Frosty Faustings VII Results

By on January 24, 2015 at 10:30 pm
frostyfaustings-vii-622

frostyfaustings-vii-622-crop

The Midwest will be showing their stuff this Friday and Saturday with the seventh edition of Frost Faustings, coming to you from Northbrook near Chicago, Illinois. With a large number of titles including the latest entry in the Guilty Gear series, this may be the frostiest Faustings yet. Iron Galaxy Studios will also be at Frosty Faustings on Saturday to show off the Killer Instinct newcomer Omen, so if you want to see what KI season two has in store for you, this is a great opportunity. Nobodyexe and BGCallisto will be providing streams for the event, so if you’d like to tune in, check out the streams below.

Nobodyexe

Watch live video from nobodyexe on www.twitch.tv

BGCallisto

Watch live video from bgcallisto on www.twitch.tv

Tournament Line-up

Check Challonge for a full list of brackets.

  • BlazBlue Chronophantasma
  • Divekick
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus R
  • Guilty Gear Xrd -SIGN-
  • Injustice: Gods Among Us
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIII
  • Mystery Tournament
  • Super Retro Legacy Fighter MYSTERY TOURNAMENT: Ultimate Billionaire Fighting 2015 – Subtraction Edition
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Skullgirls
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Ultra Street Fighter IV
  • Under Night In-Birth Exe:Late
Schedule

frostyfaustings-vii-schedule-1

 

frostyfaustings-vii-schedule-2

Results

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

Singles Tournament

1. FF|ElvenShadow (Faust)
2. BananaKen (Elphelt Valentine)
3. Sym (Millia Rage)
4. MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine)
5.  DavidCUE (Zato-1)
5. blackSNAKE (Venom)
7. Shinobi! (Ky Kiske)
7. AKA (Zato-1, Millia Rage)

9. KBnova (Bedman)
9. CORN|AxisTheBeast (Leo Whitefang)
9. KOcast|Beautifuldude (Zato-1)
9. TS|NerdJosh (Faust)
13. Zinac (Faust)
13. Woocash (Sin Kiske)
13. SRM|Leonil (Ramlethal Valentine)
13. Honnou (I-No)

Grand Final

FF|ElvenShadow (Faust) vs. BananaKen (Elphelt Valentine) – 3-0 Reset
FF|ElvenShadow (Faust) vs. BananaKen (Elphelt Valentine) – 3-1

Losers Final

FF|ElvenShadow (Faust) vs. Sym (Millia Rage) – 3-1

Winners Final

Sym (Millia Rage) vs. BananaKen (Elphelt Valentine) – 0-3

Losers Semi-final

FF|ElvenShadow (Faust) vs. MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine) – 2-0

Match Log

Top 8 Winners

BananaKen (Elphelt) vs. DavidCUE (Zato-1) – 2-0
Sym (Millia Rage) vs. blackSNAKE (Venom) – 2-0

Top 8 Losers

FF|ElvenShadow (Faust) vs. Shinobi! (Ky Kiske) – 2-0
MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine) vs. AKA (Zato-1) – 2-1

FF|ElvenShadow (Faust) vs. DavidCUE (Zato-1) – 2-0
blackSNAKE (Venom) vs. MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine) – 0-2

Top 16 Winners

BananaKen (Elphelt Valentine) vs. TS|NerdJosh (Elphelt Valentine) – 2-0
AKA (Millia Rage) vs. DavidCUE (Zato-1) – 0-2
blackSNAKE (Venom) vs. CORN|AxisTheBeast (Leo Whitefang) – 2-0
Sym (Millia Rage) vs. KBnova (Bedman) – 2-1

Top 16 Losers

FF|ElvenShadow (Faust) vs. Zinac (Faust) – 2-0
Woocash (Sin Kiske) vs. Shinobi! (Ky Kiske) – 0-2
KOcast|Beautifuldude (Zato-1) vs. SRM|Leonil (Ramlethal Valentine) – 2-0
MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine) vs. Honnou (I-No) – 2-1

FF|ElvenShadow (Faust) vs. KBnova (Bedman) – 2-0
CORN|AxisTheBeast (Leo Whitefang) vs. Shinobi! (Ky Kiske) – 1-2
KOcast|Beautifuldude (Zato-1) vs. AKA (Zato-1) – 0-2
MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine) vs. TS|NerdJosh (Faust) – 2-1

