Summer Jam 8 Results

By on August 31, 2014 at 6:45 pm
summerjam-8-banner-622

summerjam-8-banner

Big E Gaming will be heating things up this weekend with the eighth edition of Summer Jam. Taking place at the Holiday Inn Stadium in Philadelphia, Pennsylvania, over the next three days some of the best of the US (particularly the northeast area) as they compete in a huge spectrum of titles. If you’re unable to attend, you can watch the action live via stream.

Tournament Games

  • Arcana Heart 3 LOVE MAX!!!!!
  • BlazBlue Chronophantasma
  • Dead or Alive 5 Ultimate
  • Gears of War 3
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus R
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIII
  • Injustice: Gods Among Us
  • Mortal Kombat
  • Persona 4 Arena Ultimax
  • Pokémon X/Y
  • Project M
  • Skullgirls Encore
  • SoulCalibur V
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Ultra Street Fighter IV
  • Under Night In-Birth Exe:Late

You can find brackets for many of the titles on Big E’s Challonge page.

Streams

A number of streams will bring you the action from Philly. As usual, Team Spooky will be in charge of the main stream. Bifuteki, Kombat Network, Kick-Punch-Block and CLASHTournaments will be providing support coverage, including finals for many titles on Sunday. Team Tigre will be covering Arcana Heart 3 and Under Night In-Birth on their Hitbox.tv channel.

Team Spooky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

Bifuteki

Watch live video from bifuteki on www.twitch.tv

KPBFGC

Watch live video from kpbfgc on www.twitch.tv

Kombat Network

Watch live video from KombatNetwork on www.twitch.tv

CLASHTournaments

Watch live video from CLASHTournaments on www.twitch.tv

Team Tigre (AH3LM, UNIEL)

Schedule

Below you can find schedules for Saturday and Sunday in Eastern Standard Time (UTC -4). Friday will focus on to team tournament play.

[hr]

Results

usfiv-ultrastreetfighteriv-tournament

Ultra Street Fighter IV

Singles Tournament

1. PIE|Smug (Dudley)
2. AG|NativeImpact (T.Hawk)
3. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
4. bTri|Nuckledu (Decapre, Guile)
5. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)
5. GG|NYChrisG (Sakura, Elena)
7. EIF.BIFU|Insaynne (Rolento, Blanka)
7. EG|K-Brad (Cammy)

9. RPD.MCZ|Alex Smith (Abel, Juri)
9. PG.OG|Glitch (Glitch)
9. CCG|Chi-Rithy (Cammy)
9. Derrick Legend (Juri)
13. DSC|Solid (Ryu)
13. Afterdeath
13. Outkreyd (Guy, Juri)
13. DCB|Darkchild (Balrog)

17. OmG iTz Andre (Poison, Chun-Li)
17. TI|Teiga (Gen)
17. PIE|PoeM (Decapre)
17. OG|Nick Hero (Zangief)
17. AG|LuckyD (Dhalsim)
17. TheSteamCo|Sanford Kelly (Sagat, Oni)
17. EMP|Hiro (M.Bison)
17. AG|Joe Lewis
25. DSC|Maximum Spider (Juri)
25. DSC|Nerfedpalms (E.Honda)
25. Blkwolverine (Gouken)
25. Amazon (Rose)
25. KPB|Nico Nico (Yun)
25. Ironstein (Hakan)
25. PGH|Diaphone (Juri, Hugo)
25. OG|Bunch (Balrog)

Match Log

Grand Final

AG|NativeImpact (T.Hawk) vs. PIE|Smug (Dudley) – 2-3

Losers Final

AG|NativeImpact (T.Hawk) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 3-2

Winners Final

AG|NativeImpact (T.Hawk) vs. PIE|Smug (Dudley) – 1-3

Losers Semi-final

EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. bTri|Nuckledu (Guile, Decapre) – 2-0

Top 8 Winners

GG|NYChrisG (Sakura) vs. AG|NativeImpact (T.Hawk) – 1-2
PIE|Smug (Dudley) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-1

Top 8 Losers

Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Rolento, Blanka) – 2-1
EG|K-Brad (Cammy) vs. bTri|Nuckledu (Decapre) – 0-2

Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
GG|NYChrisG (Sakura) vs. bTri|Nuckledu (Guile, Decapre) – 1-2

Top 16 Winners

Coin Up|Ludovic (Chun-Li) vs. AG|NativeImpact (T.Hawk) – 1-2
GG|NYChrisG (Sakura) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Rolento, Blanka) – 2-0
Derrick Legend (Juri) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
CCG|Chi-Rithy (Cammy) vs. PIE|Smug (Dudley) – 0-2

