Road to EVO 2013 International – South East Asia Major 2013 Results Road to EVO 2013 International – South East Asia Major 2013 Results
The final Road to EVO 2013 International event, South East Asia Major 2013 just kicked off at the Alienware Arena in Singapore.  For those... Road to EVO 2013 International – South East Asia Major 2013 Results

SEAM2013_600px

The final Road to EVO 2013 International event, South East Asia Major 2013 just kicked off at the Alienware Arena in Singapore.  For those unable to fly to the Lion City, Tough Cookie TV is streaming the event via both their own channel and on Zhi’s channel. You can catch the tournament line-up, schedule and results below the embedded streams.

Tournament Line-up
  • Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3
  • Street Fighter x Tekken ver. 2013
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Soul Calibur V
  • King of Fighters XIII
  • King of Fighters 2002 Ultimate Match
  • Persona 4 Arena
  • Injustice: Gods Among Us
  • BlazBlue Continuum Shift EXTEND
Schedule:
Day 1 – Friday (21st June 2013)
  • Stream 1 – twitch.tv/toughcookietv
    • 7:00am (4:00pm PDT) – Persona 4 Arena(Plays till top 4)
    • 7:00pm (4:00pm PDT) – BBCSE (Plays till Top 4)
    • 7:00pm (4:00pm PDT) – TTT2 (Plays till champion determined)
  • Stream 2 – twitch.tv/zhieeep
    • 7:00pm (4:00pm PDT) – KOF 2002 UM (Plays till champion determined)
    • 7:00pm (4:00pm PDT) – Injustice (Plays till top 4)
  • 7pm-midnight Cosplay Batsu Game Exhibition at Tough Cookie Gaming Cafe
Day 2 – Saturday (22nd June 2013)
  • Stream 1
    • 1:00pm (10:00pm PDT) – KOF XIII (Till top 4)
    • 3:00pm (12:00pm PDT) – UMVC 3 (Till Top 8)
    • 6:00pm (3:00am PDT) – SFXTK (Till Champion is determined)
  • Stream 2
    • 12:00 (9:00pm PDT) – Blazblue: Continuum Shift Extend (top 4)
    • 1:00pm (10:00pm PDT) – Soul Calibur V (Till top 4)
    • 3:00pm (12:00pm PDT) – Super Street Fighter IV: 2012 AE (Till Top 16)
  • Tough Cookie Anime After Party
Day 3 – Sunday (23rd June 2013)
  • Stream 1
    • 12:00pm (9:00pm PDT) – Injustice (Top 4)
    • 1:00pm (10:00pm PDT) – UMVC3 (Top 8) – $1,000 Pot bonus
    • 3:00pm (12:00pm PDT) – SSFIV AE2012 (Top 16) – $2,000 Pot bonus (Race to 3)
      • SSFIV:2012AE – Winner and Loser Finals Race to 5
      • SSFIV:2012AE – Grand Finals Race to 7 deuce rules
  • Stream 2
    • 1:00pm (10:00pm PDT) – Persona 4 Arena (Top 4)
    • 3:00pm (12:00pm PDT) – KOF XIII (Top 4)
    • 5:00pm (2:00am PDT) – Soul Calibur V (Top 4)
  • 10pm-3AM After Party Razer. Limited Tickets will be given out to registered players at SEAM2013

 

Results

ae2012-tournamentbanner

Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012

1. AVM|Gamerbee (Adon)
2. DM.MCZ|Xian (Gen)
3. Humanbomb (Sakura)
4. MCZ|Tokido(Akuma)
5. Gambleboxer (Balrog, Vega)
5. EG|Justin Wong (Rufus)
7. DM.MCZ|Gakt (Fei Long)
7. Leslie (Sagat)

Grand Finals

AVM|Gamerbee (Adon) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 7-4

Losers Finals

DM.MCZ|Xian (Gen) vs. Humambomb (Sakura) – 5-3

Winners Finals

AVM|Gamerbee (Adon) vs. Humanbomb (Sakura) – 5-4

Losers Semi-finals

DM.MCZ|Xian (Gen) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 3-2

Losers Quarterfinals

DM.MCZ|Xian (Gen) vs. Gambleboxer (Balrog, Vega) – 3-0
EG|Justin Wong (Rufus) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 2-3

