South East Asia Major 2016 Results

By on October 9, 2016 at 8:00 am
seam-2016-750

South East Asia Major has shifted from summer to fall for 2016, but like always it’s one of the most highly anticipated events of the year. Hosted as part of the GameStart convention in Singapore, as with previous years SEAM is a Capcom Pro Tour premier event, meaning one player will potentially claim a qualifying spot for Capcom Cup later this year. The line-up of titles include BlazBlue Central Fiction, Guilty Gear Xrd -REVELATOR-, The King of Fighters XIV, Street Fighter V and Tekken 7 Fated Retribution (as a King of the Iron Fist Tournament 2016 SEA qualifier).

A huge number of players from the regions will be participating. Daigo Umehara, GO1, sako, Haitani, Momochi, Yukadon, Dakou, Xiaohai, Humanbomb, INFILTRATION, PoongKo, RB, Gackt, Leslie and Xian are just a few names that will be competing over the weekend. Yoshinori Ono and Tomoaki Ayano of Capcom will also be in attendance.

You certainly won’t want to miss the action, and Capcom Fighters and BEast of the East will be offering live broadcasts of the event so you don’t. Capcom Fighters will be exclusively covering the Street Fighter V singles events, while the rest of the action will be on BEast of the East’s channel.

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

beastpac

Watch live video from beastapac on www.twitch.tv

Stream Schedule

All times in SGT (UTC +8)

seam2016stream-schedule-fridaya

seam2016stream-schedule-staturdaydaya

seam2016stream-schedule-sundaysavjhv

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

Singles Tournament

As Tokido has already qualified for Capcom Cup, the qualifying spot passes to the global leaderboards.

1. Tokido (Ryu)
2. EG|Momochi (Ken)
3. HM|Eita (Ken)
4. HORI|sako (Chun-Li)
5. VS.FV|IamChuan (Guile)
5. NL (Ryu)
7. RZR|Xian (F.A.N.G)
7. HuomaoTV|Humanbomb (Chun-Li)

9. AW|Nemo (Vega)
9. RZR|INFILTRATION (Nash)
9. XYZZY (Birdie)
9. Mago (Karin)
13. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)
13. GGP|Kazunoko (Cammy)
13. RB|Bonchan (Nash)
13. Saunic (Laura)

17. IPT|Dru (Chun-Li)
17. Gackt (Nash)
17. PBE|Don (Ryu)
17. DNG|Itazan (Zangief)
17. CBZ|Onuki (Chun-Li)
17. HM|GO1 (Chun-Li)
17. Tse4444 (Chun-Li)
17. YOUDEAL|yukadon (Nash)
25. Somniac (M. Bison)
25. SAULABIS (Rashid)
25. MF|TONPY (Chun-Li)
25. Chris Wong (Nash)
25. G.Y.R.O
25. SEED|SKZ (Cammy)
25. SBM|Johnny (Karin)
25. Save (Dhalsim)

Match Log
Grand Final

EG|Momochi (Ken) vs. Tokido (Ryu) – 2-3

Losers Final

EG|Momochi (Ken) vs. HM|Eita (Ken) – 3-1

Winners Final

Tokido (Ryu) vs. EG|Momochi (Ken) – 3-1

Losers Semi-final

HORI|sako (Chun-Li) vs. HM|Eita (Ken) – 0-3

Top 8 Winners

EG|Momochi (Ken) vs. HM|Eita (Ken) – 3-1
Tokido (Ryu) vs. VS.FV|IamChuan (Guile) – 3-0

Top 8 Losers

RZR|Xian (F.A.N.G) vs. HORI|sako (Chun-Li) – 1-3
NL (Ryu) vs. HuomaoTV|Humanbomb (Chun-Li) – 3-1

HORI|sako (Chun-Li) vs. VS.FV|IamChuan (Guile) – 3-1
NL (Ryu) vs. HM|Eita (Ken) – 0-3

Top 16 Winners

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
RZR|Xian (F.A.N.G) vs. HM|Eita (Ken) – 0-2
Tokido (Ryu) vs. NL (Ryu) – 2-0
VS.FV|IamChuan (Guile) vs. XYZZY (Birdie) – 2-0

