Texas Showdown 2016 Results

By on April 24, 2016 at 9:00 pm
texas-showdown-2016-750x220

Among the tournaments taking place in this packed weekend, there’s a showdown in Houston. Texas Showdown 2016 is one of the Lone Star State’s major events, bringing together players of the South and beyond. In addition to Street Fighter V, part of the Capcom Pro Tour 2016 as a ranking tournament, featured games include BlazBlue Chronophantasma EXTEND, Killer Instinct, Mortal Kombat X, Street Fighter III 3rd Strike, Super Smash Bros. Melee, Super Smash Bros. for Wii U, Super Street Fighter II Turbo, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Ultra Street Fighter IV.

Some of the players you’ll see at Texas Showdown included EG|PR Balrog, NYChrisG, WTHamad, UA|Jan, DL|Four Wude, WFX|801 Strider, Julio, PandaTV|Jiewa, Kid Viper, Wolfkrone, STLBW.GS|gllty, UA|Stone and more.

Level|Up, PandaxGaming, Smash United, Texas Melee and BeastChan23 will be bringing you live streams of Texas Showdown through the weekend. Head over to Twitch, follow the brackets on Challonge and watch the action!

Streams

LevelUpLive

Watch live video from LevelUpLive on www.twitch.tv

PandaxGaming

Watch live video from PandaxGaming on www.twitch.tv

SmashUnited

Watch live video from SmashUnited on www.twitch.tv

TexasMelee

Watch live video from TexasMelee on www.twitch.tv

BeastChan23

Watch live video from BeastChan23 on www.twitch.tv

Schedule

Friday April 22

Event CDT (Local) EDT PDT GMT Stream
USFIV 6:00 PM 7:00 PM 4:00 PM 11:00 PM PandaxGaming
SSBWiiU Doubles 7:00 PM 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sat) SmashUnited
SSFIIT Singles 7:00 PM 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sat) BeastChan23
SFV Teams 8:00 PM 9:00 PM 6:00 PM 1:00 AM (Sat) LevelUpLive

Saturday April 23

Event CDT (Local) EDT PDT GMT Stream
SFV Pools 11:00 AM 12:00 PM 9:00 AM 4:00 PM LevelUpLive
PandaxGaming
SSBWiiU Singles 12:00 PM 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM SmashUnited
SSBM Doubles 12:00 PM 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM TexasMelee
MKX Pools 1:00 PM 2:00 PM 11:00 AM 6:00 PM PandaxGaming
SSBM Singles 2:00 PM 3:00 PM 12:00 PM 7:00 PM TexasMelee
MKX Pools 3:00 PM 4:00 PM 1:00 PM 8:00 PM PandaxGaming
GGXrdR Pools 3:00 PM 4:00 PM 1:00 PM 8:00 PM PandaxGaming
GGXrdR Pools 5:00 PM 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM LevelUpLive
UMVC3 Pools 5:00 PM 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM PandaxGaming
SFIII 3S 5:00 PM 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM BeastChan23
Pokken 6:00 PM 7:00 PM 4:00 PM 11:00 PM SmashUnited
KI Pools 7:00 PM 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sun) LevelUpLive
SFV Pools 7:00 PM 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sun) PandaxGaming
SSFIIT Ratio 7:00 PM 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sun) BeastChan23
SFV Pools 9:00 PM 10:00 PM 7:00 PM 1:00 AM (Sun) LevelUpLive
Ultra Fight Night 9:00 PM 10:00 PM 7:00 PM 1:00 AM (Sun) pandaxgaming

Sunday April 24

Event CDT (Local) EDT PDT GMT Stream
SFV Top 32 10:00 AM 11:00 PM 8:00 AM 3:00 PM LevelUpLive
PandaxGaming
UMVC3 Top 8 12:00 PM 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM LevelUpLive
MKX Top 8 12:00 PM 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM PandaxGaming
SSBM Finals 12:00 PM 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM TexasMelee
GGXrdR Top 8 3:00 PM 4:00 PM 1:00 PM 8:00 PM LevelUpLive
SSBWiiU Top 8 3:00 PM 4:00 PM 1:00 PM 8:00 PM PandaxGaming
KI Top 8 6:00 PM 7:00 PM 4:00 PM 11:00 PM LevelUpLive
SFV Top 8 8:00 PM 9:00 PM 6:00 PM 1:00 AM (Mon) LevelUpLive

