Final Round 18 Results; Ultra Street Fighter IV, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Guilty Gear Xrd -SIGN-, and More

By on March 22, 2015 at 7:00 am
finalround-622

finalround-622

The tournament season is kicking into gear this weekend with the eighteenth entry in one of the long-running Final Round series. Hosted every year in Atlanta, Georgia, Final Round represents one of the largest events of the year, attracting players from around the US and the world.

Tekken 7 Makes its North American Debut

With Atlanta representing one of the strongest Tekken scenes in the US, Final Round 18 is a fitting event for the North American debut of Tekken 7. Bandai Namco’s Katsuhiro Harada will be bringing the newly released fighter to FR18 for US players to get their hands on the game for the very first time.

Capcom Pro Tour and Battle Royal 2015

Final Round 18 is the first premier tournament of the Capcom Pro Tour. The winner of the Ultra Street Fighter IV singles tournament will qualify for Capcom Cup, while the top 16 placers will earn ranking points towards the event. FR18 is also a part of the Dead or Alive 5 Last Round Battle Royal 2015, awarding the winner a trip to the Grand Finals at NEC XVI.

Players

As a Capcom Pro Tour premier event, Final Round has caught the eye of many international players, including a host of players from Japan. MCZ|Daigo Umehara, MCZ|Tokido, MCZ|Mago, EG|Momochi, RZR|Fuudo, RZR|Itabashi Zangief, r/Kappa|Kazunoko, r/Kappa|Kitasenju DJ, Bonchan, BE|ABEGEN, BE|Takumi, and Lingo will be representing the Land of the Rising Sun. Other international players include r/Kappa|INFILTRATION and JDCR of South Korea, RZR|Xian and Zhi of Singapore, AVM|GamerBee of Taiwan, QANBA|Xiaohai and QANBA|Dakou of China and Imstilldadaddy of the UK. And of course, expect to see a large number of players from around the United States.

Pool Assignments (.xlsx)

Streams

Final Round 18 will be brought to you via live broadcast by Team Spooky, CapcomFighters, FunkyP, Sixfortyfive, Smash Studios and Kombat Network.

Final Round Schedule (.xlsx)

Friday will kick off the weekend with team events, including Curleh Mustache Battle Royale 5, hosted by BROKENTIER and IFC Yipes. 16 teams are confirmed to participate in this Ultimate Marvel vs. Capcom 5 regional 5on5. In addition the the team tourneys, a number of smaller singles events will be starting today.

Curleh Mustache Battle Royale 5 Team List
[column size=”one-half”]

Team Atlanta
Team Control
Team BROKENTIER
Team Florida
Team Texas
Team NorCal
Team SoCal
Team Alternate Time East Coast

[/column] [column size=”one-half” last=”true”]

Team Midwest
Team Carolina Pride
Team Florida 2
Team Louisiana
Team World
Team San Diego
Team Ga/FI/B Tier
Team New York

[/column]
[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Some character data based on past events.

[column size=”one-half”]

1. RZR|Xian (Gen, Elena)
2. EG|Momochi (Ken, Elena)
3. RZR|Fuudo (Fei Long)
4. r/Kappa|Kazunoko (Yun)
5. TSC|Dieminion (Guile)
5. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim)
7. EMP|Hiro (M. Bison)
7. Snake Eyez (Zangief, Evil Ryu)

9. Filipinoman (Rose)
9. Tampa Bison (M. Bison)
9. Bonchan (Sagat)
9. EG|Ricky Ortiz (Rolento, Rufus)
13. MCZ|Mago (Yang)
13. MCZ|Daigo Umehara (Evil Ryu)
13. CCG|Chris T (Ken)
13. l|Nuckledu (Guile)

17. TSC|Sanford Kelly (Oni)
17. EG|K-Brad (Cammy)
17. Filipino Champ (Dhalsim)
17. QAN|Dakou (Ken)
17. QAN|Xiaohai (Cammy, Evil Ryu)
17. r/Kappa|Infiltration (Akuma, Decapre)
17. PIE|Smug (Dudley)
17. RZR|Itabashi Zangief (Zangief)