Team Tournament

1. Platinos Machos – MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine), BananaKen (Elphelt Valentine)
2. Double Faust – Zinac (Faust), FF|ElvenShadow (Faust)
3. Dio’s World – Loli-Zero (Slayer, AKA (Zato-1)
4. Assassinate Bozac – Sym (Millia Rage), blackSNAKE (Venom)

Match Log

Grand Final

Double Faust vs. Platinos Machos – 0-2

FF|ElvenShadow (Faust) vs. BananaKen (Elphelt Valentine)
Zinac (Faust) vs. MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine)

Losers Final

Double Faust vs. Dio’s World – 2-0

Zinac (Faust) vs. Loli-Zero (Slayer)
FF|ElvenShadow (Faust) vs. AKA (Zato-1)

Winners Final

Platinos Machos vs. Double Faust – 2-0

MX|KUSANAGI (Ramlethal Valentine) vs. Zinac (Faust)
BananaKen (Elphelt Valentine) vs. FF|ElvenShadow (Faust)

Losers Semi-final

Assassinate Bozac vs. Dio’s World – 1-2

Sym (Millia Rage) vs. Loli-Zero (Slayer)
blackSNAKE (Venom) vs. AKA (Zato-1)
Sym (Millia Rage) vs. AKA (Zato-1)

[hr]

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. Wolfkrone (C.Viper, Poison)
2. TFA|GERMAN LUGER (Vega)
3. GLB (Ryu)
4. 0ctopus0nFire (Blanka, Adon)
5. A$AP|Rabbito (Juri)
5. SpeedBrkr (El Fuerte)
7. PGFX|ElChakotay (El Fuerte)
7. CORN|alucarD (Hugo, Evil Ryu, Sagat)

9. Spriggan (Adon, Akuma)
9. Holdy (C.Viper, Cammy)
9. TeQneek (Yun)
9. pills (Abel)
13. Steel (Yun)
13. GIANTSWORD|gllty (Makoto, Dhalsim)
13. Ikari Panda (Abel)
13. AkumaZX (Oni)

Match Log

Grand Final

TFA|GERMAN LUGER (Vega) vs. Wolfkrone (Poison, C.Viper) – 3-0
TFA|GERMAN LUGER (Vega) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 1-3

Losers Final

TFA|GERMAN LUGER (Vega) vs. vs. GLB (Ryu) – 3-2

Winners Final

Wolfkrone (C.Viper) vs. GLB (Ryu) – 3-2

Losers Semi-final

TFA|GERMAN LUGER (Vega) vs. 0ctopus0nFire (Blanka, Adon) – 2-1

Top 8 Winners

GLB (Ryu) vs. SpeedBrkr (El Fuerte) – 2-0
TFA|GERMAN LUGER (Vega) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 1-2

Top 8 Losers

PGFX|ElChakotay (El Fuerte) vs. 0ctopus0nFire (Blanka) – 0-2
A$AP|Rabbito (Juri) vs. CORN|alucarD (Sagat) – 2-1

A$AP|Rabbito (Juri) vs. TFA|GERMAN LUGER (Vega) – 1-2
SpeedBrkr (El Fuerte) vs. 0ctopus0nFire (Blanka) – 0-2

Top 16 Winners

SpeedBrkr (El Fuerte) vs. CORN|alucarD (Hugo, Evil Ryu) – 2-0
A$AP|Rabbito (Juri) vs. GLB (Ryu) – 0-2
Wolfkrone (C.Viper) vs. PGFX|ElChakotay (El Fuerte) – 2-0
TFA|GERMAN LUGER (Vega) vs. Spriggan (Adon, Akuma) – 2-0

Top 16 Losers

Steel (Yun) vs. 0ctopus0nFire (Adon, Blanka) – 1-2
GIANTSWORD|gllty (Makoto, Dhalsim) vs. Holdy (C.Viper) – 1-2
Ikari Panda (Abel) vs. TeQneek (Yun) – 1-2
AkumaZX (Oni) vs. pills (Abel) – 1-2