Top 16 Losers

RPD.MCZ|Alex Smith vs. DSC|Solid
Afterdeath vs. PAG.OG|Glitch
Outkreyd vs. bTri|Nuckledu
DCB|Darkchild vs. EG|K-Brad

RPD.MCZ|Alex Smith (Abel) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Rolento) – 0-2
PAG.OG|Glitch (Rufus) vs. Coin Up|Ludovic (Chun-Li) – 0-2
CCG|Chi-Rithy (Cammy) vs. bTri|Nuckledu (Decapre) – 0-2
Derrick Legend vs. EG|K-Brad

Top 32 Winners

EG|K-Brad (Cammy) vs. AG|NativeImpact (T.Hawk) – 0-2
EMP|Hiro (M.Bison) vs. Coin Up|Ludovic (Chun-Li) – 0-2
TheSteamCo|Sanford Kelly (Sagat, Oni) vs. GG|NYChrisG (Elena) – 0-2
AG|LuckyD (Dhalsim) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Rolento, Blanka) – 1-2
PAG.OG|Glitch (Rufus) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
PIE|PoeM vs. Derrick Legend
PIE|Smug vs. TI|Teiga
CCG|Chi-Rithy (Cammy) vs. RPD.MCZ|Alex Smith (Abel) – 2-0

Top 32 Losers

TFA.RZR|OmG iTz Andre vs. DSC|Maximum Spider
DSC|Nerfedpalms vs. DSC|Solid
Afterdeath vs. Blkwolverine
Amazon vs. OG|Nick Hero
KPB|Nico Nico vs. Outkreyd
Ironstein vs. bTri|Nuckledu
PGH|Diaphone vs. DCB|Darkchild
AG|Joe Lewis vs. OG|Bunch

RPD.MCZ|Alex Smith vs. TFA.RZR|OmG iTz Andre
TI|Teiga vs. DSC|Solid
PIE|PoeM vs. Afterdeath
PAG.OG|Glitch vs. OG|Nick Hero
AG|LuckyD vs. Outkreyd
TheSteamCo|Sanford Kelly vs. bTri|Nuckledu
EMP|Hiro vs. DCB|Darkchild
EG|K-Brad vs. AG|Joe Lewis

3on3 Team Tournament

1. Half & Half – UVG|Noel Brown (Vega), GG|NYChrisG (Sakura), EG|K-Brad (Cammy)
2. Optimal Gaming – OG|Lil Evil (Ryu), OG|Nick Hero (Zangief), OG|Glitch (Rufus)
3. OmG iTz Random – OmG iTz Andre (Poison), Chris Bahn (Chun-Li), Kenny (Cody)
4. Ghostbusters 3 – Kyle (E.Honda), EMP|Hiro (M.Bison)

Match Log

Grand Final

Half & Half vs. Optimal Gaming – 0-3

GG|NYChrisG (Sakura) vs. OG|Glitch (Rufus)
EG|K-Brad (Cammy) vs. OG|Glitch (Rufus)
UVG|Noel Brown (Vega) vs. OG|Glitch (Rufus)

Losers Final

Half & Half vs. OmG iTz Random – 3-0

GG|NYChrisG (Sakura) vs. Chris Bahn (Chun-Li)
GG|NYChrisG (Sakura) vs. OmG iTz Andre (Poison)
GG|NYChrisG (Sakura) vs. Kenny (Cody)

Winners Final

OmG iTz Random vs. Optimal Gaming – 0-3

Chris Bahn (Chun-Li) vs. OG|Glitch (Rufus)
OmG iTz Andre (Poison) vs. OG|Glitch (Rufus)
Kenny (Cody) vs. OG|Glitch (Rufus)

Losers Semi-final

Half & Half vs. Ghostbusters 3 – 2-1

UVG|Noel Brown (Vega) vs. Kyle (E.Honda)
UVG|Noel Brown (Vega) vs. EMP|Hiro (M.Bison)
GG|NYChrisG (Sakura) vs. EMP|Hiro (M.Bison)

Winners Semi-finals

Ghostbusters 3 vs. Optimal Gaming – 0-2

Kyle (E.Honda) vs. OG|Nick Hero (Zangief)
EMP|Hiro (M.Bison) vs. OG|Nick Hero (Zangief)

Half & Half vs. OmG iTz Random – 2-3

UVG|Noel Brown( Vega) vs. OmG iTz Andre (Poison)
GG|NYChrisG (Sakura) vs. OmG iTz Andre (Poison)
EG|K-Brad (Cammy) vs. OmG iTz Andre (Poison)
EG|K-Brad (Cammy) vs. Chris Bahn (Chun-Li)
EG|K-Brad (Cammy) vs. Kenny (Cody)

