The 3rd TOPANGA Charity Cup Results

By on July 6, 2013 at 3:55 am
3rdtopangacharitycup-150x

3rdtopangacharitycup-banner

The 3rd TOPANGA Charity Cup is set to take place this Saturday in Japan, or Friday night for those in the United States. The first TOPANGA Charity Cup was organized in wake of the Great East Japan Earthquake of 2011. Two years later, the tournament series is still running strong, now establishing itself as an annual event. As with the previous Charity Cups, this tournament is a Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 5-on-5 competition, hosted at the Plaza Capcom Iruma in Saitama, Japan.

Teams and Players

Currently over 371 players are registered for the 3rd TOPANGA Charity Cup, including 64 teams. Included in that list are several members of Team Evil Geniuses; Justin Wong, Ricky Ortiz and PR Balrog will be combining with Japanese teammates Momochi and Choco for a full Evil Geniuses team. Expect to see Team Mad Catz present as well, as Daigo Umehara, Mago and Tokido are set to team up with Nyanshi and Jyobin. Another strong team to look out for is “Kachitagari,” featuring Kazunoko, Bonchan, Nemo, Eita and Team Razer’s Fuudo.

Stream

The 3rd TOPANGA Charity Cup will be streamed on Nico Nico Live, free of charge. The tournament is scheduled to begin on Saturday at 12 PM JST (UTC +9) in Japan, 4 AM BST in the UK, 11 PM EDT (Friday) on the US East Coast and 8 PM PDT (Friday) on the US West Coast.

You must have a registered Nico Nico account to view Nico Live streams. Click here to register.

http://live.nicovideo.jp/watch/lv143510495 – Cabinet A
http://live.nicovideo.jp/watch/lv143510604 – Cabinet B

Entry List

You can find a full listing of currently registered teams (including partial teams) below.

1. Kachitagari
Fuudo (Fei Long)
Kazunoko (Yun)
Bonchan (Sagat)
Nemo (Yang)
Eita (Akuma)

2. TOPANGA
Mago (Fei Long)
Tokido (Akuma)
Umehara (Ryu)
Nyanshi (Sagat)
Jyobin (Ryu)

3. EVIL GENIUS
Justin Wong (Rufus)
Ricky Ortiz (Rufus)
PR Balrog (Balrog)
Momochi (Cody)
Choco (Blanka)

4. Kefir-tamu・Natsu
Mizoguchi@Taisen-zei (Dudley)
Koa (M.Bison)
Kefir (Rose)
Tom Neko (Fei Long)
Bunta (El Fuerte)

5. Coin Game Yari ni Kimashita
Jamu (Yun)
Batapy (Dee Jay)
Arakawa-ku (Rose)
Attama Makoto (Makoto)
CtherineTnaka (El Fuerte)

6. Katakana de Aichi
Misshi (Dudley)
Katakana de Aoki (E.Honda)
Juso (Sakura)
Banbaban (Cammy)
Tetsuco (Rufus)

7. Madhouse no Juunin
Sumisu (M.Bison)
Denpa (Makoto)
Uribou (Cody)
htrcrm (Juri)
Matsumoto (Kamei) (Blanka)

8. Nanikora Takokora
Rambo Ikari no Supa4
Gachaboy (Sagat)
B・B (Blanka)
Manobi (Rose)
Jinzou (Dudley)

9. Gachi-Kichi Rengougun
Kuroken (Dudley)
-R- (Balrog)
KichijojiKEN (Ken)
Kawaguchi (Rose)
Y. (Cammy)

10. SNTS48 (Misenbatsu)
Oshima Karipaku (Cody)
Watanabe Marugori (Makoto)
Shinoda Naio (Guy)
Kojima imoLEVEL Biyori (Vega)
Akimoto Sentosu (M.Bison)

11. Tachikawa no Hitotachi
Tekateka (Ibuki)
Muscle Kingdom (E.Honda)
Chuu-neesan (Sakura)
KARU (Cammy)
Ninomae9952 (Rose)

12. Chinpan Keisatsu
Cojiro (Chun-Li)
Dai-chan (Ryu)
Nizza (Cammy)
Murata (Yun)
Ramne (Suda) (Ryu)

13. Joumou Shinbun (Matsu)
Matsugorou (Dudley)
Shoko-tan (Akuma)
Byonkichi (Ryu)
MISA (Sagat)
卍Tomo卍 (Rufus)

14. Nanairo Gen’ei Dan
Fenriru (Yun)
Pikagoma (Abel)
K (Yun)
Urabe (Seth)
Nukio (Ryu)

15. Natsuki to Okkake Shin’eitai☆
Katsu (Oni)
Fumao (Abel)
Natsuki (Akuma)
Hiro, (Fei Long)
Aburanbou Shogun2 (Hakan)

16. KOF13 Fukyuu IinKaiz
Saitouz (Ken)
Gonzalez (Seth)
aiki (Gouken)
Gen (Adon)
Sikao (Guy)

17. Kusoge Hakairoku
Tomoki (Abel)
Alexandro Shevchenko Bitch Yarou (Sakura)
Oriharukikon (Seth)
Singleton (Makoto)
Totssan Boy (Abel)