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

1. Julio (Ken)
2. EG|PR Balrog (Necalli, Vega)
3. PandaTV|Jiewa (Ken)
4. BoTB|Vagabond (Necalli)
5. F3|alucarD (Necalli, Birdie)
5. Hsien (Necalli)
7. Rylander (Dhalsim)
7. PxG|Ice (M. Bison)

9. LU|Alex Valle (Ryu)
9. PxG|Arban (Ryu)
9. Dot Esports|Danke (Vega)
9. DL|Four Wude (Ryu)
13. Wolfkrone (Laura)
13. TFA|OmGiTzAndre (R. Mika)
13. STLBW.GS|gllty (Dhalsim)
13. brenttiscool (Ken)

17. K1 (M. Bison)
17. VGP|Integra (Ken)
17. SweetDaddyGoodlo (Alex, F.A.N.G)
17. CH|Brolylegs (Chun-Li)
17. JDR512 (M. Bison)
17. fubarduck (R. Mika)
17. Adnan (Cammy)
17. Inchurch (Necalli)
25. Radical Rayy (Necalli)
25. BoTB|Chuvylicious (Birdie)
25. WTHamad (Ryu)
25. UA|Christian Ken (Ken)
25. UA|Saionide (Ken)
25. Sinister X (Dhalsim)
25. AzizSensei (Vega)
25. Jayto (Cammy)

Match Log

Grand Final

Julio (Ken) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 0-3 Reset
Julio (Ken) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 3-0

Losers Final

PandaTV|Jiewa (Ken) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 0-3

Winners Final

PandaTV|Jiewa (Ken) vs. Julio (Ken) – 0-3

Losers Semi-final

BoTB|Vagabond (Necalli) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 1-3

Top 8 Winners

PandaTV|Jiewa (Ken) vs. Hsien (Necalli) – 3-1
Julio (Ken) vs. BoTB|Vagabond (Necalli) – 3-2

Top 8 Losers

Rylander (Dhalsim) vs. F3|alucarD (Necalli) – 0-3
EG|PR Balrog (Necalli) vs. PxG|Ice (M. Bison) – 3-1

BoTB|Vagabond (Necalli) vs. F3|alucarD (Necalli) – 3-1
EG|PR Balrog (Vega) vs. Hsien (Necalli) – 3-2

Top 16 Winners

PxG|Arban (Ryu) vs. PandaTV|Jiewa (Ken) – 0-2
Hsien (Necalli) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 2-1
DL|Four Wude (Ryu) vs. BoTB|Vagabond (Necalli) – 0-2
Dot Esports|Danke (Vega) vs. Julio (Ken) – 0-2

Top 16 Losers

Wolfkrone (Laura) vs. F3|alucarD (Birdie) – 0-2
TFA|OmGiTzAndre (R. Mika) vs. Rylander (Dhalsim) – 0-2
EG|PR Balrog (Necalli) vs. STLBW.GS|gllty (Dhalsim) – 2-0
PxG|Ice (M. Bison) vs. brenttiscool (Ken) – 2-1

LU|Alex Valle (Ryu) vs. F3|alucarD (Necalli) – 0-2
PxG|Arban (Ryu) vs. Rylander (Dhalsim) – 0-2
Dot Esports|Danke (Vega) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 0-2
DL|Four Wude (Ryu) vs. PxG|Ice (M. Bison) – 0-2

Top 32 Winners

PxG|Arban (Ryu) vs. Inchurch (Necalli) – 2-0
brenttiscool (Ken) vs. PandaTV|Jiewa (Ken) – 1-2
STLBW.GS|gllty (Dhalsim) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 1-2
EG|PR Balrog (Necalli) vs. Hsien (Necalli) – 1-2
CH|Brolylegs (Chun-Li) vs. BoTB|Vagabond (Necalli) – 0-2
SweetDaddyGoodlo (Alex) vs. DL|Four Wude (Ryu) – 0-2
Julio (Ken) vs. F3|alucarD (Necalli) – 2-1
Dot Esports|Danke (Vega) vs. K1 (M. Bison) – 2-0