25. MCZ|Tokido (Akuma)
25. NeonVerte (Rose)
25. GU|imstilldadaddy (Guile)
25. DaFeetLee (Elena)
25. AVM|GamerBee (Elena)
25. Magnegro (Elena)
25. pH|LPN (Cammy, Adon, Rolento)
25. GLB (Ryu)

[/column] [column size=”one-half” last=”true”]

33. Brentt (Rufus)
33. Lingo (Gouken)
33. GOLBOITOI (Chun-Li)
33. CCG|Air (Poison)
33. RBR.TM|Magicity Beast
33. Luken (Ryu)
33. EG|PR Balrog (Balrog)
33. Joel (Ryu)

33. TS|Min (E. Honda)
33. MOM|Velociraptor (Gouken)
33. UGC|Vicious (Yun)
33. GS|gllty (Makoto)
33. HZY (C. Viper)
33. EG|Justin Wong (Rose)
33. Nobody
33. CU|Ludovic (Chun-Li)

49. DL|Four Wude (Akuma)
49. Shadow Ace (Guy)
49. Kreymore (Juri)
49. Raekwon187 (Hugo)
49. TMP|NYChrisG (Sakura)
49. JTO
49. TGS|Fuerte (E. Honda)
49. JaggaMindTricks (Adon)

49. GG|Onisan (Abel)
49. Day 1 Combos (Abel)
49. EricM
49. bjUNCHAINED (Cody)
49. Julio (Yun)
49. Taboc1 (Rufus)
49. UG|Flash House (Blanka)
49. JiBbo (Hugo)

[/column] [hr]

Grand Finals

EG|Momochi (Ken) vs. RZR|Xian (Gen) – 2-3

Losers Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. EG|Momochi (Ken) – 1-3

Winners Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. RZR|Xian (Elena) – 2-3

Top 8 Winners

EG|Momochi (Ken) vs. RZR|Xian (Gen) – 0-3
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. TSC|Dieminion (Guile) – 3-0

Top 8 Losers

TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) vs. Snake Eyez (Zangief) – 3-0
EMP|Hiro (M. Bison) vs. r/Kappa|Kazunoko (Yun) – 1-3

EG|Momochi (Ken) vs. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) – 3-1
Kr/Kappa|azunoko (Yun) vs. TSC|Dieminion (Guile) – 3-0

Kr/Kappa|Kazunoko (Yun) vs. EG|Momochi (Ken) – 1-3

[hr]
Match Log

Top 16 Winners

EMP|Hiro (M. Bison) vs. EG|Momochi (Ken, Elena) – 1-2
Filipinoman (Rose) vs. RZR|Xian (Elena) – 0-2
Bonchan (Sagat) vs. TSC|Dieminion (Guile) – 1-2
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) – 2-1

Top 16 Losers

MCZ|Daigo Umehara (Evil Ryu) vs. r/Kappa|Kazunoko (Yun) – 0-2
EG|Ricky Ortiz vs. l|Nuckledu – offstream
CCG|Chris T vs. Snake Eyez – offstream
Tampa Bison vs. MCZ|Mago – offstream

EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. Hiro (M. Bison) – 0-2
Bonchan (Sagat) vs. Snake Eyez (Zangief, Evil Ryu) – 1-2
Tampa Bison (M. Bison) vs. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) – 1-2
Filipinoman (Rose) vs. r/Kappa|Kazunoko (Yun) – 0-2

[hr]

Top 32 Winners

EG|K-Brad (Cammy) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
EMP|Hiro (M. Bison) vs. RZR|Itabashi Zangief (Zangief) – 2-1
MCZ|Daigo Umehara (Evil Ryu) vs. RZR|Fuudo (Fei Long) – 0-2
Bonchan (Sagat) vs. l|Nuckledu (Guile) – 2-0
TSC|Sanford Kelly (Oni) vs. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) – 1-2
RZR|Xian (Gen) vs. QAN|Dakou (Ken) – offstream
Filipinoman (Rose) vs. Tampa Bison (M. Bison) – offstream
EG|Ricky Ortiz vs. TSC|Dieminion – offstream

Top 32 Losers

GLB vs. PIE|Smugoffstream
Snake Eyez vs. pH|LPN – offstream
Magnegro vs. r/Kappa|Kazunoko – offstream
r/Kappa|Infiltration vs. AVM|GamerBee – offstream
DaFeetLee vs. CCG|Chris T – offstream
GU|imstilldadaddy vs. MCZ|Mago offstream
NeonVerte vs. Filipino Champ offstream
QAN|Xiaohai vs. MCZ|Tokido – offstream