18. 100 Yen 3 Kure! Warehouse Souka-Ten
Akimoω (Ken)
Marty (Rufus)
Bachiguro (Adon)
Namae MARI0 (Cody)
Chichi Monda Honda∞ (M.Bison)

19. Meimomo Clover Z
Mei☆Momo@Minna no Idol (Guy)
Hogehoge@Hayagake no Cinderella
Aces@Kanden Ninja (Guy)
Gocchi@Chiisana Bushin (Guy)
Takitate Gohan@Mei Kuro no Hijoushoku (Guy)

20. Wakaranka Maa Suwareyo
mosari (Evil Ryu)
Bamu (Seth)
Kobimame (Zangief)
Yamata no Orochi (Zangief)
Shigoto Gaeri (M.Bison)

21. <<Jishu Kisei>>
Hachigatsu Juukyuunichi (Rose)
Nue. (Ryu)
Norinton (Yun)
Asunaro (M.Bison)
Kyouka (Cammy)

22. Stasui Minagiru ^q^
Oao (Evil Ryu)
80-gou (Evil Ryu)
Happa-san (Evil Ryu)
Jou (Evil Ryu)
Ohyama (Evil Ryu)

23. Mad Catz Eye Sayama
EVANS (Oni)
Ohnen (Ryu)
Michun (Cammy)
Tamanen (Rufus)
Nankoku Bison (Balrog)

24. Watakate!
Taurosu (Sakura)
Yutori Ouji (Guile)
Momii (Vega)
Aongu (Dee Jay)
Shimipuu (Ibuki)

25. Megaten-bu
Yakou (M.Bison)
me (Vega)
u-c (Ryu)
Sutarou (Ryu)
Ysk (Rufus)

26. Imohamudon Buu
Ikego (Gen)
Mohamedo (M.Bison)
Hamu (Guy)
anton (Gouken)
Freedom Yokohama no Kubo (Dan)

27. Gouken 5
York (Gouken)
Komainu (Gouken)
Enkelados (Gouken)
Juta (Gouken)
CREAM-SODA (Gouken)

28. Yokohama Baksou Gurentai
PE (Rufus)
Masuo (Fei Long)
Baby Nine (Guile)
Kenji (Gouken)
Mero (Makoto)

29. Chinmoku no Ibaraki
Akapesta Stallone (Rose)
Kamo Shion Seagal (Ibuki)
Jean Claude Kondamme (Gen)
Yuurild Schwarzenegger (Yun)
Sappy Chan (Balrog)

30. Kore de Dou da!?
Michael-tan (Ken)
Darui (Dhalsim)
Machaboo (Fei Long)
Koichi (Sakura)
Kyoku (Yang)

31. Dosukoi Muetai Joshi Kousei
Araream (Cammy)
Usami Mushiko (E.Honda)
Ohmori Gohan (Sakura)
Karasu. (Adon)
Mepu (Sagat)

32. Kyabengers
Kyabetsu (C.Viper)
Suropuu (Fei Long)
Akimo (E.Honda)
Karichin (Adon)
ACQUA (Cammy)

33. TOP Douga-zei
Yumachi (Cammy)
Toma-chan (Dudley)
Aobon (Abel)
Carlos (Zangief)
Kugimiya-byou (Vega)

34. Zoku: Blanka Chuukyuusha 5
Noku (Blanka)
Nero-tan (Blanka)
Shinshouga (Blanka)
Chris (Blanka)
Soya (Blanka)

35. Okega wa, Kou!?
Ryuusuke (Rufus)
Hanchi (Rufus)
Karupin (Fei Long)
Baby Doll (M.Bison)
Rasen (T.Hawk)

36. Kenka Shinaide Issho ni Nomouyo!
Koukya (C.Viper)
Fanta (Fei Long)
Izayo (M.Bison)
Oyashiro (C.Viper)
Higashiougishima Saikyou Honda Tsukai (E.Honda)

37. Kuroneko Kaizokudan with Tamamii-zei
Takeuchi Kouji (Akuma)
Mashii (Ryu)
Tsurugi (Akuma)
Kizakura (Oni)
Tamura Yukari (Akuma)

38. Bigubo Shitennou
Super Maruo (Sagat)
Shibu (Cammy)
Yoshioka (Akuma)
Nmura (Evil Ryu)
Hacchin (Chun-Li)

39. Maishuu Doyoubi wa Freedom Yokohama!
Tatsuno (Yun)
Shouyan (Evil Ryu)
Noruheki (Chun-Li)
Akanbou (Sakura)
Neoparu (M.Bison)

40. Tamamii-zei
Nantoka (Gouken)
Atelier (Ken)
Oops (Sakura)
Teitaraku (C.Viper)
Hibiki (Dan)

41. Santarou to (Ika Ryaku) R
Santarouman (Sagat)
NISHIKIN (Blanka)
Dashio (Seth)
Reiketsu (Vega)
Gasshuku (C.Viper)

42. UmeSure
Shikohage (Ryu)
Ikahage (Yang)
Dokochige (Sagat)
Korichiki (Akuma)
Dokohage (Yun)

43. “Koko ha Ore ga Kuitomeru! Omaera wa Saki ni Ikekkuru!”
Tackle Maeda Kyouko (Cammy)
Strike Kuruinosuke (Cammy)
Tottoko Hametarou (E.Honda)
Fuck Sugimoto (Makoto)
Stoic Ryousuke (Fei Long)

