The Fall Classic 2013 Results

By on September 15, 2013 at 8:10 pm
tfc-logo-622

UPDATE – This tournament is now over and done with, so feel free to check out the full results below.

This weekend, four of the east coast’s biggest tournament organizers will be coming together to put on a huge event in North Carolina called The Fall Classic. Put together by Joe “LI Joe” Ciaramelli, John “SweetJohnnyCage” Gallagher, Larry “Shin Blanka” Dixon, and Eric “Big E” Smalls, this tournament is sure to provide a ton of entertaining action over the next few days.

Results

ae2012-tournamentbanner

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

1. AGE|NYChrisG (Sakura)
2. EG|Justin Wong (Rufus)
3. DM.MCZ|Xian (Gen)
4. RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy)
5. PIE|Poem (Balrog)
5. EG|PR Balrog (Balrog)
7. PI|Foomy (Sakura)
7. Wolfkrone (C.Viper)
9. EMP|Tampa Bison (M.Bison)
9. EMP|Kreymore (Guy)
9. RG.MCZ|Rico Suave (Abel, M.Bison)
9. EMP|Nuckledu (Guile)

NYChrisG qualifies for the Capcom Cup.

Finals Results

Grand Finals

AGE|NYChrisG (Sakura) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 3-2 Reset
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 3-0

Losers Finals

AGE|NYChrisG (Sakura) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 3-1

Winners Finals

EG|Justin Wong (Rufus) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 3-1

Losers Semi-finals

RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-2

Top 8 Results

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Rufus) vs. PIE|Poem (Balrog) – 2-0
EG|PR Balrog (Balrog) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2

Top 8 Losers

RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) vs. PI|Foomy (Sakura) – 0-2
Wolfkrone (C.Viper) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 0-2

PIE|Poem (Balrog) vs. RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 0-2

Top 16 Results

Top 16 Winners

EG|PR Balrog (Balrog) vs. PI|Foomy (Sakura) – 2-0
RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2
Wolfkrone (C.Viper) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 0-2
PIE|Poem (Balrog) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 2-1

Top 16 Losers

RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) vs. EMP|Tampa Bison(M.Bison) – 2-1
Wolfkrone (C.Viper) vs. EMP|Kreymore (Guy) – 2-0
RG.MCZ|Rico Suave (Abel, M.Bison) vs. PI|Foomy (Sakura) – 0-2
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. EMP|Nuckledu (Guile) – 2-1

Top 32 Results

Top 32 Winners

CCG|Chi-Rithy (Cammy, Balrog) vs. RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) – 0-2
Wolfkrone (C.Viper) vs. RG.MCZ|Rico Suave (Abel) – 2-1
EMP|Nuckledu (Guile) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2
EG|Justin Wong (Rufus) vs. GxG|Damascus (Ibuki) – 2-0
TS|Sabin (Dhalsim, Seth) vs. EG|PR Balrog (Balrog) – 0-2
PIE|Poem (Balrog) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-1
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. EMP|Tampa Bison (M.Bison) – 2-0

Xian Kumite

coL|Filipino Champ (Dhalsim) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog, Yang) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 0-2
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 2-1
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-2
RG.FNEX.EMP|K-Brad (Cammy) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 2-1

 

umvc3-tournamentbanner

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Dormammu/Morrigan/Phoenix)
3. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye)
4. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil, Wolverine/Vergil/Akuma)
5. coL|ShadyK (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
5. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel, Ryu/Magneto/Sentinel)
7. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Zero/Magneto/Doctor Doom)
7. BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)

Finals Results

Grand Finals

AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. coL|Filipino Champ (Dormammu/Morrigan/Phoenix) – 3-0 Reset
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. coL|Filipino Champ (Dormammu/Morrigan/Phoenix) – 3-0

Losers Finals

AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-1

Winners Finals

coL|Filipino Champ (Dormammu/Morrigan/Phoenix) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 3-1

Losers Semi-finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil, Wolverine/Vergil/Akuma) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3

Top 8 Results

Top 8 Winners

AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 3-0
coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 3-0

