CEOtaku 2015 Results

By on October 18, 2015 at 5:50 pm
ceotaku-750

This weekend, Alex Jebailey and company are bringing you an “anime” spin-off of Community Effort Orlando. Taking place at the familiar Wyndham Orlando Resort, the aptly named CEOtaku is a love note to the air dashes, Roman Cancels, instant overheads and all the things that make this style of fighting game oh-so-good. Between the official titles and side events, CEOtaku is giving you a healthy dose of anime.

Tournament Games

Official Games

  • BlazBlue Chronophantasma Extend
  • Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus R
  • Guilty Gear Xrd -SIGN-
  • Melty Blood Actress Again Current Code
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Skullgirls 2nd Encore
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Under Night In-Birth Exe:Late

Side Events

  • Arcana Heart 3 LOVE MAX!!!!!
  • AquaPazza: Aquaplus Dream Match
  • Catherine
  • Chaos Code
  • Vampire Savior
  • Yatagarasu Attack on Cataclysm

In addition to players from around the United States, CEOtaku is attracting a few big names from Japan. Joining from the Land of the Rising Sun are Dogura, GO1, Kazunoko and Yoshiki.

If CEOtaku sounds like your type of tournament (and it should!), CEO Gaming and Jyosua will be bringing you unblockables and unseeable mix-ups as they happen on Twitch. You can follow the brackets on CEO Gaming’s Challonge page.

CEOGaming

Watch live video from CEOGaming on www.twitch.tv

Jyosua

Watch live video from Jyosua on www.twitch.tv

Schedule

Saturday October 17

Event EDT (Local) PDT GMT Stream
BBCPEX Pools 10:00 AM 7:00 AM 2:00 PM CEOGaming
UNIEL Pools 10:00 AM 7:00 AM 2:00 PM Jyosua
GGXrd Pools 12:00 PM 9:00 AM 4:00 PM CEOGaming
P4AU Pools 2:00 PM 11:00 AM 6:00 PM Jyosua
UMVC3 Top 8 4:00 PM 1:00 PM 8:00 PM CEOGaming
SG Top 8 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM CEOGaming
BBCPEX Top 16 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM Jyosua
DFC Top 8 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sun) CEOGaming
GGXrd Top 32 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM (Sun) Jyosua
GGXX Top 8 10:00 PM 7:00 PM 2:00 AM (Sun) CEOGaming
Yatagarasu Top 3 10:00 PM 7:00 PM 2:00 AM (Sun) Jyosua
Catherine Top 3 11:00 PM 8:00 PM 3:00 AM (Sun) Jyosua

Sunday October 18

Event EDT (Local) PDT GMT Stream
MBAACC Top 8 11:00 AM 8:00 AM 3:00 PM CEOGaming
CC Top 3 11:00 AM 8:00 AM 3:00 PM Jyosua
AP Top 3 12:00 PM 9:00 AM 4:00 PM Jyosua
P4AU Top 8 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM CEOGaming
VS Top 3 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM Jyosua
AH3LM Top 3 1:30 PM 10:30 AM 5:30 PM Jyosua
GGXrd Top 16 2:00 PM 11:00 AM 6:00 PM Jyosua
UNIEL Top 8 3:00 PM 12:00 PM 7:00 PM CEOGaming
BBPEX Top 8 5:00 PM 2:00 PM 9:00 PM CEOGaming
GGXrd Top 8 7:00 PM 4:00 PM 11:00 PM CEOGaming

Results

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. Dogura (Sin Kiske)
2. Kazunoko (Sol Badguy)
3. faultydefense (Sin Kiske)
4. FF|ElvenShadow (Faust)
5. dot_Nova (Potemkin)
5. KBnova (Bedman)
7. Zinac (Faust)
7. TGD|Oso (Elphelt)

9. Hotashi (Elphelt)
9. beans|Yuri (Millia Rage)
9. TSB|Mynus (I-No)
9. GO1-3151 (Faust)
13. Thebeautifuldude (Zato-1)
13. Yoshiki (Elphelt)
13. Foo (Leo Whitefang, Potemkin)
13. Potent Shell (Bedman)

Match Log

Grand Final

Dogura (Sin Kiske) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 3-2

Losers Final

faultydefense (Sin Kiske) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-3

Winners Final

Dogura (Sin Kiske) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 3-2

Losers Semi-final

faultydefense (Sin Kiske) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-1

Top 8 Winners

Dogura (Sin Kiske) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-0
Kazunoko (Sol Badguy) vs. faultydefense (Sin Kiske) – 2-0

