SXSW Gaming Fighters Invitational Results

By on March 15, 2015 at 1:50 pm
sxsw-gaming-fightersinvitational-logo-usfiv-poster-622

sxsw-gaming-fightersinvitational-logo-usfiv-poster-622-crop

This weekend, South by South West (SXSW) is putting on its annual Gaming Expo at the Palmer Events Center in Austin, Texas. A part of that festival is the SXSW Fighters Invitational, a three-day event that will pit sixteen of the world’s best Street Fighter players again each other for a share of the $20,000 prize pool.

Players

[column size=”one-half”]

Group A

PH|LPN
EG|K-Brad
EG|Momochi
EG|PR Balrog
TSC|Sanford Kelly
Snake Eyez
MCZ|Tokido
RZR|Xian

[/column] [column size=”one-half” last=”true”]

Group B

MCZ|Daigo Umehara
AVM|GamerBee
DL|Hamad
EG|Justin Wong
Kazunoko
TL|NuckleDu
EG|Ricky Ortiz
FA|Ryan Hart

[/column]

The competition will start with the group stage Friday and Saturday, with players broken down into two groups of eight. The final results of the groups will set the stage for the eight-player, double-elimination bracket stage on Sunday.

If you want to catch the event live, SXSW will be streaming the event on Twitch. If you’re in the Austin area, you can even watch the event as it happens in-person, via the free guest pass.

Watch live video from SXSWGamingEsports on www.twitch.tv

Schedule

sxsw-fighters-invitational-schedule-revised

 

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Bracket Stage

1. EG|Momochi (Ken) – $10,000
2. Kazunoko (Yun) – $4000
3. AVM|GamerBee (Adon, Elena) – $2000
4. MCZ|Tokido (Akuma) – $1500
5. EG|Justin Wong (Rufus, Rose) – $750
5. MCZ|Umehara (Evil Ryu) – $750
7. Xian (Dhalsim, Elena, Poison) – $500
7. EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu) – $500

Match Log

Grand Final

EG|Momochi (Ken) vs. Kazunoko (Yun) – 3-1

Losers Final

AVM|GamerBee (Adon) vs. Kazunoko (Yun) – 1-3

Winners Final

AVM|GamerBee (Adon) vs. EG|Momochi (Ken) – 1-3

Losers Semi-final

MCZ|Tokido (Akuma) vs. Kazunoko (Yun) – 1-3

Top 8 Winners

MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
AVM|GamerBee (Adon) vs. Kazunoko (Yun) – 2-0

Top 8 Losers

EG|Justin Wong (Rufus) vs. RZR|Xian (Elena, Poison) – 2-1
EG|PR Balrog (Balrog) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 1-2

EG|Justin Wong (Rufus) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 1-2

First Round

EG|Justin Wong (Rose) vs. EG|Momochi (Ken) – 1-2
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. RZR|Xian (Dhalsim) – 2-0
AVM|GamerBee (Elena) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 2-1
Kazunoko (Yun) vs. EG|PR Balrog (Balrog) – 2-1

[hr]

Group Stage

Group A

1. EG|Momochi (Ken)
2. MCZ|Tokido (Akuma)
3. RZR|Xian (Poison, Gen, Elena)
4. EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu)
5. TSC|Sanford Kelly (Sagat, Oni)
6. Snake Eyez (Zangief)
7. EG|K-Brad (Cammy, Chun-Li)
8. pH|LPN (Rolento, Cammy, Abel, Oni, Adon)

Momochi, Tokido, Xian, and PR Balrog advance to the bracket stage.

Final Standings

Rank Player Name Team Wins Losses Game ±
1 Momochi EG 6 1 +10
2 Tokido MCZ 6 1 +7
3 Xian RZR 5 2 +4
4 PR Balrog EG 4 3 +1
5 Sanford Kelly TSC 3 4 -3
6 Snake Eyez 3 4 -3
7 K-Brad EG 1 6 -6
8 LPN pH 0 7 -12
Match Log

Day 1

EG|Momochi (Ken) vs. RZR|Xian (Poison) – 2-0
Snake Eyez (Zangief) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 2-0
TSC|Sanford Kelly (Sagat) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1
EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu) vs. pH|LPN (Rolento) – 2-1
Snake Eyez (Zangief) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1
EG|Momochi (Ken) vs. TSC|Sanford Kelly (Oni) – 2-0
EG|PR Balrog (Balrog) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 1-2
RZR|Xian (Poison, Gen) vs. pH|LPN (Abel) – 2-1
EG|PR Balrog (Evil Ryu) vs. RZR|Xian (Gen) – 0-2
MCZ|Tokido (Akuma) vs. TSC|Sanford Kelly (Oni) – 2-0
EG|Momochi (Ken) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-1
pH|LPN (Rolento, Oni) vs. Snake Eyez (Zangief) – 0-2
EG|K-Brad (Cammy) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 1-2
TSC|Sanford Kelly (Sagat) vs. pH|LPN (Cammy) – 2-0

