Evo 2016 Final Results

By on July 17, 2016 at 10:00 pm
evo_2016_750x400

The Evolution Championship Series is here! Tracing its history back twenty years, Evo is the largest competitive gathering for fighting games in the world, a chance for people from all over the world to play, spectate and share their passion for the genre. It’s once again time for a weekend in Las Vegas, Nevada, this Friday, July 15 through Sunday, July 17.

Evo has continued to grow in size year after year; the event can no longer be contained by mere hotel ballrooms. To accommodate the need for tons of space, Friday and Saturday of this year’s Evo will happening at the Las Vegas Convention Center. Sunday brings the action to the Mandalay Bay Events Center, complete with stadium seating. And if that isn’t enough, the Street Fighter V world finals will be broadcast on ESPN2. Are you ready?

The Evo 2016 Line-up

This year’s Evo features a massive line-up of nine official games: Guilty Gear Xrd -REVELATOR-, Killer Instinct, Mortal Kombat XL, Pokkén Tournament, Street Fighter V, Super Smash Bros. Melee, Super Smash Bros. for Wii U, Tekken 7 Fated Retribution and Ultimate Marvel vs. Capcom 3. The line-up is similar to last year’s, with Street Fighter V and Pokkén Tournament make their Evo debuts. SFV shatters the record of its predecessor with just over 5000 registered players, making it the largest competitive gathering in a single space for a fighting game, ever.

The top 8 finals for Evo 2016 will be played out over Saturday and Sunday. The Tekken 7 FR, Super Smash Bros. for Wii U, Pokkén Tournament and Killer Instinct finals will be on Saturday, while the Mortal Kombat XL, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Guilty Gear Xrd, Super Smash Bros. Melee and Street Fighter V finals will be Sunday.

You can find the brackets for each title here. Check the bracket pages and Evo Brackets on Twitter for updates.

In addition to the official games, a number of unofficial side events for many fighting games will be happening at Evo. Check out Reddit for more info on side events.

The Official Broadcasts

This year’s event will have five official streams bringing you the action from Vegas. Evo will be providing four of those streams, with Capcom Fighters providing a fifth dedicated to Street Fighter V. The Evolution 2016 live streams is produced by Team Spooky and IPLAYWINNER.

In addition to the Twitch streams, ESPN2 will be televising the Street Fighter V finals live. If you want to check out ESPN2’s coverage, tune at 10 PM EDT on Sunday, July 17.

You can watch the Evo streams on their respective channels or view them below. You can also view all five on a single page via MultiTwitch.

Subscribe to Evo 2016 on Twitch!

Since 2012 Evolution has partnered with the New York University Game Center for an annual scholarship to study game design at the university. The scholarship is funded through a subscription to the official tournament broadcast. You can contribute to the fund by making a one-time $12 subscription to Evo 2016 on Twitch. While in previous years a subscription was required to view the Evo broadcasts in high definition, this year HD quality will be available to all.

srkevo1

Watch live video from srkevo1 on www.twitch.tv

Schedule

Below are the official stream and general schedules for Evo 2016.

evo-stream- schedule

evo-per-game-schedule

Results

 

sfv-tournament

Street Fighter V

1. RZR|INFILTRATION (Nash)
2. RZR|Fuudo (R. Mika)
3. yukadon (Nash)
4. HM|GO1-3151 (Chun-Li)
5. LI Joe (Nash)
5. MOV (Chun-Li)
7. HM|Eita (Ken)
7. AW|Nemo (Vega)

9. Kenneth Pope (Necalli)
9. GGP|Kazunoko (Cammy)
9. GamerBee (Necalli)
9. RZR|Xian (F.A.N.G)
13. Tokido (Ryu)
13. ESR|Wugo Oil King (Rashid)
13. EG|JWong (Karin)
13. YP|Filipinoman (Chun-Li)

17. PandaTV|Dakou (Karin)
17. Itabashi Zangief (Zangief)
17. ROM (Vega)
17. CBZ|Onuki (Chun-Li)
17. BxA|Squall (Necalli)
17. RB|Luffy (R. Mika)
17. BX3|Phenom (Necalli, M. Bison)
17. Ino (Ken)
25. Mutiny|OmGiTzAndre (R. Mika)
25. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
25. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)
25. TS|Sabin (Dhalsim)
25. PandaTV.KDIT|Ren (Rashid)
25. RB|Snake Eyez (Zangief, Ryu)
25. CKD.DS|Babushas (Necalli)
25. Hsien Chang (Necalli)

Match Log
Grand Final

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. RZR|Fuudo (R. Mika) – 3-1 Reset
RZR|INFILTRATION (Nash) vs. RZR|Fuudo (R. Mika) – 3-1