Top 8 Losers

Zinac (Faust) vs. dot_Nova (Potemkin)– 0-2
TGD|Oso (Elphelt) vs. KBnova (Bedman) – 1-2

faultydefense (Sin Kiske) vs. dot_Nova (Potemkin) – 2-1
KBnova (Bedman) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 0-2

Top 16 Winners

beans|Yuri (Millia Rage) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 1-2
dot_Nova (Potemkin) vs. Dogura (Sin Kiske) – 0-2
TGD|Oso (Elphelt) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 1-2
TSB|Mynus (I-No) vs. faultydefense (Sin Kiske) – 1-2

Top 16 Losers

Thebeautifuldude (Zato-1) vs. Hotashi (Elphelt) – 0-2
Zinac (Faust) vs. Yoshiki (Elphelt) – 2-0
Foo (Potemkin) vs. KBnova (Bedman) – 0-2
GO1-3151 (Faust) vs. Potent Shell (Bedman) – 2-1

dot_Nova (Potemkin) vs. Hotashi (Elphelt) – 2-1
Zinac (Faust) vs. beans|Yuri (Millia Rage) – 2-1
TSB|Mynus (I-No) vs. KBnova (Bedman) – 0-2
TGD|Oso (Elphelt) vs. GO1-3151 (Faust) – 2-1

bbcpex-tournament

BlazBlue Chronophantasma EXTEND

1. Yoshiki (ν-No.13-)
2. Dogura (ν-No.13-, Jin)
3. XIE (Platinum)
4. @huey253 (Bang)
5. DTMI|DawnHikarii (Noel)
5. GO1-3151 (Jin)
7. Psykotik (Carl)
7. TectalEastside (μ-No.12-)

Match Log

Grand Final

Yoshiki (ν-No.13-) vs. Dogura (ν-No.13-, Jin) – 3-0

Losers Final

XIE (Platinum) vs. Dogura (Jin, ν-No.13-) – 1-3

Winners Final

Yoshiki (ν-No.13-) vs. Dogura (Jin) – 3-1

Losers Semi-final

XIE (Platinum) vs. @huey253 (Bang) – 2-1

Top 8 Winners

Yoshiki (ν-No.13-) vs. @huey253 (Bang) – 2-0
GO1-3151 (Jin) vs. Dogura (ν-No.13-) – 0-2

Top 8 Losers

DTMI|DawnHikarii (Noel) vs. Psykotik (Carl) – 2-0
XIE (Platinum) vs. TectalEastside (μ-No.12-) – 2-0

@huey253 (Bang) vs. DTMI|DawnHikarii (Noel) – 2-1
XIE (Platinum) vs. GO1-3151 (Jin) – 2-1

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. GO1-3151 (Gordeau)
2. Waterloo Hilda (Hilda)
3. Argenrost (Waldstein)
4. Clim (Merkava)
5. @jasepi_iidx (Gordeau)
5. MX|KUSANAGI (Yuzuriha)
7. Rikir (Chaos)
7. Psykotik (Orie)

Match Log

Grand Final

GO1-3151 (Gordeau) vs. Waterloo Hilda (Hilda) – 3-2

Losers Final

Argenrost (Waldstein) vs. Waterloo Hilda (Hilda) – 0-3

Winners Final

GO1-3151 (Gordeau) vs. Argenrost (Waldstein) – 3-0

Losers Semi-final

Clim (Merkava) vs. Waterloo Hilda (Hilda) – 0-2

Top 8 Winners

GO1-3151(Gordeau) vs. MX|KUSANAGI (Yuzuriha) – 2-0
Clim (Merkava) vs. Argenrost (Waldstein) – 1-2

Top 8 Losers

Rikir (Chaos) vs. @jasepi_iidx (Gordeau) – 1-2
Waterloo Hilda (Hilda) vs. Psykotik (Orie) – 2-0

Clim (Merkava) vs. @jasepi_iidx (Gordeau) – 2-1
Waterloo Hilda (Hilda) vs. MX|KUSANAGI (Yuzuriha) – 2-1

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. BananaKen (Shadow Labrys)
2. TectalEastside (Rise Kujikawa)
3. Radoric (Margaret, Naoto Shirogane)
4. D-Link|Lord Knight (Margaret, Mitsuru Kirijo)
5. CORN|Axis (Ken Amada)
5. MagatsuLv (Tohru Adachi)
7. Yoshiki (Kanji Tatsumi, Chie Satonaka)
7. BSA|HavocVsTheWorld (Minazuki)

