Combo Breaker 2016 Results

By on May 29, 2016 at 8:00 pm
Combo Breaker Logo 750x400

Combo Breaker is back for its second year! The first Combo Breaker came into fruition as the spiritual successor to the beloved Midwest series Ultimate Fighting Game Tournament. And like last year you can expect a lot of action, with over 20 tournaments jam packed into three days, including the ever-popular Mystery Tournament and auction tournaments.

The Street Fighter V tournament is part of the Capcom Pro Tour as a ranking event for the North America region. Meanwhile, the Tekken 7 tournament is a qualifier for The King of Iron First Tournament 2016 North America.

Tournament Line-up
  • BlazBlue Chronophantasma EXTEND
  • Brawlhalla
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Guilty Gear Xrd -REVELATOR-
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters 2002
  • The King of Fighters XIII
  • Mortal Kombat X
  • Mystery Tournament
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Skullgirls 2nd Encore
  • Street Fighter V
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Tekken 7
  • Tekken Ball
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Ultra Street Fighter IV
  • Under Night In-Birth Exe:Late
  • Vampire Savior

Players from all around the country will be throwing it down this weekend, including EG|Justin Wong, EG|Ricki Ortiz, EG|K-Brad, Liquid|NuckleDu, cR|SonicFox, PG|FChamp, TS|Sabin, F3|alucarD NOeS|Tampa Bison, Circa|LPN, UA|Saionide, PG|RayRay, PG|MarlinPie, D-Link|Lord Knight, PAG|LostSoul, TS|NerdJosh, blackSNAKE, Kid viper, FaultyDefense, Rip, Circa|Anakin, and many, many more.

Brackets for the event can be found here.

Streams

You can catch the action from St. Charles, Illinois via five streams. Thanks to Team Spooky, Callisto Media, VGBootCamp, Khaos Gaming (manning the Tekken stream) and Event Horizon.

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

bgcallisto

Watch live video from bgcallisto on www.twitch.tv

VGBootCamp

Watch live video from VGBootCamp on www.twitch.tv

TEKKEN

Watch live video from TEKKEN on www.twitch.tv

EventHorizon

Watch live video from EventHorizon on www.twitch.tv

Schedule

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

Singles Tournament

1. EG|JWong (Karin)
2. Flash (Vega)
3. PG|FChamp (Dhalsim)
4. Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika, Guile)
5. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
5. Wolfkrone (Laura)
7. YP|Filipinoman (Chun-Li)
7. Circa|LPN (Alex)

9. TS|Sabin (Dhalsim)
9. LI Joe (Nash)
9. CORN|SETHLOLOL (Laura)
9. Rylander (Dhalsim)
13. NOeS|Tampa Bison (M. Bison)
13. Nacer (Ryu, Cammy)
13. Hsien (Necalli)
13. EG|K-Brad (Cammy)

Match Log

Grand Final

EG|JWong (Karin) vs. Flash (Vega) – 3-1

Losers Final

PG|FChamp (Dhalsim) vs. Flash (Vega) – 2-3

Winners Final

EG|JWong (Karin) vs. Flash (Vega) – 3-0

Losers Semi-final

PG|FChamp (Dhalsim) vs. Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika) – 3-2

Top 8 Winners

EG|JWong (Karin) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 3-2
Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika, Guile) vs. Flash (Vega) – 2-3

Top 8 Losers

PG|FChamp (Dhalsim) vs. YP|Filipinoman (Chun-Li) – 3-0
Wolfkrone (Laura) vs. Circa|LPN (Alex) – 3-2

PG|FChamp (Dhalsim) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 3-0
Wolfkrone (Laura) vs. Liquid|NuckleDu (Nash) – 1-3

Top 16 Winners

CORN|SETHLOLOL (Laura) vs. EG|JWong (Karin) – 0-2
Circa|LPN (Alex) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 0-2
Liquid|NuckleDu (Nash) vs. YP|Filipinoman (Chun-Li) – 2-1
PG|FChamp (Dhalsim) vs. Flash (Vega) – 1-2

Top 16 Losers

TS|Sabin (Dhalsim) vs. NOeS|Tampa Bison (M. Bison) – 2-1
Nacer (Ryu, Cammy) vs. LI Joe (Nash) – 0-2
Wolfkrone (Laura) vs. Hsien (Necalli) – 2-1
EG|K-Brad (Cammy) vs. Rylander (Dhalsim) – 1-2

TS|Sabin (Dhalsim) vs. YP|Filipinoman (Chun-Li) – 1-2
PG|FChamp (Dhalsim) vs. LI Joe (Nash) – 2-0
Wolfkrone (Laura) vs. CORN|SETHLOLOL (Laura) – 2-0
Rylander (Dhalsim) vs. Circa|LPN (Alex) – 0-2

Auction Tournament

1. Wolfkrone (Laura) – $90
2. TS|Sabin (Dhalsim) – $75
3. TS|NerdJosh (Rashid) – $80
4. YP|Filipinoman (Chun-Li) – $80

Match Log

Grand Final

TS|Sabin (Dhalsim) vs. Wolfkrone (Laura)

Semi-finals

Wolfkrone (Laura) vs. TS|NerdJosh (Rashid)
TS|Sabin (Dhalsim) vs. YP|Filipinoman (Chun-Li)

Auction Prices

Birdie – $48
Cammy – $28
Necalli – $51
F.A.N.G – $38
Laura – $90
Alex – $37
Ryu – $100
Ken – $60
Nash – $55
Zangief – $46
Karin – $80
Guile – $55
Dhalsim – $75
Chun-Li – $80
Rashid – $80
M. Bison – $75

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles Tournament

1. UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu)
2. RF7|RyanLV (Chun-Li/Morrigan/Phoenix)
3. NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye)
4. EG|JWong (Vergil/Storm/Akuma)
5. Jibrill (Zero/Vergil/Dante)
5. Flux (Zero/Vergil/Dante)
7. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel
7. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)

Match Log

Grand Final

RF7|RyanLV (Chun-Li/Morrigan/Phoenix) vs. UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 2-3 Reset
RF7|RyanLV (Chun-Li/Morrigan/Phoenix) vs. UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 2-3

Losers Final

NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye) vs. UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 1-3

Winners Final

NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye) vs. RF7|RyanLV (Chun-Li/Morrigan/Phoenix) – 0-3

Losers Semi-final

EG|JWong (Vergil/Storm/Akuma) vs. UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 1-3

Top 8 Winners

RF7|RyanLV (Chun-Li/Morrigan/Phoenix) vs .UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 3-1
NB|Dual Kevin (Deadpool/Dante/Hawkeye) vs. EG|JWong (Vergil/Storm/Akuma) – 3-0

Top 8 Losers

Jibrill (Zero/Vergil/Dante) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-2
Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1

EG|JWong (Vergil/Storm/Akuma) vs. Jibrill (Zero/Vergil/Dante) – 3-2
Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. UA|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 1-3

Auction Tournament

Players keep two characters from the respective team won in the auction. The final character is chosen by draw each round.