Losers Final

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. yukadon (Nash) – 3-2

Winners Final

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. RZR|Fuudo (R. Mika) – 2-3

Losers Semi-final

HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. yukadon (Nash) – 0-3

Top 8 Winners

RZR|Fuudo (R. Mika) vs. MOV (Chun-Li) – 3-2
yukadon (Nash) vs. RZR|INFILTRATION (Nash) – 1-3

Top 8 Losers

HM|Eita (Ken) vs. LI Joe (Nash) – 1-3
HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. AW|Nemo (Vega) – 3-2

yukadon (Nash) vs. LI Joe (Nash) – 3-2
HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. MOV (Chun-Li) – 3-1

Top 16 Winners

LI Joe (Nash) vs. RZR|Fuudo (R. Mika) – 0-2
Kenneth Pope (Necalli) vs. MOV (Chun-Li) – 0-2
AW|Nemo (Vega) vs. yukadon (Nash) – 0-2
RZR|INFILTRATION (Nash) vs. GamerBee (Necalli) – 2-0

Top 16 Losers

HM|Eita (Ken) vs. Tokido (Ryu) – 2-1
ESR|Wugo Oil King (Rashid) vs. GGP|Kazunoko (Cammy) – 0-2
HM|GO1-3151  (Chun-Li) vs. EG|JWong (Karin) – 2-0
RZR|Xian (F.A.N.G) vs. YP|Filipinoman (Chun-Li) – 2-0

HM|Eita (Ken) vs. Kenneth Pope (Necalli) – 2-0
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. LI Joe (Nash) – 1-2
HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. GamerBee (Necalli) – 2-0
RZR|Xian (F.A.N.G) vs. AW|Nemo (Vega) – 1-2

Top 32 Winners

LI Joe vs. BxA|Squall
RZR|Fuudo (R. Mika) vs. RB|Luffy (R. Mika) – 2-0
BX3|Phenom vs. Kenneth Pope
RZR|Xian (F.A.N.G) vs. MOV (Chun-Li) – 0-2
Tokido (Ryu) vs. yukadon (Nash) – 1-2
AW|Nemo (Vega) vs. HM|Eita (Ken) – 2-1
RZR|INFILTRATION (Nash) vs. ROM (Vega) – 2-1
ESR|Wugo Oil King (Rashid) vs. GamerBee (Necalli) – 10-3

Top 32 Losers

PandaTV|Dakou (Karin) vs. Mutiny|OmGiTzAndre (R. Mika) – 2-0
DNG|Itabashi Zangief (Zangief) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 2-0
Coin Up|Ludovic vs. GGP|Kazunoko
TS|Sabin (Dhalsim) vs. CBZ|Onuki (Chun-Li) – 1-2
EG|JWong vs. PandaTV.KDIT|Ren
HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. RB|Snake Eyez (Zangief, Ryu) – 2-1
CKD.DS|Babushas (Necalli) vs. YP|Filipinoman (Chun-Li) – 0-2
Hsien Chang vs. Ino

PandaTV|Dakou (Karin) vs. Tokido (Ryu) – 1-2
HM|Eita vs. Itabashi Zangief
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. ROM (Vega) – 2-0
ESR|Wugo Oil King (Rashid) vs. CBZ|Onuki (Chun-Li) – 2-0
EG|JWong (Karin) vs. BxA|Squall (Necalli) – 2-0
HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. RB|Luffy (R. Mika) – 2-0
BX3|Phenom vs. YP|Filipinoman
Ino (Ken) vs. RZR|Xian (F.A.N.G) – 1-2

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
2. [A]|Armada (Peach, Fox)
3. PG|Plup (Sheik, Fox)
4. C9|Mang0 (Fox)
5. Tempo|S2J (Captain Falcon)
5. FOX.MVG|Mew2King (Sheik, Marth)
7. G2|Westballz (Falco)
7. CLG|PewPewU (Marth)

9. Swedish Delight (Sheik
9. Duck (Samus)
9. CG|Zhu (Falco)
9. WFX|Shroomed (Sheik)
13. SPY|Nintendude (Ice Climbers)
13. DruggedFox (Fox)
13. Selfless|Lucky (Fox)
13. SS|Colbol (Fox)

17. Liquid|Chillindude (Fox)
17. Tempo|Axe (Pikachu, Falco)
17. mYi|Ice (Fox)
17. RG|Javi (Fox)
17. COG|Wizzrobe (Captain Falcon)
17. VGBC|ChuDat (Ice Climbers)
17. Gravy (Captain Falcon)
17. CT|The Moon (Marth)
25. SmashG0D (Fox)
25. CLG|SFAT (Fox)
25 Cactuar (Fox, Marth)
25. Frootloop (Sheik)
25. EMG|n0ne (Captain Falcon)
25. Laudandus (Sheik)
25. Amino|Mike Haze (Fox)
25. PG.FX|Wobbles (Ice Climbers)

