Community Effort Orlando (CEO) 2016 Results

By on June 26, 2016 at 8:00 pm
ceo-logo-750

Evolution 2016 is only some three weeks away, but before that, it’s time for Alex Jebailey and company’s classic event, Community Effort Orlando, better known as CEO 2016. Taking place every year in Orlando, Florida, CEO has quickly grown to be one of the largest tournaments in the US, becoming somewhat of a prelude to Evo. And with each year always being a great show, you certainly don’t want to miss out on the three days of action this weekend.

Tournament Games
  • Guilty Gear Xrd -REVELATOR-
  • Killer Instinct
  • Mortal Kombat XL
  • Pokkén Tournament
  • Street Fighter V
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Ultra Street Fighter IV

CEO is a Capcom Pro Tour global premier event, drawing in Street Fighter heads from around the world with a large cash prize, ranking points and a potential Capcom Cup qualifying spot on the line. On top of players from the US like EG|Justin Wong, EG|Ricki Ortiz, Chris Tatarian, Julio Fuentes, TS|Sabin, PG|FChamp, Flash and Circa|LPN are international stars such as BST|Daigo Umehara, EG|Momochi, Tokido, Mago, YD.MJS|Haitani, HM|GO1-3151, RZR|INFILTRATION, Secret|PoongKo, QANBA.Douyu|Xiaohai, Melty|Will2pac, Perilous|Packz and more.

Just as massive in size are the Super Smash Bros. events, with Super Smash Bros. for Wii U having the largest number of entrants at just over 900. Liquid|Hungrybox, C9|Mang0, FOX.MVG|Mew2King, TSM|Leffen, PG|Plup, CLG|SFAT, WFX|Shroomed, FX.PG|Wobbles, TSM|ZeRo, dT|Dabuz, LLL|Mr-R, PG|ESAM, Ally and RSZ|Abadango are among the Smashers registered to compete.

For brackets for all games, check out Smash.gg.

Streams

A grand total of nine streams will be bringing the action from Wyndham Orlando Resort. Thanks to CEO Gaming, Capcom Fighters, FunkyP, Villian904, the official Tekken channel, VGBootCamp, PolarityGG, MVG League, and Pokkén Tournament. Atlus USA is also bring the upcoming The King of Fighters XIV to CEO, with a stream dedicated to the game.

CEOGaming

Watch live video from CEOGaming on www.twitch.tv

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

FunkyP

Watch live video from FunkyP on www.twitch.tv

Villain904

Watch live video from Villain904 on www.twitch.tv

TEKKEN

Watch live video from TEKKEN on www.twitch.tv

VGBootCamp

Watch live video from VGBootCamp on www.twitch.tv

PolarityGG

Watch live video from PolarityGG on www.twitch.tv

MVG_League

Watch live video from MVG_League on www.twitch.tv

PokkenTournament

Watch live video from PokkenTournament on www.twitch.tv

AtlusUSA

Watch live video from AtlusUSA on www.twitch.tv

Schedule

Below is the full stream schedule for CEO 2016. Check here for the general schedule. Friday kicks off with pools for the Super Smash Bros. games and Ultra Street Fighter IV, plus teams and special events.

CEO-2016-stream-schedule

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

Singles Tournament

1. Tokido (Ryu)
2. RZR|INFILTRATION (Nash)
3. EG|Momochi (Ken)
4. YD.MJS|Haitani (Necalli)
5. BST|Daigo Umehara (Ryu)
5. Liquid|NuckleDu (Nash)
7. Mago (Karin)
7. CBZ|Onuki (Chun-Li)

9. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)
9. Wolfkrone (Laura)
9. HM|GO1-3151 (Chun-Li)
9. NVT|Flash (Vega)
13. GGP|Kazunoko (Cammy)
13. QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)
13. Secret|PoongKo (Cammy)
13. Stupendous (Zangief)

17. NOeS|Tampa Bison (M. Bison)
17. ESPR|Mono (F.A.N.G)
17. EG|JWong (Karin)
17. XsK_Samurai (Ryu)
17. F3|alucarD (Birdie)
17. Rylander (Dhalsim)
17. BoTB|Vagabond (Necalli)
17. PG|FChamp (Dhalsim)
25. RN|Alex Myers (Cammy)
25. IFC YipeS (Necalli)
25. DTN.PIE|Smug (Karin)
25. LI Joe (Nash)
25. Chris Tatarian (Ken)
25. Circa|LPN
25. YP|Filipinoman (Chun-Li)
25. RB|Snake Eyez (Zangief, Alex, Ryu)

Match Log

Grand Final

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. Tokido (Ryu) – 1-3 Reset
RZR|INFILTRATION (Nash) vs. Tokido (Ryu) – 0-3

Losers Final

EG|Momochi (Ken) vs. Tokido (Ryu) – 2-3

Winners Final

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. EG|Momochi (Ken) – 3-0

Losers Semi-final

YD.MJS|Haitani (Necalli) vs. Tokido (Ryu) – 0-3

Top 8 Winners

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. Tokido (Ryu) – 3-1
YD.MJS|Haitani (Necalli) vs. EG|Momochi (Ken) – 2-3

Top 8 Losers

BST|Umehara (Ryu) vs. Mago (Karin) – 3-2
CBZ|Onuki (Chun-Li) vs. Liquid|NuckleDu (Nash) – 0-3

BST|Umehara (Ryu) vs. Tokido (Ryu) – 2-3
YD.MJS|Haitani (Necalli) vs. Liquid|NuckleDu (Nash) – 3-0

