Canada Cup 2015 Results

By on November 1, 2015 at 6:55 pm
Canada Cup Logo

UPDATE – Canada Cup 2015 is complete! Full results can be found below.

It’s time for another round of Canada’s premier fighting game tournament! This year Canada Cup has relocated from western Canada to the more populous eastern area of the country. With over $18,000 in prizes, Canada Cup 2015 is looking to be quite the event., with BlazBlue Chronophantasma EXTEND, Dead or Alive 5 Last Round, Guilty Gear Xrd -SIGN-, Killer Instinct, The King of Fighters XIII, Mortal Kombat X, Persona 4 Arena Ultimax, Skullgirls Encore, Super Smash Bros. Melee, Super Smash Bros. for Wii U, Super Street Fighter II Turbo, Tekken Tag Tournament 2, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Ultra Street Fighter IV, Under Night In-Birth Exe:Late and Virtua Fighter 5 Final Showdown making up the tournament line-up. In addition playable versions of Street Fighter V and Tekken 7 will be at the venue.

Canada Cup 2015 is a part of the Capcom Pro Tour as a premier tournament, offering a qualifying spot to the winner of the Ultra Street Fighter IV singles competition. It also represents the last Pro Tour event to offer ranking points, meaning once Canada Cup is over, the leaderboards for points is locked.

The Canada Cup series is known to draw a lot of international attention, and this year is no different. Players attending from outside North America include, MCZ|Mago, MCZ|Tokido, EG|Momochi, RZR|Fuudo, RB|Bonchan, Kazunoko, Hagejin, Itabashi Zangief, Misse, Gonzalez, Kitasenju DJ, MOV, stormKUBO and Arika of Japan; Pro Fluke and FA|Prodigal son aka Ryan Hart of the UK; RZR|Xian of Singapore; and AVM|GamerBee of Taiwan. Of course expect NA to be in strong representation with players like CCG|Air, OCV|Riceata, EG|Justin Wong, EG|PR Balrog, EG|K-Brad, EG|Ricki Ortiz, YOMI|Dieminion, RB|Snake Eyez, Liquid|Nuckledu, WFX|801 Strider, PIE|Smug, PG|Filipino Champ and more.

Canada Cup Gaming will be providing four streams for the event, while Capcom Fighters will be exclusively covering USFIV singles for a total of five streams. Friday’s events include team tournaments, including the USFIV International 5v5 and singles for the smaller games. Check out the streams on Twitch and follow the brackets on Challonge.

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Singles Tournament

1. MCZ|Tokido (Akuma)
2. RZR|Fuudo (Fei Long)
3. EG|Momochi (Ken, Guy, Evil Ryu)
4. AVM|GamerBee (Elena, Adon)
5. RB|Snake Eyez (Zangief)
5. RZR|Itabashi Zangief (Zangief)
7. 801.YBK|Jayce the Ace (C. Viper, Decapre)
7. MCZ|Mago (Yang)

9. Kazunoko (Yun)
9. EG|Justin Wong (Rufus, Elena)
9. r/Kappa|Misse (Makoto)
9. RB|Bonchan (Sagat)
13. RZR|Xian (Gen)
13. EG|Ricki Ortiz (Elena)
13. MOV (Ibuki)
13. CCG|Air (Poison)

Per the event’s official rules, Canada Cup’s premier qualifier spot has been eliminated due to the top four already having qualified. This will open up another spot via points.

Match Log

Grand Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 3-2 reset
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 2-3

Losers Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. EG|Momochi (Ken) – 3-2

Winners Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 1-3

Top 8 Winners

AVM|GamerBee (Elena) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 1-3
RZR|Itabashi Zangief (Zangief) vs. RZR|Fuudo (Fei Long) – 1-3

Top 8 Losers

EG|Momochi (Ken) vs. MCZ|Mago (Yang) – 3-0
RB|Snake Eyez (Zangief) vs. 801.YBK|Jayce the Ace (Decapre) – 3-1

RZR|Itabashi Zangief (Zangief) vs. EG|Momochi (Ken) – 1-3
AVM|GamerBee (Elena) vs. RB|Snake Eyez (Zangief) – 3-1

