East Coast Throwdown 2014 Results

By on May 11, 2014 at 7:10 pm
ect-2014-logo-trailer-622

ect-2014-logo-trailer-622

The time to throw down in New Jersey has come once again! This weekend is East Coast Throwdown 2014, the tournament series’ sixth iteration, organized by John “SweetJohnnyCage” Gallagher and Joe “iloveu Joe” Ciaramelli. You won’t want to miss the East Coast and friends taking on a variety of fighting game titles, so tune in and watch the action live.

Tournament Line-up

  • BlazBlue Chronophantasma
  • Dead or Alive 5 Ultimate
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus R
  • Injustice: Gods Among Us
  • Killer Instinct
  • The King of Fighters XIII
  • Persona 4 Arena
  • SoulCalibur V
  • Street Fighter X Tekken Ver.2013
  • Super Street Fighter II Turbo (Tournament of Legends II Qualifier)
  • Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012 (Capcom Pro Tour Ranking Tournament)
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Capcom Pro Tour & Ultra Street Fighter IV

East Coast Throwdown 2014 is a part of the Capcom Pro Tour as a Ranking Tournament. The top 16 performers in the Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012 competition will earn Tier 2 ranking points towards a spot in the Capcom Cup in December.

Ultra Street Fighter IV will present at East Coast Throwdown using the latest playable build, featuring the fifth new character Decapre as well as test changes beyond the arcade release version.

Tournament of Legends II

East Coast Throwdown 2014 is also a part of the Tournament of Legends II as a a qualifier. The winner of the Super Street Fighter II Turbo tournament will claim a spot in Tournament of Legends II at Evo 2014.

Exhibitions

A pair of exhibitions are scheduled for Saturday. First up is ECT’s own LI Joe vs. Shock in the classic Ultimate Mortal Kombat 3. Following will be an Ultimate Marvel vs. Capcom 3 match pitting Control Gaming’s Flux against Bifuteki’s Coach Steve.

Pools

BBCP
DOA5U
GGXX AC+R
Injustice
KI
KOF XIII
P4A
SCV
SFXTK
SSFIV AE
TTT2
UMVC3

Streams

ECT2014 will be brought to you live from Secaucus by Team Spooky and Deadly Bison Entertainment. For those unable to attend, you can catch the event via Twitch.

Watch both streams via One Frame Link

TeamSp00ky

Watch live video from TeamSp00ky on www.twitch.tv

Deadly_Bison

Watch live video from Deadly_Bison on www.twitch.tv

Schedule

All times in Eastern Daylight Time (UTC -4).

ECT2014-saturday

ECT2014-sunday

[hr]

Results

ssfiv-ae2012-tournament-622

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

Singles Tournament

1. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
2. PIE|Zeus (Vega, M.Bison)
3. TS|Sabin (Dhalsim, Rose)
4. EG|JWong (Rufus)
5. DaFeetLee (Cammy, Yun)
5. PIE|PoeM (Balrog)
7. AG.MCZ|Glitch (Rufus)
7. RG|Rico Suave (Abel)

Match Log

Grand Finals

EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. PIE|Zeus (Vega) – 3-1

Losers Finals

TS|Sabin (Dhalsim) vs. PIE|Zeus (Vega) – 0-2

Winners Finals

TS|Sabin (Rose) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 1-2

Losers Semi-finals

PIE|Zeus (Vega) vs. EG|JWong (Rufus) – 2-0

Top 8 Winners

PIE|PoeM (Balrog) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
DaFeetLee (Cammy, Yun) vs. TS|Sabin (Rose) – 0-2

Top 8 Losers

PIE|Zeus (M.Bison) vs. AG.MCZ|Glitch (Rufus) – 2-0
EG|JWong (Rufus) vs. RG|Rico Suave (Abel) – 2-1

DaFeetLee (Cammy) vs. PIE|Zeus (Vega) – 1-2
PIE|PoeM (Balrog) vs. EG|JWong (Rufus) – 0-2

3v3 Team Tournament

1. Divekick – UVG|Noel Brown (Vega), EG|K-Brad (Cammy), EG|JWong (Rufus)
2. Team PIE – PIE|PoeM (Balrog), PIE|Smug (Dudley), PIE|Zeus (Vega)
3. Team Overhead – EDC|TrueLionheart (Sagat), GG|NYChrisG (Sakura), AG.MCZ|Glitch (Rufus)