Top 16 Winners

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. HM|GO1-3151 (Chun-Li) – 2-0
NVT|Flash (Vega) vs. Tokido (Ryu) – 0-2
YD.MJS|Haitani (Necalli) vs. BST|Umehara (Ryu) – 2-1
EG|Momochi (Ken) vs. Mago (Karin) – 2-0

Top 16 Losers

GGP|Kazunoko (Cammy) vs. Coin Up|Ludovic (Chun-Li) – 1-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. Wolfkrone (Laura) – 0-2
Secret|PoongKo (Cammy) vs. Liquid|NuckleDu (Nash) – 0-2
Stupendous (Zangief) vs. CBZ|Onuki (Chun-Li) – 0-2

BST|Umehara (Ryu) vs. Coin Up|Ludovic (Chun-Li) – 2-0
Wolfkrone (Laura) vs. Mago (Karin) – 0-2
HM|GO1-3151 (Chun-Li) vs. Liquid|NuckleDu (Nash) – 1-2
CBZ|Onuki (Chun-Li) vs. NVT|Flash (Vega) – 2-1

Top 32 Winners

RZR|INFILTRATION (Nash) vs. XsK_Samurai (Ryu) – 2-0
EG|JWong (Karin) vs. HM|GO1-3151 (Chun-Li) – 0-2
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. NVT|Flash (Vega) – 0-2
Tokido (Ryu) vs. Coin Up|Ludovic (Chun-Li) – 2-0
CBZ|Onuki (Chun-Li) vs. YD.MJS|Haitani (Necalli) – 1-2
BST|Umehara (Ryu) vs. Stupendous (Zangief) – 2-0
Mago (Karin) vs. Secret|PoongKo (Cammy) – 2-0
Liquid|NuckleDu (Nash) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2

Top 32 Losers

NOeS|Tampa Bison (M. Bison) vs. RN|Alex Myers (Cammy) – 2-0
IFC YipeS vs. ESPR|Mono
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. DTN.PIE|Smug (Karin) – 2-0
Wolfkrone vs. LI Joe
F3|alucarD (Birdie) vs. Chris Tatarian (Ken) – 2-1
Circa|LPN vs. Rylander
BoTB|Vagabond vs. YP|Filipinoman
PG|FChamp (Dhalsim) vs. RB|Snake Eyez (Zangief, Alex) – 2-0

Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. NOeS|Tampa Bison (M. Bison) – 2-1
GGP|Kazunoko (Cammy) vs. ESPR|Mono (F.A.N.G) – 2-0
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. EG|JWong (Karin) – 2-1
XsK_Samurai vs. Wolfkrone
Liquid|NuckleDu vs. F3|alucarD
Secret|PoongKo vs. Rylander
Stupendous vs. BoTB|Vagabond
CBZ|Onuki (Chun-Li) vs. PG|FChamp (Dhalsim) – 2-0

3v3 Team Tournament

1. Random – Secret|PoongKo (Cammy), cR|SonicFox (F.A.N.G), Liquid|NuckleDu (Nash)
2. D.Rad – Mike Ross (Laura), EG|K-Brad (Cammy), NVT|Flash (Vega)
3. Japan Fanboys – DaFeetLee (Laura), Hsien (Necalli), YP|Filipinoman (Chun-Li)
3. No Excuse for 8F – l21yj (Ryu), PandaTV|Weili (Ryu), QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy)

Match Log

Grand Final

Random vs. D.Rad – 3-0

Liquid|NuckleDu (Nash) vs. Mike Ross (Laura) – 2-1
Liquid|NuckleDu (Nash) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1
Liquid|NuckleDu (Nash) vs. NVT|Flash (Vega) – 2-1

Semi-finals

Japan Fanboys vs. Random – 1-3

DaFeetLee (Laura) vs. Secret|PoongKo (Cammy) – 1-2
Hsien (Necalli) vs. Secret|PoongKo (Cammy) – 1-2
YP|Filipinoman (Chun-Li) vs. Secret|PoongKo (Cammy) – 2-0
YP|Filipinoman (Chun-Li) vs. cR|SonicFox (F.A.N.G) – 0-2

No Excuse for 8F vs. D.Rad – 1-3

l21yj (Ryu) vs. Mike Ross (Laura) – 0-2
PandaTV|Weili (Ryu) vs. Mike Ross (Laura) – 2-1
PandaTV|Weili (Ryu) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 1-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 0-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. NVT|Flash (Vega) – 0-2

Rumble Exhibition

Winner stays on as they battle through a stream of challengers. At the end, the player with the longest win streak battles against the last player standing.

Winner – EG|JWong (Karin)

Match Log

*Due to a stream outage, complete results are unavailable.