Spriggan (Adon, Akuma) vs. 0ctopus0nFire (Adon, Blanka) – 1-2
PGFX|ElChakotay (El Fuerte) vs. Holdy (Cammy) – 2-1
A$AP|Rabbito (Juri) vs. TeQneek (Yun) – 2-0
pills (Abel) vs. CORN|alucarD (Hugo) – 1-2

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil)
2. GiMMiX (Thor/Frank West/Sentinel)
3. NB|ElitheCurry (Captain America/Nova/Strider Hiryu)
4. TFA|OmGiTzAndre (Wesker/Magneto/Vergil, Magneto/Doctor Doom/Vergil)
5. G4C.IGL|Frankie G (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
5. CORN|ChiefLPZSenpai (Morrigan/Viewtiful Joe/Doctor Doom)
7. kzook (Zero/Magneto/Dante)
7. NB|Double A (Hulk/Nemesis T-Type)

Match Log

Grand Final

CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. GiMMiX (Thor/Frank West/Sentinel) – 3-0

Losers Final

NB|ElitheCurry (Captain America/Nova/Strider Hiryu) vs. GiMMiX (Thor/Frank West/Sentinel) – 0-3

Winners Final

CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. GiMMiX (Thor/Frank West/Sentinel) – 3-0

Losers Semi-final

NB|ElitheCurry (Captain America/Nova/Strider Hiryu) vs. TFA|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil, Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 3-2

Top 8 Winners

TFA|OmGiTzAndre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
kzook (Zero/Magneto/Dante) vs. GiMMiX (Thor/Frank West/Sentinel) – 1-3

Top 8 Losers

G4C.IGL|Frankie G (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. NB|ElitheCurry (Captain America/Nova/Strider Hiryu) – 2-3
NB|Double A (Hulk/Nemesis T-Type/Taskmaster) vs. CORN|ChiefLPZSenpai (Morrigan/Viewtiful Joe/Doctor Doom) – 3-0

kzook (Zero/Magneto/Dante) vs. NB|ElitheCurry (Captain America/Nova/Strider Hiryu) – 1-3
NB|Double A (Hulk/Nemesis T-Type) vs. TFA|OmGiTzAndre (Wesker/Magneto/Vergil) – 1-3

[hr]

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. Lolimaiko (Vatista)
2. MX|KUSANAGI (Yuzuriha)
3. Tiggy (Vatista)
4. Wolfkrone (Hilda)
5. WA|Argenrost (Waldstein)
5. Nobodyexe (Vatista)
7. Heroic_Legacy (Waldstein)
7. Dave O (Gordeau)

Match Log

Grand Final

MX|KUSANAGI (Yuzuriha) vs. Lolimaiko (Vatista) – 1-3

Losers Final

MX|KUSANAGI (Yuzuriha) vs. Tiggy (Vatista) – 3-0

Winners Final

Lolimaiko (Vatista) vs. Tiggy (Vatista) – 3-0

Losers Semi-final

MX|KUSANAGI (Yuzuriha) vs. Wolfkrone (Hilda) – 2-0

Top 8 Winners

Dave O (Gordeau) vs. Tiggy (Vatista) – 1-2
Heroic_Legacy (Waldstein) vs. Lolimaiko (Vatista) – 0-2

Wolfkrone (Hilda) vs. WA|Argenrost (Waldstein) – 2-1
MX|KUSANAGI (Yuzuriha) vs. Nobodyexe (Vatista) – 2-0

Wolfkrone (Hilda) vs. Heroic_Legacy (Waldstein) – 2-0
MX|KUSANAGI (Yuzuriha) vs. Dave O (Gordeau) – 2-0

[hr]

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. BananaKen (Shadow Labrys)
2. CORN|AxisTheBeast (Ken Amada)
3. Grant (Kanji Tatsumi)
4. Dave O (Mitsuru Kirijo)
5. JCS|ShinSyn (Yukari Takeba)
5. Dave O (Mitsuru Kirijo)
7. Tiggy (Yukari Takeba)
7. HoboPC (Minazuki)

Match Log

Grand Final

CORN|AxisTheBeast (Ken Amada) vs. BananaKen (Shadow Labrys) – 1-3 Reset
CORN|AxisTheBeast (Ken Amada) vs. BananaKen (Shadow Labrys) – 0-3

