The Fall Classic 2014 Results

By on October 12, 2014 at 7:00 pm
TFC2014_622x320

TFC_tournament_banner

The weekend, the fighting game action moves to the US East Coast with The Fall Classic 2014. Streaming live from Raleigh, North Carolina, TFC 2014 will play host to a couple of important tournaments. First up is the final North American Premier tournament of the Capcom Pro Tour for Ultra Street Fighter IV.  As such, multiple top players  such as RZR|Xian, EG|PR Balrog, EG|Ricky Ortiz, EG|KBrad, Twitch|Mike Ross, eSports Max|Tampa Bison, MOR|Rico Suave, and r/Kappa.FGC|Pepeday will be in attendance, fighting for that final guaranteed slot for the Finals this December.

TFC 2014 also hosts the culmination of Koei-Tecmo’s “Road to the Fall Classic 2014” tournament series for Dead Or Alive 5 Ultimate. As such, top DOA5U players such as RG|Sonic Fox, MC|Kwiggle, HajinShinobi, ElectrifiedMann, lopedo, Master, and more will be fighting for the championship.

In addition to these, a plethora of other games will be played at the event.

Tournament Games

  • Ultra Street Fighter IV (Capcom Pro Tour Premier)
  • Dead or Alive 5 Ultimate (Road to the Fall Classic Final)
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Blazblue: Chronophantasma
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Injustice: Gods Among Us
  • Killer Instinct
  • Mortal Kombat
  • Super Smash Bros. Brawl
  • Super Smash Bros. Melee
  • Project M
  • Soul Calibur V
  • King of Fighters XIII
  • Under Night IN-BIRTH Exe:Late
  • Guilty Gear XX Accent Core +R
  • Arcana Heart 3: Love Max
  • Street Fighter III 3rd Strike

The brackets for all these games are available over over at the official Challonge page.

Schedule

Stream Schedule

tfcstream-final2

Super Smash Bros. Event Schedule

smashtfc

Streams

Team Spooky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv
Capcom Fighters

Watch live video from CapcomFighters on www.twitch.tv

Bifuteki

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

FunkyP

Watch live video from FunkyP on www.twitch.tv

Kombat Network

Watch live video from KombatNetwork on www.twitch.tv

[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Singles Tournament

1. Snake Eyez (Zangief)
2. RZR|Xian (Gen, Poison, Sagat)
3. PIE|Smug (Dudley)
4. bTri|Nuckledu (Guile, Decapre)
5. r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte)
5. TheSteamCo|Sanford Kelly (Sagat, Oni)
7. Dieminion (Guile)
7. 801 strider (Abel)

9. iPeru (El Fuerte)
9. MOR|Rico Suave (Abel, M.Bison)
9. EG|K-Brad (Cammy, Chun-Li)
9. CJ Truth (Fei Long)
13. DL|FourWude (Akuma)
13. eSportsMax|Tampa Bison (M.Bison)
13. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)
13. EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu)

17. DSC|Sonyono (Dudley, C.Viper, Ibuki)
17. Shotty (Ryu)
17. KIT|Nice1 (Guy)
17. Neonine (Rose)
17. PIE|PoeM (Decapre, Balrog)
17. KIT|Potato Salad (Abel)
17. EG|Ricky Ortiz (Rufus, Poison)
17. Zaferino (Fei Long)
25. Afterdeath (Zangief)
25. MX|Mad (El Fuerte)
25. sann
25. Red Panda|Knuckledust (Abel)
25. TS|Sabin (Rose)
25. Crespo (Balrog, Dee Jay)
25. Perfect Legend (Yun, Akuma)
25. Red Panda|Killanator (Zangief)

Snake Eyez qualifies for Capcom Cup 2014, December 13 in San Francisco, California.

