South East Asia Major 2015 Results

By on June 21, 2015 at 7:25 am
seam-2015-poster-622

seam-2015-poster

South East Asia Majors is back again, but with a change in location. While SEAM has been hosted in Singapore since its inception, this year will see the tournament go down in Bangkok, Thailand. You can expect the same quality tournament action however, with players from all over Asia pouring in for the competition.

With the Ultra Street Fighter IV tournament given Capcom Pro Tour premier status, tons of players will be attending for a shot at securing a spot in Capcom Cup, for the ranking points and for the sizable prize pool. Mad Catz’ Daigo Umehara, Tokido, and Mago; Kim1234, Shiro, KichijojiKEN, and Super Santarou Man of YUBIKEN; AVerMedia’s GamerBee; Xian, Fuudo, Itabashi Zangief, RB, and Gackt of Razer; QANBA’s Xiaohai and Dakou; Humanbomb of Canada Cup Gaming; Evil Geniuses’ Momochi; Nemo of The Black Eye; Falcon Arena’s Big Bird; Kindevu; Chuan; MOV; Dark Jiewa; Dogura; Eita; Pugera; Kazunoko; Infiltration; Marn; Misse; Poongko; Bonchan; and Matsuri are among the many faces.

Tournament Games
  • BlazBlue Chronophantasma EXTEND
  • Guilty Gear Xrd -SIGN-
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Mortal Kombat X
  • Tekken 7
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Ultra Street Fighter IV

GameStart Asia will be hosting the main stream of the event, while Capcom Fighters will be covering the Ultra Street Fighter IV action. Tune in and enjoy!

GameStart Asia

Watch live video from GameStartAsia on www.twitch.tv

Friday

Event ICT (Local) PDT EDT GMT
UMvC3 7:00 PM 5:00 AM 8:00 AM 12:00 PM
P4U2 7:00 PM 5:00 AM 8:00 AM 12:00 PM

Saturday

Event ICT (Local) PDT EDT GMT
GGXrd 12:00 PM 10:00 PM (Sat.) 1:00 AM 5:00 AM
BBCPEX 1:00 PM 11:00 PM (Sat.) 2:00 AM 6:00 AM
MKX
5:00 PM 3:00 AM 6:00 AM 10:00 AM
Tekken 7
9:00 PM 7:00 AM 10:00 AM 2:00 PM

Sunday

Event ICT (Local) PDT EDT GMT
GGXrd Top 4 12:00 PM 10:00 PM (Sat.) 1:00 AM 5:00 AM
BBCPEX Top 4 12:45 PM 10:45 PM (Sat.) 1:45 AM 5:45 AM
MKX Top 4
1:30 PM 11:30 PM (Sat.) 2:30 AM 6:30 AM
[hr]

Capcom Fighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

Saturday

Event ICT (Local) PDT EDT GMT
USFIV 2:00 PM 12:00 AM 3:00 AM 7:00 AM

Sunday

Event CEST (Local) PDT EDT GMT
USFIV Top 32 3:00 PM 1:00 AM 4:00 AM 8:00 AM
[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. MCZ|Mago (Yang, Fei Long)
2. MCZ|TOKIDO (Akuma, Hugo, Elena)
3. QANBA.DOUYU|Xiaohai (Evil Ryu, Cammy, Sagat)
4. Kazunoko (Yun)
5. MCZ|Umehara (Evil Ryu)
5. EG|Momochi (Ken)
7. RZR|Xian (Gen, Poison)
7. r/Kappa|INFILTRATION (Chun-Li, Decapre, Akuma, Hugo, Rolento)

9. AVM|GamerBee (Adon, Elena, Yun)
9. RZR|RB (Rolento, Hugo, Guy)
9. RZR|Fuudo (Fei Long)
9. RZR|Itazan (Zangief)
13. YBK|KIM1234 (M.Bison)
13. QiuQiuKOF
13. CCG|Humanbomb (Sakura)
13. YBK|Shiro (Abel)

17. G.Y.R.O (Oni)
17. r/Kappa|POONGKO (Seth)
17. Eita (Akuma)
17. Gachi-kun (Sagat)
17. Somniac (Decapre)
17. r/Kappa|Misse (Makoto)
17. QQEL
17. TGU|Zhedloo (Abel)
25. Kindevu (C.Viper, Rufus)
25. HoumaoTVS|Jiewa (Ken)
25. Papatiwawa (Guy)
25. Codynp
25. FGC|Bean (Elena)
25. Kawaguchi (Rose)
25. RZR|Gackt (Fei Long)
25. Bonchan (Sagat)

As Mago has already qualified, TOKIDO qualifies for Capcom Cup 2015.

