5th TOPANGA Charity CUP Results

By on July 4, 2015 at 7:00 am
topanga-charitycup-5-622

5th-topanga-charity-cup-banner

Today TOPANGA of Japan is putting on one of the biggest fighting game charity events ever. The 5th TOPANGA Charity CUP is an Ultra Street Fighter IV 5on5 team tournament with so many entrants, TOPANGA was forced to cap the team limit at 256. Currently 225 full teams are listed on the entry teams, with more to come as teams and loose members pair up. All entry fees and contributions will go to the Japanese Red Cross Society.

As a 1100+ player event, you can expect to see many of the big Street Fighter names in Japan, plus more. Check our previous post here for a list of teams.

The 5th TOPANGA Charity CUP will be broadcast on Niconico Live, with two streams bringing you the competition. You must have a registered Niconico Live account to view. As always however, premium members have viewing priority, so you might have to try refreshing multiple times to view.

Stream A

Stream B

[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. TOPANGA – Momochi (Ken), Kazunoko (Yun), NEMO (Rolento), Jyobin (Ryu), Nyanshi (Sagat)
2. SHINONGA – Umehara (Evil Ryu), Mago (Yang), Bonchan (Sagat), Misse (Makoto), Oshino (Adon)
3. Shinjuku TaiSta Mura – inco (Rufus), Kyoku (Yang), NISHIKIN (Blanka), Akimo (Elena), TONPY (C.Viper)
3. Team Collaboration – MCZ FGC pepeday (El Fuerte), FGC EX pugera (Ibuki), EG Justin Wong (Rufus), FA Ryan Hart (Sagat), Poongko (Seth)
5. Kachitagari – Fuudo (Fei Long), sako (Elena), TOKIDO (Akuma), Choco (Blanka), YHC-Mochi (Dhalsim)
5. Takumi – Twiggy (T.Hawk), Misoteru (Blanka), Ooitajin (Chun-Li), anton (Gouken), Reiketsu (Vega)
5. KARU Gundan – KARU (Cammy), Muscle Kingdom (E.Honda), dath (C.Viper), NINOMAE (Rose), Kitasenju DJ (Dee Jay)
5. Kata Yaburi – Haitani (Rufus), Xian (Gen), Kindevu (Elena), Eita (Akuma), Kyabetsu (C.Viper)

9. Kitajima Osoroi de Chee 7 Make – Gachi-kun (Sagat), YK (Ken), Baizar (Seth), Enoki (Sagat), Ryukichikun (Evil Ryu)
9. Nashi Taosu 5 – Keiji N (Dee Jay), Sayonara, Empert (Balrog), Miya. (Hugo), Ku Move Rarizou (Ken), Kakimo (Yun)
9. Sandaime Chimpan Soul Brothers feat Maruo – Uto-san (Rose), Piiman (Sakura), Yakushiji (Ken), Ookami (Yun), Maruo (Sagat)
9. Katakana de Aichi – Jeppa (Rufus), Youshikibi (Cammy), [kai] (Cammy), Super Uriajjou (Zangief), Katakana de Aoki (Elena)
9. Takeda-ke – Sabohani (C.Viper), Chuuashi Zesshou TKD (El Fuerte), Taigaaa (Yun), Itabashi Zangief (Zangief), Nekojita (Abel)
9. Chara Ai – TTL Shinba (Abel), Vivi (Chun-Li), Y. (Cammy), EBI (Hakan), Juso (Sakura)
9. Yutatukai – Yutatu (Ken), KEN (Rolento), Negizo (Ibuki), Ryuu-chan (Ryu), Mountain Gorilla (Zangief)
9. 2D Produce – Shiroken (Fei Long), Taku@Ratio 4 (Blanka), Naruo (Yang), Initial Kyouso (Rose), Machaboo (Fei Long)

17. Kinen Sanka-zei
17. Kokoro no Sukima Oume Shimasu
17. TOP Dougazei
17. YUBIKEN
17. Honke Kasai Dot Com Genyaku-zei
17. 2D Shin Children
17. Juri 6
17. Janken Neurosis
17. Elena 5
17. Shogepii Kutabaranai
17. Nyagi Family
17. Hame to wa Muen
17. Team Tact + Nishi Dhal
17. Komatta Deshi
17. Sukebe Club
17. Houkago Tea Tim

17. Kinen Sanka-zei
17. Kokoro no Sukima Oume Shimasu
17. TOP Dougazei
17. YUBIKEN
17. Honke Kasai Dot Com Genyaku-zei
17. 2D Shin Children
17. Juri 6
17. Janken Neurosis
17. Elena 5
17. Shogepii Kutabaranai
17. Nyagi Family
17. Hame to wa Muen
17. Team Tact + Nishi Dhal
17. Komatta Deshi
17. Sukebe Club
17. Houkago Tea Tim