1. No Life – $90
2. TFA|OmG iTz Andre – $60
3. The 27th Oath – $55
3. UA|Noelbhungry – $105

Match Log

Grand Final

No Life (Zero/Haggar/Vergil) vs. TFA|OmG iTz Andre (Spencer/Doctor Doom/Doctor Strange)

Semi-finals

TFA|OmG iTz Andre (Spencer/Doctor Doom/Haggar) vs. The 27th Oath (Morrigan/Doctor Doom/Nova)
No Life (Zero/Doctor Strange/Vergil) vs. Noel Brown (Wesker/Storm/Phoenix)

Auction Prices

Hulk/Haggar/Sentinel – $12
Spencer/Frank West/Dante – $7
Morrigan/Doctor Doom/Vergil – $55
Trish/Dante/Vergil – $22
Zero/Dante/Vergil – $130
Taskmaster/Spencer/Arthur – $35
Chun-Li/Morrigan/Phoenix – $30
Wolverine/Storm/Akuma – $35
M.O.D.O.K./Captain America/Doctor Doom – $31
Zero/Vergil/Hawkeye – $90
Nova/Spencer/Doctor Doom – $60
Ghost Rider/Dormammu/Doctor Strange – $21
C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu – $28
Taskmaster/Doctor Doom/Amaterasu – $22
Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull – $32
Wesker/Haggar/Phoenix – $105

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat X

Singles Tournament

1. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena)
2. Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda)
3. Noble|Red Raptor (Shirai Ryu Takeda, Marksman Erron Black)
4. cR|SonicFox (Brawler Cassie Cage, Gunslinger Erron Black, Acidic Alien, Shotgun Jacqui Briggs, Spec Ops Cassie Cage)
5. Perfect Legend (Ninjutsu Scorpion, Buzz Saw Kung Lao, Tempest Kung Lao, A-List Johnny Cage)
5. cR|Dragon (Tarkatan Alien)
7. cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok)
7. EVB|Big D (Mystic Ermac)

9. cR|HoneyBee (Tarkatan Alien)
9. Lord Pnut (War God Kotal Kahn)
9. YOMI|MF Slayer (Shaolin Kung Jin)
9. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr)
13. Pig of the Hut (Kenjutsu Kenshi, Possessed Kenshi)
13. Noble|BeyondToxin (Impostor Shinnok)
13. Wa|iLuusions (Sun God Kotal Kahn, Warlock Quan Chi)
13. EVB|Kitana Prime

Match Log

Grand Final

Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) – 2-3

Losers Final

Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. Noble|Red Raptor (Marksman Erron Black, Shirai Ryu Takeda) – 3-0

Winners Final

PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) vs. Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) – 3-2

Losers Semi-final

cR|SonicFox (Spec Ops Cassie Cage, Acidic Alien, Gunslinger Erron Black) vs. Noble|Red Raptor (Shirai Ryu Takeda) – 2-3

Top 8 Winners

PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien) – 3-2
Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. Perfect Legend (Ninjutsu Scoprion, Displacer Raiden, Buzz Saw Kung Lao) – 3-1

Top 8 Losers

Noble|Red Raptor (Shirai Ryu Takeda) vs. cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) – 2-0
cR|SonicFox (Brawler Cassie Cage) vs. EVB|Big D (Mystic Ermac) – 3-1

Perfect Legend (Ninjutsu Scorpion, Tempest Kung Lao, A-List Johnny Cage) vs. Noble|Red Raptor (Shirai Ryu Takeda) – 2-3
cR|SonicFox (Acidic Alien) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien) – 3-0

Top 16 Winners

PXP|A F0xy Grampa (Piercing Mileena) vs. cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) – 3-0
Noble|Red Raptor (Shirai Ryu Takeda) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien) – 0-3
Orbit.MTL|Hayatei (Ronin Takeda) vs. EVB|Big D (Mystic Ermac) – 3-2
Perfect Legend (Ninjutsu Scorpion) vs. YOMI|MF Slayer (Shaolin Kung Jin) – 3-0

Top Losers

cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. Pig of the Hut (Kenjutsu Kenshi, Possessed Kenshi) – 3-0
Lord Pnut (War God Kotal Kahn) vs. Noble|BeyondToxin (Impostor Shinnok) – 3-2
cR|SonicFox (Brawler Cassie Cage, Gunslinger Erron Black) vs. Wa|iLuusions (Sun God Kotal Kahn, Warlock Quan Chi) – 3-2
cR|Biohazard vs. EVB|Kitana Prime

cR|HoneyBee (Tarkatan Alien) vs. Noble|Red Raptor (Shirai Ryu Takeda) – 2-3
cR|WoundCowboy vs. Lord Pnut
YOMI|MF Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. cR|SonicFox (Shotgun Jacqui Briggs) – 1-3
EVB|Big D (Mystic Ermac) vs. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) – 3-2

Auction Tournament

1. cR|Dragon (Tarkatan Alien)
2. cR|SonicFox (Shotgun Jacqui Briggs
3. Biohazard (Ruthless Ferra/Torr)
3. RM|Cloud (Balanced Kenshi)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Shotgun Jacqui Briggs) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien)

Semi-finals

Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) vs. cR|Dragon (Tarkatan Alien)
cR|SonicFox (Shotgun Jacqui Briggs) vs. RM|Cloud (Balanced Kenshi)

Auction Prices

Triborg – $100
Predator – $8
Ermac – $75
Kotal Kahn – $60
Ferra/Torr – $45
Kenshi – $19
Erron Black – $29
Sonya Blade – $9
Leatherface – $32
Shinnok – $27
Liu Kang – $10
D’Vorah – $145
Alien – $95
Goro – $55
Jacqui Briggs – $80
Kung Lao – $100

tekken7-tk7-tournament

Tekken 7

Singles Tournament

1. Circa|Anakin (JACK-7, Dragunov)
2. Rip (Law, Paul)
3. RenoFace (Claudio, Lucky Chloe)
4. ITS|Maknificent (Feng, JACK-7)
5. Shadow20z (Kazuya, Heihachi)
5. Mateo (Feng)
7. Blacklist Grand (Steve)
7. GW|Jackie Tran (Bryan, Devil Jin)

9. CC|Rick Tha Ruler (Law)
9. T4G|Fred Distance (Dragunov)
9. Nandez (Lars)
9. EA|Sanada (Steve)
13. kagehfan69 (Gigas)
13. Joonnya20z (Jin)
13. Mystic Bill (Katarina)
13. Volt Inferno (Steve, Alisa)

Match Log

Grand Final

Circa|Anakin (JACK-7) vs. Rip (Law) – 3-0 Reset
Circa|Anakin (JACK-7) vs. Rip (Law, Paul) – 3-0

Losers Final

Circa|Anakin (JACK-7) vs. RenoFace (Claudio, Lucky Chloe) – 3-2

Winners Final

Circa|Anakin (Dragunov, JACK-7) vs. Rip (Law) – 2-3

Losers Semi-final

ITS|Maknificent (Feng) vs. RenoFace (Lucky Chloe) – 1-2

Top 8 Winners

Circa|Anakin (Dragunov) vs. Shadow20z (Kazuya) – 2-0
RenoFace (Claudio, Law) vs. Rip (Law) – 1-2