Match Log

Grand Finals

Team PIE vs. Divekick – 2-3

PIE|PoeM (Balrog) vs. UVG|Noel Brown (Vega)
PIE|Smug (Dudley) vs. UVG|Noel Brown (Vega)
PIE|Smug (Dudley) vs. EG|K-Brad (Cammy)
PIE|Zeus (Vega) vs. EG|K-Brad (Cammy)
PIE|Zeus (Vega) vs. EG|JWong (Rufus)

Losers Finals

Team Overhead vs. Team PIE – 1-3

EDC|TrueLionheart (Sagat) vs. PIE|Smug (Dudley)
GG|NYChrisG (Sakura) vs. PIE|Smug (Dudley)
AG.MCZ|Glitch (Rufus) vs. PIE|Smug (Dudley)
AG.MCZ|Glitch (Rufus) vs. PIE|PoeM (Balrog)

Winners Finals

Team PIE vs. Divekick – 2-3

PIE|Zeus (Vega) vs. UVG|Noel Brown (Vega)
PIE|Zeus (Vega) vs. EG|K-Brad (Cammy)
PIE|Smug (Dudley) vs. EG|K-Brad (Cammy)
PIE|Smug (Dudley) vs. EG|JWong (Rufus)
PIE|PoeM (Balrog) vs. EG|JWong (Rufus)

Exhibitions

Match Log

EMP|Santhrax (Sagat) vs. RG|Rico Suave (Abel) – 7-2 ○●○●○○○○○

[hr]

umvc3-tournament-622

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. GG|NYChrisG (Morrigan/Magneto/Doctor Doom, Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma)
3. TA|Moons (Nova/M.O.D.O.K./Amaterasu)
4. BE|Kane Blueriver (Hulk/Haggar/Sentinel)
5. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante)
5. BIFU|Coach Steve (Nova/Spencer/Doctor Doom, Wesker/Doctor Doom/Vergil)
7. RG|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)
7. RG|MastaCJ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom)

9. MacNeverDrops (Zero/Dante/Vergil)
9. EMP|JRosa
9. KPB|Cosmos (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu)
9. GCA.AVN|Wedge (Deadpool/Doctor Doom/Strider Hiryu)
13. BT|MarlinPie
13. BGuy
13. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
13. DCB|DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster)

Match Log

Grand Finals

GG|NYChrisG (Morrigan/Magneto/Doctor Doom) vs. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) – 3-1

Losers Finals

TA|Moons (Nova/M.O.D.O.K./Amaterasu) vs. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) – 0-3

Winners Finals

TA|Moons (Nova/M.O.D.O.K./Amaterasu) vs. GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Losers Semi-finals

BE|Kane Blueriver (Hulk/Haggar/Sentinel) vs. EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) – 1-3

Top 8 Winners

GG|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 3-0
TA|Moons (M.O.D.O.K./Nova/Amaterasu) vs. BIFU|Coach Steve (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 3-2

Top 8 Losers

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. RG|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-1
BE|Kane Blueriver (Hulk/Haggar/Sentinel) vs. RG|MastaCJ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 3-2

EG|JWong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 3-0
BE|Kane Blueriver (Hulk/Haggar/Sentinel) vs. BIFU|Coach Steve (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 3-1

Top 16 Winners

GCA.AVN|Wedge vs. GG|NYChrisG
KPB|Cosmos vs. CTRL|Flux
TA|Moons vs. EMP|JRosa
EG|JWong vs. BIFU|Coach Steve

Top 16 Losers

MacNeverDrops vs. BT|MarlinPie
RG|Flocker vs. BGuy
BE|Kane Blueriver vs. UVG|Noel Brown
DCB|DJ Huoshen vs. RG|MastaCJ

EG|JWong vs. MacNeverDrops
EMP|JRosa vs. RG|Flocker
KPB|Cosmos vs. BE|Kane Blueriver
GCA.AVN|Wedge vs. RG|MastaCJ

Exhibitions

Match Log

CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. BIFU|Coach Steve (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 14-15 ○○●○○●●●●○○●○●●○●○●○●●●●○○○○●

