15th Cooperation Cup Results

By on January 7, 2017 at 8:00 pm
third strike cooperation cup

This weekend is Japan’s biggest yearly Street Fighter III tournament, the 15th edition of Cooperation Cup. The 3rd Strike scene continues to show its strength with its largest turnout for the tournament series yet.

Below is a translation of the team list, provided by hismit.

Pre-Cooperation Cup 201715th Cooperation Cup

1. [GOUKI] TK/Doriru/Nekonohi/Junin/Daikichi
2. [YANG] Furo/Tokura/Keikun/Koudai/Roshihikari
3. [GOUKI] Match/Zabi/Uraken/Yukiotoko/Dot
4. [YANG] Yanma/Sayamaru/GEO/Yamcha/Iyan
5. [DUDLEY] Loli/Kokujin/Ike/Hirahata/Gunfight
6. [CHUN-LI] Rikimaru/Mochi/Oryu/Pearl Rice/Tarokichi
7. [NECRO] Saijo Plaza/Aaron/Karanage/Teishoku/Teppei
8. [URIEN] Futana/Shoubou/Panpina/rKf/KPK
9. [TWELVE] Moto/Chikyu/Bistachio/Yama/Boko
10. [RYU] Nouten/Alecky/Kouya/Shinra/Ikeda
11. [KEN] Hirai/Deshiken/Shie/Matsuken/Kousei
12. [ORO] Mr.Mikami/Inoue/Combat Echizen/Tamihei/Jaro
13. [DUDLEY] BBK/Yomoda/d/Kaeru/Fujiwara
14. [Q] Fujinari/Marcio/Sougiya/Kario/Koide
15. [CHUN-LI] Hiroyuki/Shacho/Ippei/Volium/Asahi
16. [ALEX] Kazuya/Sakurada/Hirochan/Chelsea/Terunosuke
17. [URIEN] Zenmai Unagi/Herumasu/Adomachi/Zui/Hiden
18. [Q] Bentouya/TM/Masa/KASQ/OUT
19. [Q] Tosanosato/Five/Taka/Neruo/Naoya
20. [YUN] Derun/Olga/L/Ushi!?/SHO
21. [REMY] Pierrot/Take/Two Moon/Minoru/Shikarobin
22. [IBUKI] Irabu/Tatte/Don/Fujitsuba/ng-005
23. [MAKOTO] FAKE/Taiyou/C13/Tokusan/Kuzusan
24. [DUDLEY] Youhei/Benzo/Junchan/(na)/(na)
25. [URIEN] Heaven/Imai/Zodd/Taiyo/Shinobu
26. [Q] Hara wo nagurukikai/Rumina/Sobaya/Honmono/Takahashi
27. [CHUN-LI] Inu/Rieru/Tatsujin/Ninenme/Yamatora
28. [KEN] Hold Dat/Gavin/Frankie3s/Mutant XP/Nica K.O
29. [HUGO] YSB/Hayao/Ebara/Sano/Hamza
30. [IBUKI] BLUE/Abu/Bleach/UNO/Koupun
31. [RYU] Kuni/Vanao/Takaoman/Namijin/Masai
32. [ELENA] Atsugari/Banba/Sei/Boiler/Ore
33. [KEN] Heboryu/Daikan/DDA/A/Spellmaster-J
34. [CHUN-LI] Model/Marko/Ryan/Shinta/Ojisan
35. [MAKOTO] Lance/Duralath/Shin/Arlieth/Mami
36. [KEN] Kiraki/Naga/Kyabetsu/Matsudatcho/Shigeki
37. [ORO] Fugu/Munakata/dirty/Tama/Thanatos
38. [ELENA] TAX/Ise/D5/Moriyoshi/Kameyama
39. [NECRO] Ikeyama/Tamu/Yoshihara/Sugiyama/Bacchus
40. [NECRO] Gorgeous/PinoAB7/FCF/Konitan/Oppeke
41. [YUN] Yakkun/K.O/Issei/Mester/Hyacinth
42. [MAKOTO] Tominaga/Mimora/Chance/LUKA/Shibu
43. [URIEN] Taihei/Edo/Aoi/Calorine/NEET
44. [ORO] Otani/Hiyokko/Himo Danshaku/Unamu/Aloha
45. [URIEN] Maro/Hijiki/Ishibashi/Notchi/key
46. [ALEX] Uematsu/Genki/Seikun/Plus/Kuma
47. [URIEN] RX/Ruu/Chako/Afro/Dojima
48. [YANG] Nihachi/Ion/Hirokazu/Hoihoisan/Shisokko
49. [KEN] Jinrai Jiko/Ky/Koba/Arunaka/Tanapero
50. [IBUKI] Ringo/Higa/Atsushi/red/Goe
51. [KEN] Kokeshi/Satou/Pin II/Yane/Mejukusei
52. [DUDLEY] Tamakon/Tempura/Orochinoppo/Goroneko/Goto
53. [KEN] HT/Shigeo/Kurea/Onbashira/Curry
54. [REMY] Toba/Neo_G/Shima/Sukeroku/Ryo-chin
55. [CHUN-LI] Takami/Shirokuro/Zon/chaken/Fugi
56. [RYU] Shaboten/Magu/Kokui/Yuun/Teppoudama
57. [BLEND] Takigawa Oblate(NE)/Izco(NE)/Katy Parry(AL)/Duckator(DU)/Ototo!(MA)
58. [YUN] Terubou/Kowappa/Saru/Kitagawa/Chuui
59. [YUN] OJA/Bagoooon/Moto/Chuuashi Zesshou TKD/Shintarou
60. [CHUN-LI] Raoh/Umezono/INO/K/Maggy
61. [YANG] Yuurei/Futon/Hasegawa/Junro/Yuuri
62. [YUN] RURIO/Ben/Suu
63. [KEN] Watanabe/Makotsu/Shibuya/Efushi/Felicy
64. [MAKOTO] Haitani/Boss/Chibacchi/Kochiya/Izu
65. [CHUN-LI] MOV/Yaz/Massi/Chokkin/Neko