Winners Semi-finals

Gambleboxer (Balrog, Vega) vs. AVM|Gamerbee (Adon) – 1-3
MCZ|Tokido (Akuma) vs. Humanbomb (Sakura) – 1-3

Top 8 Losers

DM.MCZ|Xian (Gen) vs. Leslie (Sagat) – 3-2
DM.MCZ|Gakt (Fei Long) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 2-3

 

umvc3-tournamentbanner

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma, Wolverine/Spencer/Frank West)
2. Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
3. MCZ|Tokido (Nova/Doctor Strange/Spencer, Magneto, Doctor Doom, Phoenix)
4. TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Doctor Doom)
5. SL|Solid Stef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon)
5. ABM| Moca (Wolverine/Spencer/Akuma)
7. DB_Somniac (Nova/Dormammu/Doctor Strange)
7. DTB|ASTC.Trixie (Wolverine/C. Viper/Doctor Doom)

Grand Finals

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 5-2

Losers Finals

Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. MCZ|Tokido (Nova/Doctor Strange/Spencer) – 5-3

Winners Finals

EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West, Wolverine/Storm/Akuma) vs. Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 5-4

Losers Semi-finals

TRP|Baxter (Magneto/Spencer/Doctor Doom) vs. MCZ|Tokido (Nova/Doctor Strange/Spencer) – 2-3

Winners Semi-finals

SL|Solid Stef (Viewtiful Joe/Frank West/Rocket Racoon) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West) – 2-3
Kazunoko (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. ABM|Moca (Wolverine/Spencer/Akuma) – 3-1

Losers Quarterfinals

TRP|Baxter (Magneto/Spencer/Doctor Doom) vs. ABM|Moca (Wolverine/Spencer/Akuma) – 3-1
SL|Solid Stef (Viewtiful Joe/Frank West/Rocket Racoon) vs. MCZ|Tokido(Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3

Losers Top 8

TRP|Baxter (Magneto/Spencer/Doctor Doom) vs. DB_Somniac (Nova/Dormammu/Doctor Strange) – 3-0
MCZ|Tokido (Nova/Doctor Strange/Spencer) vs. DTB|ASTC Trixie (Wolverine/C. Viper/Doctor Doom) – 3-1

 

SFxTekken2013_tournamentbanner

Street Fighter x Tekken ver. 2013

1. MCZ|Tokido (Dhalsim/Nina, Cammy/Nina)
2. EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang)
3. AVM|Gamerbee (Chun-Li/Hwoarang)
4. Mike Ross (Brian/Marduk)
5. DM.MCZ|Sonic (Yoshimitsu/JACK-X, Yoshimitsu/Dhalsim)
5. Rockopon Rockopon (Chun-Li/Kazuya)
7. Ren (Raven/JACK-X , Raven/Rufus)
7. DB_Somniac (Cammy/Ogre)

Grand Finals

MCZ|Tokido (Cammy/Nina) vs. EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang) – 3-1
MCZ|Tokido (Dhalsim/Nina) vs. EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang) – 0-3

Losers Finals

EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang) vs. AVM|Gamerbee (Chun-Li/Hwoarang) – 2-1

Winners Finals

MCZ|Tokido (Dhalsim/Nina) vs. AVM|Gamerbee (Chun-Li/Hwoarang) – 2-0

Losers Semi-finals

EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang) vs. Mike Ross (Brian/Marduk) – 2-0

Winners Semi-finals

MCZ|Tokido (Dhalsim/Nina) vs. Mike Ross (Brian/Marduk)
AVM|Gamerbee (Chun-Li/Hwoarang) vs. EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang)

Losers Quarterfinals

EG|Justin Wong (Chun-Li/Hwoarang) vs. DM.MCZ|Sonic – 2-0
Mike Ross (Brian/Marduk) vs. Rockopon (Chun-Li/Kazuya)

Top 8 Losers Bracket

DM.MCZ|Sonic (Yoshimitsu/JACK-X, Yoshimitsu/Dhalsim) vs. DB_Somniac (Cammy/Ogre) – 2-0
Ren (Raven/JACK-X, Raven/Rufus) vs. Rockopon (Chun-Li/Kazuya) – 1-2

