NorCal Regionals 2015 Results

By on April 5, 2015 at 10:45 pm
ncr-2015-logo-black-622

ncr-2015-logo-black-622-crop

This weekend is giving you a double dose of the Capcom Pro Tour with two premier tournaments. First up is NorCal Regionals 2015 in Sacramento, California. Now in its thirteenth year, NCR represents the longest-running tournament series in Northern California.

As a Capcom Pro Tour premier event, the top 16 players in the Ultra Street Fighter IV singles tournament will earn points towards Capcom Cup 2015, while the winner will claim one of the 32 coveted spots in the finals bracket.

Not only will NorCal players be in force, but also players from rival regional SoCal as well some famous faces from overseas. Quite a few players from Asia will be taking a part in the event in hopes of qualifying for Capcom Cup, including MCZ|Daigo Umehara, EG|Momochi, RZR|Fuudo, Kazunoko, FGC|Pugera and Bonchan of Japan; INFILTRATION, POONGKO and BIGDANMUL of South Korea; and AVM|GamerBee of Taiwan. While East Coast players can be a rarity at West Coast events, EG|K-Brad and TL|NuckleDu have made the trip across the country to attendance.

Tournament Games

NCR Challonge Brackets

  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. for Wii U
  • Ultra Street Fighter IV
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • BlazBlue Chronophantasma
  • Dead or Alive 5 Last Round
  • Guilty Gear Xrd -SIGN-
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIII
  • Marvel vs. Capcom 2
  • Person 4 Arena Ultimax
  • Project M
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike Online Edition
  • Under Night In-Birth Exe:Late

In addition, Tekken 7 will be playable at the Mad Catz booth.

Streams

Four streams will be bringing you the action from NCR. Team Spooky will be handling the main stream, with IPLAYWINNER bringing a secondary, while Capcom Fighters and Showdown will be covering Ultra Street Fighter IV singles and Super Smash Bros., respectively.

For more Capcom Pro Tour action this weekend, also tune into Hypespotting 4 in Scotland beginning this Saturday.

Team Spooky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

CapcomFighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

IPLAYWINNER

Watch live video from IPLAYWINNER on www.twitch.tv

Showdown Smash

Watch live video from ShowdownSmash on www.twitch.tv

TEKKEN

Watch live video from TEKKEN on www.twitch.tv

Schedule
ncr2015-schedule
Click for a larger view.
[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Singles Tournament

1. MCZ|Umehara (Evil Ryu)
2. AVM|GamerBee (Adon, Elena)
3. Liquid|NuckleDu (Guile, Decapre, Ibuki)
4. Bonchan (Sagat)
5. PIE|Smug (Dudley)
5. EG|JWong (Rufus, Rose)
7. Kazunoko (Yun)
7. r/Kappa|INFILTRATION (Decapre, Akuma)

9. Snake Eyez (Zangief)
9. EG|Momochi (Ken, Evil Ryu)
9. r/Kappa|POONGKO (Seth)
9. 801 Strider (Abel)
13. EG|HelloKittyRicky (Rufus, Chun-Li)
13. SD Pnoy (M.Bison)
13. r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki)
13. Marq Teddy (Guy)

17. bjUNCHAINED (Cody)
17. pH|HooDaMan (E.Honda)
17. EG|K-Brad (Cammy)
17. Tempo|ChrisG (Sakura)
17. CCG|Air (Poison)
17. iPeru (El Fuerte)
17. RZR|Fuudo (Fei Long)
17. Veloc1raptor (Gouken)
25. Filipinoman (Rose)
25. AVM|Kelvin Jeon (Hugo)
25. pH|LPN (Cammy, Rolento)
25. Hsien Chang (Yun)
25. Choiboy (Ryu)
25. UGC|Vicious (Yun)
25. MC.PxG|XsK_Samurai (Evil Ryu)
25. EG|PR Balrog (Evil Ryu)

Umehara qualifies for Capcom Cup 2015.