Match Log

Grand Final

BananaKen (Shadow Labrys) vs. TectalEastside (Rise Kujikawa) – 3-1 Reset
BananaKen (Shadow Labrys) vs. TectalEastside (Rise Kujikawa) – 3-0

Losers Final

BananaKen (Shadow Labrys) vs. Radoric (Margaret) – 3-1

Winners Final

BananaKen (Shadow Labrys) vs. TectalEastside (Rise Kujikawa) – 0-3

Losers Semi-final

D-Link|Lord Knight (Margaret) vs. Radoric (Margaret) – 1-2

Top 8 Winners

MagatsuLv (Tohru Adachi) vs. TectalEastside (Rise Kujikawa) – 1-2
BananaKen (Shadow Labrys) vs. D-Link|Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 2-0

Top 8 Losers

CORN|Axis (Ken Amada) vs. Yoshiki (Kanji Tatsumi, Chie Satonaka) – 2-0
Radoric (Margaret) vs. BSA|HavocVsTheWorld (Minazuki) – 2-0

D-Link|Lord Knight (Margaret) vs. CORN|Axis (Ken Amada) – 2-0
MagatsuLv (Tohru Adachi) vs. Radoric (Naoto Shirogane) – 1-2

mbaacc-tournament

Melty Blood Actress Again Current Code

1. GO1-3151 (F-, C-Tohno Akiha, C-Arcueid Brunestud)
2. DoD|Buttefree (C-, H-, F-Nanaya Shiki)
3. MX|KUSANAGI (C-, H-, F-Aozaki Aoko)
4. Greats (F-Archetype:Earth)
5. D-Link|Lord Knight (H-Kohaku, F-Archetype:Earth)
5. KoM|Inso (F-Nanaya Shiki、H-Red Arcueid, H-Archetype:Earth)
7. XIE (C-Neco & Mech, C-Mech Hisui)
7. Madscientist (F-Akiha Vermillion)

Match Log

Grand Final

GO1-3151 (C-Tohno Akiha) vs. DoD|Buttefree (C-, H-Nanaya Shiki) – 3-0

Losers Final

MX|KUSANAGI (C-, H-, F-Aozaki Aoko) vs. DoD|Butterfree (F-, H-Nanaya Shiki) – 1-3

Winners Final

GO1-3151 (F-Tohno Akiha, C-Arcueid Brunestud) vs. DoD|Butterfree (C-, F-Nanaya Shiki) – 3-1

Losers Semi-final

Greats (F-Archetype:Earth) vs. MX|KUSANAGI (C-Aozaki Aoko) – 1-2

Top 8 Winners

KoM|Inso (F-Nanaya Shiki、H-Red Arcueid) vs. GO1-3151 (F-Tohno Akiha) – 0-2
DoD|Butterfree (H-Nanaya Shiki) vs. Greats (F-Archetype:Earth) – 2-1

Top 8 Losers

XIE (C-Neco & Mech, C-Mech Hisui) vs. D-Link|Lord Knight (H-Kohaku, F-Archetype:Earth) – 1-2
MX|KUSANAGI (C-Aozaki Aoko) vs. Madscientist (F-Akiha Vermillion) – 2-1

Greats (F-Archetype:Earth) vs. D-Link|Lord Knight (H-Kohaku) – 2-0
MX|KUSANAGI (H-Aozaki Aoko) vs. KoM|Inso (H-Archetype:Earth) – 2-0

ggxxacpr-tournament-622

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. Kazunoko (Order Sol)
2. Dogura (Robo Ky)
3. See Me in +R! (Slayer)
4. KBnova (Zappa)
5. FF|ElvenShadow (Faust)
5. Skeletal Minion (A.B.A)
7. Nope (Sol)
7. TSB|Mynus (I-No)

Match Log

Grand Final

Kazunoko (Order Sol) vs. Dogura (Robo-Ky) – 3-1

Losers Final

See Me in +R! (Slayer) vs. Dogura (Robo-Ky) – 0-3

Winners Final

Kazunoko (Order Sol) vs. See Me in +R! (Slayer) – 3-0

Losers Semi-final

KBnova (Zappa) vs. Dogura (Robo-Ky) – 0-2

Top 8 Winners

See Me in +R! (Slayer) vs. KBnova (Zappa) – 2-1
Kazunoko (Order Sol) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-0