Top 16 Losers

QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. AW|Nemo (Vega) – 0-2
HORI|sako (Chun-Li) vs. GGP|Kazunoko (Cammy) – 2-1
RB|Bonchan (Nash) vs. HuomaoTV|Humanbomb (Chun-Li) – 0-2
Mago (Karin) vs. Saunic (Laura) – 2-0

RZR|Xian (F.A.N.G) vs. AW|Nemo (Vega) – 2-0
RZR|INFILTRATION (Nash) vs. HORI|sako (Chun-Li) – 0-2
XYZZY (Birdie) vs. HuomaoTV|Humanbomb (Chun-Li) – 1-2
NL (Ryu) vs. Mago (Karin) – 2-1

Top 32 Winners

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. Saunic (Laura) – 2-0
Mago (Karin) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
RZR|Xian (F.A.N.G) vs. HoumaoTV|Humanbomb (Chun-Li) – 2-1
HM|Eita (Ken) vs. RB|Bonchan (Nash) – 2-1
Tokido (Ryu) vs. DNG|Itazan (Zangief) – 2-0
HORI|sako (Chun-Li) vs. NL (Ryu) – 1-2
AW|Nemo (Vega) vs. VS.FV|IamChuan – 0-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. XYZZY (Birdie) – 1-2

Top 32 Losers

Somniac vs. IPT|Dru
SAULABIS vs. Gackt
PBE|Don vs. MF|TONPY
Chris Wong vs. GGP|Kazunoko
G.Y.R.O vs. CBZ|Onuki
HM|GO1 vs. SEED|SKZ
SBM|Johnny vs. Tse4444
Save vs. YOUDEAL|yukadon

QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. IPT|Dru (Chun-Li) – 2-0
AW|Nemo (Vega) vs. Gackt (Nash) – 2-0
HORI|sako (Chun-Li) vs. PBE|Don (Ryu) – 2-0
DNG|Itazan (Zangief) vs. GGP|Kazunoko (Cammy) – 1-2
RB|Bonchan (Nash) vs. CBZ|Onuki (Chun-Li) – 2-1
HuomaoTV|Humanbomb (Chun-Li) vs. HM|GO1 (Chun-Li) – 2-0
Mago (Karin) vs. Tse4444 (Chun-Li) – 2-0
Saunic (Laura) vs. YOUDEAL|yukadon (Nash) – 2-0

Pool Qualifiers
Top 32 Winners

Pool 01 – RZR|INFILTRATION (Nash)
Pool 02 – Saunic (Laura)
Pool 03 – EG|Momochi (Ken)
Pool 04 – Mago (Karin)
Pool 05 – RZR|Xian (F.A.N.G)
Pool 06 – HuamaoTV|Humanbomb (Chun-Li)
Pool 07 – HM|Eita (Ken)
Pool 08 – RB|Bonchan (Nash)
Pool 09 – Tokido (Ryu)
Pool 10 – DNG|Itazan (Zangief)
Pool 11 – HORI|sako (Chun-Li)
Pool 12 – NL (Ryu)
Pool 13 – VS.FV|IamChuan (Guile)
Pool 14 – AW|Nemo (Vega)
Pool 15 – QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)
Pool 16 – XYZZY (Birdie)

Top 32 Losers

Pool 01 – IPT|Dru (Chun-Li)
Pool 02 – Somniac (M. Bison)
Pool 03 – SAULABIS (Rashid)
Pool 04 – Gackt (Nash)
Pool 05 – PBE|Don (Ryu)
Pool 06 – MF|TONPY (Chun-Li)
Pool 07 – Chris Wong (Nash)
Pool 08 – GGP|Kazunoko (Cammy)
Pool 09 – G.Y.R.O
Pool 10 – CBZ|Onuki (Chun-Li)
Pool 11 – HM|GO1 (Chun-Li)
Pool 12 – SEED|SKZ (Cammy)
Pool 13 – SBM|Johnny (Karin)
Pool 14 – Tse444 (Chun-Li)
Pool 15 – Save (Dhalsim)
Pool 16 – YOUDEAL|yukadon (Nash)

PlayStation 4 Asia Amateur Tournament

1. Verloren (Cammy)
2. XYZZY (Birdie)
3. Leslie (Ryu)
4. Saisak (Karin)
5. gllty (Dhalsim)
5. SKZ (Cammy)
7. Heavy Mental (R. Mika)
7. Dennis Wong (M. Bison)

