TORYUKEN 3 Results

By on May 18, 2014 at 7:00 pm
toryuken3-622x

toryuken3

Canada is up next in the string of recent tournaments with TORYUKEN 3: Expose The Frauds! Hosted by TorontoTopTiers, the tournament of course will be going down in Toronto, at the Holiday Inn Yorkdale. Several players from the US will be invading upon the event, including Evil Geniuses’ Justin Wong and K-Brad, Unveil Gaming’s Noel Brown and Control Gaming’s RayRay. Will Canada be able to defend their turf? Watch this weekend to find out!

Tournament Line-up

  • BlazBlue Chronophantasma
  • Dead or Alive 5 Ultimate
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus R
  • Injustice: Gods Among Us
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIII
  • Persona 4 Arena
  • Super Street Fighter II Turbo (Tournament of Legends II qualifier)
  • Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Streams

TorontoTopTiers’ Kellfire and Mortified will be providing the two streams for the event on Twitch at TorontoTopTiers and TorontoTopTiers2.

TorontoTopTiers

Watch live video from Torontotoptiers on www.twitch.tv

TorontoTopTiers2

Watch live video from torontotoptiers2 on www.twitch.tv

Schedule

Below is a streaming schedule for the event. All times are in Eastern Daylight Time (UTC -4).

FRIDAY

Stream 1 (TorontoTopTiers)

7:00p-9:00p – SSFIV AE Teams to Top 2
8:00p-11:00p – UMVC3 Teams to Top 2

SATURDAY

Stream 1 (TorontoTopTiers)

11:00a-3:00p – SSFIV Singles
3:00p-6:00p – UMVC3 Singles
6:00p-8:00p – SSFIV AE Singles Top 16 to Top 8
8:00p-10:00p – UMVC3 Singles Top 16 to Top 8

Stream 2 (TorontoTopTiers2)

12:00p-2:00p – King of Fighters XIII Singles to Top 3
2:00p-4:00p – Killer Instinct to Top 4
4:00p-6:00p – Injustice Singles to Top 8
6:00p-10:00p – BBCP, P4A and GGXX finishes

SUNDAY

Stream 1 (TorontoTopTiers)

11:00a-12:00p – King of Fighters Top 3
12:00p-1:00p – TTT2 Top 3
1:00p-2:00p – BBCP
2:00p-3:00p – KI Top 3
4:00p-6:00p – Injustice Top 4
6:00p-8:00p – SSFIV AE Top 8
8:00-10:00p – UMVC3 Top 8

Stream 2 (TorontoTopTiers2)

12:00p-3:00p – Super Turbo
2:00p-5:00p – Skullgirls, DOA5U

[hr]

Results

ssfiv-ae2012-tournament-622

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

Singles Tournament

1. EG|K-Brad (Cammy)
2. CCG|Chi-Rithy (Cammy)
3. EG|JWong (Rufus)
4. Riceata (Blanka)
5. Amazon (Rose)
5. UVG|Noel Brown (Vega)
7. Rami (Akuma)
7. A&C|ItalDan (Oni)

9. DSC|General Luke (M.Bison)
9. TOSFHQ|Blitzman_G (Yun)
9. Jug (Guy)
9. Ed Ma (Yun)
13. HASH (Rose)
13. Darran (Evil Ryu)
13. Rameo (Guy)
13. CP (Ken)

Match Log

2v2 Team Tournament

1. Evil Geniuses – EG|JWong (Rufus), EG|K-Brad (Cammy)
2. Cat + Mouse – TJ (C.Viper), Snafoo (Dhalsim)
3. ItalianDiKeata – A&C|ItalDan (Oni), Riceata (Blanka)
4. Ed Ma + BlitzFan – Ed Ma (Random select), Blitzman_G (Random select)

Match Log
[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles Tournament

1. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma)
2. UVG|Noel Brown (Wolverine/Dotor Doom/Phoenix, Wolverine/Frank West/Wesker)
3. EG|K-Brad (Trish/Vergil/Dante, Vergil/Frank West/Dante)
4. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
5. EMP|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
5. A&C|Disgruntled Goa (Trish/Doctor Doom/Dante)
7. TOSFHQ|Blitzman_G (C.Viper/Vergil/Strider Hiryu)
7. A&C.DTC|SJ (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)

9. Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Taskmaster/Magneto/Dormammu)
9. Nickcam (Super-Skrull/Dormammu/Sentinel)
9. The Chokehold (Nova/Spencer/Doctor Doom)
9. TOSFHQ|Joker (Magneto/Zero/Sentinel)
13. White_r (Morrigan/Doctor Doom/Vergil, Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
13. Black Ken (Magneto/Dormammu/Doctor Doom)
13. ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante)
13. TTT|NeoRussell (Spider-Man/Rocket Raccoon/Deadpool)

Match Log

2v2 Team Tournament

1. Evil Geniuses – UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix), EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma)
2. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel), EMP|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu)
3. Sugar Crisp – HyperJosh (Nova/Doctor Strange/Spencer), Luis (Magneto/Doctor Doom/Akuma)
4. Online Tactics – ExeCaptain (Zero/Spencer/Dante), Disgruntled Goa (Trish/Doctor Doom/Dante)

Match Log
[hr]

bbcp-tournament-622

BlazBlue Chronophantasma

1. Level5Chan (Tsubaki)
2. Pochp (μ-12-, Ragna)
3. Psykotik (Carl)
4. DTC|Gatchaman (Bullet, Valkenhayn)
5. FNM|DeadliestxXx (Tager)
5. FNM|Zeero (Kokonoe, Carl)
7. Bill307 (Kagura)
7. Derq (Amane)

Match Log
[hr]

injustice-tournament-622

Injustice: Gods Among Us

1. KTHC|HoneyBee (The Flash)
2. Gunshow (Zod)
3. KTHC|Biohazard (Bane)
4. Emperor Rebelo (Green Lantern)

Match Log
[hr]

ttt2-tournament-622

Tekken Tag Tournament 2

1. PI|OFDP? (JACK-6/Marduk)
2. Noctis (Bryan/Bob)
3. TTT|NeoRussell (Kuma/Panda, Paul/Lei)
4. TTT|Tee-vo (Marduk/Leo)
5. Dong Magic (JACK-6/Marduk)
5. Potatobrain (Rami) (Armor King/Yoshimitsu)
7. IronBrian (Hwoarang/Forest Law)
7. Naqi (Heihachi/Devil Jin)

Match Log
[hr]

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. BAM|Karn (Chin/Kula/Elisabeth)
2. EG|JWong (Mr. Karate/Athena/King)
3. HYPE|TSF (EX Iori/Mr. Karate/Kim)
4. Alvin (Duo Lon/Vice/Mr. Karate)

Match Log
[hr]

doa5u-tournament-622

Dead or Alive 5 Ultimate

1. AngryWorm (Hitomi)
2. ForceOfNature (Ayane, Kasumi)
3. TTT|Tee-vo (Mr. Strong)

Match Log
[hr]

ssfiit-superturbo-st-tournament

Super Street Fighter II Turbo – Tournament of Legends II Qualifier

1. JimmyBones (Balrog)
2. EG|JWong (O-Sagat)
3. Thelo (E.Honda)
4. Jed07 (Guile, M.Bison)
5. HeeroHeero (Balrog, O-T.Hawk)
5. Dogberry (O-Sagat, Ryu)
7. Psychochronic (Chun-Li)
7. William (Chun-Li)

JimmyBones qualifies for Tournament of Legends II at Evo 2014.

Match Log
[hr]

skullgirls-tournament

Skullgirls Encore

1. worldjem (Peacock/Fukua/Filia)
2. Dagwood (Parasoul/Double, Peacock/Big Band/Double)
3. EG|JWong (Valentine/Parasoul)
4. Jason Slade (Squigly/Cerebella/Big Band)

Match Log
[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. EG|JWong (Sabrewulf)
2. Emperor Rebelo (Jago, Spinal)
3. MC Squared2 (Sadira)

Match Log
[hr]

ggxxacpr-tournament-622

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. EG|JWong (Potemkin)
2. FNM|Pui (Robo-Ky)
3. Brice (Potemkin)
4. FNM|Roldy (Venom)

Match Log
[hr]

p4u-p4a-tournament

Persona 4 Arena

1. ChaChaMan (Mitsuru Kirijo)
2. MDA|Psykotik (Aigis)
3. Bill307 (Teddie)
4. Level5Chan (Labrys)

Match Log
[hr]

Sources: TorontoTopTiers, TorontoTopTiers2