Absolute Battle 5 Results

By on November 16, 2014 at 7:30 pm
absolute-battle-5-622x

absolute-battle-5-banner

This weekend Versus Gameplay will bringing to you Absolute Battle 5, one of Texas’s largest fighting game events. AB5 will feature some of the best of Lone Star State and surrounding areas, including DL|FourWude, BT|Angelic, Ranmasama and Boost|Jan as well as quite a few talents from across the US, like EG|Ricky Ortiz, Snake Eyez, Filipino Champ and CTRL|RayRay (Check here for player profiles!). If those unable to attend the event in persons, PandaxGaming will streaming a selection of fighting game events as they happen.

Tournament Games

  • BlazBlue Chronophantasma
  • Dead or Alive 5 Ultimate
  • Injustice: Gods Among Us
  • Killer Instinct
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Super Smash Bros. Melee
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Ultra Street Fighter IV

Featured Events

In addition to the scheduled tournaments, Absolute Battle 5 will have a few featured events.

Ultra Fight Night: Battle in The Pandagon

absolute-battle-5-UFN-Fightcard-Matches

This highlight event pits Texas’s finest against the out-of-towners in the popular Ultra Street Fighter IV and Ultimate Marvel vs. Capcom 3. The fight card for each game is scheduled to begin after completion of the titles’ respective pools.

Ultra Street Fighter IV Redemption Tournament

Tournament play is naturally of a harsh nature. Regardless of the quality of players competing, by the end of the first round of the losers bracket, a quarter of the players who started the tournament will be eliminated. The vast majority of players won’t make it out of their pools. The USFIV Redemption Tournament is a fun way to give players another chance to play in this 32-player single-elimination event limited to non-top 16 players only.

Stream

PandaxGaming, TourneyLocator and SaltyMayhem will be providing a live broadcasts of the fighting game events. Friday kicks off with Ultimate Marvel vs. Capcom team action, with singles pools for the main titles beginning Saturday and wrapping up with finals Sunday.

PandaxGaming

Watch live video from PandaxGaming on www.twitch.tv

Below is a stream schedule for the PandaxGaming Twitch Channel. All times are in Central Standard Time (UTC -6).

absolute-battle-5-streamschedule

 

[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

1. Snake Eyez (Zangief)
2. EG|Ricky Ortiz (Rufus, Poison)
3. DL.WT|Hamad (Fei Long)
4. GOL|Ranmasama (Decapre)
5. BSIDA (Ken, Ryu)
5. VGP|Integra (Ken)
7. VGP|Joe Love (Cody)
7. GOL|Rain (Yun, C.Viper, Guile)

9. Josue (Yang)
9. VGP|Chaotix (Dudley)
9. TSFM|Chuvylicious (Rufus)
9. Fchamp (Dhalsim, Seth)
13. GG|Onisan (Abel)
13. DOD.TWG|Arthur (E.Honda)
13. TFA|German Luger (Vega)
13. GOL|Joe Shyne (Ibuki)

Match Log

Grand Final

Snake Eyez (Zangief) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 3-2 Reset
Snake Eyez (Zangief) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 3-1

Losers Final

Snake Eyez (Zangief) vs. DL.WT|Hamad (Fei Long) – 3-1

Winners Final

Snake Eyez (Zangief) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-3

Losers Semi-final

GOL|Ranmasama (Decapre) vs. DL.WT|Hamad (Fei Long) – 1-2

Top 8 Winners

Snake Eyez (Zangief) vs. GOL|Ranmasama (Decapre) – 2-1
VGP|Integra (Ken) vs. EG|Ricky Ortiz (Poison) – 0-2

Top 8 Losers

VGP|Joe Love (Cody) vs. BSIDA (Ken) – 1-2
GOL|Rain (Guile) vs. DL.WT|Hamad (Fei Long) – 1-2

GOL|Ranmasama (Decapre) vs. BSIDA (Ken, Ryu) – 2-0
VGP|Integra (Ken) vs. DL.WT|Hamad (Fei Long) – 0-2

Top 16 Winners

Fchamp (Dhalsim) vs. Snake Eyez (Zangief) – 1-2
DL.WT|Hamad (Fei Long) vs. GOL|Ranmasama (Decapre) – 0-2
VGP|Chaotix (Dudley) vs. VGP|Integra (Ken) – 0-2
Josue (Yang) vs. EG|Ricky Ortiz (Poison) – 0-2

