TORYUKEN 4 Results

By on May 17, 2015 at 4:20 pm
toryuken-4-622

toryuken-4-622-crop

With Victoria Day weekend rapidly approaching in Canada, the folks behind Toronto Top Tiers are set to put on yet another installment of TORYUKEN over the next couple of days. Having merged with the Enthusiast Gaming Live convention, TORYUKEN 4 promises to be even bigger than previous events, with a level of hype and competition worthy of the grander setting.

You can expect to see tournaments for a large variety of games throughout the weekend, including Ultra Street Fighter IV, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Mortal Kombat X, Guilty Gear Xrd -SIGN-, BlazBlue: Chronophantasma EXTEND, and more.

If you weren’t able to make it out in person, never fear, for Toronto Top Tiers will be providing two streams for your viewing pleasure. You’ll find both broadcasts below, along with a handy schedule adjusted for various time zones.

[hr]

Toronto Top Tiers

Watch live video from Torontotoptiers on www.twitch.tv

Friday

Event EDT (Local) PDT GMT
USFIV Teams 7:00 PM 4:00 pM 11:00 PM
UMvC3 Teams 8:00 PM 5:00 PM 12:00 AM

Saturday

Event EDT (Local) PDT GMT
USFIV 11:00 AM 8:00 AM 3:00 PM
UMvC3 3:00 PM 12:00 PM 7:00 PM
USFIV Top 16 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM
UMvC3 Top 16 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM

Sunday

Event EDT (Local) PDT GMT
KOFXIII Top 3 11:00 AM 8:00 AM 3:00 PM
TTT2 Top 3 12:00 PM 9:00 AM 4:00 PM
GGXrd Top 8 1:00 PM 10:00 AM 5:00 PM
MKX Top 8 3:00 PM 12:00 PM 7:00 PM
UMvC3 Top 8 5:00 PM 2:00 PM 9:00 PM
USFIV Top 8 7:00 PM 4:00 PM 11:00 PM
[hr]

Toronto Top Tiers 2

Watch live video from Torontotoptiers2 on www.twitch.tv

Saturday

Event EDT (Local) PDT GMT
KOFXIII 12:00 PM 9:00 AM 4:00 PM
MKX 2:00 PM 11:00 AM 6:00 PM
Injustice 4:00 PM 1:00 PM 8:00 PM
GGXrd 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM
BBCPEX 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM
P4U2 6:00 PM 3:00 PM 10:00 PM

Sunday

Event EDT (Local) PDT GMT
Super Turbo 12:00 PM 9:00 AM 4:00 PM
VF5FS 2:00 PM 11:00 AM 6:00 PM
DOA5LR 2:00 PM 11:00 AM 6:00 PM
[hr]

EGEofficial

Watch live video from EGEofficial on www.twitch.tv

EvenMatchupGaming

Watch live video from EvenMatchupGaming on www.twitch.tv

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Singles Tournament

1. INFILTRATION (Decapre, Ryu)
2. EG|K-Brad (Cammy, Chun-Li)
3. EG|JWong (Rufus, Rose)
4. MTLSF|Rami Rammal (Akuma)
5. A&C|Italdan (Oni)
5. OCV|BlueBlazer (T.Hawk)
7. OCV|Blitzman (Yun)
7. TOSFHQ.A&C|JimmyFierce (Ryu)

9. OCV|Broshadian (Abel)
9. Pringles (Guile)
9. Angry JPG (M.Bison)
9. UVG|Noel Brown (Vega)
13. Scruffs (Poison, Balrog)
13. 1up|Van (Juri)
13. OCV|L.E.S. (M.Bison)
13. Mr. Trite (Abel)

Match Log

Grand Final

EG|K-Brad (Cammy) vs. INFILTRATION (Decapre) – 0-3

Losers Final

EG|K-Brad (Cammy) vs. EG|JWong (Rufus) – 3-2

Winners Final

INFILTRATION (Decapre) vs. EG|JWong (Rufus) – 3-0

Losers Semi-final

MTLSF|Rami Rammal (Akuma) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 0-2

Top 8 Winners

INFILTRATION (Ryu) vs. MTLSF|Rami Rammal (Akuma) – 2-0
EG|JWong (Rufus) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1

Top 8 Losers

OCV|Blitzman (Yun) vs. A&C|Italdan (Oni) – 0-2
OCV|BlueBlazer (T.Hawk) vs. TOSFHQ.A&C|JimmyFierce (Ryu) – 2-0