Top 8 Losers

Nope (Sol) vs. Dogura (Robo-Ky) – 0-2
TSB|Mynus (I-No) vs. Skeletal Minion (A.B.A) – 1-2

Dogura (Robo-Ky) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-0
KBnova (Zappa) vs. Skeletal Minion (A.B.A) – 2-0

dfc-dengeki-bunko-fighting-climax-tournament

Dengeki Bunko FIGHTING CLIMAX

1. GO1-3151 (Shana/Enju)
2. beans|Gono (Akira/Dokuro)
3. MX KUSANAGI (Kirito/Enju, Kirito/Mashiro)
4. Waterloo Hilda (Selvaria/Alicia)
5. Kirito (Kirito/Izaya)
5. CORN.LOD|TheAlmightyLPZ (Rentaro/Kuroneko)
7. DoD|Butterfree (Rentaro/Enju)
7. Tsuntenshi (Kirino/Dokuro)

Match Log

Grand Final

GO1-3151 (Shana/Enju) vs. beans|Gono (Akira/Dokuro) – 3-0

Losers Final

MX KUSANAGI (Kirito/Enju, Kirito/Mashiro) vs. beans|Gono (Akira/Dokuro) – 1-3

Winners Final

GO1-3151 (Shana/Enju) vs. beans|Gono (Akira/Dokuro) – 3-0

Losers Semi-final

MX KUSANAGI (Kirito/Enju, Kirito/Mashiro) vs. Waterloo Hilda (Selvaria/Alicia) -2-1

Top 8 Winners

GO1-3151 (Shana/Enju) vs. Kirito (Kirito/Izaya) – 2-0
CORN.LOD|TheAlmightyLPZ (Rentaro/Kuroneko) vs. beans|Gono (Akira/Dokuro) – 0-2

Top 8 Losers

MX KUSANAGI (Kirito/Enju) vs. DoD|Butterfree (Rentaro/Enju) – 2-0
Tsuntenshi (Kirino/Dokuro) vs. Waterloo Hilda (Selvaria/Alicia) – 1-2

MX KUSANAGI (Kirito/Enju, Kirito/Mashiro) vs. Kirito (Kirito/Izaya) – 2-1
CORN.LOD|TheAlmightyLPZ (Rentaro/Kuroneko) vs. Waterloo Hilda (Selvaria/Alicia) – 0-2

skullgirls-tournament-622

Skullgirls 2nd Encore

1. cR|dekillsage (Fukua/Double/Squigly)
2. DCB|KENINBLACK (Parasoul/Double/Fukua)
3. Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella)
4. XGN|McPeanuts (Double/Peacock/Big Band, Peacock/Big Band)
5. Khaos Muffins (Ms. Fortune/Eliza, Ms. Fortune)
5. Shade Moneh (Parasoul/Fukua/Filia)
7. Socks (Eliza/Double/Cerebella)
7. 240p|Medic (Parasoul/Filia/Cerebella)

Match Log

Grand Final

DCB|KENINBLACK (Parasoul/Double/Fukua) vs. cR|dekillsage (Fukua/Double/Squigly) – 0-3

Losers Final

DCB|KENINBLACK (Parasoul/Double/Fukua) vs. Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella) – 3-1

Winners Final

cR|dekillsage (Fukua/Double/Squigly) vs. Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella) – 3-1

Losers Semi-final

DCB|KENINBLACK (Parasoul/Double/Fukua) vs. XGN|McPeanuts (Double/Peacock/Big Band, Peacock/Big Band) – 3-2

Top 8 Winners

DCB|KENINBLACK (Parasoul/Double/Fukua) vs. Hirokuni (Parasoul/Fukua/Cerebella) – 2-3
cR|dekillsage (Fukua/Double/Squigly) vs. Khaos Muffins (Ms. Fortune/Eliza) – 3-0

Top 8 Losers

XGN|McPeanuts (Peacock/Big Band/Double) vs. Socks (Eliza/Double/Cerebella) – 3-1
Shade Moneh (Parasoul/Fukua/Filia) vs. 240p|Medic (Parasoul/Filia/Cerebella) – 3-2

Khaos Muffins (Ms. Fortune/Eliza, Ms. Fortune) vs. XGN|McPeanuts (Double/Peacock/Big Band) – 0-3
Shade Moneh (Parasoul/Fukua/Filia) vs. DCB|KENINBLACK (Parasoul/Double/Fukua) – 2-3