Match Log

Grand Final

MCZ|Umehara (Evil Ryu vs. AVM|GamerBee (Adon) 3-0

Losers Final

Liquid|NuckleDu (Ibuki, Guile) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 0-3

Winners Final

Liquid|NuckleDu (Decapre, Guile) vs. MCZ|Umehara (Evil Ryu) – 1-3

Losers Semi-final

Bonchan (Sagat) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 1-3

Top 8 Winners

Liquid|NuckleDu vs. EG|JWong (Rufus) – 3-0
PIE|Smug (Dudley) vs. MCZ|Umehara (Evil Ryu) – 0-3

Top 8 Losers

Kazunoko (Yun) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 1-3
r/Kappa|INFILTRATION vs. Bonchan (Sagat) – 2-3

PIE|Smug (Dudley) vs. AVM|GamerBee (Elena) – 0-3
EG|JWong (Rose, Rufus) vs. Bonchan – 0-3

Top 16 Winners

The top 16 Winners matches were not played on the current Ver.1.04 patch. As a results, all matches were replayed. Original results have been preserved below.

EG|JWong (Rufus) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 2-1
Liquid|NuckleDu (Guile) vs. Kazunoko (Yun) – 2-0
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. 801 Strider (Abel) – 2-1
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. PIE|Smug (Dudley) – 0-2

EG|JWong (Rufus) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 2-0
Liquid|NuckleDu (Guile) vs. Kazunoko (Yun) – 1-2
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. 801 Strider (Abel) – 2-0
r/Kappa|POONGKO (Seth)vs. PIE|Smug (Dudley) – 1-2

Top 16 Losers

Snake Eyez (Zangief) vs. EG|HelloKittyRicky (Chun-Li) – 2-1
SD Pnoy (M.Bison) vs. EG|Momochi (Evil Ryu) – 0-2
r/Kappa.FGC|INFILTRATION (Decapre) vs. r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) – 2-0
Bonchan (Sagat) vs. Marq Teddy (Guy) – 2-1

Kazunoko (Yun) vs. Snake Eyez (Zangief) – 2-1
EG|Momochi (Ken) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 1-2
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. r/Kappa|INFILTRATION (Akuma) – 1-2
801 Strider (Abel) vs. Bonchan (Sagat) – 1-2

Top 32 Winners

AVM|GamerBee (Adon) vs. Veloc1raptor (Gouken) – 2-0
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. EG|JWong (Rufus) – 1-2
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. Liquid|NuckleDu (Decapre) – 0-2
801 Strider (Abel) vs. EG|Momochi (Ken) – 2-0
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. EG|HelloKittyRicky (Rufus) – 2-0
PIE|Smug (Dudley) vs. bjUNCHAINED (Cody) – 2-0

Top 32 Losers

Filipinoman vs. Snake Eyez
pH|HooDaMan vs. AVM|Kelvin Jeon
SD Pnoy vs. pH|LPN
Tempo|ChrisG vs. Hsien Chang
CCG|Air vs. Choiboy
iPeru vs. UGC|Vicious
Marq Teddy vs. MC.PxG|XsK_Samurai
EG|PR Balrog (Evil Ryu, Balrog) vs. Bonchan (Sagat) – 0-2

bjUNCHAINED (Cody) vs. Snake Eyez (Zangief) – 1-2
pH|HooDaMan (E.Honda) vs. EG|HelloKittyRicky (Rufus) – 1-2
SD Pnoy (M.Bison) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1
EG|Momochi (Evil Ryu) vs. Tempo|ChrisG (Sakura) – 2-0
r/Kappa.FGC|INFILTRATION vs. CCG|Air
iPeru (El Fuerte) vs. r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) – 0-2
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. Marq Teddy (Guy) – 0-2
Bonchan (Sagat) vs. Veloc1raptor (Gouken) – 2-0