MCZ|Daigo Umehara (Evil Ryu) vs. PIE|Smug (Dudley) – 2-1
CCG|Chris T
vs. RZR|Itabashi Zangief – offstream
EG|Ricky Ortiz vs. r/Kappa|Infiltration – offstream
l|Nuckledu vs. QAN|Xiaohai – offstream
MCZ|Mago vs. QAN|Dakou – offstream
Filipino Champ vs. Tampa Bison offstream
Snake Eyez vs. EG|K-Brad – offstream
r/Kappa|Kazunoko vs. TSC|Sanford Kelly – offstream

[hr]

Top 64 Winners

EG|Momochi (Ken) vs. MOM|Velociraptor (Gouken) – 2-1
RZR|Itabashi Zangief (Zangief) vs. PIE|Smug (Dudley) – 2-1
MCZ|Tokido (Akuma) vs. RZR|Xian (Gen) – 0-2
Snake Eyez (Zangief) vs. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) – 1-2
EG|Justin Wong (Rose) vs. QAN|Dakou (Ken) – 0-2
CCG|Chris T (Ken) vs. RZR|Fuudo (Fei Long) – 0-2
MCZ|Daigo Umehara (Evil Ryu) vs. EG|PR Balrog (Balrog) – 2-1
Bonchan (Sagat) vs. UM|imstilldadaddy (Guile) – 2-1
r/Kappa|Infiltration (Akuma, Decapre) vs. Tampa Bison (M. Bison) – 0-2
Lingo (Gouken) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento) – 0-2
EG|K-Brad vs. CCG|Air – offstream
GS|gllty vs. EMP|Hiro – offstream
Filipinoman vs. AVM|GamerBee – offstream
Joel vs. TSC|Sanford Kelly – offstream
Nobody vs. l|Nuckledu – offstream
NeonVerte vs. TSC|Dieminion – offstream

Top 64 Losers

JiBbo vs. CU|Ludovic – offstream
UG|Flash House vs. Filipino Champ – offstream
Taboc1 vs. Brentt – offstream
Julio vs. MCZ|Mago – offstream
DaFeetLee vs. bjUNCHAINED – offstream
TS|Min vs. EricM – offstream
pH|LPN vs. Day 1 Combos – offstream
GG|Onisan vs. GOLBOITOI – offstream
Magnegro vs. JaggaMindTricks – offstream
Patrick Anderson vs. TGS|Fuerte – offstream
RBR.TM|Magicity Beast vs. JTO – offstream
TMP|NYChrisG vs. QAN|Xiaohai – offstream
HZY vs. Rakwon187 – offstream
GLB vs. Kreymore – offstream
Shadow Ace vs. UGC|Vicious – offstream
DL|Four Wude vs. r/Kappa|Kazunoko – offstream

CU|Ludovic vs. NeonVerte – offstream
MCZ|Mago vs. Nobody – offstream
QAN|Xiaohai vs. EG|Justin Wong – offstream
HZY vs. MCZ|Tokido – offstream
GLB vs. GS|gllty – offstream
UGC|Vicious vs. PIE|Smug – offstream
r/Kappa|Kazunoko vs. MOM|Velociraptor – offstream
TS|Min vs. Snake Eyez – offstream
pH|LPN vs. Joel – offstream
DaFeetLee vs. EG|PR Balrog – offstream
Patrick Anderson vs. CCG|Chris T – offstream
RBR.TM|Magicity Beast vs. AVM|GamerBee – offstream
Magnegro vs. CCG|Air – offstream
GOLBOITOI vs. r/Kappa|Infiltration – offstream
Filipino Champ vs. Lingo – offstream
UM|imstilldadaddy vs. Brentt – offstream

[hr]

