Kumite in Tennessee 14 Results

By on January 26, 2014 at 10:00 pm
Kumite_in_Tennessee_622x320

Kumite_in_Tennessee_622x320

This weekend will see the 14th edition of Kumite in Tennessee take place in Murfreesboro, Tennessee just outside of Nashville. KiT 14 is set to feature some of the best players in the region taking on visiting players such as EG|PR Balog, EG|Justin Wong, EMP|Dieminion, EG|Ricky Ortiz, GG|Sherry Jenix, NYChrisG, CT.EMP|Mew2King, and more.

Official Lineup

  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012
  • Injustice: Gods Among Us
  • Soulcalibur V
  • Dead or Alive 5 Ultimate
  • Super Smash Bros. Melee
  • Project M
  • Persona 4 Arena
  • Killer Instinct

In addition to this, there will be side tournaments for Guilty Gear XX Accent Core Plus R and BlazBlue: Chronophantasma.

Kumite in Tennessee will be streamed on four channels, with PandaxGaming acting as the main stream and 6:45, Smash Studios and Kumite in Tennessee providing additional broadcasts. Those interested should check out the stream schedule below to know which games will be on which channels.

You can also check out the pool assignments as well as the guide to the KiT 14 pool system.

Streams

PandaxGaming

Watch live video from PandaxGaming on www.twitch.tv

6:45

Watch live video from Sixfortyfive on www.twitch.tv

Smash Studios

Watch live video from SmashStudios on www.twitch.tv

Kumite in Tennessee

Watch live video from KiTRevival on www.twitch.tv

Schedule

KITschedule

[hr]

Results

ae2012-tournamentbanner

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

1. EG|Justin Wong (Rufus)
2. EMP|Dieminion (Guile)
3. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
4. Nice1 (Guy)
5. EG|PR Barlog (Balrog, Evil Ryu)
5. MLSwear (Hakan)
7. PxG|Camel Eyez (Fei Long)
7. NYChrisG (Sakura)

Grand Finals

EMP|Dieminion (Guile) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 3-1 Reset
EMP|Dieminion (Guile) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 2-3

Losers Finals

EMP|Dieminion (Guile) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 3-2

Winners Finals

EG|Justin Wong (Rufus) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 3-0

Losers Semi-finals

Dieminion (Guile) vs. Nice1 (Guy) – 3-2

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Rufus) vs. Nice1 (Guy) – 3-0
EG|PR Balrog (Evil Ryu)vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-3

Top 8 Losers

PxG|Camel Eyez (Fei Long) vs. EMP|Dieminion (Guile) – 0-3
MLSwear (Hakan) vs. NYChrisG (Sakura) – 3-1

EG|PR Balrog (Balrog) vs. EMP|Dieminion (Guile) – 2-3
MLSwear (Hakan) vs. Nice1 (Guy) – 1-3

[hr]

umvc3-tournamentbanner

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
3. Neokarsh (Nova/Spencer/Taskmaster)
4. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix)
5. Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar)
5. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma)
7. sumbrwnkid (Wolverine/Dante/Akuma)
7. STVG|Lose (Nova/Haggar/Doctor Doom)

Grand Finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Losers Finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. Neokarsh (Nova/Spencer/Taskmaster) – 3-1

Winners Finals

NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. Neokarsh (Nova/Spencer/Taskmaster) – 3-0

Losers Semi-finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 3-2

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. Neokarsh (Nova/Spencer/Taskmaster) – 2-3

Top 8 Losers

sumbrwnkid (Wolverine/Dante/Akuma) vs. Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 1-3
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. STVG|Los (Nova/Haggar/Doctor Doom) – 3-1

UVG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) vs. Jan (Hulk/Shuma-Gorath/Haggar) – 3-1
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 3-0

[hr]

ttt2-tournamentbanner

Tekken Tag Tournament 2

1. Anakin (JACK-6/P.JACK)
2. Inkognito (Bryan/Bob)
3. KIT|Lil Majin (Armor King/King)
4. Obscure (Alisa/Wang)
5. Clint the Beast (Kuma/Panda, Yoshimitsu/Zafina/Alex/Roger Jr.)
5. PI|Kodee (Lars/Heihachi, Kazuya/Heihachi)
7. Drum EXF (Asuka/JACK-6)
7. AL|Chrishin (Kazuya/Devil Jin)