AVM|GamerBee (Adon) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-3

Top 16 Winners

MCZ|Tokido (Akuma) vs. EG|Momochi (Ken, Guy) – 2-1
AVM|GamerBee (Elena) vs. MCZ|Mago (Yang) – 2-1
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. RB|Bonchan (Sagat) – 2-0
RZR|Itabashi Zangief (Zangief) vs. r/Kappa|Misse (Makoto) – 2-0

Top 16 Losers

801.YBK|Jayce the Ace (C. Viper) vs. EG|Ricki Ortiz (Elena) – 2-0
Kazunoko (Yun) vs. RZR|Xian (Gen) – 2-0
EG|Justin Wong vs. MOV – offstream
RB|Snake Eyez vs. CCG|Air – offstream

RB|Bonchan (Sagat) vs. RB|Snake Eyez (Zangief) – 0-2
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. 801.YBK|Jayce the Ace (Decapre) – 1-2
EG|Justin Wong (Elena) vs. EG|Momochi (Ken, Evil Ryu) – 1-2
Kazunoko (Yun) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 0-2

Top 32 Winners

EG|Momochi (Ken) vs. MTLSF|Snafoo (Dhalsim) – 2-1
MCZ|Tokido (Akuma) vs. RB|Snake Eyez (Zangief) – 2-0
AVM|GamerBee (Elena) vs. YBK|Jayce the Ace (Decapre) – 2-0
MCZ|Mago (Fei Long) vs. WFX|801 Strider (Abel, Ken) – 2-1
RB|Bonchan (Sagat) vs. MOV (Ibuki) – 2-0
RZR|Fuudo (Fei Long, Seth) vs. EG|JWong (Elena) – 2-1
RZR|Xian (Gen) vs. r/Kappa|Misse (Makoto) – 0-2
RZR|Itabashi Zangief (Zangief) vs. Kazunoko (Yun) – 2-1

International 5on5

1. USA – WFX|801 Strider (Abel), PIE|Smug (Dudley), YOMI|Dieminion (Guile), EG|PR Balrog (Balrog), RB|Snake Eyez (Zangief)
2. Japan – r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay), r/Kappa|Misse (Makoto), r/Kappa|Hagejin (Zangief), Itazan (Zangief), stormKUBO (Hugo)
3. Canada 1 – General Luke (M.Bison), OCV.12M|Riceata (Blanka), CCG|Chi-Rithy (Ken), CCG|Air (Poison), MTLSF|Snafoo (Dhalsim)
4. UK – Pro Fluke (El Fuerte), FA|Prodigal Son (Ryan Hart (Sagat)
5. Canada 2 – Prince 4D (Evil Ryu), Italdan (Oni),
CCG|Lapchi (Blanka), Jimmy Fierce (Ryu), OCV.12M|Blitzman (Yun)

Match Log

Grand Final

USA vs. Japan – 1-5 Reset

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. WFX|Strider 801 (Abel)
r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. PIE|Smug (Dudley)
Itazan (Zangief) vs. PIE|Smug (Dudley)
stormKUBO (Hugo) vs. PIE|Smug (Dudley)
stormKUBO (Hugo) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
stormKUBO (Hugo) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
stormKUBO (Hugo) vs. RB|Snake Eyez (Zangief)

USA vs. Japan – 5-1

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. PIE|Smug (Dudley)
r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
Itazan (Zangief) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
stormKUBO (Hugo) vs. YOMI|Dieminion (Guile)

Losers Final

Japan vs. Canada 1 – 5-1

r/Kappa|Misse (Makoto) vs. General Luke (M.Bison)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. OCV.12M|Riceata (Blanka)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. CCG|Chi-Rithy (Ken)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. CCG|Air (Poison)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. MTLSF|Snafoo (Dhalsim)
r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. MTLSF|Snafoo (Dhalsim)

Winners Final

Japan vs. USA – 2-5

r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. PIE|Smug (Dudley)
Itazan (Zangief) vs. PIE|Smug (Dudley)
stormKUBO (Hugo) vs. PIE|Smug (Dudley)
stormKUBO (Hugo) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
stormKUBO (Hugo) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. YOMI|Dieminion (Guile)