MTLSF|Rami Rammal (Akuma) vs. A&C|Italdan (Oni) – 2-0
OCV|BlueBlazer (T.Hawk) vs. EG|K-Brad (Chun-Li) – 0-2

Top 16 Winners

INFILTRATION (Decapre) vs. UVG|Noel Brown (Vega) – 2-0
MTLSF|Rami Rammal (Akuma) vs. TOSFHQ.A&C|JimmyFierce (Ryu) – 2-1
EG|JWong (Rose) vs. A&C|Italdan (Oni) – 2-0
EG|K-Brad (Cammy) vs. OCV|Broshadian (Abel) – 2-0

Top 16 Losers

OCV|Biltzman (Yun) vs. Scruffs (Poison, Balrog) – 2-0
Pringles (Guile) vs. 1up|Van (Juri) – 2-1
OCV|L.E.S. (M.Bison) vs. Angry JPG (M.Bison) – 1-2
OCV|BlueBlazer (T.Hawk) vs. Mr. Trite (Abel) – 2-0

OCV|Biltzman (Yun) vs. OCV|Broshadian (Abel) – 2-0
Pringles (Guile) vs. A&C|Italdan (Oni) – 0-2
TOSFHQ.A&C|JimmyFierce (Ryu) vs. Angry JPG (M.Bison) – 2-1
OCV|BlueBlazer (T.Hawk) vs. UVG|Noel Brown (Vega) – 2-0

2on2 Team Tournament

1. Starmie A** – INFILTRATION (Decapre), Starmiegee (Juri)
2. Team EG – EG|K-Brad (Cammy), EG|JWong (Rufus)
3. General Tactix – GeneralLuke (M.Bison), Tactix (Gouken)
4. ItalShadian – ItalDan (Oni), Broshadian (Abel)

Match Log

Grand Final

Starmie A** vs. Team EG – 2-1 Reset

Starmiegee (Juri) vs. EG|K-Brad (Cammy)
INFILTRATION (Decapre) vs. EG|JWong (Rufus)
INFILTRATION (Decapre) vs. EG|K-Brad (Cammy)

Starmie A** vs. Team EG – 2-1

Starmiegee (Juri) vs. EG|K-Brad (Cammy)
INFILTRATION (Decapre) vs. EG|JWong (Rufus)
INFILTRATION (Decapre) vs. EG|K-Brad (Cammy)

Losers Final

Starmie A** vs. General Tactix – 2-1

INFILTRATION (Decapre) vs. Tactix (Gouken)
Starmiegee (Juri) vs. GeneralLuke (M.Bison)
INFILTRATION (Decapre) vs. GeneralLuke (M.Bison)

Winners Final

Starmie A** vs. Team EG – 0-2

INFILTRATION (Decapre) vs. EG|K-Brad (Cammy)
Starmiegee (Juri) vs. EG|JWong (Rufus)

Losers Semi-final

General Tactix vs. ItalShadian – 2-1

Tactix (Gouken) vs. ItalDan (Oni)
GeneralLuke (M.Bison) vs. Broshadian (Abel)
GeneralLuke (M.Bison) vs. ItalDan (Oni)

[hr]

mkx-mortalkombatx-tournament

Mortal Kombat X

1. RM|HoneyBee (Venomous D’Vorah, Swarm Queen D’Vorah)
2. GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah)
3. EMPR|Death (Covert Ops Sonya Blade)
4. REO (Bojutsu Kung Jin)
5. GGA|Jeremiah (Hollywood Cassie Cage)
5. MTL|Jer (Spec Ops Cassie Cage)
7. GunShow (Marksman Erron Black)
7. EG|JWong (Thunder God Raiden)

Match Log

Grand Final

GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah) vs. RM|HoneyBee (Venomous D’Vorah) – 3-1 Reset
GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah) vs. RM|HoneyBee (Swarm Queen D’Vorah) – 1-3

Losers Final

GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah) vs. EMPR|Death (Covert Ops Sonya Blade) – 3-1

Winners Final

RM|HoneyBee (Venomous D’Vorah) vs. EMPR|Death (Covert Ops Sonya Blade) – 3-0

Losers Semi-final

REO (Bojutsu Kung Jin) vs. GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah) – 1-2

Top 8 Winners

RM|HoneyBee (Venomous D’Vorah) vs. MTL|Jer (Spec Ops Cassie Cage) – 2-0
EMPR|Death (Covert Ops Sonya Blade) vs. GGA|Jeremiah (Hollywood Cassie Cage) – 2-1

Top 8 Losers

REO (Bojutsu Kung Jin) vs. GunShow (Marksman Erron Black) – 2-1
EG|JWong (Thunder God Raiden) vs. GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah) – 1-2