44. Kono Chara, Kyoubou ni Tsuki
Yokubou Highlight (Makoto)
Jean Valjean (Cody)
Nova (Seth)
Iorin (El Fuerte)
Shin☆chan (Balrog)

45. Medium Rare
Aoiro Ichi-gou (M.Bison)
Kyouchiku (Rufus)
King Kazuhito (El Fuerte)
Raido (Dee Jay)
Daisukei (T.Hawk)

46. 50 Yen Powers
dath (Balrog)
Tamayuu (Vega)
Harideshi (M.Bison)
Meu (Makoto)
Vivi (Chun-Li)

47. Ohsu Sky Chuukyuusha-zei
Masashi (Zacky) (Fei Long)
Ikumi (Guy)
Santi (Guy)
Sunpyaa (Yun)
hon (?)

48. Puzzle to Yukai na Nakamatachi
Puzzle (Cody)
SAI@REKI (Ryu)
Camelow (Hakan)
Abaemon (AKuma)
Yon-gou (Cody)

49. BET’50
Aaru (Guy)
Shiro (Abel)
Arai (Vega)
Togawa (Ryu)
D44 (Cammy)

50. GOD OF HARVEST
Nari-kun (Ibuki)
Arissa (Ryu)
ANGUS (Dee Jay)
Shintou@Hetare (Blanka)
Tamaa (Akuma)

51. Tofu Mental-zei
Chrome (Fei Long)
Narudo (Ibuki)
Kekkonyama (Rufus)
Shimojou-kun (Ryu)
Bex (Gen)

52. “Makoto”
Chuuashi Zesshou TKD (El Fuerte)
Shungoku Neurosis (M.Bison)
Nekojita (Abel)
Naruo (Evil Ryu)
Hanamaruki (Sagat)