Match Log

Grand Final

MCZ|Mago (Yang) vs. MCZ|TOKIDO (Akuma, Hugo) – 3-0

Losers Final

QANBA.DOUYU|Xiaohai (Evil Ryu) vs. MCZ|TOKIDO (Akuma) – 1-3

Winners Final

MCZ|Mago (Yang) vs. QANBA.DOUYU|Xiaohai (Evil Ryu) – 3-0

Losers Semi-final

Kazunoko (Yun) vs. MCZ|TOKIDO (Akuma) – 0-3

Top 8 Winners

QANBA.DOUYU|Xiaohai (Cammy) vs. Kazunoko (Yun) – 3-2
MCZ|Mago (Fei Long) vs. MCZ|TOKIDO (Hugo, Elena) – 3-1

Top 8 Losers

MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. RZR|Xian (Gen) – 3-2
r/Kappa|INFILTRATION (Chun-Li) vs. EG|Momochi (Ken) – 2-3

MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. MCZ|TOKIDO (Akuma) – 0-3
Kazunoko (Yun) vs. EG|Momochi (Ken) – 3-2

Top 16 Winners

MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. QANBA.DOUYU|Xiaohai (Evil Ryu) – 1-2
Kazunoko (Yun) vs. RZR|Xian (Gen) – 2-1
r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. MCZ|TOKIDO (Akuma) – 0-2
MCZ|Mago (Yang) vs. RZR|Fuudo (Fei Long) – 2-1

Top 16 Losers

YBK|KIM1234 (M.Bison) vs. AVM|GamerBee (Elena) – 1-2
RZR|RB vs. QiuQiuKOF
EG|Momochi vs. CCG|Humanbomb
RZR|Itazan vs. YBK|Shiro

RZR|Xian (Poison) vs. AVM|GamerBee (Yun) – 2-1
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. RZR|RB (Rolento, Hugo) – 2-0
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
r/Kappa|INFILTRATION (Rolento) vs. RZR|Itazan (Zangief) – 2-1

Top 32 Winners

MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. YBK|Shiro (Abel) – 2-0
RZR|Itazan (Zangief) vs. QANBA.DOUYU|Xiaohai (Sagat) – 1-2
CCG|Humanbomb (Sakura) vs. RZR|Xian (Gen) – 1-2
Kazunoko (Yun) vs. EG|Momochi (Ken) – 2-0
r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. Gachi-kun (Sagat) – 2-0
RZR|RB (Rolento) vs. MCZ|TOKIDO (Akuma) – 0-2
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. RZR|Fuudo (Fei Long) – 0-2
MCZ|Mago (Yang) vs. G.Y.R.O (Oni) – 2-0

Top 32 Losers

YBK|KIM1234 vs. Kindevu
AVM|GamerBee vs. HuomaoTV|Jiewa
Papatiwawa vs. Eita
QiuQiuKOF vs. Codynp
FGC|Bean vs. Somniac
Kawaguchi vs. r/Kappa|Misse
RZR|Gackt vs. QQEL
TGU|Zhedloo vs. Bonchan

G.Y.R.O vs. YBK|KIM1234
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 0-2
RZR|RB vs. Eita
Gachi-kun vs. QiuQiuKOF
EG|Momochi vs. Somniac
CCG|Humanbomb vs. r/Kappa|Misse
RZR|Itazan vs. QQEL
TGU|Zhedloo (Abel) vs. YBK|Shiro (Abel) – 0-2

[hr]

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat X

Asia Pacific Championships

1. Timothy Dan Cruz (Grandmaster Sub-Zero, Stunt Double Johnny Cage)
2. Edison (Outlaw Erron Black, Brawler Cassie Cage)
3. x5|Baxter (Dragon’s Fire Liu Kang, Wrestler Jax)
4. MOG|RCHUSAN (Hellfire Scorpion)

Timothy Dan Cruz wins a trip to Evo 2015.

Match Log

Grand Final

Edison (Outlaw Erron Black, Brawler Cassie Cage) vs. Timothy Dan Cruz (Stunt Double Johnny Cage, Grandmaster Sub-Zero) – 1-3 Reset
Edison (Outlaw Erron Black) vs. Timothy Dan Cruz (Grandmaster Sub-Zero) – 0-3

Losers Final

x5|Baxter (Dragon’s Fire Liu Kang, Wrestler Jax) vs. Timothy Dan Cruz (Stunt Double Johnny Cage) – 0-2

Winners Final

Timothy Dan Cruz vs. Edison

Losers Semi-final

x5|Baxter (Dragon’s Fire Liu Kang) vs. MOG|RCHUSAN (Hellfire Scorpion) – 2-0

Winners Semi-finals

x5|Baxter vs. Timothy Dan Cruz
MOG|RCHUSAN vs. Edison

Singles Tournament

1. Edison (Outlaw Erron Black)
2. TGU|Mind RPG (Summoner Quan Chi, Thunder God Raiden)
3. Burnout (Wrestler Jax, Stunt Double Johnny Cage)
4. Vintagesoul (Brawler Cassie Cage)

Edison qualifies for the Mortal Kombat X Asia Pacific Championships.

