Winter Brawl X Results

By on February 28, 2016 at 7:00 pm
wbx-banner-750

The tenth installment of Big E Gaming’s Winter Brawl tournament series kicks off today in Essington, Pennsylvania.

As always, you can expect a ton of great competition featuring local and visiting players alike across Street Fighter V, Ultra Street Fighter IV, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Mortal Kombat X, Super Smash Bros. for Wii U, Killer Instinct, Guilty Gear Xrd -SIGN-, BlazBlue: Chronophantasma EXTEND, Persona 4 Arena Ultimax, and more.

Some of the players in attendance include DaFeetLee, YOMI|Forever King, BIFU|Spab Rog, RPD|Alex Smith, cR|Footwurk, TA|Moons, Coach Steve, TSC|IFC Yipes, CU|Ludovic, RayRay, damdai, cR|SonicFox, TSB|mynus, Flux, Keninblack, PG|Filipino Champ, TSC|Sanford Kelly, TA|Marvisto, EG|K-Brad, TSC|CDjr, DLINK|Lord Knight, BE|Kane Blueriver, Henry Cen, UA|Bass, DOT|Danke, TS|Fooblat, bjUNCHAINED, MeanSaltine, RZR|Perfect Legend, LOD.TFA|OmGiTzAndre, VV.BT|MarlinPie, 2ndState, Psychochronic, IGT|Unkn0wn, YOMI.HB|Tyrant, cR|Biohazard, cR|HoneyBee, LostSoul, LI Joe, Julio, PAG|Glitch, DaiAndOh, YOMI|Michaelangelo, and many, many more.

We’ve included every official broadcast below, along with a detailed schedule.

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

Watch live video from nycfurby on www.twitch.tv

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

Watch live video from KPBLive on www.twitch.tv

Watch live video from SmashStudios on www.twitch.tv

Watch live video from KombatNetwork on www.twitch.tv

Schedule

Friday, February 26

Event EST (Local) PST GMT Stream
SFV Teams 7:00 PM 4:00 PM 12:00 AM (Sat) Team Spooky
USFIV Pools 7:00 PM 4:00 PM 12:00 AM (Sat) nycfurby
UMvC3 Teams 7:00 PM 4:00 PM 12:00 AM (Sat) Bifuteki

Saturday, February 27

Event EST (Local) PST GMT Stream
SFV Pools 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Team Spooky
GGXrd Pools 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM nycfurby
SCV Pools 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Bifuteki
KOFXIII Pools 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Kick Punch Block
SSB4 Doubles Pools 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Smash Studios
MKX Pools 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Kombat Network
DOA5LR Pools 2:00 PM 11:00 AM 7:00 PM Bifuteki
KI Pools 2:00 PM 11:00 AM 7:00 PM Kick Punch Block
UMvC3 Pools 4:00 PM 1:00 PM 9:00 PM nycfurby
UNIEL 4:00 PM 1:00 PM 9:00 PM N/A
SSB4 Pools 4:00 PM 1:00 PM 9:00 PM Smash Studios
P4U2 6:00 PM 3:00 PM 11:00 PM N/A
Skullgirls Pools 6:00 PM 3:00 PM 11:00 PM Kick Punch Block
TTT2 Pools 6:30 PM 3:30 PM 11:30 PM Bifuteki
SFV Top 32 8:00 PM 5:00 PM 1:00 AM (Sat) Team Spooky
UMvC3 Semifinals 8:00 PM 5:00 PM 1:00 AM (Sat) nycfurby
BBCPEX 8:00 PM 5:00 PM 1:00 AM (Sat) N/A
SSB4 Semifinals 8:00 PM 5:00 PM 1:00 AM (Sat) Smash Studios
MKX Semifinals 8:00 PM 5:00 PM 1:00 AM (Sat) Kombat Network
Fanatiq vs. Xecutioner (MvC2) 10:00 PM 7:00 PM 3:00 AM (Sat) Team Spooky
Filipino Champ vs. Kane Blueriver  (UMvC3) 11:00 PM 8:00 PM 4:00 AM (Sat) Team Spooky