3on3 Team Tournament

1. Asia – RZR|Xian (Gen, Elena), QANBA.DOUYU|Dakou (Ken, Akuma), QANBA.DOUYU|Xiaohai (Evil Ryu, Cammy)
2. ChrisG Churose – ChrisG (Sakura), Iansanity (Chun-Li), Filipin0man (Rose)
3. Japan – Veloc1raptor (Gouken), brenttiscool (Rufus), Chris T (Ken)
4. Downback – WA|Psycho (Balrog), Imstilldadaddy (Guile), Tampa Bison (M.Bison)

Match Log

Grand Final

Asia vs. ChrisG Churose – 3-1, 3-1

RZR|Xian (Elena) vs. Tempo|ChrisG (Sakura)
QANBA.DOUYU|Dakou (Ken) vs. Tempo|ChrisG (Sakura)
QANBA.DOUYU|Dakou (Ken) vs. Iansanity (Chun-Li)
QANBA.DOUYU|Dakou (Ken) vs. Filipin0man (Rose)

QANBA.DOUYU|Dakou (Ken) vs. Filipin0man (Rose)
QANBA.DOUYU|Dakou (Ken) vs. Iansanity (Chun-Li)
QANBA.DOUYU|Dakou (Ken) vs. Tempo|ChrisG (Sakura)
RZR|Xian (Gen) vs. Tempo|ChrisG (Sakura)

Losers Final

ChrisG Churose vs. Japan – 3-0

Iansanity (Chun-Li) vs. Veloc1raptor (Gouken)
Iansanity (Chun-Li) vs. brenttiscool (Rufus)
Iansanity (Chun-Li) vs. Chris T (Ken)

Winners Final

Asia vs. ChrisG Churose – 3-2

RZR|Xian (Gen) vs. Tempo|ChrisG (Sakura)
RZR|Xian (Gen) vs. Iansanity (Chun-Li)
RZR|Xian (Gen) vs. Filipin0man (Rose)
QANBA.DOUYU|Dakou (Akuma) vs. Filpin0man (Rose)
QANBA.DOUYU|Xiaohai (Cammy) vs. Filpin0man (Rose)

Losers Semi-final

Downback vs. Japan – 0-3

WA|Psycho (Balrog) vs. Veloc1raptor (Gouken)
Imstilldadaddy (Guile) vs. Veloc1raptor (Gouken)
Tampa Bison (M.Bison) vs. Veloc1raptor (Gouken)

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom)
2. KPB|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider)
3. KiT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante)
4. IG|FullSchedule (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
5. FRB.BE|Takumi (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
5. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma)
7. Paradigm (Haggar/Rocket Raccoon/Arthur, Haggar/Dormammu/Doctor Doom)
7. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider)

9. Jrosa
9. CTRL|Unknown
9. BT|Clockwork
9. BT|Marlinpie
13. Snaketits
13. NB|Dual Kevin
13. Neo
13. CTRL|Flux

17. CTRL|Pzpoy
17. TFA|OMG Itz Andre
17. TSC|IFC Yipes
17. CORN|EyECoNiC
17. CJ Showstopper
17. 2Kewl
17. raid
17. TMP|NYChrisG

25. BT|Angelic
25. GB|Musa
25. BT|Viscant
25. Rusty Shackleford
25. Zayboo
25. GreenAce
25. TooMuchDamage

Match Log

Grand Finals

Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. KPB|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider) – 3-0

Losers Finals

KiT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. KPB|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider) – 2-3

Winners Finals

Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. KPB|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider) – 3-1

Top 8 Winners

KiT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. KPB|Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider) – 1-3
Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. IG|FullSchedule (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-1

Top 8 Losers

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider) – 3-0
Paradigm (Haggar/Rocket Raccoon/Arthur, Haggar/Dormammu/Doctor Doom) vs. FRB.BE|Takumi (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 2-3

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. KiT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 2-3
FRB.BE|Takumi (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. IG|FullSchedule (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 2-3

KiT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. IG|FullSchedule (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-1

[hr]

Curleh Mustache Battle Royale 5

1. Florida
2. Alternate Time East Coast
3. NorCal
4. ATL
5. BROKENTIER
5. SoCal
7. Ga\Fi\B Tier
7. Florida 2

Match Log

Grand Final

Alternate Time East Coast vs. Florida – 5-3 Reset

UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. Flocker (Zero/Vergil/Strider Hiryu)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)

Alternate Time East Coast vs. Florida – 3-5

JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)