9. Blackcat (Ken)
9. Sarz (Zangief)
9. Zen Wong (Dhalsim)
9. LikeWhiteBread (F.A.N.G)
13. Readyplayer (M. Bison)
13. RedJohn (Ken)
13. Levelpeng (Necalli)
13. MengXiang11 (Guile)

Match Log
Grand Final

XYZZY (Birdie) vs. Verloren (Cammy) – 2-3 Reset
XYZZY (Birdie) vs. Verloren (Cammy) – 2-3

Losers Final

Verloren (Cammy) vs. Leslie (Ryu) – 3-1

Winners Final

XYZZY (Birdie) vs. Verloren (Cammy) – 3-0

Losers Semi-final

Leslie (Ryu) vs. Saisak (Karin) – 3-1

Top 8 Winners

gllty (Dhalsim) vs. XYZZY (Birdie) – 2-3
Verloren (Cammy) vs. Saisak (Karin) – 3-1

Top 8 Losers

Leslie (Ryu) vs. Heavy Mental (R. Mika) – 3-1
Dennis Wong (M. Bison) vs. SKZ (Cammy) – 0-3

Leslie (Ryu) vs. gllty (Dhalsim) – 3-0
Saisak (Karin) vs. SKZ (Cammy) – 3-2

Top 16 Winners

gllty (Dhalsim) vs. SKZ (Cammy) – 2-0
XYZZY (Birdie) vs. Zen Wong (Dhalsim) – 2-0
Verloren (Cammy) vs. Heavy Mental (R. Mika) – 2-0
Saisak (Karin) vs. Leslie (Ryu) – 2-1

Top 16 Losers

Blackcat vs. Readyplayer
Sarz vs. RedJohn
Dennis Wong vs. Levelpeng
LikeWhiteBread vs. MengXiang11

Leslie vs. Blackcat
Heavy Mental vs. Sarz
Zen Wong vs. Dennis Wong
SKZ vs. LikeWhiteBread

First Round

gllty (Dhalsim) vs. Blackcat (Ken) – 2-0
SKZ (Cammy) vs. Readyplayer (M. Bison) – 2-0
Sarz (Zangief) vs. Zen Wong (Dhalsim) – 0-2
RedJohn (Ken) vs. XYZZY (Birdie) – 0-2
Dennis Wong (Cammy) vs. Heavy Mental (R. Mika) – 0-2
Verloren (Cammy) vs. Levelpeng (Necalli) – 2-0
LikeWhiteBread (F.A.N.G) vs. Leslie (Ryu) – 1-2
MengXiang11 (Guile) vs. Saisak (Karin) – 0-2

PlayStation 4 Asia Amateur Tournament Wild Card Qualifier

gllty qualifies for the PlayStation Asia Amateur Tournament.

1. gllty (Dhalsim, Juri)
2. Tse4444 (Chun-Li)
3. Wild Taiwanese (Laura)
4. Oswaldace (Necalli)
5. Chris Wong (Nash)
5. Travis Styles (Chun-Li, Necalli)
7. TGU|Greanbyte (Birdie, Balrog)
7. Sketch (Nash)

Match Log
Grand Final

gllty (Dhalsim, Juri) vs. Tse4444 (Chun-Li) – 0-3 Reset
gllty (Dhalsim) vs. Tse4444 (Chun-Li) – 3-2

Losers Final

Wild Taiwanese (Laura) vs. Tse4444 (Chun-Li) – 1-3

Winners Final

Tse4444 (Chun-Li) vs. gllty (Dhalsim) – 2-3

Losers Semi-final

Wild Taiwanese (Laura) vs. Oswaldace (Necalli) – 3-1

Top 8 Winners

Tse4444 (Chun-Li) vs. Chris Wong (Nash) – 3-1
Wild Taiwanese (Laura) vs. gllty (Dhalsim) – 1-3

Top 8 Losers

TGU|Greanbyte (Birdie, Balrog) vs. Oswaldace (Necalli) – 0-3
Travis Styles (Chun-Li) vs. Sketch (Nash) – 3-0