Honzo Gonzo (Necalli) vs. EG|JWong (Karin)
Kenny Omega (Alex) vs. EG|JWong (Karin)
CEO|Jebailey (Ryu) vs. EG|JWong (Karin)
Geoff the Hero (R. Mika) vs. EG|JWong (Karin)
Vagabond (Necalli) vs. EG|JWong (Karin)
LI Joe (Nash) vs. EG|JWong (Karin)
Jarrod (Zangief) vs. EG|JWong (Karin)
Sherryjennix (Necalli) EG|JWong (Karin)
Knifelife (Birdie) vs. EG|JWong (Karin)
OmGiTzAndre (R. Mika) vs. EG|JWong (Karin)
Smug (Karin) vs. EG|JWong (Karin)
cR|SonicFox (F.A.N.G) vs. EG|JWong (Karin)
XsK_Samurai (Ryu) vs. EG|JWong (Karin)
fubarduck (R. Mika) vs. EG|JWong (Karin)
Tasty Steve (Nash) vs. EG|JWong (Karin)
Tuboware (Ken) vs. EG|JWong (Karin)
GS.STLBW|gllty (Dhalsim) vs. EG|JWong (Karin)
Mono (F.A.N.G) vs. EG|JWong (Karin)
MaRN (R. Mika) vs. EG|JWong (Karin)
VSC|CVR9K (Nash) vs. EG|JWong (Karin)
CJ Truth (Karin) vs. EG|JWong (Karin)
Mike Ross (Laura) vs. EG|JWong (Karin)
Stupendous (Zangief) vs. EG|JWong (Karin)
Circa|LPN (Alex) vs. EG|JWong (Karin)
Circa|LPN (Alex) vs. PG|FChamp (Dhalsim)
Circa|LPN (Alex) vs. TS|NerdJosh (Rashid)
Circa|LPN (Alex) vs. Dayasha (Chun-Li)
Circa|LPN (Alex) vs. TS|Sabin (Dhalsim)
NVT|Flash (Vega) vs. TS|Sabin (Dhalsim)

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

Singles Tournament

1. dT|ANTi (Mario, Meta Knight, Diddy Kong, Cloud)
2. Pulse|Zinoto (Diddy Kong)
3. dT|Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar)
4. RSZ|Abadango (Mewtwo, Meta Knight, Pac-Man)
5. LLL|Mr-R (Sheik)
5. SF|Hyuga (Toon Link)
7. ELEVATE.FAD|Larry Lurr (Fox, Donkey Kong)
7. LOF|False (Sheik, Marth)

9. TSM|ZeRo (Diddy Kong)
9. CLG|VoiD (Sheik, Fox)
9. saj (Bayonetta, Peach)
9. CLG|NAKAT (Fox, Pikachu, Ness)
13. ICG|Wrath (Sonic)
13. LOOK|falln Rosalina & Luma)
13. DNG|Nietono (Diddy Kong)
13. MVG|ScAtt (Mega Man)

Match Log

Grand Final

dT|ANTi (Mario, Diddy Kong) vs. Pulse|Zinoto (Diddy Kong) – 0-3 Reset
dT|ANTi (Mario, Cloud) vs. Pulse|Zinoto (Diddy Kong) – 3-1

Losers Final

dT|Dabuz (Olimar, Rosalina & Luma) vs. Pulse|Zinoto (Diddy Kong) – 1-3

Winners Final

dT|Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar) vs. dT|ANTi (Mario, Meta Knight) – 2-3

Losers Semi-final

RSZ|Abadango (Mewtwo, Pac-Man) vs. Pulse|Zinoto (Diddy Kong) – 2-3

Top 8 Winners

dT|ANTi (Mario) vs. LLL|Mr-R (Sheik) – 3-0
dT|Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar) vs. Pluse|Zinoto (Diddy Kong) – 3-2

Top 8 Losers

ELEVATE.FAD|Larry Lurr (Fox, Donkey Kong) vs. RSZ|Abadango (Mewtwo) – 1-3
SF|Hyuga (Toon Link) vs. LOF|False (Sheik, Marth) – 3-0

RSZ|Abadango (Mewtwo) vs. LLL|Mr-R (Sheik) – 3-1
Pulse|Zinoto (Diddy Kong) vs. SF|Hyuga (Toon Link) – 3-1

Top 16 Winners

LOF|False (Marth, Luigi) vs. dT|ANTi (Mario) – 0-3
LLL|Mr-R (Sheik) vs. CLG|NAKAT (Fox, Pikachu) – 3-0
Pulse|Zinoto (Diddy Kong) vs. ELEVATE.FAD|Larry Lurr (Fox) – 3-2
dT|Dabuz (Rosalina & Luma, Olimar) vs. RSZ|Abadango (Meta Knight) – 3-1

Top 16 Losers

ICG|Wrath (Sonic) vs. TSM|ZeRo (Diddy Kong) – 1-3
CLG|VoiD (Sheik) vs. LOOK|falln Rosalina & Luma) – 3-1
saj (Bayonetta) vs. DNG|Nietono (Diddy Kong) – 3-2
SF|Hyuga (Toon Link) vs. MVG|ScAtt (Mega Man) – 3-2

ELEVATE.FAD|Larry Lurr (Fox) vs. TSM|ZeRo (Diddy Kong) – 3-0
CLG|VoiD (Sheik, Fox) vs. RSZ|Abadango (Mewtwo) – 2-3
saj (Bayonetta, Peach) vs. LOF|False (Sheik) – 1-3
CLG|NAKAT (Ness) vs. SF|Hyuga (Toon Link) – 0-3

Doubles Tournament

1. FOX.MVG|Mew2King (Cloud) &Ally (Mario)
2. ANTi (Mario) &Larry Lurr (Fox, Mario)
3. Nairo (Cloud, Zero Suit Samus) & TSM|ZeRo (Diddy Kong)
4. LLL|Mr-R (Sheik) & Tweek (Cloud)

Match Log

Grand Final

FOX.MVG|Mew2King (Cloud) & Ally (Mario) vs. ANTi (Mario) & Larry Lurr (Mario, Fox) – 2-3 Reset
FOX.MVG|Mew2King (Cloud) & Ally (Mario) vs. ANTi (Mario) & Larry Lurr (Fox) – 3-1

Losers Final

TSM|ZeRo (Diddy Kong) & Nairo (Cloud, Zero Suit Samus) vs. ANTi (Mario) & Larry Lurr (Fox) – 1-3