Top 8 Losers

Blacklist Grand (Steve) vs. ITS|Maknificent (Feng) – 0-2
GW|Jackie Tran (Bryan, Devil Jin) vs. Mateo (Feng) – 0-2

ITS|Maknificent (JACK-7) vs. Shadow20z (Kazuya, Heihachi) – 2-0
RenoFace (Lucky Chloe) vs. Mateo (Feng) – 2-1

Top 16 Winners

T4G|Fred Distance (Dragunov) vs. Circa|Anakin (Dragunov) – 0-2
Shadow20z (Kazuya) vs. Mateo (Feng) -2-0
Blacklist Grand (Steve) vs. Rip (Law) – 0-2
ITS|Maknificent (Feng) vs. RenoFace (Lucky Chloe) – 0-2

Top 16 Losers

CC|Rick Tha Ruler (Law) vs. kagehfan69 (Gigas) – 2-1
GW|Jackie Tran (Bryan) vs. Joonnya20z (Jin) – 2-0
Nandez (Lars) vs. Mystic Bill (Katarina) – 2-1
Volt Inferno (Steve, Alisa) vs. EA|Sanada (Steve) – 1-2

CC|Rick Tha Ruler (Law) vs. Mateo (Feng) – 0-2
T4G|Fred Distance (Dragunov) vs. GW|Jackie Tran (Bryan) – 0-2
Nandez (Lars) vs. Blacklist Grand (Steve) – 0-2
ITS|Maknificent (Feng) vs. EA|Sanada (Steve) – 2-0

Fated Retribution Auction Tournament

1. Aris (Dragunov) – $85
2. Circa|Anakin (JACK-7) – $75
3. Kenny (Steve) – $55
3. Mateo (Feng) – $39

Match Log

Grand Final

Circa|Anakin (JACK-7) vs. Aris (Dragunov)

Semi-finals

Aris (Dragunov) vs. Mateo (Feng)
Kenny (Steve) vs. Anakin (JACK-7)

Auction Prices

Law – $50
Steve – $55
Claudio – $24
Bryan – $27
Feng – $39
Lili – $20
Dragunov – $85
Jin – $24
Gigas – $37
Xiaoyu – $31
Leo – $27
JACK-7 – $75
Kazumi – $36
King – $45
Josie – $31
Akuma – $70

skullgirls-tournament-622

Skullgirls 2nd Encore

Singles Tournament

1. cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua)
2. cR|dekillsage (Beowulf/Fukua/Big Band, Cerebella/Double)
3. Liam (Parasoul/Double/R.Fortune)
4. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella
5. Cloud (Valentine/Filia/Double)
5. 159man (Squigly/Big Band)
7. WingZero (Parasoul/Filia/Squigly)
7. Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella)

9. Adevers (Parasoul/Squigly/Big Band)
9. RK|PME (Ms.Fortune/R.Fortune, Ms. Fortune)
9. Sydoh (Ms. Fortune/Fukua)
9. Duckator (Valentine/FIlia/Double)
13. Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella)
13. Mr Peck (Peacock/Parasoul/R.Fortune)
13. LZ|Mike Z (Cerebella/Big Band)
13. McPeanuts (Double/Big Band/Peacock)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. cR|dekillsage (Cerebella/Double) – 3-1

Losers Final

Liam (Parasoul/Double/R.Fortune) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Fukua/Big Band) – 1-3

Winners Final

cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Fukua/Big Band) – 3-0

Losers Semi-final

Liam (Parasoul/Double/R.Fortune) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 3-1

Top 8 Winners

cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Cloud (Valentine/Filia/Double) – 3-0
Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) vs. cR|dekillsage (Beowulf/Fukua/Big Band) – 0-3

Top 8 Losers

Liam (Parasoul/Double/R.Fortune) vs. WingZero (Parasoul/Filia/Squigly) – 3-2
Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella) vs. 159man (Squigly/Big Band) – 2-3

Cloud (Valentine/Filia/Double) vs. Liam (Parasoul/Double/R.Fortune) – 2-3
159man (Squigly/Big Band) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 1-3

Top 16 Losers

cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Duckator (Valentine/FIlia/Double) – 3-0
Sydoh (Ms.Fortune/Fukua) vs. Cloud (Valentine/Filia/Double) – 2-3
RK|PME (Ms.Fortune/R.Fortune) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 0-3
cR|dekillsage (Fukua/Beowulf/Big Band) vs. Liam (Parasoul/Double/R.Fortune) – 3-1

Top 16 Losers

Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella) vs. Adevers (Parasoul/Squigly/Big Band) – 0-3
Mr Peck (Peacock/Parasoul/R.Fortune) vs. WingZero (Parasoul/Filia/Squigly) – 2-3
Elda Taluda (Painwheel/Ms.Fortune/Cerebella) vs. LZ|Mike Z (Cerebella/Big Band) – 3-2
McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. 159man (Squigly/Big Band) – 2-3

Liam vs. Adevers
RK|PME (Ms. Fortune) vs. WingZero (Parasoul/Filia) – 1-3
Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella) vs. Sydoh (Ms. Fortune/Fukua) – 3-2
Duckator (Valentine/FIlia/Double) vs. 159man (Squigly/Big Band) – 0-3

East Coast vs. The World Exhibition

East Coast vs. The World – 10-9

Match Log

Socks (Eliza/Double/Cerebella) vs. Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) – 0-2
LethalMind (Parasoul/Peacock/Filia) vs. Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) – 0-2
LazyDiablos (Ms.Fortune/Eliza) vs. Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) – 1-2
Keninblack (Parasoul/Double/Fukua) vs. Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) – 0-2
Cloud King (Valentine/Filia/Double) vs. Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) – 1-2
KPB|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. Fuzzy_Snugs (Double/Squigly/Eliza) – 2-1
KPB|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella) – 2-0
KPB|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. 159 Man (Squigly/Big Band) – 0-2
RK|PME (Ms.Fortune/R.Fortune) vs. 159 Man (Squigly/Big Band) – 1-2
Shademoneh (Parsoul/Fukua/Filia) vs. 159 Man (Squigly/Big Band) – 2-1
Shademoneh (Parsoul/Fukua/Filia) vs. Caiolugon (Ms.Fortune/Cerebella/Big Band) – 2-1
Shademoneh (Parsoul/Fukua/Filia) vs. WingZero (Parasoul/Filia/Squigly) – 1-2
Adeveis (Parasoul/Squigly/Big Band) vs. WingZero (Parasoul/Filia/Squigly) – 1-2
cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. WingZero (Parasoul/Filia/Squigly) – 2-1
cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Yaya (Squigly/Big Band) – 2-0
cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Duckator (Valentine/Filia/Double) – 2-0
cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Elda Taluda (Painwheel/Ms.Fortune/Cerebella) – 2-1
cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Swiftfox-Dash (Peacock/Cerebella) – 2-0
cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Liam (R.Fortune/Parasoul/Double) – 3-0

 

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

Singles Tournament

1. PAG|LostSoul (Elphelt)
2. PG|MarlinPie (Zato-1)
3. Kid viper (Johnny)
4. FF|ElvenShadow (Faust)
5. blackSNAKE (Venom)
5. Bears (Chipp Zanuff)
7. TXrd|faultydefense (Sin Kiske)
7. Foo (Leo Whitefang, Potemkin)