Match Log

Grand Final

[A]|Armada (Fox) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 2-3 Reset
A]|Armada (Fox) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 2-3

Losers Final

PG|Plup (Sheik) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-3

Winners Final

[A]|Armada (Peach) vs. PG|Plup (Sheik, Fox) – 3-0

Losers Semi-final

C9|Mang0 (Fox) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-2

Top 8 Winners

FOX.MVG|Mew2King (Marth) vs. [A]|Armada (Peach) – 0-2
Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) vs. PG|Plup (Sheik) – 0-2

Top 8 Losers

G2|Westballz (Falco) vs. Tempo|S2J (Captain Falcon) – 0-2
C9|Mang0 (Fox) vs. CLG|PewPewU (Marth) – 2-1

Tempo|S2J (Captain Falcon) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-2
FOX.MVG|Mew2King (Marth) vs. C9|Mang0 (Fox) – 1-2

Top 16 Winners

[A]|Armada (Peach) vs. Duck (Samus) – 2-0
Swedish Delight (Sheik) vs. FOX.MVG|Mew2King (Sheik) – 0-2
WFX|Shroomed (Sheik) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-2
C9|Mang0 (Falco) vs. PG|Plup (Sheik) – 1-2

Top 16 Losers

SPY|Nintendude (Ice Climbers) vs. G2|Westballz (Falco) – 0-2
DruggedFox vs. Tempo|S2J
CG|Zhu (Falco) vs. Selfless|Lucky (Fox) – 2-0
SS|Colbol (Fox) vs. CLG| PewPewU (Marth) – 0-2

G2|Westballz (Falco) vs. Swedish Delight (Sheik) – 2-0
Tempo|S2J (Captain Falcon) vs. Duck (Samus) – 2-0
C9|Mang0 (Fox) vs. CG|Zhu (Falco) – 2-0
WFX|Shroomed (Sheik) vs. CLG|PewPewU (Marth) – 0-2

Top 32 Winners

[A]|Armada (Peach) vs. Selfless|Lucky (Fox) – 2-1
Duck (Samus) vs. VGBC|ChuDat (Ice Climbers) – 2-0
FOX.MVG|Mew2King (Sheik) vs. Gravy (Captain Falcon) – 2-0
Swedish Delight (Sheik) vs. CLG|PewPewU (Marth) – 2-1
Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) vs. Liquid|Chillindude (Fox) – 2-0
WFX|Shroomed (Sheik) vs. Tempo|Axe (Pikachu, Falco) – 2-0
C9|Mang0 (Falco) vs. mYi|Ice (Fox) – 2-0
RG|Javi (Fox) vs. PG|Plup (Sheik) – 1-2

Top 32 Losers

SPY| Nintendude (Ice Climbers) vs. SmashG0D (Fox) – 2-0
G2|Westballz (Falco) vs. CLG|SFAT (Fox) – 2-0
Cactuar vs. DruggedFox
Frootloop (Sheik) vs. Tempo|S2J (Captain Falcon) – 0-2
COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. EMG|n0ne (Captain Falcon) – 2-0
CG|Zhu vs. Laudandus
SS|Colbol (Marth) vs. Amino|Mike Haze (Fox) – 2-1
PG.FX|Wobbles vs. CT|The Moon

Liquid|Chillindude vs. SPY|Nintendude
G2|Westballz (Falco) vs. Tempo|Axe (Pikachu) – 2-1
mYi|Ice vs. DruggedFox
RG|Javi vs. Tempo|S2J
COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. Selfless|Lucky (Fox) – 1-2
CG|Zhu (Falco) vs. VGBC|ChuDat (Ice Climbers) – 2-0
SS|Colbol (Fox) vs. Gravy (Captain Falcon) – 2-0
CT|The Moon (Marth) vs. CLG|PewPewU (Marth) – 0-2

 

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

1. Machabo- (Sin Kiske)
2. Omito (Johnny)
3. Rion (Ky Kiske)
4. Nakamura (Millia Rage)
5. Ogawa (Zato-1)
5. GGP|Kazunoko (Raven)
7. PG|MarlinPie (Zato-1)
7. TopGaren (Zato-1)

9. Nage (Faust)
9. TAKA (Slayer)
9. Dogura (Sin Kiske)
9. Souji (Bedman)
13. FAB (Potemkin)
13. Shimonkin (Axl Low)
13. min (Jack-O’)
13. GZL|Koichi (I-No)

17. Purepure
17. BjornSonOfBear
17. HxC|Oso
17. Svampen
17. mekasue
17. DC
17. Gazou
17. Daru_I-No
25. 310
25. Hishow_Rabbit
25. Jonio
25. Fumo
25. Gonzaburo
25. TSB|mynus
25. DIEchan
25. D-Link|Lord Knight