[hr]

killerinstinct-tournament-622

Killer Instinct

1. EMP|CDjr (Sadira)
2. EG|JWong (Sabrewulf)
3. RG|Rico Suave (Thunder)
4. GG|NYChrisG (Sabrewulf)
5. Weaponer (Thunder)
5. Paul B (Sabrewulf)
7. KPB|Crusher (Sabrewulf)
7. Oni (Jago)

Match Log

Grand Finals

EG|JWong (Sabrewulf) vs. EMP|CDjr (Sadira) – 3-1 Reset
EG|JWong (Sabrewulf) vs. EMP|CDjr (Sadira) – 2-3

Losers Finals

EG|JWong (Sabrewulf) vs. RG|Rico Suave (Thunder) – 3-0

Winners Finals

EMP|CDJr (Sadira) vs. RG|Rico Suave (Thunder) – 3-0

Losers Semi-finals

EG|JWong (Sabrewulf) vs. GG|NYChrisG (Sabrewulf) – 2-0

Top 8 Winners

EG|JWong (Sabrewulf) vs. RG|Rico Suave (Thunder) – 0-2
Paul B (Sabrewulf) vs. EMP|CDjr (Sadira) – 0-2

Top 8 Losers

KPB|Crusher (Sabrewulf) vs. Weaponer (Thunder) – 0-2
GG|NYChrisG (Sabrewulf) vs. Oni (Jago) – 2-0

Weaponer (Thunder) vs. EG|JWong (Sabrewulf) – 0-2
Paul B (Sabrewulf) vs. GG|NYChrisG (Sabrewulf) – 0-2

[hr]

injustice-tournament-622

Injustice: Gods Among Us

1. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter)
2. RG|SonicFox (Batgirl)
3. PTH|Revolver (Lex Luthor)
4. EMP|Darth Arma (Batman)
5. RG|Rico Suave (Black Adam, Aquaman)
5. KHTC|HoneyBee (The Flash)
7. MPR|Zyphox (The Flash)
7. EMPR|Grr (Bane)

Match Log

Grand Finals

RG|SonicFox (Batgirl) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 2-3 Reset
RG|SonicFox (Batgirl) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 1-3

Losers Finals

PTH|Revolver (Lex Luthor) vs. EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) – 1-3

Winners Finals

PTH|Revolver (Lex Luthor) vs. RG|SonicFox (Batgirl) – 0-3

Losers Semi-finals

EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) vs. EMP|Darth Arma (Batman) – 3-1

Top 8 Winners

PTH|Revolver (Lex Luthor) vs. RG|Rico Suave (Black Adam) – 3-1
EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) vs. RG|SonicFox (Batgirl) – 2-3

Top 8 Losers

EMP|Darth Arma (Batman) vs. EMPR|Zyphox (The Flash) – 2-3
EMPR|Grr (Bane) vs. KHTC|HoneyBee (The Flash) – 0-3

EMP|Darth Arma (Batman) vs. RG|Rico Suave (Black Adam, Aquaman) – 3-2
EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) vs. KHTC|HoneyBee (The Flash) – 3-1

Top 16 Winners

Pecapowa (Martian Manhunter, Zod) vs. RG|Rico Suave (Black Adam) – 1-3
Darth Revolver (Lex Luthor) vs. EMPR|Grr (Bane) – 3-2
RG|Sonic Fox (Batgirl) vs. EMPR|Zyphox (The Flash) – 3-2
EMPR|Jupiter (Martian Manhunter) vs. EMP|Darth Arma (Batman) – 3-2

Top 16 Losers

PTH|Khaotik (Killer Frost) vs. Gamer Blake (Batman) – 3-1
EMP|KDZ (Wonder Woman, Superman) vs. KHTC|Biohazard (Bane) – 3-1
Ray Riazy (Raven) vs. CT|Dom (Black Adam) – 1-3
Honey Bee (The Flash) vs. GG|NYChrisG (Batgirl) – 3-0

[hr]

bbcp-tournament-622

BlazBlue Chronophantasma

1. TS|Lord Knight (Kokonoe)
2. Lich (Relius, Hazama)
3. TSB.ZD|Mynus (Litchi)
4. Necro Undine (Kokonoe)
5. Colpevole (Hazama)
5. Eshi (Amane)
7. DCB|DJ Huoshen (Makoto)
7. Sodelic (Carl)