Match Log

Grand Final

Snake Eyez (Zangief) vs. RZR|Xian (Gen, Sagat) – 3-2 Reset
Snake Eyez (Zangief) vs. RZR|Xian (Sagat, Poison, Gen) – 3-0

Losers Final

PIE|Smug (Dudley) vs. Snake Eyez (Zangief) – 1-2

Winners Final

PIE|Smug (Dudley) vs. RZR|Xian (Gen) – 0-2

Losers Semi-final

bTri|Nuckledu (Guile) vs. Snake Eyez (Zangief) – 0-2

Top 8 Winners

TheSteamCo|Sanford Kelly (Oni) vs. RZR|Xian (Poison) – 0-2
PIE|Smug (Dudley) vs. bTri|Nuckledu (Guile, Decapre) – 2-0

Top 8 Losers

r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte) vs. Dieminion (Guile) – 2-1
801 strider (Abel) vs. Snake Eyez (Zangief) – 0-2

bTri|Nuckledu (Decapre) vs. r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte) – 2-1
TheSteamCo|Sanford Kelly (Sagat) vs. Snake Eyez (Zangief) – 1-2

Top 16 Winners

MOR|Rico Suave (Abel) vs. RZR|Xian (Gen) – 0-2
iPeru (El Fuerte) vs. TheSteamCo|Sanford Kelly (Oni) – 1-2
801 strider (Abel) vs. PIE|Smug (Dudley) – 0-2
EG|K-Brad (Cammy) vs. bTri|Nuckledu (Guile) – 0-2

Top 16 Losers

Dieminion (Guile) vs. DL|FourWude (Akuma) – 2-0
eSportsMax|Tampa Bison (M.Bison) vs. r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte) – 0-2
Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. Snake Eyez (Zangief) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu) vs. CJ Truth (Fei Long) – 1-2

iPeru (El Fuerte) vs. Dieminion (Guile) – 0-2
MOR|Rico Suave (Abel) vs. r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte) – 0-2
Snake Eyez (Zangief) vs. EG|K-Brad (Chun-Li) – 2-0
801 strider (Abel) vs. CJ Truth (Fei Long) – 2-0

Top 32 Winners

CJ Truth (Fei Long) vs. RZR|Xian (Gen) – 0-2
MOR|Rico Suave (Abel) vs. EG|PR Balrog (Evil Ryu) – 2-1
Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. iPeru (El Fuerte) – 1-2
TheSteamCo|Sanford Kelly (Sagat) vs. Snake Eyez (Zangief) – 2-1
eSportsMax|Tampa Bison (Bison) vs. 801 strider (Abel) – 0-2
PIE|Smug (Dudley) vs. r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte) – 2-1
bTri|Nuckledu (Guile) vs. Dieminion (Guile) – 2-1
EG|K-Brad (Cammy) vs. DL|FourWude (Akuma) – 2-0

Top 32 Losers

DSC|Sonyono vs. Afterdeath
Shotty vs. MX|Mad
KIT|Nice1 vs. sann
Red Panda|Knuckledust vs. Neonine
PIE|PoeM vs. TS|Sabin
KIT|Potato Salad vs. Crespo
Perfect Legend vs. EG|Ricky Ortiz
Zaferino vs. Red Panda|Killanator

DSC|Sonyono (Ibuki) vs. DL|FourWude (Akuma) – 1-2
Dieminon vs. Shotty
r/Kappa.FGC|Pepeday vs. KIT|Nice1
eSportsMax|Tampa Bison vs. Neonine
Snake Eyez (Zangief) vs. PIE|PoeM (Decapre,Balrog) – 2-0
Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. KIT|Potato Salad (Abel) – 2-0
EG|PR Balrog vs. EG|Ricky Ortiz
CJ Truth vs. Zaferino

Edition Select Tournament

1. 801 strider (SFIV-Abel, SSFIV AE-Yang)
2. TheSteamCo|Sanford Kelly (SFIV-Sagat)
3. r/Kappa.FGC|Pepeday (USFIV-El Fuerte)
4. bTri|Nuckledu (SSFIV 2012-Cammy, USFIV-Decapre)
5. PIE|PoeM (USFIV-Decapre)
5. PI|Foomy (SSFIV 2012-Sakura, SFIV-Akuma)

Match Log

Grand Final

801 strider (SFIV-Abel) vs. TheSteamCo|Sanford Kelly (SFIV-Sagat) – 3-1

Losers Final

r/Kappa.FGC|Pepeday (USFIV-El Fuerte) vs. TheSteamCo|Sanford Kelly (SFIV-Sagat) – 1-3