Grand Finals

Anakin (JACK-6/P.JACK) vs. Inkognito (Bryan/Bob) – 3-1

Losers Finals

Inkognito (Bryan/Bob) vs. KIT|Lil Majin (Armor King/King) – 3-0

Winners Finals

Anakin (JACK-6/P.JACK) vs. KIT|Lil Majin (Armor King/King) – 3-0

Losers Semi-finals

Inkognito (Bryan/Bob) vs. Obscure (Alisa/Wang) – 3-0

Top 8 Winners

KIT|Lil Majin (Armor King/King) vs. Obscure (Alisa/Wang) – 3-1
Anakin (JACK-6/P.JACK) vs. Inkognito (Bryan/Bob) – 3-2

Top 8 Losers

PI|Kodee (Lars/Heihachi) vs. Drum EXF (Asuka/JACK-6) – 3-0
Clint the Beast (Kuma/Panda) vs. AL|Chrishin (Kazuya/Devil Jin) – 3-2

Clint the Beast (Kuma/Panda, Yoshimitsu/Zafina/Alex/Roger Jr.) vs. Obscure (Alisa/Wang) – 0-3
Inkognito (Bryan/Bob) vs. PI|Kodee (Kazuya/Heihachi) – 3-0

[hr]

injustice-tournamentbanner

Injustice: Gods Among Us

1. GEC|Forever King (Batman)
2. GGA|Max (Bane)
3. AK.EMPR|Salt Face (Harley Quinn)
4. AK.RM|Harold (The Flash)
5. AK|Elite Goomba (Wonder Woman, Superman)
5. Ak.EMPR|Pig of the Hut (Zod)
7. GGA|PimPimJim (Lex Luthor, Hawkgirl)
7. GGA|16Bit (Catwoman)

Match Log

Grand Finals

GEC|Forever King (Batman) vs. GGA|Max (Bane) – 3-2

Losers Finals

AK.EMPR|Salt Face (Harley Quinn) vs. GGA|Max (Bane) – 2-3

Winners Finals

GEC|Forever King (Batman) vs. GGA|Max (Bane) – 3-2

Losers Semi-finals

AK.RM|Harold (The Flash) vs. AK.EMPR|Salt Face(Harley Quinn) – 2-3

Top 8 Winners

GEC|Forever King (Batman) vs. AK.RM|Harold (The Flash) – 3-1
AK.EMPR|Pig of the Hut (Zod) vs . GGA|Max (Bane) – 1-3

Top 8 Losers

GGA|PimPimJim (Lex Luthor, Hawkgirl) vs. AK|Elite Goomba (Wonder Woman, Superman) – 2-3
GGA|16Bit (Catwoman) vs. AK.EMPR|Salt Face(Harley Quinn) – 0-3

AK.RM|Harold (The Flash) vs. AK|Elite Goomba (Wonder Woman) – 3-1
AK.EMPR|Pig of the Hut (Zod) vs. AK.EMPR|Salt Face(Harley Quinn) – 2-3

[hr]

deadoralive5-ultimate-doa5u-tournamentbanner

Dead or Alive 5 Ultimate

1. Sweet Revenge (Gen Fu)
2. Shade Swifteye (Hayate, Kasumi, Mila)
3. AFD|Requiem (Helena)
4. GG|Chosen1 (Brad Wong, Rig)
5. J.D.E. (Kasumi)
5. Dallaz (Hayabusa)
7. Bushido (Kokoro)
7. Max Ninja (Momiji)

Match Log

Grand Finals

Shade Swifteye (Hayate) vs. Sweet Revenge (Gen Fu) – 2-3

Losers Finals

Shade Swifteye (Hayate) vs. AFD|Requiem (Helena) – 3-0

Winners Finals

Shade Swifteye (Mila, Hayate, Kasumi) vs. Sweet Revenge (Gen Fu) – 0-3

Losers Semi-finals

GG|Chosen1 (Brad Wong) vs. AFD|Requiem (Helena) – 0-2

Top 8 Winners

Sweet Revenge (Gen Fu) vs. AFD|Requiem (Helena) – 2-1
ShadeSwifteye (Kasumi) vs. GG|Chosen1 (Brad Wong) – 2-0