Chris Wong (Nash) vs. Oswaldace (Nash) – 2-3
Wild Taiwanese (Laura) vs. Travis Styles (Chun-Li, Necalli) – 3-0

bbcf-tournament

BlazBlue Central Fiction

1. IPT|Alden (μ-No.12-)
2. Jiyuna (Izayoi)
3. Jaeshi (Nine)
4. Rebel2|Seo (Jin)
5. GGVN|AsiuKyubu (Azrael)
5. Rebel2|Ourozama (Hazama)
7. ABEGEN (Tager)
7. Rebel2|Yensen (Hibiki)

Match Log
Grand Final

IPT|Alden (μ-No.12-) vs. Jiyuna (Izayoi) – 0-3 Reset
IPT|Alden (μ-No.12-) vs. Jiyuna (Izayoi) – 3-0

Losers Final

Jiyuna (Izayoi) vs. Jaeshi (Nine) – 2-1

Winners Final

IPT|Alden (μ-No.12-) vs. Jaeshi (Nine) – 2-0

Losers Semi-final

Jiyuna (Izayoi) vs. Rebel2|Seo (Jin) – 2-1

Top 8 Winners

Jaeshi (Nine) vs. Rebel2|Ourozama (Hazama) – 2-0
IPT|Alden (μ-No.12-) vs. GGVN|AisuKyubu (Azrael) – 2-0

Top 8 Losers

Rebel2|Seo (Jin) vs. ABEGEN (Tager) – 2-0
Jiyuna (Izayoi) vs. Rebel2|Yensen (Hibiki) – 2-0

Rebel2|Seo (Jin) vs. GGVN|AsiuKyubu (Azrael) – 2-0
Jiyuna (Izayoi) vs. Rebel2|Ourozama (Hazama) – 2-0

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

Open Tournament

1. HM|Dogura (Raven)
2. Jajamaru (Jam Kuradoberi)
3. NOB (Sol Badguy)
4. TAKA (Slayer)

Match Log
Grand Final

HM|Dogura (Raven) vs. Jajamaru (Jam Kuradoberi) – 3-2

Losers Final

NOB (Sol Badguy) vs. Jajamaru (Jam Kuradoberi) – 0-2

Winners Final

NOB (Sol Badguy) vs. HM|Dogura (Raven) – 2-1

Losers Semi-final

TAKA (Slayer) vs. Jajamaru (Jam Kuradoberi) – 1-2

ARC REVOLUTION CUP 2016 Qualifier Match

Daru qualifies for ARC REVOLUTION CUP 2016. 

Match Log

PBE|Noob (Zato-1 vs. Daru (I-No) – 0-3

SEA Tournament

Open to Southeast Asia players only. The winner faces Daru from South Korea for a spot in ARC REVOLUTION CUP 2016.

Noob faces Daru for the ARC REVOLUTION CUP 2016 qualifier spot.

1. PBE|Noob (Zato-1)
2. PBE|Drake (Venom)
3. Rebel2|Seo (Sol Badguy)
4. PBE|Shinji (May)
5. GGVN|Aisukyubu (May)
5. GGVN|Puppy (I-No, Jam Kuradoberi)
7. GGVN|Flick (Potemkin)
7. IPT|Alden (Ky Kiske)

Match Log
Grand Final

PBE|Noob (Zato-1) vs. PBE|Drake (Venom) – 2-0

Losers Final

PBE|Drake (Venom) vs. Rebel2|Seo (Sol Badguy) – 2-0

Winners Final

PBE|Drake (Venom) vs. PBE|Noob (Zato-1) – 0-2

Losers Semi-final

PBE|Shinji (May) vs. Rebel2|Seo (Sol Badguy) – 0-2

Top 8 Winners

PBE|Noob (Zato-1) vs. PBE|Shinji (May) – 2-0
Rebel2|Seo (Sol Badguy, Johnny) vs. PBE|Drake (Venom) – 0-2

Top 8 Losers

GGVN|Flick (Potemkin) vs. GGVN|Aisukyubu (May) – 1-2
IPT|Alden (Ky Kiske) vs. GGVN|Puppy (I-No) – 0-2

Rebel2|Seo (Johnny) vs. GGVN|Aisukyubu (May) – 2-1
PBE|Shinji (May) vs. GGVN|Puppy (I-No, Jam Kuradoberi) – 2-0

tk7fr-tournament

Tekken 7 Fated Retribution – The King of the Iron Fist Tournament 2016 SEA Qualifier