3on3 Team Tournament

1. r/Kappa – r/Kappa|POONGKO (Seth), r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki), r/Kappa|INFILTRATION (Decapre)
2. RIP NGL – brenttiscool (Rufus), Chris T (Ken), Marq Teddy (Guy)
3. Diversity – TL|NuckleDu (Guile), MMD|Myers, Snake Eyez (Zangief)
3. ?
5. Kimchi Ramen – Kelvin Jeon (Hugo), Kazunoko (Yun), bjUNCAINED (Cody)
5. NCR – John Choi (Ryu), Hsien Chang (Yun), Kineda (Akuma)
5. Team America – Luken (Evil Ryu), El Cubano Loco (Vega), Vicious (Yun)
5. ?

Match Log

Grand Final

r/Kappa vs. RIP NGL – 3-0. 3-1

r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. brenttiscool (Rufus)
r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. Chris T (Ken)
r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. Marq Teddy (Guy)

r/Kappa|INFILTRATION (Decapre) vs. Chris T (Ken)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. Chris T (Ken)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. brenttiscool (Rufus)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. Marq Teddy (Guy)

Semi-finals

RIP NGL vs. ?

Team r/Kappa vs. Diversity – 3-1, 3-1

r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. TL|NuckleDu (Guile)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. MMD|Myers (Sakura)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. Snake Eyez (Zangief)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. Snake Eyez (Zangief)

r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. Snake Eyez (Zangief)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. MMD|Myers (Sakura)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. MMD|Myers (Sakura)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. TL|NuckleDu (Guile)

Quarter-finals

Kimchi Ramen vs. RIP NGL – 1-3, 1-3

Kelvin Jeon (Hugo) vs. brenttiscool (Rufus)
Kazunoko (Yun) vs. brenttiscool (Rufus)
Kazunoko (Yun) vs. Marq Teddy (Guy)
bjUNCAINED (Cody) vs. Marq Teddy (Guy)

Kazunoko (Yun) vs. brenttiscool (Rufus)
Kazunoko (Yun) vs. Marq Teddy (Guy)
Kelvin Jeon (Hugo) vs. Marq Teddy (Guy)
bjUNCAINED (Cody) vs. Marq Teddy (Guy)

Diversity vs. NCR – 3-2, 2-3, 3-1

TL|NuckleDu (Guile) vs. John Choi (Ryu)
MMD|Myers (Sakura) vs. John Choi (Ryu)
MMD|Myers (Sakura) vs. Hsien Chang (Yun)
Snake Eyez (Zangief) vs. Hsien Chang (Yun)
Snake Eyez (Zangief) vs. Kineda (Akuma)

TL|NuckleDu (Guile) vs. Kineda (Akuma)
TL|NuckleDu (Guile) vs. Hsien Chang (Yun)
MMD|Myers (Sakura) vs. Hsien Chang (Yun)
Snake Eyez (Zangief) vs. Hsien Chang (Yun)
Snake Eyez (Zangief) vs. John Choi (Ryu)

TL|NuckleDu (Guile) vs. Kineda (Akuma)
TL|NuckleDu (Guile) vs. Hsien Chang (Yun)
Snake Eyez (Zangief) vs. Hsien Chang (Yun)
Snake Eyez (Zangief) vs. John Choi (Ryu)

Team r/Kappa vs. Team America – 3-0, – 3-1

r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. Luken (Evil Ryu)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. El Cubano Loco (Vega)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. Vicious (Yun)

r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. El Cubano Loco (Vega)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. Luken (Evil Ryu)
r/Kappa|POONGKO (Seth) vs. Vicious (Yun)
r/Kappa.FGC|Pugera (Ibuki) vs. Vicious (Yun)

[hr]

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. ZeRo (Diddy Kong, Captain Falcon)
2. Ito (Diddy Kong, Meta Knight)
3. NME|Zex (Sheik)
4. BKO|Virus (R.O.B.)
5. UC|DSS (Ness)
5. Villain (Fox)
7. ApologyMan (Lucario)
7. Sean (Diddy Kong)

