Northwest Majors 8 Results

By on May 1, 2016 at 8:00 pm
northwest-majors-8-nwm8-750

This weekend is Northwest Majors, the premier event of the Pacific Northwest. Once again the event will be going down at Highline College in Des Moines near Seattle, Washington. NWM8 is a Street Fighter V Capcom Pro Tour 2016 ranking tournament, so expect to see a large number of players looking to score ranking points and aim for North American regional finals. In addition to SFV, BlazBlue Chronophantasma EX, Guilty Gear Xrd -REVELATOR-, Killer Instinct, Mortal Kombat X, Persona 4 Arena Ultimax, Project M, Skullgirls 2nd Encore, Super Smash Bros. Melee, Super Smash Bros. for Wii U, Tekken Tag Tournament 2, Tekken 7, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Ultra Street Fighter IV and the High Roller Mystery Tournament help to make a well-rounded line-up of games.

Khaos Gaming and friends will be bringing you a huge number of streams throughout the weekend to give you as much of the action as possible. Tune into Team Khaos, Khaos Gaming 2, Khaos Gaming TV, LogicHole, TEKKEN, Cacaw Gaming, Seattle Tekken, and EastSideSmash.

The event starts off Friday with the Street Fighter V 5v5, Guilty Gear Xrd 3v3, Super Smash Bros. Melee low tier, Super Smash Bros. for Wii U doubles and the High Roller Mystery doubles events, with pools beginning on Saturday.

Streams

TeamKhaos

Watch live video from TeamKhaos on www.twitch.tv

KhaosGaming2

Watch live video from KhaosGaming2 on www.twitch.tv

KhaosGamingTV

Watch live video from KhaosGamingTV on www.twitch.tv

TEKKEN

Watch live video from TEKKEN on www.twitch.tv

LogicHole

Watch live video from LogicHole on www.twitch.tv

CacawGaming

Watch live video from CacawGaming on www.twitch.tv

SeattleTekken

Watch live video from SeattleTekken on www.twitch.tv

EastsideSmash

Schedule

Saturday April 30

Event PDT (Local) EDT GMT Stream
SFV Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM TeamKhaos
UMVC3 Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM KhaosGaming2
SSBWiiU Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM CacawGaming
MKX Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM KhaosGamingTV
Tekken 7 Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM TEKKEN
UNIEL Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM LogicHole
GGXrd Pools 12:00 PM 3:00 PM 7:00 PM LogicHole
SFV Pools 2:00 PM 5:00 PM 9:00 PM KhaosGaming2
SSBM Pools 2:00 PM 5:00 PM 9:00 PM CacawGaming
KIPools 2:00 PM 5:00 PM 9:00 PM KhaosGamingTV
SFV Top 32-16 4:00 PM 7:00 PM 11:00 PM TeamKhaos
KhaosGaming2
SGPools 4:00 PM 7:00 PM 11:00 PM LogicHole
SG Finals 6:00 PM 9:00 PM 1:00 AM (Sun) TeamKhaos
SSBM Top 48-16 6:00 PM 9:00 PM 1:00 AM (Sun) CacawGaming
High Roller Mystery Finals 6:00 PM 9:00 PM 1:00 AM (Sun) KhaosGamingTV
T7 Semis 6:00 PM 9:00 PM 1:00 AM (Sun) TEKKEN
BBCPEX Pools 6:00 PM 9:00 PM 1:00 AM (Sun) LogicHole
High Roller Mystery Finals 8:00 PM 11:00 PM 3:00 AM (Sun) TeamKhaos
SSBWiiU Semis 8:00 PM 11:00 PM 3:00 AM (Sun) CacawGaming
USFIV Finals 8:00 PM 11:00 PM 3:00 AM (Sun) KhaosGamingTV
BBCPEX Finals 9:00 PM 12:00 AM (Sun) 4:00 AM (Sun) TeamKhaos
SSBWiiU Finals 9:00 PM 12:00 AM (Sun) 4:00 AM (Sun) CacawGaming