9. Hotashi (Elphelt)
9. Doren2k (Jam Kuradoberi)
9. TS|NerdJosh (Elphelt)
9. Anraku (Elphelt)
13. D-Link|Lord Knight (Millia Rage)
13. TheArm (Ramlethal)
13. Ryan Hunter (Venom)
13. Sym (Millia Rage)

Match Log

Grand Final

PAG|LostSoul (Elphelt) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 3-2

Losers Final

Kid viper (Johnny) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 0-3

Winners Final

PAG|LostSoul (Elphelt) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 3-0

Losers Semi-final

Kid viper (Johnny) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-0

Top 8 Winners

blackSNAKE (Venom) vs. PAG|LostSoul (Elphelt) – 0-2
FF|ElvenShadow (Faust) vs. PG|MarlinPie (Zato-1) – 1-2

Top 8 Losers

Kid viper (Johnny) vs. TXrd|faultydefense (Sin Kiske) – 2-1
Bears (Chipp Zanuff) vs. Foo (Leo Whitefang) – 2-0

blackSNAKE (Venom) vs. Kid viper (Johnny) – 0-2
Bears (Chipp Zanuff) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 0-2

Top 16 Winners

blackSNAKE (Venom) vs. Anraku (Elphelt) – 2-0
PAG|LostSoul (Elphelt) vs. Bears (Chipp Zanuff) – 2-1
TXrd|faultydefense (Sin Kiske) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 0-2
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Hotashi (Elphelt) – 2-0

Top 16 Losers

Kid viper (Johnny) vs. D-Link|Lord Knight (Millia Rage) – 2-1
TheArm (Ramlethal) vs. Doren2k (Jam Kuradoberi) – 1-2
TS|NerdJosh (Elphelt) vs. Ryan Hunter (Venom) – 2-0
Foo (Leo Whitefang) vs. Sym (Millia Rage) – 2-0

Hotashi (Elphelt) vs. Kid viper (Johnny) – 0-2
TXrd|faultydefense (Sin Kiske) vs. Doren2k (Jam Kuradoberi) – 2-0
Bears (Chipp Zanuff) vs. TS|NerdJosh (Elphelt) – 2-1
Foo (Potemkin, Leo Whitefang) vs. Anraku (Elphelt) – 2-1

Battle Summit

1. Team East – Apollo (Elphelt), Sway (Faust), PG|MarlinPie (Zato-1), D-Link|Lord Knight (Millia Rage), LostSoul (Elphelt)
2. Team West – shtkn (Ky Kiske), Foo (Johnny), Tasty Steve (Leo Whitefang), Beautifuldude (Zato-1), Bears (Chipp Zanuff)
3. Chicago – KizzerCrate (Ky Kiske), ChosenNinja (Millia Rage), FF|ElvenShadow (Faust), Sym (Millia Rage), blackSNAKE (Venom)
4. Team Nebraska – Jamarvaleous (Leo Whitefang), Simon (Sol Badguy), Dekline (Sin Kiske), TS|NerdJosh (Elphelt), Cue (Zato-1)

Match Log

Grand Final

Team East vs. Team West – 5-4 Reset

Apollo (Elphelt) vs. shtkn (Ky Kiske)
Sway (Faust) vs. shtkn (Ky Kiske)
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. shtkn (Ky Kiske)
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Foo (Johnny)
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Tasty Steve (Leo Whitefang)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. Tasty Steve (Leo Whitefang)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. Beautifuldude (Zato-1)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. Bears (Chipp Zanuff)
LostSoul (Elphelt) vs. Bears (Chipp Zanuff)

Team East vs. Team West – 5-4

PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Foo (Johnny)
PG|MarlinPie (Zato-1) vs. Tasty Steve (Leo Whitefang)
Sway (Faust) vs. Tasty Steve (Leo Whitefang)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. Tasty Steve (Leo Whitefang)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. Bears (Chipp Zanuff)
Apollo (Elphelt) vs. Bears (Chipp Zanuff)
LostSoul (Elphelt) vs. Bears (Chipp Zanuff)
LostSoul (Elphelt) vs. shtkn (Ky Kiske)
LostSoul (Elphelt) vs. Beautifuldude (Zato-1)

Losers Final

Team East vs. Chicago – 5-3

Sway (Faust) vs. KizzerCrate (Ky Kiske)
Apollo (Elphelt) vs. KizzerCrate (Ky Kiske)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. KizzerCrate (Ky Kiske)
D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. ChosenNinja (Millia Rage)
LostSoul (Elphelt) vs. ChosenNinja (Millia Rage)
LostSoul (Elphelt) vs. FF|ElvenShadow (Faust)
LostSoul (Elphelt) vs. Sym (Millia Rage)
LostSoul (Elphelt) vs. blackSNAKE (Venom)

Winners Final

Team West vs. Chicago – 5-2

shtkn (Ky Kiske) vs. KizzerCrate (Ky Kiske)
Foo (Johnny) vs. KizzerCrate (Ky Kiske)
Foo (Johnny) vs. ChosenNinja (Millia Rage)
Bears (Chipp Zanuff) vs. ChosenNinja (Millia Rage)
Bears (Chipp Zanuff) vs. FF|ElvenShadow (Faust)
Bears (Chipp Zanuff) vs. Sym (Millia Rage)
Bears (Chipp Zanuff) vs. blackSNAKE (Venom)

Losers Semi-final

Team East vs. Team Nebraska – 5-3

Partial Match
LostSoul (Elphelt) vs. Cue (Zato-1)
LostSoul (Elphelt) vs. TS|NerdJOsh (Elphelt)

kof-2002-um-tournament

The King of Fighters 2002 Unlimited Match

1. Mario E (Seth/Classic Takuma/Chris, Chris/Orochi Yashiro/Classic Takuma)
2. Flanagan (Ryo/Kasumi/Clark, Ramon/Kasumi/Clark, Kasumi/Nameless/Clark, K’/Kasumi/Clark)
3. Desmond_KOF (Hinako/Kusanagi/Kasumi, Hinako/King/Kasumi, King/Kusanagi/Kasumi)
4. Sam W (K’/Benimaru/Xiangfei, K’/Andy/Benimaru, Andy/Benimaru/Classic Robert, Andy/Benimaru/Xiangfei)
5. KCO|Pedro (Kasumi/Iori/Classic Takuma, Kasumi/Benimaru/Classic Takuma)
5. Domino (Athena/K’/Ryo, Kensou/Leona/Athena, Terry/Leona/Athena, Kensou/Terry/Athena)
7. LazieFreddy (Mai/Kasumi/King)
7. Bzerk (Kasumi/Yamazaki/Orochi Chris, Shermie/Kasumi/Orochi Chris)

Match Log

Grand Final

Flanagan (Ryo/Kasumi/Clark, Kasumi/Nameless/Clark, K’/Kasumi/Clark) vs. Mario E (Chris/Seth/Takuma, Chris/Orochi Yashiro/Classic Takuma) – 0-3 Reset
Flanagan (Ryo/Kasumi/Clark) vs. Mario E (Seth/Chris/Classic Takuma) – 2-3