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles Tournament

1. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante)
2. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante)
3. JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu, Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
4. EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom, Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
5. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
5. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
7. IFC YipeS (Nova/Doctor Strange/Spencer)
7. KPB|Cosmos (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) )

9. ANBU.SBN.KPB|RandomFiend (Nova/Spencer/Doctor Doom)
9. GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
9. TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom)
9. AG|Demon Hyo (Wolverine/Doctor Doom/Magneto)
13. CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix)
13. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
13. CTRL|Unkn0wn (C.Viper/Doctor Doom/Phoenix, Wesker/Sentinel/C.Viper)
13. BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)

17. NY Flare (Vergil/Doctor Doom/Strider Hiryu)
17. Oreo (Rocket Raccoon/Dante/Vergil)
17. Coin Up|Ludovic (Chun-Li/Storm/Akuma, Chun-Li/Nova/Doctor Doom, Chun-Li/Storm/Morrigan)
17. CORN|CeeDizzy
17. AT|Geobraun (Spider-Man/Doctor Doom/Hawkeye)
17. IRL.CORN|Footwurk
17. EpicFayle
17. TFA.RZR|OmG iTz Andre
25. Shaq (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
25. Brian C (Magneto/Doctor Doom/Vergil)
25. DCB|Hitman GFX (Taskmaster/Spencer/Amaterasu)
25. Jing (Nova/Dante/Frank West)
25. EDC|CBK
25. BGuy (Dante/Morrigan/Strider Hiryu)
25. TFA.RZR|Damus (Trish/Hulk/Sentinel)
25. Thepersaudkid (Taskmaster/Doctor Doom/Akuma)

Match Log

Grand Final

KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 1-3

Losers Final

KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) vs. JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-1

Winners Final

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu, Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-0

Losers Semi-final

EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) vs. KIT|loud805 (Zero/Vergil/Dante) – 1-3

Top 8 Winners

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 3-1
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 2-3

Top 8 Losers

IFC YipeS (Nova/Doctor Strange/Spencer) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 1-3
KPB|Cosmos (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 2-3

CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 2-3
EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 3-1

Top 16 Winners

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
ANBU.SBN.KPB.UL|RandomFiend (Nova/Spencer/Doctor Doom) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 0-3
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. AG|Demon Hyo (Wolverine/Doctor Doom/Magneto) – 3-1
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 3-0

Top 16 Losers

KIT|Cloud805 vs. CTRL|pzpoy
UVG|Noel Brown vs. IFC YipeS
TS|Fooblat vs. CTRL|Unkn0wn
BT|MarlinPie vs. KPB|Cosmos

ANBU.SBN.KPB|Randomfiend vs. KIT|Cloud805
GG|NYChrisG vs. IFC YipeS
EG|K-Brad vs. TS|Fooblat
AG|Demon Hyo vs. KPB|Cosmos

Top 32 Winners

GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. KPB|Cosmos (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-2
CTRL|Unkn0wn (C.Viper/Doctor Doom/Phoenix) vs. EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 2-3
TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom) vs. ANBU.SBN.KPB|RandomFiend (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 0-3
IFC YipeS (Nova/Doctor Strange/Spencer) vs. JRosa (Wolverine/Doctor Doom/Vergil, Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 2-3
UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. AG|Demon Hyo (Wolverine/Doctor Doom/Magneto) – 3-0
CTRL|pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 0-3
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 3-2

Top 32 Losers

NY Flare vs. Shaq
Brian C vs. Oreo
DCB.Hitman GFX vs. Coin Up|Ludovic
Jing vs. CORN|CeeDizzy
EDC|CBK vs. AT|Geobraun
IRL.CORN|Footwurk vs. BGuy
EpicFayle vs. TFA.RZR|Damus
TFA.RZR|OmG iTz Andre vs. Thepersaudkid

KIT|Cloud805 vs. NY Flare
CTRL|pzpoy vs. Oreo
UVG|Noel Brown vs. Coin Up|Ludovic
IFC YipeS vs. CORN|CeeDizzy
TS|Fooblat vs. AT|Geobraun
CTRL|Unkn0wn vs. IRL.CORN|Footwurk
BT|MarlinPie vs. EpicFayle
KPB|Cosmos vs. TFA.RZR|OmG iTz Andre