Losers Final

Alternate Time East Coast vs. NorCal – 5-4

UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. EM|Taekua (Nova/Doctor Doom/Vergil)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Filipino Champ (Magneto/Morrigan/Phoenix)

Winners Final

Alternate Time East Coast vs. Florida – 4-5

JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
PAG|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)

Losers Semi-final

ATL vs. NorCal – 2-5

Pokchop (Spencer/Frank West/Dante) vs. EM|Taekua (Taskmaster/Nova/Vergil)
Pokchop (Spencer/Frank West/Dante) vs. CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
DapVip (Dante/X-23/Iron Man) vs. CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
DapVip (Dante/X-23/Iron Man) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
SumBrnKid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
FR|RoachKing (Wesker/Haggar/Magneto) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
TooMuchDamage (Zero/Magneto/Vergil) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)

Top 8 Winners

Alternate Time East Coast vs. NorCal – 5-3

JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Neo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. EM|Taekua (Nova/Doctor Doom/Vergil)
UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. EM|Taekua (Nova/Doctor Doom/Vergil)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. EM|Taekua (Nova/Doctor Doom/Vergil)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom)
Tempo|ChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)

SoCal vs. Florida – 2-5

NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
Snaketits (Viewtiful/Joe/Doctor Strange/Doctor Doom) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
Paradigm (Haggar/Dormammu/Doctor Doom) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. IG|FullSchedule (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)

Top 8 Losers

Ga\FI\B Tier vs. BROKENTIER
Florida 2 vs. ATL

NorCal vs. BROKENTIER
SoCal vs. ATL

[hr]

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

[column size=”one-half”]

1. JDCR (Armor King/Heihachi)
2. KiT.4H|Inkognito (Bryan/Bob)
3. Mr. Naps (Bryan/Dragunov)
4. bmns13 (Baek/Hwoarang)
5. WayGamble (Unknown/Feng)
5. RBL|Speedkicks (Hwoarang/Jin)
7. PI|Trungy (Steve/Lars)
7. JustFrameJames (Yoshimitsu/Marshall Law)

9. LUYG|Rip
9. H3TheGame
9. NG|Obscure
9. Fuko de la Muerte
13. KiT|Lil Majin
13. Jio
13. TC|OffInBed
13. KoDee

[/column] [column size=”one-half” last=”true”]

17. G A G G U N I
17. NIGERIANNIGHTMARE
17. Elite
17. NG|Qsef
17. Caiper
17. RBL|CROWDER
17. Turkeasy
17. KOR

25. Mateo
25. PI|Loc
25. Inca
25. ZeLL
25. Raybonekilla
25. Killa B
25. LAWZ-Mike
25. AceUnlimited

[/column] [hr]
Match Log

Grand Finals

KiT.4H|Inkognito (Bryan/Bob) vs. JDCR (Armor King/Heihachi) – 2-3

Losers Finals

KiT.4H|Inkognito (Bryan/Bob) vs. Mr. Naps (Bryan/Dragunov) – 3-2

Winners Finals

JDCR (Armor King/Heihachi) vs. Mr. Naps (Bryan/Dragunov) – 3-1

Top 8 Winners

RBL|Speedkicks (Jin/Hwoarang) vs. JDCR (Heihachi/Armor King) – 0-3
bmns13 (Baek/Hwoarang) vs. Mr. Naps (Bryan/Dragunov) – 1-3

Top 8 Losers

KiT.4H|Inkognito (Bryan/Bob) vs. JustFrameJames (Yoshimitsu/Marshall Law) – 3-0
WayGamble (Unknown/Feng) vs. PI|Trungy (Steve/Lars) – 3-0

RBL|Speedkicks (Hwoarang/Jin) vs. KiT.4H|Inkognito (Bryan/Bob) – 2-3
bmns13 (Baek/Hwoarang) vs. WayGamble (Unknown/Feng) – 3-0

bmns13 (Baek/Hwoarang) vs. KiT.4H|Inkognito (Bryan/Bob) – 0-3

[hr]

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

1. r/Kappa|Kazunoko (Sol, Ky)
2. BT|Marlinpie (Zato-1)
3. Blacksnake (Venom)
4. FF|ElvenShadow (Faust)
5. TS|NerdJosh (Elphelt)
5. Doren2k (Elphelt)
7. Kurumster (Millia)
7. Zinac (Faust)