Losers Final

Desmond_KOF (Hinako/Chris/Kasumi, Hinako/Kusanagi/Kasumi, King/Kusanagi/Kasumi) vs. Mario E (Blue Mary/Seth/Chris, Seth/Classic Takuma/Chris) – 2-3

Winners Final

Desmond_KOF (Hinako/King/Kasumi, King/Kusanagi/Kasumi) vs. Flanagan (Ramon/Kasumi/Clark, Ryo/Kasumi/Clark) – 1-3

Losers Semi-final

Sam W (Andy/Benimaru/Classic Robert, Andy/Benimaru/Xiangfei) vs. Mario E (Chris/Seth/Classic Takuma) – 0-2

Top 8 Winners

Desmond_KOF (Hinako/Kusanagi/Kasumi) vs. Domino (Athena/K’/Ryo, Kensou/Leona/Athena) – 2-0
KCO|Pedro (Kasumi/Iori/Classic Takuma, Kasumi/Benimaru/Classic Takuma) vs. Flanagan (Ryo/Kasumi/Clark) – 0-2

Top 8 Losers

LazieFreddy (Mai/Kasumi/King) vs. Mario E (Seth/Classic Takuma/Chris) – 0-2
Sam W (K’/Benimaru/Xiangfei) vs. Bzerk (Kasumi/Yamazaki/Orochi Chris, Shermie/Kasumi/Orochi Chris) – 2-0

Mario E (Seth/Classic Takuma/Chris) vs. KCO|Pedro (Iori/Classic Takuma/Kasumi) – 2-0
Sam W (K’/Andy/Benimaru, Andy/Benimaru/Classic Robert) vs. Domino (Terry/Leona/Athena, Kensou/Terry/Athena) -2-1

bbcpex-tournament

BlazBlue Chronophantasma EXTEND

1. D-Link|Lord Knight (Valkenhayn)
2. XIII Blades (Jin)
3. Thebeautifuldude (Relius)
4. Dot|Danke (Kaugra)
5. Monarch (ν-No.13-)
5. Koopa_Klawz (Azrael)
7. shtkn (Jin
7. Woocash (Litchi)

Match Log

Grand Final

D-Link|Lord Knight (Valkenhayn) vs. XIII Blades (Jin) – 3-1

Losers Final

Thebeautifuldude (Relius) vs. XIII Blades (Jin) – 2-3

Winners Final

Thebeautifuldude (Relius) vs. D-Link|Lord Knight (Valkenhayn) – 1-3

Losers Semi-final

Dot|Danke (Kaugra) vs. XIII Blades (Jin) -0-2

Top 8 Winners

D-Link|Lord Knight (Valkenhayn) vs. XIII Blades (Jin) – 2-0
Dot|Danke (Kagura) vs. Thebeautifuldude (Relius) – 1-2

Top 8 Losers

shtkn (Jin) vs. Monarch (ν-No.13-) – 0-2
Woocash (Litchi) vs. Koopa_Klawz (Azrael) – 1-2

Dot|Danke (Kagura) vs. Monarch (ν-No.13-) – 2-0
XIII Blades (Jin) vs. Koopa_Klawz (Azrael) – 2-0

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. cR|SonicFox (Carmine)
2. JDR (Hyde)
3. RAL (Vatista)
4. Mike Loafers (Hyde)
5. NUTS|Tamestorm (Gordeau)
5. cR|Footwurk (Gordeau)
7. Tenders|burger time (Merkava)
7. NUTS|TempleNUT (Gordeau, Linne)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Carmine) vs. JDR (Hyde) – 3-2

Losers Final

RAL (Vatista) vs. JDR (Hyde) – 0-3

Winners Final

RAL (Vatista) vs. cR|SonicFox (Carmine) – 2-3

Losers Semi-final

JDR (Hyde) vs. Mike Loafers (Hyde) – 2-1

Top 8 Winners

cR|SonicFox (Carmine) vs. Mike Loafers (Hyde) – 2-1
RAL (Vatista) vs. JDR (Hyde) – 2-0

Top 8 Losers

NUTS|Tamestorm (Gordeau) vs. Tenders|burger time (Merkava) – 1-2
NUTS|TempleNUT (Gordeau) vs. cR|Footwurk (Gordeau) – 2-0

JDR (Hyde) vs. Tenders|burger time (Merkava) – 2-0
NUTS|TempleNUT (Gordeau, Linne) vs. Mike Loafers (Hyde) – 0-2

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

Singles Tournament

1. PG|ESAM (Pikachu)
2. E2C|Tyroy (Bayonetta, Sheik
3. GGA|JJROCKETS (Diddy Kong)
4. PG|MVD (Diddy Kong)
5. cR|dekillsage (Sheik, Mewtwo)
5. GGA|Dan (Mario)
7. Zinoto (Diddy Kong)
7. Skorpio (Robin)

Match Log

Grand Final

E2C|Tyroy (Bayonetta, Sheik) vs. PG|ESAM (Pikachu) – 2-3

Losers Final

E2C|Tyroy (Bayonetta, Sheik) vs. GGA|JJROCKETS (Diddy Kong) – 3-1

Winners Final

PG|ESAM (Pikachu) vs. GGA|JJROCKETS (Diddy Kong) – 3-2

Losers Semi-final

E2C|Tyroy (Bayonetta, Sheik) vs. PG|MVD (Diddy Kong) – 3-1

Top 8 Winners

GGA|JJROCKETS (Diddy Kong) vs. E2C|Tyroy (Bayonetta, Sheik) – 3-2
PG|ESAM (Pikachu) vs. cR|dekillsage (Sheik, Mewtwo) – 3-0

Top 8 Losers

Zinoto (Diddy Kong) vs. PG|MVD (Diddy Kong) – 0-3
Skorpio (Robin) vs. GGA|Dan (Mario) – 0-3

cR|dekillsage vs. PG|MVD
E2C|Tryoy vs. GGA|Dan

Doubles Tournament

1. ESAM (Pikachu, Corrin) & MVD (Cloud, Diddy Kong)
2. Dan (Mario) & Nite (Rosalina & Luma)
3. Ned (Cloud) & Day (Lucario)
4. Jibca (Cloud) & Triple R (Kirby)

Match Log

Grand Final

Dan (Mario) & Nite (Rosalina & Luma) vs. ESAM (Corrin) & MVD (Cloud) – 1-3 Reset
Dan (Mario) & Nite (Rosalina & Luma) vs. ESAM (Corrin) & MVD (Cloud) – 1-3

Losers Final

Ned (Cloud) & Day (Lucario) vs. ESAM (Pikachu) & MVD (Cloud) – 0-3

Winners Final

Dan (Mario) & Nite (Rosalina & Luma) vs. ESAM (Pikachu, Corrin) & MVD (Cloud, Diddy Kong) – 3-2

Losers Semi-final

Ned (Cloud) & Day (Lucario) vs. Jibca (Cloud) & Triple R (Kirby) – 3-0

p4u2-p4au-tournament

Personal 4 Arena Ultimax

1. SQ (Chie Satonaka)
2. D-Link|Lord Knight (Margaret)
3. CORN|A.X.I.S. (Ken Amada)
4. NF|UP1 (Marie)
5. Victim20 (Mitsuru Kirijo)
5. Malcolm Strickland (Margaret)
7. Skye (Minazuki)
7. Ned Zeppelin (Mitsuru Kirijo)