Winners Final

FOX.MVG|Mew2King (Cloud) & Ally (Mario) vs. Nairo (Cloud) & TSM|ZeRo (Diddy Kong) – 3-2

Losers Semi-final

LLL|Mr-R (Sheik) & Tweek (Cloud) vs. ANTi (Mario) & Larry Lurr (Mario) – 2-3

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat XL

Singles Tournament

1. cR|SonicFox (Acidic Alien, Gunslinger Erron Black)
2. PG|Scar (Demolition Sonya Blade, Hat Trick Kung Lao, Smoke Triborg)
3. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena)
4. MRKN|Semiij (Piercing Mileena)
5. YOMI|Slayer (Shaolin Kung Jin)
5. cR|Dragon (Tarkatan Alien)
7. YOMI|ForeverKing (Acidic Alien)
7. cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok, Impostor Shinnok)

9. cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah, Venomous D’Vorah)
9. WA|iLuusions (Brawler Cassie Cage, Warlock Quan Chi, War God Kotal Kahn)
9. EVB|Big D (Mystic Ermac, Master of Souls Ermac)
9. Noble|Beyond Toxin (Mystic Ermac)
13. oD|Atai (Assassin Kitana)
13. RM|SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang)
13. cR|whiteBoi (Relentless Jason, Unstoppable Jason)
13. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr, Cutthroat Kano)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black) vs. PG|Scar (Demolition Sonya Blade, Hat Trick Kung Lao, Smoke Triborg) – 3-1

Losers Final

PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) vs. PG|Scar (Demolition Sonya Blade) – 2-3

Winners Final

PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) vs. cR|SonicFox (Acidic Alien) – 1-3

Losers Semi-final

MRKN|Semiij (Piercing Mileena) vs. PG|Scar (Demolition Sonya Blade) – 0-3

Top 8 Winners

cR|SonicFox (Acidic Alien, Gunslinger Erron Black) vs. PG|Scar (Demolition Sonya Blade) – 3-2
cR|Dragon (Tarkatan Alien) vs. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) – 0-3

Top 8 Losers

YOMI|Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. YOMI|ForeverKing (Acidic Alien) – 3-2
MRKN|Semiij (Piercing Mileena) vs. cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) – 3-0

YOMI|Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. PG|Scar (Demolition Sonya Blade) – 0-3
MRK|Semiij (Piercing Mileena) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien) – 3-2

Top 16 Winners

cR|SonicFox (Acidic Alien) vs. cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) – 3-2
PG|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. MRKN|Semiij (Piercing Mileena) – 3-1
YOMI|Slayer (Tarkatan Alien) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien) – 0-3
YOMIForeverKing (Acidic Alien) vs. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) – 1-3

Top 16 Losers

cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. oD|Atai (Assassin Kitana) – 3-1
WA|iLuusions (Brawler Cassie Cage) vs. RM|SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang) – 3-2
EVB|Big D (Mystic Ermac) vs. cR|whiteBoi (Relentless Jason, Unstoppable Jason) – 3-1
Noble|Beyond Toxin (Master of Souls Ermac) vs. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr, Cutthroat Kano) – 3-0

cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah, Venomous D’Vorah) vs. YOMI|ForeverKing (Acidic Alien) – 1-3
YOMI|Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. WA|iLuusions (Brawler Cassie Cage, Warlock Quan Chi, War God Kotal Kahn) – 3-1
EVB|Big D (Master of Souls Ermac) vs. MRKN|Semiij (Piercing Mileena) – 1-3
cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) vs. Noble|Beyond Toxin (Mystic Ermac) – 3-0

Auction Tournament

1. cR|SonicFox (Unstoppable Jason) – $20
2. Beyond Toxin (War God Kotal Kahn) – $45
3. EVB|Viking (Cyber Sub-Zero Triborg) $40
3. iLuusions (Piercing Mileena) – $45
5. Some Cuban Guy (Konjurer Alien) – $60
5. PG|Scar (Drunken Master Bo’ Rai Cho) – $16
5. Doombawkz (Lacky Ferra/Torr) – $110
5. Mini Juanito (Butcher Leatherface) – $4

Match Log

Grand Final

Beyond Toxin (War God Kotal Kahn) vs. cR|SonicFox (Unstoppable Jason)

Semi-finals

iLuusions (Piercing Mileena) vs. cR|SonicFox (Unstoppable Jason)
Beyond Toxin (War God Kotal Kahn) vs. EVB|Viking (Cyber Sub-Zero Triborg)

Quarter-finals

iLuusions (Piercing Mileena) vs. Some Cuban Guy (Konjurer Alien)
cR|SonicFox (Unstoppable Jason) vs. PG|Scar (Drunken Master Bo’ Rai Cho)
EVB|Viking (Cyber Sub-Zero Triborg) vs. Doombawkz (Lacky Ferra/Torr)
Mini Juanito (Butcher Leatherface) vs. Beyond Toxin (War God Kotal Kahn)

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar)
2. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)
3. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
4. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
5. Flux (Zero/Vergil/Dante)
5. BassVII (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
7. Prophete (Zero/Amaterasu/Phoenix)
7. GOL|ranmasama (Magneto/Dormammu/Haggar)

9. PG|Coach Steve (Nova/Spencer/Doctor Doom)
9. VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
9. Tayson (Zero/Dante/Nova)
9. EXG.NE|ESCALANTE (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu)
13. UA|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar)
13. PG|FChamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
13. Unkn0wn
13. GRDN.AT|Geobraun (Spider-Man, Doctor Doom/Hawkeye, Hawkeye/Doctor Doom/Phoenix)