Top 8 Losers

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil, Wolverine/Vergil/Akuma) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. coL|ShadyK (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

coL|ShadyK (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. CTRL|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 3-1

Top 16 Results

Top 16 Winners

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. CTRL|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 0-3
coL|Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. RG.MCZ|JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-0
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) – 0-3
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1

Top 32 Results

Top 32 Winners

TA|Moons (Nova/M.O.D.O.K./Amaterasu) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3
coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. BIFU|Insaynne (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 3-1
coL|ShadyK (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 2-3
XAN|DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
CTRL|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) vs. FR|Roachking (Wesker/Haggar/Phoenix) – 3-1
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. RG.MCZ|MastaCJ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 3-0
 FS.EMP|Flocker (Zero/Vergil/Hawkeye) vs. Somebrownkid (Wolverine/Dante/Akuma) – 3-2

Early Rounds

Early Round Match Log

AGE|NYChrisG|Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. H-Whore (Haggar/Dormammu/Doctor Doom) – 3-0
TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) vs. Enigma (Trish/Taskmaster/Vergil, Zero/Trish/Doctor Doom) – 2-3
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. TH|YoungBlood (C.Viper/Doctor Doom/Dante) – 3-0
UVG|Noel Brown (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. Seriphx (Zero/Vergil/Strider Hiryu) – 3-0
MC|Gibson (Magneto/Vergil/Doctor Doom) vs. CTRL|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 1-3
Meep (Zero/Doctor Doom/Dante) vs. CEOAG|Clark Kent (Wolverine/Doctor Doom/Wesker) – 3-1
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. UVG.COEAG|Noel Brown (Wolverine/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3
AndyG (Zero/Dante/Vergil) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
SixFortyFive (Felicia/Hawkeye/Taskamster) vs. GoldenBoyNeo (Zero/Magneto/Doctor Doom) – 0-3
Meep (Zero/Dante/Strider Hiryu) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3
MARQ|Wandles (Hulk/X-23/Iron Man) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
Marvelo (Nova/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 0-3
CTRL|Pzpoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) vs. MARQ|Wandles (Hulk/X-23/Iron Man) – 3-0

 

injustice-tournamentbanner

Injustice: Gods Among Us

1. EMP|KDZ (Superman)
2. IC|Foreverking 88 (Batman, Raven)
3. WoundCowboy 88 (Sinestro)
4. RG.MCZ|Rico Suave (Black Adam, Aquaman)
5. PlayingToWin (Sinestro)
5. SonicFox5000 (Batgirl)
7. AK|Salt Face (Harley Quinn)
7. WNBA|7L (Green Arrow)
9. Fnatic|Perfect Legend (Doomsday, Batman)
9. IC.PTH|Khaotik 99 (Killer Frost)
9. IC|DJT 88 (Green Lantern)
9. AK|Pig of the Hut (Zod, Sinestro)
13. KN|Frantastic (Superman)
13. PI|Blackula (Green Lantern)
13. AK|Reno Racks (Batman)
13. HOC.BIFU|Insaynne (Aquaman)

Finals Results

Grand Finals

EMP|KDZ (Cyborg Superman) vs. IC|Foreverking 88 (Batman, Raven) – 3-0

Losers Finals

WoundCowboy 88 (Sinestro) vs. IC|Foreverking 88 (Batman) – 0-3

Winners Finals

EMP|KDZ (Cyborg Superman) vs. IC|Foreverking 88 (Batman) – 3-1

Losers Semi-finals

RG.MCZ|Rico Suave (Aquaman) vs. WoundCowboy 88 (Sinestro) – 0-2

Top 8 Results

Top 8 Winners

PlayingToWin (Sinestro) vs. IC|Foreverking 88 (Batman) – 1-2
EMP|KDZ (Cyborg Superman) vs. SonicFox5000 (Batgirl) – 2-1

Top 8 Losers

RG.MCZ|Rico Suave (Black Adam) vs. AK|Salt Face (Harley Quinn) – 2-0
WoundCowboy 88 (Sinestro) vs. WNBA|7L (Green Arrow) – 2-0