Top 32 Losers

Radical Rayy (Necalli) vs. Wolfkrone (Laura) – 0-2
VGP|Integra (Ken) vs. BoTB|Chuvylicious (Birdie) – 2-1
WTHamad (Ryu) vs. Rylander (Dhalsim) – 0-2
TFA|OmGiTzAndre (R. Mika) vs. UA|Christian Ken (Ken) – 2-1
UA|Saionide (Ken) vs. JDR512 (M. Bison) – 0-2
fubarduck (R. Mika) vs. Sinister X (Dhalsim) – 2-0
AzizSensei (Vega) vs. Adnan (Cammy) – 1-2
PxG|Ice (M. Bison) vs. Jayto (Cammy) – 2-0

K1 (M. Bison) vs. Wolfkrone (Laura) – 0-2
VGP|Integra (Ken) vs. F3|alucarD (Necalli) – 1-2
SweetDaddyGoodlo (Alex, F.A.N.G) vs. Rylander (Dhalsim) – 0-2
TFA|OmGiTzAndre (R. Mika) vs. CH|Brolylegs (Chun-Li) – 2-0
JDR512 (M. Bison) vs. EG|PR Balrog (Necalli) – 0-2
STLBW.GS|gllty (Dhalsim) vs. fubarduck (R. Mika) – 2-1
brenttiscool (Ken) vs. Adnan (Cammy) – 2-0
PxG|Ice (M. Bison) vs. Inchurch (Necalli) – 2-0

Exhibitions

CH|Brolylegs (Chun-Li) vs. PxG|Ice (M. Bison) – 0-5 ●●●●●
SweetDaddyGoodLo (Alex) vs. TFA|OmGiTzAndre (R. Mika) – 1-5 ●●●○●●
PxG|Arban (Ryu) vs. DM|El Cubano Loco (Vega)- 5-2 ●○●○○○○
WTHamad (Ryu) vs. Kreymore (Rashid) – 3-5 ●●○○●○●●
Magneto 1080p (Karin) vs. WFX|801 Strider (Alex) – 3-5 ○●○●●○●●

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Glacius, Aria)
2. UA|Bass (Spinal, Cinder)
3. UA|MyGod (Sabrewulf)
4. Raven is Raw (Spinal)
5. Fiyah Liger (Riptor)
5. ShinTristan (Thunder, Tusk)
7. waterhorses (Glacius)
7. Rico Suave (Fulgore, Omen)

Match Log

Grand Final

UA|Bass (Cinder) vs. F3|Hollywood Sleep (Arbiter) – 3-2 Reset
UA|Bass (Cinder, Spinal) vs. F3|Hollywood Sleep (Arbiter, Glacius) – 2-3

Losers Final

UA|Bass (Spinal) vs. UA|MyGod (Sabrewulf) – 3-0

Winners Final

UA|Bass (Cinder, Spinal) vs. F3|Hollywood Sleep (Aria, Glacius) – 2-3

Losers Semi-final

Raven is Raw (Spinal) vs. UA|MyGod (Sabrewulf) – 2-3

Top 8 Winners

F3|Hollywood Sleep (Arbiter) vs. ShinTristan (Thunder) – 3-1
UA|Bass (Spinal) vs. Fiyah Liger (Riptor) – 3-2

Top 8 Losers

Raven is Raw (Spinal) vs. waterhorses (Glacius) – 3-0
UA|MyGod (Sabrewulf) vs. Rico Suave (Fulgore, Omen) – 3-0

Raven is Raw (Spinal) vs. Fiyah Liger (Riptor) – 3-0
ShinTristan (Tusk, Thunder) VS. UA|MyGod (Sabrewulf) – 0-3

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

1. TXrd|FaultyDefense (Sin Kiske)
2. TDG|Oso (Elphelt)
3. TXrd|JustKensou (Chipp Zanuff)
4. kid viper (Johnny)
5. AS|TastySteve (Leo Whitefang)
5. Sylint (Bedman)
7. SecreT (Leo Whitefang)
7. Donavan (I-No)

Match Log

Grand Final

TXrd|FaultyDefense (Sin Kiske) vs. TDG|Oso (Elphelt) – 2-3 Reset
TXrd|FaultyDefense (Sin Kiske) vs. TDG|Oso (Elphelt) – 3-2