Match Log

Grand Final

Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-2

Losers Final

IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 2-3

Winners Final

Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-2

Losers Semi-final

IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-1

Top 8 Winners

Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. Flux (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3

Top 8 Losers

Prophete (Zero/Amaterasu/Phoenix) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 0-3
GOL|ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. BassVII (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. Flux (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. BassVII (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 3-2

Top 16 Winners

BassVII (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 1-3
Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. GOL|ranmasama (Magneto/Dormammu/Haggar) – 3-0
iG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-2
EXG.NE|ESCALANTE (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3

Top 16 Losers

Prophete vs. UA|Jan
VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. PG|FChamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-2
Unkn0wn vs. Tayson
Geobraun vs. PG|Coach Steve

EXG.NE|ESCALANTE (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Prophete (Zero/Amaterasu/Phoenix) – 2-3
VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 1-3
BassVII (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. PG|Coach Steve (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 3-1
Tayson (Zero/Dante/Nova) vs. GOL|ranmasama (Magneto/Dormammu/Haggar) – 0-3

tekken7-tk7-tournament

Tekken 7

Singles Tournament

1. Circa|Anakin (JACK-7, Paul, Shaheen)
2. KIT|Lil Majin (King)
3. Speedkicks (Hwoarang)
4. KoDee (Kazuya, Heihachi)
5. ITS|Maknificent (Dragunov, Feng, JACK-7)
5. NG|Obscure (Alisa)
7. NG|Reflex (Law)
7. Limit47 (Heihachi, Paul)

9. JiyuuNoTenshi (King)
9. iTzKonKon (Heihachi)
9. Gandido (Devil Jin)
9. Rick Tha Ruler (Law)

Match Log

Grand Final

Circa|Anakin (Shaheen, JACK-7) vs. KIT|Lil Majin (King) – 3-1 Reset
Circa|Anakin (JACK-7) vs. KIT|Lil Majin (King) – 3-0

Losers Final

Circa|Anakin (Paul, JACK-7) vs. Speedkicks (Hwoarang) – 3-2

Winners Final

Speedkicks (Hwoarang) vs. KIT|Lil Majin (King) – 2-3

Losers Semi-final

Circa|Anakin (JACK-7) vs. KoDee (Kazuya) – 2-0

Top 8 Winners

Speedkicks (Hwoarang) vs. KoDee (Heihachi) – 2-0
Circa|Anakin (JACK-7) vs. KIT|Lil Majin (King) – 1-2

Top 8 Losers

NG|Reflex (Law) vs. ITS|Maknificent (Dragunov) – 0-2
NG|Obscure (Alisa) vs. Limit47 (Heihachi, Paul) – 2-0

ITS|Maknificent (Feng) vs. Circa|Anakin (Paul) – 0-2
NG|Obscure (Alisa) vs. KoDee (Kazuya) – 0-2

Top 16 Winners

Speekicks (Hwoarang) vs. Reflex (Law) – 2-0
ITS|Maknificent (Dragunov) vs. KoDee (Kazuya) – 0-2
Circa|Anakin (Paul) vs. Gandido (Kazuya) – 2-0
Rick Tha Ruler (Law) vs. KIT|Lil Majin (King) – 1-2

Top 16 Losers

JiyuuNoTenshi (King) vs. ITS|Maknificent (JACK-7, Feng) – 1-2
NG|Reflex (Law) vs. iTzKonKon (Heihachi) – 2-0
NG|Obscure (Alisa) vs. Gandido (Devil Jin) – 2-0
Rick Tha Ruler (Law) vs. Limit47 (Heihachi) – 0-2

Fated Retribution Auction Tournament

1. Secret|PoongKo (Akuma) – $105
2. Circa|Anakin (JACK-7) – $20
3. Gandido (Kazuya) – $32
3. Speedkicks (Hwoarang) – $27
5. Gareth (Bryan) – $1
5. VSC|OVA9K (Steve) – $30
5. KoDee (Devil Jin) – $33
5. Party Wolf (Leo) – $23

Match Log

Grand Final

Circa|Anakin (JACK-7) vs. Secret|PoongKo (Akuma)

Semi-finals

Circa|Anakin (JACK-7) vs. Gandido (Kazuya)
Speedkicks (Hwoarang) vs. Secret|PoongKo (Akuma)

Quarter-finals

Gareth (Bryan) vs. Gandido (Kazuya)
Circa|Anakin (JACK-7) vs. VSC|OVA9K (Steve)
Secret|PoongKo (Akuma) vs. KoDee (Devil Jin)
Party Wolf (Leo) vs. Speedkicks (Hwoarang)

pokken-tournament-tourney

Pokkén Tournament

1. Circa|Suicune Master (Suicune)
2. TeeJay (Sceptile)
3. NG|Obscure (Mewtwo, Suicune)
4. PG|Coach Steve (Garchomp)
5. RSZ|Abadango (Chandelure)
5. Bim? (Sceptile)
7. Circa|Cat Fight (Chandelure)
7. Yeah It Do! (Shadow Mewtwo)

9. eM|Angbad (Chandelure)
9. 482|MastaStef (Pikachu Libre)
9. Swillo (Mewtwo)
9. Kino (Pikachu)
13. DJ Huoshen (Suicune)
13. CLOUD (Charizard)
13. Cyberman65 (Charizard)
13. Scatz (Charizard)