REO (Bojutsu Kung Jin) vs. GGA|Jeremiah (Hollywood Cassie Cage) – 2-0
MTL|Jer (Spec Ops Cassie Cage) vs. GGA|pimpimjim (Swarm Queen D’Vorah) – 1-2

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles Tournament

1. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma)
2. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
3. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar)
4. ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante)
5. TOSFHQ|Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel)
5. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
7. PAG|CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
7. DTC|SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)

Match Log

Grand Final

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) – 0-3

Losers Final

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-2

Winners Final

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-1

Losers Semi-final

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante) – 3-0

Top 8 Winners

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1
BE|Kane Blueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-1

Top 8 Losers

PAG|CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. TOSFHQ|Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) – 0-3
ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante) vs. DTC|SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-0

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. TOSFHQ|Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) – 3-1
ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 3-2

2on2 Team Tournament

1. In Logan We Trust – UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix), EG|JWong(Wolverine/Storm/Akuma)
2. Downtown Sauga – NickCam (Haggar/Super-Skrull/Sentinel), SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
3. Craziest GOAT – ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante), Goa (Trish/Dante/Doctor Doom)
4. Joker’s Wild – Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel), EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)

Match Log

Grand Final

In Logan We Trust vs. Downtown Sauga – 2-0

UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 2-1
EG|JWong(Wolverine/Storm/Akuma) vs. NickCam (Haggar/Super-Skrull/Sentinel) – 2-0

Losers Final

Craziest GOAT vs. Downtown Sauga – 0-2

Goa (Trish/Dante/Doctor Doom) vs. NickCam (Haggar/Super-Skrull/Sentinel) – 0-2
ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante) vs. SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-2

Winners Final

In Logan We Trust vs. Craziest GOAT – 2-0

UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante) – 2-1
EG|JWong(Wolverine/Storm/Akuma) vs. Goa (Trish/Dante/Doctor Doom) – 2-0

Losers Semi-final

Joker’s Wild vs. Downtown Sauga – 1-2

EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. NickCam (Haggar/Super-Skrull/Sentinel) – 2-0
Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) vs. SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-2
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 0-2

[hr]

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. FNM.SMC|Nirvash (Potemkin)
2. Sage (Sol Badguy)
3. FNM|Pui (Bedman, Leo)
4. FNM|K2 (May)
5. Ryan Ken (Zato-1)
5. Essay (I-No)
7. Lofo (Slayer)
7. FNM|Jabir (Zato-1)

Match Log

Grand Final

FNM.SMC|Nirvash (Potemkin) vs. Sage (Sol Badguy) – 3-1

Losers Final

FNM|Pui (Bedman) vs. Sage (Sol Badguy) – 2-3

Winners Final

Sage (Sol Badguy) vs. FNM.SMC|Nirvash (Potemkin) – 1-3

Losers Semi-final

FNM|Pui (Bedman) vs. FNM|K2 (May) – 2-1

Top 8 Winners

FNM.SMC|Nirvash (Potemkin) vs. FNM|Pui (Bedman) – 2-1
Sage (Sol Badguy) vs. FNM|K2 (May) – 2-1

Top 8 Losers

Lofo (Slayer) vs. Ryan Ken (Zato-1) – 1-2
Essay (I-No) vs. FNM|Jabir (Zato-1) – 2-1

Ryan Ken (Zato-1) vs. FNM|K2 (May) – 0-2
Essay (I-No) vs. FNM|Pui (Leo) – 0-2

[hr]

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

1. BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6)
2. BFGC.PI|OFdp (JACK-6/Marduk)
3. Mishimized (Devil Jin/Armor King, Kazuya/Heihachi)
4. Bloodhawk (Leo/Marduk)
5. TTT|TeeVo (Marduk/Leo)
5. The Exalted (Lei/Nina)
7. RenoFace (Marshall Law/Bryan)
7. OniJin (Kazuya/Jin)

Match Log

Grand Final

BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6) vs. BFGC.PI|OFdp (JACK-6/Marduk) – 3-1 Reset
BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6) vs. BFGC.PI|OFdp (JACK-6/Marduk) – 3-2

Losers Final

BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6) vs. Mishimized (Armor King/Devil Jin, Kazuya/Heihachi) – 3-1

Winners Final

Mishimized (Devil Jin/Armor King) vs. BFGC.PI|OFdp (JACK-6/Marduk) – 0-3

Losers Semi-final

BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6) vs. Bloodhawk (Leo/Marduk) – 3-0

