Jourdal Shares Near-Final List of Qualifiers for Arc Revolution Cup 2014 Jourdal Shares Near-Final List of Qualifiers for Arc Revolution Cup 2014
Thanks to the variety of titles they are currently supporting, Arc System Works is set to follow-up last year’s Arc Revolution Cup with another... Jourdal Shares Near-Final List of Qualifiers for Arc Revolution Cup 2014

Thanks to the variety of titles they are currently supporting, Arc System Works is set to follow-up last year’s Arc Revolution Cup with another grand event dedicated to their renowned fighting game series. While BlazBlue: Chronophantasma will return as the newest title in that franchise to be available, Guilty Gear Xrd -SIGN- and Persona 4 The Ultimax Ultra Suplex Hold are scheduled to supplant their older versions and bring fresh wave of competition to the event.

Over the past few months, qualifiers have been held all across Japan in order to determine who will participate in the finals, resulting in some very interesting brackets for folks who closely follow the airdasher scene. Jourdal, who keeps the community updated with tournament footage on a regular basis, recently compiled results for all of these tournaments into one handy list, allowing fans a clear picture of who will be competing at the main event.

You’ll find the full list below along with a character count if you’re interested in which cast members are being represented. Please be aware that last chance qualifiers will be held in the coming weeks, so there are still a few spots left for high-level competitors who have yet to secure a spot.

After taking a look at these near-final lists, feel free to let us know who you think has the best chance of taking home the gold in our comments.

ggxrd-guiltygear-tournament

Guilty Gear Xrd -SIGN-

  • Hokkaido Area – Taka (Slayer)
  • Tohoku Area A – Saryu (Ramlethal)
  • Tohoku Area B – Raigo (Chipp)
  • Tokyo Area A – Nage (Faust)
  • Tokyo Area B – Karinchu (Ramlethal)
  • Tokyo Area C – Fino (Venom)
  • Tokyo Area D – Hase (Slayer)
  • Kanagawa Area A – Konsome (Potemkin)
  • Kanagawa Area B – Osaka B (Faust)
  • Kantou 1 Area A – 012 (Sol)
  • Kantou 1 Area B – Toruso (Millia)
  • Kantou 2 Area A – Endou (Chipp)
  • Kantou 2 Area B – Nakamura (Millia)
  • Chubu 1 Area A – Samitto (Chipp)
  • Chubu 1 Area B – Daiji (Ramlethal)
  • Chubu 1 Area C – Ain (Ky)
  • Chubu 1 Area D – Uki (Sol)
  • Chubu 2 Area A – Hasegawa (I-no)
  • Chubu 2 Area B – Tejinashi (Faust)
  • Kansai Area A – Rozu (Ky)
  • Kansai Area B – Nakasu Bedman (Bedman)
  • Kansai Area C – Defuru (Faust)
  • Kansai Area D – Woshige (Millia)
  • Kansai Area E – De (Ramlethal)
  • Chugoku/Shikoku Area A – Tsubu (Bedman)
  • Chugoku/Shikoku Area B – FAB (Potemkin)
  • Chugoku/Shikoku Area C – Wuzen (I-No)
  • Kyushu Area A – Kanata (Millia)
  • Kyushu Area B – Isamu (Venom)
  • Kyushu Area C – Motaru (Venom)
Number of Players Characters
4 Millia, Faust, Ramlethal
3 Chipp, Venom
2 Bedman, Potemkin, I-No, Sol, Ky, Slayer
0 Zato-1, May, Axl