3on3 Team Tournament

1. Control Gaming – CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante), CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper), CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
2. Play All Gaming – Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil), Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil), CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
3. Half & Half – UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix), EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante), GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
4. OmG iTz Airtag – OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil), AT|Geobraun (Spider-Man/Doctor Doom/Hawkeye), AT|Vada (Spencer/Akuma/Hawkeye)

Match Log

Grand Final

Control Gaming vs. Play All Gaming – 3-2

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil)
CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil)
CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)

Losers Final

Half & Half vs. Play All Gaming – 0-3

UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)

Winners Final

Control Gaming vs. Play All Gaming – 3-2

CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil)
CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil)
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil)
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)

Losers Semi-final

OmG iTz Airtag vs. Half & Half – 1-3

AT|Geobraun (Spider-Man/Doctor Doom/Hawkeye) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
AT|Vada (Hawkeye/Spencer/Vergil) vs. GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)

Winners Semi-finals

Control Gaming vs. OmG itz Airtag – 3-1

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil)
CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. AT|Geobraun (Spider-Man/Doctor Doom/Hawkeye)
CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. AT|Vada (Spencer/Akuma/Hawkeye)
CTRL|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. AT|Vada (Spencer/Akuma/Hawkeye)

Play All Gaming vs. Half & Half – 3-2

Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
Erik Warda (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
Javibaby (Deadpool/Akuma/Vergil) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante)
CrazyJoe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)

Exhibitions

EIF.BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 2-10 ●○●●●●●●●●○●

CTRL|FLux (Zero/Vergil/Dante) vs. KIT|Cloud805 (Zero/Vergil/Dante) – 3-7 ●○●●○○●●●●

[hr]

doa5u-tournament-622

Dead or Alive 5 Ultimate

1. RG|Kwiggles (Christie, Phase-4, Rachel)
2. FC|Blackberry (Christie, Rachel)
3. XCaLibur BLadeZ (Helena, Alpha-152)
4. Hoodless (Rig, Zack)
5. RG|SonicFox (Marie Rose, Rachel)
5. Shade Swifteye (Kasumi, Hitomi, Momiji)
7. Jaegar (Rig)
7. Something Unique (Mila)

Match Log

Grand Final

FC|Blackberry (Christie, Rachel) vs. RG|Kwiggles (Christie) – 0-3 Reset
FC|Blackberry (Christie, Rachel) vs. RG|Kwiggles (Christie) – 0-3

Losers Final

XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. RG|Kwiggles (Christie) – 2-3

Winners Final

XCaLibur BLadeZ (Helena, Alpha-152) vs. FC|Blackberry (Christie) – 2-3

Losers Semi-final

Hoodless (Rig, Zack) vs. RG|Kwiggles (Christie) – 1-2

Top 8 Winners

XCaLibur BLadeZ (Alpha-152) vs. RG|Kwiggles (Phase-4, Christie) – 2-0
Hoodless (Rig) vs. FC|Blackberry (Christie) – 0-2

Top 8 Losers

Jaegar (Rig) vs. RG|SonicFox (Marie Rose) – 1-2
Shade Swifteye (Hitomi, Kasumi) vs. Something Unique (Mila) – 2-1

RG|SonicFox (Marie Rose, Rachel) vs. Hoodless (Rig, Zack) – 1-2
Shade Swifteye (Kasumi, Momiji) vs. RG|Kwiggles (Rachel) – 0-2

[hr]

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

1. 8-Bit|FightingGM (Lee/Violet)
2. PI|LOC (Jin/Feng)
3. NG|Obscure (Alisa/Wang)
4. EMP|The Game (Heihachi/Devil Jin)
5. Core Commando (JACK-6/P.JACK, King/Armor King)
5. BLO|Mak (Lars/Feng, Bob/Feng)
7. NYC Fab (Bob/Feng)
7. BLO|cha cha (Christie/P.JACK)

Match Log

Grand Final

8-Bit|FightingGM (Lee/Violet) vs. PI|LOC (Jin/Feng) – 3-0 Reset
PI|LOC (Jin/Feng) vs. 8-Bit|FightingGM (Lee/Violet) – 0-3

Losers Final

8-Bit|FightingGM (Lee/Violet) vs. NG|Obscure (Alisa/Wang) – 3-0

Winners Final

RG|Obscure (Alisa/Wang) vs. LOC (Jin/Feng) – 1-3

Losers Semi-final

8-Bit|FightingGM (Lee/Violet) vs. EMP|The Game (Heihachi/Devil Jin) – 2-0

Top 8 Winners

BLO|Mak (Lars/Feng) vs. NG|Obscure (Alisa/Wang) – 0-2
PI|LOC (Jin/Feng) vs. Core Commando (JACK-6/P.JACK) – 2-0