Match Log

Grand Final

TeeJay (Sceptile) vs. Circa|Suicune Master (Suicune) – 1-3

Losers Final

TeeJay (Sceptile) vs. NG|Obscure (Mewtwo) – 3-0

Winners Final

Circa|Suicune Master (Suicune) vs. NG|Obscure (Mewtwo) – 3-0

Losers Semi-final

TeeJay (Sceptile) vs. PG|Coach Steve (Garchomp) – 2-1

Top 8 Winners

Bim? (Sceptile) vs. Circa|Suicune Master (Suicune) – 0-2
NG|Obscure (Suicune) vs. RSZ|Abadango (Chandelure) – 2-0

Top 8 Losers

PG|Coach Steve (Garchomp) vs. Circa|Cat Fight (Chandelure) – 2-1
TeeJay (Sceptile) vs. Yeah It Do! (Shadow Mewtwo) – 2-0

RSZ|Abadango (Chandelure) vs. PG|Coach Steve (Garchomp) – 0-2
TeeJay (Sceptile) vs. Bim? (Sceptile) – 2-1

Top 16 Winners

Bim? (Sceptile) vs. 482|MastaStef (Pikachu Libre) – 2-0
Circa|Suicune Master (Suicune) vs. PG|Coach Steve (Garchomp) – 2-0
Kino (Pikachu) vs. NG|Obscure (Mewtwo) – 0-2
RSZ|Abadango (Chandelure) vs. TeeJay (Sceptile) – 2-1

Top 16 Losers

DJ Huoshen (Suicune) vs. eM|Angbad (Chandelure) – 0-2
CLOUD (Charizard) vs. Circa|Cat Fight (Chandelure) – 0-2
Cyberman65 (Charizard) vs. Swillo (Mewtwo) – 0-2
Scatz (Charizard) vs. Yeah It Do! (Shadow Mewtwo) – 0-2

eM|Angbad (Chandelure) vs. PG|Coach Steve (Garchomp) – 0-2
482|MastaStef (Pikachu Libre) vs. Circa|Cat Fight (Chandelure) – 0-2
Swillo (Mewtwo) vs. TeeJay (Sceptile) – 1-2
Kino (Pikachu) vs. Yeah It Do! (Shadow Mewtwo) – 0-2

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros Melee

Singles Tournament

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff)
2. FOX.MVG|Mew2King (Sheik, Fox, Marth)
3. CLG|SFAT (Fox)
4. PG|Plup (Sheik, Samus)
5. WFX|Shroomed (Sheik, Marth)
5. Tempo|Axe (Pikachu)
7. ROOT|ChuDat (Ice Climbers)
7. COG|Wizzrobe (Captain Falcon)

9. TLG|Druggedfox (Fox)
9. Swedish Delight (Peach, Sheik)
9. CLG|PewPewU (Marth)
9. dizzkigboogie (Ice Climbers)
13. Gahtzu (Captain Falcon)
13. SPY|Nintendude (Ice Climbers, Peach)
13. Laudandus (Sheik)
13. Selfless|Lucky (Fox)

Match Log

Grand Final

Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) vs. FOX.MVG|Mew2King (Marth, Sheik, Fox) – 3-1

Losers Final

CLG|SFAT (Fox) vs. FOX.MVG|Mew2King (Sheik, Marth) – 1-3

Winners Final

Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) vs. FOX.MVG|Mew2King (Fox) – 3-1

Losers Semi-final

CLG|SFAT (Fox) vs. PG|Plup (Sheik, Samus) 3-1

Top 8 Winners

CLG|SFAT (Fox) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-3
FOX.MVG|Mew2King (Sheik) vs. PG|Plup (Sheik) – 3-2

Top 8 Losers

ROOT|ChuDat (Ice Climbers) vs. WFX|Shroomed (Marth) – 2-3
COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. Tempo|Axe (Pikachu) – 1-3

CLG|SFAT (Fox) vs. WFX|Shroomed (Sheik) – 3-0
Tempo|Axe (Pikachu) vs. PG|Plup (Sheik) – 2-3

Top 16 Winners

CLG|PewPewU (Marth) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) – 2-3
COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. CLG|SFAT (Fox) – 0-3
TLG|Druggedfox (Fox) vs. PG|Plup (Sheik) – 0-3
WFX|Shroomed (Sheik) vs. FOX.MVG|Mew2King (Sheik) – 0-3

Top 16 Losers

Gahtzu vs. ROOT|ChuDat – 1-3
SPY|Nintendude (Peach, Ice Climbers) vs. Swedish Delight (Peach) – 2-3
Laudandus (Sheik) vs. Tempo|Axe (Falco, Pikachu) – 0-3
dizzkidboogie (Ice Climbers) vs. Selfless|Lucky (Fox) – 3-0
ROOT|ChuDat (Ice Climbers) vs. TLG|Druggedfox (Fox) – 3-0
WFX|Shroomed (Sheik) vs. Swedish Delight (Sheik) – 3-1
Tempo|Axe (Falco, Pikachu) vs. CLG|PewPewU (Marth) – 3-1
COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. dizzkigboogie (Ice Climbers) – 3-0

Doubles Tournament

1. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) & FOX.MVG|Mew2King (Sheik)
2. Tempo|Axe (Pikachu) & PG|Plup (Sheik)
3. CLG|SFAT (Fox) & PewPewU (Marth)
4. Lucky (Fox) & Reno (Sheik)

Match Log

Grand Final

Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) & FOX.MVG|Mew2King (Sheik) vs. Tempo|Axe (Pikachu) & PG|Plup (Sheik) – 3-2

Losers Final

CLG|SFAT (Fox) & PewPewU (Marth) vs. Tempo|Axe (Pikachu) & PG|Plup (Sheik) – 1-3

Winners Final

Tempo|Axe (Pikachu) & PG|Plup (Sheik) vs. Liquid|Hungrybox (Jigglypuff) & FOX.MVG|Mew2King (Sheik) – 1-3