Match Log
Grand Final

Omito (Johnny) vs. Machabo- (Sin Kiske) – 2-3

Losers Final

Omito (Johnny) vs. Rion (Ky Kiske) – 3-1

Winners Final

Machabo- (Sin Kiske) vs. Rion (Ky Kiske) – 3-0

Losers Semi-final

Omito (Johnny) vs. Nakamura (Millia Rage) – 2-1

Top 8 Winners

GGP|Kazunoko (Raven) vs. Rion (Ky Kiske) – 1-2
Machabo- (Sin Kiske) vs. Nakamura (Millia Rage) – 2-0

Top 8 Losers

Ogawa (Zato-1) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 2-0
Omito (Johnny) vs. TopGaren (Zato-1) – 2-0

Ogawa (Zato-1) vs. Nakamura (Millia Rage) – 0-2
Omito (Johnny) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 2-1

Top 16 Winners

TAKA (Slayer) vs. Rion (Ky Kiske) – 1-2
GGP|Kazunoko (Raven) vs. Nage (Faust) – 2-0
Machabo- (Sin Kiske) vs. Souji (Bedman) – 2-1
Omito (Johnny) vs. Nakamura (Millia Rage) – 1-2

Top 16 Losers

FAB (Potemkin) vs. Ogawa (Zato-1) – 0-2
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Shimonkin (Axl Low) – 2-1
min (Jack-O’) vs. Dogura (Sin Kiske) – 1-2
TopGaren (Zato-1) vs. GZL|Koichi (I-No) – 2-0

Nage (Faust) vs. Ogawa (Zato-1) – 0-2
TAKA (Slayer) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 0-2
Omito (Johnny) vs. Dogura (Sin Kiske) – 2-0
TopGaren (Zato-1) vs. Souji (Bedman) – 2-1

Top 32 Winners

TAKA vs. mekasue
Rion (Ky Kiske) vs. Dogura (Sin Kiske) – 2-0
Nage vs. Gazou
GGP|Kazunoko (Raven) vs. Daru_I-No (I-No) – 2-0
Machabo- (Sin Kiske) vs. Purepure (Jack-O’) – 2-0
Souji vs. FAB
Omito (Johnny) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 2-0
Svampen vs. Nakamura

Top 32 Losers

Ogawa (Zato-1) vs. 310 (Venom) – 2-1
Hishow_Rabbit vs. BjornSonOfBear
Jonio vs. HxC|Oso
Shimonkin (Axl Low) vs. Fumo (Elphelt) – 2-1
min vs. Gonzaburo
TSB|mynus vs. DC
DIEchan vs. GZL|Koichi
D-Link|Lord Knight vs. TopGaren

Purepure vs. Ogawa
FAB vs. BjornSonOfBear
PG|MarlinPie vs. HxC|Oso
Svampen vs. Shinmonkin
mekasue vs. min
Dogura vs. DC
Gazou vs. GZL|Koichi
Daru_I-No vs. Top Garen

 

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar)
3. BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath, Dormammu/Vergil/Shuma-Gorath)
4. NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye)
5. ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull)
5. Priest (M.O.D.O.K./Magneto/Doctor Doom, M.O.D.O.K./Dormammu/Doctor Doom)
7. Paradigm (Haggar/Dormammu/Doctor Doom, Haggar/Rocket Raccoon/Doctor Doom, Haggar/Rocket Raccoon/Arthur)
7. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma, Vergil/Storm/Akuma)

9. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante)
9. BT|Clockw0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu)
9. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante)
9. RF7|RyanLV (Morrigan/Chun-Li/Phoenix
13. Wolf Street
13. PG|Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix
13. KaiSing (Zero/Vergil/Strider Hiryu)
13. VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)

Match Log
Grand Final

NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-1 Reset
NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-0

Losers Final

NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath, Dormammu/Vergil/Shuma-Gorath) – 3-0

Winners Final

BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) vs. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 2-3

Losers Semi-final

NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. NB|Dual Kevin (Hawkeye/Dante/Deadpool) – 3-0

Top 8 Winners

Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. Priest (M.O.D.O.K./Magneto/Doctor Doom) – 3-1
NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye) vs. BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) – 0-3

Top 8 Losers

Paradigm (Haggar/Rocket Raccoon/Arthur) vs. ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) – 1-3
NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|JWong (Vergil/Storm/Akuma) – 3-2

ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye) – 1-3
NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Priest (M.O.D.O.K./Dormammu/Doctor Doom, M.O.D.O.K./Magneto/Doctor Doom) – 3-0