Top 8 Losers

NYC Fab (Bob/Feng) vs. 8-Bit|FightingGM (Lee/Violet) – 1-2
BLO|cha cha (Christie/P.JACK) vs. EMP|The Game (Heihachi/Devil Jin) – 0-2

8-Bit|FightingGM (Lee/Violet) vs. Core Commando (JACK-6/P.JACK, King/Armor King) – 2-0
BLO|Mak (Lars/Feng, Bob/Feng) vs. EMP|The Game (Heihachi/Devil Jin) – 0-2

[hr]

bbcp-tournament-622

BlazBlue Chronophantasma

1. Lich (Relius)
2. pochp (μ-12-)
3. IPA|Shawi Beach (Amane)
4. Rei (Bang)
5. Matt Coma (Litchi)
5. Fakku|Brice (Tager)
7. IPG|Grover (Carl)
7. Level5-Chan (Tsubaki)

Match Log

Grand Final

pochp (μ-12-) vs. Lich (Relius) – 1-3

Losers Final

IPA|Shawi Beach (Amane) vs. pochp (μ-12-) – 1-3

Winners Final

IPA|Shawi Beach (Amane) vs. Lich (Relius) – 0-3

Losers Semi-final

pochp (μ-12-) vs. Rei (Bang) – 2-0

Top 8 Winners

Fakku|Brice (Tager) vs. IPA|Shawi Beach (Amane) – 0-2
Rei (Bang) vs. Lich (Relius) – 0-2

Top 8 Losers

Matt Coma (Litchi) vs. IPG|Grover (Carl) – 2-0
Level5-Chan (Tsubaki) vs. pochp (μ-12-) – 0-2

Matt Coma (Litchi) vs. Rei (Bang) – 0-2
pochp (μ-12-) vs. Fakku|Brice (Tager) – 2-0

[hr]

injustice-tournament-622

Injustice: Gods Among Us

1. RG|SonicFox (Batgirl)
2. RM.KN.EMP|KDZ (Superman, Wonder Woman, Batgirl)
3. FNATIC|Perfect Legend (Doomsday, Martian Manhunter Batman)
4. Emperor Jupiter (Martian Manhunter, Superman)
5. RM|Biohazard (Bane)
5. KN|REO (Martian Manhunter)
7. AK.EMP|Salt Face (Harley Quinn)
7. PTH.RM|RelaxedState (Zod)

Match Log

Grand Final

RG|SonicFox (Batgirl) vs. RM.KN.EMP|KDZ (Superman, Wonder Woman) – 3-0

Losers Final

FNATIC|Perfect Legend (Doomsday, Batman) vs. RM.KN.EMP|KDZ (Superman, Wonder Woman) – 2-3

Winners Final

RG|SonicFox (Batgirl) vs. RM.KN.EMP|KDZ (Wonder Woman, Superman) – 3-0

Losers Semi-final

FNATIC|Perfect Legend (Doomsday) vs. Emperor Jupiter (Martian Manhunter) – 3-1

Top 8 Winners

RG|SonicFox (Batgirl) vs. KN|REO (Martian Manhunter) – 3-0
RM|Biohazard (Bane) vs. RM.KM.EMP|KDZ (Batgirl, Superman) – 1-3

Top 8 Losers

FNATIC|Perfect Legend (Martian Manhunter, Doomsday) vs. AK.EMP|Salt Face (Harley Quinn) – 3-2
PTH.RM|RelaxedState (Zod) vs. Emperor Jupiter (Martian Manhunter, Superman) – 2-3

FNATIC|Perfect Legend (Doomsday) vs. KN|REO (Martian Manhunter) – 3-0
RM|Biohazard (Bane) vs. Emperor Jupiter (Martian Manhunter) – 0-3

[hr]

uniel-tournament

Under Night In-Birth Exe:Late

1. Tonberry (Carmine, Hyde)
2. Matt Coma (Linne, Hilda)
3. Rei (Gordeau)
4. RoverRuckus (Merkava)
5. BlaiseG (Gordeau)
5. RG|SonicFox (Carmine)
7. Mindgame (Hilda)
7. Level5-Chan (Linne)

Match Log

Grand Final

Matt Coma (Linne) vs. Tonberry (Carmine) – 3-2 Reset
Matt Coma (Linne) vs. Tonberry (Hyde, Carmine) – 2-3

Losers Final

Matt Coma (Hilda) vs. Rei (Gordeau) – 3-0

Winners Final

Rei (Gordeau) vs. Tonberry (Carmine) – 1-3

Losers Semi-final

Matt Coma (Hilda) vs. RoverRuckus (Merkava) – 2-0

Top 8 Winners

BlaiseG (Gordeau) vs. Tonberry (Carmine) – 0-2
RG|SonicFox (Carmine) vs. Rei (Gordeau) – 1-2