53. GP_SANO-zei
Dumitrescu no Hidari Ashi (Guy)
YK (Juri)
Dragon Boy (Ken)
RIN (Sagat)
SNOW (M.Bison)

54. Okuun 5
Okkun (Ibuki)
Uki (Gouken)
Hazama Kanpei (Choukyori) (Balrog)
Twiggy (T.Hawk)
Shibama (El Fuerte)

55. Uyo Kyokusetsu
AOI (Sagat)
Ebihara (Ibuki)
Zakiyama-kun (Guy)
Sabo☆hani (C.Viper)
TONPY (C.Viper)

56. Shape Up Love
Daaue (Cammy)
Hosokawa Fumie (E.Honda)
Jack (Ibuki)
Marimokkore (Cody)
Vannnu (Juri)

57. High Score Boys
NO NAME (M.Bison)
H-R (Ibuki)
Terukazuya (Gouken)
AC Revenger (Abel)
Onioko Punpunmaru (E.Honda)

58. Chinpan Keisatsu Tokushu Butai
Mitsuguma (M.Bison)
Maribou (Chun-Li)
KJ (Fei Long)
Oyassan (Ryu)
Miu (Hakan)

59. Zenshousen
Keshikaru (Rose)
inco (Rufus)
Aiai (Juri)
Torimeshi (Dhalsim)
Zenii (El Fuerte)

60. Zen’in ○Nyuu
Ramen Sommelier Takuharu (Akuma)
Hakagi (Blanka)
Taka (E.Honda)
Furukawa (El Fuerte)
Zangyura (Zangief)

61. Phoenix Dojo
Yuu★ (Akuma)
Ojisan (Yang)
Papas (Sakura)
Chuukara (Balrog)
Chamaaru (Rose)

62. Dosukoi Kissa Je t’aime
Ken (Balnka)
Hoihei (Rose)
Nakanishi (sakura)
Weaponia (Vega)
Kagura-chan (Evil Ryu)

63. Ai Sare Chara
Ramon (Vega)
Origin (Gouken)
defalia (Cammy)
Consomme (Balrog)
Bamu (Hakan)

64. Yonin de pp8000!!
Chodama (Sakura)
Order (Sagat)
Nano (Sakura)
Amiba (Seth)

Partial Teams

1. Hapiba-zei
Saboten (Cammy)
Maeno (Ken)
Chicago (Cody)
Choro (Guile)
?

2. Team Yutori
Shirokuma (Juri)
Moji (Ryu)
Kiiro Itori (Cody)
?
?

3. Assen
Maa (Fei Long)
?
?
?
?

4. Assen Onegai Shimasuzu
Papasu wa Chikara Mochi (Juri)
Ete (Seth)
Kodaks (Ibuki)
?
?

5. Moai-zei
Moro (Akuma)
Iro (Ken)
Horiuchi (Rufus)
?
?

6. Shingeki no Bonjin
Richii (Sagat)
Mohomen (Oni)
?
?
?

7. Assen Kibou
Sakamo
?
?
?
?

8. Assen
Suzuki (M.Bison)
?
?
?
?

9. Assen
Void (Evil Ryu)
?
?
?
?

10. Tomodachi ga…. Hoshii desu!
Toratorara+ (M.Bison)
?
?
?
?

11. Assen
Roco (?)
?
?
?
?

12. Gamadeus
Boroshichi (M.Bison)
Mime (Guy)
Maaswii (Zangief)
Brat (Adon)
?

13. Assen Kibou
Ichiba (Sakura)
?
?
?
?

14. Hikyou Gunma
Babagonta (Zangief)
Aisatsugawari no Kakudantou (E.Honda)
Kishii (Zangief)
?
?

15. ASSEN KIVO
NANIKA (Dee Jay)
?
?
?
?

16. Ensoku
Harumii (Ibuki)
Yu-chan (Sakura)
?
?
?

17. Assen
Watabou (M.Bison)
View (Fei Long)
Tsuchinoko (Rose)
Akaten (Sagat)
?

18. Assen
Efutsu Fuji (Cammy)
Jumi (Sakura)
Ayachi (Chun-Li)
?
?

19. Assen Kibou
Yamaneko (Yang)
?
?
?

20. Assen Kibou
YouhewiP (Chun-Li)
?
?
?
?

21. Sukebe Club Assen Onegai Itashimasu
Maropapi (Makoto)
Chakaoka (Cammy)
?
?
?

22. Aseen Kibou
Rukayoba (Sakura)
?
?
?
?

23. Ohitori-sama
Kosakunin (Sagat)
?
?
?
?

24. Assen
Penrarigo (Ken)
Tororo (SR+) (T.Hawk)
?
?
?

25. Assen Kibou
Kuppa (Akuma)
?
?
?
?

26. Kore ga, Oretachi, Ai Shite Yamanai Kakuge jai!
Mechanko (Yun)
Kirchhoff (Cody)
ryou (Sakura)
?
?

27. Ikahage Hitori
Ikahage (Ibuki)
?
?
?
?

 

Results

ae2012-tournamentbanner

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012 – The 3rd TOPANGA Charity Cup

1. Kore de Dou da!? – Michael-tan (Ken), Darui (Dhalsim), Machaboo (Fei Long), KOICHINKO (Sakura), Kyoku (Yang)
2. TOPANGA – Mago (Fei Long), TOKIDO (Akuma), Umehara (Ryu), Nyanshi (Sagat), Matsumoto Kouichirou Jyobin (Ryu)
3. Kachitagari – Fuu (Fei Long), Kazunoko (Yun), Bonchan (Sagat), Nemo (Yang), Eita (Akuma)
3. Katakana de Aichi – Misshi (Dudley), Katakana de Aoki (E.Honda), Juso (Sakura), Banbaban (Cammy), Tetsuco (Rufus)
5. Imohamudon Buu – Ikego (Gen), Mohamedo (M.Bison), Hamu (Guy), anton (Gouken), Storm Kubo (Dan)
5. EVIL GENIUS – Justin Wong (Rufus), Ricky Ortiz (Rufus), PR Balrog (Barlog), Momochi (Ken), Choco (Blanka)
5. NukindoguKOV – ☆Chou Nukinks☆ (Seth), Kindevu (Cammy), Dogura (M.Bison), KOK2.0 (Evil Ryu), MOV (Ken)
5. Okuun 5 – Okkun (Ibuki), Uki (Gouken), Hazama Kanpei (Balrog), Twiggy (T.Hawk), Shibama (El Fuerte)

Grand Finals

Kore de Dou da!? vs. TOPANGA – 5-3

KOICHINKO (Sakura) vs. Matsumoto Kouichirou Jyobin (Ryu)
KOICHINKO (Sakura) vs. Nyanshi (Sagat)
Darui (Dhalsim) vs. Nyanshi (Sagat)
Kyoku (Yang) vs. Nyanshi (Sagat)
Kyoku (Yang) vs. Mago (Fei Long)
Kyoku (Yang) vs. Umehara (Ryu)
Machaboo (Fei Long) vs. Umehara (Ryu)
Machaboo (Fei Long) vs. TOKIDO (Akuma)

Semi-finals

Kachitagari vs. Kore de Dou da!? – 4-5

Bonchan (Sagat) vs. Kyoku (Yang)
Eita (Akuma) vs. Kyoku (Yang)
Fuu (Fei Long) vs. Kyoku (Yang)
Fuu (Fei Long) vs. KOICHINKO (Sakura)
Fuu (Fei Long) vs. Darui (Dhalsim)
Kazunoko (Yun) vs. Darui (Dhalsim)
Kazunoko (Yun) vs. Machaboo (Fei Long)
Kazunoko (Yun) vs. Michael-tan (Ken)
Nemo (Yang) vs. Michael-tan (Ken)

Katakana de Aichi vs. TOPANGA – 4-5

Tetsuco (Rufus) vs. Nyanshi (Sagat)
Misshi (Dudley) vs. Nyanshi (Sagat)
Juso (Sakura) vs. Nyanshi (Sagat)
Juso (Sakura) vs. Matsumoto Kouichirou Jyobin (Ryu)
Juso (Sakura) vs. Umehara (Ryu)
Katakana de Aoki (E.Honda) vs. Umehara (Ryu)
Banbaban (Cammy) vs. Umehara (Ryu)
Banbaban (Cammy) vs. Mago (Fei Long)
Banbaban (cammy) vs. TOKIDO (Akuma)