Match Log

Grand Finals

BT|Marlinpie (Zato-1) vs. r/Kappa|Kazunoko (Ky) – 0-3 reset
BT|Marlinpie (Zato-1) vs. r/Kappa|Kazunoko (Ky) – 0-3

Losers Finals

Blacksnake (Venom) vs. r/Kappa|Kazunoko (Sol) – 0-3

Winners Finals

BT|Marlinpie (Zato-1) vs. r/Kappa|Kazunoko (Sol) – 3-2

Top 8 Winners

BT|Marlinpie (Zato-1) vs. Blacksnake (Venom) – 2-0
FF|ElvenShadow (Faust) vs. r/Kappa|Kazunoko (Sol) – 1-2

Top 8 Losers

TS|NerdJosh (Elphelt) vs. Zinac (Faust) – 2-0
Kurumster (Millia) vs. Doren2k (Elphelt) – 1-2

Doren2k (Elphelt) vs. Blacksnake (Venom) – 1-2
TS|NerdJosh (Elphelt) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 0-2

Blacksnake (Venom) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-0

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. TSC|CDjr (Maya, Jago)
2. Gimpy NS (TJ Combo)
3. PaulB (Riptor)
4. Bass NS (Spinal)
5. RM|Shin Tristan (Thunder, Sadira)
5. KiT|Grief (Sadira)
7. Argenrost (Jago)
7. WA|Marshall Law KOF (TJ Combo)

Match Log

Grand Finals

Gimpy NS (TJ Combo) vs. TSC|CDjr (Jago) – 3-2 reset
Gimpy NS (TJ Combo) vs. TSC|CDjr (Maya) – 2-3

Losers Finals

Gimpy NS (TJ Combo) vs. PaulB (Riptor) – 3-1

Winners Finals

PaulB (Riptor, Sabrewulf) vs. TSC|CDjr (Maya) – 2-3

Top 8 Winners

PaulB (Riptor) vs. RM|Shin Tristan (Thunder) – 2-0
KiT|Grief (Sadira) vs. TSC|CDjr (Maya) – 1-2

Top 8 Losers

Bass NS (Spinal) vs. WA|Marshall Law KOF (TJ Combo) – 2-0
Gimpy NS (TJ Combo) vs. Argenrost (Jago) – 2-0

KiT|Grief (Sadira) vs. Bass NS (Spinal) – 0-2
Gimpy NS (TJ Combo) vs. RM|Shin Tristan (Thunder, Sadira) – 2-0

Gimpy NS (TJ Combo) vs. Bass NS (Spinal) – 2-0

[hr]

bbcp-tournament-622

BlazBlue Chronophantasma

1. TS|Lord Knight (Kokonoe)
2. Tectal (μ-12-)
3. Eshi (Amane)
4. Dot_Nova (Jin)
5. Smile Bomb (Kagura)
5. DMZA (Litchi, Makoto)
7. Lithrain (Ragna, Noel)
7. 482 Timez (Valkenhayn)

Match Log

Grand Final

Tectal (μ-12-) vs. TS|Lord Knight (Kokonoe) – 2-3

Losers Final

Tectal (μ-12-) vs. Eshi (Amane) – 3-0

Winners Final

TS|Lord Knight (Kokonoe) vs. Eshi (Amane) – 3-2

Losers Semi-final

Dot_Nova (Jin) vs. Tectal (μ-12-) – 0-2

Top 8 Winners

DZMA (Litchi) vs. Eshi (Amane) – 0-2
TS|Lord Knight (Kokonoe) vs. Tectal (μ-12-) – 2-0

Top 8 Losers

Lithrain (Ragna, Noel) vs. Smile Bomb (Kagura) – 1-2
Dot_Nova (Jin) vs. 482 Timez (Valkenhayn) – 2-1

Smile Bomb (Kagura) vs. Tectal (μ-12-) – 1-2
Dot_Nova (Jin) vs. DMZA (Litchi, Makoto) – 2-0

[hr]