Top 8 Losers

Mindgame (Hilda) vs. Matt Coma (Linne) – 0-2
Level5-Chan (Linne) vs. RoverRuckus (Merkava) – 0-2

Matt Coma (Linne) vs. RG|SonicFox (Carmine) – 2-0
BlaiseG (Gordeau) vs. RoverRuckus (Merkava) – 0-2

[hr]

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. GG|NYChrisG (Mature/King/Benimaru)
2. Pachu KOF (Shen/Takuma/Kim, Benimaru/Mr. Karate/Hwa, Mr. Karate/Benimaru/Kim)
3. Dynicksty (Mr. Karate/Kim/Chin, Kim/Chin/Hwa)
4. Shadow780 (EX Kyo/Mr. Karate/Iori)
5. DJ Mahoushojo (EX Iori/Mr. Karate/EX Kyo)
5. Rashikal (EX Iori/Mr. Karate/Kim)
7. PGH|Diaphone vs. (EX Kyo/Benimaru/Kim)
7. T2A|Psycho Ballz (EX Iori/Athena/Benimaru)

Match Log

Grand Final

Pachu KOF (Kim/Shen/Takuma) vs. GG|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 3-0 Reset
Pachu KOF (Kim/Shen/Takuma) vs. GG|NYChrisG (King/Mature/Benimaru) – 0-3

Losers Final

Pachu KOF (Shen/Kim/Takuma) vs. IPG|Dynicksty (Kim/Chin/Hwa, Kim/Mr. Karate/Chin) – 2-0

Winners Final

IPG|Dynicksty (Chin/Mr. Karate/Kim) vs. GG|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 0-2

Losers Semi-final

Pachu (Shen/Kim/Takuma) vs. Shadow780 (EX Kyo/Mr. Karate/Iori) – 2-1

Top 8 Winners

Pachu KOF (Benimaru/Mr. Karate/Hwa, Mr. Karate/Benimaru/Kim) vs. GG|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 1-2
Dynicksty (Mr. Karate/Kim/Chin) vs. Shadow780 (EX Kyo/Mr. Karate/Iori) – 2-0

Top 8 Losers

PGH|Diaphone vs. (EX Kyo/Benimaru/Kim) vs. DJ Mahoushojo (EX Iori/Mr. Karate/EX Kyo) – 1-2
T2A|Psycho Ballz (EX Iori/Athena/Benimaru) vs. Rashikal (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 0-2

DJ Mahoushojo (Mr. Karate/EX Iori/EX Kyo) vs. Shadow780 (EX Kyo/Mr. Karate/Iori) – 0-2
Pachu KOF (Shen/Takuma/Kim) vs. Rashikal (EX Iori/Mr. Karate/Kim) – 2-0

[hr]

project-m-tournament

Project M

1. CT|ZeRo (Pit)
2. CT|Vex (Ganondorf)
3. HBA|Jreed (Wario)
4. HBA|CruzyCakes (Mario)
5. HBA|Cash (Fox)
5. NME|Xzax (Zelda, Meta Knight)
7. ORLY?
7. Cactuar

Match Log

Grand Final

CT|Vex (Ganondorf) vs. CT|ZeRo (Pit) – 0-3

Losers Final

CT|Vex (Ganondorf) vs. HBA|Jreed (Wario) – 3-1

Winners Final

CT|ZeRo (Pit) vs. HBA|Jreed (Wario) – 3-0

Losers Semi-final

CT|Vex (Ganondorf) vs. HBA|CruzyCakes (Mario) – 3-0

Top 8 Winners

CT|ZeRo (Fox, Pit) vs. HBA|CruzyCakes (Mario) – 3-1
NME|Xzax (Meta Knight, Lucas) vs. HBA|Jreed (Wario) – 1-3

Top 8 Losers

ORLY? vs. HBA|Cash
CT|Vex vs. Cactuar

HBA|Cash (Fox) vs. HBA|CruzyCakes (Mario) – 0-2
CT|Vex (Ganondorf) vs. NME|Xzax (Zelda) – 2-1

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. PaulB (Sabrewulf)
2. TheSteamCo|CDjr (Sadira)
3. RG|Grief (Sadira)
4. Gimpy NS (Orchid)
5. Shin Tristan (Thunder)
5. EMPR|tswagg (Sadira)
7. T.I Daffy (Glacius)
7. WNBA.RM|7L (Thunder)