 

scv-tournamentbanner

Soul Calibur V

1. RZR|Itazan (Astaroth)
2. ZanmeX (Aeon, Z.W.E.I., Viola)
3. FTGBoy (Mitsurugi)
4. Andrew (Pyrrha)
5. Cipher
5. DM.MCZ|ShenChan
7. Hiromaxi
7. Chulinguy

Grand Finals

RZR|Itazan (Astaroth) vs. ZanmeX (Z.W.E.I.) – 5-1

Losers Finals

ZanmeX (Aeon) vs. FTGBoy (Mitsurugi) – 3-2

Winners Finals

RZR|Itazan (Astaroth) vs. ZanmeX (Viola, Z.W.E.I.) – 3-1

Losers Semi-finals

Andrew (Pyrrha) vs. FTGBoy (Mitsurugi) – 2-3

Losers Quarterfinals

Cipher vs. Andrew – 1-3
DM.MCZ|ShenChan vs. FTGBoy – 2-3

Winners Quarterfinals

DM.MCZ|ShenChan vs. ZanmeX – 1-3
Cipher vs. RZR|Itazan – 2-3

Top 8 Losers

Hiromaxi vs. Andrew – 0-3
FTGBoy vs. Chulinguy – 3-1

 

kofxiii-tournamentbanner

The King of Fighters XIII

1. TWF|Ren (EX Iori/Benimaru/Shen)
2. MCZ|Tokido (Mr. Karate/Chin/Kim)
3. DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate)
4. ET (Clark/Benimaru/EX Iori)
5. Skye
5. Tetsuga Air Thailand
7. Jackson
7. Ren Time Sen

Grand Finals

TWF|Ren (EX Iori/Benimaru/Shen) vs. MCZ|Tokido (Mr. Karate/Chin/Kim) – 0-3
MCZ|Tokido (Mr. Karate/Chin/Kim) vs. TWF|Ren (EX Iori/Benimaru/Shen) – 1-3

Losers Finals

DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. MCZ|Tokido (Mr. Karate/Chin/Kim) – 0-2

Winners Finals

MCZ|Tokido (Mr. Karate/Chin/Kim) vs. TWF|Ren (EX Iori/Benimaru/Shen) – 2-3

Losers Semi-finals

DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. ET (Clark/Benimaru/EX Iori) – 2-0

Winners Semi-finals

MCZ|Tokido (Mr. Karate/Chin/Kim) vs. ET (Clark/Benimaru/EX Iori)
DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) vs. TWF|Ren (EX Iori/Benimaru/Shen)

Losers Quarterfinals

DM.MCZ|Xian vs. Skye
ET vs. Tetsuga Air Thailand

Top 8 Losers Bracket

Skye vs. Jackson
Ren Time Sen vs. Tetsuga Air Thailand

 

kof2k2_um_tournamentbanner

The King of Fighters 2002 Unlimited Match

1. ET
2. Dylan
3. De Wang
4. Ah Di
5. Skye
5. Ng Yew Yee
7. Boil My
7. DM.MCZ|Xian

Grand Finals

Dylan vs. ET

Top 8 Winners

Ah Di vs. Dylan
ET vs. De Wang

Top 8 Losers

Ng Yew Yee vs. Boil My – 2-1
DM.MCZ|Xian vs. Skye – 0-2

 

blazblue-bbcsex-tournamentbanner

BlazBlue: Continuum Shift EXTEND

1. Chichiboy (Ragna)
2. Beergut (Hazama)
3. Kazunoko (Arakune)
4. EHADA|McArthur (Bang)
5. Shini (Lambda)
5. Khairi (Jin)
7. Bert (Noel)
7. Alex (Taokaka)

Grand Finals

Chichiboy (Ragna) vs. Beergut (Hazama) – 3-1

Losers Finals

Beergut (Hazama) vs. Kazunoko (Arakune) – 3-2

Winners Finals

Beergut (Hazama) vs. Chichiboy (Ragna) – 1 – 3

Losers Semi-finals

EHADA|McArthur (Bang) vs. Kazunoko (Arakune) – 1-2

Losers Quarterfinals

EHADA|McArthur (Bang) vs. Khairi (Jin) – 2-0
Kazunoko (Arakune) vs. Shini (Lambda) – 2-0

