ESL Mortal Kombat X Pro League Season 2 Finals Results

By on January 24, 2016 at 7:30 pm
esl-mkx-proleague-banner-750

The second season of ES L’s Mortal Kombat X Pro League reaches its conclusion to day with the Season 2 Finals. Sixteen players –including Season 1 champion SonicFox– representing North America, Europe and Commonwealth of Independent States (CIS) will be competing against each other for piece of the $100,000 prize pool for the season.

In addition the tournament itself, another part of the event is the Mortal Kombat Festival, which will including gameplay from the upcoming Kombat Pack 2, exhibition matches, interviews with ESL and NetherRealm members and special announcements from Warner Bros. If you’re an MKX fan, you won’t want to miss a second! Check out the action on NetherRealm’s Twitch channel.

Competitors

North America

cR|SonicFox
RZR|Perfect Legend
Noble Dab
cR|Biohazard
cR|WoundCowboy
Pig of the Hut
UA|Scar
Crawlingshadow

Europe

Undeadjim
st9rm
cR|Xarakamaka
LLL|Taco
PND|Madzin
PXP|A F0xy Grampa

Commonwealth of Independent States

Sakr0n
Lar

Watch live video from NetherRealm on www.twitch.tv

Schedule

Event PST (Local) EST GMT
Doors Open 8:45 AM 11:45 AM 4:45 PM
Tournament Begins 9:00 AM 12:00 PM 5:00 PM
Mortal Kombat Festival 2:00 PM 5:00 PM 10:00 PM
Kommentator Kup 2:05 PM 5:05 PM 10:05 PM
Kombat Kast 3:45 PM 6:45 PM 11:45 PM
Kombat Kast Championship Belt Match 4:30 PM 7:30 PM 12:30 AM (Mon)
Top 8 5:00 PM 8:00 PM 1:00 AM (Mon)
Tournament Ends 8:00 PM 11:00 PM 4:00 AM (Mon)

Results

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat X – ESL MKX Pro League Season 2 Finals

1. cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black, Kobu Jutsu Tanya, Royal Storm Kitana, Hollywood Cassie Cage)
2. UA|Scar (Demolition Sonya Blade, Hat Trick Kung Lao, Special Forces Sonya Blade)
3. cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok, Impostor Shinnok)
4. Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda)
5. Noble Dab (Kobu Jutsu Tanya, Hunter Predator)
5. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr, Lackey Ferra/Torr)
7. RZR|Perfect Legend (Tempest Kung Lao, Hat Trick Kung Lao, Displacer Raiden, A-List Johnny Cage)
7. Sakr0n (Bojutsu Kung Jin, Shaolin Kung Jin, Royal Storm Kitana)

9. PND|Madzin (Grandmaster Sub-Zero, Blood God Kotal Kahn)
9. Crawlingshadow (Tempest Kung Lao, Kobu Jutsu Tanya)
9. PXP|A F0xy Grampa (Tempest Kung Lao)
9. Pig of the Hut (Balanced Kenshi, Deceptive Reptile, Possessed Kenshi)
13. LLL|Taco (Grandmaster Sub-Zero)
13. Lar (Hollywood Cassie Cage)
13. Undeadjim (Heavy Weapons Jax, Crystalline Tremor)
13. cR|Xarakamaka (Dragon’s Fire Liu Kang)

Match Log

Grand Final

cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black) vs. UA|Scar (Hat Trick Kung Lao, Special Forces Sonya Blade, Demolition Sonya Blade) – 5-0

Losers Final

cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) vs.
UA|Scar (Demolition Sonya) – 0-3

Winners Final

cR|SonicFox (Gunslinger Erron Black) vs. UA|Scar (Demolition Sonya Blade) – 3-1

Losers Semi-final

cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) vs. Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda) – 3-0

Top 8 Winners

cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) vs. cR|SonicFox (Hollywood Cassie Cage) – 2-3
cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) vs. UA|Scar (Demolition Sonya Blade) – 0-3

Top 8 Losers

Noble Dab (Kobu Jutsu Tanya) vs. RZR|Perfect Legend (Tempest Kung Lao) – 3-1
Sakr0n (Shaolin Kung Jin, Bojutsu Kung Jin) vs. Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda) – 1-3

cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) vs. Noble Dab (Kobu Jutsu Tanya) – 3-1
cR|Biohazard (Lackey Ferra/Torr, Ruthless Ferra/Torr) vs. Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda) – 2-3

Top 16 Winners

RZR|Perfect Legend (Displacer Raiden, A-List Johnny Cage) vs. cR|SonicFox (Royal Storm Kitana) – 0-3
cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr, Lackey Ferra/Torr) vs. Noble Dab (Kobu Jutsu Tanya, Hunter Predator) – 3-1
cR|WoundCowboy (Bone Shaper Shinnok) vs. Pig of the Hut (Deceptive Reptile) – 3-1
UA|Scar (Demolition Sonya Blade) vs. PXP|A F0xy Grampa (Tempest Kung Lao) – 3-0

Top 16 Losers

PND|Madzin (Grandmaster Sub-Zero) vs. LLL|Taco (Grandmaster Sub-Zero) – 3-1
Lar (Hollywood Cassie Cage) vs. Crawlingshadow (Kobu Jutsu Tanya) – 1-3
Undeadjim (Heavy Weapons Jax, Crystalline Tremor) vs. Sakr0n (Bojutsu Kung Jin, Shaolin Kung Jin) – 1-3
cR|Xarakamaka (Dragon’s Fire Liu Kang) vs. Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda) – 1-3

Noble Dab (Kobu Jutsu Tanya) vs. PND|Madzin (Grandmaster Sub-Zero, Blood God Kotal Kahn) – 3-0
RZR|Perfect Legend (Tempest Kung Lao) vs. Crawlingshadow (Tempest Kung Lao, Kobu Jutsu Tanya) – 3-0
PXP|A F0xy Grampa (Tempest Kung Lao) vs. Sakr0n (Shaolin Kung Jin) – 1-3
Pig of the Hut (Possessed Kenshi, Balanced Kenshi) vs. Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda) – 2-3

First Round

cR|SonicFox (Kobu Jutsu Tanya) vs. Undeadjim (Heavy Weapons Jax) – 3-0
RZR|Perfect Legend (Hat Trick Kung Lao, Tempest Kung Lao) vs. Sakr0n (Royal Storm Kitana, Bojutsu Kung Jin) – 3-2
Viennality|st9rm (Shirai Ryu Takeda) vs. Noble Dab (Kobu Jutsu Tanya) – 0-3
cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr) vs. cR|Xarakamaka (Dragon’s Fire Liu Kang) – 3-0
cR|WoundCowboy (Impostor Shinnok) vs. LLL|Taco (Grandmaster Sub-Zero) – 3-0
Pig of the Hut (Balanced Kenshi, Deceptive Reptile) vs. PND|Madzin (Grandmaster Sub-Zero, Blood God Kotal Khan) – 3-2
Lar (Hollywood Cassie Cage) vs. UA|Scar (Demolition Sonya Blade) – 0-3
PXP|A F0xy Grampa (Tempest Kung Lao) vs. Crawlingshadow (Tempest Kung Lao, Kobu Jutsu Tanya) – 3-0

Sources: ESL, NetherRealm