Top 8 Losers

Dallaz (Hayabusa) vs. Bushido (Kokoro) – 2-0
Max Ninja (Momiji) vs. J.D.E. (Kasumi) – 1-2

AFD|Requiem (Helena) vs. J.D.E. (Kasumi) – 2-0
GG|Chosen1 (Rig, Brad Wong) vs. Dallaz (Hayabusa) – 2-1

[hr]

projectm-tournamentbanner

Project M

1. CT.EMP|Mew2King (Fox, Mewtwo)
2. Chad (Zero Suit Samus, Mario)
3. Iori (Captain Falcon, Link, Bowser, Marth)
4. Nite (Marth, Wolf)
5. KOKingPin (Dedede, Donkey Kong, Ganondorf)
5. Mr. Pickle (Wario)
7. PB&J (Kirby, Fox)
7. J00t (Mr. Game & Watch, Luigi)

Match Log

Grand Finals

CT.EMP|Mew2King (Fox) vs. Chad (Zero Suit Samus, Mario) – 3-0

Losers Finals

Chad (Zero Suit Samus) vs. Iori (Bowser, Marth, Captain Falcon) – 3-0

Winners Finals

CT.EMP|Mew2King (Fox) vs. Chad (Zero Suit Samus) – 3-0

Losers Semi-finals

Nite (Marth) vs. Iori (Captain Falcon) – 1-3

Top 8 Winners

Chad (Zero Suit Samus) vs. Iori (Link, Captain Falcon) – 3-0
Nite (Wolf, Marth) vs. CT.EMP|New2King (Mewtwo) – 0-3

Top 8 Winners

PB&J (Kirby, Fox) vs. KOKingPin (Dedede) – 0-3
J00t (Mr. Game & Watch, Luigi) vs. Mr. Pickle (Wario) – 2-3

KOKingPin (Dedede, Donkey Kong, Ganondorf) vs. Iori (Captain Falcon) – 0-3
Nite (Wolf, Math) vs. Mr. Pickle (Wario) – 3-2

[hr]

ssbm-melee-tournamentbanner

Super Smash Bros. Melee

1. CT.EMP|Mew2King (Sheik, Marth)
2. Chad (Pikachu, Falco)
3. Iori (Dr. Mario, Sheik, Ganondorf, Captain Falcon, Sheik)
4. Nite (Falco, Marth)
5. J00t (Captain Falcon)
5. SS|S0ft (Jigglypuff)
7. Ron-a-roni (Falco)
7. Myzteck (Falco)

Match Log

Grand Finals

Chad (Pikachu, Falco) vs. CT.EMP|Mew2King (Sheik, Marth) – 0-3

Losers Finals

Chad (Pikachu) vs. Iori (Sheik, Peach) – 3-0

Winners Finals

CT.EMP|Mew2King (Sheik) vs. Chad (Pikachu, Falco) – 3-0

Losers Semi-finals

Iori (Dr. Mario, Sheik, Captain Falcon) vs. Nite (Marth, Falco) – 3-1

Top 8 Winners

Chad (Pikachu) vs. J00t (Captain Falcon Mr. Game & Watch) – 3-0
CT.EMP|Mew2King (Sheik, Marth) vs. Iori (Dr. Mario, Sheik, Ganondorf) – 3-0

Top 8 Losers

Nite (Falco) vs. Ron-a-roni (Falco) – 3-1
Myzteck (Falco) vs. SS|S0ft (Jigglypuff) – 1-3

Nite (Marth) vs. J00t (Captain Falcon) – 3-0
Iori (Dr. Mario, Ganondorf) vs. SS|S0ft (Jigglypuff) – 3-0

[hr]

killerinstinct-ki-tournamentbanner

Killer Instinct

1. EG|Justin Wong (Sabrewulf)
2. EG|PR Balrog (Orchid)
3. NYChrisG (Sabrewulf)
4. GGA|Dizzy (Sabrewulf)
5. EMPR|Noobe (Sabrewulf)
5. Argenrost (Sabrewulf)
7. Dieminion (Thunder, Glacius)
7. Spider123 (Orchid)

Match Log

Grand Finals

EG|Justin Wong (Sabrewulf) vs. EG|PR Balrog (Orchid) – 1-3 Reset
EG|Justin Wong (Sabrewulf) vs. EG|PR Balrog (Orchid) – 3-0