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. 2GB Combo (Carmine)
2. Splayko (Hilda)
3. Lolimaiko (Vatista)
4. cR|SonicFox (Carmine)
5. CORN|Footwurk (Gordeau)
5. TS|Arturo Sanchez (Hilda)
7. Nobodyexe (Vatista)
7. Argenrost (Linne)

Match Log

Grand Finals

Splayko (Hilda) vs. 2GB Combo (Carmine) – 2-3 reset
Splayko (Hilda) vs. 2GB Combo (Carmine) – 2-3

Losers Finals

Lolimaiko (Vatista) vs. 2GB Combo (Carmine) – 0-3

Winners Finals

Splayko (Hilda) vs. 2GB Combo (Carmine) – 3-0

Top 8 Winners

Lolimaiko (Vatista) vs. Splayko (Hilda) – 0-2
2GB Combo (Carmine) vs. CORN|Footwurk (Gordeau) – 2-1

Top 8 Losers

Argenrost (Linne) vs. TS|Arturo Sanchez (Hilda) – 0-2
cR|SonicFox (Carmine) vs. Nobodyexe (Vatista) – 2-1

Lolimaiko (Vatista) vs. TS|Arturo Sanchez (Hilda) – 2-1
cR|SonicFox (Carmine) vs. CORN|Footwurk (Gordeau) – 2-0

cR|SonicFox (Carmine) vs. Lolimaiko (Vatista) – 0-2

Top 16 Winners

Splayko (Hilda) vs. Nobodyexe (Gordeau) – 2-1
2GB Combo (Carmine) vs. TS|Arturo Sanchez (Hilda) – 2-1
Lolimaiko (Vatista) vs. Not a Fiend (Byakuya) – 2-0
Argenrost vs. CORN|Footwurk – offstream

Top 16 Losers

cR|SonicFox (Carmine) vs. Not a Fiend (Byakuya) – 2-0

[hr]

kofxiii-tournament-622

King of Fighters XIII

1. QANBA.DOUYU|Xiaohai (EX Iori/Mr. Karate/Kim)
2. RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate, EX Iori/Elisabeth/Mr. Karate)
3. QANBA.DOUYU|Dakou (EX Iori/Mr. Karate/Kim)
4. Shorjewken (Kensou/EX Kyo/Yuri)
5. Mundane Cinderella (King/Daimon/Vice, King/Terry/Vice, Saiki/Daimon/Vice)
5. Flocker (Mai/Athena/Yuri)
7. DC|Malik (King/Shen/Kyo)
7. ThingsIHateAboutDaveO (Benimaru/Shen/Kim)

Match Log

Grand Final

RZR|Xian (EX Iori/Elisabeth/Mr. Karate) vs. QANBA.DOUYU|Xiaohai (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 0-3

Losers Final

RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. QANBA.DOUYU|Dakou (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 2-0

Winners Final

QANBA.DOUYU|Dakou (EX Iori/Mr. Karate/Kim) vs. QANBA.DOUYU|Xiaohai (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 0-2

Losers Semi-final

RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. Shorjewken (Kensou/EX Kyo/Yuri) – 2-1

Top 8 Winners

RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. QANBA.DOUYU|Xiaohai (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 0-2
Mudane Cinderella (King/Daimon/Vice, King/Terry/Vice) vs. QANBA.DOUYU|Dakou (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 0-2

Top 8 Losers

DC|Malik (King/Shen/Kyo) vs. Shorjewken (Kensou/EX Kyo/Yuri) – 0-2
ThingsIHateAboutDaveO (Benimaru/Shen/Kim) vs. Flocker (Mai/Athena/Yuri) – 0-2

Shorjewken (Kensou/EX Kyo/Yuri) vs. Mundane Cinderella (Saiki/Daimon/Vice) – 2-1
RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. Flocker (Mai/Athena/Yuri) – 2-0

[hr]

doa5lr-tournament

Dead or Alive 5 Last Round

1. MC|Static (Leifang, Kokoro)
2. SweetRevenge (Gen Fu)
3. cR|SonicFox (Phase-4, Christie, Marie Rose)
4. MC|Kwiggle (Rachel, La Mariposa, Kasumi, Christie)
5. SRM|HoodlessTK (Rig)
5. CrazySteady (Marie Rose, Sarah, Jacky)
7. BlackMoonRising (Leifang)
7. Lopedo (Jann Lee, Rachel)