Sunday, February 28

Event EST (Local) PST GMT Stream
DOA5LR Top 8 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Team Spooky
USFIV Semifinals 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM nycfurby
SCV Top 8 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Bifuteki
KOFXIII Top 8 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Kick Punch Block
SSB4 Doubles Top 8 12:00 PM 9:00 AM 5:00 PM Smash Studios
MKX Top 8 2:00 PM 11:00 AM 7:00 PM Team Spooky
USFIV Top 8 2:00 PM 11:00 AM 7:00 PM nycfurby
KI Top 8 2:00 PM 11:00 AM 7:00 PM Kick Punch Block
TTT2 Top 8 3:00 PM 12:00 PM 8:00 PM Bifuteki
SSB4 Top 8 3:00 PM 12:00 PM 8:00 PM Smash Studios
UMvC3 Top 8 4:00 PM 1:00 PM 9:00 PM Team Spooky
GGXrd Top 8 4:00 PM 1:00 PM 9:00 PM nycfurby
Skullgirls Top 8 4:00 PM 1:00 PM 9:00 PM Kick Punch Block
SFV Top 8 6:00 PM 3:00 PM 11:00 PM Team Spooky

Results

sfv-tournament

Street Fighter V

1. LI Joe (Nash)
2. Julio (Ken)
3. TA|Moons (M. Bison)
4. TS|Sabin (Dhalsim)
5. TSC|CD Mani (Ken)
5. PG|Filipino Champ (Dhalsim)
7. 3K (Nash)
7. r/SF|brenttiscool (Ken)

9. cR|SonicFox (F.A.N.G)
9. PG|Coach Steve (Bridie)
9. Clevie Soul (Rashid)
9. GoldenCen (M. Bison)
13. ShinLad (Cammy)
13. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)
13. EG|K-BRAD (Cammy)
13. Crizzle (Cammy)

17. Chris Hu (Karin)
17. CJ Showstopper (Nash)
17. 412|Diaphone (Rashid)
17. TSC|Sanford Kelly (Ken)
17. jemin (Nash)
17. Royal Mist (Birdie)
17. Blazeu25 (Necalli)
17. BIFU|SpabRog (Rashid)
25. Bedtimebuddy07 (R. Mika)
25. LOD.TFA|OmGiTzAndre (R. Mika)
25. Haitan Sensei
25. ANBU|Boom (Cammy)
25. TA|Marvisto (Ryu)
25. DotEsports|Danke (Vega)
25. P13L
25. Raoh (Necalli)

Grand Final

Julio (Ken) vs. LI Joe (Nash) – 0-3 Reset
Julio (Ken) vs. LI Joe (Nash) – 1-3

Losers Final

LI Joe (Nash) vs. TA|Moons (M. Bison) – 3-0

Winners Final

Julio (Ken) vs. LI Joe (Nash) – 3-1

Losers Semi-final

TS|Sabin (Dhalsim) vs. TA|Moons (M. Bison) – 0-2

Match Log

Top 8 Winners

PG|Filipino Champ (Dhalsim) vs. LI Joe (Nash) – 0-2
Julio (Ken) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 2-0

Top 8 Losers

3K (Nash) vs. TSC|CD Mani (Ken) – 0-2
r/SF|brenttiscool (Ken) vs. TA|Moons (M. Bison) – 1-2

TSC|CD Mani (Ken) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 0-2
PG|Filipino Champ (Dhalsim) vs. TA|Moons (M. Bison) – 1-2

Top 16 Winners

PG|Coach Steve (Birdie) vs. LI Joe (Nash) – 0-2
PG|Filipino Champ (Nash) vs. cR|SonicFox (F.A.N.G) – 2-0
Julio (Ken) vs. GoldenCen (M. Bison) – 2-0
r/SF|Brenttiscool (Ken) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 0-2

Top 16 Losers

3K (Nash) vs. ShinLad (Cammy) – 2-0
TSC|CD Mani (Ken) vs. Coin Up|Ludovic (Chun-Li) – 2-1
Clevie Soul (Rashid) vs. EG|K-BRAD (Cammy) – 2-0
Crizzle (Cammy) vs. TA|Moons (M. Bison) – 1-2

3K (Nash) vs. cR|SonicFox (F.A.N.G) – 2-1
TSC|CD Mani (Ken) vs. PG|Coach Steve (Birdie) – 2-1
r/SF|brenttiscool (Ken) vs. Clevie Soul (Rashid) – 2-0
GoldenCen (M. Bison) vs. TA|Moons (M. Bison) – 0-2

