Battle Arena Melbourne 8 Results

By on May 13, 2016 at 5:31 pm
BAM8_Logo-3D-WebPoster_backgroundlessGREENBG

This weekend is Battle Arena Melbourne 8, the second of 14 qualifier events for Capcom Pro Tour Asia. The event will take place at the CQ hotel in the Melbourne CBD in Melbourne, Australia. BAM8 is a Street Fighter V Capcom Pro Tour 2016 ranking tournament so in addition to Australia’s best SFV players, you can expect to see strong international players like RZR|Xian, EG|Momochi, MJS|Haitani, and Mago attending to try and earn ranking points and qualify for the Asia regional finals. Along with SFV, BAM8 is also a Worldwide Tournament Qualifier for Team Ninja’s global DOA5LR event, Battle Royal 2016! Team Ninja are supporting the tournament with a $1,000 Prize Bonus and the 1st place winner of Dead or Alive 5 will receive travel and accommodation at December’s NEC XVIII finals in the USA.

With a $1000 pot bonus for DOA5LR, $500 pot bonus for SFV, $500 pot bonus for Smash 4 and Melee for top 3 Australian players, $1000 pot bonus for T7, and $300 pot bonus for BBCPEX, we can expect to see many heavy hitters joining each of these tournaments. For Smash 4, you can expect to see international players like Umeki, 9B, Abadango and Mr. R appearing thanks to a community funding drive.

You can find the brackets for the event here.

Streams





Schedule

Friday May 13 2016

Event AEST (local) PDT EDT Stream
SFV 5v5 State vs State 08:00 PM 03:00 AM 06:00 AM New Game Plus
MKXL Royal Rumble 08:00 PM 03:00 AM 06:00 AM New Game Plus
Melee State Crew Battles 08:00 PM 03:00 AM 06:00 AM MelbourneMelee
Smash 4 Aus vs World 08:00 PM 03:00 AM 06:00 AM SASMelbourneSmash

Saturday May 14 2016

Event AEST (local) PDT EDT Stream
SFV Pools 10:00 AM 05:00 PM(Fri) 08:00 PM(Fri) New Game Plus
DOA5LR Pools 02:00 PM 09:00 PM(Fri) 12:00 AM GooGieGaminG
MKXL Pools 06:00 PM 01:00 AM 04:00 AM GooGieGaminG
T7 Pools 10:00 AM 05:00 PM(Fri) 08:00 PM(Fri) ZeroX_FGC
Melee Pools 10:00 AM 05:00 PM(Fri) 08:00 PM(Fri) MelbourneMelee
Smash 4 Pools 10:00 AM 05:00 PM(Fri) 08:00 PM(Fri) SASMelbourneSmash

Sunday May 15 2016

Event AEST (local) PDT EDT Stream
T7 Top 4 10:00 AM 05:00 PM(Sat) 08:00 PM(Sat) New Game Plus
DOA5LR Top 8 11:00 AM 06:00 PM(Sat) 09:00 PM(Sat) New Game Plus
BBCPEX Top 4 01:00 PM 08:00 PM(Sat) 11:00 PM(Sat) New Game Plus
MKXL Top 8 02:00 PM 09:00 PM(Sat) 12:00 AM New Game Plus
SFV Top 16 05:00 PM 12:00 AM 3:00 AM New Game Plus
Melee Top 64 10:00 AM 05:00 PM(Sat) 08:00 PM(Sat) MelbourneMelee
Smash 4 Top 64 10:00 AM 05:00 PM(Sat) 08:00 PM(Sat) SASMelbourneSmash
Melee Top 8 03:00 PM 10:00 PM(Sat) 01:00 AM MelbourneMelee
Smash 4 Top 8 05:30 AM 12:30 AM 03:30 AM MelbourneMelee