Losers Semi-final

CLG|SFAT (Fox) & PewPewU (Marth) vs. Lucky (Fox) & Reno (Sheik) – 2-0

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

Singles Tournament

1. HM|Dogura (Sin Kiske, Johnny)
2. GGP|Kazunoko (Sol Badguy, Raven)
3. PG|MarlinPie (Zato-1)
4. kid viper (Johnny)
5. Mr K (Leo Whitefang)
5. PAG|LostSoul (Elphelt, Jack-O’)
7. faultydefense (Sin Kiske)
7. Hotashi (Elphelt)

9. HM|GO1-3151 (Millia Rage)
9. doren2k (Jam Kuradoberi)
9. Nakkiel (Sol Badguy)
9. EviLFox (Leo Whitefang)
13. Havoc_Noah (I-No)
13. Potent Shell (Bedman)
13. Ryan Hunter (Venom)
13. Phoenix|Solidplay (Jack-O’)

Match Log

Grand Final

HM|Dogura (Johnny, Sin Kiske) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 1-3 Reset
HM|Dogura (Sin Kiske) vs. GGP|Kazunoko (Raven) – 3-1

Losers Final

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. GGP|Kazunoko (Sol Badguy, Raven) – 1-3

Winners Final

GGP|Kazunoko (Sol Badguy) vs. HM|Dogura (Johnny) – 0-3

Losers Semi-final

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. kid viper (Johnny) – 2-1

Top 8 Winners

HM|Dogura (Sin Kiske) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 2-0
GGP|Kazunoko (Sol Badguy) vs. PAG|LostSoul (Elphelt) – 2-1

Top 8 Losers

Mr K (Leo Whitefang) vs. faultydefense (Sin Kiske) – 2-1
kid viper (Johnny) vs. Hotashi (Elphelt) – 2-0

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Mr K (Leo Whitefang) – 2-0
kid viper (Johnny) vs. PAG|LostSoul (Jack-O’) – 2-1

Top 16 Winners

Hotashi (Elphelt) vs. HM|Dogura (Sin Kiske) – 0-2
kid viper (Johnny) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 0-2
faultydefense (Sin Kiske) vs. GGP|Kazunoko (Sol Badguy) – 0-2
PAG|LostSoul (Elphelt) vs. HM|GO1-3151 (Millia Rage) – 2-0

Top 16 Losers

Mr K vs. Havoc_Noah
Potent Shell (Bedman) vs. doren2k (Jam Kuradoberi) – 0-2
Nakkiel (Sol Badguy) vs. Ryan Hunter (Venom) – 2-0
EviLFox vs. Solidplay

Mr K (Leo Whitefang) vs. HM|GO1-3151 (Millia Rage) – 2-1
faultydefense (Sin Kiske) vs. doren2k (Jam Kuradoberi) – 2-0
kid viper (Johnny) vs. Nakkiel (Sol Badguy) – 2-1
EviLFox (Leo Whitefang) vs. Hotashi (Elphelt) – 0-2

Auction Tournament

1. kid viper (Johnny) – $55
2. Mr K (Leo Whitefang) – $45
3. TheArm (Ramlethal) – $9
3. Marvisto (Sin Kiske) – $75
5. Meaty FP (Potemkin) – $85
5. Tsutenshi (Jack-O’) – $50
5. Jay Dash Prime (Sol Badguy) – $90
5. OG|Shine (Chipp Zanuff) – $45

Match Log

Grand Final

kid viper (Johnny) vs. Mr K (Leo Whitefang)

Semi-finals

TheArm (Ramlethal) vs. Mr K (Leo Whitefang)
kid viper (Johnny) vs. Marvisto (Sin Kiske)

Quarter-finals

Meaty FP (Potemkin) vs. TheArm (Ramlehthal)
Tsutenshi (Jack-O’) vs. Mr K (Leo Whitefang)
kid viper Johnny) vs. Jay Dash Prime (Sol Badguy)
Marvisto (Sin Kiske) vs. OG|Shine (Chipp Zanuff)

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. BH|Thompxson (Jago)
2. F3|Hollywood Sleep (Arbiter)
3. Circa|Nicky (Fulgore)
4. BH|Grief (Sadira, Orchid)
5. Fiyah Ligar (Riptor)
5. PAG|Pink Diamond (Maya, Orchid)
7. GXG|Mister J (Aganos, Sadira)
7. UA|Bass (Spinal, Cinder)

Match Log

Grand Final

BH|Thompxson (Jago) vs. F3|Hollywood Sleep (Arbiter) – 3-2 Reset
BH|Thompxson (Jago) vs. F3|Hollywood Sleep (Arbiter) – 3-1

Losers Final

BH|Thompxson (Jago) vs. Circa|Nicky (Fulgore) – 3-0

Winners Final

F3|Hollywood Sleep (Arbiter) vs. Circa|Nicky (Fulgore) – 3-2

Losers Semi-final

BH|Thompxson (Jago) vs. BH|Grief (Sadira) – 3-2

Top 8 Winners

F3|Hollywood Sleep (Arbiter) vs. BH|Thompxson (Jago) – 3-0
SG|Fiyah Liga (Riptor) vs. Circa|Nicky (Fulgore) – 0-3

Top 8 Losers

BH|Grief (Sadira, Maya) vs. GXG|Mister J (Aganos, Sadira) – 3-2
UA|Bass (Cinder) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 2-3

