APM D-1 FIGHTING FESTIVAL Results

By on December 25, 2015 at 8:23 pm
apm-d-1-fighting-festival-750

SEGA, Arc System Works and Koei Tecmo are teaming up to make this D-1 event the biggest yet. This Japanese national tournament going down at Hulic Hall in Tokyo consists of Blade Arcus from Shining, Dead or Alive 5 Ultimate: Arcade (Last Round), Guilty Gear Xrd -REVELATOR- and Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX IGNITION. Koihime Enbu will also be included as a side event.

If you want to watch some top level action across multiple titles, you can view the event on Twitch or YouTube.

Watch live video from SEGAofJAPAN on www.twitch.tv

Results

dfci-dengeki-bunko-fighting-climax-ignition-tournament

Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX IGNITION

1. XYLiSH (Kirino/Dokuro-chan/Holo, Kirino/Mashiro/Holo)
2. Meru (Asuna/Mashiro/Holo)
3. SAT (Selvaria/Dokuro-chan/Erio)
3. Kurokodain (Qwenthur/Dokuro-chan/Tatsuya)
5. Reo (Emi)
5. OZ (Tatsuya)
5. Mob Chara no Mina-san Konichiwa (Kirito)
5. KOA (Asuna)

Match Log

Grand Final

XYLiSH (Kirino/Mashiro/Holo) vs. Meru (Asuna/Mashiro/Holo)

Semi-finals

SAT (Selvaria/Dokuro-chan/Erio) vs. XYLiSH (Kirino/Dokuro-chan/Holo)
Kurokodain (Qwenthur/Dokuro-chan/Tatsuya) vs. Meru (Asuna/Mashiro/Holo)

Quarter-finals

SAT (Selvaria) vs. Reo (Emi)
OZ (Tatsuya) vs. XYLiSH (Kirino)
Mob Chara no Mina-san Konichiwa (Kirito) vs. Meru (Asuna)
KOA (Asuna) vs. Kurokodain (Qwenthur)

ggxrdr-revelator-tournament

Guilty Gear Xrd -REVELATOR-

1. Purepure (Jack-O’)
2. Mocchi (Sol Badguy)
3. Toruso (Millia Rage)
3. Makki (Elphelt)
5. Jirou (Sin Kiske)
5. Sabamiso Bedman (Bedman)
5. Command Miss Seijin (Tsu) (Zato-1)
5. Nage (Faust)
9. Fino (Venom)
9. Omito (Johnny)
9. NOB (Sol Badguy)
9. Uzen (I-No)
9. En (Slayer)
9. Uki (Sol Badguy)
9. FAB (Potemkin)
9. DC (Sin Kiske)

Match Log

Grand Final

Purepure (Jack-O’) vs. Mocchi (Sol Badguy)

Semi-finals

Toruso (Millia Rage) vs. Purepure (Jack-O’)
Makki (Elphelt) vs. Mocchi (Sol Badguy)

Quarter-finals

Jiro (Sin Kiske) vs. Toruso (Millia Rage)
Purepure (Jack-O’) vs. Sabamiso Bedman (Bedman)
Command Miss Seijin (Zato-1) vs. Makki (Elphelt)
Mocchi (Sol Badguy) vs. Nage (Faust)

Third Round

Jirou (Sin Kiske) vs. Fino (Venom)
Toruso (Millia Rage) vs. Omito (Johnny)
Purepure (Jack-O’) vs. NOB (Sol Badguy)
Sabamiso Bedman (Bedman) vs. Uzen (I-No)
Command Miss Seijin (Zato-1) vs. En (Slayer)
Uki (Sol Badguy) vs. Makki (Elphelt)
FAB (Potemkin) vs. Mocchi (Sol Badguy)
DC (Sin Kiske) vs. Nage (Faust)

doa5lr-tournament

DEAD OR ALIVE 5 Ultimate: Arcade Ver.2.01 (Last Round)

1. Jawa Curry Akira (Akira)
2. Suzuna (Kokoro)
3. AKA (Lisa)
3. Chenbou (Brad Wong)
5. Linerback (Kasumi)
5. Baryu (Leifang)
5. MiNa (Phase-4)
5. Ryokucha@DoaTele (Brad Wong)

Match Log

Grand Final

Jawa Curry Akira (Akira) vs. Suzuna (Kokoro)

Semi-finals

Jawa Curry Akira (Akira) vs. AKA (Lisa)
Suzuna (Kokoro) vs. Chenbou (Brad Wong)

Quarter-finals

Jawa Curry Akira (Akira) vs. Linerback (Kasumi)
AKA (Lisa) vs. Baryu (Leifang)
Chenbou (Brad Wong) vs. MiNa (Phase-4)
Ryokucha@DoaTele (Brad Wong) vs. Suzuna (Kokoro)

blade-arcus-from-shining-tournament

BLADE ARCUS from Shining Ver.2.0

1. gamera (Urayukihime/Pairon)
2. Amica Heartom (Rage/Sakuya)
3. Emujima (Roselinde/Ryuga)
3. Panpina (Sakuya/Xiaomei)

Match Log

Grand Final

gamera (Urayukihime/Pairon) vs. Amica Heartom (Rage/Sakuya)

Semi-finals

gamera (Urayukihime/Pairon) vs. Emujima (Roselinde/Ryuga)
Panpina (Sakuya/Xiaomei) vs. Amica Heartom (Rage/Sakuya)

Sources: SEGA