Match Log

Grand Final

ZeRo (Captain Falcon) vs. Ito (Meta Knight) – 3-1

Losers Final

Ito (Diddy Kong) vs. NME|Zex (Sheik) – 2-1

Winners Final

ZeRo (Diddy Kong) vs. NME|Zex (Sheik) – 2-0

Losers Semi-final

Ito (Diddy Kong) vs. BKO|Virus (R.O.B.) – 2-0

Top 8 Winners

ZeRo (Diddy Kong) vs. Ito (Diddy Kong) – 2-0
NME|Zex (Sheik) vs. BKO|Virus (R.O.B.) – 2-1

Top 8 Losers

ApologyMan (Lucario) vs. UC|DSS (Ness) – 0-2
Sean (Diddy Kong) vs. Villain (Fox) – 0-2

Ito (Diddy Kong) vs. UC|DSS (Ness) – 2-0
Villain (Fox) vs. BKO|Virus (R.O.B.) – 1-2

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma)
2. Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil, Morrigan/Doctor Doom/Magneto)
3. BT|ClockW0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu)
4. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante)
5. Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom)
5. Paradigm (Haggar/Dormammu/Doctor Doom, Haggar/Rocker Raccoon/Arthur)
7. ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull)
7. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man)

9. Dragoomba (Super-Skrull/Dormammu/Haggar)
9. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
9. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
9. Hi I’m Nastyy (Captain America/Iron Man/Super-Skrull)
13. CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Vergil)
13. NightTwo (Taskmaster/Dormammu/Doctor Doom)
13. MC|KBeast (C.Viper/Magneto/Dante)
13. Minato (Wolverine/Dante/Vergil)

Match Log

Grand Final

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) – 0-3 Reset
EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) – 3-1

Losers Final

BT|ClockW0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Winners Final

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. BT|ClockW0rk ( Doctor Doom/Vergil/Strider Hiryu) – 3-1

Losers Semi-final

KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) – 1-3

Top 8 Winners

KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) -1-3
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) vs. BT|Clockw0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 2-3

Top 8 Losers

ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3
Paradigm (Haggar/Rocker Raccoon/Arthur) vs. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) – 3-0

Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 3-1
Paradigm (Haggar/Dormammu/Doctor Doom) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 2-3

Top 16 Winners

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Hi I’m Nastyy (Captain America/Iron Man/Super-Skrull) – 3-0
Paradigm (Haggar/Dormammu/Doctor Doom) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 2-3
ApologyMan (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) – 1-3
BT|Clockw0rk (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 3-2

Top 16 Losers

CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. Dragoomba (Super-Skrull/Dormammu/Haggar) – 1-3
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. MC|KBeast (C.Viper/Magneto/Dante) – 3-2
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Minato (Wolverine/Dante/Vergil) – 3-2
Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) vs. NightTwo (Taskmaster/Dormammu/Doctor Doom) – 3-1

Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. Dragoomba (Super-Skrull/Dormammu/Haggar) – 3-1
EG|PR Balrog vs. ApologyMan
Paradigm (Haggar/Rocket/Raccoon/Arthur) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 3-0
Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) vs. Hi I’m Nastyy (Captain America/Iron Man/Super-Skrull) – 3-1

[hr]

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. PewPewU (Marth)
2. MIOM|SFAT (Fox)
3. Shroomed (Sheik, Marth)
4. MIOM|Toph (Fox)
5. HMW (Captain Falcon, Fox)
5. Laudandus (Sheik)
7.SilentSpectre (Fox)
7. Azusa (Peach)

Match Log

Grand Final

PewPewU (Marth) vs. MIOM|SFAT (Fox) – 3-2

Losers Final

MIOM|SFAT (Fox) vs. Shroomed (Sheik, Marth) – 2-0

Winners Final

PewPewU (Marth) vs. MIOM|SFAT (Fox) – 2-1

Losers Semi-final

MIOM|Toph (Fox) vs. Shroomed (Sheik) – 0-2

Top 8 Winners

Laudandus (Sheik) vs. MIOM|SFAT (Fox) – 0-2
Shroomed (Sheik) vs. PewPewU (Marth) – 0-2