Top 32 Winners

LI Joe (Nash) vs. BIFU|SpabRog (Rashid) – 2-0
PG|Coach Steve (Birdie) vs. TA|Moons (M. Bison) – 2-0
Clevie Soul (Rashid) vs. cR|SonicFox (F.A.N.G) – 1-2
Filipino Champ (Dhalsim) vs. jemin (Nash) – 2-0
Julio (Ken) vs. TSC|CD Mani (Ken) – 2-0
412|Diaphone (Rashid) vs. GoldenCen (M. Bison) – 0-2
CJ Showstopper (Nash) vs. r/SF|Brenttiscool (Ken) – 0-2
Chris Hu (Karin) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 0-2

Top 32 Losers

3K vs. Bedtimebuddy07
ShinLad vs. LOD.TFA|OmGiTzAndre
Coin Up|Ludovic vs. Haitian Sensei
ANBU|Boom vs. TSC|Sanford Kelly
TA|Marvisto vs. EG|K-BRAD
Royal Mist vs. DotEsports|Danke
P13L vs. Blazeu25
Raoh vs. Crizzle

Chris Hu (Karin) vs. 3K (Nash) – 0-2
ShinLad (Cammy) vs. CJ Showstopper (Nash) – 2-1
412|Diaphone vs. Coin Up|Ludovic
TSC|CD Mani vs. TSC|Sanford Kelly
EG|K-BRAD (Cammy) vs. jemin (Nash) – 2-0
Clevie Soul vs. Royal Mist
TA|Moons vs. Blazeu25
BIFU|SpabRog vs. Crizzle

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar)
2. PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
3. UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
4. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
5. Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
5. AA.KPB|Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
7. Wedge (Deadpool/Dante/Strider Hiryu)
7. Flux (Zero/Vergil/Dante)

9. MacNeverDrop (Zero/Dante/Vergil)
9. pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix)
9. Cosmos (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
9. Broshadian (Spider-Man/Dante/Vergil)
13. Syntax (Nova/Spencer/Magneto)
13. ThePersaudKid (Taskmaster/Doctor Doom/Akuma)
13. Demon Hyo (Wolverine/Chun-Li/Magneto, Doctor Doom/Storm/Sentinel)
13. PG|Coach Steve

Match Log

Grand Final

PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 2-3 Reset
PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 2-3

Losers Final

UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 0-3

Winners Final

PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-1

Losers Semi-final

UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0

Top 8 Winners

Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3
BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. AA|Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1

Top 8 Losers

Wedge (Deadpool/Dante/Strider Hiryu) vs. UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3
Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3

UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 3-2
AA.KPB|Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3

Top 16 Winners

Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 1-3
Cosmos (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. PG|Filipino Champ (Dormammu/Morrigan/Phoenix) – 2-3
BE|Kane Blueriver (Hulk/Haggar/Sentinel) vs. pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0
UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. AA|Prodigy (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3

Top 16 Losers

MacNeverDrop vs. Syntax
Wedge vs. ThePresaudKid
GoldenBoyNeo vs. Demon Hyo
Broshadian vs. PG|Coach Steve

UA|Noel Brown vs. MacNeverDrop
pzpoy vs. Wedge
Cosmos vs. GoldenBoyNeo
Flux vs. Broshadian

Exhibitions

BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar, Wolverine/Doctor Doom/Vergil, Spencer/Dante/Frank West, Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu, Firebrand/Iron Man/Doctor Doom) vs. PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 10-15 ●●●●●●○●●○●○○●●●●○○○○○○●●

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat X

1. cR|SonicFox (Hollywood Cassie Cage, Gunslinger Erron Black)
2. cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya)
3. cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah)
4. Noble Jupiter (Wrestler Jax)
5. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr, Lackey Ferra/Torr)
5. YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi)
7. PG|Coach Steve (Cybernetic Kano)
7. cR|GunShow (Shaolin Kung Jin)

9. 412|Silverio (A-List Johnny Cage)
9. MTL|Jer (Demolition Sonya Blade)
9. JWE|Compbros (Spec Ops Cassie Cage)
9. TGS|Mr. Aquaman (War God Kotal Khan)
13. XxDark (Gunslinger Erron Black, Kobu Jutsu Tanya)
13. SylverRye (Dragon’s Fire Liu Kang)
13. KevoDaMaN (Tempest Kung Lao)
13. YOMI|ForeverKing (Blood God Kotal Khan, War God Kotal Khan, Sun God Kotal Khan, Tempest Kung Lao)

Match Log

Grand Final

cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya) vs. cR|SonicFox (Hollywood Cassie Cage) – 2-3