PlayingToWin (Sinestro) vs. RG.MCZ|Rico Suave (Aquaman) – 0-2
SonicFox5000 (Batgirl) vs. WoundCowboy 88 (Sinestro) – 1-2

Top 16 Results

Top 16 Winners

Playing To Win (Sinestro) vs. AK|Pig of the Hut (Zod) – 2-0
WNBA|7L (Green Arrow) vs. IC|Forever King 88 (Batman) – 0-2
EMP|KDZ (Superman) vs. AK|Salt Face (Harley Quinn) – 2-0
Fnatic|Perfect Legend (Doomsday) vs. SonicFox5000 (Batgirl) – 1-2

Top 16 Losers

KN|Frantastic (Cyborg Superman) vs. WoundCowboy 88 (Sinestro) – 0-2
RG.MCZ|Rico Suave (Black Adam) vs. PI|Blackula (Green Lantern) – 2-0
IT.PTH|Khaotik 88 (Killer Frost) vs. AK|Reno Racks (Batman) – 2-1
HOC.BIFU|Insaynne (Aquaman) vs. IC|DJT 88 (Green Lantern) – 0-2

RG|Rico Suave (Black Adam) vs. Fnatic|Perfect Legend (Batman) – 2-0
IC.PTH|Khaotik 88 (Killer Frost) vs. AK|Salt Face (Harley Quinn) – 1-2
WNBA|7L (Green Arrow) vs. IC|DJT 88 (Green Lantern) – 2-0
AK|Pig of the Hut (Zod, Sinestro) vs. WoundCowboy 88 (Sinestro) – 0-2

 

kofxiii-tournamentbanner

The King of Fighters XIII

1. DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate)
2. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru, Kyo/Yuri/Benimaru)
3. Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim, Ryo/Benimaru/Kim)
4. Solo Chris (Clark/Mr. Karate/Kim, Duo Lon/Yuri/Kim Duo Lon/Benimaru/Kim, Clark/Benimaru/Kim)
5. Gamewizard (King/Benimaru/Kim)
5. PWS|Brent (Athena/Mai/Elisabeth)
7. John Golden (Kim/Takuma/Leona, Raiden/Mai/Mr. Karate)
7. FS.EMP|Flocker (Mai/Athena/Yuri)

Finals Results

Grand Finals

DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. AGE|NYChrisG (Mature/Benimaru/King, Kyo/Yuri/Benimaru) – 3-0

Losers Finals

Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim) vs. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 1-3

Winners Finals

DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 3-0

Losers Semi-finals

Solo Chris (Duo Lon/Benimaru/Kim) vs. Commonsense (Ryo/Mr. Karate/Kim) – 0-2

Top 8 Results

Top 8 Winners

Gamewizard (King/Benimaru/Kim) vs. DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) – 1-2
AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) vs. PWS|Brent (Athena/Mai/Elisabeth) – 2-1

Top 8 Losers

Commonsense (Ryo/Benimaru/Kim) vs. John Golden (Kim/Takuma/Leona, Raiden/Mai/Mr. Karate) – 2-0
Solo Chris (Duo Lon/Yuri/Kim) vs. FS.EMP|Flocker (Mai/Athena/Yuri) – 2-0

Commonsense (Mr. Karate/Ryo/Kim) vs. Gamewizard (King/Benimaru/Kim) – 2-1
Solo Chris (Clark/Benimaru/Kim) vs. PWS|Brent (Mai/Athena/Elisabeth) – 2-0

 

sfxtk2013_tournamentbanner

Street Fighter X Tekken Ver.2013

1. EMP|Tampa Bison (M.Bison/Rolento)
2. PI.KS|JiBbo (Sagat/Jin)
3. Wolfkrone (Poison/Hugo, Law/Jin, Lars/Jin)
4. EMP|Nuckledu (Guile/Zangief)
5. EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li, Elena/Alisa)
5. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li)
7. BZB (Alisa/Lili)
7. RG.EMP|CDJr (Hwoarang/Nina)