Sunday May 1

Event PDT (Local) EDT GMT Stream
T7 Finals 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM TeamKhaos
MKX Finals 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM KhaosGaming2
SSBM Semis 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM CacawGaming
GGXrd Semis 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM LogicHole
PM Pools 10:00 AM 1:00 PM 5:00 PM EastSideSmash
SFV Semis 12:00 PM 3:00 PM 7:00 PM KhaosGaming2
UNIEL Finals 12:00 PM 3:00 PM 7:00 PM LogicHole
SSBM Finals 12:30 PM 3:30 PM 7:30 PM TeamKhaos
TTT2 Finals 2:00 PM 5:00 PM 9:00 PM SeattleTekken
PM Semis 2:00 PM 5:00 PM 9:00 PM EastSideSmash
KI Finals 2:30 PM 5:30 PM 9:30 PM KhaosGaming2
UMVC3 Finals 3:00 PM 6:00 PM 10:00 PM TeamKhaos
P4AU Finals 3:00 PM 6:00 PM 10:00 PM LogicHole
PM Finals 3:30 PM 6:30 PM 10:30 PM EastSideSmash
GGXrdR Finals 5:30 PM 8:30 PM 12:30 AM (Mon) TeamKhaos
KhaosGaming2
GGXrdR Finals 7:30 PM 10:30 PM 2:30 AM (Mon) TeamKhaos
KhaosGaming2

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

1. EG|JWong (Karin)
2. Fox|Julio (Ken)
3. PG|Fchamp (Dhalsim)
4. pH|LPN (Birdie, Alex)
5. Alex Myers (Cammy)
5. Chris Tatarian (Ken)
7. ROM (Vega)
7. PandaTV|Jiewa (Ken)

9. XsK_Samurai (Ryu)
9. RB|Snake Eyez (Alex)
9. brenttiscool (Ken)
9. Arlieth (Vega)
13. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
13. Air (Ryu)
13. Nacer (Ryu)
13. KOF XIV|Romance (Karin)

17. Christian Lim (M. Bison)
17. bonerjams03 (Dhalsim)
17. Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika)
17. EG|PR Balrog (Necalli)
17. dickson (Nash)
17. bjUNCHAINED (Necalli)
17. Vicious (Karin)
17. pH|HooDaMan (Laura)
25. VGP|cHaotix (Karin)
25. SRM|40%Flashkick (Nash)
25. AfroCole (Dhalsim)
25. RB|D.U.N.C (F.A.N.G)
25. NonFatYogurt (Dhalsim)
25. DM|El Cubano Loco (Vega)
25. F3|Masters (Ken)
25. KillerKai (Nash)

Match Log

Grand Final

Fox|Julio (Ken) vs. EG|JWong (Karin) – 2-3

Losers Final

Fox|Julio (Ken) vs. PG|Fchamp (Dhalsim) – 3-2

Winners Final

EG|JWong (Karin) vs. Fox|Julio (Ken) – 3-0

Losers Semi-final

pH|LPN (Birdie, Alex) vs. PG|Fchamp (Dhalsim) – 1-3

Top 8 Winners

EG|JWong (Karin) vs. Chris Tatarian (Ken) – 3-2
Alex Myers (Cammy) vs. Fox|Julio (Ken) – 1-3

Top 8 Losers

PG|Fchamp (Dhalsim) vs. ROM (Vega) – 3-2
pH|LPN (Birdie) vs. PandaTV|Jiewa (Ken) – 3-1

PG|Fchamp (Dhalsim) vs. Alex Myers (Cammy) – 3-0
pH|LPN (Birdie) vs. Chris Tatarian (Ken) – 3-1

Top 16 Winners

EG|JWong (Karin) vs. RB|Snake Eyez (Alex) – 2-0
Chris Tatarian (Ken) vs. PG|Fchamp (Dhalsim) – 2-1
Alex Myers (Cammy) vs. Arlieth (Vega) – 2-0
Fox|Julio (Ken) vs. brenttiscool (Ken) – 2-0