Losers Final

cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya) vs. cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) – 3-1

Winners Final

cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. cR|SonicFox (Hollywood Cassie Cage) – 0-3

Losers Semi-final

cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya) vs. Noble Jupiter (Wrestler Jax) – 3-0

Top 8 Winners

cR|SonicFox (Hollywood Case) vs. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) – 3-0
cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi) – 3-1

Top 8 Losers

PG|Coach Steve (Cybernetic Kano) vs. Noble Jupiter (Wrestler Jax) – 0-3
cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya) vs. cR|GunShow (Shaolin Kung Jin) – 3-1

Noble Jupiter (Wrestler Jax) vs. cR|Biohazard (Lackey Ferra/Torr) – 3-2
YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi) vs. cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya) – 2-3

Top 16 Winners

cR|GunShow (Shaolin Kung Jin) vs. cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black) – 1-3
cR|Biohazard Ruthless Ferra/Torr) vs. cR|Dragon (Kobu Jutsu Tanya) – 3-2
cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. Noble Jupiter (Wrestler Jax) – 3-0
PG|Coach Steve(Cybernetic Kano) vs. YOMI|Michaelangelo (Summoner Quan Chi) – 0-3

Top 16 Losers

412|Silvezio vs. XxDark
SylverRye vs. MTL|Jer
JWE|Compbros vs. KevoDaMaN
YOMI|ForeverKing vs. TGS|Mr. Aquaman

PG|Coach Steve (Cybernetic Kano) vs. 412|Silverio (A-List Johnny Cage) – 3-0
Noble Jupiter vs. MTL|Jer
cR|Dragon vs. KevoDaMaN
cR|GunShow vs. TGS|Mr. Aquaman

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. VV.BT|MarlinPie (Zato-1)
2. PAG|LostSoul (Elphelt)
3. D-Link|Lord Knight (Millia Rage)
4. TA|Marvisto (Ky Kiske)
5. Mr. Biscuits (Zato-1)
5. AngryBlack (May)
7. True Shine (Potemkin)
7. DaiAndOh (Venom)

Match Log

Grand Final

VV.BT|MarlinPie (Zato-1) vs. PAG|LostSoul (Elphelt) – 0-3 Reset
VV.BT|MarlinPie (Zato-1) vs. PAG|LostSoul (Elphelt) – 3-2

Losers Final

D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. PAG|LostSoul (Elphelt) – 0-3

Winners Final

D-Link|Lord Knight (Millia Rage) vs. VV.BT|MarlinPie (Zato-1) – 0-3

Losers Semi-final

TA|Marvisto (Ky Kiske) vs. PAG|LostSoul (Elphelt) – 0-2

Top 8 Winners

TA|Marvisto (Ky Kiske) vs. D-Link|Lord Knight (Millia Rage) – 0-2
PAG|LostSoul (Elphelt) vs. VV.BT|MarlinPie (Zato-1) – 0-2

Top 8 Losers

Mr. Biscuits (Zato-1) vs. True Shine (Potemkin) – 2-0
DaiAndOh (Venom) vs. AngryBlack (May) – 0-2

Mr. Biscuits (Zato-1) vs. LostSoul (Elphelt) – 0-2
TA|Marvisto (Ky Kiske) vs. AngryBlack (May) – 2-1

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. EG|K-BRAD (Cammy)
2. Broshadian (Abel)
3. DCB|Afterdeath (Zangief)
4. r/SF|brenttiscool (Rufus)
5. UGS.Team H8|salesman (Hakan, Hugo)
5. OG.CU|Bunch (Balrog)
7. bjUNCHAINED (Cody)
7. Jaren (Decapre)

9. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)
9. OG|Mastermikee21 (Rose)
9. A4|TheExeter
9. BIFU|SpabRog (El Fuerte)
13. NWM|Scha
13. OCV|L.E.S
13. DarkHadou
13. Julio (Yun)

Match Log

Grand Final

Broshadian (Abel) vs. EG|K-BRAD (Cammy) – 1-3

Losers Final

Broshadian (Abel) vs. DCB|Afterdeath (Zangief) – 3-1

Winners Final

EG|K-BRAD (Cammy) vs. Broshadian (Abel) – 3-1

Losers Semi-final

r/SF|brenttiscool (Rufus) vs. DCB|Afterdeath (Zangief) – 0-2

Top 8 Winners

UGS.Team H8|salesman (Hakan) vs. EG|K-BRAD (Cammy) – 0-2
Broshadian (Abel) vs. OG.CU|Bunch (Balrog) – 2-0