1. [Temma Kokusai keisatsu] Chance(MA)/Loli(DU)/Shie(KE)/Hayao(HU)/Kousei(KE)
2. [Heisei Ishingun] TAX(EL)/Nouten(DU)/Ikeda(MA)/Setotchi(CH)/Jinraijiko(KE)
3. [LALA] Kera(MA)/Hyacinth(YU)/Mori-B(KE)/Higa(IB)/Chakky(CH)
4. [HAPPY LOTIONS] Heaven(UR)/Harano(UR)/Tamakon(DU)/Shaboten(RY)/Taihei(UR)
5. [Lupin 122] Shiro Jersey(YU)/Tanaka(DU)/Hiyokko(OR)/Sugawarosu(EL)/Vodka(CH)
6. [Asa-rd bu (kari) buinboshuuchuu!!] Irabu(IB)/Aomi(DU)/Marcio(Q)/Zui(UR)/Boiboisan(YA)
7. [Magical Yanma Power] Taiyo(KE)/Aiharamaki(Q)/Meganesuki(AL)/Chugen(DU)/Yanma(YA)
8. [VGM Robot Fukaya] Doriru(GO)/Tetsuo(DU)/Shimano(UR)/Takumi(YA)/BIG(YU)
9. [MAD CATZ] Spellmaster-J(KE)/Bamu(DU)/Masabo(KE)/Michu(MA)/Taoru(YU)
10. [Bakumatsu Roman Daini maku ~Gekka no Kenshi~] Inu(CH)/Yane(KE)/Maro(UR)/Junro(YA)/Chika idol-zei(MA)
11. [Utada Nukeru 3] Fabo(AL)/Alecky(RY)/Onbashira(KE)/Moriyoshi(EL)/Takigawa Oblate(NE)
12. [Brofessional] Yoshihara(NE)/Souhei(CH)/Aoki(KE)/Betten(UR)/Hidari(AL)
13. [Kitaryou] Hirokazu(YA)/UNO(IB)/Shisokuso(KE)/Pupurun(RY)/Nobu(MA)
14. [Tekken 5] Vegawo(MA)/Deboru(KE)/Fuguri(Q)/sdz(UR)/Kousuke(KE)
15. [DDP-san ni omakase] DDP(AL)/Zenma Iunagi(KE)/Himajin(KE)/Hiden(UR)/Kenumisu(MA)
16. [Jinsei Hit kakushin] Gold River(UR)/Kokui(RY)/Kuzusan(MA)/Tsubaki(UR)/Plus(AL)
17. [(kabu) Shachiku] Ikeyama(NE)/Fugu(OR)/Sano(HU)/Torigomoku(IB)/Matsuno(DU)
18. [The Bantetsu] OJA(YU)/Katagiri(Q)/hei(TW)/Saijo Plaza(NE)/Suzuki(OR)
19. [CIMA Watchers] Chelsea(OR)/Orochinoppo(DU)/Atarime(DU)/Futana(UR)/Ignition Mura(KE)
20. [Shura no kuni kara 2017] Benzo(DU)/Yuurei(YA)/Kouji(UR)/Yuuri(YA)/Takami(CH)
21. [Shibuya] Chuuashi Zesshou TKD(YU)/Issei(YU)/Ma Junior(YU)/Misawa(KE)/Shimono(UR)
22. [Baba Mikado] BBK(DU)/Tarokichi(CH)/Ringo(IB)/Roshihikari(YA)/Kaeru(DU)
23. [Milky Boys] Mami(MA)/Ben(YU)/Lance(CH)/JP(GO)/Nasty Nate(YU)
24. [Kizuna -NEXUS-] Fujinari(Q)/Zaiyuri(UR)/Makotsu(KE)/Kurea(KE)/Ninenme(CH)
25. [Oi, Goto!] Combat Echizen(OR)/Karanage(NE)/Tsuji(YU)/Ishibashi(UR)/Oppeke(NE)
26. [Game Panic Kofu] Karasu(CH)/Acid(KE)/Nanashi(YU)/Sougiya(Q)/Zanto(NE)
27. [Z Senshi] Kuni(RY)/Nuki(CH)/SHO(YU)/Tokura(YA)/Genki(AL)
28. [Fundo no Genei Suzaku] Olga(YU)/Derun(YU)/L(YU)/Red(IB)/Minoru(RE)
29. [Class of 1999] Yukiotoko(GO)/FCF(NE)/Hirochan(AL)/Umemon(EL)/Naga(KE)
30. [LEGEND] AFM(CH)/TK(GO)/Take(RE)/Namijin(RY)/Pierre(UR)
31. [Gokesshu] Yamatora(MA)/Kuzumochi(DU)/Calorine(UR)/A(KE)/Toba(RE)