A Block
Finals

Imohamudon Buu vs. Katakana de Aichi – 3-5

Partial match
Storm Kubo (Dan)
vs. Misshi (Dudley)
Storm Kubo (Dan) vs. Katakana de Aoki (E.Honda)
anton (Gouken) vs. Katakana de Aoki (E.Honda)
anton (Gouken) vs. Tetsuco (Rufus)
anton (Gouken) vs. Banbaban (Cammy)
Ikego (Gen) vs. Banbaban (Cammy)

Quarter-finals

Mad Catz Eye Sayama vs. “Makoto – 3-5

EVANS (Oni) vs. Chuuashi Zesshou TKD (El Fuerte)
EVANS (Oni) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
EVANS (Oni) vs. Super Uriajjou (Zangief)
Ohnen (Ryu) vs. Super Uriajjou (Zangief)
Ohnen (Ryu) vs. Hanamaruki (Sagat)
Michun (Cammy) vs. Hanamaruki (Sagat)
Nankoku Bison (Balrog) vs. Hanamaruki (Sagat)
Tamnen (Rufus) vs. Hanamaruki (Sagat)

Imohamudon Buu vs. High Score Boys – 5-4

Mohamedo (M.Bison) vs. Terukazuya (Gouken)
Hamu (Guy) vs. Terukazuya (Gouken)
Ikego (Gen) vs. Terukazuya (Gouken)
Ikego (Gen) vs. NO NAME (M.Bison)
Ikego (Gen) vs. H-R (Ibuki)
Ikego (Gen) vs. AC Revenger (Abel)
Storm Kubo (Dan) vs. AC Revenger (Abel)
Storm Kubo (Dan) vs. Namameso (E.Honda)
anton (Gouken) vs. Namameso (E.Honda)

Santarou to (Ika Ryaku) R vs. Tofu Mental-zei – 5-2

Dashio (Seth) vs. Chrome (Fei Long)
Dashio (Seth) vs. Kekkonyama (Rufus)
Dashio (Seth) vs. Shimusuke (Ryu)
Gasshuku (C.Viper) vs. Shimusuke (Ryu)
Gasshuku (C.Viper) vs. Narudo (Ibuki)
NISHIKIN (Blanka) vs. Narduo (Ibuki)
NISHIKIN (Blanka) vs. Bex_jp (Gen)

TOP Douga-zei vs. Katakana de Aichi – 1-5

Toma-chan (Dudley) vs. Banbaban (Cammy)
Kugimiya-byou (Vega) vs. Banbaban (Cammy)
Carlos (Zangief) vs. Banbaban (Cammy)
Yumachi (Cammy) vs. Banbaban (Cammy)
Yumachi (Cammy) vs. Katakana de Aoki (E.Honda)
Aobon (Abel) vs. Katakana de Aoki (E.Honda)

First Round

Chinmoku no Ibaraki vs. Hikyou Gunma – 5-0

Jean Valjean (Cody) vs. Babagonta (Zangief)
Jean Valjean (Cody) vs. Koufuku no Kaichou (Cammy)
Jean Valjean (Cody) vs. NO NAME (Ryu)
Jean Valjean (Cody) vs. Aisatsugawari no Kakudantou (Guy)
Jean Valjean (Cody) vs. Kitsui (Zangief)

B Block
Finals

EVIL GENIUS vs. TOPANGA – 3-5

Choco (Blanka) vs. Mago (Fei Long)
Momochi (Ken) vs. Mago (Fei Long)
Justin Wong (Rufus) vs. Mago (Fei Long)
Justin Wong (Rufus) vs. Matsumoto Kouichirou Jyobin (Ryu)
Justin Wong (Rufus) vs. Nyanshi (Sagat)
Justin Wong (Rufus) vs. Umehara (Ryu)
PR Balrog (Balrog) vs. Umehara (Ryu)
Ricky Ortiz (Rufus) vs. Umehara (Ryu)

Semi-finals

Joumou Shinbun (Matsu) vs. TOPANGA – 4-5

Pyonkichi (Ryu) vs. Matsumoto Kouichirou Jyobin (Ryu)
Pyonkichi (Ryu) vs. Nyanshi (Sagat)
Shoko-tan (Akuma) vs. Nyanshi (Sagat)
Matsugorou (Dudley) vs. Nyanshi (Sagat)
Matsugorou (Dudley) vs. Umehara (Ryu)
Matsugorou (Dudley) vs. Mago (Fei Long)
Matsugorou (Dudley) vs. TOKIDO (Akuma)
卍TOMO卍 (Rufus) vs. TOKIDO (Akuma)
misa (Sagat) vs. TOKIDO (Akuma)

EVIL GENIUS vs. Chinpan Keisatsu – 5-1

Choco (Blanka) vs. Ramne (Ryu)
Choco (Blanka) vs. Charity Murata (Yun)
Choco (Blanka) vs. Nissa (Cammy)
PR Balrog (Balrog) vs. Nissa (Cammy)
PR Balrog (Balrog) vs. Cojiro (Chun-Li)
PR Balrog (Balrog) vs. Dai-chan. (Ryu)