Match Log

Grand Finals

SweetRevenge (Gen Fu) vs. MC|Static (Kokoro) – 0-3

Losers Finals

SweetRevenge (Gen Fu) vs. cR|SonicFox (Marie Rose) – 3-2

Winners Finals

SweetRevenge (Gen Fu) vs. MC|Static (Kokoro) – 1-3

Top 8 Winners

SweetRevenge (Gen Fu) vs. SRM|HoodlessTK (Rig) – 2-0
MC|Kwiggle (Rachel, La Mariposa) vs. MC|Static (Leifang, Kokoro) – 1-2

Top 8 Losers

CrazySteady (Marie Rose) vs. Lopedo (Jann Lee, Rachel) – 2-0
cR|SonixFox (Phase-4, Christie) vs. BlackMoonRising (Leifang) – 2-1

CrazySteady (Sarah, Jacky) vs. MC|Kwiggle (Kasumi, Christie) – 2-1
cR|SonicFox (Marie Rose) vs. SRM|HoodlessTK (Rig) – 2-0

MC|Kwiggle (Kasumi, La Mariposa) vs. cR|SonicFox (Marie Rose) – 0-2

[hr]

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee.

1. COG|Wizzrobe (Captain Falcon)
2. CTRL|The Moon (Marth)
3. DruggedFox (Sheik)
4. SS|Nicaboy (Sheik, Fox)
5. SAUS (Link)
5. DJ Nintendo (Fox, Mario)
7. KPan (Falco)
7. KDG|Stingers (Peach)

Match Log

Grand Finals

COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. CTRL|The Moon (Marth) – 3-1

Losers Finals

CTRL|The Moon (Marth) vs. DruggedFox (Sheik) – 3-1

Winners Finals

COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. CTRL|The Moon (Marth) – 3-1

Top 8 Winners

COG|Wizzrobe (Captain Falcon) vs. DJ Nintendo (Fox) – 3-2
CTRL|The Moon (Marth) vs. DruggedFox (Sheik) – 3-2

Top 8 Losers

SAUS (Link) vs. KDG|Stingers (Peach) – 3-2
SS|Nicaboy (Sheik) vs. KPan (Falco) – 3-1

SS|Nicaboy (Sheik) vs. DJ Nintendo (Fox, Mario) – 3-1
SAUS (Link) vs. DruggedFox (Sheik) – 0-3

DruggedFox (Sheik) vs. SS|Nicaboy (Sheik, Fox) – 3-0

[hr]

ssb4-ssb-smash-wiiu-3ds-tournament-622

Super Smash Bros. for Wii U

1. Static Manny (Sonic)
2. KDG|Stingers (Diddy Kong)
3. Player-1 (Diddy Kong, Villager)
4. Fatality (Captain Falcon)
5. Reflex (Wario, Greninja)
5. Scatt (Mega Man)
7. Phuzix (Sheik)
7. SSHQ|GDX (Diddy Kong)

Match Log

Grand Finals

KDG|Stingers (Diddy Kong) vs. Static Manny (Sonic) – 2-3

Losers Finals

KDG|Stingers (Diddy Kong) vs. Player-1 (Diddy Kong) – 3-1

Winners Finals

Player-1 (Diddy Kong, Villager) vs. Static Manny (Sonic) – 0-3

Top 8 Winners

Static Manny (Sonic) vs. Scatt (Mega Man) – 3-1
Player-1 (Diddy Kong) vs. Fatality (Captain Falcon) – 3-2

Top 8 Losers

SSHQ|GDX (Diddy Kong) vs. Reflex (Wario) – 0-3
KDG|Stingers (Diddy Kong) vs. Phuzix (Sheik) – 3-1

Scatt (Mega Man) vs. KDG|Stingers (Diddy Kong) – 0-3
Fatality (Captain Falcon) vs. Reflex (Wario, Greninja) – 3-1

KDG|Stingers (Diddy Kong) vs. Fatality (Captain Falcon) – 3-2

[hr]

Sources: Final Round, UltraDavid, Jarrod Klarhan, Capcom Fighters, Khaos Gaming, DaFeetLee, Joshua McWhorter, NeoGAF, ShinSyn, Team Spooky