Match Log

Grand Final

D-Link|Lord Knight (Margaret) vs. SQ (Chie Satonaka) – 2-3 Reset
D-Link|Lord Knight (Margaret) vs. SQ (Chie Satonaka) – 2-3

Losers Final

CORN|A.X.I.S. (Ken Amada) vs. SQ (Chie Satonaka) – 0-3

Winners Final

D-Link|Lord Knight (Margaret) vs. SQ (Chie Satonaka) – 3-1

Losers Semi-final

NF|UP1 (Marie) vs. CORN|A.X.I.S. (Ken Amada) – 0-2

Top 8 Winners

CORN|A.X.I.S. (Ken Amada) vs. D-Link|Lord Knight (Margaret) – 0-2
SQ (Chie Satonaka) vs. Skye (Minazuki) – 2-0

Top 8 Losers

NF|UP1 (Marie) vs. Victim20 (Mitsuru Kirijo) – 0-2
Ned Zeppelin (Mitsuru Kirijo) vs. Malcolm Strickland (Margaret) – 2-0

Skye (Minazuki) vs. NF|UP1 (Marie) – 1-2
Ned Zeppelin (Mitsuru Kirijo) vs. CORN|A.X.I.S. (Ken Amada) – 1-2

kof-xiv-tournament

The King of Fighters XIV Exhibition

1. James Jr. (Sylvie/Tung/Andy, Sylvie/Andy/Terry, Sylvie/Andy/Iori)
2. UA|Terry Bogard (Ryo/Terry/Kula)
3. Flanagan (Banderab/Clark/Leona, Clark/Robert/Leona)
3. Bzerk (Athena/Dinosaur/Kyo)

Match Log

Grand Final

James Jr. (Sylvie/Andy/Terry, Sylvie/Andy/Iori) vs. UA|Terry Bogard (Ryo/Terry/Kula) – 2-1

Semi-finals

Flanagan (Banderab/Clark/Leona, Clark/Robert/Leona) vs. James Jr (Sylvie/Tung/Andy) – 0-2
UA|Terry Bogard (Ryo/Terry/Kula) vs. Bzerk (Athena/Dinosaur/Kyo) – 2-0

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

Singles Tournament

1. Duck (Samus)
2. Kels (Fox, Sheik)
3. Drephen (Sheik)
4. PG|ESAM (Samus)
5. Nerdtron|DavidCue (Falco)
5. Vro (Marth)
7. trahh (Falco, Fox)
7. Triple R (Kirby)

Match Log

Grand Final

Duck (Samus) vs. Kels (Fox) – 3-1

Losers Final

Kels (Fox) vs. Drephen (Sheik) – 3-0

Winners Final

Duck (Samus) vs. Kels (Sheik) – 3-1

Losers Semi-final

PG|ESAM (Samus) vs. Drephen (Sheik) – 1-3

Top 8 Winners

Duck (Samus) vs. Drephen (Sheik) – 3-1
Kels (Fox) vs. Vro (Marth) – 3-0

Top 8 Losers

Nerdtron|DavidCue (Falco) vs. trahh (Falco, Fox) – 3-2
Triple R (Kirby) vs. PG|ESAM (Samus) – 1-2

Nerdtron|DavidCue (Falco) vs. Drephen (Sheik) – 2-3
PG|ESAM (Samus) vs. Vro (Marth) – 3-0

Doubles Tournament

1. Kels (Fox) & Drephen (Sheik)
2. Mundungu (Fox) & Triple R (Kirby)
3. Orly (Captain Falcon) & Vro (Marth)
4. Egg (Fox) & Rodohk (Marth)

Match Log

Grand Final

Mundungu (Fox) & Triple R (Kirby) vs. Kels (Fox) & Drephen (Sheik) – 0-3

Losers Final

Mundungu (Fox) & Triple R (Kirby) vs. Vro (Marth) & Orly (Captain Falcon) – 3-0

Winners Final

Orly (Captain Falcon) & Vro (Marth) vs. Kels (Fox) & Drephen (Sheik) – 0-3

Losers Semi-final

Mundungu (Fox) & Triple R (Kirby) vs. Egg (Fox) & Rodohk (Marth) – 3-0

darkstalkers-vampire-resurrection-tournament

Vampire Savior

Singles Tournament

1. VMP|Ailerus (Felicia)
2. Mr Igloo (Sasquatch)
3. Mighty Mar (Anakaris)
4. VMP|YetiGhettoSlang (Sasquatch)
5. SOMF|Fuzzy_Snugs (Q-Bee)
5. Apollo (Zabel)
7. ChexQuest (Q-Bee)
7. FeS|MattoCat (Gallon)

Match Log

Grand Final

VMP|Ailerus (Felicia) vs. Mr Igloo (Sasquatch) – 3-1

Losers Final

Mighty Mar (Anakaris) vs. Mr Igloo (Sasquatch) – 1-3

Winners Final

Mighty Mar (Anakaris) vs. VMP|Ailerus (Felicia) – 1-3

Losers Semi-final

Mr Igloo (Sasquatch) vs. VMP|YetiGhettoSlang (Sasquatch) – 2-0

Top 8 Winners

Mighty Mar (Anakaris) vs. VMP|YetiGhettoSlang (Sasquatch) – 2-0
SOMF|Fuzzy_Snugs (Q-Bee) vs. VMP|Ailerus (Felicia) – 1-2

Top 8 Losers

Mr Igloo (Sasquatch) vs. ChexQuest (Q-Bee) – 2-0
FeS|MattoCat (Gallon) vs. Apollo (Zabel) – 0-2

SOMF|Fuzzy_Snugs (Q-Bee) vs. Mr Igloo (Sasquatch) – 0-2
VMP|YetiGhettoSlang (Sasquatch) vs. Apollo (Zabel) – 2-0

Round-robin

1. Mr. Igloo (Sasquatch)
2. Mighty Mar (Anakaris)
3. VMP|Sketch (Q-Bee, Aulbath)
3. YettiGhettoSlang (Sasquatch)
5. VMP|Ailerus (Felicia)
6. Typhas (Felicia)
6. Apollo (Zabel)
8. SGW (Morrigan)