32. [Food Court ni iru Player to shiriaitai] Kouya(RY)/Rakio(DU)/Taiyou(MA)/Yukito(OR)/Hiroyuki(CH)
33. [Chou Makai Shura] Deshiken(KE)/Ushi!?(YU)/Shirokuro(CH)/RB(UR)/Hirahata(DU)
34. [Kanto Gochin] Konitan(NE)/Houkei(DU)/Batch(MA)/Zuriyama(CH)/Taiwan Massage(GO)
35. [Heaven Net Kanazawa] Edo(UR)/Ky(CH)/Arunaka(AL)/Koba(YU)/Tanapero(YU)
36. [Texas UFO] Sin(YU)/Luke(GO)/Izco(NE)/Sasuga Trevor(KE)/Shin(KE)
37. [Man Godzilla] Terubou(YU)/Kitagawa(KE)/Kokujin(DU)/Masa(Q)/LUKA(MA)
38. [BM Jiro ~Shinjuku MORE~] YSB(HU)/TM(Q)/Sugiyama(NE)/Ruu(UR)/Pierrot(RE)
39. [Zutto niku wo yaitekimashita] Fujiwara(DU)/Bistachio(TW)/Ryo-chin(RE)/Dejiro(UR)/Kagecchi(DU)
40. [Senjo ni sakuichirin no Chidegi] Asahi(CH)/Shain(KE)/Chando(KE)/Aida Haeki(MA)/Hama(CH)
41. [Tomishiken dainigun] Abu(IB)/Matsushima(CH)/Pechi(UR)/Kameyama(RY)/Udo(GO)
42. [Ore no mentaiko, umakatchan!] Two Moon(RE)/Koudai(YA)/S(YU)/Dot(GO)/Takaoman(RY)
43. [Casino Kyomachi] Koupun(IB)/Nihiro(UR)/Mr.Mikami(OR)/KAS(Q)/Matsudatcho(KE)
44. [Aoshima Shuto] Terunosuke(AL)/OUT(Q)/KOH(YA)/Hanachouchin(CH)/Bagoooon(YU)
45. [This is 3rd Strike] Nica KO(YA)/Mutant XP(NE)/Frankie3s(KE)/Gavin(CH)/Hold Dat(AL)
46. [Master Course] Arashi(GO)/Kyabetsu(KE)/Moto(YU)/Nitto(YU)/Rikimaru(CH)
47. [PS3OE mura daihyou] BLUE(IB)/Tengu(KE)/Domachi(DU)/Yamcha(YA)/TALER(MA)
48. [Nishinihon 42-gun] Tosanosato(Q)/Komeichi(KE)/CASA(EL)/Daikou(EL)/Boiler(EL)
49. [Naoya Club] Naoya(UR)/Osoban(YU)/Akaken(GO)/Satou(KE)/Yoidore(CH)
50. [Koutetsu no Ginga] FAKE(MA)/Boko(TW)/Kuma(AL)/Doujima(UR)/RURIO(YU)
51. [Darkstalkers] Kowappa(YU)/Komemaru(CH)/Wantarlen(YA)/Panpina(UR)/Norio(UR)
52. [PURORESU G] Jonas(KE)/Partybrian5000(YU)/D5(EL)/Arlieth(MA)/Duralath(AL)
53. [Capsule Nagayama] Tamu(NE)/Kochiya(MA)/Daikan(KE)/Sakurada(AL)/d(DU)
54. [“Dan”] Myu(UR)/Haregoro(AL)/Hisa(CH)/Nikei(KE)/Fair(MA)
55. [Hon-Atsugi Palm Top] Chako.(UR)/Inoue(OR)/rKf(UR)/Yomoda(DU)/Mochi(CH)
56. [Gekitotsu! 100 oku Kusoripu no senshitachi!] Rumina(Q)/DOI(NE)/Otani(OR)/Zodd(UR)/Shirai(YU)
57. [Dicks Out!] Aaron(NE)/Dusty(YA)/Fern(DU)/Phil(DU)/Face(CH)
58. [La Cobra] Marko(CH)/Gunfight(DU)/Ryan(CH)/Yaz(CH)/Massi(YU)
59. [Okahoshi] Nights(YU)/Tsubo(CH)/KZ(GO)/Nisu(KE)/M2C(MA)
60. [Yatagarasu denkousenki from Shining-zei] Urzica(KE)/Kage(HU)/ZackyWild(KE)/Kumada(MA)/Ajinosashimi(RY)
61. [Konnichiwa GameInn Kakeo-ten desu] Kakusan(Q)/Kappa(MA)/Mutchi(KE)/Anupo(DU)/Eda(CH)