Match Log

Grand Final

SHINONGA vs. TOPANGA – 2-5

Oshino (Adon) vs. Jyobin (Ryu)
Misse (Makoto) vs. Jyobin (Ryu)
Misse (Makoto) vs. Nyanshi (Sagat)
Misse (Makoto) vs. Kazunoko (Yun)
Bonchan (Sagat) vs. Kazunoko (Yun)
Umehara (Evil Ryu) vs. Kazunoko (Yun)
Mago (Yang) vs. Kazunoko (Yun)

Semi-finals

Shinjuku TaiSta Mura vs. SHINONGA – 1-5

Akimo (Elena) vs. Oshino (Adon)
Akimo (Elena) vs. Mago (Yang)
NISHIKIN (Blanka) vs. Mago (Yang)
inco (Rufus) vs. Mago (Yang)
Kyoku (Yang) vs. Mago (Yang)
TONPY (C.Viper) vs. Mago (Yang)

TOPANGA vs. Team Collaboration – 5-1

Nyanshi (Sagat) vs. FGC EX pugera (Ibuki)
NEMO (Rolento) vs. FGC EX pugera (Ibuki)
NEMO (Rolento) vs. Poongko (Seth)
NEMO (Rolento) vs. EG Justin Wong (Rufus)
NEMO (Rolento) vs. FA Ryan Hart (Sagat)
NEMO (Rolento) vs. MCZ FGC pepeday (El Fuerte)

Quarter-finals

Kachitagari vs. Shinjuku TaiSta Mura – 4-5

sako (Elena) vs. Kyoku (Yang)
TOKIDO (Akuma) vs. Kyoku (Yang)
Fuudo (Fei Long) vs. Kyoku (Yang)
Fuudo (Fei Long) vs. Akimo (Elena)
Fuudo (Fei Long) vs. NISHIKIN (Blanka)
Fuudo (Fei Long) vs. inco (Rufus)
Fuudo (Fei Long) vs. TONPY (C.Viper)
Choco (Blanka) vs. TONPY (C.Viper)
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. TONPY (C.Viper)

Takumi vs. SHINONGA

KARU Gundan vs. TOPANGA

Team Collaboration vs. Kata Yaburi – 5-2

Poongko (Seth) vs. Kindevu (Elena)
Poongko (Seth) vs. Xian (Gen)
EG Justin Wong (Rufus) vs. Xian (Gen)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Xian (Gen)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Kyabetsu (C.Viper)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Haitani (Rufus)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Eita (Akuma)

Top 16

Kachitagari vs. Kitajima Osoroi de Chee 7 Make – 5-2

Choco (Blanka) vs. Enoki (Sagat)
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. Enoki (Sagat)
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. Gachi-kun (Sagat)
TOKIDO (Akuma) vs. Gachi-kun (Sagat)
TOKIDO (Akuma) vs. YK (Ken)
TOKIDO (Akuma) vs. Ryukichikun (Evil Ryu)
TOKIDO (Akuma) vs. Baizar (Seth)

Nashi Taosu 5 vs. Shinjuku TaiSta Mura

Sandaime Chimpan Soul Brothers feat Maruo vs. Takumi

Katakana de Aichi vs. SHINONGA

KARU Gundan vs. Takeda-ke

TOPANGA vs. Chara Ai

Team Collaboration vs. Yutatukai – 5-0

MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Yutatu (Ken)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Mountain Gorilla (Zangief)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Ryuu-chan (Ryu)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. Negizo (Ibuki)
MCZ FGC pepeday (El Fuerte) vs. KEN (Rolento)

2D Produce vs. Kata Yaburi – 3-5

Initial Kyouso (Rose) vs. Kyabetsu (C.Viper)
Initial Kyouso (Rose) vs. Haitani (Rufus)
Machaboo (Fei Long) vs. Haitani (Rufus)
Machaboo (Fei Long) vs. Xian (Gen)
Shiroken (Fei Long) vs. Xian (Gen)
Shiroken (Fei Long) vs. Kindevu (Elena)
Naruo (Yang) vs. Kindevu (Elena)
Taku@Ratio 4 (Blanka) vs. Kindevu (Elena)