Top 8 Losers

HMW (Captain Falcon) vs. SilentSpectre (Fox) – 2-1
MIOM|Toph (Fox) vs. Azusa (Peach) – 2-1

Shroomed (Sheik) vs. HMW (Captain Falcon, Fox) – 2-1
Laudandus (Sheik) vs. MIOM|Toph (Fox) – 1-2

[hr]

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. Kazunoko (Sol Badguy)
2. Ebony.800 Yen|Pain (Elphelt Valentine)
3. r/Parappa|NerdJosh (Elphelt Valentine, Faust)
4. r/Kappa.FGC|Pugera (Sol Badguy)
5. Beautifuldude (Zato-1)
5. Foo (Leo Whitefang)
7. MC|GCYoshi13 (Bedman)
7. ComboFiend (Axl Low, May)

9. Gamegeezer (Ky Kiske)
9. Dragoomba (Chipp Zanuff)
9. Sudden Blackout (May)
9. Laban
13. Sanchez (Sin Kiske)
13. Kizzie Kay (Sin Kiske, Ky Kiske)
13. Zero Hour (Sin Kiske)
13. Spider-Dan (Axl Low)

Match Log

Grand Final

Kazunoko (Sol Badguy) vs. Ebony.800 Yen|Pain (Elphelt Valentine) – 3-0

Losers Final

r/Parappa|NerdJosh (Elphelt Valentine, Faust) vs. Ebony.800 Yen|Pain (Ramlethal Valentine) -1-3

Winners Final

Ebony.800 Yen|Pain (Ramlethal Valentine) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-3

Losers Semi-final

r/Parappa|NerdJosh (Elphelt Valentine) vs. r/Kappa.FGC|Pugera (Sol Badguy) – 2-1

Top 8 Winners

Ebony.800 Yen|Pain (Ramlethal Valentine) vs. Foo (Leo Whitefang) – 2-0
Kazunoko (Sol Badguy) vs. r/Parappa|NerdJosh (Elphelt Valentine) – 2-0

Top 8 Losers

MC|GCYoshi13 (Bedman) vs. r/Kappa.FGC|Pugera (Sol Badguy) – 1-2
Beautifuldude (Zato-1) vs. ComboFiend (Axl Low) – 2-1

Beautifuldude (Zato-1) vs. r/Parappa|NerdJosh (Elphelt Valentine) – 0-2
Foo (Leo Whitefang) vs. r/Kappa.FGC|Pugera (Sol Badguy) – 0-2

Top 16 Winners

Ebony.800 Yen|Pain vs. r/Kappa.FGC|Pugera
Foo vs. MC|GCYoshi13
Spider-Dan (Axl Low) vs. Kazunoko (Sol Badguy) – 0-2
ComboFiend (Axl Low, May) vs. r/Parappa|NerdJosh (Elphelt Valentine) – 0-2

Top 16 Losers

Gamegeezer (Ky Kiske) vs. Sanchez (Sin Kiske) – 0-2
Dragoomba (Chipp Zanuff) vs. Kizzie Kay (Sin Kiske) – 0-2
Zero Hour (Sin Kiske) vs. Sudden Blackout (May) – 2-0
Laban vs. Beautifuldude

MC|GCYoshi13 vs. Sanchez
r/Kappa.FGC|Pugera (Sol Badguy) vs. Kizzie Kay (Sin Kiske) – 2-0
Zero Hour (Sin Kiske) vs. ComboFiend (Axl Low) – 1-2
Beautifuldude (Zato-1) vs. Spider-Dan (Axl Low) – 2-0

[hr]

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. Corponsant CA (Leifang, Helena, Kasumi)
2. TB|HajinShinobi (Ayane, Momiji)
3. Accurate (Raidou, Hayate, Kasumi, Leon)
4. BLAZE (Momiji)