Results

sfvtournament

SFV Singles

1. MJS|Haitani (Necalli)
2. EG|Momochi (Ken)
3. Mago (Karin)
4. RZR|Xian (F.A.N.G)
5. Falco (Chun Li)
5. DAILOU (Ken)
7. AwildLLAMA (M. Bison)
7. bksama (Dhalsim)
9. Toxy (Chun Li/Vega)
9. Somniac (M. Bison)
9. Erkybomb (Cammy)
9. Sildenafl (Ryu)
13. Yunus (Necalli)
13. zgnoud (Vega)
13. Like Ross (R. Mika)
13. Streamline|massi4h (Cammy)

Pool Qualifiers

Top 16 Winners

Pool A1: Toxy (Chun Li/Vega)
Pool A2: EG|Momochi (Ken)
Pool B1: Somniac (M. Bison)
Pool B2: MJS|Haitani (Necalli)
Pool C1: bksama (Dhalsim)
Pool C2: Falco (Chun Li)
Pool D1: Sildenafl (Ryu)
Pool D2: Mago (Karin)

Top 16 Losers

Pool A1: DAILOU (Ken)
Pool A2: Streamline|massi4h (Cammy)
Pool B1: Erkybomb (Cammy)
Pool B2: Like Ross (R. Mika)
Pool C1: zgnoud (Vega)
Pool C2: RZR|Xian (F.A.N.G)
Pool D1: AwildLLAMA (M. Bison)
Pool D2: Yunus (Necalli)

Match Log

Grand Finals

EG|Momochi (Ken) (L) vs MJS|Haitani (Necalli) (L) – 0-3

EG|Momochi (Ken) resets the bracket

EG|Momochi (Ken) (L) vs MJS|Haitani (Necalli) (W) – 3-2

Losers Finals

EG|Momochi (Ken) vs Mago (Karin) – 3-2

Winners Finals

Mago (Karin) vs MJS|Haitani (Necalli) – 0-3

Top 8

EG|Momochi (Ken) vs RZR|Xian (F.A.N.G) – 3-0
RZR|Xian (F.A.N.G) vs Falco (Chun Li) – 3-1
EG|Momochi (Ken) vs DAILOU (Ken) – 3-0
Mago (Karin) vs Falco (Chun Li) – 3-1
MJS|Haitani (Necalli) vs EG|Momochi (Ken) – 3-1
bksama (Dhalsim) vs DAILOU (Ken) – 2-3
RZR|Xian (F.A.N.G) vs AwildLLAMA (M. Bison) – 3-0

Top 16

DAILOU (Ken) vs Sildenafl (Ryu) – Sildenafl was DQ’d because he had to leave early
bksama (Dhalsim) vs Erkybomb (Cammy) – 2-0
RZR|Xian (F.A.N.G) vs Somniac (M. Bison) – 2-1
Toxy (Chun Li) vs AwildLLAMA (M. Bison) – 1-2
DAILOU (Ken) vs Streamline|massi4h (Cammy) – 2-1
Erkybomb (Cammy) vs Like Ross (R. Mika) – 2-1
RZR|Xian (F.A.N.G) vs zgnoud (Vega) – 2-0
Toxy (Chun Li) vs EG|Momochi (Ken) – 0-2
Yunus (Necalli) vs AwildLLAMA (M. Bison) – 0-2
bksama (Dhalsim) vs Falco (Chun Li) – 1-2
MJS|Haitani (Necalli) vs Somniac (M.Bison) – 2-0
Mago (Karin) vs Sildenafl (Ryu) – Sildenafl was DQ’d because he had to leave early

doa5-lastround-logo-nyotenguryu-622-crop

DOA5LR Singles

1. Ebabil (Kasumi)
2. touko (Hitomi)
3. RGB (Ayane)
4. Tones (Lisa/Brad Wong)
5. Berzerk (Leifang)
5. BORGIE 2.0 (Zack)
7. Chickeninmahsoup (Marie Rose)
7. greycreeze2345 (Nyotengu)