Top 32

Kachitagari vs. Kinen Sanka-zei – 5-3

Choco (Blanka) vs. MeiMomo (Guy)
Choco (Blanka) vs. Keshikaran (Rose)
TOKIDO (Akuma) vs. Keshikaran (Rose)
TOKIDO (Akuma) vs. Dragon Boy (Seth)
TOKIDO (Akuma) vs. Catherine Tanaka (El Fuerte)
TOKIDO (Akuma) vs. Mahou Shoujo Zangitan (Zangief)
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. Mahou Shoujo Zangitan (Zangief)
sako (Elena) vs. Mahou Shoujo Zangitan (Zangief)

Kokoro no Sukima Oume Shimasu vs. Kitajima Osoroi de Chee 7 Make

TOP Dougazei vs. Nashi Taosu 5

Shinjuku TaiSta Mura vs. YUBIKEN – 5-3

NISHIKIN (Blanka) vs. YBK Kim1234 (M.Bison)
NISHIKIN (Blanka) vs. YBK Shiro (Abel)
NISHIKIN (Blanka) vs. YBK Dashio (Seth)
Kyoku (Yang) vs. YBK Dashio (Seth)
inco (Rufus) vs. YBK Dashio (Seth)
inco (Rufus) vs. YBK SANTAROU (Sagat)
TONPY (C.Viper) vs. YBK SANTAROU (Sagat)
TONPY (C.Viper) vs. YBK KichijojiKEN (Ken)

Sandaime Chimpan Soul Brothers feat Maruo vs. Honke Kasai Dot Com Genyaku-zei

2D Shin Children vs. Takumi

Katakana de Aichi vs. Juri 6

SHINONGA vs. Janken Neurosis – 5-3

Oshino (Adon) vs. Tsukiji (M.Bison)
Oshino (Adon) vs. AC Revenger (Abel)
Oshino (Adon) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
Umehara (Evil Ryu) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
Mago (Yang) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
Misse (Makoto) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
Misse (Makoto) vs. Chometarou (Bison)
Misse (Makoto) vs. Eisuke (Abel)

KARU Gundan vs. Elena 5

Shogepii Kutabaranai vs. Takeda-ke

Nyagi Family vs. TOPANGA

Chara Ai vs. Hame to wa Muen

Team Tact + Nishi Dhal vs. Yutatukai

Komatta Deshi vs. Team Collaboration – 0-5

Mii-tamu (Yang) vs. FGC EX pugera (Ibuki)
Natsu (Yun) vs. FGC EX pugera (Ibuki)
Jones (Rolento) vs. FGC EX pugera (Ibuki)
Meso (Akuma) vs. FGC EX pugera (Ibuki)
coma (Elena) vs. FGC EX pugera (Ibuki)

Sukebe Club vs. 2D Produce

Kata Yaburi vs. Houkago Tea Time – 5-2

Kyabetsu (C.Viper) vs. Yotsuba (Ryu)
Kyabetsu (C.Viper) vs. Mizu (Chun-Li)
Kyabetsu (C.Viper) vs. Ayu-tan Daisuki yo (Vega)
Haitani (Rufus) vs. Ayu-tan Daisuki yo (Vega)
Haitani (Rufus) vs. The World (Poison)
Xian (Gen) vs. The World (Poison)
Xian (Gen) vs. Azunyan (Guile)

Top 32 Qualifiers

Block 01 – Kachitagari
Block 02 – Kinen Sanka-zei
Block 03 – Kokoro no Sukima Oume Shimasu
Block 04 – Kitajima Osoroi de Chee 7 Make
Block 05 – TOP Dougazei
Block 06 – Nashi Taosu 5
Block 07 – Shinjuku TaiSta Mura
Block 08 – YUBIKEN
Block 09 – Sandaime Chimpan Soul Brothers feat Maruo
Block 10 – Honke Kasai Dot Com Genyaku-zei
Block 11 – 2D Shin Children
Block 12 – Takumi
Block 13 – Katakana de Aichi
Block 14 – Juri 6
Block 15 – SHINONGA
Block 16 – Janken Neurosis
Block 17 – KARU Gundan
Block 18 – Elena 5
Block 19 – Shogepii Kutabaranai
Block 20 – Takeda-ke
Block 21 – Nyagi Family
Block 22 – TOPANGA
Block 23 – Chara Ai
Block 24 – Hame to wa Muen
Block 25 – Team Tact + Nishi Dhal
Block 26 – Yutatukai
Block 27 – Team Collaboration
Block 28 – Komatta Deshi
Block 29 – Sukebe Club
Block 30 – 2D Produce
Block 31 – Kata Yaburi
Block 32 – Houkago Tea Time

Source: TOPANGA, block results from Akiki