Match Log

Grand Final

Corponsant CA (Helena, Leifang) vs. TB|HajinShinobi (Ayane) – 3-2

Winners Final

Corponsant CA (Helena, Leifang) vs. Accurate (Raidou, Leon) – 3-1

Losers Final

TB|HajinShinobi (Ayane) vs. Accurate (Raidou, Hayate) – 1-3

Losers Semi-final

BLAZE (Momiji) vs. TB|HajinShinobi (Ayane) – 1-2

Top 8 Winners

TB|HajinShinobi (Momiji) vs. Corponsant CA (Leifang) – 1-2
Ce Nykko (Leifang) vs. Accurate (Raidou) – 0-2

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. Steeeve (Maya)
2. pH|Nacer (Orchid)
3. Kurokiba (Kan-Ra)
4. pH|PLN (Glacius, Sadira)
5. Dab Prime (TJ Combo)
5. Virus (Shadow Jago)
7. Onslaught (TJ Combo)
7. GeekLiftus (Sadira)

Match Log

Grand Final

Steeeve (Maya) vs. pH|Nacer (Riptor,Orchid) – 3-0

Losers Final

Kurokiba (Kan-Ra) vs. pH|Nacer (Orchid) – 0-2

Winners Final

Steeeve (Maya) vs. pH|Nacer (Orchid) – 2-0

Loser Semi-final

Kurokiba (Kan-Ra) vs. pH|PLN (Glacius, Sadira) – 2-0

Top 8 Winners

Dab Prime (TJ Combo) vs. pH|Nacer (Orchid) – 0-2
Steeeve (Maya) vs. pH|PLN (Glacius) – 2-0

Top 8 Losers

Onslaught (TJ Combo) vs. Kurokiba (Kan-Ra) – 1-2
GeekLiftus (Sadira) vs. Virus (Shadow Jago) – 1-2

Dab Prime (TJ Combo) vs. Kurokiba (Kan-Ra) – 0-2
pH|LPN vs. Virus

[hr]

uniel-tournament

Under Night In-Birth:Exe Late

1. 2GB Combo (Carmine)
2. Schowda (Hilda)
3. Clim (Merkava)
4. Ebony.800 Yen|Pain (Hilda)
5. Zero Hour (Akatsuki)
5. Lolimaiko (Vatista)
7. Tasty Lumpia (Gordeau, Merkava)
7. Hagure (Merkava)

Match Log

Grand Final

2GB Combo (Carmine) vs. Schowda (Hilda) – 3-0

Losers Final

Clim (Merkava) vs. Schowda (Hilda) – 1-2

Winners Final

2GB Combo (Carmine) vs. Schowda (Hilda) – 2-0

Losers Semi-final

Clim (Merkava) vs. Ebony.800 Yen|Pain (Hilda) – 2-0

Top 8 Winners

Clim (Merkava) vs. 2GB Combo (Carmine) – 1-2
Ebony.800 Yen|Pain (Hilda) vs. Schowda (Hilda) – 0-2

Top 8 Losers

Tasty Lumpia (Gordeau, Merkava) vs. Zero Hour (Akatsuki) – 0-2
Lolimaiko (Vatista) vs. Hagure (Merkava) – 2-0

Clim (Merkava) vs. Zero Hour (Akatsuki) – 2-1
Ebony.800 Yen|Pain (Hilda) vs. Lolimaiko (Vatista) – 2-0

[hr]

bbcp-tournament-622

BlazBlue Chronophantasma

1. Ebony.800 Yen|Pain (Kokonoe)
2. Zero Hour (Terumi)
3. Clim (Azrael)
4. 2GB Combo (Relius)

Match Log

Grand Final

Ebony.800 Yen|Pain (Kokonoe) vs. Zero Hour (Terumi) – 3-0

Losers Final

Clim (Azrael) vs. Zero Hour (Terumi) – 1-2

Winners Final

Ebony.800 Yen|Pain (Kokonoe) vs. Zero Hour (Terumi) – 2-0

Losers Semi-final

Clim (Azrael) vs. 2GB Combo (Relius) – 2-1

[hr]