Losers Final

Grant (Kanji Tatsumi) vs. BananaKen (Shadow Labrys) – 1-3

Winners Final

CORN|AxisTheBeast (Ken Amada) vs. BananaKen (Shadow Labrys) – 3-1

Losers Semi-final

Grant (Kanji Tatsumi) vs. Dave O (Mitsuru Kirijo) – 2-0

Top 8 Winners

2B|Miller (Yosuke Hanamura) vs. BananaKen (Shadow Labrys) – 0-2
JCS|ShinSyn (Yukari Takeba) vs. CORN|AxisTheBeast (Ken Amada) – 0-2

Top 8 Losers

Grant (Kanji Tatsumi) vs. Tiggy (Yukari Takeba) – 2-0
HoboPC (Minazuki) vs. Dave O (Mitsuru Kirijo) – 1-2

Grant (Kanji Tatsumi) vs. JCS|ShinSyn (Yukari Takeba) – 2-0
Dave O (Mitsuru Kirijo) vs. 2B|Miller (Yosuke Hanamura) – 2-1

[hr]

ggxxacpr-tournament-622

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. KBnova (Zappa)
2. FF|ElvenShadow (Faust)
3. Woocash (Anji)
4. lark (Juistice)
5. MSong (Robo-Ky)
5. Zinac (Faust)
7. NerdJosh (Faust)
7. KOCast|Beautifuldude (Eddie)

Match Log

Grand Final

KBnova (Zappa) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 1-3 Reset
KBnova (Zappa) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 3-2

Losers Final

Woocash (Anji) vs. FF|ElvenShadow (Faust) – 2-3

Winners Final

FF|ElvenShadow (Faust) vs. KBnova (Zappa) – 1-3

Losers Semi-final

Woocash (Anji) vs. lark (Justice) – 2-0

Top 8 Winners

KBnova (Zappa) vs. lark (Justice) – 2-1
FF|ElvenShadow (Faust) vs. Zinac (Faust) – 2-0

Top 8 Losers

MSong (Robo-Ky) vs. NerdJosh (Faust) – 2-1
Woocash (Anji) vs. KOcast|Beautifuldude (Eddie) – 2-1

MSong (Robo-Ky) vs. lark (Justice) – 1-2
Woocash (Anji) vs. Zinac (Faust) – 2-1

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. Emperor Sleep (Kan-Ra, Glacius)
2. GGA|Dizzy (TJ Combo)
3. Maciaga (Sadira)
4. Rocksteady (Glacius, TJ Combo)
5. ORN|Wulfgangmello (Sabrewulf, Riptor)
5. Fibonacci (Kan-Ra, Sabrewulf, Orchid)
7. Twizted Vizion5 (Sabrewulf)
7. WA|Argenrost (Sadira, Sabrewulf)

Match Log

Grand Final

GGA|Dizzy (TJ Combo) vs. Emperor Sleep (Kan-Ra) – 0-3 Reset
GGA|Dizzy (TJ Combo) vs. Emperor Sleep (Kan-Ra) – 1-3

Losers Final

Maciaga (Sadira) vs. Emperor Sleep (Kan-Ra) – 1-3

Winners Final

Maciaga (Sadira) vs. GGA|Dizzy (TJ Combo) – 0-3

Losers Semi-final

Rocksteady (Glacius, TJ Combo) vs. Emperor Sleep (Kan-Ra) – 0-3

Top 8 Winners

Maciaga (Sadira) vs. Rocksteady (Glacius, Kan-Ra) – 3-0
Emperor Sleep (Kan-Ra, Glacius) vs. GGA|Dizzy (TJ Combo) – 0-3

Top 8 Losers

Twizted Vizion5 (Sabrewulf) vs. Fibonacci (Kan-Ra) – 1-3
CORN|Wulfgangmello (Sabrewulf, Riptor) vs. WA|Argenrost (Sadira, Sabrewulf) – 3-1

Fibonacci (Kan-Ra, Sabrewulf, Orchid) vs. Emperor Sleep (Kan-Ra) – 0-3
Rocksteady (Glacius) vs. CORN|Wulfgangmello (Riptor, Sabrewulf) – 3-1

[hr]

skullgirls-tournament-622

Skullgirls Encore

1. Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella)
2. McPeanuts (Peacock/Big Band)
3. Duckator (Filia/Eliza)
4. Ryden Onkars (Squigly/Cerebella)
5. FuLLBLeeD (Ms. Fortune/Big Band, Ms. Fortune/Fukua/Big Band)
5. Waasiq (Cerebella/Fukua)
7. CATKILLER (Big Band)
7. IGL|NCV (Parasoul/Cerebella)