Winners Final

r/Kappa. FGC|Pepeday (USFIV-El Fuerte) vs. 801 strider (SFIV-Abel) – 1-3

Losers Semi-finals

bTri|Nuckledu (SSFIV 2012-Cammy) vs. TheSteamCo|Sanford Kelly (SFIV-Sagat) – 1-2

Top 8 Winners

801 strider (SSFIV AE-Yang) vs. PI|Foomy (SFIV-Akuma, SSFIV 2012-Sakura) – 2-0
r/Kappa.FGC|Pepeday (USFIV-El Fuerte) vs. PIE|PoeM (USFIV-Decapre) – 2-0

Top 8 Losers

TheSteamCo|Sanford Kelly (SFIV-Sagat) vs. PIE|PoeM (USFIV-Decapre) – 2-1
bTri|Nuckledu (SSFIV 2012-Cammy) vs. PI|Foomy (SSFIV 2012-Sakura) – 2-1

Exhibitions

r/Kappa.FGC|Pepeday (El Fuerte) vs. Snake Eyez (Zangief) – 10-8 ○●○○●○●○○●●○●○●●○○

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles Tournament

1. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante)
2. Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar, Haggar/Doctor Doom/Shuma-Gorath)
3. CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper, Wesker/Doctor Doom/Phoenix, C.Viper/Doctor Doom/Phoenix)
4. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
5. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu)
5. MTY.MOB|Green Ace (Trish/Doctor Doom/Dante)
7. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
7. CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix)

9. AsianDemon (Wolverine/Doctor Doom/Akuma, Haggar/Doctor Doom/Akuma)
9. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
9. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix, Wolverine/Wesker/Akuma)
9. FR|Roachking (Wesker/Haggar/Phoenix, Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Wesker/Haggar/Magneto)
13. KIT|Potato Salad (Spencer/Taskmaster/Doctor Doom, Spencer/Taskmaster/Super-Skrull)
13. pokchop (Spencer/Frank West/Dante)
13. Remy Martin (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
13. Tong (Hulk/Sentinel/Haggar)

Match Log

Grand Final

Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 1-3

Losers Final

Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. CTRL|Unkn0wn (C.Viper/Doctor Doom/Phoenix, Wesker/Sentinel/C.Viper) – 3-0

Winners Final

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. CTRL|Unkn0wn (Wesker/Doctor Doom/Phoenix) – 3-2

Losers Semi-final

Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-2

Top 8 Winners

CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-1
Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar, Haggar/Doctor Doom/Shuma-Gorath) vs. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 1-3

Top 8 Losers

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-0
CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) vs. MTY.MOB|Green Ace (Trish/Doctor Doom/Dante) – 2-3

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-1
Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. MTY.MOB|Green Ace (Trish/Doctor Doom/Dante) – 3-1

Top 16 Winners

CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. MTY.MOB|Green Ace (Trish/Doctor Doom/Dante) – 3-2
CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) vs. Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 2-3
CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-2
Boost|Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-1

Top 16 Losers

KIT|Potato Salad (Spencer/Taskmaster/Doctor Doom, Spencer/Taskmaster/Super-Skrull) vs. AsianDemon (Haggar/Doctor Doom/Wesker, Wolverine/Doctor Doom/Wesker) – 1-3
pokchop (Spencer/Frank West/Dante) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 1-3
UVG.SL|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. Remy Martin (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 3-0
Tong (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. FR|Roachking (Wesker/Haggar/Phoenix) – 0-3

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. AsianDemon (Wolverine/Doctor Doom/Wesker) – 3-1
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) vs. UVG.SL|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1
MTY.MOB|Green Ace (Trish/Doctor Doom/Dante) vs. FR|Roachking (Wesker/Haggar/Phoenix) – 3-2

3on3 Team Tournament

1. #bodied – GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante), sumbrownkid (Wolverine/Dante/Akuma), Marvelo (Zero/Doctor Doom/Dante)
2. 3 Black Guys – RoachKing (Wesker/Haggar/Phoenix), Tong (Hulk/Sentinel/Haggar), Allen (Wolverine/Doctor Doom/Wesker)
3. Orlando
3. Oreo Cookie