Top 16 Winners

BT|Clockw0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 0-3
Paradigm (Haggar/Rocket Raccoon/Doctor Doom) vs. Priest (Magneto/M.O.D.O.K/Doctor Doom) – 0-3
NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. NB|Dual Kevin (Hawkeye/Dante/Deadpool) – 1-3
EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) – 2-3

Top 16 Losers

Wolf Street vs. KIT|Cloud805
PG|Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) – 2-3
KaiSing (Zero/Vergil/Strider Hiryu) vs. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante) – 0-3
VS|Marvelo vs. RF7|RyanLV

Paradigm vs. KIT|Cloud805
BT|Clockw0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) – 0-3
EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. RF7|RyanLV (Morrigan/Chun-Li/Phoenix) – 3-0

Top 32 Winners

Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. Circa|Jibrill (Zero/Vergil/Dante) – 3-2
BT|Clockw0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. shekki (Wolverine/Doctor Doom Vergil) – 3-0
VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Paradigm (Haggar/Dormammu/Doctor Doom)
Priest (Magneto/M.O.D.O.K/Doctor Doom) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-1
NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. LOD.CB|Joey D (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-2
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/ Strider Hiryu) vs. NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye) – 0-3
EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-2
ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) – 1-3

 

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat XL

1. cR|SonicFox (Acidic Alien, Gunslinger Erron Black, Hollywood Cassie Cage)
2. PLG|Tekken_Master (War God Kotal Kahn, Swarm Queen D’Vorah, Blood God Kotal Kahn)
3. PG|Scar (Demolition Sonya Blade)
4. EVB|Big D (Mystic Ermac, Spectral Ermac)
5. cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok)
5. Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda, Lasher Takeda
7. EVB|Dragon (Tarkatan Alien)
7. YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi)

9. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena)
9. DAB (Tarkatan Alien, Wrestler Jax
9. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr)
9. YOMI|ForeverKing (Acidic Alien, War God Kotal Kahn)
13. cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah)
13. Noble|Raptor (Shirai Ryu Takeda)
13. Noble|BeyondToxin (Master of Souls Ermac)
13. YOMI|Slayer (Shaolin Kung Jin)

Match Log
Grand Final

cR|SonicFox (Hollywood Cassie Cage, Gunslinger Erron Black) vs. PLG|Tekken_Master (Swarm Queen D’Vorah, War God Kotal Kahn) – 1-3 Reset
cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black, Acidic Alien) vs. PLG|Tekken_Master (War God Kotal Kahn, Blood God Kotal Kahn) – 3-2

Losers Final

PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. PLG|Tekken_Master (War God Kotal Kahn, Swarm Queen D’Vorah) – 2-3

Winners Final

cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black) vs. PLG|Tekken_Master (War God Kotal Kahn, Swarm Queen D’Vorah) – 3-0

Losers Semi-final

PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. EVB|Big D (Mystic Ermac, Spectral Ermac) – 3-1

Top 8 Winners

cR|SonicFox (Unstoppable Jason) vs. Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda, Lasher Takeda) – 3-0
cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) vs. PLG|Tekken_Master (Swarm Queen D’Vorah) – 1-3

Top 8 Losers

PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. EVB|Dragon (Tarkatan Alien) – 3-1
YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi) vs. EVB|Big D (Mystic Ermac) – 0-3

PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) – 3-1
Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. EVB|Big D (Mystic Ermac) – 1-3

Top 16 Winners

DAB (Tarkatan Alien) vs. cR|SonicFox (Acidic Alien) – 0-2
Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. EVB|Dragon (Tarkatan Alien) – 2-0
cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) vs. YOMI|ForeverKing (War God Kotal Kahn, Acidic Alien) – 2-0
PLG|Tekken_Master (War God Kotal Kahn, Swarm Queen D’Vorah) vs. YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi) – 2-1

Top 16 Losers

PXP|A F0xy Grampa vs. cR|HoneyBee
PG|Scar vs. Noble|Raptor
cR|Biohazard vs. Noble|BeyondToxin
EVB|Big D vs. YOMI|Slayer

EVB|Dragon (Tarkatan Alien) vs. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) – 2-0
PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. DAB (Tarkatan Alien, Wrestler Jax) – 2-1
YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan-Chi) vs. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) – 2-0
EVB|Big D (Mystic Ermac) vs. YOMI|ForeverKing (Acidic Alien) – 2-0

Top 32 Winners

cR|SonicFox (Acidic Alien) vs. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) – 2-0
Noble|BeyondToxin (Master of Souls Ermac) vs. DAB (Tarkatan Alien) – 0-2
EVB|Dragon (Tarkatan Alien) vs. Noble|iLuusions (Brawler Cassie Cage, War God Kotal Kahn) – 2-0
Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. Nubcakes (Bone Shaper Shinnok) – 2-0
PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) vs. cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) – 0-2
cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. YOMI|ForeverKing (Acidic Alien) – 1-2
PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi) – 1-2
Noble|Raptor (Shirai Ryu Takeda) vs. PLG|Tekken_Master (War God Kotal Kahn) – 1-2