Finals Results

Grand Finals

EMP|Tampa Bison (M.Bison/Rolento) vs. PI.KS|JiBbo (Sagat/Jin) – 3-2

Losers Finals

Wolfkrone (Poison/Hugo) vs. PI.KS|JiBbo (Sagat/Jin) – 2-3

Winners Finals

Wolfkrone (Law/Jin, Poison/Hugo, Lars/Jin) vs. EMP|Tampa Bison (M.Bison/Rolento) – 0-3

Losers Semi-finals

PI.KS|JiBbo (Sagat/Jin) vs. EMP|Nuckledu (Guile/Zangief) – 2-0

Top 8 Results

Top 8 Winners

Wolfkrone (Poison/Hugo) vs. PI.KS|JiBbo (Sagat/Jin) – 2-1
EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li) vs. EMP|Tampa Bison (M.Bison/Rolento) – 0-2

Top 8 Losers

Frisbee (Alisa/Lili) vs. EMP|Nuckledu (Guile/Zangief) – 0-2
RG.EMP|CDJr (Hwoarang/Nina) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 0-2

EMP|Nuckledu (Guile/Zangief) vs. EG|Justin Wong (Elena/Alisa) – 2-0
PI.KS|JiBbo (Sagat/Jin) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 2-1

 

ttt2-tournamentbanner

Tekken Tag Tournament 2

1. ATL Hoa (JACK-6/P.JACK, Eddy/JACK-6)
2. Bearjew NaclaM (Roger Jr./Alex)
3. Lil Majin (Armor King/King)
4. NG|Obscure (Alisa/Wang, Bruce/Alisa, Bruce/Kunimitsu)
5. EMP|The Game (Heihachi/Armor King, Heihachi/Marshall Law)
5. EMP|KOR (Slim Bob/Bob)
7. Overall (Armor King/King, King/Jun)
7. PI|Trungy (Steve/Lars)

Finals Results

Grand Finals

Bearjew NaclaM (Roger Jr./Alex) vs. ATL Hoa (JACK-6/P.JACK) – 1-2

Losers Finals

Bearjew NaclaM (Roger Jr./Alex) vs. Lil Majin (Armor King/King) – 3-1

Winners Finals

ATL Hoa (JACK-6/P.JACK) vs. Lil Majin (Armor King/King) – 3-1

Losers Semi-finals

NG|Obscure (Alisa/Wang, Bruce/Kunimitsu) vs. Bearjew NaclaM (Roger Jr./Alex) – 0-3

Top 8 Results

Top 8 Winners

Lil Majin (Armor King/King) vs. EMP|The Game (Heihachi/Devil Jin, Heihachi/Marshall Law) – 3-0
ATL Hoa (Eddy/JACK-6, JACK-6, P.JACK) vs. NG|Obscure (Alisa/Wang, Bruce/Alisa) – 3-1

Top 8 Losers

Bearjew NaclaM (Roger Jr./Alex) vs. Overall (Armor King/King, King/Jun) – 3-2
PI|Trungy (Steve/Lars) vs. EMP|KOR (Slim Bob/Bob) – 2-3

Bearjew NaclaM (Roger Jr./Alex) vs. EMP|The Game (Heihachi/Armor King, Heihachi/Marshall Law) – 3-0
NG|Obscure (Alisa/Wang) vs. EMP|KOR (Slim Bob/Bob) – 3-1

Mason-Dixon North vs. South Exhibition

North vs. South – 1-7

AGE|NYC FAB (Steve/Miguel) vs. Bane (Heihachi/Armor King)
FilthieRich (Heihachi/Ancient Ogre) vs. Bane (Heihachi/Armor King)
FilthieRich (Heihachi/Ancient Ogre) vs. Speedkicks (Hwoarang/Jin)
UGS|Still Electric (Devil Jin/Kazuya) vs. Speedkicks (Hwoarang/Jin)
PI|Bloodhawk (Hwoarang/Leo) vs. Speedkicks (Hwoarang/Jin)
EMP|The Game (Devil Jin/Heihachi) vs. Speedkicks (Hwoarang/Jin)
Ace Unlimited (Jin/Jun) vs. Speedkicks (Hwoarang/Jin)
Nacalm (Roger Jr. Alex) vs. Speedkicks (Hwoarang/Jin)