Match Log

Grand Final

#bodied vs. 3 Black Guys – 3-2

sumbrownkid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. Allen (Wolverine/Doctor Doom/Wesker)
sumbrownkid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. Tong (Hulk/Sentinel/Haggar)
Marvelo (Zero/Doctor Doom/Dante) vs. Tong (Hulk/Sentinel/Haggar)
GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante) vs. Tong (Hulk/Sentinel/Haggar)
GreenAce (Trish/Doctor Doom/Dante) vs. RoachKing (Wesker/Haggar/Phoenix)

Semi-finals

#bodied vs. Orlando – 3-0

sumbrownkid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. (Firebrand/Iron Man/Doctor Doom)
sumbrownkid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. (Zero/Dante/Vergil)
sumbrownkid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu)

3 Black Guys vs. Oreo Cookie – 3-1

Tong (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. (Thor/Doctor Doom/Vergil)
Allen (Wolverine/Doctor Doom/Wesker) vs. (Thor/Doctor Doom/Vergil)
Allen (Wolverine/Doctor Doom/Wesker) vs. (Nova/Spencer/Doctor Doom)
Allen (Wolverine/Doctor Doom/Wesker) vs. (Zero/Vergil/Dante)

[hr]

doa5u-tournament-622

Dead or Alive 5 Ultimate

1. MC|Kwiggles (Christie)
2. XcaliburBladeZ (Helena, Alpha-152)
3. RG|SonicFox (Marie Rose, Christie)
4. Gehaktbal (Rachel, Zack)
5. Master (Hayabusa)
5. lopedo (Rachel, Jann Lee)
7. NinjaCW (Nyotengu)
7. Perfect Legend (Gen Fu, Jann Lee, Hayate)

Match Log

Grand Finals

XcaliburBladeZ (Helena, Alpha-152) vs. MC|Kwiggles (Christie) – 2-3 Reset
XcaliburBladeZ (Alpha-152, Helena) vs. MC|Kwiggles (Christie) – 1-3

Losers Final

RG|SonicFox (Marie Rose, Christie) vs. MC|Kwiggles (Christie) – 0-3

Winners Final

RG|SonicFox (Marie Rose) vs. XcaliburBladeZ (Alpha-152, Helena) – 2-3

Losers Semi-final

Gehaktbal (Zack) vs. MC|Kwiggles (Christie) – 1-2

Top 8 Winners

RG|Sonic Fox (Marie Rose) vs. MC|Kwiggles (Christie) – 2-0
XcaliburBladeZ (Helena) vs. Master (Hayabusa) – 2-0

Top 8 Losers

NinjaCW (Nyotengu) vs. Gehaktbal (Rachel) – 0-2
Perfect Legend (Gen Fu, Hayate) vs. lopedo (Rachel) – 0-2

Master (Hayabusa) vs. Gehaktbal (Zack) – 1-2
lopedo (Rachel, Jann Lee) vs. MC|Kwiggles (Christie) – 0-2

[hr]

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. Solechris (Linne)
2. TS|Sabin (Hilda)
3. RG|SonicFox (Carmine)
4. Eshi (Hilda)
5. Coma (Hilda, Linne)
5. WA|Argenrost (Waldstein, Merkava)
7. Shinso Beam (Eltnum)
7. CTRL|Flux (Vatista)

Match Log

Grand Final

TS|Sabin (Hilda) vs. Solechris (Linne) – 0-3

Losers Final

TS|Sabin (Hilda) vs. RG|SonicFox (Carmine) – 3-0

Winners Final

Solechris (Linne) vs. RG|SonicFox (Carmine) – 3-2

Losers Semi-final

TS|Sabin (Hilda) vs. Eshi (Hilda) – 2-0

Top 8 Winners

RG|SonicFox (Carmine) vs. TS|Sabin (Hilda) – 2-0
Solechris (Linne) vs. Eshi (Hilda) – 2-0

Top 8 Losers

Coma (Hilda) vs. Shinso Beam (Eltnum) – 2-0
CTRL|Flux (Vatista) vs. WA|Argenrost (Waldstein) – 0-2