Losers Semi-final

UK vs. Canada 1 – 2-2

Pro Fluke (El Fuerte) vs. General Luke (M.Bison)
FA|Prodigal Son (Sagat) vs. General Luke (M.Bison)
FA|Prodigal Son (Sagat) vs. CCG|Chi-Rithy (Ken)
FA|Prodigal Son (Sagat) vs. MTLSF|Snafoo (Dhalsim)

Winners Semi-final

Japan vs. UK – 2-3

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. Pro Fluke (El Fuerte)
r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
stormKUBO (Hugo) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)

USA vs. Canada 1 – 5-1

801 Strider (Abel) vs. General Luke (M.Bison)
801 Strider (Abel) vs. CCG|Chi-Rithy (Ken)
801 Strider (Abel) vs. OCV.12M|Riceata (Blanka)
801 Strider (Abel) vs. CCG|Air (Poison)
RB|Snake Eyez (Zangief) vs. CCG|Air (Poison)
RB|Snake Eyez (Zangief) vs. MTLSF|Snafoo (Dhalsim)

Losers First Round

Canada 2 vs. Canada 1 – 3-5

Italdan (Oni) vs. OCV.12M|Riceata (Blanka)
Jimmy Fierce (Ryu) vs. OCV.12M|Riceata (Blanka)
Jimmy Fierce (Ryu) vs. CCG|Snafoo (Dhalsim)
Jimmy Fierce (Ryu) vs. General Luke (M.Bison)
Jimmy Fierce (Ryu) vs. CCG|Air (Poison)
Prince 4D (Evil Ryu) vs. CCG|Air (Poison)
CCG|LapChi (Blanka) vs. CCG|Air (Poison)
OCV.12M|Blitzman (Yun) vs. CCG|Air (Poison)

First Round

Canada 2 vs. UK – 1-5

Prince 4D (Evil Ryu) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
Italdan (Oni) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
CCG|Lapchi (Blanka) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
Jimmy Fierce (Ryu) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
Jimmy Fierce (Ryu) vs. Pro Fluke (El Fuerte)
OCV.12M|Blitzman (Yun) vs. Pro Fluke (El Fuerte)

2on2 Team Tournament

1. Team Random – YOMI|Dieminion (Guile), RZR|Xian (Gen, Sagat), AVM|GamerBee (Elena)
2. r/Kappa – r/Kappa Kitasenju DJ (Dee Jay), r/Kappa Misse (Makoto), r/Kappa|Hagejin (Zangief)
3. Profusion – FA|Prodigal Son (Sagat), Itabashi Zangief (Zangief), Pro Fluke (El Fuerte)
4. Lost Cellphone – Arika (Rolento), stormKUBO (Hugo), MOV (Ibuki)

Match Log

Grand Final

r/Kappa vs. Team Random – 3-0 Reset

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. RZR|Xian (Gen)
r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. AVM|GamerBee (Elena)

r/Kappa vs. Team Random – 1-3

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. RZR|Xian (Sagat)

Losers Final

r/Kappa vs. Profusion – 3-1

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. Itabashi Zangief (Zangief)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. Pro Fluke (El Fuerte)

Winners Final

r/Kappa vs. Team Random – 2-3

r/Kappa|Kitasenju DJ (Dee Jay) vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. vs. YOMI|Dieminion (Guile)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. RZR|Xian (Gen)
r/Kappa|Misse (Makoto) vs. AVM|GamerBee (Elena)
r/Kappa|Hagejin (Zangief) vs. AVM|GamerBee (Elena)

Losers Semi-final

Lost Cellphone vs. Profusion – 2-3

Arika (Rolento) vs. Pro Fluke (El Fuerte)
Arika (Rolento) vs. Itabashi Zangief (Zangief)
stormKUBO (Hugo) vs. Itabashi Zangief (Zangief)
stormKUBO (Hugo) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)
MOV (Ibuki) vs. FA|Prodigal Son (Sagat)