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Gargos)
2. UA|Bass (Spinal, Cinder, Jago)
3. BH|SeaDragon (Aria, Hisako)
4. Circa|Nicky (Fulgore)
5. RL|Runex (Omen, Rash)
5. PaulB (Sabrewulf, Hisako)
7. BH|Grief (Aria, Sadira)
7. GnarlyFeats (Rash, Orchid)

Match Log
Grand Final

F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Gargos) vs. UA|Bass (Jago, Spinal) – 3-1

Losers Final

BH|SeaDragon (Aria, Hisako) vs. UA|Bass (Cinder, Spinal) – 1-3

Winners Final

F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Gargos) vs. UA|Bass (Spinal) – 3-1

Losers Semi-final

BH|SeaDragon (Aria) vs. Circa|Nicky (Fulgore) – 2-0

Top 8 Winners

PaulB (Sabrewulf, Hisako) vs. UA|Bass (Spinal) – 1-2
Circa|Nicky (Fulgore) vs. F3|Hollywood Sleep (Arbiter) – 0-2

Top 8 Losers

RL|Runex (Omen, Rash) vs. BH|Grief (Aria, Sadira) – 2-1
BH|SeaDragon (Aria) vs. GnarlyFeats (Rash, Orchid) – 2-0

Circa|Nicky (Fulgore) vs. RL|Runex (Omen) – 2-0
BH|SeaDragon (Aria) vs. PaulB (Sabrewulf, Hisako) – 2-1

pokken-tournament-tourney

Pokkén Tournament

Tonosama and bun qualify for the Pokkén Tournament World Championship Series.

1. Tonosama (Braixen)
2. buntan (Suicune)
3. Swillo (Mewtwo)
4. Potetin (Mewtwo, Weavile, Pikachu Libre, Chandelure)
5. Circa|Suicune Master (Suicune)
5. RvL|Bosshog (Garchomp)
7. KOG (Charizard)
7. Thulius (Mewtwo)

9. Uho (Pikachu Libre)
9. Circa|CatFight (Chandelure)
9. Ouroboro (Gardevoir)
9. eM|T-Loc (Shadow Mewtwo)
13. BadIntent (Blaziken)
13. mega-chitanda (Pikachu)
13. komorikiri (Shadow Mewtwo)
13. InC|Mewtater (Mewtwo)

Match Log
Grand Final

buntan (Suicune) vs. Tonosama (Braixen) – 1-3 Reset
buntan (Suicune) vs. Tonosama (Braixen) – 1-3

Losers Final

Tonosama (Braixen) vs. Swillo (Mewtwo) – 3-1

Winners Final

buntan (Suicune) vs. Tonosama (Braixen) – 3-2

Losers Semi-final

Potetin (Chandelure, Weavile) vs. Swillo (Mewtwo) – 1-2

Top 8 Winners

Potetin (Mewtwo) vs. Tonosama (Braixen) – 1-2
buntan (Suicune) vs. Swillo (Mewtwo) – 2-1

Top 8 Losers

Circa|Suicune Master (Suicune) vs. KOG (Charizard) – 2-0
RvL|Bosshog (Garchomp) vs. Thulius (Mewtwo) – 2-1

Swillo (Mewtwo) vs. Circa|Suicune Master (Suicune) – 2-1
Potetin (Pikachu Libre) vs. RvL|Bosshog (Garchomp) – 2-1

Top 16 Winners

Tonosama (Braixen) vs. Circa|CatFight (Chandelure) – 2-1
Potetin (Mewtwo) vs. Uho (Pikachu Libre) – 2-0
Swillo (Mewtwo) vs. RvL|Bosshog (Garchomp) – 2-1
buntan (Suicune) vs. Thulius (Mewtwo) – 2-0

Top 16 Losers

BadIntent (Blaziken) vs. KOG (Charizard) – 1-2
mega-chitanda (Pikachu) vs. Circa|Suicune Master (Suicune) – 0-2
Ouroboro vs. komorikiri
eM|T-Loc vs. InC|Mewtater

Uho vs. KOG
Circa|CatFight (Chandelure) vs. Circa|Suicune Master (Suicune) – 1-2
Thulius vs. Ouroboro
eM|T-Loc (Shadow Mewtwo) vs. RvL|Bosshog (Garchomp) – 1-2