Coma (Hilda, Linne) vs. TS|Sabin (Hilda) – 0-2
WA|Argenrost (Waldstein, Merkava) vs. Eshi (Hilda) – 0-2

[hr]

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. CT|ESAM (Samus)
2. $mike (Captain Falcon)
3. Kaeon (Fox)
4. SS|Fullmetal (Marth)
5. Jwill (Sheik)
5. Prof (Mewtwo, Sheik, Marth)
7. NEG|Dark Hart (Fox)
7. Tah.(Marth)

Match Log

Grand Final

$mike (Captain Falcon) vs. CT|ESAM (Samus) – 1-3

Losers Final

$mike (Captain Falcon) vs. Kaeon (Fox) – 3-1

Winners Final

$mike (Captain Falcon) vs. CT|ESAM (Samus) – 0-3

Losers Semi-final

SS|Fullmetal (Marth) vs. Kaeon (Fox) – 1-3

Top 8 Winners

$mike (Captain Falcon) vs. Prof (Sheik, Mewtwo) – 3-0
Kaeon (Fox) vs. CT|ESAM (Samus) – 1-3

Top 8 Losers

NEG|Dark Hart (Fox) vs. Jwill (Sheik) – 1-2
SS|Fullmetal (Marth) vs. Tah.(Marth) – 2-0

Jwill (Sheik) vs. Kaeon (Fox) – 0-2
SS|Fullmetal (Marth) vs. Prof (Marth, Mewtwo) – 2-0

[hr]

project-m-tournament

Project M

1. CT|ESAM (Samus)
2. Kaeon (Fox)
3. Kai (Sonic, Diddy Kong)
4. iLove (Fox)

Match Log

Grand Final

Kaeon (Fox) vs. CT|ESAM (Samus) – 0-3

Losers Final

Kaeon (Fox) vs. Kai (Diddy Kong, Sonic) – 3-0

Winners Final

Kai (Sonic, Diddy Kong) vs. CT|ESAM (Samus) – 0-3

Losers Semi-final

Kaeon (Fox) vs. iLove (Fox) – 3-1

[hr]

injustice-tournament-622

Injustice: Gods Among Us

1. RG|SonicFox (Batgirl)
2. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter)
3. RM|HoneyBee (The Flash)
4. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter)
5. Perfect Legend (Batman, Doomsday)
5. KIT|Forever King (Batman, Doomsday)
7. Trepound (Hawkgirl)
7. AK.EMPR|Saltface (Doomsday, Harley Quinn)

9. RM.KN.EMP|KDZ (Superman, Wonder Woman)
9. AKRM|Dreamsword (Raven)
9. AKRM|Stormthegates (Martian Manhunter)
9. Zyphox (The Flash)
13. MOR|Rico Suave (Aquaman)
13. Decay (Lobo)
13. PTH.RM|Mr Aquaman (Ares, Aquaman)
13. RM.PTH|Captain Oxygen (Lobo)

Match Log

Grand Final

RG|SonicFox (Batgirl) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 3-1

Losers Final

RM|HoneyBee (The Flash) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 0-3

Winners Final

RM|HoneyBee (The Flash) vs. RG|Sonic Fox (Batgirl) – 1-3

Losers Semi-final

RM|Biohazard (Bane) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 0-3

Top 8 Winners

Perfect Legend (Doomsday, Batman) vs. RG|SonicFox (Batgirl) – 1-2
RM|HoneyBee (The Flash) vs. KIT|Forever King (Batman) – 3-2

Top 8 Losers

RM|Biohazard (Bane) vs. Trepound (Hawkgirl) – 3-1
AK.EMPR|Saltface (Doomsday) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 1-3

Perfect Legend (Batman) vs. RM|Biohazard (Bane) – 1-3
KIT|Forever King (Doomsday, Batman) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 1-3

Top 16 Winners

Perfect Legend (Doomsday) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 3-0
RG|SonicFox (Batgirl) vs. EMPR|Saltface (Harley Quinn) – 3-1
KIT|Forever King (Batman) vs. Trepound (Hawkgirl) – 3-1
RM|HoneyBee (The Flash) vs. RM.KN.EMP|KDZ (Superman, Wonder Woman) – 3-0