 

deadoralive5-ultimate-doa5u-tournamentbanner

Dead or Alive 5 Ultimate

Singles

1. Lopedo (Rachel, Alpha-152)
2. XCaLibur BLadeZ (Helena, Rachel, Alpha-152, Momiji)
3. Rikuto (Bayman, Leon)
4. Master (Hayabusa)
5. Mr Kwiggle (Christie, Rachel)
5. CrazySteady (Jacky, Momiji, Sarah)
7. Hoodless (Hitomi, Rig)
7. SonicFox5000 (Rachel, Christie)
9. GG.KKZ|Chosen1 (Brad Wong)
9. Blackberry Chaos (Rachel)
9. Sweet Revenge (Gen Fu)
9. Electrified Mann (Christie, Kokoro, Helena)
13. Fnatic|Perfect Legend (Gen Fu, Jann Lee, Hayate)
13. Shade Swifteye (Kasumi, Ayane)
13. FSD|Matt Ponton (Bass, Akira)
13. Julius Rage (Zack)

Finals Results

Grand Finals

XCaLibur BLadeZ (Alpha-152, Helena) vs. Lopedo (Alpha-152, Rachel) – 3-1 Reset
XCaLibur BLadeZ (Helena, Momiji, Rachel) vs. Lopedo (Rachel) – 2-3

Losers Finals

Rikuto (Leon, Bayman) vs. XCaLibur BLadeZ (Helena, Alpha-152) – 2-3

Winners Finals

Rikuto (Bayman) vs. Lopedo (Rachel) – 0-3

Losers Semi-finals

XCaLibur BLadeZ (Helena, Momiji) vs. Master (Hayabusa) – 2-1

Top 8 Results

Top 8 Winners

Rikuto (Bayman) vs. Mr Kwiggle (Rachel, Christie) – 2-0
XCaLibur BLadeZ (Helena, Rachel) vs. Lopedo (Rachel, Alpha-152) – 1-2

Top 8 Losers

Hoodless (Rig) vs. Master (Hayabusa) – 0-2
SonicFox5000 (Rachel, Christie) vs. CrazySteady (Jacky) – 1-2

Master (Hayabusa) vs. Mr Kwiggle (Christie) – 2-0
CrazySteady (Jacky, Sarah) vs. XCaLibur BLadeZ (Helena) – 0-2

Top 16 Results

Top 16 Winners

Rikuto (Leon, Bayman) vs. Crazy Steady (Helena, Tina) – 2-1
Blackberry Chaos (Kokoro, Rachel) vs. Mr Kwiggles (Rachel) – 0-2
XCaLibur BLadeZ (Helena Alpha-152) vs. Sweet Revenge (Gen Fu) – 2-1
Lopedo (Rachel) vs. Hoodless (Hitomi, Rig) – 2-0

Top 16 Losers

Fnatic|Perfect Legend (Hayate) vs. Chosen1 (Brad Wong) – 1-2
Shade Swifteye (Kasumi) vs. Master (Hayabusa) – 1-2
Electrified Mann (Sarah) vs. FSD|Matt Ponton (Akira, Bass) – 2-0
SonicFox5000 (Rachel) vs. Juilus Rage (Zack) – 2-0

GG|Chosen1 (Brad Wong) vs. Hoodless (Rig) – 1-2
Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Master (Hayabusa) – 1-2
SonicFox5000 (Rachel) vs. Blackberry Chaos (Rachel) – 2-0
Electrified Mann (Kokoro, Christie) vs. Crazy Steady (Jacky) – 0-2

3v3 Team Tournament

1. SweetCaliPedo – Sweet Revenge (Gen Fu), XCaLibur BLadeZ (Helena), Pedobear (Jann Lee)
2. Hard Body University – Black White Boy (Kokoro), Chosen One (Brad Wong), Master (Hayabusa)