Top 8 Winners

Kazunoko (Arakune) vs. Beergut (Hazama) – 0-2
Chichiboy (Ragna) vs. EHADA|McArthur (Bang) – 2-1

Top 8 Losers

Khairi (Jin) vs. Alex (Taokaka) – 2-0
Bert (Noel) vs. Shini (Lambda) – 1-2

 

injustice-tournamentbanner

Injustice: Gods Among Us

Results

1. Rchusan (Scorpion, Joker, Batman)
2. DM.MCZ|ShenChan (Green Arrow)
3. SBK (Black Adam, Bane)
4. DM.MCZ|ShenYuan (Bane, Wonder Woman)
5. VintageSoul (Doomsday)
5. ON|Colonov (Deathstroke)
7. ABM|Moca (Aquaman)
7. SupaDon (Superman)

Grand Finals

DM.MCZ|ShenChan (Green Arrow) vs. Rchusan (Scorpion) – 0-5

Losers Finals

DM.MCZ|ShenChan (Green Arrow) vs. SBK (Black Adam) – 3-0

Winners Finals

Rchusan (Joker, Batman, Scorpion) vs. SBK (Black Adam, Bane) – 3-2

Losers Semi-finals

DM.MCZ|ShenChan (Shazam, Green Arrow) vs. DM.MCZ|ShenYuan (Bane, Wonder Woman) – 3-1

Winners Semi-finals

Rchusan (Scorpion) vs. ON|Colonov (Deathstroke) – 3-1
DM.MCZ|ShenChan (Green Arrow) vs. SBK (Black Adam) – 1-3

Losers Quarterfinals

VintageSoul (Doomsday) vs. DM.MCZ|ShenChan (GreenArrow) – 0-3
ON|Colonov (Deathstroke) vs. DM.MCZ|ShenYuan (Bane) – 1-3

Top 8 Losers Bracket

ABM|Moca (Aquaman) vs. DM.MCZ|ShenYuan (Bane) – 1-3
VintageSoul (Doomsday) vs. SupaDon (Superman) – 3-2

 

p4u-p4a-persona-tournamentbanner

Persona 4 Arena

1. Kazunoko (Yu Narukami)
2. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo)
3. Seo (Yu Narukami)
4. Chichiboy (Yu Narukami)
5. Khairi (Yukiko Amagi)
5. Don (Elizabeth)
7. EHADA|McArthur (Akihiko Sanada)
7. Omura (Mitsuru Kirijo, Labrys)

Grand Finals

Kazunoko (Yu Narukami) vs. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) – 3-5 MCZ|Tokido resets
Kazunoko (Yu Narukami) vs. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) – 5-1

Losers Finals

MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) vs. Seo (Yu Narukami) – 3-0

Winners Finals

Kazunoko (Yu Narukami) vs. Seo (Yu Narukami) – 3-0

Losers Semi-finals

MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) vs. Chichiboy (Yu Narukami) – 2-0

Losers Quarterfinals

Khairi (Yukiko Amagi) vs. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) – 0-2
Don (Elizabeth) vs. Chichiboy (Yu Narukami) – 0-2

Winners Quarterfinals

Don (Elizabeth) vs. Kazunoko (Yu Narukami) – 1-2
Khairi (Yukiko Amagi) vs. Seo (Yu Narukami) – 1-2

Top 8 Losers

Ehada.McArthur (Akihiko Sanada) vs. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) – 0-2
Omura (Mitsuru Kirijo, Labrys) vs. Chichiboy (Yu Narukami) – 0-2

 

ttt2-tournamentbanner

Tekken Tag Tournament 2

1. Book (Jin/Heihachi)
2. KGB Plus (Jaycee/Xiaoyu, Ogre/Jun)
3. ZF/Dreamboat/Rond (Feng/Heihachi, Kazuya/Devil Jin)
4. Mestre Arenz (Eddy/Christie, Eddy/Jack-6)
5. R-tech (Bryan/Jack-6)
5. Aries/Bell (Jaycee/Asuka)
7. MCZ|Tokido (Eddy/Lars)
7. Shadow Spirit (Nina/Jaycee)

 

Source: Tough Cookie TV