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. Ziwa (Mr. Karate/Benimaru/EX Iori)
2. Tempo|ChrisG (Mature/King/Benimaru)
3. Laban (EX Iori/EX Kyo/Terry, EX Iori/Clark/EX Kyo)
4. Wild Wallace (Kyo/Shen/Kim)

Match Log

Grand Final

Ziwa (Mr. Karate/Benimaru/EX Iori) vs. Tempo|ChrisG (Mature/King/Benimaru) – 3-2

Losers Final

Laban (EX Iori/EX Kyo/Terry) vs. Tempo|ChrisG (Mature/King/Benimaru) – 0-2

Winners Final

Ziwa (EX Iori/Benimaru/Mr. Karate) vs. Tempo|ChrisG (Mature/King/Benimaru) – 2-1

Losers Semi-final

Laban (EX Iori/EX Kyo/Terry) vs. Wild Wallace (Kyo/Shen/Kim) – 2-1

Top 8 Winners

Ziwa (Mr. Karate/Benimaru/EX Iori) vs. Esperado (Takuma/Shin/Benimaru) – 2-0
Tempo|ChrisG (King/Mature/Benimaru) vs. Laban (EX Iori/Clark/EX Kyo) – 2-1

[hr]

mvc2-tournament

Marvel vs. Capcom 2

1. EG|JWong (Storm/Sentinel/Cyclops)
2. Spider-Dan (Strider Hiryu/Doctor Doom/Cyclops, Strider Hiryu/Doctor Doom/Captain Commando)
3. Tharimrattler (Storm/Sentinel/Colossus)
4. Rxl Sp33dR4c3r (Cable/Sentinel/Cyclops, Cable/Sentinel/Captain Commando)
5. BryanPapa (Sentinel/Storm/Captain Commando)
5. Tempo|ChrisG (Hayato/Cammy/T.Bonne, Charlie/Chun-Li/Spiral)
7. EGN|El Gallo (Magneto/Storm/Psylocke)
7. ?

Match Log

Grand Final

EG|JWong (Storm/Sentinel/Cyclops) vs. Spider-Dan (Strider Hiryu/Doctor Doom/Captain Commando) – 3-0

Losers Final

Tharimrattler (Storm/Sentinel/Colossus) vs. Spider-Dan (Strider Hiryu/Doctor Doom/Cyclops) – 1-3

Winners Final

Spider-Dan (Strider Hiryu/Doctor Doom/Cyclops) vs. EG|JWong (Storm/Sentinel/Cyclops) – 1-3

Losers Semi-final

Tharimrattler (Storm/Sentinel/Colossus) vs. Rxl Sp33dR4c3r (Cable/Sentinel/Cyclops, Cable/Sentinel/Captain Commando) – 2-0

Top 8 Winners

Spider-Dan (Strider Hiryu/Doctor Doom/Captain Commando) vs. Tempo|ChrisG (Hayato/Cammy/T.Bonne) – 2-0
BryanPapa (Sentinel/Storm/Captain Commando) vs.
EG|JWong (Storm/Sentinel/Cyclops) – 2-0

Top 8 Losers

Tharimrattler (Storm/Sentinel/Colossus) vs. EGN|El Gallo (Magneto/Storm/Psylocke) – 2-0
Rxl Sp33dR4c3r vs. ?

Tharimrattler (Storm/Sentinel/Colossus) vs. BryanPapa (Sentinel/Storm/Captain Commando) – 2-0
Rxl Sp33dRac3r (Cable/Sentinel/Cyclops) vs. Tempo|ChrisG (Charlie/Chun-Li/Spiral, Hayato/Cammy/T.Bonne) – 2-1