Top 8 Losers

DCB|Afterdeath (Zangief) vs. bjUNCHAINED (Cody) – 2-0
r/SF|brenttiscool (Rufus) vs. Jaren (Decapre) – 2-1

UGS.Team H8|salesman (Hakan, Hugo) vs. DCB|Afterdeath (Zangief) – 0-2
OG.CU|Bunch (Balrog) vs. r/SF|brenttiscool (Rufus) – 0-2

Top 16 Winners

UGS.Team H8|salesman (Hakan) vs. BIFU|SpabRog (El Fuerte) – 2-1
EG|K-BRAD (Cammy) vs. r|SF|brenttiscool (Rufus) – 2-0
OG|Mastermikee21 (Rose) vs. Broshadian (Abel) – 0-2
Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. OG.CU|Bunch (Balrog) – 1-2

Top 16 Losers

bjUNCHAINED vs. NWM|Scha
DCB|Afterdeath vs. OCV|L.E.S
A4|TheExeter vs. DarkHadou
Jaren (Decapre) vs. Julio (Yun) – 2-0

Coin Up|Ludovic vs. bjUNCHAINED
OG|Mastermikee21 vs. DCB|Afterdeath
r/SF|brenttiscool vs. A4|TheExeter
BIFU|SpabRog (El Fuerte) vs. Jaren (Decapre) – 0-2

skullgirls-tournament-622

Skullgirls Encore

1. cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua, Cerebella)
2. Cadenza (Parasoul/Filia/Fukua)
3. XGN|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock)
4. Backupp (Mr. Fortune/Filia/Eliza)
5. KPB|Zidiane (Cerebella, Cerebella/Fukua)
5. Matlock (Ms. Fortune/Fukua, Ms. Fortune/Valentine/Fukua)
7. Crypt Kiddie (Cerebella/Beowulf/Big Band)
7. Natezer (Ms. Fortune/Fukua)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Cadenza (Parasoul/Filia/Fukua) – 3-1

Losers Final

XGN|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. Cadenza (Parasoul/Filia/Fukua) – 1-3

Winners Final

cR|SonicFox (Filia/Double/Fukua) vs. Cadenza (Parasoul/Filia/Fukua) – 3-0

Losers Semi-final

XGN|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs.Backupp (Mr. Fortune/Filia/Eliza) – 3-0

Top 8 Winners

KPB|Zidiane (Cerebella, Cerebella/Fukua) vs. cR|SonicFox (Cerebella) – 0-3
Backupp (Mr. Fortune/Filia/Eliza) vs. Cadenza (Parasoul/Filia/Fukua) – 0-3

Top 8 Losers

XGN|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. Crypt Kiddie (Cerebella/Beowulf/Big Band) – 3-1
Natezer (Ms. Fortune/Fukua) vs. Matlock (Ms. Fortune/Fukua) – 1-3

XGN|McPeanuts (Double/Big Band/Peacock) vs. KPB|Zidiane (Cerebella) – 3-0
Matlock (Ms. Fortune/Valentine/Fukua) vs. Backupp (Mr. Fortune/Filia/Eliza) – 1-3

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. XCaLiburBLadeZ (Eliot, Helena)
2. RG|Kwiggle (Kasumi, Christie)
3. cR|SonicFox (Christie, Marie Rose, Phase 4)
4. Jaeger (Rig, Ayane)
5. NoctTengu (Nyotengu)
5. HSG|LordXav1er (Hitomi)
7. UGS|Sly Bass (Brad Wong)
7. UGS|BBoy Dragon BFK (Phase 4)

Match Log

Grand Final

RG|Kwiggle (Christie) vs. XCaLiburBLadeZ (Eliot) – 2-3

Losers Final

RG|Kwiggle (Kasumi) vs. cR|SonicFox (Christie, Marie Rose) – 3-0

Winners Final

RG|Kwiggle (Kasumi, Christie) vs. XCaLiburBLadeZ (Eliot) – 2-3

Losers Semi-final

cR|SonicFox (Christie) vs. Jaeger (Rig, Ayane) – 2-0

Top 8 Winners

Jaeger (Rig) vs. XCaLiburBLadeZ (Helena) – 0-2
cR|SonicFox (Marie Rose) vs. RIG|IKwiggle (Kasumi) – 0-2