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. CCG|BeeBall (Spencer/Frank West/Dante)
2. RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
3. PG|Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
4. GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil)
5. Quackbot (Wolverine/Sentinel/Rocket Raccoon, Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
5. Mr. Trite (Zero/Hawkeye/Vergil)
7. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man)
7. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)

Match Log

Grand Finals

CCG|BeeBall (Spencer/Frank West/Dante) vs. RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 1-3 reset
CCG|BeeBall (Spencer/Frank West/Dante) vs. RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-1

Losers Finals

PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 2-3

Winners Finals

RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. CCG|BeeBall (Spencer/Frank West/Dante) – 2-3

Top 8 Winners

PG|Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. CCG|BeeBall (Spencer/Frank West/Dante) – 1-3
RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. Mr. Trite (Zero/Hawkeye/Vergil) – 3-0

Top 8 Losers

EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
Quackbot (Wolverine/Sentinel/Rocket Raccoon, Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) – 3-2

Mr. Trite (Zero/Hawkeye/Vergil) vs. GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. Quackbot (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0

PG|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. GB|Not Enough Damage (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-0

Exhibitions

UA|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. CCG|BeeBall (Spencer/Frank West/Dante) – 12-15 ●●●○●○●●●○●●●○○○○○○●●●○●○○●

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat X

1. Hayatei (Ronin Takeda)
2. cR|Gunshow (Gunslinger Erron Black, Heavy Weapons Jax)
3. cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah)
4. cR|Biohazard (Lackey Ferra/Torr, Vicious Ferra/Torr, Ruthless Ferra/Torr)
5. MTL|Jer(Hish-Qu-Ten Predator)
5. SsackyY (Summoner Quan Chi)
7. EMPR|Death (A-List Johnny Cage)
7. YTZ.BA|Winter Warz (Tempest Kung Lao)

Match Log

Grand Final

cR|Gunshow (Gunslinger Erron Black, Heavy Weapons Jax) vs. Hayatei (Ronin Takeda) – 0-3 Reset
cR|Gunshow (Heavy Weapons Jax, Gunslinger Erron Black) vs. Hayatei (Ronin Takeda) – 1-3

Losers Final

cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. Hayatei (Ronin Takeda) – 0-3

Winners Final

cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. cR|Gunshow (Gunslinger Erron Black) – 2-3

Losers Semi-final

cR|Biohazard (Lackey Ferra/Torr) vs. Hayatei (Ronin Takeda) – 0-2

Top 8 Winners

cR|Gunshow (Gunslinger Erron Black) vs. cR|Biohazard (Ruthless Ferra/Torr, Lackey Ferra/Torr) – 2-0
cR|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) vs. SsackyY (Summoner Quan Chi) – 2-1

Top 8 Losers

EMPR|Death (A-List Johnny Cage) vs. MTL|Jer(Hish-Qu-Ten Predator) – 0-2
YTZ.BA|Winter Warz (Tempest Kung Lao) vs. Hayatei (Ronin Takeda) – 0-2

cR|Biohazard (Vicious Ferra/Torr, Lackey Ferra/Torr) vs. MTL|Jer(Hish-Qu-Ten Predator) – 2-1
SsackyY (Summoner Quan Chi) vs. Hayatei (Ronin Takeda) – 0-2

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. Kazunoko (Sol)
2. FNM.US|Killawhale (Bedman, Ky)
3. FNM.US|Orca Ninja (Potemkin)
4. Jabir (Zato-1)
5. Brice (Potemkin)
5. FNM|K2 (May)
7. Thelo (Axl)
7. YURI|Sage

Match Log

Grand Finals

FNM.US|Killawhale (Bedman) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-3

Losers Finals

FNM.US|Killawhale (Bedman) vs. FNM.US|Orca Ninja (Potemkin) – 3-1

Winners Finals

FNM.US|Orca Ninja (Potemkin) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-3

Top 8 Winners

Kazunoko (Sol) vs. Jabir (Zato-1) – 2-0
FNM|K2 (May) vs. FNM.US|Orca Ninja (Potemkin)

Top 8 Losers

FNM.US|Killawhale (Bedman) vs. YURI|Sage
Thelo (Axl) vs. Brice (Potemkin) – 0-2

FNM|K2 (May) vs. FNM.US|Killawhale (Bedman) – 0-2
Jabir (Zato-1) vs. Brice (Potemkin) – 2-0