Top 16 Losers

RM|Biohazard (Bane) vs. MOR|Rico Suave (Aquaman) – 3-0
AKRM|Dreamsword (Raven) vs. Decay (Lobo) – 3-2
AKRM|Stormthegates (Martian Manhunter) vs. PTH.RM|Mr Aquaman (Ares, Aquaman) – 3-0
RM.PTH|Captain Oxygen (Lobo) vs. Zyphox (The Flash) – 0-3

RM|Biohazard (Bane) vs. RM.KN.EMP|KDZ (Superman) – 3-1
Trepound (Hawkgirl) vs. AKRM|Dreamsword (Raven) – 3-2
AKRM|Stormthegates (Martian Manhunter) vs. EMPR|Saltface (Doomsday) – 1-3
EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) vs. Zyphox (The Flash) – 3-0

[hr]

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament

1. NG|Obscure (Alisa/Wang)
2. AXG.PI|KoDee (Kazuya/Heihachi)
3. pokchop (Bryan/Bruce)
4. TI|Fighting GM (Lee/Violet)
5. TA|Gamble(Leo/Lei)
5. Mr Taxi (Miharu/Anna, Michelle Chang/Anna, Miharu/Xiaoyu)
7. Ace Unlimited (Jin/Jun)
7. Ling Massacre (Xiaoyu/Wang)

Match Log

Grand Final

AXG.PI|KoDee (Kazuya/Heihachi) vs. NG|Obscure (Alisa/Wang) – 3-2 Reset
AXG.PI|KoDee (Kazuya/Heihachi) vs. NG|Obscure (Alisa/Wang) – 2-3

Losers Final

pokchop (Bryan/Bruce) vs. AXG.PI|KoDee (Kazuya/Heihachi) – 1-3

Winners Final

pokchop (Bryan/Bruce) vs. NG|Obscure (Alisa/Wang) – 1-3

Losers Semi-final

AXG.PI|KoDee (Kazuya/Heihachi) vs. TI|Fighting GM (Lee/Violet) – 3-0

Top 8 Winners

pokchop (Bryan/Bruce) vs. TI|Fighting GM (Lee/Violet) – 3-0
NG|Obscure (Alisa/Wang) vs. AXG.PI|KoDee (Heihachi/Kazuya) – 3-2

Top 8 Losers

Ace Unlimited (Jin/Jun) vs. TA|Gamble(Leo/Lei) – 2-3
Ling Massacre (Xiaoyu/Wang) vs. Mr Taxi (Michelle Chang/Anna, Miharu/Anna) – 1-3

AXG.PI|KoDee (Heihachi/Kazuya) vs. TA|Gamble(Leo/Lei) – 3-1
Mr Taxi (Miharu/Anna, Miharu/Xiaoyu) vs. TI|Fighting GM (Lee/Violet) – 2-3

[hr]

ggxxacpr-tournament-622

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. Blake&White (Order Sol)
2. B.Z.B (Chipp)
3. Jin (Dizzy, Millia)
4. PacStrife (Sol)
5. testamentlol (Slayer)
5. Eshi (Justice)
7. Iceman (Eddie)
7. GSD|Boss Gordo (Dizzy)

Match Log

Grand Finals

B.Z.B (Chipp) vs. Blake&White (Order Sol) – 0-3 Reset
B.Z.B (Chipp) vs. Blake&White (Order Sol) – 0-3

Losers Final

Jin (Dizzy) vs. Blake&White (Order Sol) – 0-3

Winners Final

Jin (Dizzy) vs. B.Z.B (Chipp) – 1-3

Losers Semi-finals

Blake&White (Order Sol) vs. PacStrife (Sol) – 2-0

Top 8 Winners

Jin (Millia, Dizzy) vs. Eshi (Justice) – 2-1
testamentlol (Slayer) vs. B.Z.B (Chipp) – 0-2