Top 8 Losers

UGS|Sly Bass (Brad Wong) vs. HSG|LordXav1er (Hitomi) – 1-2
UGS|BBoy Dragon BFK (Phase 4) vs. NoctTengu (Nyotengu) – 1-2

cR|SonicFox (Phase 4, Christie) vs. HSG|LordXav1er (Hitomi) – 2-1
Jaeger (Rig) vs. NoctTengu (Nyotengu) – 2-1

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. ANTi (Zero Suit Samus, Sheik, Mario, Fox)
2. Circa|6WX (Corrin, Corrin)
3. TA|C3PO (Diddy Kong)
4. LoCal|Camalange (Sonic)
5. Sandman (Kirby)
5. LoCal|GwJ (Rosalina & Luma, R.O.B.)
7. VGBC|Aposl (Yoshi)
7. VGBC|Logic (Diddy Kong, Alph)

9. IPG|PapaPun (Ness, Corrin)
9. PAG.NE|Otacon (Peach)
9. Eazy (Corrin, Marth, Toon Link)
9. HSG|LordXav1er (Link, Lucina)
13. Watzpoppinz
13. Terrorshard
13. Ruben Ruiz
13. XFiRE|Tony

Match Log

Grand Final

Circa|6WX (Sonic) vs. ANTi (Zero Suit Samus, Sheik, Mario) – 2-3

Losers Final

TA|CP3O (Diddy Kong) vs. ANTi (Mario, Fox) – 0-3

Winners Final

ANTi (Mario, Zero Suit Samus) vs. Circa|6WX (Corrin, Sonic) – 2-3

Losers Semi-final

TA|C3PO (Diddy Kong) vs. LoCal|Camalange (Sonic) – 3-0

Top 8 Winners

ANTi (Zero Suit Samus, Sheik) vs. LoCal|Camalange (Sonic) – 3-1
TA|C3PO (Diddy Kong) vs. Circa|6WX (Corrin) – 0-3

Top 8 Losers

VGBC|Aposl (Yoshi) vs. Sandman (Kirby) – 1-3
VGBC|Logic (Alph, Diddy Kong) vs. LoCal|GwJ (Rosalina & Luma, R.O.B.) – 2-3

LoCal|Camalange (Sonic) vs. Sandman (Kirby) – 3-0
TA|C3PO (Diddy Kong) vs. LoCal|GwJ (Rosalina & Luma, R.O.B.) – 3-0

Top 16 Winners

ANTi (Zero Suit Samus) vs. LoCal|GwJ (Rosalina & Luma, R.O.B.) – 2-0
PAG.NE|Otacon (Peach) vs. LoCal|Camalange (Sonic) – 0-2
Eazy (Corrin) vs. Circa|6WX (Corrin) – 0-2
TA|C3PO (Diddy Kong) vs. IPG|PapaPun (Ness, Corrin) – 2-0

Top 16 Losers

Watzpoppinz vs. VGBC|Aposl
Sandman vs. Terrorshard
VGBC|Logic vs. Ruben Ruiz
XFiRE|Tony vs. HSG|LordXav1er

IPG|PapaPun vs. VGBC|Aposl
PAG.NE|Otacon (Peach) vs. VGBC|Logic (Diddy Kong, Alph) – 0-2
Sandman (Kirby) vs. Eazy (Marth, Toon Link) – 2-1
HSG|LordXav1er (Link, Lucina) vs. LoCal|GwJ (Rosalina & Luma, R.O.B.) – 1-2

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. UA|Bass (Spinal)
2. NickyNS (Fulgore)
3. GunZ (Jago)
4. ILLusion (Cinder)
5. DjEric DarkSide (Thunder)
5. PAG|Pink Diamond (Maya)
7. RM|Gfromthestreets (Riptor, Spinal)
7. RM|PHYCOTICA (Sadira)

Match Log

Grand Final

NickyNS (Fulgore) vs. UA|Bass (Spinal) – 3-2 Reset
NickyNS (Fulgore) vs. UA|Bass (Spinal) – 2-3

Losers Final

NickyNS (Fulgore) vs. GunZ (Jago) – 3-0

Winners Final

UA|Bass (Spinal) vs. GunZ (Jago) – 3-0

Losers Semi-final

NickyNS (Fulgore) vs. ILLusion (Cinder) – 2-1

Top 8 Winners

PAG|Pink Diamond (Maya) vs. UA|Bass (Spinal) – 1-2
GunZ (Jago) vs. ILLusion (Cinder) – 2-0