62. [Origin Bentou (Minami-Urawa BIG ONE shiten)] Bentouya(Q)/HHH(HU)/Teishoku(NE)/Goto(DU)/Haku(YA)
63. [all for shigeo] Kani(DU)/HT(KE)/Nekonohi(GO)/Bleach(UR)/Shigeo(KE)
64. [volume-MAX] Volium(CH)/Komatsuna(KE)/Hijiki(UR)/Kokeshi(KE)/Nidaime Nariaki(KE)
65. [K.O Family] K.O(YA)/Kashi(KE)/Hirai(KE)/RX(UR)/Yakkun(YU)
66. [Last Dinosaur] Afro(UR)/Teppei(EL)/Shikarobin(RE)/Goe(IB)/Munakata(OR)
67. [57 nen sedai yonin + 54 nen sedai hitori] Tominaga(MA)/Match(GO)/Boss(YU)/Furo(YA)/K(CH)
68. [Shimura NEWTON (kari)] Chokkin(EL)/Yuri(GO)/Tsukun(YU)/Honmono(Q)/Heikichi(MA)
69. [LAST Kawasaki Wonders] Goinkyo(AL)/SAMBO(IB)/Iemon(YU)/Nagatsu(YU)/Hoimin(RY)
70. [CrimsonRug] Ebara(HU)/Pearl Rice(CH)/Koro(OR)/Keikun(YA)/Zabi(GO)
71. [KKUM] Ion(YU)/Ponta(MA)/Nihachi(YA)/HellMaster(UR)/Ototo!(MA)
72. [F-ZERO] Uematsu(AL)/Imai(UR)/Hyottoko(DU)/Cuhullin(KE)/Aopan(AL)
73. [The Matsuri] Efu(DU)/Nishikawa(YA)/Shinta(YU)/Dekoi(GO)/Seikun(AL)
74. [Baba Fumika] Tokusan(MA)/Kin(DU)/Fujimon(KE)/Kaku(HU)/Notchi(UR)
75. [Panasuno!] Curry(KE)/Zon(CH)/Fugi(CH)/Bacchus(NE)/ES Shoubou(UR)
76. [Paper Company Kouenji CUBE] Shacho(CH)/Atsugari(EL)/Goroneko(DU)/Sane(MA)/Initial G(MA)
77. [Maruyama Gundan] Shibu(MA)/Maruyama(KE)/Saki(MA)/Ippei(CH)/Chisa(YU)
78. [Kouenji Hakkotai!] Heboryu(KE)/Hiyama(CH)/Model(CH)/Atsushi(IB)/Tarou(UR)
79. [Funabashi Fun Fun] Mimora(MA)/Kazuya(AL)/Magu(RY)/Felicy(DU)/Aloha(CH)
80. [Tokai Saikyo Gouki] Uraken(GO)/Danna(DU)/Moritaka(KE)/Tatsujin(CH)/Maekawa(CH)
81. [Shoshinsha no tachi] Kiraki(KE)/Komaki(MA)/Yachi(CH)/Max(CH)/Kancho Kendama(KE)
82. [Ouka] Raoh(CH)/Mester(YU)/INO(MA)/Matsuken(KE)/Shintarou(YU)
83. [Over200] DDA(KE)/Talbain(EL)/Yama(TW)/Kami(DU)/C(MA)
84. [Mada awateruyouna jikan janai] Machiken(KE)/Kamata(MA)/Hashiru(CH)/chaken(CH)/Rieru(CH)
85. [Home Ground] Haitani(MA)/MOV(CH)/Momochi(YU)/Vanao(RY)/Saru(YU)
86. [Mikado Gekijou] Takahashi(YA)/Negicchi(AL)/Nagi(MA)/Abecchi(YU)/Takeshi(NE)
87. [100 Mega Shock] Umezono(CH)/NEO-G(RE)/Kindevu(YU)/Eita(KE)/Kiyomatsu(KE)
88. [Quick Game Club] Ease(KE)/Yoshinani(OR)/Paku(CH)/Date Megane(GO)/Crepe Kids(GO)
89. [Gamen yori Figure no pantsu mitekattetai] Gorgeous(NE)/Taka(Q)/FK(GO)/Neruo(Q)/Futon(YA)
90. [Sei Thanatos gakuen] Sei(EL)/Thanatos(OR)/Tempura(DU)/Akagaeru(AL)/Aoi(UR)
91. [Tarinai futari] Urusai Koide-kun(SE)/Tori(DU)/Kario(Q)/Nekomura(DU)/Araki(MA)