Losers Final

TXrd|JustKensou (Chipp Zanuff) vs. TDG|Oso (Elphelt) – 0-3

Winners Final

TXrd|FaultyDefense (Sin Kiske) vs. TXrd|JustKensou (Chipp Zanuff) – 3-2

Losers Semi-final

kid viper (Johnny) vs. TDG|Oso (Elphelt) – 0-3

Top 8 Winners

kid viper (Johnny) vs. TXrd|JustKensou (Chipp Zanuff) – 0-3
TXrd|FaultyDefense (Sin Kiske) vs. TDG|Oso (Elphelt) – 3-0

Top 8 Losers

AS|TastySteve (Leo Whitefang) vs. SecreT (Leo Whitefang) – 3-1
Donavan (I-No) vs. Sylint (Bedman) – 1-3

kid viper (Johnny) vs. Sylint (Bedman) – 3-1
AS|TastySteve (Leo Whitefang) vs. TDG|Oso (Elphelt) – 0-3

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. Karna (Sheik)
2. CNQRD|DJ Fliphop(Diddy Kong
3. Whispy (Diddy Kong, Jigglypuff)
4. Haipe (Ryu)
5. Noble Sol (Little Mac)
5. SU|ThisGuy (Fox)
7. GrimTurtle (Fox)
7. Gnes (Cloud)

Match Log

Grand Final

Karna (Sheik) vs. CNQRD|DJ Fliphop(Diddy Kong) – 3-1 Reset
Karna (Sheik) vs. CNQRD|DJ Fliphop(Diddy Kong) – 3-0

Losers Final

Whispy (Diddy Kong, Jigglypuff) vs. Karna (Sheik) – 0-3

Winners Final

Whispy (Diddy Kong) vs. CNQRD|DJ Fliphop(Diddy Kong) – 0-3

Losers Semi-final

Haipe (Ryu) vs. Karna (Sheik) – 0-2

Top 8 Winners

Noble Sol (Little Mac) vs. CNQRD|DJ Fliphop(Diddy Kong) – 2-1
Whispy (Diddy Kong) vs. Karna (Sheik) – 2-0

Top 8 Losers

Haipe (Ryu) vs. GrimTurtle (Fox) – 2-1
Gnes (Cloud) vs. SU|ThisGuy (Fox) – 1-2

Noble Sol (Little Mac) vs. Haipe (Ryu) – 0-2
SU|ThisGuy (Fox) vs. Karna (Sheik) – 0-2

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. UA|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar)
3. UA|Starburstkid (Morrigan/Dante/Strider Hiryu)
4. Pikachu (Thor/Rocket Raccoon/Doctor Doom)
5. Jayto (Vergil/Doctor Doom/X-23, Tron/Doctor Doom/Vergil)
5. Inchurch (Zero/Vergil/Dante)
7. Panda210 (Wesker/Magneto/Vergil)
7. Zayboo (Zero/Doctor Doom/Dante)

Match Log

Grand Final

NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. UA|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 3-0

Losers Final

UA|Starburstkid (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) vs. UA|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 0-3

Winners Final

UA|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 2-3

Losers Semi-final

UA|Starburstkid (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) vs. Pikachu (Thor/Rocket Raccoon/Doctor Doom) – 3-1

Top 8 Winners

UA|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. Jayto (Vergil/Doctor Doom/X-23) – 3-1
UA|Starburstkid (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) vs. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Top 8 Losers

Inchurch (Zero/Vergil/Dante) vs. Panda210 (Wesker/Magneto/Vergil) – 3-1
Zayboo (Zero/Doctor Doom/Dante) vs. Pikachu (Thor/Rocket Raccoon/Doctor Doom) – 0-3

Pikachu (Thor/Rocket Raccoon/Doctor Doom) vs. Jayto (Tron/Doctor Doom/Vergil, Vergil/Doctor Doom/X-23) – 3-0
UA|Starburstkid (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) vs. Inchurch (Zero/Vergil/Dante) – 3-0

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat XL

1. Scar (Demolition Sonya Blade)
2. VGP|Korey the Dragon (Smoke Triborg, Grandmaster Sub-Zero)
3. VGP|Toki (War God Kotal Kahn, Demolition Sonya Blade, Grandmaster Sub-Zero)
4. Coosco (Covert Ops Sonya Blade)
5. UA|Showtime (Demolition Sonya Blade, Special Forces Sonya Blade, Covert Ops Sonya Blade)
5. Lord Pnut (War God Kotal Kahn)
7. UA|Royale (Cutthorat Kano, Cybernetic Kano)
7. VGP|Ominous (Heavy Weapons Jax, Wrestler Jax)