Match Log

Grand Final

McPeanuts (Peacock/Big Band) vs. Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella) – 1-3

Losers Final

McPeanuts (Peacock/Big Band) vs. Duckator (Filia/Eliza) – 3-1

Winners Final

Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella) vs. Duckator (Filia/Eliza) – 3-1

Losers Semi-final

Ryden Onkars (Squigly) vs. McPeanuts (Peacock/Big Band) – 0-2

Top 8 Winners

Elda Taluda (Painwheel/Ms. Fortune/Cerebella) vs. Ryden Onkars (Squigly/Cerebella) – 2-0
Duckator (Filia/Eliza) vs. McPeanuts (Peacock/Big Band) – 2-0

Top 8 Losers

CATKILLER (Big Band) vs. FuLLBLeeD (Ms. Fortune/Big Band) – 1-2
IGL|NCV (Parasoul/Cerebella) vs. Waasiq (Cerebella/Fukua) – 0-2

McPeanuts (Peacock/Big Band) vs. FuLLBLeeD (Ms. Fortune/Big Band, Ms. Fortune/Fukua/Big Band) – 2-0
Ryden Onkars (Squigly) vs. Waasiq (Cerebella/Fukua) – 2-0

[hr]

injustice-tournament-622

Injustice: Gods Among Us

1. N1kolasss (Ares)
2. GGA|16 Bit (Catwoman)
3. FishAndChips (Aquaman, Superman)
4. AL|Kenshinoyo (Martian Manhunter)
5. WA|Argenrost (Deathstroke, Nightwing, Aquaman)
5. AL|Mod (Superman)
7. Grawlix (Wonder Woman)
7. LesMore

Match Log

Grand Final

N1kolasss (Ares) vs. GGA|16 Bit (Catwoman) – 3-1

Losers Final

GGA|16 Bit (Catwoman) vs. FishAndChips (Superman) – 3-0

Winners Final

GGA|16 Bit (Catwoman) vs. N1kolasss (Ares) – 2-3

Losers Semi-final

FishAndChips (Aquaman) vs. AL|Kenshinoyo (Martian Manhunter) – 3-0

Top 8 Winners

AL|Kenshinoyo (Martian Manhunter) vs. N1kolasss (Ares) – 2-3
AL|Mod (Superman) vs. GGA|16 Bit (Catwoman) – 0-3

Top 8 Losers

Grawlix (Wonder Woman) vs. WA|Argenrost (Deathstroke, Nightwing) – 1-3
FishAndChips vs. LesMore

AL|Kenshinoyo (Martian Manhunter) vs. WA|Argenrost (Deathstroke, Aquaman) – 3-0
FishAndChips (Aquaman) vs. AL|Mod (Superman) – 3-0

[hr]

frostyfaustings-tournament

Super Retro Legacy Fighter MYSTERY TOURNAMENT: Ultimate Billionaire Fighting 2015 – Subtraction Edition

1. MightyMar
2. Heroic_Legacy
3. CORN|alucarD
4. WA|Argenrost
5. pattheflip
5. ArmoredX

Match Log

Grand Final – Capcom vs. SNK 2

Heroic_Legacy (N-Guile/Eagle/Ken, K-Ken/Geese/Sagat) vs. MightyMar (N-Bison/Morrigan/Vega) – 0-3

Losers Final – Tekken Tag Tournament HD

Heroic Legacy (Kazuya/Devil) vs. CORN|alucarD (Devil/Paul) – 2-0

Winners Final

Heroic_Legacy vs. MightyMar

Losers Semi-final – Virtua Fighter IV Evolution

WA|Argenrost (Jacky) vs. CORN|alucarD (Brad) – 0-2

Top 8 Losers – Marvel vs. Capcom (Marvel vs. Capcom Origins)

WA|Argenrost (Strider Hiryu/Ryu) vs. pattheflip (Wolverine/Strider Hiryu) – 2-0
ArmoredX (Strider Hiryu/Ryu) vs. CORN|alucarD (Gambit/Ryu) – 0-2

Sources: Frosty Faustings, Nobodyexe, BGCallisto