bbcp-tournament-622

BlazBlue: Chronophantasma

  • Hokkaido Area – [Mumumumu(^‐^)]Noze (Hazama), Genbu (Platinum)
  • Tohoku Area A – [Team Mioyuki]Mio (Litchi),Tomoyuki (Arakune)
  • Tohoku Area B – [Ikemen to busaiku]Akiba (Carl), Hage (Tager)
  • Tokyo Area A – [Change Up Koiya]Kouya (Noel),Ryuusei (Carl)
  • Tokyo Area B – [Legendia Aura]Tetsuwo (Kokonoe),Udon (Hazama)
  • Tokyo Area C – [Team Southtown]Minami (Kokonoe),BE/TSB Dora (Bang)
  • Tokyo Area D – [Shukujitsu shukkin]Goro (Makoto),Dio (Carl)
  • Kanagawa Area A – [Team Reminiscence]Takenoko (Kagura),Natakishi (Hakumen)
  • Kanagawa Area B – [Front Line Koyatsu]Koyatsu (v-13), Blair (Kokonoe)
  • Kantou 1 Area A – [Kitsunetei]RYO (Relius),Hazure Metal (Rachel)
  • Kantou 1 Area B – [Onegai atatte!]Chin (Hakumen), Fumo (Arakune)
  • Kantou 2 Area A – [Razu House]Daiwa (Platinum),Razu (Carl)
  • Kantou 2 Area B – [Kiken Dama]Denpo (Ragna),Tsuchiya (Litchi)
  • Chubu 1 Area A – [Secchi kei tekukyara]Puromete (Litchi),Tsujikawa (Kokonoe)
  • Chubu 1 Area B – [Iguru]Aruru(Platinum),Chiri (Carl)
  • Chubu 1 Area C – [Ichi hatsu ya]Ako (Arakune),Tetsu Yarou(Kokonoe)
  • Chubu 1 Area D – [Aru Teikoku]Aru (Hazama),Yuika (Kokonoe)
  • Chubu 2 Area A – [Mogu Sanpo]Maru (Hazama),Ikegami (Bang)
  • Kansai Area A – [Pana shi te ii tomo!]Galileo (Litchi),Kogatan (Ragna)
  • Kansai Area B – [Team Disgaea]Fenrich (Jin),Iwashi[Valvatorez] (Ragna)
  • Kansai Area C – [Teppan]N-O (Rachel),Dogura (Azrael)
  • Kansai Area D – [Ga fu furendo]Matoi (Kokonoe), Itou Sae (Carl)
  • Kansai Area E – []Kikuchiyo (Litchi),Porpiccho (Hakumen)
  • Chugoku/Shikoku Area A – [No Work,No Doubt]Raru (Kokonoe), kiabui (Azrael)
  • Chugoku/Shikoku Area B – [Imai San Kawaii]Kaicho (Izayoi), Eruo (Kagura)
  • Chugoku/Shikoku Area C – [Homo shoku kurōbā Z]Suya (Valkenhayn),Peach (Bang)
  • Kyushu Area A – [Sudden Death]Film (Hakumen),Mucchi (Kokonoe)
  • Kyushu Area B – [GAMI shiba midori isshoku]Gami (Litchi),Kuroshiba (Arakune)
  • Kyushu Area C – [Seishin o kizamu mono tachi]Kyon (V-13),Shingo (Bullet)
  • SEAM 2014 – [Team SEA]Blickwinkel (Kokonoe),Love Killer (???)
  • Evolution 2014 – [We Love Captain Edgar]SG (Litchi), TS Lord Knight (Kokonoe)
Number of Players Characters
11 Kokonoe
7 Litchi
6 Carl
4 Arakune, Hazama, Hakumen
3 Ragna, Platinum, Bang
2 Rachel, Azrael, Kagura, Nu-13
1 Noel, Jin, Relius, Izayoi, Tager, Bullet, Makoto, Valkenhayn
0 Tsubaki, Taokaka, Terumi, Amane, Mu-12

p4u2-tournament

Persona 4 The Ultimax Ultra Suplex Hold

  • Hokkaido Area – Dai-Chan (Narukami)
  • Tohoku Area A – Yuu-sama (Narukami)
  • Tohoku Area B – Domi (Akihiko)
  • Tokyo Area A – STD (Chie)
  • Tokyo Area B – Hina (Junpei)
  • Tokyo Area C – Damosu (Elizabeth)
  • Tokyo Area D – Hagiwara (Teddie)
  • Tokyo Area E – Jon (Shadow Mitsuru)
  • Kanagawa Area A – Kameten (Yosuke)
  • Kanagawa Area B – Souji (Teddie)
  • Kantou 1 Area A – Koichi (Aigis)
  • Kantou 1 Area B – Sabunaro (Mitsuru)
  • Kantou 2 Area A – Fin (Yosuke)
  • Kantou 2 Area B – Tahichi (Yukari)
  • Chubu 1 Area A – Setsuo[Secchan] (Aigis)
  • Chubu 1 Area B – Wakabo (Mitsuru)
  • Chubu 1 Area C – Ogi (Yukiko)
  • Chubu 1 Area D – Nikuman (Minazuki)
  • Chubu 2 Area – Nakiri (Kanji)
  • Kansai Area A – Maddo (Teddie)
  • Kansai Area B – Yamashita (Mitsuru)
  • Kansai Area C – Gurupo (Aigis)
  • Kansai Area D – Aguro (Narukami)
  • Kansai Area E – Soei (Yosuke)
  • Kansai Area F – 9 (Shadow Mitsuru)
  • Chugoku/Shikoku Area A – Musui (Akihiko)
  • Chugoku/Shikoku Area B – Waka (Naoto)
  • Chugoku/Shikoku Area C – Minto (Teddie)
  • Kyushu Area A – Shikki (Narukami)
  • Kyushu Area B – Domomo (Narukami)
  • Kyushu Area C – Win (Yosuke)
Number of Players Characters
5 Yu
4 Yosuke, Teddie
3 Aigis, Mitsuru
2 Akihiko, Shadow Mitsuru
1 Chie, Kanji, Yukari, Junpei, Naoto, Yukiko, Elizabeth, Minazuki
0 Labrys, Shadow Labrys, Sho, All Shadow Characters

Arc Revolution Cup 2014 will be held on August 30.

Source: Jourdal via NeoGAF