Match Log

Tie Breaker

Mighty Mar (Anakaris) vs. Mr. Igloo (Sasquatch) – 0-3

VMP|Ailerus (Felicia) vs. Mighty Mar (Anakaris) – 2-1
SGW (Morrigan) vs. VMP|Sketch (Q-Bee) – 0-2
VMP|Ailerus (Felicia) vs. Typhas (Felicia) – 0-2
Might Mar (Anakaris) vs. VMP|Sketch (Aulbath) – 2-1
Mr. Igloo (Sasquatch) vs. YettiGhettoSlang (Sasquatch) – 2-1
SGW (Morrigan) vs. Apollo (Zabel) – 0-2
Might Mar (Anakaris) vs. Typhas (Felicia) – 2-0
VMP|Ailerus (Felicia) vs. Mr. Igloo (Sasquatch) – 1-2
YettiGhettoSlang (Sasquatch) vs. SGW (Morrigan) – 2-1
VMP|Ailerus (Felicia) vs. VMP|Sketch (Q-Bee) – 2-0
Typhas (Felicia) vs. Apollo (Zabel) – 2-0
Mighty Mar (Anakaris) vs. Mr. Igloo (Sasquatch) – 2-1
Mighty Mar (Anakaris) vs. Apollo (Zabel) – 2-1
Typhas (Felicia) vs. VMP|Sketch (Aulbath) – 0-2
Mr. Igloo (Sasquatch) vs. SGW (Morrigan) – 2-0
Mighty Mar (Anakaris) vs. YettiGhettoSlang (Sasquatch) – 2-0
Mr. Igloo (Sasquatch) vs. Typhas (Felicia) – 2-0
Mighty Mar (Anakaris) vs. SGW (Morrigan) – 2-0
Typhas (Felicia) vs. YettiGhettoSlang (Sasquatch) – 0-2
YettiGhettoSlang (Sasquatch) vs. VMP|Ailerus (Felicia) – 2-1
SGW (Morrigan) vs. VMP|Ailerus (Felicia) – 0-2
SGW (Morrigan) vs. Typhas (Felicia) – 2-0
YettiGhettoSlang (Sasquatch) vs. VMP|Sketch (Aulbath) – 0-2
Mr. Igloo (Sasquatch) vs. VMP|Sketch (Aulbath) – 2-1
Apollo (Zabel) vs. VMP|Sketch (Q-Bee) – 0-2
Apollo (Zabel) vs. VMP|Ailerus (Felicia) – 2-1
Apollo (Zabel) vs. YettiGhettoSlang (Sasquatch) – 1-2
Mr. Igloo (Sasquatch) vs. Apollo (Zabel)

combobreaker-2016-tournament

Mystery Tournament

1. Calz
2. Husbando
3. Mr Igloo
4. EG|JWong

Match Log

Grand Final – Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters

Calz (Raphael) vs. Husbando (Aska, Donatello, Armaggon) – 3-0

Losers Final – Nothing Good Can Come Of This

Mr Igloo vs. Husbando – 1-2

Winners Final – Dead or Alive Xtreme Beach Volleyball

Mr. Igloo vs. Calz – 0-2

Losers Semi-final – Battle Monsters

EG|JWong (Shion, Strawberry Jam) vs. Husbando (Albiole) – 0-2

tekken-ball-tournament

Tekken Ball

1. GW|Jackie Tran (Paul)
2. Joshimitsu (Heihachi, Ogre, Jin)
3. staroceans (Ogre)
4. Mateo (Paul)
5. Backlogathon (Law
5. Diamond (Ogre, Bryan)
7. Deezee Kujaku (Anna)
7. RamJam (Hwoarang)

Match Log

Grand Final

GW|Jackie Tran (Paul) vs. Joshimitsu (Heihachi, Jin) – 3-1

Losers Final

staroceans (Ogre) vs. Joshimitsu (Ogre) – 0-3

Winners Final

GW|Jackie Tran (Paul) vs. Joshimitsu (Heihachi) – 3-1

Losers Semi-final

staroceans (Ogre) vs. Mateo (Paul) – 2-0

Top 8 Winners

Joshimitsu (Heihachi) vs. Mateo (Paul) – 2-1
GW|Jackie Tran (Paul) vs. Backlogathon (Law) – 2-0

Top 8 Losers

staroceans (Ogre) vs. Deezee Kujaku (Anna) – 2-0
RamJam (Hwoarang) vs. Diamond (Ogre) – 1-2

staroceans (Julia) vs. Backlogathon (Law) – 2-0
Mateo (Paul) vs. Diamond (Ogre, Bryan) – 2-1

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

Singles Tournament

1. BH|Thompxson (Jago)
2. Nicky NS (Fulgore)
3. PAG|Pink Diamond (Maya)
4. F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Aria, Glacius, Kan-Ra)
5. GnarlyFeats (Orchid)
5. Rico Suave (Tusk, Mira, Shadow Jago)
7. LCD (Kim Wu)
7. DaytonJ (Orchid, Sabrewulf)

9. ShinTristan (Thunder)
9. BH|Grief (Orchid, Sadira)
9. UA|Mani (Maya)
9. UA|Bass (Spinal, Cinder)
13. AA|Hi I’m Keith (Riptor)
13. Yung Tate (Maya)
13. ESP|Moxy (Riptor)
13. Waterhorses (Glacius)

Match Log

Grand Final

Nicky NS (Fulgore) vs. BH|Thompxson (Jago) – 3-2 Reset
Nicky NS (Fulgore) vs. BH|Thompxson (Jago) – 2-3

Losers Final

Nicky NS (Fulgore) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 3-2

Winners Final

BH|Thompxson (Jago) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 3-1

Losers Semi-final

F3|Hollywood Sleep (Aria, Glacius, Arbiter) vs. Nicky NS (Fulgore) – 1-3

Top 8 Winners

PAG|Pink Diamond (Maya) vs. GnarlyFeats (Orchid) – 3-1
Rico Suave (Mira, Tusk) vs. BH|Thompxson (Jago) – 2-3

Top 8 Losers

Nicky NS (Fulgore) vs. LCD (Kim Wu) – 3-2
DaytonJ (Orchid) vs. F3|Hollywood Sleep (Aria, Glacius, Arbiter) – 2-3

Nicky NS (Fulgore) vs. GnarlyFeats (Orchid) – 3-1
Rico Suave (Shadow Jago) vs. F3|Hollywood Sleep (Arbiter) – 0-3

Top 16 Winners

UA|Bass (Spinal, Cinder) vs. GnarlyFeats (Orchid) – 1-3
F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Kan-Ra) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 1-3
BH|Thompxson (Jago) vs. LCD (Kim Wu) – 3-1
Rico Suave (Tusk) vs. Nicky NS (Fulgore) – 2-0

Top 16 Losers

ShinTristan (Thunder) vs. AA|Hi I’m Keith (Riptor) – 3-0
Yung Tate (Maya) vs. BH|Grief (Orchid) – 0-3
UA|Mani (Maya) vs. ESP|Moxy (Riptor) – 3-1
DaytonJ (Orchid) vs. Waterhorses (Glacius) – 3-2

Nicky NS vs. ShinTristan
BH|Grief (Sadira) vs. LCD (Kim Wu) – 2-3
UA|Mani (Maya) vs. F3|Hollywood Sleep (Glacius) – 0-3
UA|Bass (Cinder, Spinal) vs. DaytonJ (Sabrewulf) – 0-3

Auction Tournament

1. DaytonJ (Orchid) – $45
2. Moxy (Cinder) – $6
3. Charbok (Kan-Ra) – $20
3. ShinTristan (Tusk) – $18

Match Log

Grand Final

Moxy (Cinder) vs. DaytonJ (Orchid)

Semi-finals

Moxy (Cinder) vs. Charbok (Kan-Ra)
ShinTristan (Tusk) vs. DaytonJ (Orchid)