Top 8 Losers

RM|Gfromthestreets (Riptor, Spinal) vs. DjEric DarkSide (Thunder) – 1-2
NickyNS (Fulgore) vs. RM|PHYCOTICA (Sadira) – 2-1

DjEric DarkSide (Thunder) vs. ILLusion (Cinder) – 0-2
NickyNS (Fulgore) vs. PAG|Pink Diamond (Maya) – 2-0

scv-tournament-622

SoulCalibur V

1. JJJ (Mitsurugi)
2. KOA|Sandman (Viola)
3. Saion (Pyrrha Ω, Hilde)
4. linkorz (Siegfried)
5. HSG|LordXav1er (Hilde)
5. ANBU|Boom (Yoshimitsu, Pyrrha)
7. Jinxed4Ev3r (Siegfried, Patroklos)
7. Ninjaguy446 (Pyrrha)

Match Log

Grand Final

JJJ (Mitsurugi) vs. KOA|Sandman (Viola) – 2-3 Reset
JJJ (Mitsurugi) vs. KOA|Sandman (Viola) – 3-1

Losers Final

Saion (Pyrrha Ω) vs. KOA|Sandman (Viola) – 2-3

Winners Final

KOA|Sandman (Viola) vs. JJJ (Mitsurugi) – 0-3

Losers Semi-final

linkorz (Siegfried) vs. Saion (Pyrrha Ω) – 1-3

Top 8 Winners

JJJ (Mitsurugi) vs. ANBU|Boom (Yoshimitsu) – 3-0
KOA|Sandman (Viola) vs. HSG|LordXav1er (Hilde) – 3-0

Top 8 Losers

Saion (Hilde) vs. Jinxed4Ev3r (Siegfried, Patroklos) – 3-0
Ninjaguy446 (Pyrrha) vs. linkorz (Siegfried) – 0-3

Saion (Pyrrha Ω) vs. HSG|LordXav1er (Hilde) – 3-0
linkorz (Siegfried) vs. ANBU|Boom (Yoshimitsu, Pyrrha) – 3-2

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

1. Shadow 20z (Anna/Zafina, Kazuya/Heihachi)
2. Brian H (Paul/Heihachi)
3. S9|Komanda (Asuka/Jun)
4. Demon 20z (Jinpachi/Ogre)

Match Log

Grand Final

Brian H (Paul/Heihachi) vs. Shadow 20z (Anna/Zafina) – 0-3 Reset
Brian H (Paul/Heihachi) vs. Shadow 20z (Anna/Zafina) – 1-3

Losers Final

S9|Komanda (Asuka/Jun) vs. Shadow 20z (Kazuya/Heihachi) – 0-3

Winners Final

Brian H (Paul/Heihachi) vs. S9|Komanda (Asuka/Jun) – 3-0

Losers Semi-final

Demon 20z (Jinpachi/Ogre) vs. Shadow 20z (Kazuya/Heihachi) – 1-2

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. BE|Kane Blueriver (Raiden/Hwa/Vice)
2. DC|LazieFreddy (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate)
3. Sai (Ryo/Kim/EX Kyo, K’/Kim/Benimaru)
4. Galley the Pirate (Mature/Kensou/Yuri)

Match Log

Grand Final

BE|Kane Blueriver (Hwa/Raiden/Vice) vs. DC|LazieFreddy (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate) – 3-1 Reset
BE|Kane Blueriver (Hwa/Raiden/Vice) vs. DC|LazieFreddy (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate) – 3-2

Losers Final

BE|Kane Blueriver (Raiden/Hwa/Vice) vs. Sai (K’/Kim/Benimaru) – 2-1

Winners Final

DC|LazieFreddy (Mr. Karate/EX Iori/Mr. Karate) vs. Sai (Ryo/Kim/EX Kyo) – 2-1

Losers Semi-final

Galley the Pirate (Mature/Kensou/Yuri) vs. BE|Kane Blueriver (Raiden/Hwa/Vice) – 0-2

mvc2-tournament

Marvel vs. Capcom 2

Exhibitions

Fanatiq (Magneto/Storm/Psylocke) vs. EMP|Xecutioner (Sentinel/Storm/Captain Commando) – 10-15 ●○○●●●●○●●○○●●○○○●●○○●●●●

Source: Big E Gaming