Second Round

Kuroneko Kaizuku Dan with Tamamii-zei vs. Joumou Shinbun (Matsu) – 3-5

Tsurugi (Akuma) vs. Pyonkichi (Ryu)
Mashii (Ryu) vs. Pyonkichi (Ryu)
Kisakura (Oni) vs. Pyonkichi (Ryu)
Kisakura (Oni) vs. Shoko-tan (Akuma)
Kisakura (Oni) vs. Matsugorou (Dudley)
Kisakura (Oni) vs. 卍Tomo卍 (Rufus)
Shoryushu (Akuma) vs. 卍Tomo卍 (Rufus)
Kenzo (Akuma) vs. 卍Tomo卍 (Rufus)

100 Yen 3 Cre! Warehouse Souka-ten vs. 50 Yen Powers – 1-5

MARIO (Cody) vs. Tamayuu (Vega)
Akimoω (Ken) vs. Tamayuu (Vega)
Pachiguro (Adon) vs. Tamayuu (Vega)
Pachiguro (Adon) vs. Vivi (Chun-Li)
Chichi Monda Honda (M.Bison) vs. Vivi (Chun-Li)
Marty (Rufus) vs. Vivi (Chun-Li)

BET’50 vs. TOPANGA – 2-5

D44 (Cammy) vs. Nyanshi (Sagat)
D44 (Cammy) vs. Matsumoto Kouichirou Jyobin (Ryu)
D44 (Cammy) vs. TOKIDO (Akuma)
Togawa (Ryu) vs. TOKIDO (Akuma)
Aaru (Guy) vs. TOKIDO (Akuma)
cat-k@Arai (Vega) vs. TOKIDO (Akuma)
Shiro (Abel) vs. TOKIDO (Akuma)

Assen 11 vs. Uyo Kyokusetsu – 2-5

Sakamo (Sakura) vs. AOI (Sagat)
Oi-tan (Akuma) vs. AOI (Sagat)
Futami Ichiba (Sakura) vs. AOI (Sagat)
Ginga (Ibuki) vs. AOI (Sagat)
Kuuki Yarou (Fei Long) vs. AOI (Sagat)
Kuuki Yarou (Fei Long) vs. TONPY (C.Viper)
Kuuki Yarou (Fei Long) vs. Ebihara (Ibuki)

Medium Rare vs. SNTS48 (Misenbatsu) – 4-5

AO1 (M.Bison) vs. Marugori (Makoto)
Daisukei (T.Hawk) vs. Marugori (Makoto)
Raido (Dee Jay) vs. Marugori (Makoto)
Raido (Dee Jay) vs. Okane Naio (Guy)
Kyouchiku (Rufus) vs. Okane Naio (Guy)
Kyouchiku (Rufus) vs. Takosuke (Sentosu) (M.Bison)
King Kazuhito (El Fuerte) vs. Takosuke (Sentosu) (M.Bison)
King Kazuhito (El Fuerte) vs. Karipaku (Cody)
King Kazuhito (El Fuerte) vs. Imo LEVEL Biyori (Vega)

Chinpan Keisatsu vs. Shape Up Love – 5-3

Ramune (Ryu) vs. Daaue (Cammy)
Dai-chan. (Ryu) vs. Daaue (Cammy)
Dai-chan. (Ryu) vs. Van-Nu (Juri)
Dai-chan. (Ryu) vs. oJACKROSEo (Ibuki)
Dai-chan. (Ryu) vs. Hosokawa Fumie (E.Honda)
Cojiro (Chun-Li) vs. Hosokawa Fumie (E.Honda)
Cojiro (Chun-Li) vs. Marimokkore (Cody)
Nissa (Cammy) vs. Marimokkore (Cody)

EVIL GENIUS vs. Assen 15 – 5-1

Choco (Blanka) vs. Brat (Adon)
Choco (Blanka) vs. Shokepii★ (Ken)
PR Balrog (Balrog) vs. Shokepii★ (Ken)
PR Balrog (Balrog) vs. Maaswii (Zangief)
PR Balrog (Balrog) vs. Mime (Guy)
PR Balrog (Balrog) vs. Borushichi (M.Bison)

First Round

Hapiba-zei vs. Kuroneko – 2-5

Choro (Guile) vs. Tsurugi (Akuma)
Choro (Guile) vs. Mashii (Ryu)
Saboten (Cammy) vs. Mashii (Ryu)
Maeno (Ken) vs. Mashii (Ryu)
Chicago (Cody) vs. Mashii (Ryu)
Roco (Cammy) vs. Mashii (Ryu)
Roco (Cammy) vs. Kizakura (Oni)

Assen 11 vs. Assen ? – 5-2

Futami Ichiba (Sakura) vs. ? (Yang)
Futami Ichiba (Sakura) vs. ? (Makoto)
Futami Ichiba (Sakura) vs. ? (Juri)
Futami Ichiba (Sakura) vs. Dekabokki (Gen)
Futami Ichiba (Sakura) vs. Shimo-san (Yang)
Oi-tan (Akuma) vs. Shimo-san (Yang)
Kuuki Yarou (Fei Long) vs. Shimo-san (Yang)