The action starts with the Pre-Cooperation Cup, a 5-on-5 team tournament in which same character teams are encouraged (but not required). The following day is the Cooperation Cup 5-on-5 itself, which allows for duplicate characters on teams but requires team compositions of at least three different characters. Both events are broken up into multiple rounds of play, starting with the first and second rounds, which will determine 7 of the 8 finals tournament teams, with the remaining team decided by the playoff rounds.

Each day of the event is scheduled to start at 10:00 AM JST (8:00 PM EST, 5:00 PM PST), with the finals schedule to start around 5:30 PM JST (3:30 AM EST, 12:30 AM PST). For more information on format and schedule, check out this helpful Google doc.

Check out all the high-level 3rd Strike live from Tokyo Leisure Land Pallet Town on Ooyama Game Newton’s Twitch channel.

Watch live video from gamenewton on www.twitch.tv

Results

sfiii-3s-tournament

Street Fighter III 3rd Strike

15th Cooperation Cup

1. Z Senshi – Kuni (Ryu), CBZ|Onuki (Chun-Li), SHO (Yun), Tokura (Yang), Genki (Alex)
2. 57-Nen Sedai Yonin + 54-Nen Sedai Hitori – Tominaga (Makoto), Match (Gouki), Boss (Yun), Furo (Yang), K (Chun-Li)3. Master Course – Game Center Arashi (Gouki), Kyabetsu (Ken), Moto (Yun), Nitto (Yun), Rikimaru (Chun-Li)
3. K.O Family – K.O (Yang), Kashi (Ken), Hirai (Ken), RX (Urien), Yakkun (Yun)
5. Sei Thanatos Gakuen – Sei (Elena), Thanatos (Oro), Tempura (Dudley), Akagaeru (Alex), Aoi (Urien)
5. Ouka – Raoh (Chun-Li), Mester (Yun), Inoue (Makoto), Matsuken (Ken), Shintarou (Yun)
5. The Matsuri – F (Dudley), Nishikawa (Yang), Shinta (Yun), Dekoi (Gouki), zako (Alex)
5. Home Ground – Haitani (Makoto), MOV (Chun-Li), Momochi (Yun), Vanao (Ryu), Saru (Yun)

Match Log

Sources: Cooperation Cup, team list translations by hismit