Pool Qualifiers

Top 8 Winners

Pool C1:Ebabil (Kasumi)
Pool C1:Berzerk (Leifang)
Pool D1:RGB (Ayane)
Pool D1:touko (Hitomi)

Top 8 Losers

Pool C1:Chickeninmahsoup (Marie Rose)
Pool C1:Tones (Brad Wong)
Pool D1:BORGIE 2.0 (Zack)
Pool D1:greycreeze2345 (Nyotengu)

Match Log

Grand Finals

touko (Hitomi) (L) vs Ebabil (Kasumi) (L) – 0-3

touko (Hitomi) resets the bracket

touko (Hitomi) (L) vs Ebabil (Kasumi) (W) – 3-1

Losers Finals

touko (Hitomi) vs RGB (Ayane) – 3-1

Winners Finals

touko (Hitomi) vs Ebabil (Kasumi) – 2-3

Top 8

RGB (Ayane) vs Tones (Lisa) – 3-0
Berzerk (Leifang) vs Tones (Lisa) – 0-2
BORGIE 2.0 (Zack) vs RGB (Ayane) – 0-2
touko (Hitomi) vs Berzerk (Leifang) – 2-0
Ebabil (Kasumi) vs RGB (Ayane) – 2-0
BORGIE 2.0 (Zack) vs Chickeninmahsoup (Marie Rose) – 2-0
greycreeze2345 (Nyotengu) vs Tones (Lisa) – 0-2

mkx_622

MKXL Singles

1. GooGie (Takeda)
2. Wazminator (D’Vorah)
3. iFat|Gilbagz (Sub-Zero)
4. Castiel (Mileena/Sonya Blade/Johnny Cage)
5. Cabjoy (Quan Chi)
5. Friendo (Shinnok/Kung Jin)
7. Ghost Police (Ferra/Torr/Kotal Kahn)
7. Pan1cMode (Jacqui Briggs)

Pool Qualifiers

Top 8 Winners

Pool E1:Friendo (Shinnok)
Pool E2:iFat|Gilbagz (Sub-Zero)
Pool F1:Cabjoy (Quan Chi)
Pool F2:Wazminator (D’Vorah)

Top 8 Losers

Pool E1:GooGie (Takeda)
Pool E2:Castiel (Johnny Cage)
Pool F1:Pan1cMode (Jacqui Briggs)
Pool F2:Ghost Police (Ferra/Torr)

Match Log

Grand Finals

Wazminator (D’Vorah) (L) vs GooGie (Takeda) (L) – 0-3

GooGie (Takeda) resets the bracket

Wazminator (D’Vorah) (W) vs GooGie (Takeda) (L) – 2-3

Losers Finals

iFat|Gilbagz (Sub-Zero) vs GooGie (Takeda) – 2-3

Winners Finals

iFat|Gilbagz (Sub-Zero) vs Wazminator (D’Vorah) – 1-3

Top 8

Castiel (Mileena) vs GooGie (Takeda) – 2-3
Cabjoy (Quan Chi) vs GooGie (Takeda) – 1-3
Castiel (Sonya Blade/Johnny Cage) vs Friendo (Shinnok/Kung Jin) – 3-1
Ghost Police (Kotal Kahn) vs GooGie (Takeda) – 1-3
Castiel (Mileena) vs Pan1cMode (Jacqui Briggs) – 3-0
iFat|Gilbagz (Sub-Zero) vs Cabjoy (Quan Chi) – 3-2
Wazminator (D’Vorah) vs Friendo (Shinnok) – 3-0

tekken7-tournament

T7 Singles

1. Marimo-Hwoarang (Hwoarang)
2. sukebe (Lili)
3. Go back|chand NY (Dragunov)
4. Dion (Shaheen/JACK-7/Kazumi)
5. Rame (Lucky Chloe)
5. Deoxy (Claudio/Heihachi)
7. GamerGrill (Katarina)
7. Aken (Kazuya)