Grand Finals

SweetCaliPedo vs. Hard Body University – 3-1, -3-0 Reset

Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Master (Hayabusa)
Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Black White Boy (Kokoro)
Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Chosen One (Brad Wong)
XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Chosen One (Brad Wong)

XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Black White Boy (Kokoro)
XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Chosen One (Brad Wong)
XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Master I(Hayabusa)

SweetCaliPedo vs. Hard Body University – 3-1, 3-1

XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Black White Boy (Kokoro)
XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Chosen One (Brad Wong)
XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Master (Hayabusa)
Pedobear (Jann Lee) vs. Master (Hayabusa)

Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Black White Boy (Kokoro)
Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Chosen One (Brad Wong)
Sweet Revenge (Gen Fu) vs. Master (Hayabusa)
XCaLibur BLadeZ (Helena) vs. Master (Hayabusa)

 

ssbm-melee-tournamentbanner

Super Smash Bros. Melee

Singles

1. CT|Hungrybox (Jigglypuff)
2. CT.EMP|Mew2King (Sheik, Fox, Marth, Jigglypuff)
3. VGBC|Dr. PeePee (Falco)
4. The Moon (Marth)
5. Flaming Roy (Fox)
5.CTRL|DJ Nintendo (Fox, Mario, Dr. Mario)
7. SS|Merck (Falco, Gox)
7. uuaa (Fox)

Finals Results

Grand Finals

CT.EMP|Mew2King (Fox, Jigglypuff) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-3 Reset
CT.EMP|Mew2King (Jigglypuff, Fox, Marth) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-3

Losers Finals

VGBC|Dr. PeePee (Falco) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-3

Winners Finals

CT.EMP|Mew2King (Sheik, Marth) vs. VGBC|Dr. PeePee (Falco) – 3-2

Losers Semi-finals

The Moon (Marth) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-2

Top 8 Results

Top 8 Winners

CT.EMP|Mew2King (Sheik) vs. The Moon (Marth) – 2-0
VGBC|Dr. PeePee (Falco) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 2-0

Top 8 Losers

Flaming Roy (Fox) vs. SS|Merck (Falco) – 2-0
CTRL|DJ Nintendo (Fox, Mario) vs. uuaa (Fox) – 2-0

Flaming Roy (Fox) vs. The Moon (Marth) – 1-2
CTRL|DJ Nintendo (Dr. Mario, Fox) vs. CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-2

Doubles

1. VGBC|Dr. PeePee (Falco), CT|Hungrybox (Jigglypuff)
2. CT.EMP|Mew2King (Fox, Jigglypuff), The Moon (Marth)
3. CTRL|DJ Nintendo (Fox), CTRL|Alukard (Sheik, Marth)
4. SS|Merck (Fox, Ganondorf), SS|Flow (Jigglypuff, Sheik, Peach)

Finals Results

Grand Finals

CT.EMP|Mew2King (Fox), The Moon (Marth) vs. VGBC|Dr. PeePee (Falco), CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 1-3 Reset
CT.EMP|Mew2King (Fox), The Moon (Marth) vs. VGBC|Dr. PeePee (Falco), CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 0-3

Losers Finals

CT|Hungrybox (Jigglypuff), VGBC|Dr. PeePee (Falco) vs. SS|Flow (Jigglypuff, Peach) vs. SS|Merck (Fox, Ganondorf) – 3-0

Winners Finals

CT.EMP|Mew2King (Fox), The Moon (Marth) vs. VGBC|Dr. PeePee (Falco), CT|Hungrybox (Jigglypuff) – 3-0

Losers Semi-finals

CTRL|DJ Nintendo (Fox), CTRL|Alukard (Sheik, Marth) vs. SS|Merck (Fox), SS|Flow (Jigglypuff, Sheik) – 1-2

