuki (Chun-Li) vs. Bonchan (Nash) – 0-3 ●●●

C Block
stormKUBO (Alex) vs. Eita (Ken) – 1-3 ○●●
sako (Akuma) vs. YHC-Mochi (Dhalsim) – 3-0 ○○○
Mago (Karin) vs. stormKUBO (Alex) – 3-0 ○○○
Fuudo (R. Mika) vs. MOV (Chun-Li) – ○○○

Day 5 – February 19 (Sun)

A Block
GO1 (Chun-Li) vs. Kazunoko (Cammy) – 0-3 ●●●
GO1 (Chun-Li) vs. Haitani (Necalli) – 2-3 ○●○●●
Tokido (Akuma) vs. Nemo (Urien) – 3-1 ●○○○
Kazunoko (Cammy) vs. Haitani (Necalli) – 1-3 ○●●●

B Block
galtu (M. Bison) vs. Inaba (Urien) – 2-3 ○○●●●
Inaba (Urien) vs. Itabashi Zangief (Zangief) – 2-3 ●●○○●
galtu (M. Bison) vs. Itabashi Zangief (Zangief) – 1-3 ●●○●
Bonchan (Nash) vs. Momochi (Ken) – 2-3 ○○●●●
C Block
Mago (Karin) vs. YHC-Mochi (Dhalsim) – 2-3 ○●○●●
Eita (Ken) vs. sako (Akuma) – 3-0 ○○○
sako (Akuma) vs. Mago (Karin) – 1-3 ●○●●
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. MOV (Chun-Li) – 3-2 ○●●○○
Eita (Ken) vs. Fuudo (R. Mika) – 1-3 ○●●●

Sources: TOPANGA LEAGUE, Kakuge Checker