FNM.US|Killawhale (Ky, Bedman) vs. Jabir (Zato-1) – 2-1

[hr]

bbcpex-tournament

BlazBlue: Chronophantasma EXTEND

1. Apocalypse (Hazama)
2. Psykotik (Carl)
3. Brice (Tager)
4. FNM.US|Orca Ninja (Tager)
5. Level5-chan (Tsubaki)
5. Bmeister (Kokonoe)
7. Clim (Azrael)
7. DFBL|Gatchaman (Valkenhayn)

Match Log

Grand Finals

Psykotik (Carl) vs. Apocalypse (Hazama) – 1-3 reset
Psykotik (Carl) vs. Apocalypse (Hazama) – 1-3

Losers Finals

Brice (Tager) vs. Apocalypse (Hazama) – 2-3

Winners Finals

Apocalypse (Hazama) vs. Psykotik (Carl) – 2-3

Top 8 Winners

Level5-chan (Tsubaki) vs. Psykotik (Carl) – 0-2
Apocalypse (Hazama) vs. Brice (Tager) – 2-1

Top 8 Losers

Bmeister (Kokonoe) vs. DFBL|Gatchaman (Valkenhayn) – 2-1
FNM.US|Orca Ninja (Tager) vs. Clim (Azrael) – 2-0

Bmeister (Kokonoe) vs. Brice (Tager) – 0-2
FNM.US|Orca Ninja (Tager) vs. Level5-chan (Tsubaki) – 2-0

Brice (Tager) vs. FNM.US|Orca Ninja (Tager) – 2-0

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. Rebelo (TJ Combo)
2. RIZE|McSquared (Maya, Cinder, Sadira)
3. OB.EMPR|DeathMonkey (Spinal)

Match Log

Grand Final

Rebelo (TJ Combo) vs. RIZE|McSquared (Sadira, Maya) – 3-0

Losers Final

OB.EMPR|DeathMonkey (Spinal) vs. RIZE|McSquared (Maya) – 1-3

Winners Final

Rebelo (TJ Combo) vs. RIZE|McSquared (Cinder) – 3-0

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. BOR|Ally (Mario)
2. BOR|Holy (R.O.B.)
3. Yoh (Sheik)
4. HoH|SuperGirlKels (Sonic)
5. EGE|Chrim Foish (Diddy Kong)
5. IceNinja (Palutena)
7. Astro (Lucario)
7. Jpeds (Diddy Kong)

Match Log

Grand Finals

BOR|Holy (R.O.B.) vs. BOR|Ally (Mario) – 2-3

Losers Finals

BOR|Holy (R.O.B.) vs. Yoh (Sheik) – 3-2

Winners Finals

BOR|Ally (Mario) vs. Yoh (Sheik) – 3-0

Top 8 Winners

BOR|Ally (Mario) vs. HoH|SuperGirlKels (Sonic) – 3-1
IceNinja (Palutena) vs. Yoh (Sheik) – 0-3

Top 8 Losers

BOR|Holy (R.O.B.) vs. Jpeds (Diddy Kong) – 2-0
Astro (Lucario) vs. EGE|Chrim Foish (Diddy Kong) – 0-2

BOR|Holy (R.O.B.) vs. IceNinja (Palutena) – 3-2
HoH|SuperGirlKels (Sonic) vs. EGE|Chrim Foish (Diddy Kong) – 3-0

BOR|Holy (R.O.B.) vs. HoH|SuperGirlKels (Sonic) – 3-0

[hr]

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. EG|PPMD
2. Duck
3. DJ Nintendo
4. CT|The Moon
5. KirbyKaze
5. Ryan Ford
7. EMG|n0ne
7. LP|RaynEX

[hr]

kofxiii-tournament-622

King of Fighters XIII

1. Karn (Kula/Elisabeth/Chin)
2. Alvin (King/Kim/Mr. Karate, Duo Lon/Vice/Kim, EX Iori/Vice/Kim, EX Iori/Kim/Mr. Karate)
3. HYPE|TSF (EX Iori/Mr. Karate/Kim)
4. Hopperli (EX Iori/EX Kyo/Kim)