Match Log

Grand Finals

TS|Lord Knight (Kokonoe) vs. Lich (Hazama) – 3-0

Losers Finals

TSB.ZD|Mynus (Litchi) vs. Lich (Relius) – 0-2

Winners Finals

TS|Lord Knight (Kokonoe) vs. Lich (Hazama) – 2-0

Losers Semi-finals

TSB.ZD|Mynus (Litchi) vs. Necro Undine (Kokonoe) – 2-0

Top 8 Winners

Lich (Hazama) vs. Necro Undine (Kokonoe) – 2-1
TS|Lord Knight (Kokonoe) vs. TSB.ZD|Mynus (Litchi) – 2-0

Top 8 Losers

DCB|DJ Huoshen (Makoto) vs. Eshi (Amane) – 0-2
Coplevole (Hazama) vs. Sodelic (Carl) – 2-1

TSB.ZD|Mynus (Litchi) vs. Eshi (Amane) – 2-1
Necro Undine (Kokonoe) vs. Colpevole (Hazama) – 2-0

[hr]

kofxiii-tournament-622

The King of Fighters XIII

1. BE|Kane Blueriver (Raiden/Takuma/Vice)
2. DCB|DJ Huoshen (EX Iori/EX Kyo/Shen)
3. RG|Flocker (Mai/Athena/Yuri)
4. DC|LazieFreddie (EX Kyo/EX Iori/Kim, EX Kyo/Benimaru/EX Iori)

Match Log

Grand Finals

DCB|DJ Huoshen (EX Iori/EX Kyo/Shen) vs. BE|Kane Blueriver (Raiden/Takuma/Vice) – 0-3

Losers Finals

DCB|DJ Huoshen (EX Iori/EX Kyo/Shen) vs. RG|Flocker (Mai/Athena/Yuri) – 2-1

Winners Finals

BE|Kane Blueriver (Raiden/Takuma/Vice) vs. RG|Flocker (Mai/Athena/Yuri) – 2-1

Losers Semi-finals

DC|LazieFreddie (EX Kyo/EX Iori/Kim, EX Kyo/Benimaru/EX Iori) vs. DCB|DJ Huoshen (EX Iori/EX Kyo/Shen) – 0-2

Exhibitions

Match Log

DC|LazieFreddie (Kyo/EX Iori/Takuma, EX Kyo/EX Iori/Kim) vs. BE|Kane Blueriver (Raiden/Takuma/Vice) – 1-5 ●●○●●●

SS.DC|Malik (Kyo/Mr. Karate/Shen) vs. BE|Kane Blueriver (Raiden/Takuma/Vice) – 4-5○●○●○●○●●

[hr]

doa5u-tournament-622

Dead or Alive 5 Ultimate

1. MC|Kwiggle (Christie)
2. RG|SonicFox (Marie Rose, Christie)
3. UGS|Gill Hustle (Mila)
4. xCaliburBladez (Helena)
5. Sly Bass (Akira)
5. FC|Duckay (Helena)
7. T-Lee (Marie Rose)
7. Jaeger (Rig, Sarah)

Match Log

Grand Finals

RG|SonicFox vs. MC|Kwiggle – 1-3 Reset
RG|SonicFox vs. MC|Kwiggle – 1-3

Losers Finals

UGS|Gill Hustle vs. MC|Kwiggle – 0-3

Winners Finals

RG|SonicFox vs. UGS|Gill Hustle -3-0

Losers Semi-finals

xCaliburBladez vs. MC|Kwiggle – 2-3

Top 8 Winners

xCaliburBladez (Marie Rose, Helena) vs. RG|SonicFox (Marie Rose) – 2-3
FC|Duckay (Helena, Marie Rose) vs. UGS|Gill Hustle (Mila, Ayane) – 1-3

Top 8 Losers

Sly Bass vs. T-Lee – 3-0
MC|Kwiggle vs. Jaeger – 3-2

xCaliburBladez vs. Sly Bass – 3-0
FC|Duckay vs. MC|Kwiggle – 0-3

[hr]

arcade-kollection-622x

Ultimate Mortal Kombat 3

Shock (Ermac, Sonya, Reptile, Human Smoke, Kabal) vs. Notifuro|LI Joe (Human Smoke) – 3-5 ●○●●○○●●

[hr]

Source: East Coast Throwdown, TeamSp00ky, Deadly_Bison, UMVC3 results via KevinSparkz, Flux, Moons, Justin Wong