Top 8 Winners

The Exalted (Lei/Nina) vs. BFGC.PI|OFdp (JACK-6/Marduk) – 2-3
PI|Bloodhawk (Leo/Marduk) vs. Mishimized (Devil Jin/Armor King) – 1-3

Top 8 Losers

RenoFace (Marshall Law/Bryan) vs. TTT|TeeVo (Marduk/Leo) – 2-3
BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6) vs. OniJin (Kazuya/Jin) – 3-0

TTT|TeeVo (Marduk/Leo) vs. PI|Bloodhawk (Leo/Marduk) – 1-3
BFGC.BL|Mak (Eddy/JACK-6) vs. The Exalted (Lei/Nina) – 3-2

[hr]

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. Chachaman (Mitsuru Kirijo)
2. SenorSaturno (Aigis)
3. DTC|SJ (Yu Narukami)
4. Narcolepsist (Yosuke Hanamura)

Match Log

Grand Final

Chachaman (Mitsuru Kirijo) vs. SenorSaturno (Aigis) – 3-1

Losers Final

DTC|SJ (Yu Narukami) vs. SenorSaturno (Aigis) – 0-3

Winners Final

DTC|SJ (Yu Narukami) vs. Chachaman (Mitsuru Kirijo) – 2-3

Losers Semi-final

SenorSaturno (Aigis) vs. Narcolepsist (Yosuke Hanamura) – 2-1

[hr]

bbcpex-tournament

BlazBlue Chronophantasma Extend

1. Level5 Chan (Tsubaki)
2. FNM.SMC|Nirvash (Tager)
3. DTC|Gatchaman (Valkenhayn)
4. Hype|Tenma (Ragna)

Match Log

Grand Final

FNM.SMC|Nirvash (Tager) vs. Level5 Chan (Tsubaki) – 1-3

Losers Final

FNM.SMC|Nirvash (Tager) vs. DTC|Gatchaman (Valkenhayn) – 3-0

Winners Final

FNM.SMC|Nirvash (Tager) vs. Level5 Chan (Tsubaki) – 2-3

Losers Semi-final

Hype|Tenma (Ragna) vs. DTC|Gatchaman (Valkenhayn) – 0-2

[hr]

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. BE|Kane Blueriver (Raiden/Hwa/Vice)
2. Alvin (Kim/Mr. Karate/EX Iori, King/Kim/Mr. Karate)
3. Karn (Kula/Elisabeth/Chin, Kula/Kyo/Chin)
4. Hype|TSF (EX Iori/Mr. Karate/Kim)

Match Log

Grand Final

BE|Kane Blueriver (Raiden/Hwa/Vice) vs. Alvin (Kim/Mr. Karate/EX Iori) – 3-1

Losers Final

Karn (Kula/Elisabeth/Chin) vs. Alvin (EX Iori/Kim/Mr. Karate) – 2-3

Winners Final

Karn (Kula/Elisabeth/Chin, Kula/Kyo/Chin) vs. BE|Kane Blueriver (Raiden/Hwa/Vice) – 1-3

Losers Semi-final

Alvin (King/Kim/Mr. Karate) vs. Hype|TSF (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 2-0

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. EMPR|Rebelo (TJ Combo)
2. Rize|MCSquared2 (Maya, Cinder)
3. DeathMonkey N (Spinal, Fulgore)
4. Tactix (Hisako)

Match Log

Grand Final

EMPR|Rebelo (TJ Combo) vs. Rize|MCSquared2 (Cinder, Maya) – 3-1 Reset
EMPR|Rebelo (TJ Combo) vs. Rize|MCSquared2 (Maya) – 3-1

Losers Final

EMPR|Rebelo (TJ Combo) vs. DeathMonkey N (Spinal) – 3-1

Winners Final

EMPR|Rebelo (TJ Combo) vs. Rize|MCSquared2 (Maya) – 1-3

Losers Semi-final

Tactix (Hisako) vs. DeathMonkey N (Spinal) – 0-2

[hr]

vf5fs-tournament-622

Virtua Fighter 5 Final Showdown

1. Kamais (Jeffry)
2. JG (Jacky, Akira)
3. Rock Reaper (El Blaze)

Match Log

Grand Final

JG (Jacky, Akira) vs. Kamais (Jeffry) – 0-3

Losers Final

JG (Jacky) vs. Rock Reaper (El Blaze) – 3-1

Winners Final

Kamais (Jeffry) vs. Rock Reaper (El Blaze) 3-1

[hr]

Source: Toronto Top Tiers