Top 16 Losers

BSIDA (Ken) vs. GG|Onisan (Abel) – 2-0
DOD.TWG|Arthur (E.Honda) vs. VGP|Joe Love (Cody) – 1-2
TFA|German Luger (Vega) vs. TSFM|Chuvylicious (Rufus) – 0-2
GOL|Joe Shyne (Ibuki) vs. GOL|Rain (Yun, C.Viper) – 1-2

BSIDA (Ken) vs. Josue (Yang) – 2-0
VGP|Joe Love (Cody) vs. VGP|Chaotix (Dudley) – 2-1
DL.WT|Hamad (Fei Long) vs. TSFM|Chuvylicious (Rufus) – 2-1
Fchamp (Seth) vs. GOL|Rain (Yun) – 0-2

Exhibition Matches

VGP|Joe Love (Cody) vs. GOL|Ranmasama (Decapre) – 2-5 ○●●○●●●
DL|Fourwude (Akuma) vs. VGP|Integra (Ken) – 5-3 ○○○●●●○○
VGP|Chaotix (Dudley) vs. Fchamp (Dhalsim) – 5-4 ●○●●●○○○○
DL.WT|Hamad (Fei Long) vs. Snake Eyez (Zangief) – 1-5 ●●○●●●

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Magneto/Dormammu/Doctor Doom)
2. Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar, Haggar/Doctor Doom/Shuma-Gorath)
3. Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.)A
4. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
5. VGP|Fonzo (Zero/Magneto/Phoenix)
5. Danke (Zero/Doctor Doom/Iron Man, Spencer/Iron Man/Doctor Doom, Magneto/Jill/Iron Man)
7. Jumpman (Chris/Amaterasu/Wesker)
7. BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath, Firebrand/Dormammu/Shuma-Gorath)

9. Bubsy (C.Viper/Morrigan/Strider Hiryu, Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu)
9. FGTV|CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
9. GOL|Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. Danke (Zero/Doctor Doom/Iron Man)
9. J-Dog (Hulk/Nemesis T-Type/Sentinel)
13. CC|Jinh (Zero/Dante/Vergil)
13. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
13. Jay (Thor/Haggar/Sentinel)
13. CDC|Young Chow (Taskmaster/Nova/Hawkeye, Taskmaster/Dante/Hawkeye, Hawkeye/Nova/Strider Hiryu, Akuma/Nova/Hawkeye)

Match Log

Grand Final

Boost|Jan (Haggar/Doctor Doom/Shuma-Gorath, Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3

Losers Final

Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) – 3-0

Winners Final

Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar, Haggar/Doctor Doom/Shuma-Gorath) vs. Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3

Losers Semi-final

Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-0

Top 8 Winners

VGP|Fonzo (Zero/Magneto/Phoenix) vs. Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 0-3
Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-0

Top 8 Losers

Jumpman (Chris/Amaterasu/Wesker) vs. Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) – 1-3
BT|Angelic (Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) vs. Danke (Zero/Doctor Doom/Iron Man) – 2-3

Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) vs. VGP|Fonzo (Zero/Magneto/Phoenix) – 3-1
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. Danke (Zero/Doctor Doom/Iron Man, Spencer/Iron Man/Doctor Doom) – 3-0

Top 16 Winners

BT|Angelic (Firebrand/Dormammu/Shuma-Gorath, Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) vs. Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 0-3
VGP|Fonzo (Zero/Magneto/Phoenix) vs. Danke (Spencer/Iron Man/Sentinel, Zero/Doctor Doom/Iron Man) – 3-2
Fchamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) – 3-1
Busby (C.Viper/Morrigan/Strider Hiryu) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 1-3

Top 16 Losers

Jumpman (Chris/Amaterasu/Wesker) vs. CC|Jinh (Zero/Dante/Vergil) – 3-0
FGTV|CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1
GOL|Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. Jay (Thor/Haggar/Sentinel) – 3-0
J-Dog (Hulk/Nemesis T-Type/Sentinel) vs. CDC|Young Chow (Akuma/Nova/Hawkeye, Taskmaster/Nova/Hawkeye) – 3-2