Meat qualifies for The King of Iron Fist Tournament 2016

1. Meat (King, Bryan)
2. ARENZ (Josie)
3. Imurmother (King)
4. KGBPLUS (Paul, King)
5. Mememe (Katarina, Claudio)
5. Mercury (Law)
7. SbyRazor (Asuka)
7. shinato malaysia (Hwoarang)

Match Log
Grand Final

Meat (King, Bryan) vs. ARENZ (Josie) – 3-2

Losers Final

Imurmother (King) vs. ARENZ (Josie) – 0-3

Winners Final

Imurmother (King) vs. Meat (King) – 0-2

Losers Semi-final

ARENZ (Josie) vs. KGBPLUS (Paul, King) – 2-0

Top 8 Winners

Imurmother (King) vs. Mercury Law) – 2-1
ARENZ (Josie) vs. Meat (King) – 0-2

Top 8 Losers

SbyRazor (Asuka) vs. Mememe (Katarina) – 0-2
shinato malaysia (Hwoarang) vs. KGBPLUS (Paul) – 0-2

ARENZ (Josie) vs. Mememe (Claudio, Katarina) – 2-1
Mercury (Law) vs. KGBPLUS (Paul) – 0-2

kof-xiv-kofxiv-tournament

The King of Fighters XIV

1. QANBA.Douyu|Xiaohai (K’/Iori/Mai, K’/Luong/Iori)
2. QANBA.Douyu|Dakou (Kyo/K’/Iori)
3. HM|GO1 (Nakoruru/Mai/Mature, K’/Nakoruru/Mature, Nakoruru/Love/Mature)
4. AW|Nemo (K’/Luong/Nakoruru, K’/Luong/Mai)

Match Log
Grand Final

QANBA.Douyu|Dakou (Kyo/K’/Iori) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (K’/Mai/Iori) – 0-2 Reset
QANBA.Douyu|Dakou (Kyo/K’/Iori) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (K’/Mai/Iori) – 0-2

Losers Final

HM|GO1 (Nakoruru/Mai/Mature, Nakoruru/Love/Mature) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (K’/Iori/Mai) – 2-1

Winners Final

QANBA.Douyu|Dakou (Kyo/K’/Iori) vs. PandaTV|Xiaohai (K’/Luong/Iori) – 2-1

Losers Semi-final

HM|GO1 (K’/Nakoruru/Mature, Nakoruru/Mai/Mature) vs. AW|Nemo (K’/Luong/Nakoruru, K’/Luong/Mai) – 2-1

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. 7110 (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
2. Birdee (Akuma/Viewtiful Joe/Haggar)
3. IPT|Anton Castilla (Zero/Doctor Doom/Vergil)
4. horuto (Strider Hiryu/Vergil/Akuma)
5. ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk)
5. KX (Hulk/Sentinel/Haggar, Magneto/Doctor Doom/Vergil)
7. Desangel (Nova/Doctor Strange/Spencer, Firebrand/Iron Man/Doctor Strange)
7. Andrew (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull)

Match Log
Grand Final

Birdee (Akuma/Viewtiful Joe/Haggar) vs. 7110 (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 0-3

Losers Final

Birdee (Akuma/Viewtiful Joe/Haggar) vs. IPT|Anton Castilla (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-1

Winners Final

7110 (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. IPT|Anton Castilla (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-0

Losers Semi-final

Birdee (Akuma/Viewtiful Joe/Haggar) vs. horuto (Strider Hiryu/Vergil/Akuma) – 3-0

Top 8 Winners

KX (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. 7110 (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 0-3
ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. IPT|Anton Castilla (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 2-3

Top 8 Losers

Desangel (Nova/Doctor Strange/Spencer, Firebrand/Iron Man/Doctor Strange) vs. Birdee (Akuma/Viewtiful Joe/Haggar) – 1-3
Andrew (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. horuto (Strider Hiryu/Vergil/Akuma) – 1-3

ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. Birdee (Akuma/Viewtiful Joe/Haggar) – 1-3
KX (Hulk/Sentinel/Haggar, Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. horuto (Strider Hiryu/Vergil/Akuma) – 2-3

Sources: BEast of the East, Capcom Pro Tour