Day 2

Snake Eyez (Zangief) vs. RZR|Xian (Elena) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
Snake Eyez (Zangief) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
RZR|Xian (Poison) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-0
MCZ|Tokido (Akuma) vs. pH|LPN (Rolento) – 2-0
EG|PR Balrog (Balrog) vs. TSC|Sanford Kelly (Oni) – 2-0
pH|LPN (Rolento, Adon) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 0-2
MCZ|Tokido (Akuma) vs. EG|Momochi (Ken) – 2-1
RZR|Xian (Poison) vs. TSC|Sanford Kelly (Sagat) – 2-1
EG|PR Balrog (Balrog) vs. Snake Eyez (Zangief) – 2-1
Snake Eyez (Zangief) vs. TSC|Sanford Kelly (Sagat) – 1-2
MCZ|Tokido (Akuma) vs. RZR|Xian (Elena) – 2-0
EG|Momochi (Ken) vs. pH|LPN (Cammy) – 2-0
EG|PR Balrog (Balrog) vs. EG|K-Brad (Cammy) – 2-0

Group B

1. Kazunoko (Yun)
2. MCZ|Umehara (Evil Ryu)
3. AVM|GamerBee (Adon, Elena)
4. EG|Justin Wong (Rufus, Rose)
5. DL|Hamad (Fei Long)
6. FA|Ryan Hart (Sagat, Ryu, Yun, Decapre)
7. EG|Ricky Ortiz (Rolento, Rufus)
8. TL|NuckleDu (Decapre, Guile)

Kazunoko, Umehara, GamerBee, and Justin Wong advance to the bracket stage.

Final Standings

Rank Player Name Team Wins Losses Game ±
1 Kazunoko   7 0 +13
2 Umehara MCZ 5 2 +6
3 GamerBee AVM 5 2 +4
4 Justin Wong EG 3 4 -2
5 Hamad DL 3 4 -2
6 Ryan Hart FA 3 4 -4
7 Ricky Ortiz EG 1 6 -7
8 NuckleDu TL 1 6 -7
Match Log

Day 1

AVM|GamerBee (Adon) vs. TL|NuckleDu (Decapre) – 0-2
DL|Hamad (Fei Long) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
EG|Ricky Ortiz (Rolento) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 0-2
DL|Hamad (Fei Long) vs. AVM|GamerBee (Elena) – 0-2
Kazunoko (Yun) vs. MCZ|Umehara (Evil Ryu) – 2-0
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. TL|NuckleDu (Guile) – 2-1
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. EG|Justin Wong (Rose) – 2-0
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento) – 2-1
Kazunoko (Yun) vs. TL|NuckleDu (Decapre) – 2-0
DL|Hamad (Fei Long) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento) – 2-1
EG|Justin Wong (Rufus) vs. AVM|GamerBee (Elena) – 0-2
Kazunoko (Yun) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 2-1
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 1-2
DL|Hamad (Fei Long) vs. TL|NuckleDu (Guile) – 2-1

Day 2

FA|Ryan Hart (Ryu) vs. MCZ|Umehara (Evil Ryu) – 0-2
EG|Ricky Ortiz (Rolento) vs. FA|Ryan Hart (Sagat, Yun) – 1-2
FA|Ryan Hart (Yun) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 0-2
FA|Ryan Hart (Sagat, Ryu) vs. DL|Hamad (Fei Long) – 0-2
EG|Justin Wong (Rose, Rufus) vs. TL|NuckleDu (Guile, Decapre) – 2-1
EG|Ricky Ortiz (Rolento, Rufus) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
EG|Justin Wong (Rose) vs. DL|Hamad (Fei Long) – 2-1
TL|NuckleDu (Decapre, Guile) vs. FA|Ryan Hart (Decapre) – 0-2
FA|Ryan Hart (Sagat) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
AVM|GamerBee (Elena) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-1
AVM|GamerBee (Adon) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
TL|NuckleDu (Guile) vs. MCZ|Umehara (Evil Ryu) – 0-2
EG|Justin Wong (Rose, Rufus) vs. Ryan Hart (Sagat) – 1-2
MCZ|Umehara (Evil Ryu) vs. DL|Hamad (Fei Long) – 2-1

Tie-breaker

EG|Justin Wong (Rufus) vs. DL|Hamad (Fei Long) – 2-1

[hr]

Source: SXSW Gaming