Top 16 Losers

XsK_Samurai (Ryu) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 2-0
ROM vs. Air
Nacer (Ryu) vs. PandaTV|Jiewa (Ken) – 0-2
pH|LPN (Birdie) vs. KOF XIV|Romance (Karin) – 2-1

XsK_Samurai (Ryu) vs. PG|Fchamp (Dhalsim) – 0-2
ROM (Vega) vs. RB|Snake Eyez (Alex) – 2-1
PandaTV|Jiewa (Ken) vs. brenttiscool (Ken) – 2-0
Arlieth (Vega) vs. pH|LPN (Birdie) – 0-2

Top 32 Winners

EG|JWong (Karin) vs. KOF XIV|Romance (Karin) – 2-0
LPN (Alex) vs. RB|Snake Eyez (Alex) – 0-2
Chris Tatarian (Ken) vs. Nacer (Ryu) – 2-0
PandaTV|Jiewa (Ken) vs. PG|Fchamp (Dhalsim) – 1-2
EG|PR Balrog (Necalli) vs. Alex Myers (Cammy) – 1-2
Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika) vs. Arlieth (Vega) – 0-2
XsK_Samurai (Ryu) vs. Fox|Julio (Ken) – 1-2
EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) vs. brenttiscool (Ken) – 1-2

Top 32 Losers

Christian Lim (M. Bison) vs. VGP|cHaotix (Karin) – 2-0
SRM|40%Flashkick (Nash) vs. bonerjams03 (Dhalsim) – 0-2
AfroCole (Dhalsim) vs. ROM (Vega) – 0-2
Air (Ryu) vs. RB|D.U.N.C (F.A.N.G) – 2-0
dickson (Nash) vs. NonFatYogurt (Dhalsim) – 2-1
bjUNCHAINED (Necalli) vs. DM|El Cubano Loco (Vega) – 2-1
Vicious (Karin) vs. F3|Masters (Ken) – 2-0
KillerKai (Nash) vs. pH|HooDaMan (Laura) – 1-2

Christian Lim (M. Bison) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 0-2
XsK_Samurai (Ryu) vs. bonerjams03 (Dhalsim) – 2-1
Liquid|NuckleDu (Nash, R. Mika) vs. ROM (Vega) – 0-2
Air (Ryu) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 2-1
PandaTV|Jiewa (Ken) vs. dickson (Nash) – 2-0
Nacer (Ryu) vs. bjUNCHAINED (Necalli) – 2-0
pH|LPN (Birdie) vs. Vicious (Karin) – 2-0
pH|HooDaMan (Laura) vs. KOF XIV|Romance (Karin) – 0-2

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

1. Zidane (Leo Whitefang)
2. MC|GcYoshi13 (Bedman)
3. Zinac (Faust)
4. Hotashi (Elphelt)
5. Mr K (Leo Whitefang)
5. TXrd|faultydefense (Sin Kiske)
7. kid viper (Johnny)
7. ElvenShadow (Faust)

9. Foo (Johnny, Potemkin)
9. SouperFX (Ramlethal)
9. Nakkiel (Sol Badguy)
9. BjornSonOfBear (Chipp Zanuff)
13. Thebeautifuldude (Zato-1)
13. /r/ffrk|Teyah (Millia Rage)
13. Grant (Slayer)
13. TheArm (Ramlethal)

Match Log

Grand Final

Zidane (Leo Whitefang) vs. MC|GcYoshi13 (Bedman) – 2-3 Reset
Zidane (Leo Whitefang) vs. MC|GcYoshi13 (Bedman) – 3-1

Losers Final

Zinac (Faust) vs. MC|GcYoshi13 (Bedman) – 0-3

Winners Final

Zidane (Leo Whitefang) vs. Zinac (Faust) – 3-0

Losers Semi-final

Hotashi (Elphelt) vs. MC|GcYoshi13 (Bedman) – 0-3

Match Log

Top 8 Winners

Hotashi (Elphelt) vs. Zinac (Faust) - 2-3
TXrd|faultydefense (Sin KIske) vs. Zidane (Leo Whitefang) - 1-3