 

p4u-p4a-persona-tournamentbanner

Persona 4 Arena

1. Lord Knight (Mitsuru Kirijo)
2. IPG|Colpevole (Chie Satonaka)
3. IPG|Grover (Yu Narukami)
4. Chosen Ninja (Yukiko Amagi)
5. Matt Coma (Aigis, Chie Satonaka)
5. Enigma (Aigis)
7. Wyvern Lord (Aigis)
7. VR Raiden (Yu Narukami)

Finals Results

Grand Finals

IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 3-2 Reset
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Lord Knight (Mitsuru Kirijo) – 1-3

Losers Finals

IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. IPG|Grover (Yu Narukami) – 3-0

Winners Finals

Lord Knight (Mitsuru Kirijo) vs. IPG|Colpevole (Chie Satonaka) – 3-2

Losers Semi-finals

Chosen Ninja (Yukiko Amagi) vs. IPG|Grover (Yu Narukami) – 0-2

Top 8 Results

Top 8 Winners

Lord Knight (Mitsuru Kirijo) vs. Enigma (Aigis) – 2-0
IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. IPG|Grover (Yu Narukami) – 2-1

Top 8 Losers

Wyvern Lord (Aigis) vs. Matt Coma (Chie Satonaka) – 1-2
VR Raiden (Yu Narukami) vs. Chosen Ninja (Yukiko Amagi) – 1-2

IPG|Grover (Yu Narukami) vs. Matt Coma (Aigis) – 2-0
Chosen Ninja (Yukiko Amagi) vs. Enigma (Aigis) – 2-0

 

scv-tournamentbanner

SoulCalibur V

1. IRM (Maxi)
2. T542.OS|Jimbonator (Ezio Auditore)
3. Boom (Yoshimitsu)
4. RTD (Mitsurugi)
5. Rikuto (Astaroth)
5. Sword of Dios (Patroklos)
7. BTS|I Adore Bunnies (Cervantes, Siegfried)
7. AVN|Cross of Ravens (Nightmare, Z.W.E.I.)

Finals Results

Grand Finals

T542.OS|Jimbonator (Ezio Auditore) vs. IRM (Maxi) – 1-3

Losers Finals

T542.OS|Jimbonator (Ezio Auditore) vs. Boom (Yoshimitsu) – 3-0

Winners Finals

IRM (Maxi) vs. Boom (Yoshimitsu) – 3-0

Losers Semi-finals

T542.OS|Jimbonator (Ezio Auditore) vs. RTD (Mitsurugi) – 3-0

Top 8 Results

Top 8 Winners

IRM (Maxi) vs. T542.OS|Jimbonator (Ezio Auditore) – 3-1
Boom (Yoshimitsu) vs. RTD (Mitsurugi) – 3-2

Top 8 Losers

BTS|I Adore Bunnies (Cervantes, Siegfried) vs. Rikuto (Astaroth) – 1-3
Sword of Dios (Patroklos) vs. AVN|Cross of Ravens (Nightmare, Z.W.E.I.) – 3-1

Rikuto (Astaroth) vs. RTD (Mitsurugi) – 1-3
T542.OS|Jimbonator (Ezio Auditore) vs. Sword of Dios (Patroklos) – 3-0

 

ah3-tournamentbanner

Arcana Heart 3

1. PWS|Brent (Fiona)
2. Nadakaineko (Yoriko)
3. 7thFonon (Scharlachrot)
4. Fancy Feeling (Petra)

Finals Results

Grand Finals

Nadakaineko (Yoriko) vs. PWS|Brent (Fiona) – 0-3 Reset
Nadakaineko (Yoriko) vs. PWS|Brent (Fiona) – 1-3

Losers Finals

PWS|Brent (Fiona) vs. 7thFonon (Scharlachrot) – 2-1

Winners Finals

7thFonon (Scharlachrot) vs. Nadakaineko (Yoriko) – 1-2

Losers Semi-finals

PWS|Brent (Fiona) vs. Fancy Feeling (Petra) – 2-0

Sources: Team Sp00ky, FunkyP, bifuteki, CLASH Tournaments, Kombat NetworkNSCU_Fights