BH|Grief (Sadira) vs. Fiyah Ligar (Riptor) – 3-2
PAG|Pink Diamond (Maya, Orchid) vs. BH|Thompxson (Jago) – 0-3

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. Wolfkrone (C.Viper)
2. Smug (Dudley)
3. Secret|PoongKo (Seth, El Fuerte, Elena)
4. QANBA.Douyu|Xiaohai (Evil Ryu, Cammy, Yun)
5. Liquid|NuckleDu (Decapre, Akuma)
5. EG|K- Brad (Cammy)
7. Psycho (Elena, Balrog)
7. Carlos C (Abel)

Match Log

Grand Final

Smug (Dudley) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 1-3

Losers Final

Secret|PoongKo (Elena) vs. Smug (Dudley) – 0-3

Winners Final

Secret|PoongKo (Seth) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 2-3

Losers Semi-final

Smug (Dudley) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Yun, Evil Ryu) – 2-0

Top 8 Winners

QANBA.Douyu|Xiaohai (Cammy) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 1-2
EG|K-Brad (Cammy) vs. Secret|PoongKo (El Fuerte) – 0-2

Top 8 Losers

Psycho (Elena, Balrog) vs. Liquid|NuckleDu (Akuma, Decapre) – 1-2
Smug (Dudley) vs. Carlos C (Abel) – 2-0

Liquid|NuckleDu (Decapre) vs. QANBA.Douyu|Xiaohai (Evil Ryu) – 1-2
Smug (Dudley) vs. EG|K- Brad (Cammy) – 2-0

kof-xiv-tournament

The King of Fighters XIV

Exhibition #1

1. QANBA.Douyu|Xiaohai (Kyo/Kim/Iori, Luong/King/Iori, K’/Kim/Iori)
2. TS|NerdJosh (Joe/Nakoruru/Mai)
3. Romance (Luong/Yuri/King, Muimui/Yuri/King)
3. Carlos C (Iori/Ryo/King)
5. Ben Reed (Terry/Mai/Kyo)
5. AS|Alfonso (Ryo/Kim/Shun’ei, K’/Ryo/Shun’ei)
5. Juliet K (Nakoruru/Vice/King)
5. EVB|MarshalLawKOF (King/Benimaru/Iori, Kyo/Iori/Benimaru)

Match Log

Grand Final

QANBA.Douyu|Xiaohai (Kyo/Iori/Kim) vs. TS|NerdJosh (Joe/Nakoruru/Mai) – 2-0

Semi-finals

Romance (Luong/Yuri/King, Muimui/Yuri/King) vs. TS|NerdJosh (Joe/Nakoruru/Mai) – 1-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Kyo/Kim/Iori) vs. Carlos C (Iori/Ryo/King) – 2-0

First Round

Romance (Luong/Yuri/King, Muimui/Yuri/King) vs. Ben Reed (Terry/Mai/Kyo) – 2-0
TS|NerdJosh (Joe/Nakoruru/Mai) vs. AS|Alfonso (Ryo/Kim/Shun’ei, K’/Ryo/Shun’ei) – 2-0
Juliet K (Nakoruru/Vice/King) vs. Carlos C (Iori/Ryo/King) – 0-2
QANBA.Douyu|Xiaohai (Luong/King/Iori, K’/Kim/Iori) vs. EVB|MarshallLawKOF (King/Benimaru/Iori, Kyo/Iori/Benimaru) – 2-0

Exhibition #2

1. Romance (Luong/Muimui/King)
2. EVB|MarshallLawKOF (King/Benimaru/Iori, Kyo/Benimaru/Iori)
3. Alphonso (Terry/Ryo/Shun’ei, Kim/Shun’ei/Yuri, Kim/Terry/Ryo, King/Shun’ei/Kim, Terry/Shun’ei/Kim)
3. Ben Reed (Kyo/Mai/Terry, Daimon/Mai/Terry, Nakoruru/Terry/Mai, Chang/Nakoruru/Mai)
5. Mecha Oni (Nakoruru/Kula/Ryo)
5. Keen (Clark/Joe/Ralf, Ralf/Maxima/Joe)
5. Alphonso (Terry/Ryo/Shun’ei, Kim/Shun’ei/Yuri)
5. Frost (Kukri/Nelson/Shun’ei, Nelson/Shun’ei/K’)

Match Log

Grand Final

EVB|MarshallLawKOF (Kyo/Iori/Benimaru, King/Benimaru/Iori) vs. Romance (Luong/Muimui/King) – 0-2

Semi-finals

Romance (Luong/Muimui/King) vs. Ben Reed (Nakoruru/Terry/Mai, Chang/Nakoruru/Mai) – 2-0
EVB|MarshallLawKOF (King/Iori/Benimaru) vs. Alphonso (Kim/Terry/Ryo, King/Shun’ei/Kim, Terry/Shun’ei/Kim) – 2-1

First Round

Ben Reed (Kyo/Mai/Terry, Daimon/Mai/Terry) vs. Mecha Oni (Nakoruru/Kula/Ryo) – 2-1
Romance (Luong/Muimui/King) vs. Keen (Clark/Joe/Ralf, Ralf/Maxima/Joe) – 2-0
Alphonso (Terry/Ryo/Shun’ei, Kim/Shun’ei/Yuri) vs. Ryan (Luong/Kim/Hein, Clark/Kim/Hein) – 0-2
EVB|MarshallLawKOF (King/Benimaru/Iori, Kyo/Benimaru/Iori) vs. Frost (Kukri/Nelson/Shun’ei, Nelson/Shun’ei/K’) – 2-0

Source: CEO Gaming