Top 32 Winners

Tonosama (Sceptile) vs. eM|SuperTurboRyan (Pikachu Libre) – 2-0
Circa|CatFight (Chandelure) vs. FlipYoCouch! (Machamp) – 2-0
Potetin (Weavile) vs. Adelvos (Gardevoir) – 2-0
Uho (Pikachu Libre) vs. PuppyHavoc (Garchomp) – 2-0
eM|Angbad (Chandelure) vs. RvL|Bosshog (Garchomp) – 0-2
Sankaku (Chandelure) vs. Swillo (Mewtwo) – 0-2
Thulius (Mewtwo) vs. OmaGoma (Chandelure) – 2-1
mega-chitanda (Pikachu) vs. buntan (Suicune) – 0-2

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. Ally (Mario)
2. kamemushi (Mega Man, Cloud, Yoshi)
3. TSM|ZeRo (Diddy Kong, Sheik)
4. CLG|VoiD (Sheik)
5. Abadango (Mewtwo, Rosalina & Luma)
5. Ranai (Villager)
7. ELV.FAD|Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
7. dT|Dabuz (Rosalina & Luma)

9. Earth (Pit)
9. Vinnie (Sheik)
9. Marss (Zero Suit Samus)
9. PG|Trela (Ryu)
13. Naifu|KEN
13. Liquid|Nairo (Zero Suit Samus)
13. SS|Mr.E (Marth)
13. VEXX.Oni|Day (Lucario)

17. komorikiri
17. MVG|dyr
17. Ito
17. Pugwest
17. Rich Brown
17. SF|Regi
17. LLL|Mr.R
17. ATR|Xaltis
25. SF|Hyuga
25. NME|Tyrant
25. K9sbruce
25. Dath
25. SS
25. Ned
25. ESAM
25. Circa|6WX

Match Log
Grand Final

Ally (Mario) vs. kamemushi (Yoshi, Mega Man) – 3-1

Losers Final

TSM|ZeRo (Diddy Kong, Sheik) vs. kamemushi (Mega Man) – 0-3

Winners Final

Ally (Mario) vs. kamemushi (Mega Man, Cloud) – 3-0

Losers Semi-final

CLG|VoiD (Sheik) vs. TSM|ZeRo (Diddy Kong) – 0-2

Top 8 Winners

kamemushi (Mega Man) vs. CLG|VoiD (Sheik) – 2-1
Ally (Mario) vs. Abadango (Mewtwo) – 2-1

Top 8 Losers

ELV.FAD|Larry Lurr (Fox) vs. TSM|ZeRo (Diddy Kong) – 0-2
dT|Dabuz (Rosalina & Luma) vs. Ranai (Villager) – 1-2

Abadango (Rosalina & Luma, Mewtwo) vs. TSM|ZeRo (Diddy Kong) – 0-2
CLG|VoiD (Sheik) vs. Ranai (Villager) – 2-1

Top 16 Winners

CLG|VoiD (Sheik) vs. Vinnie (Sheik) – 2-0
Earth (Pit) vs. kamemushi (Mega Man) – 1-2
dT|Dabuz (Rosalina & Luma) vs. Ally (Mario) – 0-2
Abadango (Mewtwo) vs. Ranai (Villager) – 2-1

Top 16 Losers

TSM|ZeRo vs. Naifu|KEN
Liquid|Nairo vs. ELV.FAD|Larry Lurr
SS|Mr.E (Marth) vs. Marss (Zero Suit Samus) – 0-2
VEXX.Oni|Day (Lucario) vs. PG|Trela (Ryu) – 0-2

TSM|ZeRo (Diddy Kong) vs. Earth (Pit) – 2-0
ELV.FAD|Larry Lurr (Fox) vs. Vinnie (Sheik) – 2-0
Marss (Zero Suit Samus) vs. Ranai (Villager) – 0-2
dT|Dabuz (Rosalina & Luma) vs. PG|Trela (Ryu) – 2-0

Top 32 Winners

SS|Mr.E (Marth) vs. Vinnie (Sheik) – 1-2
SF|Regi (Mr. Game & Watch) vs. CLG|VoiD (Sheik) – 0-2
LLL|Mr.R (Sheik) vs. kamemushi (Mega Man) – 0-2
Earth (Pit) vs. ATR|Xaltis (Rosalina & Luma, Lucina) – 2-0
Naifu|komorikiri (Cloud) vs. dT|Dabuz (Rosalina & Luma) – 0-2
Ally (Mario) vs. MVG|dyr (Diddy Kong) – 2-0
Liquid|Nairo (Zero Suit Samus) vs. Ranai (Villager) – 1-2
ELV.FAD|Larry Lurr (Fox, Donkey Kong) vs. Abadango (Mewtwo) – 0-2

Top 32 Losers

TSM|ZeRo vs. SF|Hyuga
NME|Tyrant vs. Naifu|KEN
Ito vs. K9sbruce
Pugwest vs. Dath
SS vs. Rich Brown
Ned vs. Marss
ESAM vs. PG|Trela
VEXX.Oni|Day vs. Circa|6WX

TSM|ZeRo vs. komorikiri
Naifu|KEN vs. MVG|dyr
Ito vs. Liquid|Nairo
Pugwest vs. ELV.FAD|Larry Lurr
Rich Brown vs. SS|Mr.E
Marss vs. SF|Regi
PG|Trela vs. LLL|Mr.R
VEXX.Oni|Day vs. ATR|Xaltis

tk7fr-tournament

Tekken 7 Fated Retribution

SAINT and Knee qualify for The King of Iron Fist Tournament 2016.