Assen 18 vs. Watakate! – 1-5

Raddo (Ryu) vs. Aongu@MSN (Dee Jay)
Nakamura (Fei Long) vs. Aongu@MSN (Dee Jay)
Nakamura (Fei Long) vs. Momii (Vega)
Magneto (T.Hawk) vs. Momii (Vega)
Void (Evil Ryu) vs. Momii (Vega)
NANIKA (Dee Jay) vs. Momii (Vega)

Assen 15 vs. Je t’aime Kissa – 5-3

Brat (Adon) vs. Kagura-chan (Evil Ryu)
Brat (Adon) vs. Nakanishi (Sakura)
Brat (Adon) vs. Ken (Blanka)
Brat (Adon) vs. Weaponia (Vega)
Brat (Adon) vs. Hoihei (Rose)
Shokepii★ (Ken) vs. Hoihei (Rose)
Maaswii (Zangief) vs. Hoihei (Rose)
Mime (Guy) vs. Hoihei (Rose)

C Block
Finals

NukindoguKOV vs. Kachitagari – 0-5

☆Chou Nukinks☆ (Seth) vs. Fuu (Fei Long)
Dogura (M.Bison) vs. Fuu (Fei Long)
KOK2.0 (Evil Ryu) vs. Fuu (Fei Long)
MOV (Ken) vs. Fuu (Fei Long)
Kindevu (Cammy) vs. Fuu (Fei Long)

Semi-finals

NukindoguKOV vs. Kyabengers – 5-3

MOV (Ken) vs. Karichin (Adon)
MOV (Ken) vs. ACQUA (Cammy)
MOV (Ken) vs. Kyabetsu (C.Viper)
Kindevu (Cammy) vs. Kyabetsu (C.Viper)
Kinedevu (Cammy) vs. Akimo (E.Honda)
☆Chou Nukinks☆ (Seth) vs. Akimo (E.Honda)
☆Chou Nukinks☆ (Seth) vs. Suropuu (Fei Long)
KOK2.0 (Evil Ryu) vs. Suropuu (Fei Long)

Kachitagari vs. Gachi-Kichi Rengougun – 5-3

Bonchan (Sagat) vs. -R- (Balrog)
Bonchan (Sagat) vs. Kuroken (Dudley)
Bonchan (Sagat) vs. KichijojiKEN (Ken)
Bonchan (Sagat) vs. Y. (Cammy)
Nemo (Yang) vs. Y. (Cammy)
Fuu (Fei Long) vs. Y. (Cammy)
Kazunoko (Yun) vs. Y. (Cammy)
Kazunoko (Yun) vs. Kawaguuchi (Rose)

Second Round

Madhouse no Juunin vs. “Koko wa Ore ga Kuitomeru! Omaera wa Saki ni Ikekkuru!” – 1-5

htrcrm (Juri) vs. Nosuke (Cammy)
Uribou (Cody) vs. Nosuke (Cammy)
Susmisu (M.Bison) vs. Nosuke (Cammy)
Sumiisu (M.Bison) vs. Hameoh (E.Honda)
Denpa (Makoto) vs. Hameoh (E.Honda)
Matsumoto (Blanka) vs. Hameoh (E.Honda)

Kyabengers vs. Kono Chara, Kyoubou ni Tsuki – 5-3

Karichin (Adon) vs. Yokobou Highlight (Makoto)
Karichin (Adon) vs. Nova (Seth)
Suropuu (Fei Long) vs. Nova (Seth)
Suropuu (Fei Long) vs. Jean Valjean (Cody)
Suropuu (Fei Long) vs. ωIoriω (El Fuerte)
ACQUA (Cammy) vs. ωIoriω (El Fuerte)
ACQUA (Cammy) vs. Shin★chan (Balrog)
Kyabetsu (C.Viper) vs. Shin★chan (Balrog)

Assen Team 6 vs. Assen Team 10 – 4-5

Jumi (Sakura) vs. Maa (Fei Long)
Jumi (Sakura) vs. Rukayoba (Sakura)
FujiF2 (Cammy) vs. Rukayoba (Sakura)
FujiF2 (Cammy) vs. ☆Chou Korosuke☆ (Ryu)
FujiF2 (Cammy) vs. YUSE (Chun-Li)
Sarubasu (Yun) vs. YUSE (Chun-Li)
Ayachi (Chun-Li) vs. YUSE (Chun-Li)
Harowa Senshi (Blanka) vs. YUSE (Chun-Li)
Harowa Senshi (Blanka) vs. KYdevu (Rufus)

GP_SANO-zei vs. NukindoguKOV – 3-5

Dumitrescu no Hidari Ashi (Guy) vs. ☆Chou Nukinks☆ (Seth)
Dumitrescu no Hidari Ashi (Guy) vs. KOK2.0 (Evil Ryu)
SNOW (M.Bison) vs. KOK2.0 (Evil Ryu)
YK (Juri) vs. KOK2.0 (Evil Ryu)
RIN (Sagat) vs. KOK2.0 (Evil Ryu)
RIN (Sagat) vs. MOV (Ken)
RIN (Sagat) vs. Kindevu (Cammy)
Dragon Boy (Ken) vs. Kindevu (Cammy)