Top 8 Losers

Blake&White (Order Sol) vs. Iceman (Eddie) – 2-1
GSD|Boss Gordo (Dizzy) vs. PacStrife (Sol) – 0-2

testamentlol (Slayer) vs. Blake&White (Order Sol) – 0-2
Eshi (Justice) vs. PacStrife (Sol) – 1-2

p4u2-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. TS|LordKnight (Margaret)
2. RG|SonicFox (Marie)
3. Coma (Shadow-Chie Satonaka)
4. VR-Raiden (Ken Amada)
5. DaikenXDan (Mitsuru Kirijo)
5. Enigma (Aegis)
7. Akira (Tohru Adachi)
7. Wyvern Lord (Aegis)

Match Log

Grand Final

TS|LordKnight (Margaret) vs. RG|SonicFox (Marie) – 2-3 Reset
TS|LordKnight (Margaret) vs. RG|SonicFox (Marie) – 3-0

Losers Final

Coma (Shadow-Chie Satonaka) vs. RG|Sonic Fox (Marie) – 0-3

Winners Final

TS|LordKnight (Margaret) vs. RG|SonicFox (Marie) – 0-3

Losers Semi-final

VR-Raiden (Ken Amada) vs. Coma (Shadow-Chie Satonaka) – 0-2

Top 8 Winners

TS|LordKnight (Margaret) vs. VR-Raiden (Ken Amada) – 2-0
Coma (Shadow-Chie Satonaka) vs. RG|Sonic Fox (Marie) – 0-2

Top 8 Losers

Akira (Tohru Adachi) vs. DaikenXDan (Mitsuru Kirijo) – 1-2
Wyvern Lord (Aegis) vs. Enigma (Aegis) – 0-2

Coma (Shadow-Chie Satonaka) vs. DaikenXDan (Mitsuru Kirijo) – 2-0
VR-Raiden (Ken Amada) vs. Enigma (Aegis) – 2-1

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. TheSteamCo|CDjr (TJ Combo)
2. GnarlyFeats NS (Orchid)
3. Gimpy NS (Orchid)
4. PaulB (Sabrewulf)
5. EG|PR Balrog (Orchid)
5. RM|CLOUD (Glacius)
7. MOR|Rico Suave (Fulgore)
7. IC.EWTH|A$AP Ricky 88 (Fulgore)

Match Log

Grand Final

GnarlyFeats NS (Orchid) vs. TheSteamCo|CDjr (TJ Combo) – 1-3

Losers Final

GnarlyFeats NS (Orchid) vs. Gimpy NS (Orchid) – 3-2

Winners Final

GnarlyFeats NS (Orchid) vs. TheSteamCo|CDjr (TJ Combo) – 0-3

Losers Semi-final

Gimpy NS (Orchid) vs. PaulB (Sabrewulf) – 2-0

Top 8 Winners

Gimpy NS (Orchid) vs. TheSteamCo|CDjr (TJ Combo) – 1-2
GnarlyFeats NS (Orchid) vs. RM|CLOUD (Glacius) – 2-1

Top 8 Losers

EG|PR Balrog (Orchid) vs. MOR|Rico Suave (Fulgore) – 2-1
IC.EWTH|A$AP Ricky 88 (Fulgore) vs. PaulB (Sabrewulf) – 0-2

EG|PR Balrog (Orchid) vs. Gimpy NS (Orchid) – 0-2
RM|CLOUD (Glacius) vs. PaulB (Sabrewulf) – 0-2

[hr]

scv-tournament-622

SoulCalibur V

1. TNG|Weedgod Julie sempai (Maxi)
2. IV Wind (Mitsurugi)
3. KOA|ZeroEffect (Leixia)
4. KOA|Cross of Ravens (Algol)
5. KOA|Babyless (Pyrrha)
5. Rikuto (Astaroth)
7. KOA|Jon Nitti (Pyrrha)
7. KOA|Hon Si Zi (Hilde)

Match Log

Grand Final

IV Wind (Mitsurugi) vs. TNG|Weedgod Julie sempai (Maxi) – 1-3

Losers Final

IV Wind (Mitsurugi) vs. KOA|ZeroEffect (Leixia) – 3-1

Winners Final

TNG|Weedgod Julie sempai (Maxi) vs. KOA|ZeroEffect (Leixia) – 3-0

Losers Semi-final

IV Wind (Mitsurugi) vs. KOA|Cross of Ravens (Algol) – 3-0

Top 8 Winners

TNG|Weedgod Julie sempai (Maxi) vs. KOA|Cross of Ravens (Algol) – 3-0
KOA|ZeroEffect (Leixia) vs. Rikuto (Astaroth) – 3-2