Match Log

Grand Final

Scar (Demolition Sonya Blade) vs. VGP|Korey the Dragon (Smoke Triborg, Grandmaster Sub-Zero) – 3-0

Losers Final

VGP|Korey the Dragon (Grandmaster Sub-Zero) vs. VGP|Toki (Demolition Sonya Blade, Grandmaster Sub-Zero, War God Kotal Kahn) – 3-0

Winners Final

Scar (Demolition Sonya Blade) vs. VGP|Toki (War God Kotal Kahn) – 3-0

Losers Semi-final

VGP|Korey the Dragon (Smoke Triborg) vs. Coosco (Covert Ops Sonya Blade) – 3-2

Top 8 Winners

Scar (Demolition Sonya Blade) vs. Lord Pnut (War God Kotal Kahn) – 3-0
UA|Showtime (Demolition Sonya Blade, Special Forces Sonya Blade) vs. VGP|Toki (War God Kotal Kahn) – 2-3

Top 8 Losers

UA|Royale (Cutthorat Kano, Cybernetic Kano) vs. VGP|Korey the Dragon (Smoke Triborg) – 0-3
Coosco (Covert Ops Sonya Blade) vs. VGP|Ominous (Heavy Weapons Jax, Wrestler Jax) – 3-0

UA|Showtime (Demolition Sonya Blade, Covert Ops Sonya Blade) vs. VGP|Korey the Dragon (Smoke Triborg) – 0-3
Lord Pnut (War God Kotal Kahn) vs. Coosco (Covert Ops Sonya Blade) – 1-3

 

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. Mojo (Fox
2. ALP (Fox)
3. Cloud (Falco, Fox)
4. Stripes (Sheik)
5. SJKF (Falco)
5. Pax (Fox)
7. Spacewaste (Jigglypuff)
7. Noc (Captain Falcon)

Match Log

Grand Final

ALP (Fox) vs. Mojo (Fox) – 0-3

Losers Final

Cloud (Fox, Falco) vs. ALP (Fox) – 2-3

Winners Final

Mojo (Fox) vs. Cloud (Falco) – 3-1

Losers Semi-final

Stripes (Sheik) vs. ALP (Fox) – 0-3

Top 8 Winners

Stripes (Sheik) vs. Mojo (Fox) – 1-3
Pax (Fox) vs. Cloud (Falco) – 2-3

Top 8 Losers

SJKF (Falco) vs. Spacewaste (Jigglypuff) – 3-0
Noc (Captain Falcon) vs. ALP (Fox) – 0-3

SJKF (Falco) vs. Stripes (Sheik) – 2-3
ALP (Fox) vs. Pax (Fox) – 3-0

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. NYChrisG (Sakura, Evil Ryu)
2. BSida (Evil Ryu, Ken)
3. Wolfkrone (C.Viper)
4. TL|CastBlanka (Blanka)
5. DM|El Cubano Loco (Vega, Yang)
5. EG|PR Balrog (Evil Ryu, Yun, Elena)
7. brenttiscool (Rolento, Rufus)
7. Jewelman (E.Honda)

Match Log

Grand Final

BSida (Evil Ryu, Ken) vs. NYChrisG (Sakura) – 0-3

Losers Final

BSida (Evil Ryu) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 3-2

Winners Final

Wolfkrone (C.Viper) vs. NYChrisG (Sakura) – 1-3

Losers Semi-final

BSida (Ken) vs. TL|CastBlanka (Blanka) – 2-0

Top 8 Winners

NYChrisG (Sakura) vs. BSida (Evil Ryu) – 2-0
TL|CastBlanka (Blanka) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 1-2

Top 8 Losers

DM|El Cubano Loco (Yang, Vega) vs. brenttiscool (Rolento, Rufus) – 2-1
Jewelman (E.Honda) vs. EG|PR Balrog (Yun, Evil Ryu) – 1-2

DM|El Cubano Loco (Vega) vs. BSida (Evil Ryu) – 0-2
EG|PR Balrog (Elena) vs. TL|CastBlanka (Blanka) – 0-2

Source: Texas Showdown