Gachi-Kichi Rengougen vs. Chinpan Keisatsu Tokushu Butai – 5-0

Y. (Cammy) vs. Maribou (Cammy)
Y. (Cammy) vs. Miu (Hakan)
Y. (Cammy) vs. Oyassan (Ryu)
Y. (Cammy) vs. KJ (Fei Long)
Y. (Cammy) vs. Mitsuguma (M.Bison)

Phoenix Dojo vs. Kachitagari – 2-5

Chamaaru (Rose) vs. Bonchan (Sagat)
Yuu★ (Akuma) vs. Bonchan (Sagat)
Chuukara (Balrog) vs. Bonchan (Sagat)
Papas (Sakura) vs. Bonchan (Sagat)
ωOjisanω (Yang) vs. Bonchan (Sagat)
ωOjisanω (Yang) vs. Nemo (Yang)
ωOjisanω (Yang) vs. Eita (Akuma)

First Round

Kyabengers vs. Assen ? – 5-0

Akimo (E.Honda) vs. ? (Ibuki)
Akimo (E.Honda) vs. ? (Sagat)
Akimo (E.Honda) vs. ? (Chun-Li)
Akimo (E.Honda) vs. ? (Oni)
Akimo (E.Honda) vs. Iichi (Cammy)

Maishuu Doyoubi wa Freedom Yokohama! vs. Assen 10 – 3-5

Tatsuno (Yun) vs. ☆Chou Korosuke☆ (Ryu)
Noruheki (Chun-Li) vs. ☆Chou Korosuke☆ (Ryu)
Noruheki (Chun-Li) vs. Maa (Fei Long)
Noruheki (Chun-Li) vs. Rukayoba (Sakura)
Noruheki (Chun-Li) vs. YUSE (Chun-Li)
Shouyan (Evil Ryu) vs. YUSE (Chun-Li)
Norowareta Akanbou (Sakura) vs. YUSE (Chun-Li)
Neoparu (M.Bison) vs. YUSE (Chun-Li)

Kore ga, Oretachi, Ai Shite Yamanai Kakuge jai! vs. Zen’in ○Nyuu – 0-5

ryou (Sakura) vs. Hakagi (Blanka)
Kosakunin (Sagat) vs. Hakagi (Blanka)
Kirchhoff (Cody) vs. Hakagi (Blanka)
UNDERTAKER (M.Bison) vs. Hakagi (Blanka)
Mechanko (Yun) vs. Hakagi (Blanka)

Assen 12 vs. Puzzle to Yukai na Nakamatachi – 1-5

? (Ibuki) vs. Yon-gou (Cody)
yamaneko (Yang) vs. Yon-gou (Cody)
Gishigishi-kun (Juri) vs. Yon-gou (Cody)
? (Ibuki) vs. Yon-gou (Cody)
? (Ibuki) vs. ? (Gouken)

Kachitagari vs. Assen ? – 5-0

Fuu (Fei Long) vs. Papas wa Chikara Mochi (Juri)
Fuu (Fei Long) vs. Kuppa@SmaPho (Akuma)
Fuu (Fei Long) vs. Katanarashi (Adon)
Fuu (Fei Long) vs. Kodaks (Ibuki)
Fuu (Fei Long) vs. Ete (Seth)

D Block
Quarter-finals

Tachikawa no Hitotachi vs. Gouken 5– 5-4

Tekateka (Ibuki) vs. Juta (Gouken)
Tekateka (Ibuki) vs. York (Gouken)
Tekateka (Ibuki) vs. Enkelados (Gouken)
Tekateka (Ibuki) vs. CREAM-SODA (Gouken)
Tekateka (Ibuki) vs. Komainu (Gouken)
KARU (Cammy) vs. Komainu (Gouken)
Chuu-neesan (Sakura) vs. Komainu (Gouken)
Muscle Kingdom (E.Honda) vs. Komainu (Gouken)
Ninomae9952 (Rose) vs. Komainu (Gouken)

Megaten-bu vs. Kore de Dou da!? – 1-5

Sutarou (Ryu) vs. KOICHINKO (Sakura)
Yakou (M.Bison) vs. KOICHINKO (Sakura)
U-C (Ryu) vs. KOICHINKO (Sakura)
U-C (Ryu) vs. Darui (Dhalsim)
YSK. (Rufus) vs. Darui (Dhalsim)
Me (Dhalsim) vs. Darui (Dhalsim)

Kusoge Haikairoku vs. Okuun 5 – 0-5

Singleton (Makoto) vs. Twiggy (T.Hawk)
Orihalhikon (Seth) vs. Twiggy (T.Hawk)
Tomoki (Abel) vs. Twiggy (T.Hawk)
Bitch Yarou (Sakura) vs. Twiggy (T.Hawk)
Tottsan Boy (Abel) vs. Twiggy (T.Hawk)

Ai Sare Chara vs. Nanikora Takokora – 0-5

defalia (Cammy) vs. B・B (Blanka)
Bamu (Hakan) vs. B・B (Blanka)
Origin (Gouken) vs. B・B (Blanka)
Consomme (Balrog) vs. B・B (Blanka)
Ramomo (Vega) vs. B・B (Blanka)

 

Source: TOPANGA