Top 8 Losers

KOA|Jon Nitti (Pyrrha) vs. IV Wind (Mitsurugi) – 1-3
KOA|Hon Si Zi (Hilde) vs. KOA|Babyless (Pyrrha) – 1-3

KOA|Cross of Ravens (Algol) vs. KOA|Babyless (Pyrrha) – 3-1
IV Wind (Mitsurugi) vs. Rikuto (Astaroth) – 3-1

[hr]

bbcp-tournament-622

BlazBlue Chronophantasma

1. Eshi (Amane)
2. Raid Eagle (Bullet)
3. PoppaRocks (Bullet)
4. Peter C (Ragna)
5. Moonjayde (Litchi)
5. Basedwaffle (Bang)
7. White Trash Tager (Tager)
7. DaikenXDan (Jin)

Match Log

Grand Final

Eshi (Amane) vs. Raid Eagle (Bullet) – 3-2

Losers Final

PoppaRocks (Bullet) vs. Raid Eagle (Bullet) – 0-3

Winners Final

Eshi (Amane) vs. Raid Eagle (Bullet) – 3-0

Losers Semi-final

PoppaRocks (Bullet) vs. Peter C (Ragna) – 2-0

Top 8 Winners

Eshi (Amane) vs. White Trash Tager (Tager) – 2-0
PoppaRocks (Bullet) vs. Raid Eagle (Bullet) – 1-2

Top 8 Losers

DaikenXDan (Jin) vs. Moonjayde (Litchi) – 2-1
Basedwaffle (Bang) vs. Peter C (Ragna) – 0-2

White Trash Tager (Tager) vs. Peter C (Ragna) – 0-2
PoppaRocks (Bullet) vs. DaikenXDan (Jin) – 2-1

[hr]

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate)
2. Solechris (Mr. Karate/Duo Lon/Kim, Mr. Karate/Benimaru/Kim, Duo Lon/Mr. Karate/Benimaru)
3. Pac Strife (King/EX Kyo/Vice)
4. Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim)
5. Lazy Dingo (Mature/Leona/Iori, Terry/Leona/Iori)
5. PWS|Brent (Athena/Terry/Mai, Athena/Mai/Elisabeth)
7. PI|Foomy (EX Kyo/Mr. Karate/Vice)
7. Red Panda Game Wizard (King/Benimaru/Kim)

Match Log

Grand Final

RZR|Xian (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate) vs. Solechris (Mr. Karate/Duo Lon/Kim, Duo Lon/Mr. Karate/Benimaru) – 3-2

Losers Final

Pac Strife (King/EX Kyo/Vice) vs. Solechris (Mr. Karate/Duo Lon/Kim) – 0-2

Winners Final

Pac Strife (King/EX Kyo/Vice) vs. RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) – 0-2

Losers Semi-final

Solechris (Mr. Karate/Duo Lon/Kim) vs. Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim) – 2-0

Match Log

Top 8 Winners

RZR|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. Solechris (Mr. Karate/Benimaru/Kim) - 2-0
Pac Strife (King/EX Kyo/Vice) vs. Lazy Dingo (Mature/Leona/Iori) - 2-0

Top 8 Losers

PI|Foomy (EX Kyo/Mr. Karate/Vice) vs. Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim) - 1-2
Red Panda Game Wizard (King/Benimaru/Kim) vs. PWS|Brent (Athena/Terry/Mai) - 1-2

Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim) vs. Lazy Dingo (Mature/Leona/Iori) - 2-0
Solechris (Mr. Karate/Benimaru/Kim) vs. PWS|Brent (Athena/Mai/Elisabeth) - 2-0

[hr]

Sources: The Fall Classic, Team Spooky, bifuteki, Kombat Network, Capcom Fighters

Shoryuken's long time news hound. When not writing for SRK's front page, D3v spends part of his time helping run tournaments in the Philippines, including the country's biggest fighting game event, Manila Cup.