Auction Prices

Tusk – $18
Sadira – $85
TJ Combo – $11
Gargos – $220
Cinder – $6
Aria – $22
Sabrewulf – $21
Orchid – $45
Shadow Jago – $60
Spinal – $25
Hisako – $75
Omen – $70
Thunder – $50
Kim Wu – $40
Kan-Ra – $20
Aganos $38

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. KCO|Pedro (EX Iori/Benimaru/Mr. Karate)
2. Mario E (Terry/EX Iori/EX Kyo, EX Iori/Mai/Terry, EX Iori//Ralf/Terry, EX Iori/Terry/Takuma, EX Iori/Mai/Takuma)
3. HDK.LV|Prinny (Mr. Karate/Clark/Kim)
4. Flanagan (Clark/Mr. Karate/EX Kyo)
5. James Jr. (Mr. Karate/Kim/EX Iori)
5. LazieFreddy (Raiden/EX Kyo/EX Iori, Mr. Karate/Clark/Kim, Raiden/Athena/EX Iori)
7. Unwieldy (Duo Lon/Kyo/Elisabeth)
7. Moony Blues (Kyo/Mature/Vice)

Match Log

Grand Final

KCO|Pedro (EX Iori/Benimaru/Mr. Karate) vs. Mario E (Terry/EX Iori/EX Kyo) – 3-0

Losers Final

Mario E (EX Iori/Mai/Terry, EX Iori/Ralf/Terry, Terry/EX Iori/EX Kyo) vs. HDK.LV|Prinny (Mr. Karate/Clark/Kim) – 3-2

Winners Final

HDK.LV|Prinny (Kim/Clark/Mr. Karate) vs. KCO|Pedro (EX Iori/Benimaru/Mr. Karate) – 0-3

Losers Semi-final

Mario E (EX Iori/Terry/Takuma) vs. Flanagan (Clark/Mr. Karate/EX Kyo) – 2-0

Top 8 Winners

HDK.LV|Prinny (Mr. Karate/Clark/Kim) vs. LazieFreddy (Raiden/EX Kyo/EX Iori) – 2-0
KCO|Pedro (EX Iori/Benimaru/Mr. Karate) vs. James Jr. (Mr. Karate/Kim/EX Iori) – 2-0

Top 8 Losers

Mario E (Ralf/EX Iori/Terry) vs. Unwieldy (Duo Lon/Kyo/Elisabeth) – 2-0
Flanagan (Clark/Mr. Karate/EX Kyo) vs. Moony Blues (Kyo/Mature/Vice) – 2-0

Mario E (EX Iori/Mai/Takuma) vs. James Jr. (Mr. Karate/Kim/EX Iori) – 2-0
LazieFreddy (Mr. Karate/Clark/Kim, Raiden/Athena/EX Iori) vs. Flanagan (Clark/Mr. Karate/EX Kyo) – 0-2

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. Liquid|NuckleDu (Decapre, Abel)
2. Wolfkrone (C.Viper, Poison)
3. 412|Diaphone (Juri)
4. TP|0ctopus0nFire (Blanka)
5. UmeHoldy (C.Viper, Cammy)
5. YFC|DBJoseph (Sakura)
7. Armbird
7. Avyd.CEO|Jebailey (Balrog)

Match Log

Grand Final

Liquid|NuckleDu (Decapre) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 3-0 Reset
Liquid|NuckleDu (Decapre) vs. Wolfkrone (Poison, C.Viper) – 3-0

Losers Final

Liquid|NuckleDu (Decapre) vs. 412|Diaphone (Juri) – 3-0

Winners Final

Wolfkrone (C.Viper) vs. 412|Diaphone (Juri) – 3-0

Losers Semi-final

TP|0ctopus0nFire (Blanka) vs. Liquid|NuckleDu (Decapre) – 0-2

Top 8 Winners

YFC|DBJoseph vs. Wolfkrone
UmeHoldy vs. 412|Diaphone

Top 8 Losers

TP|0ctopus0nFire vs. Armbird
Avyd.CEO|Jebailey (Balrog) vs. Liquid|NuckleDu (Abel) – 1-2

TP|0ctopus0nFire (Blanka) vs. UmeHoldy (C.Viper, Cammy) – 2-0
YFC|DBJoseph (Sakura) vs. Liquid|NuckleDu (Decapre) – 0-2

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. cR|SonicFox (Christie, Rachel)
2. Pacneemius (Leifang, Hayate)
3. Jinxd4Ever (Jann Lee)
4. Rambro (Mila)
5. DEEatYOhouse (Brad Wong)
5. MBB|JH_Maxninja (Momiji)
7. Perfidious Sinn (Rachel)
7.ShadowSoldier89 (Naotora)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Christie) vs. Pacneemius (Leifang, Hayate) – 3-0

Losers Final

Jinxd4Ever (Jann Lee) vs. Pacneemius (Leifang) – 0-3

Winners Final

cR|SonicFox (Christie) vs. Pacneemius (Leifang, Hayate) – 3-1

Losers Semi-final

Rambro (Mila) vs. Jinxd4Ever (Jann Lee) – 1-2

Top 8 Winners

cR|SonicFox (Rachel) vs. Jinxd4Ever (Jann Lee) – 2-0
Pacneemius (Leifang) vs. DEEatYOhouse (Brad Wong) – 2-0

Top 8 Losers

Rambro (Mila) vs. Perfidious Sinn (Rachel) – 2-0
ShadowSoldier89 (Naotora) vs. MBB|JH_Maxninja (Momiji) – 0-2

Rambro (Mila) vs. DEEatYOhouse (Brad Wong) – 2-0
MBB|JH_Maxninja (Momiji) vs. Jinxd4Ever (Jann Lee) – 0-2

brawlhalla-tournament

Brawlhalla

1. BX3|Zeloxory (Ember)
2. Boomie (Koji, Sir Roland, Bodvar, Brynn, Jhala, Ulgrim)
3. Twilight (Bödvar, Asuri)
4. Stevenator (Bödvar)
5. Abscent (Gnash, Teros, Brynn)
5. Happo (Queen Nai)
7. KE|Ender (Koji, Diana)
7. MagmaBob (Bödvar)

Match Log

Grand Final

BX3|Zeloxory (Ember) vs. Boomie (Sir Roland, Jhala, Ulgrim) – 3-1

Losers Final

Twilight (Bödvar, Asuri) vs. Boomie (Sir Roland) – 0-3

Winners Final

BX3|Zeloxory (Ember) vs. Boomie (Koji, Bodvar, Brynn) – 3-1

Losers Semi-final

Stevenator (Bödvar) vs. Twilight (Bödvar) – 1-2

Top 8 Winners

Stevenator (Bödvar) vs. BX3|Zeloxory (Ember) – 0-2
Boomie (Koji) vs. Abscent (Gnash) – 2-0

Top 8 Losers

Twilight (Bödvar) vs. KE|Ender (Koji, Diana) – 2-0
MagmaBob (Bödvar) vs. Happo (Queen Nai) – 0-2

Abscent (Teros, Brynn) vs. Twilight (Bödvar) – 0-2
Stevenator (Bödvar) vs. Happo (Queen Nai) – 2-0

Sources: Combo Breaker