Match Log

Grand Final

Karn (Kula/Elisabeth/Chin) vs. Alvin (EX Iori/Vice/Kim, EX Iori/Kim/Mr. Karate) – 3-1

Losers Final

HYPE|TSF (EX Iori/Mr. Karate/Kim) vs. Alvin (Duo Lon/Vice/Kim) – 0-3

Winners Final

Karn (Kula/Elisabeth/Chin) vs. Alvin (King/Kim/Mr. Karate) – 3-0

Losers Semi-final

HYPE|TSF (EX Iori/Mr. Karate/Kim) vs. Hopperli (EX Iori/EX Kyo/Kim) – 3-1

vf5fs-tournament-622

Virtua Fighter 5 Final Showdown

1. OG23 (Vanessa)
2. Cobration (Kage)
3. Death of Scrubs (Vanessa)
4. Aoi (Aoi)

Match Log

Grand Final

OG23 (Vanessa) vs. Cobration (Kage) – 3-2

Losers Final

Death of Scrubs (Vanessa) vs. Cobration (Kage) – 2-3

Winners Final

OG23 (Vanessa) vs. Death of Scrubs (Vanessa) – 3-0

Losers Semi-final

Aoi (Aoi) vs. Cobration (Kage) – 2-3

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

1. FA|Prodigal Son (Kazuya/Heihachi)
2. Noctis (Bryan/Bob)
3. Mishimized (Devil Jin/Armor King, Heihachi/Kazuya)

Match Log

Grand Final

Noctis (Bryan/Bob) vs. FA|Prodigal Son (Kazuya/Heihachi) – 2-3

Losers Final

Noctis (Bryan/Bob) vs. Mishimized (Devil Jin/Armor King, Heihachi/Kazuya) – 3-2

skullgirls-tournament-622

Skullgirls Encore

1. WorldGem (Ms. Fortune/Fukua/Double)
2. Heropon (Peacock/Big Band/Eliza)
3. Sam (Valentine/Fukua/Squigly)
4. Gandalf the Black (Painwheel/Fukua/Valentine)

Match Log

Grand Final

Heropon (Peacock/Big Band/Eliza) vs. WorldGem (Ms. Fortune/Fukua/Double) – 1-3

Losers Final

Heropon (Peacock/Big Band/Eliza) vs. Sam (Valentine/Fukua/Squigly) – 3-0

Winners Final

WorldGem vs. Heropon

Losers Semi-final

Gandalf the Black (Painwheel/Fukua/Valentine) vs. Sam (Valentine/Fukua/Squigly) – 0-3

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. Force of Nature (Ayane, Momiji)
2. Yurlungur (Helena)
3. OG23 (La Mariposa, Alpha-152)
4. Macc (Pai)

Match Log

Grand Final

Force of Nature (Ayane) vs. Yurlungur (Helena) – 3-1

Losers Final

Yurlungur (Helena) vs. OG23 (Alpha-152, La Mariposa) – 3-0

Winners Final

Force of Nature (Momiji) vs. OG23 (La Mariposa) – 3-0

Yurlungur (Leifang) vs. Macc (Pai) – 2-0

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. SenorSaturno (Aigis)
2. Psykotik (Minazuki, Aigis, Yosuke Hanamura)
3. ChaChaMan (Mitsuru Kirijo)
4. Level5Chan (Sho)

Match Log

Grand Final

SenorSaturno (Aigis) vs. Psykotik (Yosuke Hanamura, Minazuki) – 2-3 Reset
SenorSaturno (Aigis) vs. Psykotik (Minazuki) – 3-1

Losers Final

ChaChaMan (Mitsuru Kirijo) vs. Psykotik (Aigis) – 1-3

Winners Final

Psykotik (Minazuki) vs. SenorSaturno (Aigis) – 2-3

Losers Semi-final

ChaChaMan (Mitsuru Kirijo) vs. Level5Chan (Sho) – 2-0

Sources: Canada Cup Gaming, Canada Cup (1, 2, 3, 4), Capcom Fighters