Top 8 Losers

kid viper (Johnny) vs. Mr K (Leo Whitefang) - 2-3
MC|GcYoshi13 (Bedman) vs. ElvenShadow (Faust) - 3-1

Hotashi (Elphelt) vs. Mr K (Leo Whitefang) - 3-0
TXrd|faultydefense (Sin Kiske) vs. MC|GcYoshi13 (Bedman) - 0-3

Top 16 Winners

MC|GcYoshi13 (Bedman) vs. Hotashi (Elphelt) - 1-2
Nakkiel (Sol Badguy) vs. Zinac (Faust) - 1-2
SouperFX (Ramlethal) vs. Zidane (Leo Whitefang) - 0-2
TXrd|faultydefense (Sin Kiske) vs. BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) - 2-1

Top 16 Losers

Mr K (Leo Whitefang) vs. Thebeautifuldude (Zato-1) - 2-1
kid viper (Johnny) vs. /r/ffrk|Teyah (Millia Rage) - 2-0
Grant (Slayer) vs. FF|ElvenShadow (Faust) - 0-2
TheArm (Ramlethal) vs. Foo (Johnny) - 1-2

Foo (Johnny, Potemkin) vs. MC|GcYoshi13 (Bedman) - 0-2
kid viper (Johnny) vs. SouperFX (Ramlethal) - 2-0
Nakkiel (Sol Badguy) vs. FF|ElvenShadow (Faust) - 1-2
Mr K (Leo Whitefang) vs. BjornSonOfBear (Chipp Zanuff) - 2-1

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar)
2. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
3. Flux (Zero/Vergil/Dante)
4. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma)
5. MC|GcYoshi13 (Chris/Spencer/Sentinel)
5. KillerKai (Zero/Taskmaster/Vergil, Zero/Dante/Vergil)
7. Cheeba (Deadpool/Dante/Strider Hiryu)
7. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man)

Match Log

Grand Final

BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-2

Losers Final

Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 0-3

Winners Final

BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-0

Losers Semi-final

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Flux (Zero/Vergil/Dante) – 2-3

Top 8 Winners

Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 1-3
EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. PG|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 1-3

Top 8 Losers

MC|GcYoshi13 (Chris/Spencer/Sentinel) vs. Cheeba (Deadpool/Dante/Strider Hiryu) – 3-2
Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) vs. KillerKai (Zero/Taskmaster/Vergil) – 0-3

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. MC|GcYoshi13 (Chris/Spencer/Sentinel) – 3-1
Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. KillerKai (Zero/Dante/Vergil) – 3-1

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. UA|Bass (Spinal, Cinder)
2. LCD (Kim Wu)
3. Fiyah Liger (Riptor)
4. BloodyZiFF (Cinder)
5. Dragonglove (Aganos, Spinal)
5. UA|Brandon Alexander (Tusk)
7. SSGKingEZ (Kan-Ra)
7. Wellmore (Glacius, TJ Combo)

Match Log

Grand Final

LCD (Kim Wu) vs. UA|Bass (Cinder) – 1-3 Reset
LCD (Kim Wu) vs. UA|Bass (Cinder) – 1-3

Losers Final

Fiyah Liger (Riptor) vs. UA|Bass (Spinal, Cinder) – 2-3

Winners Final

LCD (Kim Wu) vs. UA|Bass (Spinal) – 3-0

Losers Semi-final

Fiyah Liger (Riptor) vs. BloodyZiFF (Cinder) – 3-1

Top 8 Winners

Fiyah Liger (Riptor) vs. UA|Bass (Spinal) – 2-3
LCD (Kim Wu) vs. Dragonglove (Aganos) – 3-1

Top 8 Losers

BloodyZiFF (Cinder) vs. SSGKingEZ (Kan-Ra) – 3-2
UA|Brandon Alexander (Tusk) vs. Wellmore (Glacius, TJ Combo) – 3-0

BloodyZiFF (Cinder) vs. Dragonglove (Aganos, Spinal) – 3-0
UA|Brandon Alexander (Tusk) vs. Fiyah Liger (Riptor) – 1-3