Match Log

Grand Finals

sukebe (Lili) (L) vs Marimo-Hwoarang (Hwoarang) (W) – 1-3

Losers Finals

Go back|chand NY (Dragunov) vs sukebe (Lili) – 2-3

Winners Finals

sukebe (Lili) vs Marimo-Hwoarang (Hwoarang) – 1-3

Top 4

Dion (Kazumi) vs Go back|chand NY (Dragunov) – 0-3

WiiU_SuperSmashBros_illustration-622-crop

Smash 4 Singles

1. LLL|Mr. R (Sheik)
2. Abadango (Mewtwo/Diddy Kong)
3. 9B (Bayonetta)
4. Umeki (Peach)
5. Ghost (Bayonetta/Fox/Meta Knight)
5. Waveguider (Greninja/Wii Fit Trainer)
7. Jaice (Olimar/Bayonetta/Mewtwo/ Rosalina)
7. Jezmo (Diddy Kong)
9. MM (Palutena)
9. Nikes (Yoshi)
9. Extra (Mr. Game & Watch)
9. Earl (Ryu)
13. Duon (Fox)
13. Eternal (Cloud/Sheik)
13. Poppt1 (Ness)
13. Boozer (Bowser)

Match Log

Grand Finals

LLL|Mr. R (Sheik) (L) vs Abadango (Mewtwo) (L) – 3-1

Abadango (Mewtwo) resets the bracket

LLL|Mr. R (Sheik) (W) vs Abadango (Mewtwo) (L) – 1-3

Losers Finals

9B (Bayonetta) vs Abadango (Diddy Kong/Mewtwo) – 1-3

Winners Finals

LLL|Mr. R (Sheik) vs 9B (Bayonetta) – 3-2

Top 8

Umeki (Peach) vs Abadango (Mewtwo) – 2-3
Umeki (Peach) vs Waveguider (Wii Fit Trainer/Greninja) – 3-2
Ghost (Bayonetta/Fox) vs Abadango (Diddy Kong/Mewtwo) – 1-3
Ghost (Bayonetta) vs Jaice (Bayonetta) – 3-1
Jezmo (Diddy Kong) vs Waveguider (Greninja) – 2-3
9B (Bayonetta) vs Abadango (Diddy Kong/Mewtwo) 3-1
LLL|Mr. R (Sheik) vs Umeki (Peach) 3-0

ssbm-melee-tournament

Melee Singles

1. SA|Nick (Marth)
2. SiN|Spud (Marth/Captain Falcon)
3. S.D (Fox)
4. Wibbles (Ice Climbers)
5. Smoking Puppy (Fox)
5. Redact (Falco)
7. MC (Falco)
7. DonB (Fox)
9. Rainbow (Peach)
9. Azri (Marth)
9. Quetzalcoatl (Peach)
9. Skeletom (Captain Falcon)
13. Prolific Kenny
13. ACTJoe (Falco)
13. Kaiza (Falco)
13. Cunchy (Captain Falcon)

Match Log

Grand Finals

SiN|Spud (Marth) (L) vs SA|Nick (Marth) (L) – 1-3

SA|Nick (Marth) resets the bracket

SiN|Spud (Marth) (W) vs SA|Nick (Marth) (L) – 1-3

Losers Finals

SA|Nick (Marth) vs S.D (Fox) – 3-2

Winners Finals

SiN|Spud (Marth) vs S.D (Fox) – 3-1

Top 8

Wibbles (Ice Climbers) vs SA|Nick (Marth) – 0-3
Smoking Puppy (Fox) vs SA|Nick (Marth) – 1-3
Wibbles (Ice Climbers) vs Redact (Falco) – 3-1
Smoking Puppy (Fox) vs S.D (Fox) – 0-3
SiN|Spud (Captain Falcon) vs Wibbles (Ice Climbers) – 3-1
DonB (Fox) vs Redact (Falco) – 1-3
MC (Falco) vs SA|Nick (Marth) – 1-3

Currently a Law Student but still a Street Fighter