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
2. iG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
3. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)
4. Asian Demon (Wolverine/Doctor Doom/Wesker, Wolverine/Doctor Doom/Vergil, Haggar/Doctor Doom/Wesker)
5. Miniboss (Doctor Strange/Vergil/Doctor Doom)
5. DK|Roachking (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
7. STVG|Dr Salt (Felicia/Doctor Doom/Amaterasu)
7. Flux (Zero/Vergil/Dante)

Match Log

Grand Final

VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. iG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-0 Reset
VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. iG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-1

Losers Final

VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-2

Winners Final

Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) vs. iG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 1-3

Losers Semi-final

VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Asian Demon (Wolverine/Doctor Doom/Wesker, Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-0

Top 8 Winners

Asian Demon (Wolverine/Doctor Doom/Wesker, Haggar/Doctor Doom/Wesker) vs. iG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 0-3
Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) vs. Miniboss (Doctor Strange/Vergil/Doctor Doom) – 3-1

Top 8 Losers

VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. STVG|Dr Salt (Felicia/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-0
Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. DK|Roachking (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3

VS|Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Miniboss (Doctor Strange/Vergil/Doctor Doom) – 3-0
DK|Roachking (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. Asian Demon (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

ah3lm-love-max-tournament

Arcana Heart 3 LOVE MAX!!!

1. Greats (Dorothy)
2. Sushi (Clarice)
3. Lost Ark|purifyweirdsoul (Fiona)

Match Log

Grand Final

Greats (Dorothy) vs. Sushi (Clarice) – 3-1

Losers Final

Lost Ark|purifyweirdsoul (Fiona) vs. Sushi (Clarice) – 0-3

Winners Final

Greats (Dorothy) vs. Sushi (Clarice) – 3-1

darkstalkers-vampire-resurrection-tournament

Vampire Savior

1. Rikir (Q-Bee)
2. SonicSpear64 (Aulbath)
3. Hagure (Gallon)
4. Essay (Felicia)

Match Log

Grand Final

Rikir (Q-Bee) vs. SonicSpear64 (Aulbath) – 3-0

Losers Final

Hagure (Gallon) vs. SonicSpear64 (Aulbath) – 1-3

Winners Final

Rikir (Q-Bee) vs. SonicSpear64 (Aulbath) – 3-0

Losers Semi-final

Hagure (Gallon) vs. Essay (Felicia) – 3-1

aquapazza-tournament

AquaPazza: Aquaplus Dream Match

1. GO1-3151 (Chizuru/Ma-ryan)
2. beans|Gono (Oboro/Satsuki)
3. Lost Ark|purifyweirdsoul (Sasara/Ma-ryan)

Match Log

Grand Final

GO1-3151 (Chizuru/Ma-ryan) vs. beans|Gono (Oboro/Satsuki) – 3-0

Losers Final

Lost Ark|purifyweirdsoul (Sasara/Ma-ryan) vs. beans|Gono (Oboro/Satsuki) – 2-3

Winners Final

GO1-3151 (Chizuru/Ma-ryan) vs. beans|Gono (Oboro/Satsuki) – 3-0

chaoscode-tournament

Chaos Code

1. Greats (Kagari)
2. MarshallLawKoF (Vein)
3. Miller2B (Rui)

Match Log

Grand Final

MarshallLawKoF (Vein) vs. Greats (Kagari) – 0-3

Losers Final

MarshallLawKoF (Vein) vs. Miller2B (Rui) – 3-1

Winners Final

Greats (Kagari) vs. Miller2B (Rui) – 3-0

catherine-tournament

Catherine

1. Dacidbro
2. CJ
3. KirbyLover69

Match Log

Grand Final

CJ vs. Dacidbro – 0-3

Losers Final

CJ vs. KirbyLover69 – 3-2

Winners Final

Dacidbro vs. KirbyLover69 – 3-0

yatagarasu-ac-attack-on-cataclysm-tournament

Yatagarasu Attack on Cataclysm

1. Nickcool (Hina)
2. Lost Ark|Jin (Crow)
3. MarshallLawkoF (JET)

Match Log

Grand Final

Nickcool (Hina) vs. Lost Ark|Jin (Crow) – 3-0

Losers Final

MarshallLawkoF (JET) vs. Lost Ark|Jin (Crow) – 0-3

Sources: CEO, CEOGaming, Jyosua