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. Secret|Silent Wolf (Fox)
2. 62-bit|Bladewise (Peach)
3. Iceman (Fox, Marth)
4. MIOM|Dark Toph (Marth)

Match Log

Grand Final

Secret|Silent Wolf (Fox) vs. 62-bit|Bladewise (Peach) – 3-1

Losers Final

62-bit|Bladewise (Peach) vs. Iceman (Marth) – 3-0

Winners Final

Secret|Silent Wolf (Fox) vs. 62-bit|Bladewise (Peach) – 3-1

Losers Semi-final

MIOM|Dark Toph (Marth) vs. Iceman (Fox) – 0-3

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat XL

1. YOMI.MF|Slayer (Shaolin Kung Jin)
2. iLuusions (Sun God Kotal Kahn. War God Kotal Kahn, Warlock Quan Chi)
3. STB.R24|Shujinkydink (Summoner Quan Chi, Warlock Quan Chi, Pretty Lady Leatherface)
4. Kevin 7 (Hish Qu Ten Predator)
5. Knoterror (Grandmaster Sub-Zero)
5. xMEECH (Kenjutsu Kenshi, Commando Kano, Tempest Kung Lao)
7. STB|Preach (Tarkatan Alien)
7. Star Charger (Assassin Kitana)

Match Log

Grand Final

iLuusions (Sun God Kotal Kahn) vs. YOMI.MF|Slayer (Shaolin Kung Jin) – 1-3

Losers Final

STB.R24|Shujinkydink (Warlock Quan Chi, Pretty Lady Leatherface, Summoner Quan Chi) vs. iLuusions (Sun God Kotal Kahn) – 1-3

Winners Final

YOMI.MF|Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. STB.R24|Shujinkydink (Summoner Quan Chi) – 3-1

Losers Semi-final

Kevin 7 (Hish Qu Ten Predator) vs. iLuusions (War God Kotal Kahn, Warlock Quan Chi) – 1-3

Top 8 Winners

YOMI.MF|Slayer (Shaolin Kung Jin) vs. iLuusions (Sun God Kotal Kahn) – 3-2
STB.R24|Shujinkydink (Summoner Quan Chi) vs. Kevin 7 (Hish Qu Ten Predator) – 3-1

Top 8 Losers

STB|Preach (Tarkatan Alien) vs. Knoterror (Grandmaster Sub-Zero) – 0-3
Star Charger (Assassin Kitana) vs. xMEECH (Kenjutsu Kenshi) – 1-3

Kevin 7 (Hish Qu Ten Predator) vs. Knoterror (Grandmaster Sub-Zero) – 3-0
iLuusions (Sun God Kotal Kahn) vs. xMEECH (Commando Kano, Tempest Kung Lao) – 3-0

tekken7-tk7-tournament

Tekken 7

1. Jimmy J Tran (Mr. Naps) (Bryan)
2. SDT|Inkog (Bryan)
3. RIP (Law)
4. Geesemaster (Feng)
5. Kenji (Lili)
5. Weapon X (Katarina, Claudio)
7. Yellowtail (Katarina, Claudio)
7. KongoJack

Match Log

Grand Final

SDT|Inkog (Bryan) vs. Jimmy J Tran (Bryan) – 2-3

Losers Final

SDT|Inkog (Bryan) vs. RIP (Law) – 2-0

Winners Final

Jimmy J Tran (Bryan) vs. SDT|Inkog (Bryan) – 2-0

Losers Semi-final

RIP (Law) vs. Geesemaster (Feng) – 2-1

Top 8 Winners

Jimmy J Tran (Bryan) vs. Weapon X (Katarina, Claudio) – 2-0
Kenji (Lili) vs. SDT|Inkog (Bryan, King) – 1-2

Top 8 Losers

Yellowtail vs. Geesemaster
RIP vs. KongoJack

Kenji (Lili) vs. RIP (Law) – 1-2
Weapon X (Katarina) vs. Geesemaster (Feng) – 0-2