Match Log

Grand Final

Edison (Outlaw Erron Black) vs. TGU|Mind RPG (Summoner Quan Chi, Thunder God Raiden) – 3-0

Losers Final

Burnout (Stunt Double Johnny Cage) vs. TGU|Mind RPG (Summoner Quan Chi) – 1-2

Winners Final

Edison (Outlaw Erron Black) vs. TGU|Mind RPG (Summoner Quan Chi, Thunder God Raiden) – 2-0

Losers Semi-final

Vintagesoul (Brawler Cassie Cage) vs. KK (Summoner Quan Chi) – 0-2

[hr]

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. Dogura (Sin Kiske)
2. Kazunoko (Sol Badguy)
3. TAKA (Slayer)
4. NOB (Sol Badguy)
5. jiyuna (Leo Whitefang)
5. PBE|Dragge (Venom)
7. BE|ABEGEN (Potemkin)
7. IPT|BickWinkle (Elphelt)

Match Log

Grand Final

Dogura (Sin Kiske) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 3-1

Losers Final

TAKA (Slayer) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-2

Winners Final

TAKA (Slayer) vs. Dogura (Sin Kiske) – 0-2

Losers Semi-final

NOB (Sol Badguy) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-2

Top 8 Winners

NOB (Sol Badguy) vs. Dogura (Sin Kiske) – 0-2
TAKA (Slayer) vs. jiyuna (Leo Whitefang) – 2-0

Top 8 Losers

Kazunoko vs. IPT|BickWinkle
BE|ABEGEN vs. PBE|Dragge

jiyuna (Leo Whitefang) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-2
NOB vs. PBE|Dragge

[hr]

bbcpex-tournament

BlazBlue Chronophantasma EXTEND

1. Dogura (ν -No.13-)
2. Splatoon Player|Xie (Bang, Platinum)
3. jiyuna (Ragna)
4. Rebel2|Jaeshi (Bang)
5. Rebel2|Lulzicon
5. IPT|Alden (μ -No.12-)
7. Rebel2|jeo
7. Rebel2|Ourozama

Match Log

Grand Final

Dogura (ν -No.13-) vs. Splatoon Player|Xie (Bang) – 3-0

Losers Final

jiyuna (Ragna) vs. Splatoon Player|Xie (Bang) – 1-2

Winners Final

Dogura (ν -No.13-) vs. jiyuna (Ragna) – 2-0

Losers Semi-final

Rebel2|Jaeshi (Bang) vs. Splatoon Player|Xie (Platinum) – 1-2

Top 8 Winners

Splatoon Player|Xie (Bang) vs. Dogura (ν -No.13-) – 0-2
Rebel2|Lulzicon vs. jiyuna

Top 8 Losers

Rebel2|jeo vs. Rebel2|Jaeshi
IPT|Alden vs. Rebel2|Ourozama

Rebel2|Jaeshi vs. Rebel2|Lulzicon
IPT|Alden (μ -No.12-) vs. Splatoon Player|Xie (Platinum) – 0-2

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. VX (Dante/Doctor Doom/Phoenix)
2. BE|ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk)
3. Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
4. Marn (Zero/Vergil/Strider Hiryu)

Match Log

Grand Final

BE|ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. VX (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3

Losers Final

BE|ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-2

Winners Final

BE|ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. VX (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3

Losers Semi-final

Marn (Zero/Vergil/Strider Hiryu) vs. Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 2-3

Top 8 Winners

Andrew (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. BE|ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) – 0-3
Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. VX (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3

[hr]

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. jiyuna (Minazuki)
2. Splatoon Player|Xie (Junpei Iori)
3. LOVEKILLER (Yu Narukami)
4. Rebel2|Lulzicon (Aigis)

Match Log

Grand Final

jiyuna (Minazuki) vs. Splatoon Player|Xie (Junpei Iori) – 2-0

Losers Final

LOVEKILLER (Yu Narukami) vs. Splatoon Player|Xie (Junpei Iori) – 1-2

Winners Final

jiyuna (Minazuki) vs. Splatoon Player|Xie (Junpei Iori) – 2-0

Losers Semi-final

Rebel2|Lulzicon (Aigis) vs. LOVEKILLER (Yu Narukami) – 1-2

[hr]

Sources: BEast of the East, GameStart Asia, Capcom Fighters, Shirauzutaisa