1. SAINT (Jack-7)
2. Knee (Bryan, Akuma)
3. Secret|PoongKo (Akuma)
4. Geesemaster (Feng)
5. Yamasa|Nobi (Dragunov)
5. narakhof (Claudio)
7. Take (Bryan)
7. Circa|Speedkicks (Hwoarang, Lars)

9. Chacha (Xiaoyu)
9. CA|JDCR (Heihachi)
9. Shudy (Jin)
9. Yamasa|Yuu (Feng)
13. Dee-on (Jack-7)
13. MYK (Steve)
13. Kane
13. Yamasa|Nyemuru

17. NG|Obscure
17. ZTS
17. Rip
17. jackie_tran
17. Yellowtail
17. Hishiwaka
17. 11frames
17. Kkokkoma
25. Crocrop
25. X Copies
25. NeoX
25. YOMI|King Shola
25. Nistelj
25. GEN1US
25. JustFrameJames
25. Kurokuro

Match Log
Grand Final

Knee (Bryan) vs. SAINT (Jack-7) – 2-3

Losers Final

Knee (Bryan) vs. Secret|PoongKo (Akuma) – 3-0

Winners Final

SAINT (Jack-7) vs. Secret|PoongKo (Akuma) – 3-0

Losers Semi-final

Knee (Bryan) vs. Geesemaster (Feng) – 2-0

Top 8 Winners

Knee (Bryan) vs. SAINT (Jack-7) – 0-2
Secret|PoongKo (Akuma) vs. Geesemaster (Feng) – 2-1

Top 8 Losers

Take (Bryan) vs. Yamasa|Nobi (Dragunov) – 1-2
narakhof (Claudio) vs. Circa|Speedkicks (Hwoarang) – 2-0

Yamasa|Nobi (Dragunov) vs. Geesemaster (Feng) – 0-2
narakhof (Claudio) vs. Knee (Heihachi) – 0-2

Top 16 Winners

Take (Bryan) vs. SAINT (Jack-7) – 0-2
CA|JDCR (Heihachi) vs. Knee (Akuma) – 1-2
narakhof (Claudio) vs. Geesemaster (Feng) – 1-2
Circa|Speedkicks (Lars, Hwoarang) vs. Secret|PoongKo (Akuma) – 1-2

Top 16 Losers

Chacha (Xiaoyu) vs. Dee-on (Jack-7) – 2-1
MYK vs. Yamasa|Nobi
Shudy vs. Kane
Yamasa|Yuu vs. Yamasa|Nyemuru

Take (Bryan) vs. Chacha (Xiaoyu) – 2-0
CA|JDCR (Heihachi) vs. Yamasa|Nobi (Dragunov) – 1-2
narakhof (Claudio) vs. Shudy (Jin) – 2-0
Circa|Speedkicks (Hwoarang) vs. Yamasa|Yuu (Feng) – 2-0

Top 32 Winners

SAINT vs. 11frames
Take vs. Kkokkoma
Knee (Bryan) vs. Yellowtail (Katarina) – 2-0
Hishiwaka (Alisa) vs. CA|JDCR (Heihachi) – 0-2
narakhof (Claudio) vs. MYK (Steve) – 2-0
Geesemaster vs. jackie_tran
Circa|Speedkicks (Lars, Hwoarang) vs. NG|Obscure (Alisa, Jack-7) – 2-0
Secret|PoongKo vs. ZTS

Top 32 Losers

Chacha vs. Crocrop
X Copies vs. Dee-on
Rip vs. NeoX
YOMI|King Shola vs. Yamasa|Nobi
Nistelj vs. Shudy
GEN1US vs. Kane
Yamasa|Yuu vs. JustFrameJames
Yamsa|Nyemuru vs. Kurokuro

Chacha vs. NG|Obscure
Dee-on vs. ZTS
Rip vs. MYK
Yamasa|Nobi vs. jackie_tran
Shudy vs. Yellowtail
Kane vs. Hishiwaka
Yamasa|Yuu vs. 11frames
Yamasa|Nyemuru vs. Kkokkoma