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

1. Jimmy J Tran (Mr. Naps) (Bryan/Dragunov)
2. SDT|Inkog (Bryan/Bob)
3. ILHS|WayGamble (Unknown/Feng, Leo/Lei)
4. Geesemaster (Feng/Leo)
5. kongojack (Raven/Marduk)
5. ITS|Princess Ling (Xiaoyu/Lei)
7. Demon 20z (Jinpachi/Ogre)
7. Kenji (Lili/Wang)

Match Log

Grand Final

SDT|Inkog (Bryan/Bob) vs. Jimmy J Tran (Bryan/Dragunov) – 1-3

Losers Final

SDT|Inkog (Bryan/Bob) vs. ILHS|WayGamble (Unknown/Feng, Leo/Lei) – 3-0

Winners Final

ILHS|WayGamble (Unknown/Feng) vs. Jimmy J Tran (Bryan/Dragunov) – 2-3

Losers Semi-final

SDT|Inkog (Bryan/Bob) vs. Geesemaster (Feng/Leo) – 3-2

Top 8 Winners

ILHS|WayGamble (Unknown/Feng) vs. SDT|Inkog (Bryan/Bob) – 3-1
Jimmy J Tran (Bryan/Dragunov) vs. Geesemaster (Feng/Leo) – 3-1

Top 8 Losers

kongojack (Raven/Marduk) vs. Demon 20z (Jinpachi/Ogre) – 3-0
ITS|Princess Ling (Xiaoyu/Lei) vs. Kenji (Lili/Wang) – 3-0

kongojack (Raven/Marduk) vs. Geesemaster (Feng/Leo) – 0-3
ITS|Princess Ling (Xiaoyu/Lei) vs. SDT|Inkog (Bryan/Bob) – 2-3

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. Nano (Yukari Takeba)
2. Dsmoove12 (Sho)
3. Shaka (Ken Amada, Chie Satonaka)
4. Low Tier Lord (Ken Amada)

Match Log

Grand Final

Nano (Yukari Takeba) vs. Dsmoove12 (Sho) – 3-0

Losers Final

Shaka (Ken Amada) vs. Dsmoove12 (Sho) – 0-3

Winners Final

Nano (Yukari Takeba) vs. Dsmoove12 (Sho) – 3-0

Losers Semi-final

Low Tier Lord (Ken Amada) vs. Shaka (Ken Amada, Chie Satonaka) – 1-2

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. Christian Lim (Merkava)
2. MikeLoafers (Hyde)
3. thesubrosian (Vatista)
4. Ral (Vatista)
5. MC|GcYoshi13 (Byakuya)
5. Low Tier Lord (Waldstein)
7. Skwuck (Eltnum)
7. huey253

Match Log

Grand Final

MikeLoafers (Hyde) vs. Christian Lim (Merkava) – 1-3

Losers Final

MikeLoafers (Hyde) vs. thesubrosian (Vatista) – 3-0

Winners Final

MikeLoafers (Hyde) vs. Christian Lim (Merkava) – 0-3

Losers Semi-final

Ral (Vatista) vs. thesubrosian (Vatista) – 0-2

Top 8 Winners

MikeLoafers (Hyde) vs. thesubrosian (Vatista) – 2-0
Christian Lim (Merkava) vs. Ral (Vatista) – 2-0

Top 8 Losers

Skwuck (Eltnum) vs. Low Tier Lord (Waldstein) – 0-2
huey253 vs. MC|GcYoshi13

MC|GcYoshi13 (Byakuya) vs. thesubrosian (Vatista) – 0-2
Low Tier Lord (Waldstein) vs. Ral (Vatista) – 1-2

mbaacc-tournament

Melty Blood Actress Again Current Code

1. Shwuck ( C-Kohaku)
2. Ada (F-Archetype:Earth)
3. Aki (C-Michael Roa Valdamjong)
4. TS|NerdJosh (H-Nrvnqsr Chaos)

Match Log

Grand Final

Shwuck (C-Kohaku) vs. Ada (F-Archetype:Earth) – 2-3 Reset
Shwuck (C-Kohaku) vs. Ada (F-Archetype:Earth) – 3-1