Losers Finals

NYChrisG (Sabrewulf) vs. EG|PR Balrog (Orchid) – 0-2

Winners Finals

EG|PR Balrog (Orchid) vs. EG|Justin Wong (Sabrewulf) – 0-2

Losers Semi-finals

NYChrisG (Sabrewulf) vs. GGA|Dizzy (Sabrewulf) – 2-0

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Sabrewulf) vs. EMPR|Noobe (Sabrewulf) – 2-0
EG|Justin Wong (Orchid) vs. Argenrost (Sabrewulf) – 2-1

Top 8 Losers

NYChrisG (Sabrewulf) vs. Dieminion (Thunder, Glacius) – 2-0
Spider123 (Orchid) vs. GGA|Dizzy (Sabrewulf) – 0-2

EMPR|Noobe (Sabrewulf) vs. NYChrisG (Sabrewulf) – 0-2
Argenrost (Sabrewulf) vs. GGA|Dizzy (Sabrewulf) – 1-2

[hr]

p4u-p4a-persona-tournamentbanner

Persona 4 Arena

1. LastStarSavior (Mitsuru Kirijo)
2. CTA|ShinSyn (Yu Narukami)
3. Volpe (Elizabeth)
4. Dollar (Yosuke Hanamura)
5. DMac (Mitsuru Kirijo)
5. Nope (Yu Narkuami)
7. Jaguar SCF (Aigis)

Match Log

Grand Finals

CTA|ShinSyn (Yu Narukami) vs. LastStarSavior (Mitsuru Kirijo) – 0-3

Losers Finals

CTA|ShinSyn (Yu Narukami) vs. Volpe (Elizabeth) – 3-0

Winners Finals

LastStarSavior (Mitsuru Kirijo) vs. Volpe (Elizabeth) – 3-0

Losers Semi-finals

CTA|ShinSyn (Yu Narukami) vs. Dollar (Yosuke Hanamura) – 2-0

Top 8 Winners

Volpe (Elizabeth) vs. Dollar (Yosuke Hanamura) – 2-0
Nope (Yu Narukami) vs. LastStarSavior (Mitsuru Kirijo) – 0-2

Top 8 Losers

Jaguar SCF (Aigis) vs. CTA|ShinSyn (Yu Narukami) – 0-2

Dollar (Yosuke Hanamura) vs. DMac (Mitsuru Kirijo) – 2-1
CTA|ShinSyn (Yu Narukami) vs. Nope (Yu Narkuami) – 2-1

[hr]

bbcp-blazblue-chronophantasma-tournamentbanner

BlazBlue Chronophantasma

1. DAI.KK|Urichinan (Litchi)
2. Skeletal Minion (Haku-Men)
3. CTA|ShinSyn (Bang, Ragna, Jin)
4. Dark RangerEX (Makoto)

Match Log

Grand Finals

Skeletal Minion (Haku-Men) vs. DAI.KK|Urichinan (Litchi) – 1-3

Losers Finals

Skeletal Minion (Haku-Men) vs. CTA|ShinSyn (Bang, Jin) – 3-1

Winners Finals

Skeletal Minion (Haku-Men) vs. DAI.KK|Urichinan (Litchi) – 1-3

Losers Semi-finals

Dark RangerEX (Makoto) vs. CTA|ShinSyn (Bang, Ragna) – 1-2

[hr]

ggxxac+r-guiltygear-tournamentbanner

Guilty Gear XX Accent Core Plus R

1. Krazy Korean (Millia)
2. Skeletal Minion (A.B.A)
3. AlphaKami (Ky)
4. Rukus (Potemkin)

Match Log

Grand Finals

Skeletal Minion (A.B.A) vs. Krazy Korean (Millia) – 3-1 Reset
Skeletal Minion (A.B.A) vs. Krazy Korean (Millia) – 1-3

Losers Finals

Skeletal Minion (A.B.A) vs. AlphaKami (Ky) – 3-0

Winners Finals

Skeletal Minion (A.B.A) vs. Krazy Korean (Millia) – 0-3

Losers Semi-finals

Rukus (Potemkin) vs. AlphaKami (Ky) – 0-2

[hr]

Source: Kumite in Tennessee, tip via Patrick

Shoryuken's long time news hound. When not writing for SRK's front page, D3v spends part of his time helping run tournaments in the Philippines, including the country's biggest fighting game event, Manila Cup.