Busby (C.Viper/Morrigan/Strider Hiryu) vs. Jumpman (Chris/Amaterasu/Wesker) – 1-3
Scrubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) vs. FGTV|CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 3-2
GOL|Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. Danke (Zero/Doctor Doom/Iron Man) – 1-3
J-Dog (Hulk/Nemesis T-Type/Sentinel) vs. BT|Angelic (Firebrand/Dormammu/Shuma-Gorath, Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) – 2-3

Exhibition Matches

UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker, Wolverine/Dormammu/Akuma, Wolverine/Wesker/Akuma, Wesker/Morrigan/Phoenix) vs. Terry Bogard (Morrigan/Dante/Strider Hiryu) – 3-7 ○●●○●●○●●●
VGP|Fonzo (Zero/Magneto/Phoenix, Wesker/Magneto/Phoenix, Wolverine/Magneto/Phoenix) vs. BT|Angelic (Firebrand/Dormammu/Shuma-Gorath, Wolverine/Dormammu/Shuma-Gorath) – 3-7 ●○●●●○●●○○●
Busby (C.Viper/Morrigan/Strider Hiryu) vs. Fchamp (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 6-7 ○○●○●●●●○○○●●
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 7-5 ○○○●●○●○●○●○
FGTV|CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. Terry Bogard (Dante/Morrigan/Strider Hiryu) – 4-5 ●●○○●○●○●

[hr]

doa5u-tournament-622

Dead or Alive 5 Ultimate

1. Electrified Man (Helena, Christie, Sarah)
2. Master (Hayabusa, Janne Lee)
3. Sweet Revenge (Gen Fu)
4. Dallaz (Hitomi)

Match Log

Grand Final

Master (Hayabusa, Jann Lee) vs. Electrified Man (Helena) – 1-3 Reset
Master (Hayabusa) vs. Electrified Man (Helena) – 1-3

Losers Final

Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Electrified Man (Helena) – 1-3

Winners Final

Master (Hayabusa) vs. Electrified Man (Sarah, Christie) – 3-1

Losers Semi-final

Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Dallaz (Hitomi) – 2-0

[hr]

p4u2-p4au-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. Sunfish (Akihiko Sanada)
2. Hentai All Night (Yukari Takeba, Rise Kujikawa)
3. ScottieYosh (Kanji Tatsumi)
4. NHK|Woof (Sho)

Match Log

Grand Final

Sunfish (Akihiko Sanada) vs. Hentai All Night (, Yukari Takeba) – 3-1

Losers Final

ScottieYosh (Kanji Tatsumi) vs. Hentai All Night (Yukari Takeba) – 2-3

Winners Final

Sunfish (Kanji Tatsumi) vs. Hentai All Night (Yukari Takeba) – 2-0

Losers Semi-final

ScottieYosh (Kanji Tatsumi) vs. NHK|Woof (Sho) – 2-0

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. IC.EWTH|MyGod88 (Sabrewulf)
2. FChamp (Glacius)
3. Charlie Boy (Orchid, Maya)
4. OL|Greg (Orchid)

Match Log

Grand Final

FChamp (Glacius) vs. IC.EWTH|MyGod88 (Sabrewulf) – 1-3

Losers Final

FChamp (Glacius) vs. Charlie Boy (Orchid, Maya) – 3-2

Winners Final

IC.EWTH|MyGod88 (Sabrewulf) vs. Charlie boy (Orchid, Maya) – 3-1

Losers Semi-final

OL|Greg (Orchid) vs. FChamp (Glacius) – 0-2

[hr]

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. FX.DFW|Wobbles (Ice Climbers)
2. Forward (Sheik, Fox)
3. AG|Arc (Marth)
4. Thoraxe (Marth, Fox)

Match Log

Grand Final

Forward (Fox, Sheik) vs. FX.DFW|Wobbles (Ice Climbers) – 1-3

Losers Final

Forward (Sheik, Fox) vs. AG|Arc (Marth) – 3-1

Winners Final

FX.DFW|Wobbles (Ice Climbers) vs. AG|Arc (Marth) – 3-1

Losers Semi-final

Forward (Fox) vs. Thoraxe (Fox, Marth) – 3-0

Winners Semi-final

Forward (Sheik) vs. AG|Arc (Marth) – 1-3
FX.DFW|Wobbles (Ice Climbers) vs. Thoraxe (Marth, Fox) – 3-0

Sources: Versus Gameplay, PandaxGaming, TourneyLocator