Losers Final

Aki (C-Michael Roa Valdamjong) vs. Ada (F-Archetype:Earth) – 1-3

Winners Final

Shwuck (C-Kohaku) vs. Aki (C-Michael Roa Valdamjong) – 3-1

Losers Semi-final

TS|NerdJosh (H-Nrvnqsr Chaos) vs. Ada (F-Archetype:Earth) – 0-3

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. CACAW|Cacogen (Sheik)
2. Magister (Villager)
3. Justice (Ike)
4. Konga (Donkey Kong)

Match Log

Grand Final

CACAW|Cacogen (Sheik) vs. Magister (Villager) – 3-1

Losers Final

Justice (Ike) vs. Magister (Villager) – 2-3

Winners Final

CACAW|Cacogen (Sheik) vs. Ike (Justice) – 3-0

Losers Semi-final

Konga (Donkey Kong) vs. Magister (Villager) – 0-3

 

bbcpex-tournament

BlazBlue Chronophantasma EXTEND

1. Jona (Valkenhayn)
2. Dsmoove12 (Noel)
3. huey253 (Bang)
4. KizzieKay (Jin)
5. Lich.exe (Relius)
5. Nakkiel (ν-No.13-)
7. Kyros (Hazama)
7. Nano (Noel)

Match Log

Grand Final

Jona (Valkenhayn) vs. Dsmoove12 (Noel) – 3-1

Losers Final

Dsmoove12 (Noel) vs. huey253 (Bang) – 3-1

Winners Final

Dsmoove12 (Noel) vs. Jona (Valkenhayn) – 0-3

Losers Semi-final

KizzieKay (Jin) vs. huey253 (Bang) – 0-2

Top 8 Winners

Jona (Valkenhayn) vs. huey253 (Bang) – 2-0
Lich.exe (Relius) vs. Dsmoove12 (Noel) – 0-2

Top 8 Losers

KizzieKay (Jin) vs. Kyros (Hazama) – 2-1
Nano (Noel) vs. Nakkiel (ν-No.13-) – 0-2

KizzieKay (Jin) vs. Lich.exe (Relius) – 2-1
huey253 (Bang) vs. Nakkiel (ν-No.13-) – 2-1

skullgirls-tournament-622

Skullgirls 2nd Encore

1. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double)
2. Severine (Parasoul/Double/Eliza)
3. DawnHibiki (Fukua/Cerebella/Parasoul, Fukua/Cerebella
4. RK|Mocktopus (Cerebella/Big Band)
5. Dango (Painwheel/Big Band)
5. Yaya (Squigly/Big Band)
7. Kendall Fear (Double/Parasoul/Filia)
7. RK|Dolfinh (Ms.Fortune/Squigly/Double)

Match Log

Grand Final

Severine (Parasoul/Double/Eliza) vs. Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) – 1-3

Losers Final

Severine (Parasoul/Double/Eliza) vs. DawnHibiki (Fukua/Cerebella/Parasoul) – 3-1

Winners Final

Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) vs. Severine (Parasoul/Double/Eliza) – 3-2

Losers Semi-final

RK|Mocktopus (Cerebella/Big Band) vs. DawnHibiki (Fukua/Cerebella/Parasoul) – 1-3

Top 8 Winners

Liam (Parasoul/R.Fortune/Double) vs. Dango (Painwheel/Big Band) – 3-0
Severine (Parasoul/Double/Eliza) vs. Yaya (Squigly/Big Band) – 3-0

Top 8 Losers

RK|Mocktopus (Cerebella/Big Band) vs. Kendall Fear (Double/Parasoul/Filia) – 3-1
DawnHibiki (Fukua/Cerebella/Parasoul) vs. RK|Dolfinh (Ms.Fortune/Squigly/Double) – 3-0

RK|Mocktopus (Cerebella/Big Band) vs. Dango (Painwheel/Big Band) – 3-0
DawnHibiki (Fukua/Cerebella, Fukua/Cerebella/Parasoul) vs. Yaya (Squigly/Big Band) – 3-2

Source: Northwest Majors