Match Log

Grand Final

TheSteamCo|CDjr (Sadira) vs. PaulB (Sabrewulf) – 3-2 Reset
TheSteamCo|CDjr (Sadira) vs. PaulB (Sabrewulf) – 0-3

Losers Final

TheSteamCo|CDjr (Sadira) vs. RG|Grief (Sadira) – 3-2

Winners Final

PaulB (Sabrewulf) vs. TheSteamCo|CDjr (Sadira) – 3-1

Losers Semi-final

Gimpy NS (Orchid) vs. RG|Grief (Sadira) – 0-2

Top 8 Winners

TheSteamCo|CDjr (Sadira) vs. Gimpy NS (Orchid) – 2-0
PaulB (Sabrewulf) vs. RG|Grief (Sadira) – 2-1

Top 8 Losers

EMPR|tswagg (Sadira) vs. T.I Daffy (Glacius) – 2-1
WNBA.RM|7L (Thunder) vs. Shin Tristan (Thunder) – 0-2

Gimpy NS (Orchid) vs. Shin Tristan (Thunder) – 2-0
EMPR|tswagg (Sadira) vs. RG|Grief (Sadira) – 0-2

[hr]

p4u2-tournament

Persona 4 Arena Ultimax

1. IPG|Grover (Rise Kujikawa, Yu Narukami, Chie Satonaka)
2. Antiquarian (Mitsuru Kirijo)
3. Chachaman (Mitsuru Kirijo)
4. mellowhype (Teddie)
5. SRM|ShardZ (Mitsuru Kirijo)
5. Ciddypoo (Yukiko Amagi)
7. VR-Raiden (Yu Narukami, Ken Amada)
7. T2A|Klimax (Akihiko Sanada)

Match Log

Grand Final

Antiquarian (Mitsuru Kirijo) vs. IPG|Grover (Rise Kujikawa) – 0-3

Losers Final

Antiquarian (Mitsuru Kirijo) vs. Chachaman (Mitsuru Kirijo) – 3-2

Winners Final

Antiquarian (Mitsuru Kirijo) vs. IPG|Grover (Rise Kujikawa, Chie Satonaka) – 1-3

Losers Semi-final

mellowhype (Teddie) vs. Chachaman (Mitsuru Kirijo) – 0-2

Top 8 Winners

SRM|ShardZ (Mitsuru Kirijo) vs. Antiquarian (Mitsuru Kirijo) – 0-2
mellowhype (Teddie) vs. IPG|Grover (Rise Kujikawa) – 0-2

Top 8 Losers

Chachaman (Mitsuru Kirijo) vs. VR-Raiden (Ken Amada) – 2-0
T2A|Klimax (Akihiko Sanda) vs. Ciddypoo (Yukiko Amagi) – 1-2

Chachaman (Mitsuru Kirijo) vs. SRM|ShardZ (Mitsuru Kirijo) – 2-0
mellowhype (Teddie) vs. Ciddypoo (Yukiko Amagi) – 2-0

[hr]

ssbm-melee-tournament

Super Smash Bros. Melee

1. CT|ZeRo (Fox)
2. Cactuar (Fox)
3. SS|PB&J (Fox, Falco)
4. CT|Vex (Fox, Marth, Ganondorf)
5. Velocity (Dr. Mario)
5. DizKidBoogie (Ice Climbers)
7. JKUN
7. NME|Xzax

Match Log

Grand Final

Cactuar (Fox) vs. CT|ZeRo (Fox) – 1-3

Losers Final

Cactuar (Fox) vs. SS|PB&J (Fox, Falco) – 3-0

Winners Final

Cactuar (Fox) vs. CT|ZeRo (Fox) – 2-3

Losers Semi-final

CT|Vex (Marth) vs. SS|PB&J (Fox) – 1-3

Top 8 Winners

CT|Vex (Fox, Marth, Ganondorf) vs. Cactuar (Fox, Donkey Kong) – 1-3
Velocity (Dr. Mario) vs. CT|ZeRo (Fox) – 0-3

Top 8 Losers

JKUN vs. SS|PB&J
DizKidBoogie vs. NME|Xzax

SS|PB&J (Fox) vs. Velocity (Dr. Mario) – 2-1
CT|Vex (Fox, Ganondorf)
vs. DizKidBoogie (Ice Climbers) – 2-0

[hr]

scv-tournament-622

SoulCalibur V

1. Party Wolf (Xiba)
2. Thermidor (Nightmare)
3. NinjaGuy446 (Viola)
4. FR|IRM (Maxi)
5. JJJ (Mitsurugi)
5. Woahhzz (α Patroklos)
7. Saion (Pyrrha Ω)
7 . Boom (Yoshimitsu)

Match Log

Grand Final

Thermidor (Nightmare) vs. Party Wolf (Xiba) – 2-3 Reset
Thermidor (Nightmare) vs. Party Wolf (Xiba) – 1-3

Losers Final

NinjaGuy446 (Viola) vs. Party Wolf (Xiba) – 2-3

Winners Final

Party Wolf (Xiba) vs. Thermidor (Nightmare) – 1-3

Losers Semi-final

NinjaGuy446 (Viola) vs. FR|IRM (Maxi) – 3-2

Top 8 Winners

JJJ (Mitsurugi) vs. Party Wolf (Xiba) – 0-3
Woahhzz (α Patroklos) vs. Thermidor (Nightmare) – 2-3

Top 8 Losers

FR|IRM (Maxi) vs. Saion (Pyrrha Ω) – 3-0
NinjaGuy446 (Viola) vs. Boom (Yoshimitsu) – 3-1

FR|IRM (Maxi) vs. JJJ (Mitsurugi) – 3-2
NinjaGuy446 (Viola) vs. Woahhzz (α Patroklos) – 3-2

[hr]

ggxxacpr-tournament-622

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. BT|MarlinPie (Eddie, Sol, Slayer, Faust)
2. VR-Raiden (Sol)
3. Fakku|Brice (Potemkin)
4. Posh P (Ky, May)
5. ESports (Potemkin)
5. Vic Viper (Ky)
7. Garbage (Order-Sol)
7. Namanam (Anji)

Match Log

Grand Final

VR-Raiden (Sol) vs. BT|MarlinPie (Eddie) – 1-3 Reset
VR-Raiden (Sol) vs. BT|MarlinPie (Eddie) – 0-3

Losers Final

Fakku|Brice (Potemkin) vs. BT|MarlinPie (Faust, Eddie) – 2-3

Winners Final

VR-Raiden (Sol) vs. BT|MarlinPie (Slayer, Eddie) – 3-2

Losers Semi-final

Fakku|Brice (Potemkin) vs. Posh P (Ky, May) – 2-0

Top 8 Winners

Fakku|Brice (Potemkin) vs. BT|MarlinPie (Sol, Eddie) – 1-2
VR-Raiden (Sol) vs. ESports (Potemkin) – 2-0

Top 8 Losers

Garbage (Order-Sol) vs. Posh P (Ky) – 0-2
Namanam (Anji) vs. Vic Viper (Ky) – 0-2

ESports (Potemkin) vs. Posh P (Ky) – 1-2
Fakku|Brice (Potemkin) vs. Vic Viper (Ky) – 2-0

[hr]

mk9-tournament-622

Mortal Kombat

1. FNATIC|Perfect Legend (Kung Lao, Kabal)
2. TheSteamCo|CDjr (Kung Lao, Jax)
3. KN.G4S|Mike Metroid (Johnny Cage)
4. RG|SonicFox (Sonya Blade)
5. G4S.WAG|Cossner (Reptile)
5. KN.REO (Kabal)
7. WNBA.RM|7L (Kitana)
7. PTH|Blackula (Kenshi)

Match Log

Grand Final

FNATIC|Perfect Legend (Kung Lao) vs. TheSteamCo|CDjr (Kung Lao, Jax) – 3-0

Losers Final

TheSteamCo|CDjr (Kung Lao) vs. KN.G4S|Mike Metroid (Johnny Cage) – 3-0

Winners Final

FNATIC|Perfect Legend (Kabal) vs. KN.G4S|Mike Metroid (Johnny Cage) – 3-0

Losers Semi-final

TheSteamCo|CDjr (Kung Lao) vs. RG|SonicFox (Sonya Blade) – 2-1

Top 8 Winners

KN.G4S|Mike Metroid vs. KN|REO
FNATIC|Perfect Legend (Kung Lao) vs. G4S.WAG|Cossner (Reptile) – 2-0

Top 8 Losers

WNBA.RM|7L (Kitana) vs. TheSteamCo|CDJr (Jax) – 0-2
PTH|Blackula (Kenshi) vs. RG|SonicFox (Sonya Blade) – 1-2

G4S.WAG|Cossner (Reptile) vs. TheSteamCo|CDjr (Jax) – 1-2
KN.REO (Kabal) vs. RG|SonicFox (Sonya Blade) – 1-2

[hr]

Sources: Big E Gaming, Team Spooky, Bifuteki, Kombat Network, Kick-Punch-Block, Team Tigre, CLASHTournaments